Valstybės tarnybos laukia reforma, dalis politikų ją kritikuoja

Publikuota: 2018-06-29
Seimo posėdyje po ilgų svarstymų priimtas naujasis Valstybės tarnybos įstatymas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Seimo posėdyje po ilgų svarstymų priimtas naujasis Valstybės tarnybos įstatymas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Daugiau nei 50.000 valstybės tarnybos darbuotojų kitąmet laukia pertvarka, kurią jau dabar dalis politikų vadina paviršutiniška ir iš esmės nepakeisiančia valdininkijos sistemos.

Sušvelnino Vyriausybės variantą

Penktadienį Seimas balsų dauguma priėmė naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą ir beveik tris dešimtis kitų įstatymų pakeitimų, susijusių su valstybės tarnybos reforma. Už pagrindinį teisės aktą balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 9, susilaikė 33 parlamentarai.

Pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą šių metų pradžioje pateikė Vyriausybė. Anot Eimučio Misiūno, vidaus reikalų ministro, buvo pasiūlyta keliolika „esminių pakeitimų sistemoje, kurie turi pagerinti valstybės tarnybos efektyvumą ir pritraukti į ją geresnių specialistų“.

Tačiau svarstant projektą Seimo posėdžiuose ir komitetuose toli gražu ne visi Vyriausybės pasiūlytieji pakeitimai buvo priimti, be to, dalis tų, kuriems vis dėlto pritarta, buvo parlamentarų komitetuose gerokai sušvelninti, dažniausiai valdininkijos naudai – nors ir pertvarkytas, bet buvo paliktas valdininkų rezervas, numatyta galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijai ir kt.

Kita vertus, anot p. Misiūno, priimtasis įstatymas „tapo svarbiu žingsniu modernaus valdymo link, nes numatytieji pakeitimai padės valstybės tarnybai tapti žymiai pažangesne ir patrauklesne“.

Įžvelgė išaugsiantį nepotizmo pavojų

Nors dauguma Seimo narių ketvirtadienį balsavo už naują Valstybės tarnybos įstatymą, nuomonės dėl jo buvo skirtingos. Valdančiųjų atstovai tvirtino, kad įstatymas yra tinkamas.

„Pokyčiai šioje sistemoje yra labai reikalingi ir mes juos pagaliau darome“, – sakė Vida Ačienė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė.

Tuo metu Gintarė Skaistė, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė, kalbėjo: „Nepaisant to, kad šiame įstatyme yra keletas gerų dalykų, pvz., kvalifikacinių klasių atsisakymas, kas yra visiška atgyvena, vis dėlto, daugybė valstybės tarnybos problemų nėra išsprendžiam. Tarkim, neužtikrinama, kad būtų siekiama tinkamų tarnybos darbo rezultatų.“

Ji spėjo, kad įsigaliojus naujam įstatymui „nepotizmas valstybės tarnyboje tik išaugs“. „Netikiu, kad jos efektyvumas padidės“, – pridūrė politikė.

Opozicijai priklausančių socialdemokratų atstovas Juozas Olekas sakė, kad, jo nuomone, „šiuo įstatymu valstybės tarnyba yra griaunama, nes ji prilyginama privačiam verslui – dabar valstybės tarnautojai turės tarnauti ne valstybei, bet savo viršininkui arba jį paskyrusiai politinei jėgai“.

Parlamentarams priėmus naują Valstybės tarnybos įstatymą prezidentė Dalia Grybauskaitė turės per 10 d. apsispręsti, ar jį pasirašyti, ar vetuoti, kartu pateikiant savuosius pasiūlymus. Numatyta, kad naujas įstatymas įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d.

Nustatytos kadencijos

Įstatymu, pasak Vidaus reikalų ministerijos pranešimo, „išgryninama pati valstybės tarnybos sąvoka – valstybės tarnautojams nepriskiriami asmenys, atliekantys ūkinio ar techninio pobūdžio funkcijas“.

Pritarta Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, patikslinti tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai bei patikslinti jų nepriekaištingos reputacijos kriterijai.

Įstatyme numatyta, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tarp pareigūnų, kurie turės ribotas kadencijas, bus ir ministerijų kancleriai. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Išplėstas politinio neutralumo principas, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose. Seimo teisininkai prieštaravo šiai nuostatai, tačiau parlamentarų dauguma jų pastabas atmetė.

Neatsisakyta rezervo

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau Seimas nusprendė įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą. Tikinama, kad jis „skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn.“ Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.

Naujajame įstatyme pakoreguota pasiūlytoji kasmetinio vertinimo tvarka.

„Jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai, numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – tokią naujojo įstatymo formuluotę priėmė Seimas, nors Vyriausybė siūlė kur kas griežčiau vertinti prastai dirbančius valdininkus.

Premija – iki 5 vidutinių algų

Patvirtinta tvarka, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga negalės būti didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“. Naujame įstatyme numatytos lankstesnės galimybės įstaigų vadovams skatinti savo darbuotojus, kai kuriais atvejais galės būti skiriama net iki 5 vidutinių jo darbo užmokesčių dydžio premija.

Įtvirtinta ir nauja kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarka. Jos bus skaičiuojamos darbo dienomis. Tačiau, įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Bendra valdininko metinių atostogų apimtis negalės būti didesnė nei 37 darbo dienos.

„Tokiu būdu bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinusi Guoda Burokienė, Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė.

Valstybė privalės finansuoti kvalifikacijos kėlimą

Svarstymų metu Seimas pritarė pasiūlymui įpareigoti valstybę iš biudžeto finansuoti visų valdininkų mokymus ir kvalifikacijos kėlimą. Taip politikai atmetė pasiūlymus numatyti, kad ir patys tarnautojai turėtų pasirūpinti savo gebėjimų gerinimu.

„Iš valstybės biudžeto užtikrinamas nuolatinis valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimas, finansuojamas iš valstybės ar savivaldybių institucijai ar įstaigai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų“, – tokią normą vos kelių balsų persvara priėmė Seimas.

Šiuo metu valstybės tarnyboje dirba apie 52.000 žmonių, po reformos dėl pasikeitusio valstybės tarnybos apibrėžimo jų skaičius sumažės beveik perpus. Dalies dabartinių valdininkų darbas bus reglamentuojamas kitais įstatymais – įvairių tarnybų statutais ar diplomatų darbą reglamentuojančiais teisės aktais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lukašenka atleido dalį ministrų ir paskyrė naujus

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido šalies premjerą, jo pavaduotojus ir kelis ministrus.

Mirė Kofi Annanas, buvęs Jungtinių Tautų vadovas

Kofi Annanas, buvęs Jungtinių Tautų organizacijos (JT) generalinis sekretorius, laimėjęs Nobelio taikos...

Dirbtinis intelektas – jeigu neįdarbinsime mes, įdarbins prieš mus

Atrodo, kad nuolat pasikartojančios milžiniškų kiekių duomenų vagystės įsilieja į kasdienį gyvenimą ir...

Trumpo bausmė Turkijos sultonui didina įtampą NATO Premium 11

JAV ir Turkijos santykių krizė ne tik į prarajos kraštą pastūmėjo Turkijos ekonomiką, bet ir apkartino...

„Dineras“ pernai išlaikė stabilią apyvartą, didino pelną

Farmacijos prekėmis, chirurginiais ir ortopediniais instrumentais bei protezais prekiaujanti bendrovė...

Verslo aplinka
2018.08.17
Merkel susitiks su Putinu 22

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, šeštadienį susitiks su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu, susitikimo...

Verslo aplinka
2018.08.17
Metinė infliacija Lietuvoje – kiek didesnė nei vidutiniškai ES 5

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje liepos mėnesį buvo kiek didesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES)...

Verslo aplinka
2018.08.17
Konservatoriai skundžia VRK sprendimą dėl „Naisių vasaros“ 1

Opoziciniai konservatoriai prašo teismo panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą,...

Verslo aplinka
2018.08.17
Kartelio tarp 8 statybos įmonių neaptiko

Konkurencijos taryba teigia neradusi įrodymų, kad 8 statybų bendrovės ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė...

Statyba ir NT
2018.08.17
JAV grasina Turkijai naujomis bausmėmis 24

JAV grasina įvesti daugiau ekonominių sankcijų Turkijai, jeigu ši nesutiks paleisti Turkijoje sulaikyto...

Verslo aplinka
2018.08.17
JAV dėl sankcijų Šiaurės Korėjai nesilaikymo nubaudė kelias Rusijos ir Kinijos įmones 4

JAV iždo departamentas trečiadienį paskelbė, kad išplės sankcijas toms Rusijos ir Kinijos įmonėms,...

Verslo aplinka
2018.08.17
Vežėjai: didesnių įkainių nuojauta 3

Vienas didžiausių vežėjų Europoje „Girteka Logistics“ (GL) uždavė galvosūkį rinkai: bendrovės išplatintame...

Transportas
2018.08.17
Išgyventas bankrotas nuo leidybos verslo neatgrasė Premium

Bankrutavusios vienos didžiausių šalies leidyklų „Versus Aureus“ buvęs vadovas Arturas Mickevičius vėl imasi...

Vadyba
2018.08.17
„VIA SMS Group“: esame pasiruošę bendradarbiauti su Lietuva

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariui Arvydui Anušauskui pareiškus, kad Lietuvoje jau...

Verslo aplinka
2018.08.16
Kompensacijas „žaliosioms“ jėgainėms išgraibstė kaip karštas bandeles Premium 6

Gyventojai aktyviai siekia kompensacijų už individualiuose namuose įrengtas saulės, vėjo, biokuro,...

Energetika
2018.08.16
VRK Radzevičiūtės neįregistravo kandidate į Seimo nares 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį priėmė sprendimą neregistruoti Centro partijos atstovės...

Verslo aplinka
2018.08.16
JK užsienio reikalų sekretorius įspėjo ES dėl „Brexit“ be susitarimo padarinių 11

Jeremy Huntas, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorius, teigia, kad išlieka tikimybė, kad JK...

Verslo aplinka
2018.08.16
Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Karas tarp žiniasklaidos ir JAV prezidento nerimsta 5

Bemaž 200 JAV laikraščių šios dienos vedamuosiuose reiškia solidarų nepasitenkinimą dėl prezidento Donaldo...

Rinkodara
2018.08.16
Vizija: išgelbės spynos ant prekybos centrų 16

Eiliniai tautos „gelbėtojai“ imasi reguliuoti maisto kainas – ar bent jau mano tai padarysiantys. Vienas iš...

Verslo aplinka
2018.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau