Baltijos šalių vadovai iš Trumpo išgirdo: JAV draugystė toliau tik stiprės

Publikuota: 2018-04-03
Atnaujinta 2018-04-03 22:10

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, po susitikimo su Baltijos šalių prezidentais pažymėjo, kad Amerika ir toliau bus stipri regiono draugė ir ši draugystė tik stiprės.

„JAV visada pripažino Baltijos valstybių suverenumą, man garbė tai dar kartą patvirtinti. (...) JAV yra įsipareigojusi ginti trijų Baltijos valstybių suverenumą ir piliečius“, - kalbėjo p. Trumpas po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos vadovė, po aukščiausio lygio susitikimo, kurio metu buvo pasirašyta politinė deklaracija, įtvirtinanti nepalaužiamą visų keturių valstybių įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui, džiaugėsi, kad pavyko išgirsti labai konkrečias Vašingtono garantijas dėl karinio ir energetinio saugumo. Tiesa, abi pusės spaudos konferencijoje daugiau dalinosi aptakiomis frazėmis ir nekalbėjo apie konkrečius susitarimus.

„Lietuva išgirdo labai konkrečias Amerikos garantijas. Tai reiškia, kad mus siejantis ryšys išlieka tvirtas, o Baltijos šalių ir JAV saugumas yra nedalomas“, - teigė p. Grybauskaitė.

Dėmesys Putinui

Susitikime dalyvavo neįprastai daug aukštas pareigas užimančių pareigūnų, tarp jų JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, komercijos sekretorius Willburas Rossas, energetikos sekretorius Rick Perry ir valstybės sekretoriaus pavaduotojas Johnas J.Sullivanas.

Prieš susitikimą buvo tikimasi konkrečios JAV paramos stiprinant Baltijos šalių oro gynybą bei dislokuojant JAV karius dvišaliu, o ne NATO, pagrindu. Ponia Grybauskaitė prieš susitikimą LRT sakė, kad svarbus ne amerikiečių karių skaičius, bet pats jų buvimo faktas.

VŽ šaltinių teigimu, tikėtasi, kad bus pasiektas tęstinis JAV karių dalyvavimas Baltijos šalyse rengiamose pratybose, tokiu būdu užtikrinant amerikiečių ginkluotųjų pajėgų faktišką nuolatinį, rotacinį buvimą regione. JAV karius norima dislokuoti Suvalkijoje, kad jų buvimas atgrasytų nuo vadinamojo „Suvalkų koridoriaus“ – pasienio ruožo su Lenkija – užblokavimo. Agresijos atveju, tai yra vienintelis kelias karinei pagalbai iš Vakarų pasiekti Baltijos šalis.

Taip pat siekta, kad Baltijos šalyse dažniau galėtų būti dislokuojamos „Patriot“ ar kitos oro gynybos sistemos.

Nenuostabu, kad po susitikimo daug dėmesio susilaukė Rusijos tema. Dar neprasidėjus oficialiai spaudos konferencijai, p. Trumpas pareiškė, kad tikriausiai niekas nėra griežtesnis Maskvos atžvilgiu nei jis.

Ir vėliau prezidentas ne kartą buvo provokuojamas pasisakyti šiuo klausimu.

„Tikiuosi, kad pavyks užmegzti dialogą, jeigu ne, tai tikrai pirmi sužinosite. Tikrai esu griežčiausias Rusijos kritikas“, - tikino JAV vadovas, paminėjęs, kad Amerika po Sergejaus Skripalio, buvusio dvigubo Rusijos agento, apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje, išsiuntė 60 Rusijos diplomatų, kai Vokietija ir Prancūzija – vos po keturis.

Jis taip pat ne kartą paminėjo 2% nuo šalies BVP skyrimo gynybai svarbą ir pagyrė Baltijos šalis, kaip vykdančias tokį savo įsipareigojimą.

Kęstutis Girnius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas, teigia, kad JAV ir Baltijos vadovų susitikimas yra labiau simbolinis, o sprendimus dėl JAV indėlio į regiono gynybą daro ne p. Trumpas, bet Amerikos karinis ir diplomatinis elitas.

Politologo Lino Kojalos teigimu, Baltijos vadovų ir p. Trumpo susitikimas bei spaudos konferencija atvėrė galimybes ne tik Baltijos valstybėms atkreipti dėmesį į aktualias problemas, bet ir p. Trumpui parodyti, jog NATO, Rusijos klausimais jo pozicija ir retorika atitinka bendrą Administracijos laikyseną. Iki šiol šiuo klausimu buvo nemažai dviprasmybių.

Ragino investuoti

Prezidentas Trumpas, sulaukęs Latvijos žurnalisto klausimo apie investicijas į šią šalį, paragino JAV verslininkus investuoti.

„Visos trys Baltijos valstybės yra puiki vieta investuoti, tai yra stabilios valstybės su darbščiais žmonėmis žmonės, puiki vieta investuoti. Būtų nedidelis mano interesų konfliktas išskirti kurią nors vieną, visos trys yra puikios“, - išsisuko p. Trumpas.

VŽ rašė, kad viršūnių susitikimo dalis yra Baltijos šalių ir JAV verslininkų forumas. Kartu su prezidente į JAV išvyko 18 įmonių atstovų delegacija, kurioje vyrauja įmonės iš karinės pramonės, informacinių technologijų, gyvybės mokslų ir energetikos sektorių. BNS kalbinti įmonių vadovai teigė, kad pagrindinis jų tikslas – nauji kontaktai ir glaudesni ryšiai su esamais klientais.

Virginijus Sinkevičius, šalies ūkio ministras, prieš vizitą teigė, kad JAV yra viena iš perspektyviausių eksporto rinkų šalies gynybos pramonei, nes susidomėjimas yra abipusis, o mūsų šalies gamintojai gali pasiūlyti išskirtinių nišinių produktų Amerikai, pavyzdžiui inovatyvias uniformas, lazerinius taikiklius, radiacijos matuoklius, informacinių technologijų sistemas ar robotikos produkciją.

JAV yra antra pagal dydį rinka Lietuvos aukštųjų technologijų gamintojams. Pernai į Ameriką eksportuota aukštos pridėtinės vertės produktų už 84,1 mln. Eur - 9,4% visų eksportuotų lietuviškos kilmės aukštųjų technologijų prekių. Per metus šių produktų eksporto vertė išaugo beveik du kartus. Daugiausiai eksportuota ginkluotės dalių, optinės spinduliuotės įrangos ir antiserumų bei vakcinų.

Iš viso 2017 m. lietuviškos kilmės prekių eksporto į JAV vertė siekė 1,2 mlrd. Eur.

Susitarimai dėl SkGD

Susitikime kalbėta ir apie energetinio saugumo stiprinimą bei JAV dujų importo galimybes. Vizito metu buvo pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai su JAV SkGD eksportuotoja ir būsima SkGD terminalo operatore „Freeport LNG“. Susitarimus su ja pasirašė AB „Klaipėdos nafta“ (KN) bei UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT).

Bendradarbiavimo memorandumas LDT yra pirmas žingsnis link Bendrosios prekybos sutarties, kurią tikimasi pasirašyti dar iki šių metų pabaigos, t. y. iki pradedant veikti pirmajai „Freeport LNG“ dujų skystinimo linijai.

KN, savo ruožtu, pasirašys pirmąją bendradarbiavimo sutartį dėl kompetencijų plūduriuojančių SkGD terminalų (FSRU) srityje eksporto. KN ir „Freeport LNG“ pasirašė memorandumą dėl tolesnio bendradarbiavimo kuriant ir plėtojant antžeminės infrastruktūros, skirtos FSRU tipo terminalams, projektavimą ir plėtrą.

Vizito metu taip pat atkreiptas dėmesys į Baltijos jūros dugnu tiesiamą „Nord Stream 2” dujotiekį. Šalies vadovės teigimu, tai geopolitinis projektas, kuriuo siekiama padidinti ES priklausomybę nuo rusiškų dujų. JAV laikosi principingos pozicijos ir įvedė griežtas sankcijas šį projektą įgyvendinančioms įmonėms.

Baltijos valstybės ir JAV taip pat sutarė aktyviai bendradarbiauti kibernetinio saugumo, strateginės komunikacijos ir branduolinės saugos sektoriuose. Baltijos šalių ir JAV prezidentai taip pat aptarė padėtį Ukrainoje ir paramos jai klausimus.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
STT įtaria laikinąjį Telšių administracijos vadovą paėmus kyšį 

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antradienį pranešė įtarianti, kad laikinasis Telšių rajono savivaldybės...

Kėdainių krematoriumas tampa „Lietuvos krematoriumu“

Vienintelį krematoriumą Lietuvoje valdanti AB „K2 LT“ nuo šiol naudos naują prekės ženklą „Lietuvos...

VRM sieks nutraukti susitarimą su MRU steigti Viešojo saugumo akademiją   

Vidaus reikalų ministerija (VRM) sieks nutraukti susitarimą dėl Viešojo saugumo akademijos steigimo su Mykolo...

MMA kitąmet turėtų padidėti iki 430 Eur 7

Nors Vyriausybės, darbdavių ir profsąjungų atstovus vienijanti Trišalė taryba fiksuoja skirtingas nuomones...

Teismas: Kauno termofikacinei elektrinei 0,7 mln. Eur VIAP lėšų neskirta pagrįstai

Verslininko Rimando Stonio valdoma Kauno termofikacijos elektrinė (KTE) 2015 metais pagrįstai negavo 744.000...

Sirijos gynybos sistema per klaidą numušė Rusijos karinį lėktuvą 13

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad Sirijos oro pajėgų gynybos sistema S-200 „netyčia“ numušė Rusijos...

Smulkieji apie jiems žadamą paramą: supriešinimas su stambiaisiais Premium

Vyriausybės planus skatinti smulkųjį verslą patys smulkieji vertina atsargiai. Juokas pro ašaras – taip jie...

Trijų jūrų infrastruktūros sąraše – sinchronizacija, „Via Baltica“, „Rail Baltica“, GIPL

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Rumunijoje Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono lyderiai...

TVF: JK pasitraukimas iš ES be susitarimo būtų smūgis šalies ekonomikai 1

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika gali rimtai nukentėti, jei šalis kitąmet pasitrauks iš Europos Sąjungos...

Surinkta 16.000 parašų prieš P. Gražulio darbą Seimo ŽTK

Žmogaus teisių gynėjai nori Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui perduoti 16.000 parašų prieš Seimo nario...

Imtasi svarstyti kitąmet vyksiančių rinkimų datų paskelbimą

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai turėtų įvykti kitų metų kovo 3 d., prezidentas turėtų būti renkamas...

Seimo sesijos darbų programoje – keli šimtai projektų

Rugsėjo 10-ąją prasidėjusioje ir iki Kalėdų vyksiančioje Seimo rudens sesijoje planuojama apsvarstyti iki 600...

Susitiko abiejų Korėjų lyderiai

Moon Jae-inas, Pietų Korėjos prezidentas, antradienį susitiko su Kim Jong Unu, Šiaurės Korėjos lyderiu.

Vilniaus nuotekų dumblu tręš energetinius medžius 4

Didžiausia Lietuvos vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ drauge su partneriais pradeda žiedinės ekonomikos...

Energetika
11:20
Ieško vadovo Žemės ūkio ministerijos perkėlimui į Kauną 2

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) paskelbė konkursą, kurio metu ieškos žmogaus, vadovausiančio ministerijos...

Vadyba
10:21
Trumpas ir toliau spaudžia Pekiną, įvedė dar daugiau naujų muitų 6

JAV įveda naujų muitų 200 mlrd. USD vertės kiniškoms prekėms tebesitęsiant prekybos karui tarp dviejų...

Kompanija, kurioje galioja džentelmenų kodeksas Rėmėjo turinys

Rugsėjį sukanka 25 metai, kai Lietuvoje veiklą pradėjo logistikos kompanija „Ad Rem“. Viena pirmųjų šalies...

Transportas
09:03
Pramonės sektoriaus apžvalga: lyderių receptai, pamokos, tendencijos Premium

Šiemet į dešimties „Verslo žinių“ pramonės lyderių reitingo dešimtuką patekusių įmonių bendras vardiklis –...

Pramonė
06:00
Klausimų mąžta, bet atsakymų į kai kuriuos dar teks palaukti Premium 4

Potencialių pretendentų į prezidentus sąraše kol kas yra septynios pavardės. Politologai ir sociologai...

Galima perspektyva: didinti pensinį amžių Premium 13

Norint didinti pensijas, reikia sudaryti žmonėms kuo patrauklesnes sąlygas senatvei kaupti papildomai,...

Finansai
06:00

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau