Nepamiršta idėjos riboti prekybos centrų darbą

Valdantieji tikisi, kad kitąmet bus priimti įstatymai, apribojantys didelių prekybos centrų darbą sekmadieniais ir per šventes, tokiu būdu esą atveriant kelią pagerinti smulkiųjų prekybininkų padėtį. Tiesa, gali būti apsiribota tik šventėmis, o sekmadieniais prekybos centrai galėtų dirbti jeigu ne visą dieną, tai bent dalį jos.
Šiemet pavasarį Seimas sutiko pradėti svarstyti Tvarkos ir teisingumo frakcijos atstovų parengtą Darbo kodekso pataisą, numatančią prekybos tinklams priklausančių parduotuvių uždarymą per šventes ir kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį. Darbo kodekse įrašyta 14 šventinių dienų: Kūčios, dvi Kalėdų dienos, Naujieji metai, dvi Velykų dienos, Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Valstybės diena, Joninės, Žolinė, Visų šventųjų diena, Motinos ir Tėvo dienos.
Tačiau toliau pateikimo šis pasiūlymas kol kas nėra formaliai pajudėjęs, nors Seimo tvarkiečiai šį rudenį ir prisidėjo prie valdančiosios valstiečių-žaliųjų bei socialdarbiečių koalicijos.
Nepadėtas į stalčių
Remigijus Žemaitaitis, Tvarkos ir teisingumo partijos pirmininkas, VŽ aiškino, kad tebevyksta diskusijos dėl to, kada ir kaip įgyvendinti pasiūlymą apriboti prekybos centrų darbą.
Tačiau jis pats nėra pamirštas ar padėtas į gilius stalčius. Vyriausybė jau yra pradėjusi derybas su prekybininkais ir profsąjungomis dėl pasiūlymų riboti prekybos centrų darbą. Prekybininkai jau pareiškė pasirengę nedirbti bent tam tikromis šventinėmis dienomis, kalbėjo jis.
Derybos tęsiamos, laukiame ir Vyriausybės pozicijos, nors preliminariai ji jau pateikė savo iš esmės teigiamą požiūrį į šį projektą. Gal tik kiek daugiau abejonių yra dėl sekmadienių. Bet tikimės iki ateinančio pavasario sesijos Seime sulaukti ir derybų pabaigos, ir oficialios Vyriausybės pozicijos. Tuomet bus galima ir Seimo posėdžiuose grįžti prie šių pasiūlymų, pridūrė p. Žemaitaitis.
Jis tikisi, kad vienokia ar kitokia forma įstatymo projektas dėl prekybos centrų darbo ribojimo bus apsvarstytas Seimo pavasario sesijoje, o galėtų įsigalioti nuo 2020-ųjų.
Seime jau atsirado pasiūlymų tvarkiečių pateiktai Darbo kodekso pataisai. Pvz., socialdemokratė Rasa Budbergytė pasiūlė numatyti, kad prekybos centrai sekmadieniais galėtų dirbti iki 15 val., t. y. kol parduotuvėms leidžiama prekiauti alkoholiu. Tuo metu socialdarbiečiams priklausantis Algirdas Butkevičius siūlo numatyti tam tikrus kriterijus, pagal kuriuos būtų ribojamas tik tam tikrą didesnę rinkos dalį apimančių prekybos tinklų parduotuvių darbas sekmadieniais ir per šventes, o mažesni tinklai bei pavienės parduotuvės galėtų dirbti.
Išryškėjo trys variantai
Premjeras Saulius Skvernelis yra pavadinęs perspektyviu koalicijos partnerių pasiūlytą įstatymą dėl prekybos centrų darbo ribojimo, tačiau pabrėžė, kad prieš priimant sprendimą būtinas socialinių partnerių dialogas šiuo klausimu.
Iki šiol vykusių trišalių derybų metu profsąjungų atstovai pasisakė už tai, kad iš pradžių prekybos centrai nedirbtų per visas didžiąsias valstybines šventes, taip pat ir paskutinį mėnesio sekmadienį. Vėliau esą palaipsniui šį draudimą galima būtų išplėsti iki visų sekmadienių.
Tuo metu Vyriausybė pasiūlė pirmiausia pradėti svarstyti draudimą dirbti tik per Darbo kodekse numatytas šventines dienas, neliečiant sekmadienių. Esą vėliau galima būtų įvertinti tokio draudimo pasekmes ir patirtį, tada galbūt daryti sprendimus dėl draudimo išplėtimo arba atvirkščiai susiaurinimo arba sustabdymo.
Tuo metu prekybininkų atstovai sutiko pradėti tik nuo dviejų šventinių dienų pirmosios Kalėdų dienos bei Velykų sekmadienio.
Laurynas Vilimas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius, kritiškai įvertino idėją riboti prekybos centrų darbą ir per šventes, ir sekmadieniais. Pasak jo, apribojus prekybos laiką, tektų mažinti darbuotojų skaičių, būtų pažeisti pirkėjų lūkesčiai, prekybos centrų darbuotojai nebetektų galimybės daugiau užsidirbti, nes per šventes ir savaitgaliais mokama daugiau.
Griežčiausias scenarijus atneštų didelius nuostolius
Apribojus parduotuvių darbo laiką pagal griežčiausią scenarijų šalies biudžetas netektų 68,2 mln. Eur mokesčių per metus, mažmeninės prekybos įmonių pajamos kristų 379 mln. Eur, o bendras vartojimas sumažėtų 30%, rodo mokslinės studijos duomenys.
Tadas Povilauskas, SEB vyriausiasis ekonomistas, įsitikinęs, kad prekybos tinklams ir kitąmet dideliu iššūkiu išliks jiems tenkantys kaltinimai dėl augančių kainų, nes 2019-aisiais vykstantys net treji prezidento, savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimai, bei artėjantys 2020 m. Seimo rinkimai vers politikus spausti mažmeninės prekybos tinklus ir imtis nepamatuotų sprendimų.
Reikia stebėti, kokie bus priimti sprendimai dėl prekybos tinklų darbo sekmadieniais, bet vargu ar būtų nuspręsta jau nuo kitų metų įvesti šiuo klausimu draudimus, logiška, kad tokių sprendimų faktinis įgyvendinimas prasidėtų 2020 m. arba vėliau, sakė p. Povilauskas.
Paskatino Lenkijos pavyzdys
Lietuvoje diskusijos dėl prekybos centrų darbo laiko kyla jau nuo 2002-ųjų, kai didieji prekybininkai buvo susitarę nedirbti per šventes, tačiau susitarimo laikėsi vos kartą per tų metų Kalėdas.
Paskelbta, kad šiųmetinių Kalėdų pirmąją dieną bus uždaryta dauguma prekybos centrų.
Valdžios užmojai apriboti didžiųjų prekybos tinklų darbą yra aiškinami noru pagelbėti smulkiesiems prekybininkams, kurie esą galėtų per sekmadienius ir šventes atsigriebti.
Tęsinys po grafiku
[infogram id=prekyba_veikianciu_mazmenines_prekybos_imoniu_skaicius prefix=GDX format=interactive title=Prekyba: Veikiančių mažmeninės prekybos įmonių skaičius]
Seime šia tema diskutuota 2007 ir 2010 m., bet prekybos centrų darbą ribojančios pataisos palaikymo tuomet nesulaukė.
Kaimyninėje Lenkijoje nuo šių metų kovo iki metų pabaigos parduotuvėms leista dirbti tik du sekmadienius per mėnesį, 2019 m. vieną, o nuo 2020 m. darbas sekmadieniais bus uždraustas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti