8 pagrindiniai Trumpo pažadai

Publikuota: 2016-11-09

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo kontroversiškose kalbose yra išsakęs aibę keisčiausių rinkiminių pažadų. Pateikiame tuos p. Trumpo siekius, kurių naujojo JAV prezidento šalininkai tikisi labiausiai.

1. Pokyčiai užsienio politikoje

Bandydamas privilioti žydų rinkėjų p. Trumpas pareiškė, kad atšauks pernai pasiektą JAV ir Irano susitarimą dėl branduolinių ginklų.

Taip pat p. Trumpas yra išreiškęs dvejonių dėl JAV įsipareigojimo NATO sąjungininkėms. Pavyzdžiui, interviu su „The New York Times“ metu p. Trumpas buvo paklaustas, ar gintų Baltijos šalis nuo Rusijos agresijos. Jo atsakymas buvo dviprasmis: „Jei jos įgyvendins savo įspareigojimus mums, tada atsakymas yra taip.“

Ponas Trumpas taip pat yra išreiškęs teigiamą nuomonę apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, tad Rusija tikisi santykių su JAV atšilimo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Be to, p. Trumpas, priešingai nei jo pirmtakas p. Obama, ragina branduolinį pasaulio ginklavimąsi. Stiprinti branduolinį arsenalą jis yra pasiūlęs Japonijai ir Pietų Korėjai.

2. Panaikins „Obamacare“

Naujasis JAV prezidentas pasiryžęs atšaukti vieną svarbiausių Baracko Obamos kadencijos žygdarbių – sveikatos apsaugos reformą. „Obamacare“ vadinama reforma užtikrina būtiniausias sveikatos apsaugos paslaugas nepasiturintiems.

Išrinktojo prezidento noras tokią sistemą panaikinti turėtų sulaukti didelio respublikonų palaikymo. Ponas Trumpas žadėjo vietoj „Obamacare“ įvesti naują sveikatos apsaugos planą, tačiau jo detalių neįvardijo.

3. Mažiau laisvos prekybos

Tarptautinės prekybo srityje p. Trumpas pažarstė populistinių pažadų, kurie esą apsaugos JAV pramonę nuo pigaus importo. Visų pirma, jis griežtai pasakė, kad, kol jis bus prezidentu, nepasirašys JAV ir Ramiojo vandenyno šalių laisvosios prekybos sutarties (TPP). Taip pat p. Trumpas ketina keisti Šiaurės Amerikos laisvos prekybos sutartį (NAFTA) su Meksika ir Kanada. Be to, p. Trumpas yra užsiminęs apie 45% muito tarifus importinėms prekėms iš Kinijos.

4. Milžiniška mokesčių revoliucija

Ponas Trumpas rinkėjams žadėjo didžiausią nuo Ronaldo Reagano laikų mokesčių pertvarką. Jo tikslas – sumažinti mokesčių naštą. Vienas p. Trumpo pažadų – ne didesnis nei 15% pelno mokestis. Šiuo metu viršutinė pelno mokesčio riba JAV yra 35%. Esant dabartinėms ekonominėms sąlygoms p. Trumpo mokesčių reforma per ateinančius dešimt metų reikštų JAV biudžetui papildomą 10-12 trln. USD deficitą, skaičiuoja analitikos centras „Brookings“.

5. Atšauks klimato kaitos susitarimą

Šiemet pasaulis ratifikavo didžiausią istorijoje kovos su klimato kaita susitarimą, kuris buvo paruoštas pernai metų gale Paryžiuje. Ponas Trumpas klimato kaitą vadina apgaule, kurią sugalvojo Kinija, bei žada atšaukti susitarimą.

6. Ištirs Hillary Clinton situaciją

Savo rinkiminės kampanijos metu p. Trumpas pažadėjo, kad, jeigu taps prezidentu, jis lieps generaliniam prokurorui paskirti specialų prokurorą, kuris ištirtų demokratų kandidatės į prezidentus Hillary Clinton situaciją dėl jos el. pašto. Ponas Trumpas netgi pagrasino p. Clinton, kad ši atsidurs kalėjime.

7. Konservatyvus aukščiausiasis teismas

Vienas liūdniausių pokyčių demokratams laukia šalies aukščiausiajame teisme. Šio teisėjai šiuo metu yra pasidaliję po lygiai: po keturis konservatyvių ir liberalių pažiūrų. Nuo vasario mėnesio yra laisva devintoji teisėjo vieta. Ponui Obamai nepavyko pasiūlyti kandidato, kuris įtiktų respublikoniškam Senatui.

Ponui Trumpui tokių bėdų neturėtų kilti. Naujasis JAV prezidentas pažadėjo skriti ypač konservatyvius teisėjus, kurie paliktų dabar galiojančias naudojimosi ginklais teises, atšauktų homoseksualų santuokų ir abortų įteisinimą.

8. Ginsis nuo musulmonų, meksikiečių ir nelegalų

Imigracija – daugiausia kontroversijos sukėlusi p. Trumpo kalbų tema. Jis pažadėjo tarp JAV ir Meksikos pastatyti „didžiąją sieną“, neįleisti į šalį musulmonų bei deportuoti 11 mln. neautorizuotų imigrantų. Tiesa, vėliau jo retorika šiek tiek aprimo ir p. Trumpas žadėjo pateikti daugiau detalių apie savo planus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku