Baltijos šalių vadovai iš Trumpo išgirdo: JAV draugystė toliau tik stiprės

Publikuota: 2018-04-03
Atnaujinta 2018-04-03 22:10

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, po susitikimo su Baltijos šalių prezidentais pažymėjo, kad Amerika ir toliau bus stipri regiono draugė ir ši draugystė tik stiprės.

„JAV visada pripažino Baltijos valstybių suverenumą, man garbė tai dar kartą patvirtinti. (...) JAV yra įsipareigojusi ginti trijų Baltijos valstybių suverenumą ir piliečius“, - kalbėjo p. Trumpas po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos vadovė, po aukščiausio lygio susitikimo, kurio metu buvo pasirašyta politinė deklaracija, įtvirtinanti nepalaužiamą visų keturių valstybių įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui, džiaugėsi, kad pavyko išgirsti labai konkrečias Vašingtono garantijas dėl karinio ir energetinio saugumo. Tiesa, abi pusės spaudos konferencijoje daugiau dalinosi aptakiomis frazėmis ir nekalbėjo apie konkrečius susitarimus.

„Lietuva išgirdo labai konkrečias Amerikos garantijas. Tai reiškia, kad mus siejantis ryšys išlieka tvirtas, o Baltijos šalių ir JAV saugumas yra nedalomas“, - teigė p. Grybauskaitė.

Dėmesys Putinui

Susitikime dalyvavo neįprastai daug aukštas pareigas užimančių pareigūnų, tarp jų JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, komercijos sekretorius Willburas Rossas, energetikos sekretorius Rick Perry ir valstybės sekretoriaus pavaduotojas Johnas J.Sullivanas.

Prieš susitikimą buvo tikimasi konkrečios JAV paramos stiprinant Baltijos šalių oro gynybą bei dislokuojant JAV karius dvišaliu, o ne NATO, pagrindu. Ponia Grybauskaitė prieš susitikimą LRT sakė, kad svarbus ne amerikiečių karių skaičius, bet pats jų buvimo faktas.

VŽ šaltinių teigimu, tikėtasi, kad bus pasiektas tęstinis JAV karių dalyvavimas Baltijos šalyse rengiamose pratybose, tokiu būdu užtikrinant amerikiečių ginkluotųjų pajėgų faktišką nuolatinį, rotacinį buvimą regione. JAV karius norima dislokuoti Suvalkijoje, kad jų buvimas atgrasytų nuo vadinamojo „Suvalkų koridoriaus“ – pasienio ruožo su Lenkija – užblokavimo. Agresijos atveju, tai yra vienintelis kelias karinei pagalbai iš Vakarų pasiekti Baltijos šalis.

Taip pat siekta, kad Baltijos šalyse dažniau galėtų būti dislokuojamos „Patriot“ ar kitos oro gynybos sistemos.

Nenuostabu, kad po susitikimo daug dėmesio susilaukė Rusijos tema. Dar neprasidėjus oficialiai spaudos konferencijai, p. Trumpas pareiškė, kad tikriausiai niekas nėra griežtesnis Maskvos atžvilgiu nei jis.

Ir vėliau prezidentas ne kartą buvo provokuojamas pasisakyti šiuo klausimu.

„Tikiuosi, kad pavyks užmegzti dialogą, jeigu ne, tai tikrai pirmi sužinosite. Tikrai esu griežčiausias Rusijos kritikas“, - tikino JAV vadovas, paminėjęs, kad Amerika po Sergejaus Skripalio, buvusio dvigubo Rusijos agento, apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje, išsiuntė 60 Rusijos diplomatų, kai Vokietija ir Prancūzija – vos po keturis.

Jis taip pat ne kartą paminėjo 2% nuo šalies BVP skyrimo gynybai svarbą ir pagyrė Baltijos šalis, kaip vykdančias tokį savo įsipareigojimą.

Kęstutis Girnius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas, teigia, kad JAV ir Baltijos vadovų susitikimas yra labiau simbolinis, o sprendimus dėl JAV indėlio į regiono gynybą daro ne p. Trumpas, bet Amerikos karinis ir diplomatinis elitas.

Politologo Lino Kojalos teigimu, Baltijos vadovų ir p. Trumpo susitikimas bei spaudos konferencija atvėrė galimybes ne tik Baltijos valstybėms atkreipti dėmesį į aktualias problemas, bet ir p. Trumpui parodyti, jog NATO, Rusijos klausimais jo pozicija ir retorika atitinka bendrą Administracijos laikyseną. Iki šiol šiuo klausimu buvo nemažai dviprasmybių.

Ragino investuoti

Prezidentas Trumpas, sulaukęs Latvijos žurnalisto klausimo apie investicijas į šią šalį, paragino JAV verslininkus investuoti.

„Visos trys Baltijos valstybės yra puiki vieta investuoti, tai yra stabilios valstybės su darbščiais žmonėmis žmonės, puiki vieta investuoti. Būtų nedidelis mano interesų konfliktas išskirti kurią nors vieną, visos trys yra puikios“, - išsisuko p. Trumpas.

VŽ rašė, kad viršūnių susitikimo dalis yra Baltijos šalių ir JAV verslininkų forumas. Kartu su prezidente į JAV išvyko 18 įmonių atstovų delegacija, kurioje vyrauja įmonės iš karinės pramonės, informacinių technologijų, gyvybės mokslų ir energetikos sektorių. BNS kalbinti įmonių vadovai teigė, kad pagrindinis jų tikslas – nauji kontaktai ir glaudesni ryšiai su esamais klientais.

Virginijus Sinkevičius, šalies ūkio ministras, prieš vizitą teigė, kad JAV yra viena iš perspektyviausių eksporto rinkų šalies gynybos pramonei, nes susidomėjimas yra abipusis, o mūsų šalies gamintojai gali pasiūlyti išskirtinių nišinių produktų Amerikai, pavyzdžiui inovatyvias uniformas, lazerinius taikiklius, radiacijos matuoklius, informacinių technologijų sistemas ar robotikos produkciją.

JAV yra antra pagal dydį rinka Lietuvos aukštųjų technologijų gamintojams. Pernai į Ameriką eksportuota aukštos pridėtinės vertės produktų už 84,1 mln. Eur - 9,4% visų eksportuotų lietuviškos kilmės aukštųjų technologijų prekių. Per metus šių produktų eksporto vertė išaugo beveik du kartus. Daugiausiai eksportuota ginkluotės dalių, optinės spinduliuotės įrangos ir antiserumų bei vakcinų.

Iš viso 2017 m. lietuviškos kilmės prekių eksporto į JAV vertė siekė 1,2 mlrd. Eur.

Susitarimai dėl SkGD

Susitikime kalbėta ir apie energetinio saugumo stiprinimą bei JAV dujų importo galimybes. Vizito metu buvo pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai su JAV SkGD eksportuotoja ir būsima SkGD terminalo operatore „Freeport LNG“. Susitarimus su ja pasirašė AB „Klaipėdos nafta“ (KN) bei UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT).

Bendradarbiavimo memorandumas LDT yra pirmas žingsnis link Bendrosios prekybos sutarties, kurią tikimasi pasirašyti dar iki šių metų pabaigos, t. y. iki pradedant veikti pirmajai „Freeport LNG“ dujų skystinimo linijai.

KN, savo ruožtu, pasirašys pirmąją bendradarbiavimo sutartį dėl kompetencijų plūduriuojančių SkGD terminalų (FSRU) srityje eksporto. KN ir „Freeport LNG“ pasirašė memorandumą dėl tolesnio bendradarbiavimo kuriant ir plėtojant antžeminės infrastruktūros, skirtos FSRU tipo terminalams, projektavimą ir plėtrą.

Vizito metu taip pat atkreiptas dėmesys į Baltijos jūros dugnu tiesiamą „Nord Stream 2” dujotiekį. Šalies vadovės teigimu, tai geopolitinis projektas, kuriuo siekiama padidinti ES priklausomybę nuo rusiškų dujų. JAV laikosi principingos pozicijos ir įvedė griežtas sankcijas šį projektą įgyvendinančioms įmonėms.

Baltijos valstybės ir JAV taip pat sutarė aktyviai bendradarbiauti kibernetinio saugumo, strateginės komunikacijos ir branduolinės saugos sektoriuose. Baltijos šalių ir JAV prezidentai taip pat aptarė padėtį Ukrainoje ir paramos jai klausimus.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus 

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 3

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Belskite, bet atidaryta nebus

Laukiant po gero mėnesio įsigaliosiančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kyla savotiška...

E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Armėnijos valdžios olimpe – uolus Putino mokinys Premium

Prorusiškai nusiteikęs buvęs Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas, panašu, sėkmingai mokosi iš savo...

Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė nušalinta nuo pareigų 

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo pareigų nušalino...

Verslo aplinka
2018.04.19
Stoltenbergas: NATO neplanuoja didinti karinio buvimo Baltijos šalyse

NATO neplanuoja plėsti savo karinio buvimo Baltijos šalyse, kurios paprašė didesnės apsaugos nuo jų kaimynės...

Verslo aplinka
2018.04.19
„Rusal“ nacionalizavimas – vienas iš Kremliaus svarstomų scenarijų

Laikinas Rusijos aliuminio gamintojos „Rusal“ nacionalizavimas – viena iš galimybių, svarstomų kontekste,...

Verslo aplinka
2018.04.19
Politologas: konfliktuodamas su prezidente, premjeras mėgina sutelkti rinkėjus 2

Premjeras Saulius Skvernelis konfliktuodamas su prezidente Dalia Grybauskaite gali siekti sutelkti savo...

Verslo aplinka
2018.04.19
Rusija skundžia JAV PPO

Rusija ketvirtadienį kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl JAV sprendimo įvesti muitus plienui...

Verslo aplinka
2018.04.19
Prezidentė atmetė kandidatą į teisingumo ministrus, premjeras pasipiktino 32

Premjero pateiktas kandidatas Giedrius Danėlius nebus skiriamas teisingumo ministru, pasak prezidentūros...

Verslo aplinka
2018.04.19
Valentinas Bukauskas paliko Socialdemokratų darbo partijos frakciją Seime

Vilnius, balandžio 19 d. (BNS). Darbo partijos vicepirmininkas Valentinas Bukauskas paliko valdančiąją...

Verslo aplinka
2018.04.19
Į Lietuvą birželį atvyks Dalai Lama

Į Lietuvą birželio mėnesį atvyks Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama.

Verslo aplinka
2018.04.19
TVF: pasaulio skola – didžiausia istorijoje Premium 4

Bendri viso pasaulio įsiskolinimai pasiekė istorines aukštumas ir 2016 m. siekė 164 trln. USD, skelbia...

Verslo aplinka
2018.04.19
Seimas žengė pirmąjį žingsnį link prekybos sutarties su Kanada ratifikavimo

Seimo nariai ketvirtadienį po pateikimo pritarė ES ir Kanados laisvos prekybos sutarties (angl.

Verslo aplinka
2018.04.19
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
Didės žvalgybos pareigūnų atlyginimai 1

Seimas priėmė Žvalgybos ir Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymų pataisas,...

Verslo aplinka
2018.04.19
ES skyrė lėšų Baltijos šalių sinchronizacijos su Vakarais studijai

Trečiadienį, neformalaus Energetikos tarybos susitikimo metu Sofijoje pasirašyta sinchronizacijos projektui...

Energetika
2018.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau