Valstybės tarnybos laukia reforma, dalis politikų ją kritikuoja

Publikuota: 2018-06-29
Seimo posėdyje po ilgų svarstymų priimtas naujasis Valstybės tarnybos įstatymas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Seimo posėdyje po ilgų svarstymų priimtas naujasis Valstybės tarnybos įstatymas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Daugiau nei 50.000 valstybės tarnybos darbuotojų kitąmet laukia pertvarka, kurią jau dabar dalis politikų vadina paviršutiniška ir iš esmės nepakeisiančia valdininkijos sistemos.

Sušvelnino Vyriausybės variantą

Penktadienį Seimas balsų dauguma priėmė naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą ir beveik tris dešimtis kitų įstatymų pakeitimų, susijusių su valstybės tarnybos reforma. Už pagrindinį teisės aktą balsavo 79 Seimo nariai, prieš buvo 9, susilaikė 33 parlamentarai.

Pirminį Valstybės tarnybos įstatymo projektą šių metų pradžioje pateikė Vyriausybė. Anot Eimučio Misiūno, vidaus reikalų ministro, buvo pasiūlyta keliolika „esminių pakeitimų sistemoje, kurie turi pagerinti valstybės tarnybos efektyvumą ir pritraukti į ją geresnių specialistų“.

Tačiau svarstant projektą Seimo posėdžiuose ir komitetuose toli gražu ne visi Vyriausybės pasiūlytieji pakeitimai buvo priimti, be to, dalis tų, kuriems vis dėlto pritarta, buvo parlamentarų komitetuose gerokai sušvelninti, dažniausiai valdininkijos naudai – nors ir pertvarkytas, bet buvo paliktas valdininkų rezervas, numatyta galimybė ilginti jų atostogas, gerokai sušvelninti pareigūnų darbo vertinimo kriterijai ir kt.

Kita vertus, anot p. Misiūno, priimtasis įstatymas „tapo svarbiu žingsniu modernaus valdymo link, nes numatytieji pakeitimai padės valstybės tarnybai tapti žymiai pažangesne ir patrauklesne“.

Įžvelgė išaugsiantį nepotizmo pavojų

Nors dauguma Seimo narių ketvirtadienį balsavo už naują Valstybės tarnybos įstatymą, nuomonės dėl jo buvo skirtingos. Valdančiųjų atstovai tvirtino, kad įstatymas yra tinkamas.

„Pokyčiai šioje sistemoje yra labai reikalingi ir mes juos pagaliau darome“, – sakė Vida Ačienė, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė.

Tuo metu Gintarė Skaistė, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė, kalbėjo: „Nepaisant to, kad šiame įstatyme yra keletas gerų dalykų, pvz., kvalifikacinių klasių atsisakymas, kas yra visiška atgyvena, vis dėlto, daugybė valstybės tarnybos problemų nėra išsprendžiam. Tarkim, neužtikrinama, kad būtų siekiama tinkamų tarnybos darbo rezultatų.“

Ji spėjo, kad įsigaliojus naujam įstatymui „nepotizmas valstybės tarnyboje tik išaugs“. „Netikiu, kad jos efektyvumas padidės“, – pridūrė politikė.

Opozicijai priklausančių socialdemokratų atstovas Juozas Olekas sakė, kad, jo nuomone, „šiuo įstatymu valstybės tarnyba yra griaunama, nes ji prilyginama privačiam verslui – dabar valstybės tarnautojai turės tarnauti ne valstybei, bet savo viršininkui arba jį paskyrusiai politinei jėgai“.

Parlamentarams priėmus naują Valstybės tarnybos įstatymą prezidentė Dalia Grybauskaitė turės per 10 d. apsispręsti, ar jį pasirašyti, ar vetuoti, kartu pateikiant savuosius pasiūlymus. Numatyta, kad naujas įstatymas įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d.

Nustatytos kadencijos

Įstatymu, pasak Vidaus reikalų ministerijos pranešimo, „išgryninama pati valstybės tarnybos sąvoka – valstybės tarnautojams nepriskiriami asmenys, atliekantys ūkinio ar techninio pobūdžio funkcijas“.

Pritarta Vyriausybės pateiktai centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos koncepcijai, patikslinti tarnautojų veiklos ir tarnybinės etikos principai bei patikslinti jų nepriekaištingos reputacijos kriterijai.

Įstatyme numatyta, kad „į įstaigų vadovų pareigas bus priimama 5 m. kadencijai ir ne daugiau nei dviem kadencijoms iš eilės“. Tarp pareigūnų, kurie turės ribotas kadencijas, bus ir ministerijų kancleriai. Tačiau, įvertinus vietos savivaldos specifiką, numatytos išimtys vietos savivaldos institucijų vadovams – pvz., seniūnams kadencijų skaičius nebus ribojamas.

Išplėstas politinio neutralumo principas, numatant vadovaujančias pareigas einantiems karjeros valstybės tarnautojams pareigą stabdyti veiklą politinėse partijose ir organizacijose. Seimo teisininkai prieštaravo šiai nuostatai, tačiau parlamentarų dauguma jų pastabas atmetė.

Neatsisakyta rezervo

Vyriausybės parengtame projekte buvo numatyta, kad nebelieka vadinamojo valstybės tarnautojų rezervo. Tačiau Seimas nusprendė įstatyme įtvirtinti pretendentų į valstybės tarnybą rezervą. Tikinama, kad jis „skiriasi nuo buvusio valstybės tarnautojų rezervo tuo, kad į jį asmenys įtraukiami jų pačių prašymu, o buvimas jame tik suteiks teisę dalyvauti centralizuotose konkursuose supaprastinta tvarka 6 mėn.“ Į šį rezervą bus įtraukiami gerai centralizuotame konkurse pasirodę, bet jo nelaimėję, asmenys, 2 m. pakaitiniu valstybės tarnautoju buvę asmenys, iš valstybės tarnybos dėl pareigybės naikinimo atleisti asmenys ir turintys teisę atkurti valstybės tarnautojo statusą asmenys.

Naujajame įstatyme pakoreguota pasiūlytoji kasmetinio vertinimo tvarka.

„Jeigu veikla įvertinama nepatenkinamai, numatyta galimybė tokį asmenį perkelti į žemesnes pareigas arba sumažinus pareiginę algą, jam sudaryti 2–6 mėn. veiklos gerinimo planą, po kurio tarnautojo veiklai nepagerėjus, su juo būtų atsisveikinama“, – tokią naujojo įstatymo formuluotę priėmė Seimas, nors Vyriausybė siūlė kur kas griežčiau vertinti prastai dirbančius valdininkus.

Premija – iki 5 vidutinių algų

Patvirtinta tvarka, kad naujai priimamiems valstybės tarnautojams skiriama pareiginė alga negalės būti didesnė už pareigybės koeficientų intervalo vidurkį. Be to, „įvertinus pareigybių vykdomų funkcijų ir atsakomybių lygį, patobulinta darbo užmokesčio koeficientų lentelė“. Naujame įstatyme numatytos lankstesnės galimybės įstaigų vadovams skatinti savo darbuotojus, kai kuriais atvejais galės būti skiriama net iki 5 vidutinių jo darbo užmokesčių dydžio premija.

Įtvirtinta ir nauja kasmetinių atostogų skaičiavimo tvarka. Jos bus skaičiuojamos darbo dienomis. Tačiau, įsigaliojus įstatymui, valstybės tarnautojui kas 5 m. bus suteikiamos 3 darbo dienos papildomų kasmetinių atostogų. Bendra valdininko metinių atostogų apimtis negalės būti didesnė nei 37 darbo dienos.

„Tokiu būdu bus didinamas valstybės tarnybos patrauklumas“, – įsitikinusi Guoda Burokienė, Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkė.

Valstybė privalės finansuoti kvalifikacijos kėlimą

Svarstymų metu Seimas pritarė pasiūlymui įpareigoti valstybę iš biudžeto finansuoti visų valdininkų mokymus ir kvalifikacijos kėlimą. Taip politikai atmetė pasiūlymus numatyti, kad ir patys tarnautojai turėtų pasirūpinti savo gebėjimų gerinimu.

„Iš valstybės biudžeto užtikrinamas nuolatinis valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimas, finansuojamas iš valstybės ar savivaldybių institucijai ar įstaigai skiriamų valstybės biudžeto asignavimų ar kitų teisėtų lėšų“, – tokią normą vos kelių balsų persvara priėmė Seimas.

Šiuo metu valstybės tarnyboje dirba apie 52.000 žmonių, po reformos dėl pasikeitusio valstybės tarnybos apibrėžimo jų skaičius sumažės beveik perpus. Dalies dabartinių valdininkų darbas bus reglamentuojamas kitais įstatymais – įvairių tarnybų statutais ar diplomatų darbą reglamentuojančiais teisės aktais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pasaulio miestai, kuriuose gyventi brangiausia

„The Economist Intelligence Unit“, įvertinęs maisto prekių, paslaugų, nuomos ir nekilnojamojo turto,...

Lietuvos pozicija dėl ambasados Jeruzalėje nekinta, sako ministras

Lietuvos pozicija Jeruzalės klausimu nekinta, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Į aplinkos ministrus bus teikiama Seimo nario K. Mažeikos kandidatūra 

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovo „valstiečio“ Kęstučio Mažeikos kandidatūra bus teikiama į aplinkos...

16:25
Iš prezidento posto traukiasi ilgametis Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas 2

Antradienį atsistatydino Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. Šį savo sprendimą jis pranešė per...

Lietuvos darbo jėgos brangimas – 4-tas sparčiausias ES 1

Darbo jėgos kainos augimas Lietuvoje paskutinį praėjusių metų ketvirtį, palyginti su tuo pat laiku 2017...

15:28
Dar sykį apie Panevėžio savivaldybės įmonių valdymą

Džiaugiamės, kad poreikis įmonių valdymo skaidrumui ir pasidalijimas gerosiomis praktikomis įtraukia...

Po konstitucinio chaoso Th. May neatsisako planų dėl savo „Brexit“ strategijos

Kai tik Theresos May, JK premjerės, „Brexit“ strategijai pradeda sektis, dažniausiai įvyksta kažkas, kas...

Tapęs prezidentu S. Skvernelis svarstytų perkelti Lietuvos ambasadą Izraelyje į Jeruzalę  24

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jam tapus prezidentu Lietuva svarstytų galimybę perkelti ambasadą...

Lietuva siekia pereinamojo periodo dėl ES biudžeto išmokų mažinimo 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžia, kad Lietuva nėra patenkinta pasiūlymais būsimajame Europos Sąjungos...

Advokatas D. Zagreckas bus suimtas dar mėnesį

Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį dar mėnesiui pratęsė suėmimą teisėjų ir advokatų korupcijos...

Mirė partizanas V. Balsys-Uosis  2

Pirmadienį mirė Lietuvos partizaninio judėjimo dalyvis Vytautas Balsys-Uosis, pranešė LRT radijas.

Prezidentūra savivaldos rinkimus vadina valdančiųjų pralaimėjimu ir opozicijos pergale 2

Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovai savivaldos rinkimų rezultatus vadina valdančiųjų „valstiečių“...

LRT: Klaipėdos uosto pirkimų komisijos nariai giminyste susiję su konkursų laimėtojais  17

Kai kurie Klaipėdos valstybinio jūrų uosto viešųjų pirkimų komisijos nariai giminystės ryšiais yra susiję su...

Logistika
08:20
Vietoj paprastumo – klajonės po labirintus 1

Ekonomikos ir inovacijos ministerija skaičiuoja verslui sumažėsiančias išlaidas dėl esą sumažintos...

Finansai
05:50
Intriguojanti koalicijų dėlionė: septyni miestai – septynios skirtingos situacijos Premium

Savivaldos rinkimuose penkiuose iš septynių didžiausių šalies miestų merai buvo perrinkti. Bet visur,...

Naudos gavėjų mokesčių rojuose tyko nauji išbandymai  Premium

Neužtikrinus, kad mokesčių rojais pripažintose teritorijose registruotos bendrovės vykdo ekonominę veiklą, jų...

Finansai
05:45
Nyderlanduose sulaikytas šaudymu tramvajuje įtariamas vyras

Pirmadienį Nyderlandų Utrechto miesto tramvajuje ir keliose kitose miesto vietose vyras pradėjo šaudyti į...

Verslo aplinka
2019.03.18
Didmiesčių merų programose gražūs žodžiai gožia darbus Premium 12

Didžiųjų miestų vadovų ir jų komitetų programose tradiciškai apstu pažadų: „Kursime, diegsime, pagerinsime,...

Verslo aplinka
2019.03.18
Dar vienas Th. May bandymas patvirtinti savo susitarimą gali būti blokuotas

Theresa May, JK premjerė, pirmadienį bando užsitikrinti Šiaurės Airijos Demokratų junionistų (DUP) partijos...

Verslo aplinka
2019.03.18
Sausio 13-osios bylą tyręs buvęs prokuroras S. Slapšinskas sulaukė kaltinimų Rusijoje 6

Rusijos Tyrimų komitetas buvusiam Lietuvos prokurorui Simonui Slapšinskui, tyrusiam rezonansinę Sausio...

Verslo aplinka
2019.03.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau