„Vilniaus prekybos“ kronikos (I): saldžioji istorija

Publikuota: 2015-08-20
Atnaujinta 2015-08-20 14:50
VŽ montažas
VŽ montažas
 

Įsismarkavus „Vilniaus prekybos“ (VP) akcininkų per dvidešimtmetį sukurto verslo dalyboms „Verslo žinios“ siūlo prisiminti istorinius VP raidos etapus. Tiems, kuriems įdomu, kaip kūrėsi viena didžiausių ir įtakingiausių Lietuvos verslo grupių, pateikiame to laikmečio VŽ straipsnius. Pirmoje ciklo dalyje – cukraus fabrikų privatizavimo istorija.

1994-1996 m. su dabartiniais VP akcininkais susijusios įmonės iš fizinių asmenų supirko 4 Lietuvos cukraus fabrikų akcijas. Po kelerių metų sukaupus solidų portfelį šios akcijos buvo parduotos „Danisco sugar“ kompanijai. Įvairių šaltinių teigimu, tuo metu valstybė, kuriai priklausė mažoji cukraus fabrikų akcijų dalis, uždirbo per 12 mln. Lt, o toliaregiai verslininkai – per 100 mln. Lt.

Po šio sandorio, VP akcininkai investavo į kitus verslus. Cukraus rinkoje prasidėjo įnirtinga kova: tarp „Marijampolės cukraus“ ir „Danisco“ valdomų fabrikų, politikai keitė įstatymus, žemdirbiai streikavo, dalis fabrikų bankrutavo.

1995 02 08

Cukriniai avinėliai bus suėsti

Rutuliodama keturių Lietuvos cukraus fabrikų ateities strategiją, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) savo nuostatas kaitaliojo kaip pirštines. Fabrikai 1991 m. sausio mėn. buvo įrašyti, o jau 1993 m. lapkričio mėn. ŽŪM teikimu išbraukti iš privatizuojamų už konvertuojamą valiutą objektų sąrašų.

Tačiau dvejus metus saugota nuo svetimųjų nacionalinė cukraus pramonė taip apsunko nuo skolų ir problemų, kad ŽŪM vėl dairosi į Vakarus, tikėdamasi šią jau raukšlėtą nuotaką išleisti už užjūrio princo. Betgi ir vėl – piršlyboos vyksta taip lėtai, kad nuotaka gali gyva vestuvių nebesulaukti.

Su realiausiu galimu investuotoju – suomių cukraus koncernu „Finsugar“, ministerija žaidė it katė su pele – derėtis neatsisakydavo, bet ir kontraktų pasirašyti neskubėjo. Tuo tarpu „Finsugar“ taikstėsi su ministerijos aikštijimusi ir darė nuolaidą po nuolaidos.

1996 12 13

Cukraus monopolio priešaušryje

Grupė fizinių asmenų, susijusių su Londone užregistruota kompanija „Albert Mortensen SA“, bando tapti dviejų perspektyviausių Lietuvos cukraus fabrikų savininkais. 1996 m. įsigiję AB „Panevėžio cukrus“ kontrolinį akcijų paketą (53% akcijų), šie kol kas neįvardijami asmenys supirkinėja ir AB „Kėdainių cukrus“ (KC) darbuotojų akcijas.

Nepatvirtintais duomenimis, dviejų geriausių Lietuvos cukraus fabrikų ėmėsi „Albert Mortensen SA“ drauge su UAB „Urdžia“.

Šią žinią VŽ patvirtinti arba paneigti vienas iš „Urdžios“ bendrasavininkių bei „Panevėžio cukraus“ valdybos pirmininkas Žilvinas Marcinkevičius pastarąją savaitę nesurado laiko, tik pasakė: „Jūs nežinot, kaip aš nenoriu su jumis susitikti“.

1997 02 14

Pelynai lietuviškame cukruje

Žemės ir miškų ūkio ministerija sustabdė antrajame privatizavimo etape AB „Panevėžio cukrus“, AB „Kėdainių cukrus“, AB „Pavenčių cukrus“ ir AB „Marijampolės cukrus“ žemdirbių išpirktų akcijų pasirašymą. Pasirašymo data turėtų paaiškėti dviem ŽMŪM sudarytoms komisijoms vasario 20 d. pateikus savo pasiūlymus dėl cukraus pramonės privatizavimo ir jos perspektyvos.

Neoficialūs šaltiniai VŽ teigė, kad neatmetama ir ta galimybė, jog akcijos ŽMŪM nebus patvirtintos, o pinigai grąžinti žemdirbiams.

1997 05 19

Cukraus fantomo trauka

Nors Žemės ir miškų ūkio ministerija (ŽMŪM) tikisi po 2 mėnesių skelbti konkursą dėl investicijų į cukraus pramonę, verslininkai nesupranta, dėl ko reikės varžytis.

Donatas Stanikūnas, ŽMŪM viceministras, VŽ teigė, jog Lietuvos cukraus pramonės pertvarkymo planas bus parengtas po 2 mėnesių. Anot jo, tuomet bus skelbiamas konkursas.

Jis sakė, kad norą investuoti į cukraus pramonę pareiškė danų, vokiečių, suomių ir olandų firmos.

„Paprašėme siūlymus išdėstyti raštu per 2 savaites, juos studijuosime ir skelbsime konkursą“,– sako kol kas jokių raštų negavęs p. Stanikūnas.

O investuotojai skundžiasi nesuprantą, ką reikia dėstyti pasiūlymuose, nes pramonės pertvarkymo planas tik rengiamas.

„Kol kas nėra objekto, dėl kurio galima būtų varžytis“,– teigia Ignas Staškevičius, AB „Vilniaus prekyba“ (VP) valdybos narys.

„Kai savo nuogąstavimus išdėstėme p. Stanikūnui, šis pažadėjo „objektą“ rasti, tačiau neaiškumų nesumažėjo“,– skundžiasi Žilvinas Marcinkevičius, AB „Kėdainių cukrus“ ir AB „Panevėžio cukrus“ valdybos pirmininkas.

O Romualdas Bakutis, UAB „A & M Cukrus“ direktorius (MAN atstovas Lietuvoje), sako, jau kelis kartus raštu išdėstęs siūlymus. „Kad tai reikia padaryti dar kartą, niekas neinformavo“,– piktinasi jis.

1997 06 10

Avinėliai jau suremia ragus

Kovą dėl Lietuvos cukraus perdirbimo pramonės kontrolinio akcijų paketo pradėjo danų firma „Danisco“ bei vokiečių „Sudzucker AG“, nes Žemės ir miškų ūkio ministerijai (ŽMŪM) artimiausiu metu ketina patvirtinti žemdirbių nupirktas cukraus fabrikų akcijas.

Ignas Staškevičius, AB „Vilniaus prekyba“ (VP) valdybos narys, VŽ teigė, kad investuoti į cukraus pramonę vienodai šansų turi tiek danai, tiek vokiečiai.

„Bendradarbiauti (VP valdo 50% akcijų „Kėdainių cukraus“ ir 68,6% „Panevėžio cukraus“) pasirengę tiek su vienais, tiek su kitais, o apie mūsų turimų akcijų pardavimą kol kas nekalbama, nes neaišku, ar kas pasiūlys už jas tiek, kiek mes norime gauti",– sako p. Staškevičius.

Tuo tarpu šaltiniai Vyriausybėje teigia, kad didžiausius šansus laimėti pretendentų kovoje turi vokiečiai.

1998 07 10

Saldusis verslas jau danų rankose

Danijos firma „Danisco Sugar“ rugsėjo 29 d. perėmė akcijų paketą, priklausiusį AB „Vilniaus prekyba“ fiziniams asmenims, ir tapo cukraus pramonės savininke, tačiau savo planų dėl cukraus pramonės ateities neatskleidžia.

„Danisco Sugar“ žinioje dabar 64,88% AB „Panevėžio cukrus“, 41,66% AB „Kėdainių cukrus“, 39,76% AB „Pavenčių cukrus“ bei 30,19% AB „Marijampolės cukrus“ akcijų.

Pasak Igno Staškevičiaus, AB „Vilniaus prekyba“ generalinio direktoriaus, danai jau apmokėjo ir „Kėdainių cukraus“ išleistą 33 mln. Lt akcijų emisiją, tačiau dar nebaigti tvarkyti formalumai.

„Su pačia „Vilniaus prekyba“ už parduotas akcijas* atsiskaitoma bus pagal sutartį per kelerius metus“, – aiškina p. Staškevičius ir pripažįsta, kad danai jiems avansą jau sumokėję. Ponas Staškevičius nepaneigė, kad danams jų valdomos akcijos atsiėjo per 100 mln. Lt.

„Mes uždirbome ne iš akcijų, o iš to laikotarpio, kai valdėme cukraus pramonę“, – patikslina p. Staškevičius.

1999 02 26

Danai nusiplovė

Kol paslapties šydas dengia Lietuvos cukraus pramonės pardavimo danų kompanijai „Danisco“ sandorį, nesibaigia nesusipratimai dėl AB „Marijampolės cukrus“ ir AB „Pavenčių cukrus“ skolų žemdirbiams grąžinimo.

Pagal „Marijampolės cukraus“ ir „Pavenčių cukraus“ privatizavimo programą danai, įsigydami šių fabrikų valstybei priklausančias akcijas, įsipareigojo investuoti į įmonės modernizavimą bei cukrinių runkelių auginimo technologijas. Be to, buvo parengta skolų augintojams už 1997 m. pristatytus cukrinius runkelius padengimo programa. Tačiau danai teigia neįsipareigoję padengti šių skolų.

„Pavenčių cukraus“ skolos tuomet siekė 15 mln. Lt, o marijampoliečiai žemdirbiams buvo nesumokėję 11,5 mln. Lt. Mišelis Personas (Michael Persson), „Danisco Sugar“ atstovas Lietuvoje, VŽ teigia, kad privatizuodama „Marijampolės cukrų“ bei „Pavenčių cukrų“ Danisco" įsipareigojo ne padengti šių fabrikų skolas, o tik parengti skolų padengimo programą.

Rytoj VP kronikose skaitykite, kaip visuomeninė neįgaliųjų organizacija „Spindulys“ padėjo tuometinei „VP Market“ susigrąžinti per 76,2 mln. Lt PVM mokesčių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Įvardijo, kokia dalis naftos gavybos padidėjimo teks Rusijai 3

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos OPEC ir ne OPEC nariams sutarus nuo liepos naftos gavybą didinti 1...

Pramonė
2018.06.23
Dėl VSD informacijos „LiTak-Tak“ negavo eksporto licencijos 4

Dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktos informacijos Lietuvos institucijos atsisakė išduoti...

Pramonė
2018.06.22
Seimas žengė žingsnį link akcizų rūkalams padidinimo

Nenumatytame Seimo posėdyje penktadienį parlamentarai po svarstymo pritarė Akcizų įstatymo pataisoms,...

Verslo aplinka
2018.06.22
„Elintos“ grupė išskaidyta, įmonės traukia investuotojus Premium

Pramoninės elektronikos ir automatikos, elektromobilių galios valdymo sistemų ir įkrovimo stotelių srityse...

Pramonė
2018.06.22
„Lietuvos geležinkelių“ strategija: iš kur paimti krovinių ir keleivių Premium 2

„Lietuvos geležinkeliai“ (LG) kelia tikslus iki 2030 m. du kartus padidinti įmonės vertę ir keleivių skaičių,...

Transportas
2018.06.22
„Latvijas Finieris“ dalį 200 mln. Eur investicijų nukreips į Ukmergę

„Latvijas Finieris“, kuriam Lietuvoje priklauso faneros gamykla „Likmerė“, per 2018–2023 m. planuoja...

Pramonė
2018.06.21
Lubienė: „Achemai“ nepriimtini ministro pasiūlymai 25

Vieno didžiausių šalyje privataus kapitalo koncernų „Achemos grupė“ valdybos pirmininkė ir didžiausia...

Energetika
2018.06.21
Muskas įvardijo valstybę, pirmaujančią kovoje dėl „Gigafactory“ 18

JAV verslininko Elono Musko vadovaujama elektra varomų automobilių gamintoja „Tesla“ planuoja Europoje...

Technologijos
2018.06.21
„Elmorio“ investicija – 40 mln. Eur vertės gamykla Premium 5

Vienintelė Baltijos šalyse dangtelių gamybos UAB „Elmoris“ baigia plyno lauko investiciją – į naują fabriką...

Pramonė
2018.06.21
„Veika“: investicijos į plėtrą planuojamos iki 2020 metų

Praėjusiais metais dalį verslo pardavusi Japonijos skaitmeninio spausdinimo technologijų milžinui „Mimaki...

Pramonė
2018.06.20
Kosmetikos gamintojo „Cosmoway“ akcijos – lietuvių rankose 8

Kosmetikos gamintojo „Cosmoway“ akcijos nuo šiol priklauso tik lietuviams. Akcininkai perpirko visas italės...

Vadyba
2018.06.20
Laikas - pinigai arba Investicijų gaudyklė 2

Investuotojai, kurių intensyvi “medžioklė” vyksta vis didėjantį pasitikėjimą įgyjančioje Europoje, mini bene...

Finansai
2018.06.20
„AirFaas“ randa gamykloms užsakymų, o produktų kūrėjams – gamintojus Rėmėjo turinys

„AirBnB“ pramonininkams – taip pristatoma naujoji suomių kompanijos „Combi Works“ sukurta platforma internete...

Pramonė
2018.06.19
Į Europą grįžta investuotojai – kaip jų privilioti į Lietuvą Premium 3

Keturios iš dešimties Europoje veikiančių įmonių planuoja plėtrą, 12% į Europą dar neatėjusių bendrovių...

Verslo aplinka
2018.06.19
Kinai siekia išpirkti Baltarusijos „Atlant“ iš valstybės

Buitinės technikos UAB „Atlant“ Baltarusijoje neatlygintinai valstybei perleidžia 21,73% bendrovės akcijų,...

Pramonė
2018.06.19
Lietuvoje indai kurs vairavimo sistemą savavaldžiams automobiliams Premium 3

Karinei žvalgybai produktus kurianti Indijos „Tonbo Imaging“ Lietuvoje planuoja įsteigti mokslinę...

Pramonė
2018.06.19
„Freda“ Kauno LEZ išsinuomojo antrą sklypą plėtrai Premium

Baldų AB „Freda“ akcininkai baigia statyti gamybos pastatą Kauno LEZ, tačiau, be 4,6 ha sklypo, išsinuomoto...

Pramonė
2018.06.18
„Lindstrom“ Vilniuje statys skalbyklą

Tekstilės nuomos paslaugų UAB „Lindstrom“ Savanorių prospekte Vilniuje planuoja statyti paslaugų centrą su...

Pramonė
2018.06.18
Nuo garažo išaugę iki gamyklos, kalviai smulkių užsakymų vis tiek neatsisako Premium 1

Net kai verslas įsibėgėja, o gamyba ir užsakovai stambėja, nederėtų atsisakyti smulkių pavienių klientų...

Pramonė
2018.06.18
Kitokių sėdmaišių autorė Darbo biržoje motyvavo kitus, kol atrado savo verslą Premium

Kai nedidelis šeimos verslas auga lyg savaime, nauji siekiai ir užduotys vis nukeliami į ateitį. Bet...

Fotoreportažai
2018.06.17

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau