„Vilniaus prekybos“ kronikos (I): saldžioji istorija

Publikuota: 2015-08-20
Atnaujinta 2015-08-20 14:50
VŽ montažas
VŽ montažas

Įsismarkavus „Vilniaus prekybos“ (VP) akcininkų per dvidešimtmetį sukurto verslo dalyboms „Verslo žinios“ siūlo prisiminti istorinius VP raidos etapus. Tiems, kuriems įdomu, kaip kūrėsi viena didžiausių ir įtakingiausių Lietuvos verslo grupių, pateikiame to laikmečio VŽ straipsnius. Pirmoje ciklo dalyje – cukraus fabrikų privatizavimo istorija.

1994-1996 m. su dabartiniais VP akcininkais susijusios įmonės iš fizinių asmenų supirko 4 Lietuvos cukraus fabrikų akcijas. Po kelerių metų sukaupus solidų portfelį šios akcijos buvo parduotos „Danisco sugar“ kompanijai. Įvairių šaltinių teigimu, tuo metu valstybė, kuriai priklausė mažoji cukraus fabrikų akcijų dalis, uždirbo per 12 mln. Lt, o toliaregiai verslininkai – per 100 mln. Lt.

Po šio sandorio, VP akcininkai investavo į kitus verslus. Cukraus rinkoje prasidėjo įnirtinga kova: tarp „Marijampolės cukraus“ ir „Danisco“ valdomų fabrikų, politikai keitė įstatymus, žemdirbiai streikavo, dalis fabrikų bankrutavo.

1995 02 08

Cukriniai avinėliai bus suėsti

Rutuliodama keturių Lietuvos cukraus fabrikų ateities strategiją, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) savo nuostatas kaitaliojo kaip pirštines. Fabrikai 1991 m. sausio mėn. buvo įrašyti, o jau 1993 m. lapkričio mėn. ŽŪM teikimu išbraukti iš privatizuojamų už konvertuojamą valiutą objektų sąrašų.

Tačiau dvejus metus saugota nuo svetimųjų nacionalinė cukraus pramonė taip apsunko nuo skolų ir problemų, kad ŽŪM vėl dairosi į Vakarus, tikėdamasi šią jau raukšlėtą nuotaką išleisti už užjūrio princo. Betgi ir vėl – piršlyboos vyksta taip lėtai, kad nuotaka gali gyva vestuvių nebesulaukti.

Su realiausiu galimu investuotoju – suomių cukraus koncernu „Finsugar“, ministerija žaidė it katė su pele – derėtis neatsisakydavo, bet ir kontraktų pasirašyti neskubėjo. Tuo tarpu „Finsugar“ taikstėsi su ministerijos aikštijimusi ir darė nuolaidą po nuolaidos.

1996 12 13

Cukraus monopolio priešaušryje

Grupė fizinių asmenų, susijusių su Londone užregistruota kompanija „Albert Mortensen SA“, bando tapti dviejų perspektyviausių Lietuvos cukraus fabrikų savininkais. 1996 m. įsigiję AB „Panevėžio cukrus“ kontrolinį akcijų paketą (53% akcijų), šie kol kas neįvardijami asmenys supirkinėja ir AB „Kėdainių cukrus“ (KC) darbuotojų akcijas.

Nepatvirtintais duomenimis, dviejų geriausių Lietuvos cukraus fabrikų ėmėsi „Albert Mortensen SA“ drauge su UAB „Urdžia“.

Šią žinią VŽ patvirtinti arba paneigti vienas iš „Urdžios“ bendrasavininkių bei „Panevėžio cukraus“ valdybos pirmininkas Žilvinas Marcinkevičius pastarąją savaitę nesurado laiko, tik pasakė: „Jūs nežinot, kaip aš nenoriu su jumis susitikti“.

1997 02 14

Pelynai lietuviškame cukruje

Žemės ir miškų ūkio ministerija sustabdė antrajame privatizavimo etape AB „Panevėžio cukrus“, AB „Kėdainių cukrus“, AB „Pavenčių cukrus“ ir AB „Marijampolės cukrus“ žemdirbių išpirktų akcijų pasirašymą. Pasirašymo data turėtų paaiškėti dviem ŽMŪM sudarytoms komisijoms vasario 20 d. pateikus savo pasiūlymus dėl cukraus pramonės privatizavimo ir jos perspektyvos.

Neoficialūs šaltiniai VŽ teigė, kad neatmetama ir ta galimybė, jog akcijos ŽMŪM nebus patvirtintos, o pinigai grąžinti žemdirbiams.

1997 05 19

Cukraus fantomo trauka

Nors Žemės ir miškų ūkio ministerija (ŽMŪM) tikisi po 2 mėnesių skelbti konkursą dėl investicijų į cukraus pramonę, verslininkai nesupranta, dėl ko reikės varžytis.

Donatas Stanikūnas, ŽMŪM viceministras, VŽ teigė, jog Lietuvos cukraus pramonės pertvarkymo planas bus parengtas po 2 mėnesių. Anot jo, tuomet bus skelbiamas konkursas.

Jis sakė, kad norą investuoti į cukraus pramonę pareiškė danų, vokiečių, suomių ir olandų firmos.

„Paprašėme siūlymus išdėstyti raštu per 2 savaites, juos studijuosime ir skelbsime konkursą“,– sako kol kas jokių raštų negavęs p. Stanikūnas.

O investuotojai skundžiasi nesuprantą, ką reikia dėstyti pasiūlymuose, nes pramonės pertvarkymo planas tik rengiamas.

„Kol kas nėra objekto, dėl kurio galima būtų varžytis“,– teigia Ignas Staškevičius, AB „Vilniaus prekyba“ (VP) valdybos narys.

„Kai savo nuogąstavimus išdėstėme p. Stanikūnui, šis pažadėjo „objektą“ rasti, tačiau neaiškumų nesumažėjo“,– skundžiasi Žilvinas Marcinkevičius, AB „Kėdainių cukrus“ ir AB „Panevėžio cukrus“ valdybos pirmininkas.

O Romualdas Bakutis, UAB „A & M Cukrus“ direktorius (MAN atstovas Lietuvoje), sako, jau kelis kartus raštu išdėstęs siūlymus. „Kad tai reikia padaryti dar kartą, niekas neinformavo“,– piktinasi jis.

1997 06 10

Avinėliai jau suremia ragus

Kovą dėl Lietuvos cukraus perdirbimo pramonės kontrolinio akcijų paketo pradėjo danų firma „Danisco“ bei vokiečių „Sudzucker AG“, nes Žemės ir miškų ūkio ministerijai (ŽMŪM) artimiausiu metu ketina patvirtinti žemdirbių nupirktas cukraus fabrikų akcijas.

Ignas Staškevičius, AB „Vilniaus prekyba“ (VP) valdybos narys, VŽ teigė, kad investuoti į cukraus pramonę vienodai šansų turi tiek danai, tiek vokiečiai.

„Bendradarbiauti (VP valdo 50% akcijų „Kėdainių cukraus“ ir 68,6% „Panevėžio cukraus“) pasirengę tiek su vienais, tiek su kitais, o apie mūsų turimų akcijų pardavimą kol kas nekalbama, nes neaišku, ar kas pasiūlys už jas tiek, kiek mes norime gauti",– sako p. Staškevičius.

Tuo tarpu šaltiniai Vyriausybėje teigia, kad didžiausius šansus laimėti pretendentų kovoje turi vokiečiai.

1998 07 10

Saldusis verslas jau danų rankose

Danijos firma „Danisco Sugar“ rugsėjo 29 d. perėmė akcijų paketą, priklausiusį AB „Vilniaus prekyba“ fiziniams asmenims, ir tapo cukraus pramonės savininke, tačiau savo planų dėl cukraus pramonės ateities neatskleidžia.

„Danisco Sugar“ žinioje dabar 64,88% AB „Panevėžio cukrus“, 41,66% AB „Kėdainių cukrus“, 39,76% AB „Pavenčių cukrus“ bei 30,19% AB „Marijampolės cukrus“ akcijų.

Pasak Igno Staškevičiaus, AB „Vilniaus prekyba“ generalinio direktoriaus, danai jau apmokėjo ir „Kėdainių cukraus“ išleistą 33 mln. Lt akcijų emisiją, tačiau dar nebaigti tvarkyti formalumai.

„Su pačia „Vilniaus prekyba“ už parduotas akcijas* atsiskaitoma bus pagal sutartį per kelerius metus“, – aiškina p. Staškevičius ir pripažįsta, kad danai jiems avansą jau sumokėję. Ponas Staškevičius nepaneigė, kad danams jų valdomos akcijos atsiėjo per 100 mln. Lt.

„Mes uždirbome ne iš akcijų, o iš to laikotarpio, kai valdėme cukraus pramonę“, – patikslina p. Staškevičius.

1999 02 26

Danai nusiplovė

Kol paslapties šydas dengia Lietuvos cukraus pramonės pardavimo danų kompanijai „Danisco“ sandorį, nesibaigia nesusipratimai dėl AB „Marijampolės cukrus“ ir AB „Pavenčių cukrus“ skolų žemdirbiams grąžinimo.

Pagal „Marijampolės cukraus“ ir „Pavenčių cukraus“ privatizavimo programą danai, įsigydami šių fabrikų valstybei priklausančias akcijas, įsipareigojo investuoti į įmonės modernizavimą bei cukrinių runkelių auginimo technologijas. Be to, buvo parengta skolų augintojams už 1997 m. pristatytus cukrinius runkelius padengimo programa. Tačiau danai teigia neįsipareigoję padengti šių skolų.

„Pavenčių cukraus“ skolos tuomet siekė 15 mln. Lt, o marijampoliečiai žemdirbiams buvo nesumokėję 11,5 mln. Lt. Mišelis Personas (Michael Persson), „Danisco Sugar“ atstovas Lietuvoje, VŽ teigia, kad privatizuodama „Marijampolės cukrų“ bei „Pavenčių cukrų“ Danisco" įsipareigojo ne padengti šių fabrikų skolas, o tik parengti skolų padengimo programą.

Rytoj VP kronikose skaitykite, kaip visuomeninė neįgaliųjų organizacija „Spindulys“ padėjo tuometinei „VP Market“ susigrąžinti per 76,2 mln. Lt PVM mokesčių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vilniaus inovacijų pramonės parke – pirma 5 mln. Eur užsienio investicija

Viena perspektyviausių Suomijos inovatyvių bendrovių Suomijos „Experimentica Ltd.“, įsteigusi antrinę įmonę...

Pramonė
14:34
3,6 mln. Eur – verslo klasteriams

Ūkio ministerija į verslo klasterius susibūrusioms įmonėms skiria 3,6 mln. Eur, kuriuos jos galėtų panaudoti...

Pramonė
11:27
Baltarusijoje gali atsirasti pramonės lengvatinė zona

Tarptautinėms finansinėms organizacijoms Baltarusijai prognozuojant žemą ekonomikos augimo tempą, ieškoma...

Pramonė
09:23
Pramonės įmonių vadovai: investicijos kitąmet augs, ypač mašinų ir įrangos sektoriuje 2

Investicijos apdirbamojoje pramonėje 2018 m., palyginti su 2017 m., išaugo – daugiausia investavo sporto,...

Pramonė
08:14
„Utenos trikotažo“ gaminiu prekiaus garsi Paryžiaus konceptualios mados parduotuvė

Kryptis į ekologiją ir investicijos į laboratorinius tyrimus pasiteisino: „Utenos trikotažo“ sukurtas...

Pramonė
07:41
„Achemos grupės“ valdybos narys N. Jasinavičius: galiu suteikti akcininkams tam tikrą vertę Premium 12

Kelias dešimtis įmonių valdančios UAB koncernas „Achemos grupė“ nepriklausomu valdybos nariu tapęs Nerius...

Pramonė
05:45
Elektromobilių pramonės kliūtis: akumuliatorių stygiui slopinti – milijardai eurų ir nauji projektai Premium

Vokietijos koncernas „Daimler“ apsipirko akumuliatorių už 20 mlrd. Eur ir papildė milžiniškas sumas į...

Transportas
2018.12.16
Vėjo energetika: kokį indėlį naujoji strategija žada Lietuvos ekonomikai? 1

Per metus Lietuvos energetikos sektoriuje įvyko esminių pokyčių. Patvirtinę naująją Nacionalinę energetinės...

Energetika
2018.12.16
Jei ne mentoriai, kai kurie produktai nebūtų išvydę dienos šviesos Premium

Tinkamas mentorius padeda rasti savo vietą gyvenime, pasiryžti kurti verslą, o jau veikiančioms įmonėms gali...

Vadyba
2018.12.15
Mėnesio sandoris: KKR už 6,2 mlrd. Eur perka „Magneti Marelli“ 2

Automobilių koncernas „Fiat Chrysler Automobiles“ susitarė už 6,2 mlrd. Eur parduoti automobilių komponentų...

Rinkos
2018.12.15
„Yazaki“ planuoja 22% didesnę apyvartą 1

Automobilių elektros instaliacijos laidų rinkinių gamintoja „Yazaki Wiring Technologies Lietuva“ pardavimo...

Pramonė
2018.12.14
„Ikea Industry Lietuva“: nuostolius lėmė investicijos 2

Medžio drožlių plokščių ir baldų UAB „IKEA Industry Lietuva“ pajamos dešimtadaliu išaugo, tačiau finansiniai...

Pramonė
2018.12.14
BASF pradeda inovatyvaus fungicido „Revysol®“ gamybą Rėmėjo turinys 1

Tarptautinė chemijos grupė BASF Hanibale, Misūrio valstijoje, JAV, pradėjo gaminti inovatyvų fungicidą...

Agroverslas
2018.12.13
„Grigeo“ – akcininkų pokytis 2

Lietuvos higieninio popieriaus gamybos įmonėje „Grigeo“ nuosavybę pakeitė 1,2% akcijų paketo savininkas.

Rinkos
2018.12.13
„Baltik vairo“ sprendimas, pakėlęs našumą 20% Premium 3

Dviračių gamybos UAB „Baltik vairas“ skelbia įspūdingus rezultatus: per finansinius metus, pasibaigusius...

Pramonė
2018.12.13
Eurostatas: metinis Lietuvos pramonės augimas – didžiausias ES 13

Metinis pramonės augimas Lietuvoje spalį buvo sparčiausias Europos Sąjungoje (ES), skelbia Eurostatas.

Pramonė
2018.12.12
Kas iš to lietuviams, kad ES ir Japonija glaudžia pečius 1

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino ES ir Japonijos laisvosios prekybos sutartį, tad nuo 2019 m.

Agroverslas
2018.12.12
Paskelbtas „Eco-inovacijos LT+“ kvietimas

Paskelbtas trečias priemonės „Eco-inovacijos LT+“ kvietimas – kvietimo suma siekia 32 mln. Eur.

Pramonė
2018.12.12
„Tonbo Imaging“ užmojis – inovacinė autonominė transporto sistema 6

Indijos „Tonbo Imaging“, Lietuvoje įsteigusi antrinę įmonę UAB „Tonbo Imaging“, pasirašė su Lietuvos verslo...

Pramonė
2018.12.12
„Statgos“ steigėjas atsisako ieškinio akcininkui

Buvusios UAB „Statga“ (dabar UAB „ROL Lithuania“) steigėjas Rytis Dijokas atsisakė ieškinio, kuriuo reikalavo...

Pramonė
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau