Architektai išteisino „Lords LB“ verslo centrą, bet supeikė teismų būstinę

Publikuota: 2018-12-28

Vilniaus Regioninė architektų taryba (RAT) įvertino du Vilniuje planuojamus projektus, kuriuos parengė architektai iš UAB „Cloud architektai“. Planuojamas verslo centras įvertintas teigiamai, tačiau būsimas teismų būstinės projektas –  kaip „prieštaraujantis demokratijos vertybėms“.

Sostinės centre, Lvovo g. 37 investicijų valdymo įmonės „Lords LB Asset Management“ bendrovės „NT slėnis“ planuojamą verslo centrą RAT įvertino teigiamai.

„Vilniaus RAT pateikė išvadą, jog projekto sprendiniai atitinka galiojančius teisės aktus, teritorijų planavimo dokumentus bei išpildo Faro konvencijos nuostatas, nors jos nėra privalomos“, – rašoma Architektų rūmų išplatintame pranešime.

RAT išvadose rašoma, kad projektas patenka į Vilniaus miesto aukštybinių pastatų teritoriją, kurioje galima aukštesnių nei 35 m pastatų statybą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tačiau statytojas projekte šia galimybe nepasinaudojo ir pasirinko žemesnį (34,9 m – VŽ) užstatymo būdą bei tipą, kas galimai taip pat daro mažesnį poveikį Skansenui (Šnipiškių mikrorajono daliai – VŽ)“, – rašoma išvadoje.

Šio verslo centro projektą kūrė „Cloud architektų“ architektai Antanas Dagelis, Jovilė Porvaneckaitė-Dagelienė ir Andrius Vilčinskas. Projektinius pasiūlymus jau anksčiau patvirtino savivaldybė, statybos leidimas dar neišduotas, rodo „Infostatybos“ duomenys.

Prieštarauja demokratijos vertybėms

Nagrinėdama būsimą teismų būstinės projektą Vilniaus Šeimyniškių g. 28, Vilniaus RAT priėjo išvados, kad jis neatitinka Architektūros įstatyme nurodytų architektūros kokybės kriterijų. Šiam pastatui jau išduotas statybos leidimas, kitų metų pirmąjį ketvirtį bus skelbiamas konkursas rangovui atrinkti.

Tarybos išvadose rašoma, projektuojamas pastatas savo paskirtimi reprezentuos valstybės teisinę sistemą ir bus statomas valstybės lėšomis, todėl projektavimo proceso skaidrumas, o taip pat pastato įvaizdis turėtų atitikti demokratinės valstybės vertybes bei teisėtus visuomenės lūkesčius.

„Būtent projektavimo proceso socialumo ir skaidrumo labai pasigendama šiuo konkrečiu atveju, kas galimai neigiamai veiks institucijos, kuriai skiriamas pastatas, įvaizdį. Be to, taryba mano, kad tokios paskirties ir tokioje svarbioje vietoje numatomiems pastatams yra tikslinga organizuoti atvirus architektūros konkursus, kas leistų užtikrinti aukščiausią įmanomą architektūros kokybę bei skaidrų projekto socialinės sklaidos procesą“, – rašoma išvadose.

Be to, pasak architektų, teismų būstinės architektūrinė išraiška neatitinka šiuolaikinės demokratijos vertybių.

„Pasirinktas pastato monumentalus, absoliučios architektūros formos XVIII a. tradicijas tęsiantis įvaizdis yra prieštaraujantis šiuolaikinėms demokratijos vertybėms, kurias architektūros įvaizdžiu turėtų reprezentuoti tokios paskirties pastatai“, – rašoma išvadoje.

Pasak RAT, tokio įvaizdžio reprezentaciniai objektai buvo ir yra būdingi imperinei valstybės sąrangai, o tokia architektūra paprastai yra priemonė tą imperinę galią propaguoti.

„Todėl simetriški ir dirbtinai monumentalūs projektuojamo pastato tūrio bei jo erdvių organizavimo kompoziciniai architektūros principai savo įvaizdžiu laikytini prieštaraujančiais šiuolaikinėms demokratiškumo vertybėms“, – rašoma RAT išvadoje.

„Nesiimame vertinti išvados, kurią parengusi regioninė architektų taryba savo veiklos teisėtumą šiuo metu įrodinėja teisme. Apmaudu, kad toliau tęsiama iš praėjusio amžiaus užsilikusi tradicija prisidengus visų architektų savivaldos vardu susidoroti su konkurentais – juk šio pastato projektavimo konkurse dalyvavo trys net LAR tarybos nariai.“

Vilniaus RAT išvadoje taip pat teigiama, kad:

  • Į suplanuotų artimiausių kvartalų urbanistinės aplinkos sprendinius, lemiančius urbanistinį integralumą, atsižvelgta nepakankamai;
  • Projekte nepavyko pasiekti tinkamo esamos urbanistinės aplinkos, esamų pėsčiųjų srautų, naudojamų visuomeninių erdvių ir naujai planuojamų funkcinio erdvių sąryšingumo;
  • Projektuojamas pastatas vizualiai konkuruoja su šalia esančiu Prokuratūros pastatu, tuo pat metu iš dalies jį užstodamas sukuria nereikalingos kompozicinės įtampos įspūdį. Tai darys įtaką vizualinei panoramai nuo Gedimino bokšto projektuojamojo pastato kryptimi ir galimai mažins prielaidas sukurti harmoningą kompozicinę kokybę konkrečiame vizualiniame sektoriuje ir panoramoje;
  • Projektuojamo pastato tūrio komponavimas, jo centrinės fasado erdvės ašį orientuojant į į judrią Šeimyniškių gatvę bei į kitoje jos pusėje formuojamą perimetrinį užstatymą, o ne į tam tikslui reikiamą visuomeninę erdvę, laikytinas klaidingu;
  • Projektas prieštarauja darnaus vystymo principams, nes pasirinkta dominuojanti, pabrėžtinai monumentalizuota ir savitikslė, absoliučios architektūrinės formos raiška. Taip pat pastato sąveika su urbanistine aplinka yra nepakankama;
  • Nepakankamas dėmesys inovacijoms; pasigendama progresyvumo tiek šiuolaikinių technologijų, susijusių su ekologija, tiek ir tūrinių-erdvinių sprendimų lygmenyse, kurie užtikrintų ne tik pastato eksploatacijos efektyvumą, bet tuo pat metu reprezentuotų valstybės progresyvias vertybes;
  • Naujojo pastato vizualinis poveikis nekilnojamojo kultūros paveldo vertybėms yra minimalus;
  • Pastato prieigose formuojamas laiptų masyvas su rekreaciniais elementais nuo pagrindinio įėjimo į pastatą zonos kuria dirbtinę kliūtį nuo Šeimyniškių gatvės pusės, kas sumažina pastato prieinamumą ir funkcinį pasiekiamumą bei jį dirbtinai atriboja nuo prieigų;
  • Pastato kompozicinės dominantės „horizontalaus piltuvo“ forma lemia, kad jos sandūros su vidaus patalpomis vietose sukuriamos nefunkcionalios žemos erdvės. Taip pat šis sprendinys lems didelius kreipiamus vandens srautus kritulių metu, kurių surinkimo sprendiniai projekte nėra aptariami.

Be to, RAT rekomenduoja, kad siekiant maksimaliai aukštos architektūros kokybės planuojamiems objektams svarbiose miestų centrų vietose, būtų rengiami atviri architektūriniai konkursai.

Teismų būstinės projekto autoriai – architektai p. Dagelis, Tadas Balčiūnas, p. Porvaneckaitė-Dagelienė ir Simonas Čalnaras.

VŽ rašė, kad šių projektų svarstymus „Cloud architektai“ vertino kaip konkurentų sąskaitų suvedinėjimą, todėl atsisakė kolegoms pristatyti projektinius sprendinius ir kreipėsi į teismą dėl RAT veiklos teisėtumo. Architektų rūmai tokius kaltinimus vadina nepagrįstais ir tai ketina įrodyti teisme.

Po RAT paskelbtų išvadų „Cloud architektai“ išplatintame komentare teigia: „Nesiimame vertinti išvados, kurią parengusi regioninė architektų taryba savo veiklos teisėtumą šiuo metu įrodinėja teisme. Apmaudu, kad toliau tęsiama iš praėjusio amžiaus užsilikusi tradicija prisidengus visų architektų savivaldos vardu susidoroti su konkurentais – juk šio pastato projektavimo konkurse dalyvavo trys net LAR tarybos nariai.“

[infogram id="f73fc91d-608c-4a9a-9898-1dc5648baad4" prefix="HaN" format="interactive" title="Regioninės architektų tarybos sudėtis"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
Atidaroma renovuota istorinė Preilos biblioteka

Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje...

Laisvalaikis
2022.05.16
50 mln. Eur vertės statybas buvusio Kauno „Merkurijaus“ vietoje žada pradėti šiemet

Nekilnojamojo turto (NT) valdymu ir plėtra užsiimanti bendrovė „Baltic Red“ skelbia gavusi statybos leidimą...

Statyba ir NT
2022.05.16
Planuojama prievolė įrengti priedangas visuomeniniuose pastatuose ir daugiabučiuose

Vyriausybė teiks įstatymo pataisas, kuriose bus numatyta prievolė statant naujus visuomeninius pastatus ar...

Statyba ir NT
2022.05.16
Statistikos departamentas: šiemet išduota 31,6% mažiau statybos leidimų

Šių metų I ketv. Lietuvoje išduoti 2.168 statybos leidimai – 31,6% mažiau nei tuo pačiu metu pernai.

Statyba ir NT
2022.05.16
Plieną naudojanti pramonė šiemet augs perpus lėčiau Premium

Europos plieno asociacija („Eurofer“) prognozuoja, kad plieną naudojančios pramonės sektoriai Europos...

Pramonė
2022.05.16
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Statyba ir NT
2022.05.16
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
Floridoje griuvo daugiabutis – nukentėjusiesiems kone 1 mlrd. Eur kompensacija Premium

Per daugiabučio griūtį JAV Floridos valstijoje nukentėję žmonės ir aukų artimieji teisme pasiekė susitarimą,...

Statyba ir NT
2022.05.14
Teismas pritaria, kad Gariūnų žemės nuomą galima nutraukti, turgavietės valdytojos ginklų nesudeda Premium 2

Dar vienas nepalankus teismo sprendimas valstybinės svarbos statuso netekusioms Vilniaus Gariūnų turgavietės...

Statyba ir NT
2022.05.14
Premjerė: statybininkai turėtų derėtis su užsakovais, o ne protestuoti 4

Statybų verslo atstovai, dėl pabrangusių žaliavų prašantys valdžios indeksuoti kainas ar ieškoti kitų...

Statyba ir NT
2022.05.13
Lietuvai skirta 0,5 mln. Eur dotacija Ukrainos karo pabėgėlių apgyvendinimui

Europos Tarybos vystymo bankas Ukrainos karo pabėgėlių apgyvendinimui Lietuvoje skyrė 500.000 Eur dotaciją iš...

Verslo aplinka
2022.05.13
Statybininkai pusdieniui stabdo darbus: viešieji konkursai atvedė į akligatvį

Statybos bei kelių tiesimo įmonės penktadienį pradeda protesto akciją ir stabdo darbus valstybinės reikšmės...

Statyba ir NT
2022.05.13
„YIT Lietuva“ gavo 4,6 mln. Eur užsakymą Mažeikiuose 2

Suomijos kapitalo nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ pranešė gavusi 4,6 mln. Eur...

Statyba ir NT
2022.05.13
Švedijos „Bonava“ Lietuvoje baigė pirmojo projekto plėtrą

Švedijos kapitalo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Bonava Lietuva“ Vilniuje baigė pirmojo projekto...

Statyba ir NT
2022.05.13
Statybų Latvijoje pirmąjį ketvirtį atlikta 8,4% mažiau

Statybos darbų Latvijoje šių metų pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 8,4%...

Statyba ir NT
2022.05.13
Prabangiam projektui besiruošianti „Schage Real Estate“ apsipirko sostinės Senamiestyje Premium 4

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Schage Real Estate“ Vilniaus Senamiestyje įsigijo dalį sklypo...

Statyba ir NT
2022.05.13
Kazlų Rūda kreipėsi į teismą dėl ministerijos parinktos „Rail Balticos“ trasos 5

Susisiekimo ministerijai patvirtinus europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ ruožo nuo Kauno iki sienos...

Logistika
2022.05.12
Vilniaus Rotušės valdytojas: trečias konkursas parodė, kad nuomininko teks ieškoti, kai stabilizuosis geopolitinė situacija Premium

261 kv. m patalpos Rotušės pastate, kuriame anksčiau veikė restoranas „Žuvinė“, jau daugiau kaip metus...

Prekyba
2022.05.12
„Ober-Haus“: būsto pirkėjai į situaciją reaguoja gana ramiai, kainos toliau kyla

Šį balandį, palyginus su kovu, butų kainos Lietuvos didmiesčiuose didėjo 1,6%, o metinis jų augimas siekė...

Statyba ir NT
2022.05.12
„Citus“ viešina daugiau nei 60 mln. Eur vertės planus Vilniaus Žirmūnuose 1

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Citus“ viešina daugiau nei 60 mln. Eur vertės mišrios paskirties...

Statyba ir NT
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku