Prancūzija žada intensyvesnę paramą Ukrainai, Odesoje girdėti sprogimai

Publikuota: 2022-04-30
Atnaujinta 2022-04-30 19:27
  • Rusija ragina branduolinę riziką išlaikyti minimalią.
  • JAV apmoko Ukrainos karius Vokietijoje.
  • Mariupolyje plieno gamyklos pastatai beveik visi nugriauti.
  • E. Macronas kalbėjosi su V. Zelenskiu.

Baigiame pildyti šeštadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime sekmadienį ryte. 

19:27 Toliau siekiama Mariupolio evakuacijos

Anot CNN, yra ženklų, kad gali pavykti užtikrinti bent vieną evakuacijos koridorių iš apsupto Mariupolio.

 „Yra vilties dėl Mariupolio gyventojų evakuacijos ir Ukrainos kontroliuojamos teritorijos“, - teigia miesto valdžia kanale „Telegram“. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nors vis dar laukiama patvirtinimo, anot vietos valdžios, evakuacija turėtų vykti šeštadienį iš prekybos centro „Port City“.

19:00 Odesoje girdėti sprogimai

Ukrainos žiniasklaida praneša apie daugybę sprogimų Odėsoje. Vienas liudininkas CNN teigė matęs bent vieną karinį lėktuvą virš miesto.

Ukrainos kariuomenės atstovai „Telegram“ kanale rašo, jog buvo apgadintas Odesos oro uosto pakilimo takas.

17:30 Doko darbininkai atsisako aptarnauti naftos tanklaivį

Amsterdame doko darbuotojai šeštadienį atsisakė aptarnauti tanklaivį su rusišku dyzelinu, praėjus dienai po to, kai dėl panašių veiksmų laivas neįplaukė į didžiausią Europos uostą Roterdame.

42.000 tanklaivis „Sunny Liger“ šiuo metu yra išmetęs inkarą prie Amsterdamo, nes jo aptarnauti kol kas nesiėmė nė viena uosto įmonė.

Prieš dieną iškrauti krovinį taip pat atsisakė Roterdamo doko darbuotojai.

16:09 Prancūzija intensyvins karinę ir humanitarinę pagalbą Ukrainai

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šeštadienį, po pokalbio su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu, sakė, kad jo šalis suintensyvins karinės ir humanitarinės pagalbos teikimą Rusijos užpultai šaliai.

„Bus tęsiama Prancūzijos ekspertų misija, prisidedanti prie įrodymų rinkimo, kad būtų kovojama su nebaudžiamumu ir leidžiama dirbti tarptautiniam teisingumui dėl nusikaltimų, įvykdytų Rusijos agresijos kontekstu“, - teigė E. Macronas.

Paryžius siunčia ukrainiečiams itin modernių savaeigių haubicų CAESAR. Prezidentūra šeštadienį pranešė, kad pagalbą Ukrainai sudaro „daugiau kaip 615 tonų įrangos, įskaitant medicinos įrangą, generatorius ligoninėms, pagalbą maistu, priedangomis ir avarinių tarnybų automobiliais“.

16:03 Rusija: atominio karo rizika turi būti minimali

Rusija mano, kad atominio karo rizika turėtų būti minimali ir užkirstas kelias ginkluotam konfliktui tarp branduolinį ginklą turinčių šalių, naujienų agentūra TASS cituoja Vladimirą Jermakovą, Rusijos Užsienio reikalų ministerijos Ginklų neplatinimo ir kontrolės departamento vadovą.

15:45 Prie Bučos rasti trijų vyrų kūnai

Trijų vyrų kūnai surištomis rankomis rasti duobėje netoli Kijevo priemiesčio Bučos, tapusios įtariamų Rusijos pajėgų karo nusikaltimų, įvykdytų per besitęstį karą Ukrainoje, simboliu, šeštadienį pranešė Ukrainos policija.

„Aukų rankos buvo surištos, raiščiai dengė akis, o kai kurie buvo užkimštomis burnomis. Ant lavonų yra kankinimo žymių, taip pat šautinių žaizdų įvairiose kūno vietose. Aukos ilgą laiką buvo kankinamos, galūnėse matomos kulkų žaizdos. Galiausiai kiekvienam iš vyrų buvo šauta į ausį“, – rašoma policijos pranešime.

Policija šeštadienį pranešė, kad bendras Bučos aukų skaičius siekia 1.202.

15:26 Mariupolio gyventojams gresia ligos

Rusijos pajėgų apsupto Mariupolio gyventojams grečsia ligos, maisto ir vandens trūkumai, teigia Ukrainos pareigūnai, apibūdindami gyvenimo sąlygas mieste kaip viduramžiškas.

„Cholera, dizenterija, kitos ligos - apie 100.000 gyventojų yra mirtiname pavojuje ne tik dėl bombardavimo, tačiau dėl netinkamų ir antisanitarinių sąlygų gyvenimui“, - teigiama šalies parlamento įrašė tinkle „Twitter“.

Kaip skelbia CNN, remdamasi satelitų padarytomis nuotraukomis, beveik visi „Azovstal“ gamyklos pastatai yra sugriauti. Kai kuriuose pastatų stoguose žiojėja skylės, kai kuria stogai įgriuvę, o dalis pastatų nušluoti nuo žemės.

Daug gyvenamųjų ir viešųjų pastatų netoli gamyklos taip pat visiškai sugriauti.

15:15 O. Zelenska: Rusija nori sunaikinti Ukrainą

Ukrainos prezidento žmona Olena Zelenska tai sakė interviu Lenkijos leidiniui „Rzeczpospolita“, kuriame pasakojo, kokius sunkumus jos šeimai bei kitiems šalies gyventojams sukėlė karas.

„Karas pakeitė viską, įskaitant ir mūsų gyvenimus. Nebėra laivadienių nuo darbo ir nuo karo. Dažnai net nežinai, kokia savaitės diena. Yra tik tai, ką turi padaryti šiandien“, - kalbėjo ji, taip pat papasakojusi, kad prasidėjus karui prezidentas persikėlė gyventi į prezidentūrą. 

14:00 Dialogas tarp Maskvos ir Vašingtono įšalo

Dialogas dėl strateginio stabilumo tarp Maskvos ir Vašingtoso yra formaliai įšalęs, skelbia šalies žiniasklaida, cituodama Vladimirą Jermakovą, Rusijos Užsienio reikalų ministerijos Ginklų neplatinimo ir kontrolės departamento vadovą.

Jis teigia, kad kontaktai galėtų būti atnaujinti kai Rusija užbaigs kaip ji vadina „specialiąją karinę operaciją“ Ukrainoje. Šiuo terminu šalis vadina karą.

V. Jermakovas tvirtina, kad JAV planuoja užbaigti projektus, susijusius su vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų dislokavimu Europoje ir Azijos-Ramiojo vandenyno regione, tačiau jokių to įrodymų nepateikia, rašo „The Guardian“.

13:11 Rusija patvirtino povandeninių laivų naudojimą

Rusijos Gynybos ministerija patvirtino Ukrainos kariuomenės jau savaitę skelbiamą informaciją, jog okupantė naudoja povandeninius laivus Juodojoje jūroje, kurie raketomis atakuoja taikinius užpultoje šalyje, skelbia CNN.

Ministerijos penktadienį paskelbtas vaizdo įrašas rodo raketų paleidimą iš tokio laivo.

Prieš savaitę Ukrainos karinės pajėgos paskelbė, kad 24 Rusijos flotilės padaliniai vis dar plaukioja Juodojoje jūroje, įskaitant povandeninius laivus, ginkluotus raketomis. Pirmadienį buvo pridurta, kad rusų kariai paleido raketas ir bombas į karinius bei civilius objektus.

12:51 Mariupolio gynėjų žmonos ragina evakuoti karius

Dvi ukrainietės, kurių vyrai gina Rusijos pajėgų apsuptą metalurgijos įmonę pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje, ragino evakuoti iš to komplekso ne vien civilius, bet ir karius, nes bijo, kad jie žus arba bus kankinami, jeigu bus palikti ir sučiupti priešo.

Julija Fedusiuk, kurios vyras Arsenijus Fedosiukas yra Mariupolį ginančio pulko „Azov“ narys kartu su Kateryna Prokopenko, kurios vyras Denys Prokopenko yra „Azov“ vadas, penktadienį Romoje paskelbė kreipimąsi, ragindamos sutelkti tarptautines pastangas evakuoti žmonėms iš įmonės „Azovstal“ – paskutinės ukrainiečių pasipriešinimo tvirtovės strategiškai svarbiame ir dabar smarkiai subombarduotame Mariupolio mieste.

Manoma, kad apie 2.000 ukrainiečių karių ir maždaug tūkstantis civilių yra didžiuliame pramonės komplekse, kuriame esama požeminių bunkerių, pajėgių atlaikyti aviacijos smūgius. Vis dėlto negaunant jokio aprūpinimo iš išorės sąlygos ten nuolat blogėja, baigiasi maisto, vandens ir vaistų atsargos. Be to, pastarosiomis dienomis Rusija „Azovstal“ kompleksą intensyviai bombardavo, naudodama galingas bombas bunkeriams sprogdinti ir kitokius ginklus.

Moterys sakė, kad 600 karių yra sužeisti, kai kuriems išsivysčiusi gangrena. Jos pateikė sukrečiančių vaizdo įrašų ir nuotraukų, atsiųstų jų vyrų. 

11:24 Susimokėjo doleriais

Rusija išvengė nemokumo, penktadienį, likus nedaug laiko iki termino pabaigos, pasinaudojusi ne šalyje laikomomis savo negausiomis USD atsargomis, pranešė JAV Iždo departamento pareigūnai.

Mokėjimo suma nebuvo atskleista, bet anksčiau šį mėnesį Rusijos finansų ministerija pranešė mėginusi pervesti 649 mln. USD (615,5 mln. Eur) už dvi obligacijų emisijas, kurių išpirkimo laikotarpis sukako balandžio 6 d., vienam neįvardytam JAV bankui. Ankstesniuose pranešimuose minėtas bankas „JPMorgan Chase“.

11:09 Rusijos netektys

Ukraina skelbia, kad nuo karo pradžios Rusija neteko 23.200 karių.

10:54 Rusija bombardavo Charkivą

Šeštadienį Rusijos pajėgos bombardavo Charkivą, tačiau Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad šalies karinės pajėgos šiame regione pasiekė laimėjimų, praneša AFP. 

Nors Ukraina ir kontroliuoja Charkivą, bet Rusijos pajėgos tęsia miesto bombardavimą ir puolimą.

Ukrainos vadovai teigia, jog šalies karinės pajėgos toliau atsilaiko prieš rusų atakas keliuose frontuose, nepaisant įrodymų, kad Rusijos kariniai padaliniai toliau veržiasi per sieną. Šalies valdžia taip pat teigia, jog Rusijos artilerija bombardavo kaimus netoli šiaurės rytų sienos Ukrainoje, skelbia CNN.

Anot žiniasklaidos priemonės reporterio Kijeve, mūšiai vyksta Ukrainos rytuose - smarkiai bombarduojami Donetskas ir Luhanskas. Vietos kariškių teigimu Rusijos pažanga per pastarąją parą yra lėta ir netolygi keliuose regionuose kai puolama šalis esą tvirtai laikosi.

10:25 Pentagonas: JAV apmoko Ukrainos kariškius Vokietijoje

JAV kariuomenė pradėjo naują Ukrainos karių mokymų programą Vokietijos kariniuose objektuose, penktadienį pranešė Pentagono atstovas Johnas Kirby'is. 

„Mokymų pagrindas - pradinis artilerijos parengimas, kurį Ukrainos pajėgos jau įgijo kitose vietose, taip pat mokoma naudoti radiolokacijos sistemas ir šarvuotąją techniką, kuri, kaip pastaruoju metu buvo skelbta, taps pagalbos saugumo srityje dalimi“, – per spaudos konferenciją sakė jis.

Ukrainiečių karius Vokietijoje apmoko Floridos nacionalinės gvardijos nariai, bendradarbiavę su Kyjivo pajėgomis dar prieš Rusijos karą.

Pasak J. Kirby'io, JAV vykdo Ukrainos karių mokymus Vokietijoje ir kitose Europos šalyse.

10:20 V. Zelenskis: greitai išspręsime naftos trūkumo klausimą

Urkainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, jog šalis netrukus išspręs naftos trūkumo klausimą, nepaisant Rusijos atakų prieš šio produkto bazes.

„Eiles ir augančias kainas matome daugelyje šalies regionų. Okupantai specialiai naikina gamybos ir tiekimo infrastruktūrą. Rusija taip pat užblokavo mūsų uostus, taigi nėra greito būdo sumažinti deficito“, - sako jis.

Vis dėlto jis žada, kad per 1-2 savaites sistema bus pajėgi susitvarkyti su naftos trūkumu.

10:14 Rusija iš Ukrainos „evakuavo“ 1 mln. žmonių

Daugiau nei 1 mln. žmonių buvo „evakuoti“ iš Ukrainos į Rusiją nuo karo pradžios, teigia pastarosios užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ministerijos pranešime, išplatintame šeštadienį.

Jo teigimu, šalies institucijos gavo prašymų evakuoti 2,8 mln. žmonių į Rusiją, iš kurių esą 16.000 buvo Jungtinių Tautų ir Europos saugumo bei bendradarbiavimo organizacijos misijų darbuotojai, rašo „The Guardian“.

10:10 JAV smerkia V. Putino žiaurumą

Johnas Kirby'is, Pentagono atstovas spaudai, pasmerkė Rusijos vadovo Vladimiro Putino žiaurumą Ukrainoje, pavadindamas veiksmus nesąžiningais, o argumentus karui „nesąmonėmis“ (angl. BS)

„Sunku suvokti... Nesąmonės (angl. BS) apie nacizmą Ukrainoje ir rusų gynimą Ukrainoje, apie Rusijos nacionalinių interesų gynimą, kai nė vienam iš šių dalykų nekyla grėsmė iš Ukrainos. Tai šaltakraujiškiausias žiaurumas“, - sakė jis spaudos konferencijoje.

10:00 Šiaurės Korėjos lyderis pagrasino „prevenciniu“ branduoliniu smūgiu

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pakartojo perspėjimą, kad Pchenjanas gali „prevenciškai“ panaudoti savo branduolinę ginkluotę priešiškoms pajėgoms atremti, šeštadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.

Jis savo kariuomenės vadams sakė, kad siekiant išlaikyti Šiaurės Korėjos ginkluotųjų pajėgų „absoliutų pranašumą“ šalis turi būti pajėgi „prevenciškai ir visokeriopai užkardyti bei žlugdyti visus pavojingus mėginimus ir grasinamus veiksmus jeigu to prireiktų“, rašo valstybinė naujienų agentūra KCNA.

Naujausi jo komentarai nuskambėjo per susitikimą su ginkluotųjų pajėgų vadais. Lyderis padėkojo jiems už pastangas organizuojant pirmadienį įvykusį paradą, skirtą šalies ginkluotųjų pajėgų įkūrimo 90–osioms metinėms paminėti. Be kita ko, parade Šiaurės Korėja pademonstravo savo galingiausias tarpžemynines balistines raketas.

9:39 Rusija ragina liautis tiekti ginklus Ukrainai

Rusijos užsienio reikalų ministras vėl paragino JAV ir NATO liautis tiekti Kyjivui ginklus, jeigu jos „iš tikrųjų suinteresuotos išspręsti Ukrainos krizę“, šeštadienį pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Kinijos valstybinei naujienų agentūrai „Xinhua“ sakė, kad „specialioji karinė operacija... vyksta griežtai pagal planą“.

Duodamas interviu „Xinhua“, kuris buvo paskelbtas šeštadienį, S. Lavrovas tvirtino, kad Rusija mažins USD vartojimą ir taps mažiau priklausoma nuo importo, bet tuo pačiu didins nepriklausomybę technologijų srityje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
A. Anušauskas: kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus, kad neskambintų V. Putinui

Sankcijos Rusijai nebus švelninamos, o iš kai kurių Vakarų politikų galbūt „reikėtų surinkti telefonus ir...

Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Bendrovei „Scandagra Group“ – ERPB aukso medalis už aplinkosaugos ir socialines inovacijas Baltijos šalyse Verslo tribūna

Ekologiškų grūdų prekybos sektoriuje Baltijos šalyse lyderiaujanti įmonių grupė AB „Scandagra Group“...

Pagaliau aukštesnės palūkanos

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 2

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45
M. Navickienė – apie nuo liepos įsigaliosiančią reformą, pensinį amžių, NPD, darbo rinkos tendencijas Premium

Nedarbas Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo 2021-ųjų pradžios. Ši teigiama tendencija darbo rinkoje turėtų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Senų padangų guma virto inovatyviais produktais – tapo išskirtiniais rinkoje Verslo tribūna

Atliekų tvarkymas – tai ne tik kokybiškai perdirbta atlieka, bet ir inovatyvūs, pažangūs, aplinkai draugiški...

Kinija vilioja pietines Ramiojo vandenyno salas saugumo ir prekybos bendradarbiavimu

Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia po išminavimo atidaranti Mariupolio uostą

Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl...

Verslo aplinka
2022.05.25
D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“ 1

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“...

Verslo aplinka
2022.05.25
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 4

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

Verslo aplinka
2022.05.25
EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

Verslo aplinka
2022.05.25
JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

Verslo aplinka
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku