Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse rungsis ir krepšininkai, ir žvejai

Liepos 14 d. Druskininkuose prasidėsiančiose XI Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse (PLSŽ) rungsis 27 sporto šakų atstovai ne vien populiariojo krepšinio, tinklinio ar plaukimo, bet ir smiginio, sportinės žūklės, petankės ir kitų mažiau įprastų.
Pasaulio lietuvių sporto žaidynės turi seną istoriją pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada įvyko 1938 m. Kaune, joje dalyvavo 182 sportininkai iš Latvijos, JAV, Didžiosios Britanijos, Brazilijos, Lietuvos. Vėliau, Rusijai okupavus Lietuvą, iki pat Sovietų Sąjungos subyrėjimo Lietuvoje olimpiados nebuvo rengiamos.
Tradicija atkurta po 40 metų, kai 1978-aisiais Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) iniciatyva vasarą Toronte (Kanada) buvo surengtos pirmosios PLSŽ, tuomet skirtos Lietuvos Nepriklausomybės 60-mečiui. Jose dalyvavo 1.101 sportininkas iš JAV, Kanados, tuometės Vakarų Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Australijos, Argentinos.
Lietuvai vėl atgavus nepriklausomybę, 1990 m. liepos 23 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą Dėl IV pasaulio lietuvių sporto žaidynių surengimo, organizacinio komiteto pirmininku buvo paskirtas ministro pirmininkės Kazimieros Prunskienės pavaduotojas Romualdas Ozolas.
IV PLSŽ buvo surengtos 1991 m. liepos 27rugpjūčio 4 d. dvylikos Lietuvos miestų ir miestelių sporto bazėse, Kaukazo (Sakartvelas) bei Himalajų (Nepalas) kalnuose. Rungtyniauta 22 sporto šakų varžybose, jose dalyvavo 3.695 sportininkai ir jų treneriai iš 12 pasaulio šalių.
Iki šiol PLSŽ vyko kas 4-erius metus, dėl kovido pandemijos pernai jos perkeltas į 2022-uosius. Šių metų žaidynes globoja prezidentas Gitanas Nausėda.
Daugiausiai iš Jungtinės Karalystės
Kiek tiksliai sportininkų dalyvaus šį savaitgalį Druskininkuose vykstančiose PLSŽ, neskelbiama. Pranešama, jog keli tūkstančiai. Aišku tik, kad didžiausias užsieniečių būrys atvyko iš Jungtinės Karalystės 340 sportininkų mėgėjų, jie varžysis beveik visose sporto šakose.
Pasak Mariaus Banaičio, Britanijos lietuvių sporto asociacijos prezidento, sportą mylintiems tautiečiams Jungtinėje Karalystėje PLSŽ yra ypatinga šventė, kurioje sudalyvauti dažnam bendruomenės nariui yra principo ir garbės reikalas.
Pasak PLSŽ rengėjų, be tradicinių šakų sportininkų, žaidynėse dalyvaus ir mums mažiau įprastų atstovai. Pavyzdžiui smiginio, petankės ar sportinės žūklės.
Smiginis
Strėlyčių į taikinį mėtymas suvokiamas kaip baruose, biuruose ar namuose laisvalaikiu žaidžiamas žaidimas, tačiau šis sportas turi Pasaulinę smiginio federaciją (WDF), kurioje reitinguojami 655 profesionalai, besivaržantys nacionaliniuose ir pasaulio čempionatuose.
Smiginis itin populiarus Jungtinėje Karalystėje, iš kurios ir kilo. Gerbėjų jis turi ir Lietuvoje Vilniuje kasmet vykstantis tarptautinis Lietuvos atvirasis smiginio čempionatas yra įtrauktas į WDF turnyrų seriją, o geriausias Lietuvos smiginio žaidėjas Arūnas Čiplys 2010 m. pasaulio reitinge užėmė 10 vietą. Tai yra aukščiausias Baltijos šalių smiginio žaidėjų laimėjimas.
Pasak PLSŽ rengėjų, Pasaulio lietuvių žaidynėse smiginio turnyre varžysis 73 dalyviai.
Sportinė žūklė
Dar viena veikla, kuri asocijuojasi ne su sportu, o su hobiu, yra žūklė. Tačiau sportinės žūklės turnyrai ir čempionatai Lietuvoje yra populiarūs ir sulaukia nemažai dalyvių.
Pergalė juose priklauso nuo per tam tikrą laiką pagautų žuvų kiekio ir svorio, pagal žvejybos metodą yra rengiamos dugninės, muselinės, plūdinės, spiningo, poledinės ir kitos žūklės varžybos. Lietuvoje jas organizuoja Lietuvos sportinės žūklės federacija.
PLSŽ varžysis 12 sportininkų žūklautojų.
Petankė
Priešingai nei smiginis, petankė Lietuvoje nėra tokia populiari. Juolab kaip Prancūzijoje, kur XX a. pradžioje sukurta antikos laikus siekiančio žaidimo šiuolaikinė versija ir formalizuotos taisyklės. Mūsų šalyje šio sporto entuziastus vienija Lietuvos petankės asociacija, ji rengia turnyrus ir čempionatus.
Petankės taisyklės liberalios jos leidžia žaisti trims prieš tris, dviem prieš du arba vienam prieš vieną. Žaidimo esmė numesti metalinį rutulį kuo arčiau medinio rutuliuko, vadinamo kašanetu. Turint ribotą metalinių rutulių kiekį reikia aplenkti varžovus. Petankė ypatinga tuo, kad ją gali žaisti visi, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, fizinio pasirengimo.
Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse vyksiančiose varžybose dalyvaus 72 žaidėjai.
Krepšinis 3X3
Pastaraisiais metais Lietuvoje itin populiarėjantį krepšinio formatą trys prieš tris (3X3) FIBA pirmą kartą oficialiai išbandė 2007 m., o 2019-aisiais išleido patikslintas ir šiuo metu galiojančias taisykles. Nuo 2021 m. 3X3 krepšinis įtrauktas į vasaros olimpines žaidynes.
Lietuvoje rengiami 3X3 krepšinio turnyrai, o pasaulio vyrų rinktinių reitinge Lietuva užima 2-ąją vietą. Druskininkuose 3X3 krepšinio aikštelėje rungtyniaus 65 žaidėjai.
Sportinis boulingas
Kaip ir smiginio ar žvejybos atveju, dažnas žino tik apie pramoginę boulingo pusę, tačiau pasaulyje rengiamuose dideliuose tarptautiniuose turnyruose priziniai fondai gali siekti ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Pasaulio lietuvių sporto žaidynių boulingo turnyre rungsis 184 dalyviai.
Slidinėjimas vasarą
Druskininkų Snow Arenoje vyks ir vasaros sezonui neįprastos kalnų slidinėjimo varžybos, juose ketina dalyvauti 77 sportininkai.
Be sporto varžybų, Pasaulio lietuvių sporto žaidynėse vyks iškilmingos atidarymo bei uždarymo ceremonijos, bus siekiama Lietuvos atsispaudimų rekordo, vyks teatralizuota eisena Aš Lietuva, mokslinė konferencija, dalyvių apdovanojimai, Vido Bareikio ir Giunter Perccusions koncertai, DJ muzika, šviesų ir lazerių šou, vakaronė bei kitos pramogos.
Žaidynių sportinė programa ir žemėlapis skelbiami čia.
Renginio kultūrinė programa čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti