Lietuvoje kuriasi dar vienas „fintech“ startuolis

Investuotojai iš Izraelio Vilnių pasirinko kaip pagrindinę būstinę bendrovei Moneta International, valdančiai mokėjimų plaformą ir teikiančiai paslaugas daugiausia elektroninės prekybos įmonėms. Be to, jau turi planų ir Kaune.
Šiais metais įkurta UAB Moneta International į mokėjimų platformą ir kitus Lietuvoje vystomus finansinių technologijų projektus planuoja investuoti daugiau nei 1 mln. Eur bei įdarbinti apie 15 aukštos kvalifikacijos darbuotojų.
Ieškodami investicijų lokacijos aplankėme šešias Europos šalis. Lietuvą pasirinkome kruopščiai išanalizavę poreikius, į kuriuos privalo atsižvelgti kiekviena pradedančioji įmonė, ypač finansinių technologijų srityje: aiški ir racionali reguliavimo aplinka, politinis stabilumas ir pasitikėjimas sistema, o svarbiausia valstybės institucijų pasiryžimas paversti šalį finansinių technologijų supervalstybe, kuris Lietuvoje, priešingai negu daugelyje kitų šalių, yra daug daugiau nei tik skambūs žodžiai, sako Eyalas Nachumas, Monetos valdybos pirmininkas.
Investuotojai iš Izraelio per metus ketina įdarbinti apie 15 darbuotojų finansų ir teisinės atitikties, rizikos vertinimo ir valdymo, operacijų, administravimo ir kitose srityse.
Be to, Moneta svarsto galimybes Kaune įsteigti mokslinių tyrimų, plėtros ir mokymų centrą. Pono Nachumo teigimu, kita akivaizdi Lietuvos stiprioji pusė pritraukiant investicijas į finansinių technologijų sektorių yra Lietuvos talentai, kurių galima rasti ne tik sostinėje.
Mantas Katinas, užsienio investicijų plėtros agentūros Investuok Lietuvoje generalinis direktorius, sako, kad padarius būtinus teisinės aplinkos pakeitimus, Lietuvos potencialas padidėtų dar labiau.
Susidomėjimas finansinių technologijų sektoriumi ir jame veikiančiomis įmonėmis auga jau ne vienerius metus, ir šių metų duomenys rodo, kad augs dar labiau. Antrąjį šių metų ketvirtį investicijos į finansinių technologijų bendroves visame pasaulyje sudarė 7,34 mlrd. Eur ir tai yra geriausias rezultatas per pastaruosius trejus metus. Padarius būtinus teisinės aplinkos pakeitimus, Lietuva turėtų dideles galimybes išnaudoti šį augimą ir tapti rimtu globalios finansinių technologijų rinkos žaidėju, - sako p. Katinas.
Nors Moneta vis dar buria darbuotojų komandą, bendrovė jau teikia paslaugas. Lietuvos bankas (LB) neseniai suteikė bendrovei mokėjimų įstaigos licenciją.
Lietuva traukia akį, bet gali būti dar patrauklesnė
Apie planus Lietuvoje atidaryti filialą neseniai pranešė ir bankų chuliganu pramintas Revolut, taip pat pamažu materializuojasi Kinijos verslininkų deklaruoti planai paversti Lietuvą tarptautinių atsiskaitymų tarp Europos ir Kinijos centru.
Be to, LB teigimu, finansų technologijų bumas nėra mada, o Lietuvoje galėtų įsikurti šio sektoriaus klasteris. Apie galimybę įsikurti Lietuvoje svarsto ne viena britų fintech bendrovė, yra sakęs Marius Jurgilas, LB valdybos narys.
Naujausioje LB ataskaitoje Seimui teigiama, kad pastaruoju metu jaučiamas naujoviškas finansines paslaugas plėtojančių ir naujas technologijas diegiančių užsienio subjektų susidomėjimas Lietuva kaip vieta, kurioje, gavus finansinių paslaugų teikimo licenciją, paslaugos (naudojantis laisvo paslaugų teikimo teise) galėtų būti teikiamos kitose ES šalyse.
Savo planus gauti finansinių paslaugų teikimo licenciją Lietuvoje išsakė (kai kurie iš jų jau gavo licenciją) subjektai iš Kinijos, Izraelio, Latvijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės ir kt, teigiama ataskaitoje.
Centrinio banko teigimu, bendroves masina greitas licencijavimo procesas, LB teikiamos konsultacijos bei pastangos išsiaiškinti nepagrįstas kliūtis verslui plėtoti bei inovacijoms diegti.
Technologinių inovacijų diegimas skatina konkurenciją finansų sektoriuje, gerina paslaugų kokybę ir mažina jų kainą vartotojams. Todėl LB planuoja ir toliau kryptingai dirbti skatindamas inovacijų taikymą finansų sektoriuje. Inovacijų ir konkurencijos skatinimas bus iškeltas kaip vienas iš LB strateginių tikslų 20172020 m. Kartu LB vertina, kad naujos technologijos kartu kelia naujas rizikas, kurių anksčiau nebuvo (pvz., kibernetinio saugumo). Šios rizikos bus akylai stebimos ir imamasi priemonių joms suvaldyti, teigiama centrinio banko ataskaitoje Seimui.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti