„Vilniaus prekybos“ kronikos (I): saldžioji istorija

Publikuota: 2015-08-20
Atnaujinta 2015-08-20 14:50
VŽ montažas
VŽ montažas

Įsismarkavus „Vilniaus prekybos“ (VP) akcininkų per dvidešimtmetį sukurto verslo dalyboms „Verslo žinios“ siūlo prisiminti istorinius VP raidos etapus. Tiems, kuriems įdomu, kaip kūrėsi viena didžiausių ir įtakingiausių Lietuvos verslo grupių, pateikiame to laikmečio VŽ straipsnius. Pirmoje ciklo dalyje – cukraus fabrikų privatizavimo istorija.

1994-1996 m. su dabartiniais VP akcininkais susijusios įmonės iš fizinių asmenų supirko 4 Lietuvos cukraus fabrikų akcijas. Po kelerių metų sukaupus solidų portfelį šios akcijos buvo parduotos „Danisco sugar“ kompanijai. Įvairių šaltinių teigimu, tuo metu valstybė, kuriai priklausė mažoji cukraus fabrikų akcijų dalis, uždirbo per 12 mln. Lt, o toliaregiai verslininkai – per 100 mln. Lt.

Po šio sandorio, VP akcininkai investavo į kitus verslus. Cukraus rinkoje prasidėjo įnirtinga kova: tarp „Marijampolės cukraus“ ir „Danisco“ valdomų fabrikų, politikai keitė įstatymus, žemdirbiai streikavo, dalis fabrikų bankrutavo.

1995 02 08

Cukriniai avinėliai bus suėsti

Rutuliodama keturių Lietuvos cukraus fabrikų ateities strategiją, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) savo nuostatas kaitaliojo kaip pirštines. Fabrikai 1991 m. sausio mėn. buvo įrašyti, o jau 1993 m. lapkričio mėn. ŽŪM teikimu išbraukti iš privatizuojamų už konvertuojamą valiutą objektų sąrašų.

Tačiau dvejus metus saugota nuo svetimųjų nacionalinė cukraus pramonė taip apsunko nuo skolų ir problemų, kad ŽŪM vėl dairosi į Vakarus, tikėdamasi šią jau raukšlėtą nuotaką išleisti už užjūrio princo. Betgi ir vėl – piršlyboos vyksta taip lėtai, kad nuotaka gali gyva vestuvių nebesulaukti.

Su realiausiu galimu investuotoju – suomių cukraus koncernu „Finsugar“, ministerija žaidė it katė su pele – derėtis neatsisakydavo, bet ir kontraktų pasirašyti neskubėjo. Tuo tarpu „Finsugar“ taikstėsi su ministerijos aikštijimusi ir darė nuolaidą po nuolaidos.

1996 12 13

Cukraus monopolio priešaušryje

Grupė fizinių asmenų, susijusių su Londone užregistruota kompanija „Albert Mortensen SA“, bando tapti dviejų perspektyviausių Lietuvos cukraus fabrikų savininkais. 1996 m. įsigiję AB „Panevėžio cukrus“ kontrolinį akcijų paketą (53% akcijų), šie kol kas neįvardijami asmenys supirkinėja ir AB „Kėdainių cukrus“ (KC) darbuotojų akcijas.

Nepatvirtintais duomenimis, dviejų geriausių Lietuvos cukraus fabrikų ėmėsi „Albert Mortensen SA“ drauge su UAB „Urdžia“.

Šią žinią VŽ patvirtinti arba paneigti vienas iš „Urdžios“ bendrasavininkių bei „Panevėžio cukraus“ valdybos pirmininkas Žilvinas Marcinkevičius pastarąją savaitę nesurado laiko, tik pasakė: „Jūs nežinot, kaip aš nenoriu su jumis susitikti“.

1997 02 14

Pelynai lietuviškame cukruje

Žemės ir miškų ūkio ministerija sustabdė antrajame privatizavimo etape AB „Panevėžio cukrus“, AB „Kėdainių cukrus“, AB „Pavenčių cukrus“ ir AB „Marijampolės cukrus“ žemdirbių išpirktų akcijų pasirašymą. Pasirašymo data turėtų paaiškėti dviem ŽMŪM sudarytoms komisijoms vasario 20 d. pateikus savo pasiūlymus dėl cukraus pramonės privatizavimo ir jos perspektyvos.

Neoficialūs šaltiniai VŽ teigė, kad neatmetama ir ta galimybė, jog akcijos ŽMŪM nebus patvirtintos, o pinigai grąžinti žemdirbiams.

1997 05 19

Cukraus fantomo trauka

Nors Žemės ir miškų ūkio ministerija (ŽMŪM) tikisi po 2 mėnesių skelbti konkursą dėl investicijų į cukraus pramonę, verslininkai nesupranta, dėl ko reikės varžytis.

Donatas Stanikūnas, ŽMŪM viceministras, VŽ teigė, jog Lietuvos cukraus pramonės pertvarkymo planas bus parengtas po 2 mėnesių. Anot jo, tuomet bus skelbiamas konkursas.

Jis sakė, kad norą investuoti į cukraus pramonę pareiškė danų, vokiečių, suomių ir olandų firmos.

„Paprašėme siūlymus išdėstyti raštu per 2 savaites, juos studijuosime ir skelbsime konkursą“,– sako kol kas jokių raštų negavęs p. Stanikūnas.

O investuotojai skundžiasi nesuprantą, ką reikia dėstyti pasiūlymuose, nes pramonės pertvarkymo planas tik rengiamas.

„Kol kas nėra objekto, dėl kurio galima būtų varžytis“,– teigia Ignas Staškevičius, AB „Vilniaus prekyba“ (VP) valdybos narys.

„Kai savo nuogąstavimus išdėstėme p. Stanikūnui, šis pažadėjo „objektą“ rasti, tačiau neaiškumų nesumažėjo“,– skundžiasi Žilvinas Marcinkevičius, AB „Kėdainių cukrus“ ir AB „Panevėžio cukrus“ valdybos pirmininkas.

O Romualdas Bakutis, UAB „A & M Cukrus“ direktorius (MAN atstovas Lietuvoje), sako, jau kelis kartus raštu išdėstęs siūlymus. „Kad tai reikia padaryti dar kartą, niekas neinformavo“,– piktinasi jis.

1997 06 10

Avinėliai jau suremia ragus

Kovą dėl Lietuvos cukraus perdirbimo pramonės kontrolinio akcijų paketo pradėjo danų firma „Danisco“ bei vokiečių „Sudzucker AG“, nes Žemės ir miškų ūkio ministerijai (ŽMŪM) artimiausiu metu ketina patvirtinti žemdirbių nupirktas cukraus fabrikų akcijas.

Ignas Staškevičius, AB „Vilniaus prekyba“ (VP) valdybos narys, VŽ teigė, kad investuoti į cukraus pramonę vienodai šansų turi tiek danai, tiek vokiečiai.

„Bendradarbiauti (VP valdo 50% akcijų „Kėdainių cukraus“ ir 68,6% „Panevėžio cukraus“) pasirengę tiek su vienais, tiek su kitais, o apie mūsų turimų akcijų pardavimą kol kas nekalbama, nes neaišku, ar kas pasiūlys už jas tiek, kiek mes norime gauti",– sako p. Staškevičius.

Tuo tarpu šaltiniai Vyriausybėje teigia, kad didžiausius šansus laimėti pretendentų kovoje turi vokiečiai.

1998 07 10

Saldusis verslas jau danų rankose

Danijos firma „Danisco Sugar“ rugsėjo 29 d. perėmė akcijų paketą, priklausiusį AB „Vilniaus prekyba“ fiziniams asmenims, ir tapo cukraus pramonės savininke, tačiau savo planų dėl cukraus pramonės ateities neatskleidžia.

„Danisco Sugar“ žinioje dabar 64,88% AB „Panevėžio cukrus“, 41,66% AB „Kėdainių cukrus“, 39,76% AB „Pavenčių cukrus“ bei 30,19% AB „Marijampolės cukrus“ akcijų.

Pasak Igno Staškevičiaus, AB „Vilniaus prekyba“ generalinio direktoriaus, danai jau apmokėjo ir „Kėdainių cukraus“ išleistą 33 mln. Lt akcijų emisiją, tačiau dar nebaigti tvarkyti formalumai.

„Su pačia „Vilniaus prekyba“ už parduotas akcijas* atsiskaitoma bus pagal sutartį per kelerius metus“, – aiškina p. Staškevičius ir pripažįsta, kad danai jiems avansą jau sumokėję. Ponas Staškevičius nepaneigė, kad danams jų valdomos akcijos atsiėjo per 100 mln. Lt.

„Mes uždirbome ne iš akcijų, o iš to laikotarpio, kai valdėme cukraus pramonę“, – patikslina p. Staškevičius.

1999 02 26

Danai nusiplovė

Kol paslapties šydas dengia Lietuvos cukraus pramonės pardavimo danų kompanijai „Danisco“ sandorį, nesibaigia nesusipratimai dėl AB „Marijampolės cukrus“ ir AB „Pavenčių cukrus“ skolų žemdirbiams grąžinimo.

Pagal „Marijampolės cukraus“ ir „Pavenčių cukraus“ privatizavimo programą danai, įsigydami šių fabrikų valstybei priklausančias akcijas, įsipareigojo investuoti į įmonės modernizavimą bei cukrinių runkelių auginimo technologijas. Be to, buvo parengta skolų augintojams už 1997 m. pristatytus cukrinius runkelius padengimo programa. Tačiau danai teigia neįsipareigoję padengti šių skolų.

„Pavenčių cukraus“ skolos tuomet siekė 15 mln. Lt, o marijampoliečiai žemdirbiams buvo nesumokėję 11,5 mln. Lt. Mišelis Personas (Michael Persson), „Danisco Sugar“ atstovas Lietuvoje, VŽ teigia, kad privatizuodama „Marijampolės cukrų“ bei „Pavenčių cukrų“ Danisco" įsipareigojo ne padengti šių fabrikų skolas, o tik parengti skolų padengimo programą.

Rytoj VP kronikose skaitykite, kaip visuomeninė neįgaliųjų organizacija „Spindulys“ padėjo tuometinei „VP Market“ susigrąžinti per 76,2 mln. Lt PVM mokesčių.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Naujas „Skinijos“ asortimentas ir nišos: „Lidl“ atėjimas nesustabdė augimo Premium 1

Nors ir ilgėja žaliavos tiekimo terminai, o su „Lidl“ atėjimu sustiprėjo konkurencija, kojinių ir pėdkelnių...

Pramonė
05:45
Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininku tapo J. Talmantas

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) Visuotiniame draugijos narių suvažiavime išrinko naują draugijos...

Pramonė
2019.04.18
„Auga group“ dovana darbuotojams – akcijos 6

Lietuvos ekologiškų produktų gamintoja „Auga group“ savo valdomų įmonių darbuotojams paskirstys 2,55 mln.

Rinkos
2019.04.18
Granulių gamintojai susidūrė su problemomis: stabdo naujos gamyklos statybą  Premium

Granulių gamintojų padėtis Latvijoje sudėtinga. Dėl žaliavų stygiaus stambūs gamintojai neišnaudoja turimų...

Pramonė
2019.04.18
Didžiausias Šiaurės Europos dviračių gamintojas pardavinėti mokosi iš smulkiųjų Premium 1

Gamintojų kooperacija ar skatinimas tą daryti – įprastas reiškinys, tačiau bendradarbiavimas neįpareigoja...

Gazelė
2019.04.18
ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

Išmani Lietuva
2019.04.17
Tarp patvirtintų žaliųjų subsidijų – ir 1.000 Eur įsigyjantiems mažiau taršų automobilį 25

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį investiciniams gyventojų,...

Finansai
2019.04.17
Kaliningrade svarstoma leisti gintaro gavybą jūroje privatiems asmenims Premium

Antonas Alichanovas, Kaliningrado srities gubernatorius, siūlo įteisinti gintaro gavybą jūroje privatiems...

Pramonė
2019.04.17
ŽŪM dėl žemdirbius klaidinusio fondo kreipėsi į prokuratūrą

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) trečiadienį pranešė, jog kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl M. K. Čiurlionio...

Pramonė
2019.04.17
„Elektrum Lietuva“: pigiausia elektra Baltijos šalyse kovą – Lietuvoje

Šilti orai kovo mėnesį lėmė smukusias elektros kainas Baltijos šalyse – jos susitraukė apie 15%. Lietuvoje...

Pramonė
2019.04.17
Pernai pritrūkęs produkcijos „Volfas Engelman“ investuoja didindamas pajėgumus  6

Pernai su produkcijos trūkumu susidūrusi AB „Volfas Engelman“ didina gamybos pajėgumus – artėjant naujam...

Pramonė
2019.04.17
Neišnaudotos galimybės: pusę kuklaus eksporto į Kiniją sudaro baldai ir mediena Premium 1

Net 62% Kinijos įmonių pernai susidūrė su vėluojančiais atsiskaitymais, rodo „Coface“ atlikta apklausa. Vis...

Verslo aplinka
2019.04.17
Vokietijos verslas agituoja už Europos Sąjungą: ES nepakankamai įvertinta Premium 5

Du trečdaliai Vokietijos verslininkų įsitikinę, kad Europos Sąjungos (ES) teikiamos galimybės nėra pakankamai...

Pramonė
2019.04.17
Galėjo apsiriboti prancūzų darbo pasiūlymu, bet atsiplėšė šios rinkos dalį Premium

UAB „Galanis“ užsakymų turi kur kas daugiau, nei spėja gaminti – gelbsti tai, kad rudenį bei žiemą,...

Gazelė
2019.04.17
„Lietuvos energija“ planuoja valstybei išmokėti 13 mln. Eur dividendų

„Lietuvos energija“ valstybei siūlo už 2018 m. sumokėti 13 mln. Eur dividendų, pranšta per „Nasdaq“...

Pramonė
2019.04.17
Ignalinos AE uždarymo fondas pernai negavo 22% planuotų pajamų 2

Ignalinos atominės elektrinės uždarymo fondo pajamos 2018 m. buvo beveik 2 mln. eurų, o išlaidos – apie...

Pramonė
2019.04.17
Panaikinus sankcijas, „Rusal“ JAV investuoja 200 mln. USD Premium 2

Rusijos aliuminio milžinė „Rusal“ dėl ryšių su oligarchu Olegu Deripaska didžiąją dalį praėjusių metų...

Pramonė
2019.04.17
„Mars“ korporacijos istorija: kodėl keičiasi didieji prekių ženklai Premium 2

„Mars, Incorporated“, labiausiai pasaulyje žinoma kaip populiariausių šokoladinių batonėlių ir gyvūnų maisto...

Rinkodara
2019.04.17
Medicininių rinkinių gamyklos Jurbarke statybos atidedamos 2

Medicininių rinkinių gamyklos Jurbarke, kurią ruošiasi statyti UAB „Naujos mintys“, teks palaukti. Evaldo...

Pramonė
2019.04.16
LVAT: LEG privalo sumokėti Kainų komisijos skirtą baudą 

Valstybės valdomos energetikos grupės „Lietuvos energija“ bendrovei „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG) teisme...

Pramonė
2019.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau