Silvana nejuokauja

Publikuota: 2019-10-08
Silvanos tamsios, bet pop skambesio nebijančios dainos tapo naujo Švedijos hiphopo garsu. Albumo „Helig Moder“ viršelis
Silvanos tamsios, bet pop skambesio nebijančios dainos tapo naujo Švedijos hiphopo garsu. Albumo „Helig Moder“ viršelis
 

Švedišku „Oskaru“ apdovanotoje dokumentikoje apie ją pačią Silvana Imam grįžta į vaikystės namus Plungėje. Pamačiusi kaimynė smalsauja – „tokia graži moteris“, matyt, jau turi vyrą? Daug šansų, kad turėtų, jeigu būtų pasilikusi Plungėje. Bet Silvana nuėjo kiek kitokiu keliu: tapo kertine Švedijos hiphopo kūrėja ir LGBTQ bendruomenės balsu.

Lietuvą žinia apie Silvaną pasiekė prieš trejus metus, kai ji buvo pripažinta geriausia Švedijos atlikėja.

„Čia nieks nežina, kiek aš kentėjau, nu bl*t kiek aš kentėjau, – atsiimdama „Grammis“ statulėlę žemaitiškai kalbėjo ji. – Bet žinot? Aš laimėjau.“

Šiemet Silvana, kuri spalio 15 d. dalyvaus konferencijoje „Išmani Lietuva“, išleido antrąjį albumą „Helig Moder“ („Šventoji motina“) ir koncertavo pagrindinėje didžiausio regione Roskildės (Danija) muzikos festivalio scenoje. Jos tamsios, bet pop skambesio nebijančios dainos tapo naujo feministinio Švedijos hiphopo garsu. Jos romanas su kita šalies naujosios kartos muzikos žvaigžde Beatrice Eli legitimizavo dviejų moterų meilę Švedijos popscenoje.

Silvana būtų idealus simbolis Švedijai kaip atvirai ir daugiakultūrei valstybei. Jos mama – lietuvė, tėvas – siras, o ji pati yra Švedijos pilietė, įkūnijanti visų trijų kultūrų tapatybes. Tačiau Silvana yra ir didelė savo pačios visuomenės kritikė. Jai neramu dėl krypties, kuria Švedija suka. Praėjusių metų rinkimuose dešiniųjų populistų partija, kurios šaknys siejamos su neonacistine ideologija, buvo trečia pagal laimėtus balsus. Atvirų durų politika ir augantis pabėgėlių skaičius išjudino tą visuomenės dalį, kuri nori „išlaikyti Švediją švedišką“. Silvana kovoja su augančiu švedų nacionalizmu ne tik dainų tekstais, koncertais, per kurios slepiasi po balaklava, bet pačiu savo egzistavimu.

Vilniuje Silvaną sutikau pernai, „Kino pavasariui“ rodant dokumentiką apie ją. Laukiau interviu eilėje su būriu kolegų iš skirtingų redakcijų, nuo gyvenimo būdo laidų iki masinei auditorijai skirtų žurnalų. Greta lūkuriavo Lietuvos LGBTQ aktyvistės be diktofonų ir be kamerų – tiesiog norėjo su Silvana pasisveikinti ir jai padėkoti.

Įprastai šie žmonės nesusitinka. Aktyvizmo temos, ypač susijusios su seksualumu, Lietuvoje arba skandalizuojamos, arba padedamos į pogrindį. Tačiau, atvykusi į Vilnių su dokumentinio filmo bagažu ir tarptautiniu mastu apdovanotos lietuvės aura, Silvana gavo netikėtai daug palaikymo iš masinių Lietuvos medijų. Ji tai išnaudojo deklaruodama: „Tikrieji herojai yra žmonės Lietuvos LGBTQ bendruomenėje. Jei nepalaikot jų, vadinasi, nepalaikot ir manęs.“

Per mūsų interviu Silvana prisiminė prieš dieną Vilniuje vykusį susitikimą. Su ja pietavęs vyras ją pavadino provokatore. Ji nesuprato. „Ką tokio provokuojančio darau?“

Galima suprasti, kodėl Silvana atrodo radikali. Ne kiekvienas į sceną žengiantis žmogus iššaukia eilutes: „Sakai, mūsų meilė nelegali? – Tai eik pabučiuok savo svastiką.“ Bet jos pyktis nėra poza – tai jos gyvenimo istorija. Silvanos pasaulio vizija, kur tokių žmonių kaip ji būtų daugiau ir jie jaustųsi saugūs, jai yra ne utopija, o būtinybė.

Mes esame įpratę matyti protestą kaip šou dalį. Manome, kad buvimas „antisisteminio“ yra tik dar vienas būdas tapti sistemos dalimi. Silvana su protestu nežaidžia. Kai ji kalba apie „lesbiečių revoliuciją“, nejuokauja. Tai nereiškia, kad turi būti kertamos galvos. Bet požiūris, kad moters galutinis tikslas yra būti surastai vyro, turi atsitraukti.

Silvanos istorija atrodo ypač įkvepianti žvelgiant iš lietuviško taško. Ji įrodo, kad kiekvienas jaunas žmogus iš nedidelio miesto turi šansą būti išgirstas, jeigu tik pateks į terpę, kur kūrybiškumas yra vertinamas. Savo žemaitišką užsispyrimą ir tiesmukiškumą Silvana sudėjo į dainas, kurios Švedijos publikai įkūnija tai, kas iš jų visuomenės yra išgyvendinta. Daugelis jos gerbėjų svajotų būti tokie pat bekompromisiai, bet kolektyvinis gerovės valstybės modelis, kuriame jie užaugo, turi savo kainą – čia sunkiau susikurti individualumą. Paradoksalu, bet kaip lietuviams Silvana įkūnija svajonę būti „sėkminga švede“, taip švedams imponuoja jos lietuviškumas ir siriškumas. Ji sujaukė kultūrinę hierarchiją, sukūrė savitą tapatybę ir sudėjo tai į muziką. Tokių asmenybių scenoje nėra daug, jomis būti sunku, bet jos kuria istoriją.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Skaičiai: du nauji arbatos regionai Premium

Vienas populiariausių gėrimų pasaulyje po vandens yra arbata. Tradicinėse rinkose ja mėgaujamasi itin dažnai.

Verslo klasė
2019.10.19
„Starship“: naujas kosmoso lenktynių etapas Premium 2

Paprastai pastaruoju metu daugiausia naujienų apie kosmosą pateikdavo Elonas Muskas ir jo įkurta bendrovė...

Verslo klasė
2019.10.13
Lenkija: J. Kaczyńskis atėjo ilgam Premium 2

Spalio 13 d. lenkai rinks naują Seimą. Visos apklausos rodo, kad pakartotinai balsuos už dabartinę valdžią.

Verslo klasė
2019.10.12
Silvana nejuokauja

Švedišku „Oskaru“ apdovanotoje dokumentikoje apie ją pačią Silvana Imam grįžta į vaikystės namus Plungėje.

Verslo klasė
2019.10.08
Skaičiai: Z karta renkasi nišinius kvepalus Premium

Prabangos prekių, tokių kaip kvepalai, paklausa stabiliai auga. Personalizuotų kvepalų poreikis ir noras...

Verslo klasė
2019.10.06
Knygos: prarastosios Lietuvos knygų gelbėtojai Vilniaus gete Premium

Lietuvos žydų kultūrą geriausiai apibūdina Atlantidos metafora: civilizacinė didybė, kuri vieną dieną buvo...

Verslo klasė
2019.10.06
D. Katkus: A-U lietuviškas rapsodas Premium

Muzikos kasdiena, kuri yra kaip kapiliarai žmogaus kūne, padeda įvardyti kultūrą kaip dvasinio gyvenimo...

Verslo klasė
2019.10.05
P. Jurkevičius: juoda ir truputį dviprasmiška tos profesijos lengvybė Premium 1

Ji laukė manęs prabangaus viešbučio lounge terasoje. Išvakarėse paskambino senas draugas ir paprašė susitikti...

Verslo klasė
2019.09.29
Moteris karė – problema ir sprendimas Premium 8

Karo galbūt nenori niekas, tačiau visi vertina saugumą. Įdomu, kokią įtaką pastarajam turi kita pusė šalies...

Verslo klasė
2019.09.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau