Baltijos šalių vadovai iš Trumpo išgirdo: JAV draugystė toliau tik stiprės

Publikuota: 2018-04-03
Atnaujinta 2018-04-03 22:10

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, po susitikimo su Baltijos šalių prezidentais pažymėjo, kad Amerika ir toliau bus stipri regiono draugė ir ši draugystė tik stiprės.

„JAV visada pripažino Baltijos valstybių suverenumą, man garbė tai dar kartą patvirtinti. (...) JAV yra įsipareigojusi ginti trijų Baltijos valstybių suverenumą ir piliečius“, - kalbėjo p. Trumpas po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos vadovė, po aukščiausio lygio susitikimo, kurio metu buvo pasirašyta politinė deklaracija, įtvirtinanti nepalaužiamą visų keturių valstybių įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui, džiaugėsi, kad pavyko išgirsti labai konkrečias Vašingtono garantijas dėl karinio ir energetinio saugumo. Tiesa, abi pusės spaudos konferencijoje daugiau dalinosi aptakiomis frazėmis ir nekalbėjo apie konkrečius susitarimus.

„Lietuva išgirdo labai konkrečias Amerikos garantijas. Tai reiškia, kad mus siejantis ryšys išlieka tvirtas, o Baltijos šalių ir JAV saugumas yra nedalomas“, - teigė p. Grybauskaitė.

Dėmesys Putinui

Susitikime dalyvavo neįprastai daug aukštas pareigas užimančių pareigūnų, tarp jų JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, komercijos sekretorius Willburas Rossas, energetikos sekretorius Rick Perry ir valstybės sekretoriaus pavaduotojas Johnas J.Sullivanas.

Prieš susitikimą buvo tikimasi konkrečios JAV paramos stiprinant Baltijos šalių oro gynybą bei dislokuojant JAV karius dvišaliu, o ne NATO, pagrindu. Ponia Grybauskaitė prieš susitikimą LRT sakė, kad svarbus ne amerikiečių karių skaičius, bet pats jų buvimo faktas.

VŽ šaltinių teigimu, tikėtasi, kad bus pasiektas tęstinis JAV karių dalyvavimas Baltijos šalyse rengiamose pratybose, tokiu būdu užtikrinant amerikiečių ginkluotųjų pajėgų faktišką nuolatinį, rotacinį buvimą regione. JAV karius norima dislokuoti Suvalkijoje, kad jų buvimas atgrasytų nuo vadinamojo „Suvalkų koridoriaus“ – pasienio ruožo su Lenkija – užblokavimo. Agresijos atveju, tai yra vienintelis kelias karinei pagalbai iš Vakarų pasiekti Baltijos šalis.

Taip pat siekta, kad Baltijos šalyse dažniau galėtų būti dislokuojamos „Patriot“ ar kitos oro gynybos sistemos.

Nenuostabu, kad po susitikimo daug dėmesio susilaukė Rusijos tema. Dar neprasidėjus oficialiai spaudos konferencijai, p. Trumpas pareiškė, kad tikriausiai niekas nėra griežtesnis Maskvos atžvilgiu nei jis.

Ir vėliau prezidentas ne kartą buvo provokuojamas pasisakyti šiuo klausimu.

„Tikiuosi, kad pavyks užmegzti dialogą, jeigu ne, tai tikrai pirmi sužinosite. Tikrai esu griežčiausias Rusijos kritikas“, - tikino JAV vadovas, paminėjęs, kad Amerika po Sergejaus Skripalio, buvusio dvigubo Rusijos agento, apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje, išsiuntė 60 Rusijos diplomatų, kai Vokietija ir Prancūzija – vos po keturis.

Jis taip pat ne kartą paminėjo 2% nuo šalies BVP skyrimo gynybai svarbą ir pagyrė Baltijos šalis, kaip vykdančias tokį savo įsipareigojimą.

Kęstutis Girnius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas, teigia, kad JAV ir Baltijos vadovų susitikimas yra labiau simbolinis, o sprendimus dėl JAV indėlio į regiono gynybą daro ne p. Trumpas, bet Amerikos karinis ir diplomatinis elitas.

Politologo Lino Kojalos teigimu, Baltijos vadovų ir p. Trumpo susitikimas bei spaudos konferencija atvėrė galimybes ne tik Baltijos valstybėms atkreipti dėmesį į aktualias problemas, bet ir p. Trumpui parodyti, jog NATO, Rusijos klausimais jo pozicija ir retorika atitinka bendrą Administracijos laikyseną. Iki šiol šiuo klausimu buvo nemažai dviprasmybių.

Ragino investuoti

Prezidentas Trumpas, sulaukęs Latvijos žurnalisto klausimo apie investicijas į šią šalį, paragino JAV verslininkus investuoti.

„Visos trys Baltijos valstybės yra puiki vieta investuoti, tai yra stabilios valstybės su darbščiais žmonėmis žmonės, puiki vieta investuoti. Būtų nedidelis mano interesų konfliktas išskirti kurią nors vieną, visos trys yra puikios“, - išsisuko p. Trumpas.

VŽ rašė, kad viršūnių susitikimo dalis yra Baltijos šalių ir JAV verslininkų forumas. Kartu su prezidente į JAV išvyko 18 įmonių atstovų delegacija, kurioje vyrauja įmonės iš karinės pramonės, informacinių technologijų, gyvybės mokslų ir energetikos sektorių. BNS kalbinti įmonių vadovai teigė, kad pagrindinis jų tikslas – nauji kontaktai ir glaudesni ryšiai su esamais klientais.

Virginijus Sinkevičius, šalies ūkio ministras, prieš vizitą teigė, kad JAV yra viena iš perspektyviausių eksporto rinkų šalies gynybos pramonei, nes susidomėjimas yra abipusis, o mūsų šalies gamintojai gali pasiūlyti išskirtinių nišinių produktų Amerikai, pavyzdžiui inovatyvias uniformas, lazerinius taikiklius, radiacijos matuoklius, informacinių technologijų sistemas ar robotikos produkciją.

JAV yra antra pagal dydį rinka Lietuvos aukštųjų technologijų gamintojams. Pernai į Ameriką eksportuota aukštos pridėtinės vertės produktų už 84,1 mln. Eur - 9,4% visų eksportuotų lietuviškos kilmės aukštųjų technologijų prekių. Per metus šių produktų eksporto vertė išaugo beveik du kartus. Daugiausiai eksportuota ginkluotės dalių, optinės spinduliuotės įrangos ir antiserumų bei vakcinų.

Iš viso 2017 m. lietuviškos kilmės prekių eksporto į JAV vertė siekė 1,2 mlrd. Eur.

Susitarimai dėl SkGD

Susitikime kalbėta ir apie energetinio saugumo stiprinimą bei JAV dujų importo galimybes. Vizito metu buvo pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai su JAV SkGD eksportuotoja ir būsima SkGD terminalo operatore „Freeport LNG“. Susitarimus su ja pasirašė AB „Klaipėdos nafta“ (KN) bei UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT).

Bendradarbiavimo memorandumas LDT yra pirmas žingsnis link Bendrosios prekybos sutarties, kurią tikimasi pasirašyti dar iki šių metų pabaigos, t. y. iki pradedant veikti pirmajai „Freeport LNG“ dujų skystinimo linijai.

KN, savo ruožtu, pasirašys pirmąją bendradarbiavimo sutartį dėl kompetencijų plūduriuojančių SkGD terminalų (FSRU) srityje eksporto. KN ir „Freeport LNG“ pasirašė memorandumą dėl tolesnio bendradarbiavimo kuriant ir plėtojant antžeminės infrastruktūros, skirtos FSRU tipo terminalams, projektavimą ir plėtrą.

Vizito metu taip pat atkreiptas dėmesys į Baltijos jūros dugnu tiesiamą „Nord Stream 2” dujotiekį. Šalies vadovės teigimu, tai geopolitinis projektas, kuriuo siekiama padidinti ES priklausomybę nuo rusiškų dujų. JAV laikosi principingos pozicijos ir įvedė griežtas sankcijas šį projektą įgyvendinančioms įmonėms.

Baltijos valstybės ir JAV taip pat sutarė aktyviai bendradarbiauti kibernetinio saugumo, strateginės komunikacijos ir branduolinės saugos sektoriuose. Baltijos šalių ir JAV prezidentai taip pat aptarė padėtį Ukrainoje ir paramos jai klausimus.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Panevėžio mero patarėja lieka nušalinta nuo pareigų

Teisėsaugos įtarimų sulaukusi Panevėžio miesto mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė lieka nušalinta nuo...

Lenktynės su dirbtiniu intelektu 1

Šiuolaikinės technologijos, kurių reklamose nespindi raidelės AI, atrodo kaip praėjusio amžiaus atgyvena.

Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
13:39
Atgal į teismus: buvęs VLK vadovas vėl sieks grįžti į postą

Gegužę į Valstybinės ligonių kasos vadovo (VLK) pareigas teismo grąžintas ir po mėnesio pasibaigus kadencijai...

Vadyba
12:30
Į biudžetą gauta daugiau PVM, mažiau – gyventojų pajamų, pelno mokesčių

Valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 0,1% (5,9 mln. Eur) daugiau nei prognozuota ir 6,2%...

Finansai
12:25
JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 8

Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 7

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

Teismas patvirtino „Žemaitijos pieno“ ir Investuotojų asociacijos taikos sutartį 1

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) patvirtino AB „Žemaitijos pienas“ ir Investuotojų asociacijos bei...

„Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

Didžiausia pramonininkų saulės elektrinė – „Retal Lithuania“ gamykloje 2

Lentvaryje įsikūrusioje „Retal Lithuania“ gamykloje iki lapkričio pabaigos bus įrengta beveik 1,4 megavato...

Pramonė
2018.07.18
„Google“ Europoje gavo 4,34 mlrd. Eur baudą 25

Europos konkurencijos sargai JAV technologijų gigantei „Google“ skyrė 4,34 mlrd. Eur baudą dėl piknaudžiavimo...

Technologijos
2018.07.18
Doktorantų stipendijos kitąmet padidės bemaž dvigubai 5

Nuo 2019 m. pradžios beveik dvigubai didinamos doktorantų stipendijos. Tokiam Švietimo ir mokslo ministerijos...

Verslo aplinka
2018.07.18
Teismas atmetė Panevėžio mero skundą dėl nušalinimo 1

Trečiadienį Panevėžio apygardos teismas atmetė Panevėžio mero Ryčio Mykolo Račkausko skundą ir paliko galioti...

Verslo aplinka
2018.07.18
Ruošia plačiau atverti „Infostatybą“: visi galėtų peržiūrėti statybos projektus 3

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Statybos įstatymo pakeitimo projektui. Jei jam pritars Seimas, statybos...

Statyba ir NT
2018.07.18
Vyriausybės kancleris kovos su šešėline ekonomika 7

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis vadovaus specialiai tarpinstitucinei kovos su šešėline ekonomika...

Verslo aplinka
2018.07.18
Vyriausybė atmetė opozicijos siūlymą reguliuoti trąšų importą 1

Vyriausybė trečiadienį Seimui rekomendavo nesvarstyti opozicinių konservatorių teikiamą įstatymo projektą,...

Agroverslas
2018.07.18
Valstybinių miškų urėdija kratosi tarnybinių butų 1

Valstybinių miškų urėdija (VMU) Turto bankui perdavė 13 gyvenamųjų namų, 11 butų bei Palangoje esančius...

Statyba ir NT
2018.07.18
E. Masiuliui nepavyko atgauti per kratas rastų pinigų 8

Politinės korupcijos byloje teisiamam buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui Eligijui Masiuliui nepavyko...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau