Baltijos šalių vadovai iš Trumpo išgirdo: JAV draugystė toliau tik stiprės

Publikuota: 2018-04-03
Atnaujinta 2018-04-03 22:10

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, po susitikimo su Baltijos šalių prezidentais pažymėjo, kad Amerika ir toliau bus stipri regiono draugė ir ši draugystė tik stiprės.

„JAV visada pripažino Baltijos valstybių suverenumą, man garbė tai dar kartą patvirtinti. (...) JAV yra įsipareigojusi ginti trijų Baltijos valstybių suverenumą ir piliečius“, - kalbėjo p. Trumpas po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos vadovė, po aukščiausio lygio susitikimo, kurio metu buvo pasirašyta politinė deklaracija, įtvirtinanti nepalaužiamą visų keturių valstybių įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui, džiaugėsi, kad pavyko išgirsti labai konkrečias Vašingtono garantijas dėl karinio ir energetinio saugumo. Tiesa, abi pusės spaudos konferencijoje daugiau dalinosi aptakiomis frazėmis ir nekalbėjo apie konkrečius susitarimus.

„Lietuva išgirdo labai konkrečias Amerikos garantijas. Tai reiškia, kad mus siejantis ryšys išlieka tvirtas, o Baltijos šalių ir JAV saugumas yra nedalomas“, - teigė p. Grybauskaitė.

Dėmesys Putinui

Susitikime dalyvavo neįprastai daug aukštas pareigas užimančių pareigūnų, tarp jų JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, komercijos sekretorius Willburas Rossas, energetikos sekretorius Rick Perry ir valstybės sekretoriaus pavaduotojas Johnas J.Sullivanas.

Prieš susitikimą buvo tikimasi konkrečios JAV paramos stiprinant Baltijos šalių oro gynybą bei dislokuojant JAV karius dvišaliu, o ne NATO, pagrindu. Ponia Grybauskaitė prieš susitikimą LRT sakė, kad svarbus ne amerikiečių karių skaičius, bet pats jų buvimo faktas.

VŽ šaltinių teigimu, tikėtasi, kad bus pasiektas tęstinis JAV karių dalyvavimas Baltijos šalyse rengiamose pratybose, tokiu būdu užtikrinant amerikiečių ginkluotųjų pajėgų faktišką nuolatinį, rotacinį buvimą regione. JAV karius norima dislokuoti Suvalkijoje, kad jų buvimas atgrasytų nuo vadinamojo „Suvalkų koridoriaus“ – pasienio ruožo su Lenkija – užblokavimo. Agresijos atveju, tai yra vienintelis kelias karinei pagalbai iš Vakarų pasiekti Baltijos šalis.

Taip pat siekta, kad Baltijos šalyse dažniau galėtų būti dislokuojamos „Patriot“ ar kitos oro gynybos sistemos.

Nenuostabu, kad po susitikimo daug dėmesio susilaukė Rusijos tema. Dar neprasidėjus oficialiai spaudos konferencijai, p. Trumpas pareiškė, kad tikriausiai niekas nėra griežtesnis Maskvos atžvilgiu nei jis.

Ir vėliau prezidentas ne kartą buvo provokuojamas pasisakyti šiuo klausimu.

„Tikiuosi, kad pavyks užmegzti dialogą, jeigu ne, tai tikrai pirmi sužinosite. Tikrai esu griežčiausias Rusijos kritikas“, - tikino JAV vadovas, paminėjęs, kad Amerika po Sergejaus Skripalio, buvusio dvigubo Rusijos agento, apnuodijimo Jungtinėje Karalystėje, išsiuntė 60 Rusijos diplomatų, kai Vokietija ir Prancūzija – vos po keturis.

Jis taip pat ne kartą paminėjo 2% nuo šalies BVP skyrimo gynybai svarbą ir pagyrė Baltijos šalis, kaip vykdančias tokį savo įsipareigojimą.

Kęstutis Girnius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas, teigia, kad JAV ir Baltijos vadovų susitikimas yra labiau simbolinis, o sprendimus dėl JAV indėlio į regiono gynybą daro ne p. Trumpas, bet Amerikos karinis ir diplomatinis elitas.

Politologo Lino Kojalos teigimu, Baltijos vadovų ir p. Trumpo susitikimas bei spaudos konferencija atvėrė galimybes ne tik Baltijos valstybėms atkreipti dėmesį į aktualias problemas, bet ir p. Trumpui parodyti, jog NATO, Rusijos klausimais jo pozicija ir retorika atitinka bendrą Administracijos laikyseną. Iki šiol šiuo klausimu buvo nemažai dviprasmybių.

Ragino investuoti

Prezidentas Trumpas, sulaukęs Latvijos žurnalisto klausimo apie investicijas į šią šalį, paragino JAV verslininkus investuoti.

„Visos trys Baltijos valstybės yra puiki vieta investuoti, tai yra stabilios valstybės su darbščiais žmonėmis žmonės, puiki vieta investuoti. Būtų nedidelis mano interesų konfliktas išskirti kurią nors vieną, visos trys yra puikios“, - išsisuko p. Trumpas.

VŽ rašė, kad viršūnių susitikimo dalis yra Baltijos šalių ir JAV verslininkų forumas. Kartu su prezidente į JAV išvyko 18 įmonių atstovų delegacija, kurioje vyrauja įmonės iš karinės pramonės, informacinių technologijų, gyvybės mokslų ir energetikos sektorių. BNS kalbinti įmonių vadovai teigė, kad pagrindinis jų tikslas – nauji kontaktai ir glaudesni ryšiai su esamais klientais.

Virginijus Sinkevičius, šalies ūkio ministras, prieš vizitą teigė, kad JAV yra viena iš perspektyviausių eksporto rinkų šalies gynybos pramonei, nes susidomėjimas yra abipusis, o mūsų šalies gamintojai gali pasiūlyti išskirtinių nišinių produktų Amerikai, pavyzdžiui inovatyvias uniformas, lazerinius taikiklius, radiacijos matuoklius, informacinių technologijų sistemas ar robotikos produkciją.

JAV yra antra pagal dydį rinka Lietuvos aukštųjų technologijų gamintojams. Pernai į Ameriką eksportuota aukštos pridėtinės vertės produktų už 84,1 mln. Eur - 9,4% visų eksportuotų lietuviškos kilmės aukštųjų technologijų prekių. Per metus šių produktų eksporto vertė išaugo beveik du kartus. Daugiausiai eksportuota ginkluotės dalių, optinės spinduliuotės įrangos ir antiserumų bei vakcinų.

Iš viso 2017 m. lietuviškos kilmės prekių eksporto į JAV vertė siekė 1,2 mlrd. Eur.

Susitarimai dėl SkGD

Susitikime kalbėta ir apie energetinio saugumo stiprinimą bei JAV dujų importo galimybes. Vizito metu buvo pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai su JAV SkGD eksportuotoja ir būsima SkGD terminalo operatore „Freeport LNG“. Susitarimus su ja pasirašė AB „Klaipėdos nafta“ (KN) bei UAB „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT).

Bendradarbiavimo memorandumas LDT yra pirmas žingsnis link Bendrosios prekybos sutarties, kurią tikimasi pasirašyti dar iki šių metų pabaigos, t. y. iki pradedant veikti pirmajai „Freeport LNG“ dujų skystinimo linijai.

KN, savo ruožtu, pasirašys pirmąją bendradarbiavimo sutartį dėl kompetencijų plūduriuojančių SkGD terminalų (FSRU) srityje eksporto. KN ir „Freeport LNG“ pasirašė memorandumą dėl tolesnio bendradarbiavimo kuriant ir plėtojant antžeminės infrastruktūros, skirtos FSRU tipo terminalams, projektavimą ir plėtrą.

Vizito metu taip pat atkreiptas dėmesys į Baltijos jūros dugnu tiesiamą „Nord Stream 2” dujotiekį. Šalies vadovės teigimu, tai geopolitinis projektas, kuriuo siekiama padidinti ES priklausomybę nuo rusiškų dujų. JAV laikosi principingos pozicijos ir įvedė griežtas sankcijas šį projektą įgyvendinančioms įmonėms.

Baltijos valstybės ir JAV taip pat sutarė aktyviai bendradarbiauti kibernetinio saugumo, strateginės komunikacijos ir branduolinės saugos sektoriuose. Baltijos šalių ir JAV prezidentai taip pat aptarė padėtį Ukrainoje ir paramos jai klausimus.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Apeliacinis teismas neleido „tvarkiečiams“ naudoti 359.000 Eur 1

Lietuvos Apeliacinis teismas penktadienį atmetė partijos „Tvarka ir teisingumas“ skundą dėl teismo sprendimo...

Verslo aplinka
2018.12.14
Populiariausi – konservatoriai ir „valstiečiai“, auga socdemai 

Lapkritį truputį pakilo opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) reitingas, tačiau juos ir toliau...

Verslo aplinka
2018.12.14
JK premjerės žygis į Briuselį – nesėkmingas 13

Theresos May, JK premjerės, žygis į Briuselį ir prašymas padėti jai užsitikrinti savo parlamento paramą...

Verslo aplinka
2018.12.14
G. Landsbergis aiškinosi teismui dėl pažinties su R. Kurlianskiu  1

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas penktadienį apklausė...

Europos lyderiai pritaria ES kovai su melagingomis naujienomis 2

Europos Vadovų Taryba (EVT) pritarė ES kovos su dezinformacija veiksmų planui ir paragino jį vykdyti, kad...

Verslo aplinka
2018.12.14
EP pritarė siūlymui apmokestinti JAV technologijų milžines

Europos Parlamentas (EP) nubalsavo už tai, kad „Facebook“, „Google“, „Netflix“ ir panašioms įmonėms ES mastu...

Technologijos
2018.12.14
Porą mėnesių rengs pasiūlymus dėl biudžetininkų algų didinimo 1

Vyriausybinės darbo grupės nariai per porą mėnesių turi parengti konkrečius pasiūlymus, kaip ir kiek  kelti...

Verslo aplinka
2018.12.14
Lietuvos bankų pelnas šiemet išaugo 55% 8

Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų filialai per devynis šių metų mėnesius uždirbo 275,4 mln. Eur...

Finansai
2018.12.14
S. Skvernelis informaciją apie grėsmes perdavė ir V. Pranckiečiui, konservatoriams neduos  1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako riboto naudojimo informaciją apie galimas grėsmes perdavęs ir...

Verslo aplinka
2018.12.14
Laukiama prezidentės apsisprendimo dėl kitų metų biudžeto, galimas veto

Iki kitos savaitės pabaigos prezidentė Dalia Grybauskaitė turi apsispręsti, ar pasirašyti Seimo priimtą 2019...

Verslo aplinka
2018.12.14
Metų pabaigoje Valstybės biudžete – 121 neplanuotas „viščiukas“ 1

Iš pagrindinių mokesčių Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžetas surinko tiek, kiek ir planavo, o...

Finansai
2018.12.14
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Verslo aplinka
2018.12.14
Šalies startuoliai šiemet pritraukė 70 mln. Eur investicijų 3

2018 m. Lietuvos startuolių bendruomenė išaugo 58% ir pritraukė 70 mln. Eur investicijų iš užsienio ir...

Technologijos
2018.12.14
Į Vilniaus merus kandidatuos ūkio ministras 12

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vilniaus skyrius į sostinės mero postą iškėlė...

Verslo aplinka
2018.12.14
Pusmetis nuo BDAR įsigaliojimo: ore kabančių klausimų – į valias Premium 2

Praėjus kiek daugiau nei pusmečiui nuo gegužės 25 d., kai įsigaliojo Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas...

Rinkodara
2018.12.14
Lietuvos paštas skelbia 254 tūkst. vertės dviračių remonto viešąjį pirkimą Rėmėjo turinys 5

Lietuvos paštas, vykdydamas ilgalaikę savo veiklos modernizacijos strategiją, šių metų rudenį pasirašė...

Transportas
2018.12.14
Duomenų apsauga – kiauras rėtis 1

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), dar prieš įsigaliodamas ilgą laiką bauginęs duomenų...

Rinkodara
2018.12.14
Nepatenkinti ŽŪM kraustynėmis į Kauną palieka ministeriją, likę skundžiasi didėjančiu krūviu Premium 30

Darbuotojai, nepatenkinti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir jai pavaldžių institucijų perkėlimu į Kauną,...

Agroverslas
2018.12.14
JAV ir Kinijos prekybos paliaubose – pirmieji teigiami ženklai Premium

JAV ir Kinijos prekybos paliaubose pasirodė pirmųjų realių ženklų, kurie rodytų, kad abi šalys nusiteikusios...

Verslo aplinka
2018.12.14
Netikėta BDAR pasekmė – kokybiškesnė tiesioginė rinkodara Premium

Verslas baiminosi, kad, įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui (BDAR), tiesioginės rinkodaros...

Rinkodara
2018.12.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau