Vyriausybė nepritarė PVM lengvatai maistui

Ministrų kabinetas nesutiko su Seime gimusia iniciatyva nustatyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą visiems maisto produktams, nes tai nulemtų šimtamilijoninius biudžeto praradimus.
Vyriausybės posėdyje trečiadienį pateikta neigiama išvada pernai rudenį grupės valdančiosios koalicijos partnerių socialdarbiečių parengtam įstatymo projektui, kuriuo nustatomas lengvatinis 9% PVM tarifas maisto produktams.
Šiuo metu jiems taikomas bazinis 21% PVM.
Pataisą įregistravusieji mano, kad lengvatinis PVM tarifas turėtų teigiamos įtakos verslo sąlygoms ir žemės ūkio sektoriui Lietuvoje, taip pat padėtų atpiginti maisto produktus.
Seimas pernai lapkritį po pateikimo sutiko svarstyti šią pataisą, tačiau tuojau pat paprašė Vyriausybės nuomonės dėl jos.
Finansų ministerijos skaičiavimu, jeigu maisto produktai būtų apmokestinti lengvatiniu PVM tarifu, valstybės biudžetas per metus netektų iki 337 mln. Eur pajamų. Todėl pateikta neigiama nuomonė dėl Seime gimusios iniciatyvos. Tokiai nuomonei be ginčų pritarta ir trečiadienį Vyriausybės posėdyje.
Seimas turi teisę pritarti parengtam įstatymo projektui, atmesdamas neigiamą Vyriausybės išvadą. Tačiau paprastai parlamentarų dauguma pritaria ministrų kabineto abejonėms ir atmeta įstatymų projektus, kurie nesulaukia pritarimo Vyriausybėje.
Tuo metu Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) yra pasiūliusi svarstyti galimybę nuo 2020 m. nustatyti lengvatinį 9% PVM tarifą tik būtiniausiems maisto produktams. Lengvatą ŽŪM siūlo ir ekologiškiems ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintiems produktams. Anot ministerijos, taip būtų paskatintas sveikų, didesnės maistinės vertės būtiniausių produktų vartojimas bei svarbiausių maisto produktų kainų mažėjimas.
Bet Finansų ministerija pasiūlė neatsižvelgti ir į šiuos ŽŪM pasiūlymus. Anot jos, biudžeto netekimai dėl tokios PVM lengvatos taikymo tik būtiniausiems ir ekologiškiems maisto produktams siektų iki 140 mln. Eur.
Praktika rodo, kad prekės, kurioms sumažinamas PVM tarifas, iš esmės nepinga, nes kiti nei mokestiniai veiksniai, pvz., gamybos kaštai, prekybiniai antkainiai, tampa priežastimi išlaikyti iki PVM tarifo sumažinimo buvusią prekių kainą. Vyriausybė jau pasisakė dėl to, kad lengvatinio PVM tarifo maisto produktams nustatymas nepadėtų pasiekti tikslo sumažinti tokių prekių kainas ir didinti konkurencingumą, nurodė Finansų ministerija.
Su jos argumentais sutiko ir Vyriausybė.
Nors dalyje ES valstybių yra taikomi lengvatiniai PVM tarifai kai kuriems maisto produktams, pabrėžiama, kad visos ES mastu nėra vieningos praktikos nustatant tokias PVM lengvatas kiekviena valstybė narė nustato PVM tarifus, atsižvelgdama į lengvatų poveikį biudžeto pajamoms.
[infogram id=5a9e1899-d63c-4700-a9bf-b40c14fd7b05 prefix=HTe format=interactive title=PVM dydžiai ES šalyse maisto produktams, %]
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti