V. Juzikis. Tarptautines sankcijas galima pažeisti ir netyčia: ką dabar daryti verslui?

Publikuota: 2022-07-03
Banko nuotr.
svg svg
Banko nuotr.
SEB banko valdybos narys, Verslo bankininkystės tarnybos vadovas

Trys pirmieji karo mėnesiai parodė – Lietuvos ekonomika pakankamai stipri, kad atremtų naujus užgriuvusius iššūkius. Tai geras ženklas mūsų šaliai, bet ne garantija, kad visos įmonės šiuos iššūkius atlaikys vienodai sėkmingai. Tai priklausys ne tik nuo finansinių pajėgumų, bet ir nuo žinių, kur ieškoti naujausios informacijos. Vis daugiau Lietuvos įmonių susiduriant su tarptautinės bendruomenės sankcijų Rusijai bei Baltarusijai padariniais, svarbu ties šiomis sankcijomis nesuklupti net ir iš nežinojimo, nes tai gali ne tik pakenkti reputacijai, bet ir užtraukti baudžiamąją atsakomybę.

Karą prieš Ukrainą pradėjusi Rusija ir jai talkinanti Baltarusija greitai tapo labiausiai sankcionuotomis valstybėmis pasaulyje, o jau šeštasis Europos Sąjungos sankcijų paketas rodo, kad dar ilgai gyvensime šioje naujoje realybėje, kurioje  daug iki šiol nematytų iššūkių.

Sankcijų tipai, jų įgyvendinimo greitis ir apimtis dažnai buvo beprecedenčiai, todėl verslui sukėlė nemažai sumaišties ir sunkumų. Tačiau saugodami ne tik savo veiklos tęstinumą, interesus, bet ir reputaciją verslo atstovai turi būti labai atsargūs: rinkti informaciją, kuri leistų būti tikriems, kad jie patys nebus susiję su sankcijas pažeisti galinčia veikla.

Kaip tą padaryti? Į ką atsižvelgti, kad būtų suvaldyta rizika? Teikiame šešias svarbiausias rekomendacijas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

 

Atsižvelgti reikia ne tik į Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų sankcijas

 

Verslas jau seniai žino, kad privalu laikytis Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijų. Tačiau Lietuvos institucijos jau rekomenduoja laikytis ir JAV Iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuro (OFAC) bei Jungtinės Karalystės Finansinių sankcijų įgyvendinimo biuro (OFSI) sankcijų sąrašų.

Tai nors ir esminės, bet ne vienintelės institucijos, kurios kuria sankcijų politiką pasaulyje. Jeigu Lietuvos įmonė veikia užsienyje – turi padalinių, antrinių įmonių kitose šalyse – tuomet privalu laikytis ir tose šalyse galiojančių sankcijų sąrašų. Juos yra paskelbusios ir tos šalys, su kuriomis mūsų verslas yra glaudžiai susijęs, pavyzdžiui, Lenkija, Ukraina.

Vertėtų pasitikrinti ir tai, ar finansų institucijos, kurių mokėjimo paslaugomis naudojatės, neturi įsivedusios papildomų taisyklių. Pavyzdžiui, SEB bankas nuo gegužės 15 dienos nebeteikia  mokėjimo paslaugų, įskaitant pinigų pervedimus į Rusiją ir Baltarusiją bei iš jų visomis valiutomis.

 

Sekti sankcijų naujienas, nes ne apie visas jas daug kalbama

 

Pavasarį Rusija ir Baltarusija sulaukė daugybės naujų ribojimų. Penki sankcijų paketai rodo ne tik greitą Europos Sąjungos reakciją, bet ir itin didelį ribojimų mastą.

Svarbiausi ribojimai susiję su geležies ir plieno sektoriais, prabangos prekėmis (draudžiama eksportuoti į Rusiją alkoholį, kilimus, automobilius, kurių vertė viršija tam tikrą sumą), buvo padidinti medienos, trąšų, cemento, plastiko ir kitų prekių importo draudimai. Dar daugiau prekių buvo uždrausta eksportuoti į Rusiją, visų pirma tokių, kurios padėtų didinti Rusijos pramonės pajėgumus.

Apie svarbiausias sankcijų naujienas buvo nemažai informuojama žiniasklaidoje, tačiau verslui svarbu įsigilinti ir į tuos draudimus, kurie visos visuomenės galbūt ir nepasiekė. Vienas iš mažiau standartinių naujų ribojimų – uždrausta visoms Rusijoje ir Baltarusijoje įsteigtoms kelių transporto įmonėms transportuoti prekes keliais Europos Sąjungos teritorijoje. Svarbu tai, kad draudimas apima ir tranzitą.

Kitas įdomesnis ribojimas – Rusijoje ir Baltarusijoje registruotoms įmonėms, taip pat leidimo Europos Sąjungoje gyventi neturintiems šių šalių piliečiams draudžiama ES finansų įstaigose priimti didesnius negu 100.000 Eur indėlius. Kitaip sakant, apriboti jų lėšų srautai į Europos Sąjungą.

 

Susipažinti su aktualiais naujais Lietuvos Respublikos teisės aktais

 

Svarbus įvykis ne tik politine, bet ir verslo prasme buvo Seimo rezoliucija,  pagal kurią Rusija pripažinta teroristine valstybe. Tai tapo dar vienu papildomu veiksniu vertinant bet kokių santykių su šia šalimi riziką.

Dar vienas  pokytis yra ir įsigaliojusi nauja Tarptautinių sankcijų įstatymo redakcija. Verslui aktualūs keli aspektai, iš kurių svarbiausias – kad tarptautinių sankcijų privalo laikytis ir jas įgyvendinti visi fiziniai ir juridiniai asmenys.

Naujoji redakcija numato ir laikinojo administratoriaus instituto įsteigimą. Be to, atsiranda galimybė realizuoti sankcionuotų subjektų greitai gendančius ar greitai savo vertę prarandančius ekonominius išteklius.

Vienas iš svarbiausių pokyčių verslui – pagrindine už finansinių sankcijų įgyvendinimą (lėšų šaldymą, išimčių suteikimą, atsakymų ir informacijos teikimą) atsakinga institucija tampa Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT). Tad dabar visais atvejais, pavyzdžiui, norėdamos naudotis pinigų pervedimo išimtimis, įmonės turi kreiptis į FNTT.

 

Nuolat vertinti savo partnerių, regionų ir prekių riziką

 

Įvesti kompleksiniai ribojimai  ne tik Rusijai, Baltarusijai, bet ir kitoms teritorijoms, fiziniams asmenims, sektoriams. Todėl verslui primygtinai rekomenduojame turėti atskirą sankcijų atitikties programą ir kompetentingus specialistus, kurie atliktų rizikos ir atitikties vertinimą.

Įmonės turi kompleksiškai įvertinti trijų rūšių  riziką: verslo partnerio, šalies ar regiono ir prekių ar paslaugų. Potencialų partnerį reikia patikrinti, ar jis nėra sankcijų sąrašuose, ar jo struktūroje ir valdymo organuose nėra sankcionuotų subjektų, taip pat – kokiose teritorijose jis veikia, kokių ryšių turi su kitomis šalimis, ar jo teikiamoms prekėms netaikomi ribojimai, kokia prekių kilmė, kokie ryšiai su kitomis jurisdikcijomis ir pan.

Nepakanka to padaryti tik kartą prieš užmezgant verslo santykius. Rizikos vertinimas turi būti nuolat atnaujinamas, nes pakliuvimą į sankcijų sąrašą gali lemti įvairios aplinkybės. Pavyzdžiui, jūsų verslo partneriui ribojimai gali būti paskelbti įrodžius, kad jį kontroliuoja ar iš jo naudą gauna sankcionuotas asmuo.

 

Suvokti, kad nesilaikant sankcijų gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė

 

Padarius Lietuvoje įgyvendinamų tarptautinių sankcijų pažeidimus, gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė – bauda nuo 200 iki 6.000 Eur arba net laisvės atėmimas iki penkerių metų.

ES jau planuoja sankcijų vengimą laikyti nusikaltimu visoje bendrijoje ir klasifikuoti šią veiklą kaip ypač sunkų nusikaltimą, nes jau matomos tendencijos, kai bandoma apeiti draudimus. Pavyzdžiui, oligarchai perleidžia nuosavybės teises kitiems asmenims arba prieš pat sankcijų paskelbimą pertvarko įmonių struktūrą.

Kad atsakomybė už sankcijų vengimą yra ne tik teorinė grėsmė, netrukus gali įrodyti Jungtinės Karalystės teisėsauga, dėl to jau pradėjusi tyrimą. Tikėtina, kad tai bus tik pirmasis toks atvejis.

 

 Svarbu žinoti, kur ieškoti informacijos

 

Daug naudingos informacijos galima rasti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos puslapyje, kuris padės suprasti, kokie subjektai Lietuvoje yra sankcionuoti ir dėl kokių priežasčių. Jame skelbiama, kokios sankcijos galioja, nuolat atnaujinami sankcionuotų įmonių ir su sankcionuotais asmenimis susijusių subjektų sąrašai.

Kasdienėje veikloje verslui padėtų ir Europos Komisijos skelbiamas dažniausiai užduodamų klausimų sąrašas  ir atsakymai į juos. Ten galima rasti išaiškinimus dėl turto šaldymo, sankcijų įgyvendinimo, vengimo, galimų pasekmių.

Turint abejonių, viena iš papildomų priemonių gali būti ir Lietuvos Respublikos integruotas tarifas (LITAR), kur įvedus prekės ar įmonės kodą galima matyti, ar joms nėra taikomi ribojimai.

 

Komentaro autorius - Vilius Juzikis, SEB banko valdybos narys, Verslo bankininkystės tarnybos direktorius

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Be mažiukų neišaugs ir dideli 1

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų bendrovės ir toliau demonstruoja sėkmės rodiklius – didėja jų apyvarta,...

Nuomonės
05:50
U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai? 8

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
2022.08.15
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 44

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku