Kas tai? Eksperto įžvalgos

Tapatybės valdymo sprendimai: patogumas didinantis saugumą

Publikuota: 2020-11-20
„Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius.
svg svg
„Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius.

Didžioji dalis sėkmingų kibernetinių atakų (apie 70 proc.) ir jautrių duomenų vagysčių per karantiną pavyko dėl blogai apsaugotų naudotojų prisijungimų, parodė tyrimai, kuriuos atliko IBM ir „Centrify“, aiškindamiesi kibernetinio saugumo situaciją darbo iš namų sąlygomis. Kitaip tariant, karantino situacija priminė primirštamą faktą – duomenų saugumas tiesiogiai susijęs su naudotojų tapatybės saugumu.

Vienas iš būdų užtikrinti naudotojų tapatybių saugumą – tapatybės valdymo sprendimai ir procesai, sako „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas Kipras Kretavičius, pasakodamas, kaip tapatybės valdymo sprendimai padeda spręsti bazines saugumo problemas, taupo IT administratorių ir eilinių naudotojų laiką bei pataria, nuo ko pradėti tinkamą tapatybės valdymą organizacijoje.

Kokie elementai sudaro tapatybės valdymą?

Tapatybės valdymo sprendimus (angl. Identity and Access Management, IAM) galima apibūdinti kaip procesų ir technologijų rinkinį, kuris apima visą naudotojų ciklo valdymą: vieningo prisijungimo (angl. single sign on) funkcionalumą, kelių faktorių autentifikavimą, kredencialų valdymą.

 „Šiemet papildytos „Blue Bridge“ paslaugos tapatybės valdymo srityje apima ne tik šiuos elementus, bet ir saugumą didinančius sprendimus, pavyzdžiui, privilegijuotų naudotojų tapatybės valdymą, tapatybių ir prisijungimo teisių stebėjimo bei analizės įrankius“, – sako K. Kretavičius.

Pašnekovas pažymi, kad tapatybės valdymo sprendimai rinkoje nėra naujiena: jie buvo sukurti didesniam patogumui ir greičiui administruojant didelį kiekį skirtingas teises turinčių naudotojų paskyras, tačiau šiandien gali pagerinti ir kibernetinį saugumą.

Saugesnės paskyros skirtingose sistemose ir programose

Įvardydamas svarbiausią tapatybės valdymo naudą saugumo srityje, K. Kretavičius apibendrina, jog nuotolinio darbo sąlygomis šie sprendimai užtikrina, kad prie įmonės įrenginių bei sistemų jungtųsi tik darbuotojai, o jiems suteiktos prieigos teisės bei leidimai atitiktų geriausias saugumo praktikas, t. y. visi darbuotojai turėtų tik tokias teises, kokių reikia jų darbui.

„Be to, karantino situacijoje šoktelėjo „Office 365“, „Slack“, „Zoom“, „Dropbox“ ir kitų bendradarbiavimo programų naudojimas. Susirašinėjimai ir įmonei svarbūs dokumentai dabar saugomi net keliose platformose ir dažnai neaišku, kas gali prieiti prie šių duomenų. Tokia situacija gali sukelti daug galvos skausmo, kai prireiks šias paskyras šalinti arba nustatyti, kaip galėjo nutekėti duomenys“, – sako K. Kretavičius.

Šiuos saugumo galvosūkius tapatybės valdymo sprendimai sprendžia per automatizuotą naudotojų gyvavimo ciklo valdymą. „Kai naudotojas sukuriamas ir ištrinamas automatiškai, sumažinama rizika, kad prie įmonės sistemų prieigą turės darbuotojai, kurie neturėtų jos turėti: pavyzdžiui, atleisti, pakeitę pareigas, po laikino pavadavimo. Be to, ir „hakerių“ padaryti pakeitimai gali būti automatiškai atstatomi sinchronizavimo ciklo metu“, – paaiškina „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas.

Daug paprastesnis slaptažodžių atstatymas

Pasakodamas apie įprastas, laiką taupančias tapatybės valdymo sprendimų naudas, K. Kretavičius pirmiausia pamini procedūrų, susijusių su slaptažodžiais, supaprastinimą.

„Blue Bridge“ skaičiavimais, įmonėje, kurioje dirba 500 darbuotojų, per mėnesį naudotojų slaptažodžių atstatymui sugaištama apie 20 valandų IT administratorių laiko. Aišku, ši statistika gali kisti, priklausomai nuo naudotojų skaitmeninio raštingumo, sistemų kiekio ir t. t. Tačiau negalima pamiršti, kad su darbinių paskyrų slaptažodžiais problemos gaišina ir darbuotojus“, – pažymi „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas.

Naudojant tapatybės valdymo sprendimus, šias problemas leidžia spręsti vieningo naudotojų prisijungimo sistema (SSO). Ji leidžia naudotojams turėti vieną prisijungimo vardą ir slaptažodį visoms darbui naudojamoms sistemoms. Papildomas įrankis gali būti naudojamas ir savarankiškam slaptažodžių atstatymui (angl. self service), kuris dar labiau sumažina IT administratorių krūvį. Kaip pastebi K. Kretavičius, apskritai, sumažinus skirtingų slaptažodžių kiekį, galima sustiprinti jų saugumą, sukurti sudėtingesnes slaptažodžių taisykles ir taip sistemiškai didinti paskyrų saugumą.

Automatizuojami rutininiai, bet sudėtingi darbai

Tapatybės valdymo sprendimai patrauklūs ir tuo, kad leidžia automatizuoti ne tik paprastas, bet ir labai svarbias užduotis, pavyzdžiui, skirtingų prieigos teisių suteikimą naudotojams.

„IT administratoriai mato visas paskyras skirtingose sistemose, o drauge – ir tai, kokias teises ir prisijungimus naudotojai turi“, – paaiškina K. Kretavičius ir priduria, kad dėl tokio centralizuoto valdymo atsiranda galimybė ne tik tvarkingiau, bet ir greičiau suteikti arba panaikinti prieigos teises.

 „Remdamiesi „Blue Bridge“ patirtimi, apskaičiavome, kad įmonėje, turinčioje 500 darbuotojų, naujam darbuotojui prieigos teisių suteikimas užtrunką apie savaitę, neskaičiuojant darbinių „Facebook“, „Google Analytics“ paskyrų. Viena vertus, teisių suteikimas yra sudėtingas, kelias šalis apimantis procesas, kita vertus, su tapatybės valdymo sprendimais nepaisant šio sudėtingumo, visas procesas gali būti automatizuotas ir trukti ne savaitę, o vieną parą“, – sako pašnekovas ir paaiškina, kad  naudojant tapatybės valdymo sprendimus, naudotojas sukuriamas tik vienoje sistemoje, pavyzdžiui, personalo valdymo, ir iškart prasideda automatinis procesas, kuris pagal nustatytas taisykles sukuria paskyras ir priskiria teises naudotojui visose jam reikalingose sistemose.

Be to, esamiems darbuotojams sukuriama galimybė patiems inicijuoti prieigos teisių suteikimą – tereikia sistemoje pateikti prašymą ir gavus vadovo patvirtinimą, teisių suteikimas vyksta automatiškai.

 „Galiausiai, tokiu būdu paskyras ne tik lengviau kurti, bet ir naikinti – IT administratorius arba personalo vadovas gali vieno mygtuko paspaudimu panaikinti naudotojo prieigą prie visų sistemų. Taip užtikrinama, kad naudotojas, kuris nebedirba įmonėje arba specifinėse pareigose, nebegalės prisijungti prie sistemų ir tyčia ar netyčia daryti žalos įmonei“,– pasakoja K. Kretavičius.

Nuo ko pradėti tapatybės valdymo diegimą?

Pasakodamas apie tai, kas gali padėti priimti sprendimą dėl tapatybės valdymo sprendimų reikalingumo, K. Kretavičius rekomenduoja pasikalbėti su IT administratoriais bei kitomis suinteresuotomis šalimis ir sudaryti sprendimo poreikio analizę.

„Tai padės lengviau pasirinkti tinkamą įrankį, nes skirtingose įmonėse tapatybės valdymo sprendimų reikalingumas skiriasi. Pavyzdžiui, įmonėms, kurios turi daug skirtingų sistemų ir naudotojų, labiausiai reikia vieningo prisijungimo funkcionalumo, o toms, kuriose daug IT administratorių – privilegijuotų paskyrų apsaugos. Prieš diegiant tapatybės valdymo sprendimus taip pat svarbu įsitikinti, kad komanda yra nusiteikusi juos naudoti“, – akcentuoja pašnekovas.

Kitas žingsnis galėtų būti rinkos apžvalga. Kaip pastebi „Blue Bridge“ infrastruktūros sprendimų vadybininkas, iš esmės bet kuris produktas, pažymėtas „Gartner“ kvadrante, galėtų padėti įgyventi pokyčius tapatybės valdymo srityje. „Taip pat reikėtų nepamiršti susitvarkyti ir apsirašyti procesų, kuriais vadovaujantis sprendimas bus naudojamas“, – pastebi pašnekovas ir atkreipia dėmesį, kad  nei vienas produktas vien savo egzistavimu nesutvarkys įmonėje esančios netvarkos bei neįgyvendins nerašytų taisyklių.

„Aprašę įmonės procesus ir naudotojų tapatybės gyvavimo ciklą, lengviau pasirinksite tarp atvirojo kodo arba mokamų sprendimų. Tai leis pamatyti ir tai, ar šiuo metu dalį tapatybės valdymo užduočių galite atlikti pasitelkę „Powershell“  programavimą“, – sako K. Kretavičius.

Keli patarimai pradėjus naudoti tapatybės valdymo sprendimus

Tiems, kas tik pradėjo pažintį su tapatybės valdymo sprendimais, K. Kretavičius pataria rinktis nesudėtingus, lengvai įgyvendinamus sprendimus: „Pavyzdžiui, kelių faktorių autentifikavimas, prieigos teisių suteikimo tvirtinimo proceso sukūrimas ir kiti smulkūs pakeitimai bus lengviau priimami organizacijoje ir tuo pat metu padės siekti kokybiškesnio tapatybės valdymo.“

Pašnekovas taip pat perspėja, kad pasirinkus pažangius tapatybės valdymo sprendimus, reikėtų stengtis kuo mažiau juos keisti: „Visiškai pritaikyti tapatybės valdymo sprendimą prie sudėtingo, unikalaus proceso įmonės sistemoje gali ir nepavykti, nes kiekvienas sprendimo pakeitimas, išimtis ir nukrypimas nuo standartinio funkcionalumo, paverčia įrankio priežiūrą sudėtingesne.“

Apibendrindamas „Blue Bridge“ atstovas sako, kad svarbiausia nepamiršti, jog tobulėjimas tapatybės valdymo srityje – nenutrūkstamas procesas: „Nuolat atsiranda naujų sistemų arba naujų, vidinių saugumo taisyklių, prie kurių reikia derinti sprendimus. Be to, ateities perspektyva gali atnešti ne tik naujų grėsmių, bet ir pingančius pažangiausius tapatybės valdymo sprendimus, kurie bus vis prieinamesni“, – pažymi K. Kretavičius ir rekomenduoja susikurti  tapatybės sistemų vystymo planą ir „pageidavimų sąrašą“, kuriame būtų surašyta tai, ką įmonė norėtų įgyvendinti tapatybės valdymo srityje.

„Galiausiai, nereikėtų pamiršti ir apie tai, kad nuolat vystomi tapatybės valdymo sprendimai ir kitoms sistemoms užtikrina didesnį saugumą ir patogumą“, – primena pašnekovas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„TIA Technology“ vairą perėmė D. Blagnienė

Danijos kapitalo IT bendrovės „TIA Technology“ direktore Lietuvoje (angl. country manager) tapo Deimantė...

Technologijos
2020.11.20
Tapatybės valdymo sprendimai: patogumas didinantis saugumą Verslo tribūna

Didžioji dalis sėkmingų kibernetinių atakų (apie 70 proc.) ir jautrių duomenų vagysčių per karantiną pavyko...

Išmani Lietuva
2020.11.20
Švedijos „Miss Group“ perka „Interneto viziją“ Premium 11

Sparčiai auganti Švedijos interneto prieglobos (angl. hosting) ir susijusių paslaugų kompanija „Miss Group“...

Technologijos
2020.11.20
Pirmosios „nuotolinės“ Kalėdos: „Bitė“ klientams apmokės pajamų draudimo įmokas Verslo tribūna 1

„Bitė“ klientams net pusę metų apmokės pajamų draudimo įmokas. Draudimas padengs mokėjimo plano ir įrangos...

Išmani Lietuva
2020.11.18
„Paysera“ plečiasi Balkanuose: atidarė įmonę Albanijoje 3

Lietuviško kapitalo elektroninių mokėjimų tinklas „Paysera“, teikiantis einamosios sąskaitos, pervedimų ir...

Technologijos
2020.11.18
Primena apie dar vieną finansavimo šaltinį – per mėnesį ir pinigai, ir partneriai Premium

Smulkieji primena apie dar vieną finansavimo šaltinį, kuris gali pasitvirtinti naujoms idėjoms įgyvendinti.

Gazelė
2020.11.18
„Swedbank“ ir kelios „fintech“ įmonės pasiūlė integraciją su „Google Pay“ 13

Augant bekontakčių mokėjimų paklausai, „Swedbank“ Baltijos šalyse pasiūlė atsiskaityti naudojant „Google Pay“...

Paslaugos
2020.11.17
„Altechna R&D“ kuria lazerį, kuriuo bus užrašoma „žmonijos atmintis“ Premium

Lietuvos lazerinių ir optinių technologijų bendrovė „Altechna R&D“, veikianti su prekės ženklu „Workshop of...

Technologijos
2020.11.16
„Wargaming“ kitąmet atidarys biurą Vilniuje 11

Baltarusijos „Wargaming Group“, viena didžiausių Rytų ir Vidurio Europos žaidimų rinkos bendrovių, visame...

Technologijos
2020.11.16
„Mitsubishi“ grupei priklausanti įmonė steigia atstovybę Lietuvoje

Japonijos finansinių technologijų bendrovė „MUFG Investor Services FinTech Limited“ (MUFG ISFT) planuoja...

2020.11.16
Veiklą pradeda D. Žakaičio „Tech Zity“

Pirmadienį, lapkričio 16 d., oficialiai veiklą pradeda verslininko Dariaus Žakaičio inicijuotas projektas...

Technologijos
2020.11.16
IRT eksportas: pirmą kartą istorijoje lenkiame Estiją ir Latviją Premium 1

Europos centrinio banko (ECB) duomenys rodo, kad Lietuva pirmą kartą istorijoje pagal informacinių ir ryšių...

Technologijos
2020.11.16
Verslumo geno pandemija nestabdo: pradėjus dabar, vėliau reikės mažiau Premium

Jei yra drąsos, atsiranda ir galimybių. Apsisprendusieji kurti verslą, planų dėl pandemijos neatsisakė.

Gazelė
2020.11.15
Kaip naudotis „Korona Stop LT“ programėle, skirta kovai su koronavirusu? Verslo tribūna 5

Sparčiai augant užsikrėtusių koronavirusu (COVID-19) žmonių skaičiui Lietuvoje, gyventojai raginami būti itin...

Išmani Lietuva
2020.11.12
Pirmojoje vakcinoje nuo koronaviruso – lietuviškas pėdsakas  Premium 1

Pirmoji pasaulyje efektyvi vakcina nuo COVID-19 sukurta su lietuviškais komponentais – kompanijoms „Pfizer“...

Pramonė
2020.11.12
„Telia“ pradeda antrą 5G bandymų etapą, RRT suteikė įmonei testinius dažnius 1

Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pradeda antrą 5G technologijos bandymų...

Technologijos
2020.11.10
Kaip įvertinti, ar verslui reikia DevOps? Verslo tribūna

2015 m.  „Adidas“ pristatė naujo modelio batelius „Yeezy“. Kartu su reperiu Kanye West sukurti kedai...

Išmani Lietuva
2020.11.10
Koronaviruso programėlę parsisiuntė daugiau kaip 57.000 žmonių, buvo sutrikęs veikimas

Kontaktą su sergančiuoju koronavirusu fiksuojančią mobiliąją programėlę „KoronaStopLT“ jau parsisiuntė...

Technologijos
2020.11.09
Orbitoje – dar vienas lietuviškas „Nanoavionikos“ palydovas 1

Iš Indijos Satisho Dhawano kosmoso centro savaitgalį sėkmingai startavusi raketa-nešėja PSLV į žemąją orbitą...

Technologijos
2020.11.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus