Dėl laiku nepateiktų finansinių ataskaitų penktadaliui Lietuvos įmonių kerta per kredito reitingą

  Publikuota: 2021-06-17
  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
  svg svg
  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

  18.800 Lietuvos įmonių Registrų centrui laiku nepateikė finansinių ataskaitų. Kredito biuro „Creditinfo“ sistemose jos gaus specialią žymą, kuri verslo partnerius įspės apie padidintą bendradarbiavimo su bendrove riziką.

  Pasibaigus juridinio asmens finansiniams metams finansinės atskaitomybės dokumentai turi būti pateikti per 30 dienų nuo jų patvirtinimo momento, tad dauguma Lietuvos juridinių asmenų ataskaitas už 2020 m. turėjo pateikti iki gegužės 31 dienos.

  „Šiemet paskelbti finansiniai rezultatai tiksliau atspindės, kaip verslui pavyko atremti pandemijos iššūkius. Todėl kiekvienai bendrovei, kuriai gali tekti skolintis ar derėtis dėl atidėtų mokėjimų, svarbu laiku deklaruoti finansinę atskaitomybę“, – pranešime spaudai cituojamas Aurimas Kačinskas, „Creditinfo Lietuva“ vadovas.

  Priskiria nulinį reitingą

  Juridinių asmenų pateiktos ataskaitos didina verslo ir organizacijų skaidrumą, prisideda prie visuomenės pasitikėjimo verslo aplinka. Jos ne tik atskleidžia pagrindinę informaciją apie juridinį asmenį ir jo veiklą per pastaruosius metus, tačiau jose pateikti duomenys verslo partneriams ir kitoms suinteresuotoms šalims leidžia geriau įsivertinti potencialius partnerius ir priimti pagrįstus verslo sprendimus.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Penktadalis – apie 18.800 – šalies įmonių, laiku nepristačiusių finansinių ataskaitų, „Creditinfo“ sistemose gaus specialią žymą, kuri verslo partneriams rodys padidintą bendradarbiavimo su bendrove riziką, nurodo bendrovė.

  Finansinių ataskaitų pagrindu kredito biuras apskaičiuoja kiekvienos bendrovės kreditingumo reitingą – tikimybę, kad įmonė nevėluos įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų ilgiau kaip 90 dienų per artimiausius 12 mėnesių.

  A. Kačinsko teigimu, nepateikti finansinės atskaitomybės yra blogesnis sprendimas nei deklaruoti suprastėjusius rodiklius. Jei įmonė vėluoja pateikti finansinę atskaitomybę už praėjusius kalendorinius metus, „Creditinfo“ jai priskiria nulinį reitingą. Jį matydami partneriai gauna signalą, kad ši bendrovė vengia pateikti informaciją apie finansinę situaciją ir galimai yra nepatikima.

  „Tokiais atvejais rekomenduojame tiesiogiai kreiptis į verslo partnerius ir paprašyti pateikti ne tik praėjusių metų, bet ir šių metų pirmojo ketvirčio finansines ataskaitas. Taip galėsite tinkamai įvertinti bendradarbiavimo riziką ir priimti tikslesnius sprendimus“, – pataria A. Kačinskas.

  nuotrauka::1left

  Kaip higienos standartas

  „Creditinfo Lietuvos“ duomenimis, iki birželio 11 d. finansinę ataskaitą buvo pateikusi 74.461 įmonė, o prieš metus tokių buvo 63.693.

  „Pandemijos metu nemažai įmonių kreipėsi dėl įvairių pagalbos priemonių, kurios teikiamos tik finansinę atskaitomybę deklaravusioms įmonėms. Todėl daugelyje veiklos grupių pastebime aktyviau teikiamas ataskaitas, kurių labiausiai daugėjo paslaugų ir statybų sektoriuose“, – aiškina A. Kačinskas.

  Rūtos Skyrienės, asociacijos „Investors Forum“ vykdančiosios direktorės, skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkės, įsitikinimu, finansinės ataskaitos turėtų būti kiekvienos įmonės higienos standartu.

  nuotrauka::2right

  „Įsipareigojimas teikti finansines ataskaitas ir šio įsipareigojimo vykdymas – manau, tėra mažiausias įmonės higienos standartas. Tikiu, kad jis yra įveikiamas kiekvienai sveikai ir skaidriai veikiančiai organizacijai“, – sako ji.

  Numatytos baudos

  Evaldas Dūdonis, advokatų kontoros „Sorainen“ ekspertas, advokatas, sako, kad finansinių ataskaitų viešinimas Registrų centre laikomas vienu iš skaidrumą versle užtikrinančių veiksnių.

  „Metinių finansinių ataskaitų nepateikimas laiku net gali sutrukdyti bendrovei tinkamai įgyvendinti jau suplanuotus korporatyvinius pokyčius, pavyzdžiui, įgyvendinant reorganizavimą arba atskyrimą notarai paprastai tikrina ir reikalauja, kad bendrovės, dalyvaujančios reorganizavime arba atskyrime, būtų išviešinusios paskutinių trejų metų metinių finansinių ataskaitų rinkinius. Galiausiai, metinių finansinių ataskaitų nepateikimas laiku gali turėti neigiamos įtakos bendrovės reputacijai ir rinkos požiūriui į ją“, – aiškina jis.

  Advokato teigimu, vėlavimas pateikti finansines ataskaitas neretai yra lydimas prielaidos, jog tai tėra formalus veiksmas, kuris neturėtų sukelti jokių neigiamų pasekmių bendrovei, vadovui, akcininkams ar bendrovės vykdomam verslui. Anot jo, šios prielaidos nėra pagrįstos.

  „Už eilinio visuotinio akcininkų susirinkimo nesušaukimą (arba nesušaukimą laiku) arba akcininkų jau patvirtintų metinių finansinių ataskaitų nepateikimą Juridinių asmenų registrui laiku bendrovės vadovui gali būti taikoma administracinė atsakomybė: pirmuoju atveju – nuo 400 iki 6.000 Eur, o antruoju — nuo 200 iki 3.000 Eur. Nors praktikoje tokia atsakomybė taikoma sąlyginai retai, tačiau vargu ar kuris nors vadovas norėtų tapti tuo, kuriam tokia atsakomybė bus pritaikyta“, – kalba teisininkas.

  Svarbi ir ataskaitų kokybė

  Audrius Linartas, Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos (AVNT) vadovas, pabrėžia, kad itin svarbi ir finansinėse ataskaitose pateikiamos informacijos kokybė.

  nuotrauka::3left

  „Be teisingų finansinės atskaitomybės duomenų negali būti teisingo mokesčių apskaičiavimo. Jei nėra teisingo mokesčių apskaičiavimo, valstybė negali būti tikra, ar suvaldo šešėlį, ar tinkamai skaičiuojami mokesčiai. Kokybiška finansinių ataskaitų informacija remiasi bankai, išduodami paskolas, antraip jiems gali kilti abejonių ir jie gali prašyti papildomo audito“, – aiškina A. Linartas.

  Anot jo, teisinga finansinė ataskaita ir patiems verslininkams parodo, kiek įmonė yra gyvybinga, ir leidžia priimti svarbius sprendimus, tarkime, dėl papildomų investicijų. Arba dėl savalaikio nemokumo bylos iškėlimo, nelaukiant, kad užaugs nepakeliama skolų kupra.

  VŽ rašė, kad Lietuvos įmonės iki šiol savo finansinėse ataskaitose nebuvo linkusios tinkamai atskleisti duomenų apie finansinį turtą, atsargas, detalizuoti pajamų ir sąnaudų, pateikti informaciją apie susijusius asmenis.

  AVNT peržiūrėjus 100 atsitiktine tvarka atrinktų įmonių Registrų centrui pernai pateiktas finansines ataskaitas už 2019 m. ir įvertinus jų kokybę, paaiškėjo, kad čia jose tinkamai atskleista tik 58% reikalaujamos informacijos.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Finansai“
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  „Noviti Finance“ iš Europos investicijų fondo gavo 1 mln. Eur subordinuotąją paskolą plėtrai

  Alternatyvus nebankinis finansuotojas „Noviti Finance“ gavo Europos investicijų fondo (EIF) 1 mln. Eur...

  Mano verslas
  2023.05.26
  „Akmenės cementas“ pusantro karto padidino pajamas ir išsivadavo iš nuostolių 6

  Pernai Akmenės cemento gamykla AB „Akmenės cementas“ padidino gamybą, iš nuostolių iškopė į pelną ir ėmėsi...

  Pramonė
  2023.05.26
  „Švyturio–Utenos alaus“ pajamos augo 9% nepaisant nutraukto eksporto į Rusiją ir Baltarusiją

  „Carlsberg“ grupei priklausančios didžiausios šalies alaus gamybos bendrovės „Švyturys–Utenos alus“ pajamos...

  Finansai
  2023.05.26
  Didžiausių darbdavių medianos balandžio mėnesį Premium

  „Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų balandį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio užkopė...

  Vadyba
  2023.05.26
  JAV priartėjo prie susitarimo, kuris padėtų išvengti fiskalinės krizės

  Džo Bidenas, JAV prezidentas, ir Kevinas McCarthy, Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas, priartėjo prie...

  Finansai
  2023.05.26
  Verslas ieško pinigų – pigiau nei už 8% nesvajokite Premium

  Griežtesnės pinigų politikos ir ekonominio neapibrėžtumo fone bankų įmonėms teikiamų paskolų srautas, nors ir...

  Rinkos
  2023.05.26
  Priartėjo pasienio taršos mokestis: kas laukia importuotojų ir kaip pasiruošti Premium

  Lietuvos įmonėms, iš trečiųjų šalių importuojančioms geležį, plieną, aliuminį, cementą, trąšas, vandenilį,...

  Finansai
  2023.05.26
  PVC profilių gamintoja užsidirbo iš statybų sektoriaus pakilimo Premium

  Vienintelė Baltijos šalyse PVC langų ir durų profilių gamybos UAB „Gealan Baltic“ dėl Rusijos pradėto karo...

  Pramonė
  2023.05.26
  „Goindex“: konkurentams linkime sėkmės, bet jų šansai aplenkti rinką menkoki Premium

  Pensijų valdymo bendrovė „Goindex“ prieš kiek mažiau nei metus žengdama į rinką, nutraukė, anot jų, „15 metų...

  Rinkos
  2023.05.26
  „Sostenos“ pajamos augo 30% iki 90 mln. Eur

  Automobilių prekybos ir remonto bendrovių „Sostena“ grupė pernai gavo 90 mln. Eur konsoliduotų pajamų – 30%...

  Logistika
  2023.05.25
  Bankų asociacija ragina griežtinti prekių judėjimo reguliavimą – daugėja sankcijų apėjimo atvejų

  Tarptautinių sankcijų apėjimo ir vengimo mastas šalyje pastebimai auga, dėl to ji Europoje gali pelnyti...

  Rinkos
  2023.05.25
  „Pirmoji kava“ prisidės prie NATO viršūnių susitikimo – gavo užsakymą už 2 mln. Eur 5

  Jogailos Morkūno valdoma pramogų ir poilsio organizavimo viešoji įstaiga „Pirmoji kava“ su Lietuvos ir...

  Finansai
  2023.05.25
  „Krekenavos agrofirma“ iš „Imlitex Holdings“ perka kalakutų perdirbimo verslą

  Konkurencijos taryba leido „Krekenavos agrofirmai“ įsigyti bendrovei „Imlitex Holdings“ priklausantį ir su...

  Agroverslas
  2023.05.25
  „Sodra“: pajamų didėjimas nusileido infliacijai

  Lietuvos gyventojų pajamos pirmąjį šių metų ketvirtį toliau augo, tačiau jų augimas nusileido infliacijai,...

  Finansai
  2023.05.25
  Koncernas „Achemos grupė“ uždirbo 89 mln. Eur ikimokestinio pelno

  Audituotais konsoliduotais duomenimis, koncerno „Achemos grupė“ valdoma įmonių grupė pernai gavo 2,38 mlrd.

  Pramonė
  2023.05.25
  Europa juda ratu: pirmoji kritusi, Lietuva pirmoji ir atsistotų ant kojų Premium 13

  Nepaisant optimistiškų Briuselio prognozių, ekonomistai neatmeta, kad euro zona patirs Rusijos sukelto karo...

  Finansai
  2023.05.25
  „Lifosos“ pardavimai pernai smuko pusantro karto, grynasis pelnas – 4 kartus

  Minimaliu pajėgumu praėjusiais metais dirbusios Kėdainių fosforo trąšų AB „Lifosa“ pardavimo pajamos sumažėjo...

  Pramonė
  2023.05.25
  Rusiškos naftos atsisakymas ir kritusi naftos kaina pasmukdė „Orlen Lietuva“ rezultatus

  Per pirmus tris šių metų mėnesius „Orlen Lietuva“ grupė gavo 1,59 mlrd. USD (1,47 mlrd. Eur) pajamų ir...

  Pramonė
  2023.05.25
  „SME Bank“ su EIF sutarė dėl 37,5 mln. Eur finansavimo smulkiam ir vidutiniam verslui

  Europos investicijų fondas (EIF) ir verslo bankas „SME Bank“ pasirašė garantijų sutartį pagal programą...

  Mano verslas
  2023.05.25
  Patikslinti duomenys: Vokietijos ekonomika pirmą ketvirtį paniro į recesiją

  Vokietijos ekonomika pirmąjį 2023 m. ketvirtį, palyginti su praėjusių metų paskutiniu ketvirčiu, susitraukė,...

  Verslo aplinka
  2023.05.25

  Verslo žinių pasiūlymai