Valstybės tarnybos laukia reforma, dalis politikų ją kritikuoja

Publikuota: 2018-06-29
Seimo posėdyje po ilgų svarstymų priimtas naujasis Valstybės tarnybos įstatymas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Seimo posėdyje po ilgų svarstymų priimtas naujasis Valstybės tarnybos įstatymas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Daugiau nei 50.000 valstybės tarnybos darbuotojų kitąmet laukia pertvarka, kurią jau dabar dalis politikų vadina paviršutiniška ir iš esmės nepakeisiančia valdininkijos sistemos.

Sušvelnino Vyriausybės variantą

Penktadienį Seimas balsų dauguma priėmė naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą ir beveik tris dešimtis kitų įstatymų pakeitimų, susijusių su valstybės tarnybos reforma. Už pagrindinį teisės aktą balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 9, susilaikė 33 parlamentarai.

Pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą šių metų pradžioje pateikė Vyriausybė. Anot Eimučio Misiūno, vidaus reikalų ministro, buvo pasiūlyta keliolika „esminių pakeitimų sistemoje, kurie turi pagerinti valstybės tarnybos efektyvumą ir pritraukti į ją geresnių specialistų“.

Tačiau svarstant projektą Seimo posėdžiuose ir komitetuose toli gražu ne visi Vyriausybės pasiūlytieji pakeitimai buvo priimti, be to, dalis tų, kuriems vis dėlto pritarta, buvo parlamentarų komitetuose gerokai sušvelninti, dažniausiai valdininkijos naudai – nors ir pertvarkytas, bet buvo paliktas valdininkų rezervas, numatyta galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijai ir kt.

Kita vertus, anot p. Misiūno, priimtasis įstatymas „tapo svarbiu žingsniu modernaus valdymo link, nes numatytieji pakeitimai padės valstybės tarnybai tapti žymiai pažangesne ir patrauklesne“.

Įžvelgė išaugsiantį nepotizmo pavojų

Nors dauguma Seimo narių ketvirtadienį balsavo už naują Valstybės tarnybos įstatymą, nuomonės dėl jo buvo skirtingos. Valdančiųjų atstovai tvirtino, kad įstatymas yra tinkamas.

„Pokyčiai šioje sistemoje yra labai reikalingi ir mes juos pagaliau darome“, – sakė Vida Ačienė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė.

Tuo metu Gintarė Skaistė, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė, kalbėjo: „Nepaisant to, kad šiame įstatyme yra keletas gerų dalykų, pvz., kvalifikacinių klasių atsisakymas, kas yra visiška atgyvena, vis dėlto, daugybė valstybės tarnybos problemų nėra išsprendžiam. Tarkim, neužtikrinama, kad būtų siekiama tinkamų tarnybos darbo rezultatų.“

Ji spėjo, kad įsigaliojus naujam įstatymui „nepotizmas valstybės tarnyboje tik išaugs“. „Netikiu, kad jos efektyvumas padidės“, – pridūrė politikė.

Opozicijai priklausančių socialdemokratų atstovas Juozas Olekas sakė, kad, jo nuomone, „šiuo įstatymu valstybės tarnyba yra griaunama, nes ji prilyginama privačiam verslui – dabar valstybės tarnautojai turės tarnauti ne valstybei, bet savo viršininkui arba jį paskyrusiai politinei jėgai“.

Parlamentarams priėmus naują Valstybės tarnybos įstatymą prezidentė Dalia Grybauskaitė turės per 10 d. apsispręsti, ar jį pasirašyti, ar vetuoti, kartu pateikiant savuosius pasiūlymus. Numatyta, kad naujas įstatymas įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d.

Nustatytos kadencijos

Įstatymu, pasak Vidaus reikalų ministerijos pranešimo, „išgryninama pati valstybės tarnybos sąvoka – valstybės tarnautojams nepriskiriami asmenys, atliekantys ūkinio ar techninio pobūdžio funkcijas“.

Pritarta Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, patikslinti tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai bei patikslinti jų nepriekaištingos reputacijos kriterijai.

Įstatyme numatyta, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tarp pareigūnų, kurie turės ribotas kadencijas, bus ir ministerijų kancleriai. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Išplėstas politinio neutralumo principas, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose. Seimo teisininkai prieštaravo šiai nuostatai, tačiau parlamentarų dauguma jų pastabas atmetė.

Neatsisakyta rezervo

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau Seimas nusprendė įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą. Tikinama, kad jis „skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn.“ Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.

Naujajame įstatyme pakoreguota pasiūlytoji kasmetinio vertinimo tvarka.

„Jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai, numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – tokią naujojo įstatymo formuluotę priėmė Seimas, nors Vyriausybė siūlė kur kas griežčiau vertinti prastai dirbančius valdininkus.

Premija – iki 5 vidutinių algų

Patvirtinta tvarka, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga negalės būti didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“. Naujame įstatyme numatytos lankstesnės galimybės įstaigų vadovams skatinti savo darbuotojus, kai kuriais atvejais galės būti skiriama net iki 5 vidutinių jo darbo užmokesčių dydžio premija.

Įtvirtinta ir nauja kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarka. Jos bus skaičiuojamos darbo dienomis. Tačiau, įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Bendra valdininko metinių atostogų apimtis negalės būti didesnė nei 37 darbo dienos.

„Tokiu būdu bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinusi Guoda Burokienė, Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė.

Valstybė privalės finansuoti kvalifikacijos kėlimą

Svarstymų metu Seimas pritarė pasiūlymui įpareigoti valstybę iš biudžeto finansuoti visų valdininkų mokymus ir kvalifikacijos kėlimą. Taip politikai atmetė pasiūlymus numatyti, kad ir patys tarnautojai turėtų pasirūpinti savo gebėjimų gerinimu.

„Iš valstybės biudžeto užtikrinamas nuolatinis valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimas, finansuojamas iš valstybės ar savivaldybių institucijai ar įstaigai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų“, – tokią normą vos kelių balsų persvara priėmė Seimas.

Šiuo metu valstybės tarnyboje dirba apie 52.000 žmonių, po reformos dėl pasikeitusio valstybės tarnybos apibrėžimo jų skaičius sumažės beveik perpus. Dalies dabartinių valdininkų darbas bus reglamentuojamas kitais įstatymais – įvairių tarnybų statutais ar diplomatų darbą reglamentuojančiais teisės aktais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Seimo opozicija kaltina premjerą sulaužius priesaiką

Seimo opozicija kaltina premjerą Saulių Skvernelį melavus atsakant į klausimus apie Vyriausybės pasitarimo...

Seimas ėmėsi pataisų dėl nemokamų Registrų centro duomenų žiniasklaidai 2

Seimas antradienį ėmėsi pataisų dėl nemokamo Registrų centro duomenų teikimo žurnalistams.

Rinkodara
17:32
2019 m. biudžetas: augsiančios pensijos, vaiko pinigai, algos pasieks prekybininkus 1

2019 m. augsiančios biudžeto socialinės ir kitos išlaidos – senatvės pensijos, vaiko pinigai, medikų ir...

Gynybos biudžetas kitąmet gali siekti 2,01% BVP 4

Lietuvos krašto apsaugos biudžetas kitąmet turėtų pasiekti 2,01% bendrojo vidaus produkto (BVP), rodo...

Ekvadoras griežtina reikalavimus „WikiLeaks“ įkūrėjui 2

Ekvadoro ambasadoje Londone gyvenančiam „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange‘ui ambasada įteikė raštą,...

Ekonomistai: valstybė turėtų siekti didesnio biudžeto pertekliaus 5

Vyriausybei antradienį pritarus 2019 m. biudžeto projektui su 0,4% bendrojo vidaus produkto (BVP) viešųjų...

Skvernelis: daug metų duomenys žiniasklaidai buvo teikiami neteisėtai 2

Premjeras Saulius Skvernelis Seime aiškindamasis dėl užvertų registrų žiniasklaidai tvirtino, kad daug metų...

Šaltiniai: Saudo Arabija ruošiasi pasiaiškinti dėl žurnalisto nužudymo 2

Saudo Arabija ruošiasi pripažinti, kad žurnalistas Jamalas Khashioggis iš tikrųjų buvo nužudytas tardymo metu...

Premjeras ir finansų ministras: privalu taupyti bei kaupti rezervus 2

Kitąmet įvyksiantys savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimai neturėjo įtakos Vyriausybėje...

Reikšmingai pablogėjo lūkesčiai dėl Vokietijos ekonomikos 1

Prieveiksmį „reikšmingai“ pavartojo pats Europos ekonominių tyrimų centras ZEW, išmatavęs verslo lūkesčius...

Rinkos
13:52
Majausko apkaltai nepritarta 9

Seimas atmetė valdančiųjų iniciatyvą pradėti apkaltos procesą konservatoriui Mykolui Majauskui, kuris...

Dalis Vilniaus liberalų rinkimuose kels atskirą nuo Šimašiaus sąrašą

Dalis sostinės liberalų, nesutinkančių dalyvauti savivaldos ir mero rinkimuose su rinkimų komitetu, žada...

Seimas svarsto Vėlines padaryti nedarbo diena 7

Seimas antradienį po pateikimo pritarė siūlymui Vėlines, lapkričio 2-ąją, paskelbti šventine nedarbo diena.

Vyriausybė padidino minimalią algą 18

Nuo 2019 m. sausio 1 d. minimali mėnesio alga (MMA) didėja 30 Eur – iki 430 Eur, tačiau dėl įsigaliosiančios...

2019 m. biudžetas: mokesčių pertvarka didina ir pajamas, ir išlaidas 1

Kitąmet dėl įsigaliosiančių struktūrinių reformų valstybės biudžeto pajamos padidės beveik 17%, o išlaidos –...

Italijoje bręsta dar vienas galvos skausmas ES Premium

Tarp Romos ir Briuselio vis labiau kyla įtampa dėl šalies vyriausybės plano valstybės biudžetui. Europos...

Skvernelis: kitų metų biudžetas leis toliau gerinti žmonių gyvenimo kokybę 10

Kitų metų biudžetas bus socialiai atsakingas, o jį patvirtinus, poveikį pajus didelė gyventojų dalis, teigia...

JK bankai mažina skolinimo apimtis statybos kompanijoms 1

Bankai Jungtinėje Karalystėje (JK) mažina finansavimą šalies statybos kompanijoms. Pagrindine priežastimi...

SEB grupės vyriausiasis strategas: bijokite ne prekybos karų, o infliacijos Premium 6

Johanas Javeusas, SEB grupės vyriausiasis strategas, interviu VŽ teigia, kad po praėjusią savaitę vykusio...

Rinkos
06:00
Biudžetinė kišenė vėl planuojama su pertekliumi Premium 2

Vyriausybė baigia dėlioti kitų metų biudžetą ir atiduoda jį narstyti Seimui. Svarbiausias valstybės bendrųjų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau