Karas Ukrainoje: penktadienio įvykių iki 23 val. suvestinė

Publikuota: 2022-03-18
„Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Scanpix“ nuotr.

VŽ tris kartus per dieną – 12 val., 18 val. ir 23 val. – pateikia trumpą naujausių įvykių Ukrainoje apžvalgą, reakcijas į juos pasaulyje ir Lietuvoje.

Su penktadienio įvykiais išsamiau galite susipažinti galite šioje naujienų juostoje.

2022-03-18 18–23 val. suvestinė

Apgultame Mariupolio mieste per Rusijos smūgį teatrui, kur slėpėsi civiliai gyventojai, buvo sunkiai sužeistas vienas žmogus, bet niekas nežuvo, pranešė miesto taryba.

Vadymas Boičenko, Mariupolio meras, praneša, kad mūšiai gatvėse pasiekė miesto centrą. Jis sako, kad daugiau nei 80% gyvenamųjų pastatų yra apgadinti arba sunaikinti, o 30% neįmanoma atkurti.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, sako kalbėjęs su Ursula von der Leyen, Europos Komisijos vadove, bei tikina gavęs jos pažadą, kad bus sprendžiamas klausimas dėl spartesnio Ukrainos priėmimo į Europos Sąjungą (ES). 

Vladimiras Medinskis, Rusijos derybininkas, teigia, kad Maskva ir Kijevas yra „pusiaukelėje“, kad susitartų dėl Ukrainos „demilitarizavimo“. Jis teigė, kad šalių požiūriai požiūriai labiausiai sutampa dėl Ukrainos neutralumo ir atsisakymo prisijungti prie NATO.

Tačiau Michailo Podoliakas, Ukrainos derybininkas, patikino, kad Rusijos pusės pareiškimai yra tik jų pozicijos, kuriais bandoma sukelti įtampą žiniasklaidoje, o konkrečių susitarimų nėra.  

Ukrainos pareigūnai pranešė, kad penktadienį 9.145 žmonės pabėgo humanitariniais koridoriais iš Rusijos pajėgų apsuptų šalies miestų.

Rusijos pajėgos Ukrainoje „daugiausia sustojusios“, tačiau vis dar turi apie 90% „surinktos kovinės galios“, sako aukštas JAV gynybos pareigūnas. Jo teigimu, Rusijos pajėgos nepadarė „reikšmingos pažangos“ Kyjivo link.

V. Medinskis, taip pat sako, kad abiejų šalių prezidentų susitikimas tikėtinas tik tada, kai bus parengta galutinė sutartis.

Joe Bidenas, JAV prezidentas, pokalbio su Xi Jinpingu, Kinijos prezidentu, metu įvardijo, kokios pasekmės lauks Kinijos, jei ji teiks materialinę pagalbą Rusijai. Plačiau skaitykite čia.

Prasidėjo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tyrimas dėl žmogaus teisių pažeidimų, įvykdytų Rusijos sukeltame kare Ukrainoje. Jei ESBO nustatys karo nusikaltimus ir nusikaltimų žmoniškumui atvejų, ji neturi įgaliojimų teisiškai bausti Rusijos. Tačiau surinkti faktai gali būti perduoti kitoms institucijoms, kurios gali tai daryti.

Šveicarija prisijungė prie Europos Sąjungos sankcijų prabangos prekių eksportui į Rusiją, įvestų dėl Kremliaus karo Ukrainoje. Plačiau skaitykite čia

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, per daugiau nei valandą trukusį pokalbį su Vladimiru Putinu išreiškė „didžiulį susirūpinimą“ dėl Ukrainos Mariupolio likimo ir paragino „nutraukti apgultį bei užtikrinti humanitarinę prieigą“ prie miesto.

Lenkija kitą savaitę Briuselyje vyksiančiame NATO viršūnių susitikime planuoja pateikti pasiūlymą dėl taikos palaikymo misijos Ukrainoje.

Lietuva, Latvija ir Estija išplatino du bendrus pareiškimus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai dėl Rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-18 12–18 val. suvestinė

Rusija chaotiškai apšaudo Kyjivo gyvenamuosius rajonus, pranešė Mykola Povoroznykas, Ukrainos sostinės administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas. Jis pažymėjo, kad apšaudymas vyksta beveik visame mieste, t. y. kairiajame ir dešiniajame krantuose.

Liudmyla Denisova, Ukrainos žmogaus teisių komisarė, pranešė, kad iš Mariupolio dramos teatro, į kurį trečiadienį smogė Rusijos aviacija, griuvėsių iki šiol išgelbėta 130 žmonių. 

Jau apie 1.000 Mariupolio gyventojų išvyko į Berdianską, o 500 iš Berdiansko į Zaporožę.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių biuras (UHCHR) pranešė, kad nuo karo pradžios Ukrainoje žuvo mažiausiai 816 civilių, o 1.333 buvo sužeisti. JT duomenimis, iš Ukrainos išvyko daugiau kaip 3,27 mln. pabėgėlių, iš jų daugiau kaip 2 mln. kirto Lenkijos sieną.

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, per pokalbį telefonu Olafui Scholzui, Vokietijos kancleriui, pasakė, kad Kyjivas esą „bando vilkinti taikos derybas“ su Rusija, tačiau Maskva vis dar nori tęsti derybas.

Maskvos Lužnikų stadione vyko prokremliškas mitingas, skirtas aštuntosioms Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos metinėms paminėti.

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, pareiškė, kad bet kokios į Ukrainą įvežamos ginklų siuntos bus „teisėtas“ Rusijos taikinys, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

Xi Jinpingas, Kinijos prezidentas, penktadienio rytą vaizdo skambučiu JAV prezidentui Joe Bidenui pasakė, kad konfliktas ir konfrontacija niekam nenaudingi, pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida.

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, pranešė, kad kalbėjosi su Josepu Borrelliu, ES užsienio politikos vadovu, dėl tolesnio ES sankcijų Rusijai priemonių rinkinio.

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, dabartinis Didžiojo septyneto (G-7) pirmininkas, pakvietė G-7 šalių lyderius į susitikimą dėl Ukrainos, vyksiantį kitą savaitę per ES ir NATO viršūnių susitikimus.

Lietuva iš šalies išsiunčia keturis Rusijos diplomatus, paskelbusi juos nepageidaujamais asmenimis. Latvija taip pat paskelbė, kad išsiunčia tris Rusijos diplomatus.

Lietuvos muitinė riboja eurų išvežimą į Rusiją ir Baltarusiją. Tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims draudžiama parduoti, tiekti, perduoti ar eksportuoti euro banknotus į Rusiją ir Baltarusiją net ir pateikus grynųjų pinigų deklaraciją.

Ukrainiečių vaikams Lietuvos mokyklose numatyta apie 30.000 vietų. Šiuo metu į šalį atvyko per 8.000 nepilnamečių.

2022-03-18 iki 12 val. suvestinė

Mariupolyje slėptuvėje po subombarduotu Dramos teatru liko ne mažiau nei 1.300 žmonių, teatro griuvėsių niekas nevalo, todėl žmonės negali iš išeiti, socialiniame tinkle „Facebook“ penktadienį paskelbė vietos atstovas parlamente Serhijus Taruta. Gelbėjimo darbus atlikti trukdo tebesitęsiantis Rusijos pajėgų artilerijos apšaudymas.

Rusija atšaukė penktadienį planuotą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos balsavimą dėl „humanitarinės“ rezoliucijos Ukrainoje, nesulaukusi paramos iš artimiausių savo sąjungininkių, pranešė diplomatai.

Oro pavojaus sirenos penktadienį ryte buvo girdimos virtinėje Vakarų Ukrainos miestų, praneša „Ukrinform“.

Rusijos pajėgos smogė teritorijoms Ukrainos vakarinio Lvivo oro uosto apylinkėse, pranešė miesto meras Andrijus Sadovas.

Ukrainos rytinės Luhansko srities gubernatorius teigia, kad dėl dažno ir plataus masto Rusijos pajėgų apšaudymo neįmanoma saugiai evakuoti civilių gyventojų iš fronto linijoje esančių miestų ir kaimų, praneša „The Guardian“.

Apie 1.000 žmonių naktį į penktadienį buvo evakuoti iš Kyjivo apskrities. Jie buvo išvežti autobusais ir lengvaisiais automobiliais.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė esąs dėkingas JAV prezidentui Joe Bidenui už papildomą karinę pagalbą, tačiau sakė nenurodysiantis, kokia konkrečiai parama bus įtraukta į naująjį paketą, nes nenori, kad apie tai žinotų Rusija.

Ukrainos Gynybos ministerija paviešino savo skaičius apie priešo patirtus nuostolius nuo invazijos pradžios. Anot ministerijos pranešimo, Rusija jau neteko 14.200 karių.

Apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos atstovas Eduardas Basurinas Kremliaus propagandinei naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad Rusija įveda neskraidymo zoną virš Donbaso regiono Ukrainos rytuose.

ES smerkia Rusijos Ukrainoje įvykdytus „sunkius pažeidimus ir karo nusikaltimus“, pareiškė Josepas Borrellis, Bendrijos užsienio politikos vadovas.

Australija ir Japonija nusprendė dar labiau sugriežtinti Rusijai dėl jos karo Ukrainoje taikomas sankcijas.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį rengiasi pokalbiui su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu. Pokalbis suplanuotas 15 val. Lietuvos laiku.

Rusijos oligarcho ir artimo Vladimiro Putino sąjungininko Vladimiro Stržalkovskio prabangi jachta „The Ragnar“ įstrigo uoste Norvegijoje, kai niekas nesutiko parduoti šiai degalų.

Tarptautinė mokėjimų internetu platforma „PayPal“ pranešė, kad jos naudotojai nuo šiol galės siųsti pinigus karo nuniokotoje Ukrainoje gyvenantiems žmonėms bei jos pabėgėliams visoje Europoje.

Rusijos turtuoliai Šveicarijos bankuose yra paslėpę beveik 200 mlrd. Eur, ir šis turtas paaiškėjo dėl Rusijai įvestų  sankcijų, skelbia agentūra „Reuters“.

Ukrainos viešbučių savininkai pasirašė bendrą kreipimąsi, kuriame ragina didžiuosius tarptautinius viešbučių tinklus trauktis iš Rusijos.

Jungtinė Karalystė atšaukė licenciją transliuoti šalyje Rusijos valstybinei televizijai RT, plečiant atsakomąsias priemones Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį dar vienai kadencijai teikia dabartinę šalies centrinio banko vadovę Elvirą Nabiulliną.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka, sekdamas kolegos iš Rusijos Vladimiro Putino pavyzdžiu, „leido“ šalies vyriausybei, bankams ir įmonėms įsipareigojimus užsienio kreditoriams, savo laiku skolinusiems JAV doleriais ar eurais, vykdyti Baltarusijos rubliais.

Laisvosios Europos Radijas / Laisvės radijas (RFE/RL) pranešė atidarantis biurus Lietuvoje ir Latvijoje. Juose dirbs žurnalistai iš Rusijos ir Baltarusijos biurų.

Lietuvos stačiatikių bažnyčia smerkia Rusijos karą prieš Ukrainą ir žada siekti didesnės nepriklausomybės nuo Maskvos, teigiama Vilniaus ir Lietuvos metropolito Inokentijaus pareiškime.

Lietuvoje jau registravosi 20.060 karo pabėgėlių iš Ukrainos, daugiau nei 8.600. iš jų – nepilnamečiai, penktadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Pabėgėliams iš Ukrainos padedantys nevyriausybininkai prašo gyventojus teikti paramą pinigais arba higienos reikmenimis.

2022-03-17 18–23 val. suvestinė

Niujorke prasidėjo neeilinis Jungtinių Tautų (JT) saugumo tarybos posėdis, kurio metu bus aptariama humanitarinė krizė Ukrainoje. Rusija parengė savo humanitarinę rezoliuciją, kurioje sakoma, kad neturėtų kentėti civiliai. Visgi Rusijos rengtame dokumente nėra žodžio karas, neįvardijamas Rusijos vaidmuo invazijoje.

Vėliau pasisakydamas posėdyje Vasilijus Nebenzija, Rusijos atstovas, neigė Rusijos kaltę dėl apšaudytų civilių pastatų bei aiškino, kad visa humanitarinė krizė „karinėje operacijoje“ yra sukelta Ukrainos, nes ji „naudojasi civiliais kaip gyvu skydu“.

Mariupolio valdžia teigia, kad iki šiol miestą paliko apie 30.000 žmonių. Vietos taryba skaičiuoja, kad mieste vis dar glaudžiasi daugiau nei 350.000 žmonių.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė patvirtinusi, kad iki šiol Ukrainoje buvo įvykdyti 43 išpuoliai prieš sveikatos įstaigas. PSO praneša, kad per karą žuvo 780 civilių, 1.252 buvo sužeisti.

JAV gynybos departamentas teigia, kad Rusijos veržimasis į Ukrainą iš esmės sustojo.

Joe Bidenas, JAV prezidentas, penktadienį įvyksiančio pokalbio su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu metu perspės Pekiną neteikti karinės pagalbos Rusijai.

JAV prezidentas taip pat pareiškė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, yra „žudikas diktatorius, grynas banditas, kariaujantis amoralų karą prieš Ukrainos žmones“.

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, apkaltino Rusiją vykdant karo nusikaltimus Ukrainoje, kur rusų pajėgos aktyviai atakuoja civilius.

Europos Sąjunga smerkia Rusijos Ukrainoje įvykdytus „sunkius pažeidimus ir karo nusikaltimus“, pareiškė Josepas Borrellis, bendrijos užsienio politikos vadovas.

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, pareiškė, kad karas Ukrainoje yra ne rusų tautos, o Putino karas. Taip pat kancleris patikino, kad Vokietija įsipareigoja suteikti pagalbą žmonėms, bėgantiems iš Ukrainos.

Nuo šiol Baltarusija nebegalės dalyvauti jokiuose Europos Tarybos posėdžiuose ir veikloje, nutraukiamas bet koks techninis bendradarbiavimas. Tačiau institucija žada palaikyti ir stiprinti santykius su Baltarusijos pilietine visuomene ir opozicija. 

Kanada paskelbė naujų sankcijų 22 Baltarusijos gynybos ministerijos pareigūnams už leidimą Rusijai vykdyti atakas prieš Ukrainą iš jų šalies teritorijos.

Kanuose vykstančioje MIPIM parodoje, grupė Centrinės ir Rytų Europos miestų merų, tarp jų ir Remigijus Šimašius, Vilniaus meras, kreipėsi į Jungtines Tautas (JT) su prašymu imtis veiksmų ir uždaryti Ukrainos oro erdvę.

Iki trečiadienio į Lietuvą atvyko 17.785 karo pabėgėliai iš Ukrainos, tarp jų – 7.761 vaikas. Plačiau skaitykite čia.

Užsienio reikalų ministerijai suteikus Europos Sąjungos sankcijų išimtis Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovei „Lifosa“, leista atlikti dalį mokėjimų. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-17 12–18 val. suvestinė

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, paprašė Turkijos prisidėti prie potencialios Kyjivo sutarties su Rusija garantavimo – kartu su Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos penkiomis nuolatinėmis narėmis ir Vokietija.

Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas Lenkijos žiniasklaidai užsiminė, kad susitarti dėl ginčytinų Ukrainos ir Rusijos taikos susitarimo punktų prireiks nuo kelių dienų iki pusantros savaitės.

Jis taip pat sakė, kad Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas galėtų įvykti bet kur, tik ne Rusijoje.

Lietuvos Seimas be didesnių diskusijų pritarė šių metų biudžeto pataisoms, numatančioms lėšų gynybai didinimą iki 2,52% bendrojo vidaus produkto (BVP). Tai reiškia, kad krašto apsaugai 2022-aisiais bus skirta beveik 1,5 mlrd. Eur.

Seimas taip pat pritarė pasiūlymams, kurie leis iš Lietuvoje skelbiamų viešųjų pirkimų konkursų pašalinti šaliai priešiškų valstybių įmones arba nutraukti su jomis jau sudarytas sutartis. Pataisas pateikusi Vyriausybė teigė siekianti labiau apsaugoti nacionalinio saugumo interesus. Jos yra dalis iš daugybės iniciatyvų, nukreiptų prieš Rusiją ir Baltarusiją, Maskvai pradėjus karą Ukrainoje.   

Lietuvos Seimas taip pat priėmė pataisų paketą, kuris nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams leidžia pretenduoti į socialines išmokas. Už visus teisės aktų pakeitimus Seimo nariai balsavo vienbalsiai. Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė žada, kad Vyriausybė skirs kompensacijas žmonėms, į savo namus priėmusius nuo karo bėgančius ukrainiečius.

Pasak jos, kompensacijų tvarka bus patvirtinta ne vėliau kaip kitą savaitę.

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ sustabdė visų bendrovei priklausančių bendram naudojimui skirtų vagonų teikimą pakrovai ir išnuomotų vagonų gabenimą į Rusiją – tai reiškia, kad sustabdytas viso „LTG Cargo“ vagonų parko judėjimas į Rusiją.

Rusijos karinė invazija sukėlė humanitarinę krizę Ukrainoje, pareikalavo tūkstančių žmonių gyvybių, ir kelia abejonių, ar toliau tęsis po pandemijos stebimas spartus pasaulinės ekonomikos atsigavimas, skelbia Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

JAV Kongresas patvirtino 1,5 mlrd. USD dolerių (beveik 1,36 mlrd. eurų) biudžeto paketą, į kurį yra įtraukta 180 mln. USD saugumo pagalba Baltijos šalims.

Kol Lietuva stiprina savo gynybinius pajėgumus ir siekia pagelbėti mūsų šalyje apsistojusiems ukrainiečiams, Europos politikai griežtina toną dėl Rusijos ir pripažįsta savo klaidas.

Vakarai „pernelyg ilgai nieko nedarė“, kad sustabdytų Vladimirą Putiną, Rusijos prezidentą, tokią nuomonę išreiškė Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorė Liz Truss.

L. Truss teigė, kad Vakarai aktyvesnių veiksmų turėjo imtis dar 2014 m. Rusijai pirmą kartą užpuolus Ukrainą ir įsitraukus į karinius veiksmus Sirijoje. 

JK paskelbė ir dar vieną žinią – Lenkijoje dislokuos savo moderniausią vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemą, Varšuvoje pareiškė britų gynybos sekretorius Benas Wallace'as. Sistema „Sky Sabre“ padėtų Lenkijai ginti savo oro erdvę nuo rusiškų ginklų.

Rusija apsimeta, kad derasi su Ukraina, ir tuo pačiu tęsia karą kaimyninėje šalyje, laikydamasi brutalios strategijos, kurią Maskva taikė ir per kitus konfliktus, pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas.

Žurnalistinių tyrimų grupės „Bellingcat“ vadovas, remdamasis trimis šaltiniais, skelbia, kad Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) sulaikė Rusijos nacionalinės gvardijos direktoriaus pavaduotoją Romaną Gavrilovą. Tai savo „Twitter“ paskyroje pranešė Christo Grozevas.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pasikalbės su Kinijos vadovu Xi Jinpingu apie reikalus, susijusius su Rusijos pradėtu karu Ukrainoje, pranešė Baltieji rūmai.

Pekinas atsisakė pasmerkti savo artimą sąjungininkę Rusiją dėl įsiveržimo į Ukrainą ir dėl padidėjusios įtampos kaltino Jungtines Valstijų politiką bei NATO plėtrą į Rytus.

Ukrainiečiai skelbia apie šalyje gilėjančią humanitarinę krizė.  Černigove nėra karšto ir šalto vandens, nėra elektros, sunaikinta visa svarbiausia miesto infrastruktūra. 

Iš Mariupolio dramos teatro griuvėsių ir toliau gelbėjami civiliai. Ukrainiečių gynybos ministras Oleksijus Reznikovas paragino europarlamentarus pripažinti Rusijos prezidentą karo nusikaltėliu ir pakvietė Europos Sąjungą tiekti daugiau ginklų Ukrainai, kad ji galėtų kovoti su Maskvos pajėgomis.

Kremlius atšovė nestabdysiantis invazijos į Ukrainą, Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teismui pareikalavus tai padaryti.

2022-03-17 suvestinė iki 12 val. 

Rusija vis aktyviau vykdo barbariškus išpuolius prieš civilių infrastruktūrą, tačiau agresorės puolimas „yra įstrigęs visuose frontuose“, teigiama ketvirtadienio Jungtinės Karalystės (JK) Gynybos ministerijos ataskaitoje apie situaciją Ukrainoje.

Maskvai nepavyko pasiekti apčiuopiamos pažangos, ant žemės, jūroje ar danguje, o Rusijos pajėgos toliau patiria didelių nuostolių, teigiama britų gynybos ministerijos ataskaitoje.

Nesėkmingos intervencijos pasekmes rusai bando slėpti ir namuose. Rusijos tyrėjai trečiadienį iškėlė pirmąsias baudžiamąsias bylas pagal naują įstatymą, draudžiantį skleisti „melagingą informaciją“ apie karą Ukrainoje, Maskvos vadinamą rusų pajėgų „karine operacija“ kaimyninėje šalyje. V. Putino pasirašytas įstatymas numato iki 15 metų laisvės atėmimo bausmę už „žinomai melagingos informacijos“ apie kariuomenę paskelbimą.

Europos šalys vis aktyviau ieško būdų padėti Ukrainai gintis nuo Rusijos išpuolių.

Slovakijos vyriausybė preliminariai sutinka su priešlėktuvinės rusų gamybos sistemos S-300 perdavimu Ukrainai su sąlyga, kad jos prarasti pajėgumai bus užpildyti NATO sąjungininkų suteiktais pajėgumais, praneša JAV žiniasklaida.

Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Albanija, Norvegija ir Airija reaguodamos į barbarišką Rusijos puolimą paprašė ketvirtadienį surengti skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį dėl blogėjančios humanitarinės padėties Ukrainoje.

JAV prezidentas Joe Bidenas Rusijos prezidentą pavadino „karo nusikaltėliu“.

Rusijos pajėgos trečiadienį subombardavo dramos teatro pastatą apsiaustame Ukrainos pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje. Ukraina teigia, kad pastate slėpėsi per tūkstantį žmonių, įskaitant vaikus.  Ukrainos Aukščiausiosios Rados narys Sergejus Taruta savo socialinio tinklo paskyroje pranešė, kad Mariupolio teatre įrengta slėptuvė nuo bombų atlaikė Rusijos pajėgų smūgį.

Šiuo metu vyksta gelbėjimo darbai bandant atkasti griuvėsius, žmonės yra evakuojami, iš slėptuvės išeina gyvi. Kol kas nėra žinių apie žuvusių ir sužeistų žmonių skaičių. Mariupolio savivaldos atstovas pranešė, kad 80–90% miesto teritorijos yra vienaip ar kitaip nukentėję nuo Rusijos bombardavimų.

Europos Sąjunga (ES) žaibiškai įgyvendino vos prieš dvi savaites Ukrainai duotą pažadą – Ukrainos elektros energijos sistemos prijungimą prie bendrų Europos tinklų.

ES delsiant uždrausti Rusijos ir su ja susijusiems laivams įplaukti į Bendrijos jūrų uostus, susisiekimo ministras Marius Skuodis kartoja, kad dėl to gali būti priimtas ir regioninis sprendimas.

„Jei tos diskusijos tęsis neįmanomai ilgai, tai, man atrodo, bus regioninis žingsnis“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė M. Skuodis. 

JAV žvalgybos duomenimis, mažiausiai 7.000 Rusijos karių jau žuvo nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Šis skaičius yra gerokai konservatyvesnis už Ukrainos skelbiamus 13.000 nukautų agresorės karių.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė dekretą „Dėl virtualių aktyvų“, kuriuo Ukrainoje pradedama kurti legali virtualaus turto, įskaitant kriptovaliutų, rinka.

Lietuva Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje taip pat stiprina gynybą.

Seimas ketvirtadienį balsuos dėl lėšų gynybai didinimo iki 2,52% bendrojo vidaus produkto (BVP) šiemet. Parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje šis sprendimas parlamente ketvirtadienį bus priimtas be kliūčių.

Šiandien Lietuvos Seimas paragino JTO skelbti neskraidymo zoną virš Ukrainos. Už tai padaryti skatinančią rezoliuciją balsuota vienbalsiai.

„Raginame JTO nedelsiant imtis veiksmų užtikrinant neskraidymo zoną virš Ukrainos, siekiant sustabdyti masines civilių aukų žūtis“, – rašoma rezoliucijoje.

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvoje išaugo norinčiųjų namuose turėti ginklą skaičius.

Į lietuvių kalbos mokymus per dvi paras užsiregistravo daugiau nei 300 Vilniuje apsistojusių suaugusiųjų iš Ukrainos, ketvirtadienį pranešė sostinės savivaldybė.

2022-03-16 18–23 val. suvestinė

Serhijus Orlovas, Mariupolio mero pavaduotojas, pranešė, kad Rusija bombardavo miesto dramos teatrą, kuriame buvo priglausti civiliai. Skaičiuojama, kad ten buvo nuo 1.000 iki 1.200 žmonių. Aukų skaičius kol kas nežinomas.

Taip pat Ukrainos valstybinė pagalbos taryba informuoja, kad Mariupolyje apšaudytas sporto kompleksas, kuriame slėpėsi nėščios moterys su vaikais.

Rusijos pajėgoms apšaudžius gyvenamąjį namą Ukrainos šiauriniame Černihivo mieste žuvo penki žmonės, įskaitant tris vaikus, pranešė ukrainiečių Nepaprastųjų situacijų ministerija.

Šiandien iš Mariupolio pavyko evakuotis 4.329 žmonėms, iš jų – 1.033 vaikai, praneša  Anatolijus Kurtevas, Zaporožės tarybos sekretorius.

Rusai skelbia atnaujinantys ugdymo procesą Donecko ir Luhansko sričių mokyklose be ukrainiečių kalbos, literatūros ir Ukrainos istorijos. Apie tai „Facebook“ pranešė Tarasas Kreminas, Ukrainos valstybinės kalbos apsaugos komisaras.

Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, pažadėjo finansinę pagalbą šalies piliečiams ir verslo įmonėms, taip pat paragino šalį susivienyti, kad įveiktų Vakarų šalių „ekonomikos žaibo karą“ dėl Kremliaus surengtos invazijos Ukrainoje.

Pasak šaltinių, susipažinusių su šiuo klausimu, Slovakija preliminariai sutiko suteikti Ukrainai S-300 oro gynybos sistemą, kuri padėtų apsiginti nuo Rusijos oro antskrydžių.

Ivanas Fiodorovas, Melitopolio meras, buvo paleistas iš nelaisvės, paskelbė Kirylas Tymošenko, prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas. Melitopolio meras netrukus turėtų sugrįžti į savo pareigas.

Joe Bidenas, JAV prezidentas, paskelbė apie papildomą 800 mln. USD saugumo pagalbą Ukrainai. Šalis Ukrainos gynybai jau skyrė 1 mlrd. USD paramą. Plačiau skaitykite čia.

J. Bidenas taip pat pavadino Kremliaus šeimininką V. Putiną „karo nusikaltėliu“. Kremlius šį pareiškimą vertina kaip „nepriimtiną ir neatleidžiamą retoriką“.

Prancūzijos prokurorai pradėjo tyrimą dėl karo nusikaltimų. Specializuoti antiterorizmo prokurorai tirs galimus kaltinimus dėl „tyčinio žalos padarymo tarptautinės teisės saugomam asmeniui“ ir „tyčinio išpuolio prieš civilius, kurie nedalyvavo karo veiksmuose“.

NATO gynybos ministrai pavedė savo ginkluotųjų pajėgų vadams parengti planus, kaip būtų galima dar labiau sustiprinti Aljanso rytinio sparno gynybą, tvyrant didžiulei įtampai dėl Rusijos invazijos Ukrainoje.

Benas Wallace'as, Jungtinės Karalystės (JK) gynybos sekretorius, patvirtino, kad Ukrainai bus perduota nešiojamųjų raketų „žemė–oras“ kompleksų „Starstreak“.

JAV drauge su Australija, JK, Kanada, Vokietija, Prancūzija, Italija, Japonija sutarė kurti naują darbo grupę, kuri dirbtų su sankcijų Rusijos oligarchams kūrimu ir pritaikymu.

Ispanijoje sulaikyta jachta „Crescent“, priklausant Igoriui Sečinui, „Rosneft“ generaliniam direktoriui. Jachtos kaina – 600 mln. USD.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pranešė įšaldantis visus su Maskva susijusius pareiškimus.

Kanada, plėsdama sankcijas Rusijai ir Baltarusijai, uždarė savo oro erdvę Baltarusijos lėktuvams.

2022-03-16 12–18 val. suvestinė 

Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teismas trečiadienį liepė Rusijai sustabdyti invaziją į Ukrainą ir pareiškė esąs „itin susirūpinęs“ dėl Maskvos naudojamos jėgos.

„Rusijos Federacija turi nedelsdama sustabdyti karines operacijas, kurias ji pradėjo vasario 24 dieną Ukrainos teritorijoje“, kol bus priimtas galutinis sprendimas šioje byloje, per Hagoje įsikūrusio Tarptautinio Teisingumo Teismo (TTT) posėdį kalbėjo teisėja Joan Donoghue.

Rusija sako, kad Ukrainos demilitarizavimas pagal Austrijos pavyzdį gali būti kompromisas karo užbaigimui. Tačiau Kijevas iš karto atmetė Rusijos pasiūlymus sutikti tapti neutralia valstybe, kurios statusas būtų panašus į Švedijos ar Austrijos.

Su derybomis susiję šaltiniai FT teigė, kad derybininkai pasistūmėjo dėl 15 punktų taikos plano, įskaitant paliaubas ir Rusijos atsitraukimą, jeigu Kyjivas sutiks su neutralios valstybės statusu ir sutiks nesteigti užsienio šalių karinių bazių mainais už Vakarų sąjungininkų – JAV, JK, Turkijos saugumo garantijas.

„Ukrenergo“, Ukrainos energijos operatorė, baigė Ukrainos ir Europos energetikos sistemų integravimą. Tai reiškia, kad nuo šiandien Ukrainoje pagaminta elektra bus tiekiama Europai ir atvirkščiai.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, trečiadienį kreipėsi į JAV Kongreso narius ir dar kartą paprašė uždaryti dangų virš Ukrainos. Jis taip pat paragino griežtinti sankcijas Maskvai, tol, kol jos karo mašina bus sustabdyta.

Europos Taryba trečiadienį žengė beprecedentį žingsnį ir dėl invazijos į Ukrainą pašalino Rusiją iš šios pagrindinės Senojo žemyno žmogaus teisių organizacijos.    

Karimas Khanas, Tarptautinio Baudžiamojo Teismo vyriausiasis prokuroras, lankosi Ukrainoje ir pasikalbėjo su Volodymyru Zelenskiu, šalies prezidentu, pranešė Hagoje įsikūrusi institucija.

Rusijos raketa pataikė į centrinėje Ukrainoje esančio Vinycios miesto televizijos bokštą, skelbia vietos valdžia. 

Rusijos generolas majoras Olegas Mitiajevas žuvo antradienį per puolimą prieš apsiaustą Ukrainos pietrytinį Mariupolio uostamiestį, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka. 

Rusijos kariai Černihivo mieste sušaudė 10 žmonių, laukusių eilėje prie duonos. Trečiadienį socialiniuose tinkluose paplito vaizdo įrašai, kuriuose buvo galima matyti šio išpuolio aukas. CNN pranešė patvirtinusi šių įrašų autentiškumą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo karinė kampanija prieš Ukrainą esą vyksta sėkmingai ir kad jis neleis kaimyninei šaliai tapti „tramplynu“, kurį būtų galima naudoti keliant grėsmę Rusijai. Jis taip pat pareiškė, kad centriniam bankui nereikia spausdinti pinigų, o šalis turi pakankamai finansinių išteklių.

JAV ir NATO sąjungininkės į Ukrainą jau išsiuntė kelias oro gynybos sistemas. Pasak CNN, kuri cituoja neįvardijamą JAV pareigūną, į Ukrainą keliauja sovietinių laikų SA-8, SA-10, SA-12 ir SA-14 mobiliosios oro gynybos sistemos.

Japonija paskelbė sąrašą beveik 300 pavadinimų prekių ir pažangių technologijų, kurių eksportas į Rusiją ir Baltarusiją uždraudžiamas.

Vokietijos energetikos milžinas „E.On“ trečiadienį pranešė stabdantis naujus dujų pirkimus iš Kremliaus kontroliuojamo „Gazprom“ prekybos įmonių Europoje.

Atsistatydina į naujus Europos Sąjungos sankcijų sąrašus įtrauktas Rusijos technologijų grupės „Yandex“ vadovas Tigranas Chudaverdianas.

Europos aviacijos saugumo administratorius EASA sustabdė Rusijos aviacijos kompanijoms išduotas licencijas, kurių poveikis neapsiriboja Europos Sąjungos teritorijoje.

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ paskelbė, kad šalyje draudžiamų portalų sąrašą papildė keletas naujų vardų. Tarp jų – estų „Postimees“, naujienų svetainė „Ust-Kuti 24“ bei tiriamosios žurnalistikos portalas „Bellingcat“.

Keliose didžiosiose Europos Sąjungos (ES) šalyse aktyviai remiama Ukrainos narystė Bendrijoje, rodo „Politico“ užsakymu atlikta gyventojų apklausa.

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Ukrainai galėtų būti suteiktas kandidatės į Europos Sąjungą statusas, tačiau reikia įveikti likusius „skepticizmo likučius“.

Lietuva yra suteikusi Ukrainai karinės paramos už 29 mln. Eur, patvirtino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

2022-03-16 suvestinė iki 12 val.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, teigė, kad derybos su Rusija, kuriomis siekiama užbaigti karą Ukrainoje, „tapo labiau realistiškos“. Vis tik V. Zelenskis nurodė, kad derybos yra sudėtingos ir nepateikė daugiau detalių, kaip Kyjivo ir Maskvos derybinės pozicijos suartėjo.

Ukrainos prezidento patarėjas ir derybininkas Mychailo Podoliakas trečiadienį pranešė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos surengė keletą sėkmingų kontrpuolimų ir atstūmė Rusijos pajėgas. Kur tiksliai tos pergalės pasiektos, patarėjas neįvardijo. Anot jo, tai gali reikšmingai pakeisti ir derybų su Rusija eigą.

Rusija intensyvina karo veiksmus Kyjivo priemiesčiuose, sostinėje galioja iki ketvirtadienio ryto truksianti komendanto valanda.

Ukrainos pajėgos pranešė smogusios oro uosto teritorijoje buvusioms priešo pajėgoms antradienio vakarą, o trečiadienį pasirodė pranešimų, kad Chersono tarptautiniame oro uoste buvo sunaikinta grupė rusų sraigtasparnių.

Apie vidurnaktį Rusijos karo laivai raketomis ir artilerija apšaudė Ukrainos jūros pakrantę netoli Tuzlos, į pietus nuo Odesos, trečiadienį sakė Vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Heraščenka.

„Zaporožėje pirmą kartą bombarduoti civiliniai objektai“, – per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ paskelbė regiono gubernatorius Oleksandras Staruchas.

Suskaičiuota, kad iš apsiausto Ukrainos pietrytinio uostamiesčio Mariupolio humanitariniu koridoriumi antradienį privačiais automobiliais pavyko išvažiuoti maždaug 20.000 žmonių.

Aivaras Abromavičius, investuotojas, buvęs Ukrainos ekonomikos ministras, neabejoja šios valstybės pergale prieš Rusiją ir šviesiai piešia ateitį. VŽ interviu su juo klausykite čia.

Arnoldas Pranckevičius, neseniai  paskirtas naujuoju Lietuvos ambasadoriumi ES, VŽ podkaste sako, kad sprendimus dėl Ukrainos prašymo tapti kandidate į Europos Sąjungą turėtume priimti kuo greičiau, tačiau čia laukia dar netrumpas ir gana sudėtingas darbas.

Borisas Johnsonas, JK premjeras, pareiškė, jog Ukraina greitu metu prie NATO neprisijungs: „Aš vakar vėl kalbėjau su Volodymyru (Zelenskiu) ir, aišku, suprantu, ką jis sako apie NATO ir dabartinę situaciją. Mes tą labai aiškiai iškomunikavome Putinui – kad nėra jokios tikimybės, jog Ukraina artimiausiu metu prisijungs prie NATO.“

Tačiau B. Johnsonas pridūrė, kad Ukrainos ateitį spręs patys ukrainiečiai bei V. Zelenskis, kuriam B. Johnsonas išreiškė paramą.

Lenkija paragino sukurti „ginkluotųjų pajėgų saugomą“ NATO taikos misiją Ukrainai padėti „Tai negali būti neginkluota misija, – sakė vicepremjeras Jaroslawas Kaczynskis. – Ji turi siekti teikti humanitarinę ir taikią pagalbą.“

Anthony Blinkenas, JAV Valstybės sekretorius, teigė, kad „nepriklausoma Ukraina gyvuos daug ilgiau, nei valdžioje bus V. Putinas“.

O Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas trečiadienį paskelbs apie 800 mln. USD (729,3 mln. Eur) naują paramą Ukrainai saugumo srityje, pranešė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.

Jungtinių Valstijų Senatas vienbalsiai priėmė rezoliuciją, kurioje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pasmerkiamas kaip karo nusikaltėlis.

Slovakijos parlamentas pritarė iki 2.100 NATO karių dislokavimui šalyje. Be to, Slovakijos pareigūnai pranešė pareiškę dviem piliečiams kaltinimus dėl šnipinėjimo Rusijai ir nurodė, kad šie asmenys perdavė Maskvai itin slaptos informacijos, susijusios su NATO ir Ukraina.

JAV naujienų televizijos „Fox News“ operatorius Pierre'as Zakrzewski ir vienas jo bendradarbė ukrainietė žuvo nušviesdami karą Ukrainoje.

Oro susisiekimas Rusijoje artimiausioje ateityje gali beveik sustoti, nes jos aviakompanijos dėl šaliai įvestų sankcijų bus nepajėgios atlikti turimų užsienietiškų lėktuvų techninio aptarnavimo ir remonto, skelbia naujienų agentūra „Bloomberg“, pateikdama JAV investicinės bankininkystės ir finansinių paslaugų bendrovės „Jefferies Group“ prognozes.

Andrejus Melničenka, trąšų gamintojos „EuroChem“ ir anglių bendrovės SUEK savininkas sako, kad karas Ukrainoje yra tragedija ir  „skubiai reikia taikos“. Priešingu atveju kils pasaulinė maisto krizė, nes daugeliui ūkininkų trąšų kainos nebeįkandamos.

Dėl sąsajų su „Rosneft“ vadovu Igoriu Sečinu užšaldytos elektros energijos tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ sąskaitos, o jos akcijos pašalintos iš Vilniaus akcijų biržos.

Lietuvos mokyklose jau registravosi apie 1.500 ukrainiečių vaikų.

2022-03-15 18–23 val. suvestinė

Rusijos ir Ukrainos derybos baigėsi ir bus atnaujintos trečiadienį, antradienio vakarą „Twitter“ skelbia Ukrainos derybininkas Mykhailo Podoliak.

„Tęsime rytoj. Labai sunkus ir klampus derybų procesas. Yra esminių prieštaravimų. Tačiau tikrai yra vietos kompromisams. Per pertrauką, bus tęsiamas darbas pogrupiuose“, – rašo M. Podoliak. Ketvirtasis abiejų šalių derybų raundas prasidėjo pirmadienį, vėliau buvo „pristabdytas“ iki antradienio.

Europos Sąjunga, skelbdama naujų sankcijų Maskvai dėl jos karo Ukrainoje, antradienį uždraudė šampano, prabangių automobilių ir drabužių, brangių elektronikos ir sporto prekių eksportą į Rusiją.

Draudžiamų eksportuoti prekių sąrašas, kurio apimtis – 29 puslapiai, buvo publikuotas ES oficialiame leidinyje, kur skelbiami 27 valstybių bloko teisiniai sprendimai.

Lenkijos, Čekijos ir Slovėnijos premjerai antradienį traukiniu atvažiavo į Kyjivą ir tapo pirmaisiais užsienio lyderiais, apsilankiusiais Ukrainos sostinėje nuo Rusijos invazijos į šią šalį pradžios praeitą mėnesį.

„Turime sustabdyti šią rytuose besivystančią tragediją kiek įmanoma greičiau“, – sakoma Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio „Facebook žinutėje, kuria buvo paskelbta apie jų atvykimą.

Jungtinės Karalystės vadovaujama koalicija, įskaitant Šiaurės ir Baltijos šalis, antradienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną priimti Ukrainos reikalavimą nedelsiant paskelbti paliaubas, siekiant „sustabdyti besivystančią humanitarinę krizę“.

Jungtinių ekspedicinių pajėgų (JEF) narių – Britanijos, Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos Suomijos ir Švedijos – lyderiai antradienį susitiko Londone „vėl patvirtinti mūsų įsipareigojimą atkurti taiką ir saugumą Europoje“.

Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį savo kreipimesi pakartojo raginimą uždaryti Ukrainos oro erdvę po to, kai naktį pavojaus sirenos gaudė „beveik visoje“ šalyje.

„Kiekviena iš daugiau nei 800 Rusijos raketų, pataikiusių į mūsų šalį, yra atsakymas į jau ne kartą keltą klausimą apie NATO – ar Aljanso durys iš tiesų atviros Ukrainai, – antradienio popietę kalbėjo V. Zelenskis. – Būkime atviri, jei jos būtų atviros, mums nereikėtų 20 dienų įtikinėti Aljanso uždaryti dangų virš Ukrainos. Tačiau... jie negirdi ar dar nenori mūsų girdėti“.

Taip pat jis pavadino Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį dėl kolektyvinės gynybos „silpnu“, nes Rusijos invazija į Ukrainą tęsiasi.

Tuo metu NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas teigia, kad aljansas „labai atidžiai stebi Ukrainos oro erdvę ir pasienio zonas“, po pastarųjų incidentų Ukrainoje.

Europos Sąjunga antradienį įvedė sankcijas Rusijos milijardieriui Romanui Abramovičiui ir virtinei kitų šios šalies oligarchų, paskelbusi ketvirtąjį priemonių paketą dėl Maskvos karo prieš Ukrainą.

Ukrainoje apsilankęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Europos Sąjunga (ES) turi ir toliau remti Kyjivą ir spausti invaziją į šalį pradėjusią Rusiją, nes šis procesas tik prasideda.

JAV prezidentas Joe Bidenas kitą savaitę vyks į ES ir NATO neeilinius viršūnių susitikimus Briuselyje, antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ skelbia JAV misija prie NATO. 

Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį pranešė, kad pradeda šalies išstojimo iš Europos Tarybos procedūrą, didėjant spaudimui pašalinti Maskvą iš šios europinės žmogaus teisių organizacijos dėl karinės invazijos Ukrainoje.

Rusijos valstybinės televizijos redaktorei, surengusiai protestą prieš Maskvos invaziją Ukrainoje per itin populiarią tiesioginę žinių laidą, antradienį teismas skyrė baudą, bet nepasiuntė jos už grotų.

Per 100.000 britų išreiškė norą priimti pabėgėlius iš Ukrainos pagal vyriausybės programą, raginančią gyventojus atverti savo namus nuo karo bėgantiems žmonėms, antradienį pranešė Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Ukrainoje žuvo „Fox News“ ilgametis darbuotojas, karo fotožurnalistas, Pierre Zakrzewskis. 

2022-03-15 12–18 val. suvestinė

Ukrainos ir Rusijos delegacijos atnaujino derybas po techninės pauzės, padarytos pirmadienį.

Rusijos pajėgų surengtas apšaudymas sunaikino kilimo ir tūpimo takus, terminalą Dnipro oro uoste.

Per ataką prie televizijos bokšto netoli Rivnės žuvo mažiausiai 19 žmonių, o dar 9 sužeisti, pranešė Vitalijus Kovalas, Rivnės regiono administracijos vadovas.

Rusų pajėgos visiškai sunaikino gimdymo namus Rubižnės mieste, Luhansko srityje, pranešė Serhijus Gaidajus, Luhansko srities karinės ir civilinės administracijos vadovas.

Nuo 9 val. atidarytas humanitarinis koridorius iš Mariupolio į Zaporižę gyventojams, kurie evakuojasi asmeniniais automobiliais. Pranešama, kad pavyko išvažiuoti 2.000 transporto priemonių.

Praėjusią naktį Rusijos pajėgos Charkivą apšaudė 65 kartus, pranešė Olehas Sinegubovas, Charkivo srities karinės administracijos pirmininkas.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad Kyjivui jau duota suprasti, kad NATO „atvirų durų“ politika Ukrainai negalioja ir darkart paragino įvesti neskraidymo zoną virš Ukrainos teritorijos.

Ukrainoje nuo Rusijos invazijos pradžios žuvo 3 žurnalistai, o dar daugiau kaip 30 sužeisti, pranešė Liudmyla Denisova, ukrainiečių žmogaus teisių ombudsmenė.

Rusija įveda sankcijas Joe Bidenui, JAV prezidentui, Antony Blinkenui, JAV valstybės sekretoriui ir kitiems šalies pareigūnams. Jiems uždrausta atvykti į Rusiją.

Nuo vasario 24 dienos Ukrainą paliko daugiau kaip 3 mln. pabėgėlių, iš jų 1,4 mln. yra vaikai.

Karo materialiniai nuostoliai Ukrainoje jau siekia mažiausiai 500 mlrd. USD, paskelbė šalies vyriausybės spaudos tarnyba.

Rusija sudarė 40.000 Sirijos kariuomenės karių ir kovotojų sąrašus, kad jie prireikus būtų parengti siųsti į karą Ukrainoje.

Prieš karą televizijos eteryje protestavusi „Pervyj kanal“ redaktorė Marina Ovsianikova yra Maskvos teisme. Moteriai gresia įkalinimas iki 15 metų, sakė jos advokatas.

JAV įvedė naujų sankcijų Aliaksandrui Lukašenkai, Baltarusijos vadovui, ir jo žmonai Halinai. Sankcijos blokuoja jų turtą ir interesus šalyje, neleidžia amerikiečiams sudaryti sandorių su jais.

Jungtinė Karalystė paskelbė apie naujas ekonomines sankcijas Rusijai: bus taikomas papildomas 35% importo mokestis. Plačiau skaitykite čia.

Ispanijos valdžia Barselonos uoste konfiskavo 140 mln. USD vertės „vieno iš pagrindinių Rusijos oligarchų“ jachtą, tačiau, kas jis – neįvardijo.

Vokietijos kibernetinio saugumo agentūra BSI paragino vartotojus nenaudoti antivirusinės programinės įrangos, kurią siūlo Rusijos bendrovė „Kaspersky“. Plačiau skaitykite čia.

Miško ir medienos produktų sertifikavimo tinklas FSC nutraukia visus sertifikatus Rusijoje ir Baltarusijoje bei uždraudžia prekiauti miško produktais. Plačiau skaitykite čia.

Londone vykusiame Jungtinių ekspedicinių pajėgų valstybių narių vadovų susitikime kalbėta apie paramą Ukrainai bei sankcijas Rusijai, sutarta didinti Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bendrų karinių pratybų skaičių. Plačiau skaitykite čia

Kanada įveda naujų sankcijų Rusijai, įskaitant apribojimus 15 Rusijos pareigūnų.

Ukrainoje lankosi Virginijus Sinkevičius, Lietuvos deleguotas eurokomisaras. Jis pirmasis Europos Komisijos narys, apsilankęs Ukrainoje nuo karo pradžios.

Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras, lankėsi Kyjive, kur susitiko su šios šalies kolega Dmytro Kuleba. Ministrai aptarė stojimo į ES spartinimo procedūrą, pagalbą Ukrainai.

Lietuvos Teisingumo ministerija Europos Sąjungoje siūlo steigti specialų tribunolą, kuris užtikrintų Rusijos ir Baltarusijos vadovų baudžiamąją atsakomybę dėl agresijos Ukrainoje.

2022-03-15 05–12 val. suvestinė

Charkivo miestas naktį išgyveno intensyvų Rusijos pajėgų apšaudymą.

Kaip pranešė Dmytro Žyvickis, Sumų regiono administracijos vadovas, suplanuotas humanitarinis koridorius evakuacijai iš Sumų, Konotopo, Lebedyno ir Trostonieco miestų. Koridorius turėtų būti atviras nuo 9 val. iki 21 val.

Luhansko srityje Rusijos pajėgos nesiliauja šaudžiusios, todėl iš čia evakuoti civilių šiandien nepavyks. Apie tai pranešė Serhijus Gaidajus, Luhansko karinės ir civilinės administracijos vadovas.

Rusijos pajėgoms apšaudžius Kyjivą žuvo 2 žmonės, dar 35 buvo išgelbėti iš apšaudytų pastatų.

Kyjive nuo kovo 15 d. 20 val. iki kovo 17 d. 7 val. įvedama komendanto valanda. Miestiečiams bus draudžiama judėti po miestą be specialių leidimų.

Ukrainos Černobylio atominėje elektrinėje atkurtas elektros tiekimas. Plačiau skaitykite čia.

Rusijos griežtai kontroliuojamoje televizijoje „Pervyj kanal“ darbuotoja įsiveržė į studiją per labiausiai žiūrimą vakaro žinių laidą, laikydama plakatą su užrašu „Karui – ne“.

Rusijos valdžios agentūroms, biudžetinėms ir valstybės valdomoms įstaigoms artimiausiu metu gali būti suteikta teisė naudoti nelicencijuotą programinę įrangą. Tai faktiškai reikštų piratavimo įteisinimą valstybiniu lygiu. Plačiau skaitykite čia.

Skelbiama, kad į ketvirtąjį ES sankcijų paketą įeis plieno produktų iš Rusijos importo draudimas, naujų investicijų Rusijos energetikos sektoriuje draudimas, prabangių prekių eksporto į Rusiją draudimas ir Rusijos bei jos kompanijų kreditingumo reitingavimas agentūroms, dėl ko skolintis šaliai ir jos įmonėms Europos rinkose taptų beveik neįmanoma. Pilnas sankcijų sąrašas bus paskelbtas kiek vėliau antradienį.

Kinija pareiškė, kad šalis nenori, jog Rusijai paskelbtos Vakarų ekonominės sankcijos darytų poveikį Kinijai.

Japonijos finansų ministras pranešė, kad šalis plečia sankcionuojamų asmenų sąrašą įtraukdama dar 17 oligarchų. Dabar sąrašą sudaro 61 asmuo.

Prancūzija paneigė, kad šalis pažeidė Europos sankcijas, toliau parduodama karinę įrangą Rusijai po 2014 metais Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos. Pasak Prancūzijos, buvo įvykdytas kontraktas, pasirašytas dar iki Krymo aneksijos. Plačiau skaitykite čia.

Lenkijos, Čekijos ir Slovėnijos ministrai pirmininkai vyksta į Kijevą susitikti su Volodymyru Zelenskiu, Ukrainos prezidentu, ir Denysu Šmyhaliu, šalies premjeru. „Eltos“ žiniomis, į Ukrainą vyksta ir Gabrielius Landsbergis, Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras pareiškė, kad privatusis sektorius skyrė 200 mln. USD (182,1 mln. Eur) padėti pabėgėliams nuo karo Ukrainoje.

Taivano elektronikos milžinė „Asus“ pranešė stabdanti savo produkcijos tiekimą Rusijai. Plačiau skaitykite čia.

Šiauliuose atidarytas karo pabėgėlių iš Ukrainos registravimo centras.

Lietuvoje fiksuojamas didėjantis prieglobsčio nuo karo Ukrainoje ieškančių žmonių srautas, pradeda trūkti laikinų būstų jiems apgyvendinti, ypač Vilniuje ir Klaipėdoje. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-14 18–23 val. suvestinė

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pasmerkė Rusijos prezidento Vladimiro Putino „barbarišką“ invaziją į Ukrainą ir patvirtino sankcijų Kremliui ketvirtąjį paketą.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (OHCHR) duomenimis, Ukrainoje jau žuvo mažiausiai 636 civiliai.

Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis pirmadienį pareiškė, kad „Ukraina dega“, prašydamas, kad Rusija būtų nedelsiant pašalinta iš Europos Tarybos.

Ukrainos vyriausybė toliau funkcionuoja, bankininkystės sistema stabili, šalis trumpuoju periodu gali mokėti skolas, bet Rusijos invazija galėtų sukelti recesiją, pirmadienį paskelbė tarptautinis valiutos fondas (TVF).

Šeštadienio naktį po artilerijos apšaudymo užsiliepsnojo ir visiškai sudegė „Vičiūnų grupės“ logistikos sandėlis, esantis Brovaruose, apie 15 kilometrų nutolęs į šiaurės rytus nuo Ukrainos sostinės.

Rusijos pajėgoms pirmadienį smogus televizijos bokštui prie Rivnės miesto Ukrainos vakaruose žuvo devyni žmonės ir dar devyni buvo sužeisti, pranešė vietos pareigūnai.

Kaip rašo „Reuters“, remiantis anoniminiais amerikiečių šaltiniais, Kinija leido Rusijai suprasti, kad yra pasirengusi suteikti jai reikalingą pagalbą kare.

Pagal naująją Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės programą, gyventojams bus pasiūlyta 467 USD per mėnesį už tai, kad jie priims Ukrainos pabėgėlius į savo namus.

„Eurovizijos“ organizatoriai pirmadienį pranešė, kad karo krečiama Ukraina patvirtino dalyvausianti gegužę vyksiančiame šių metų dainų konkurse.

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas šią savaitę vyks į NATO gynybos ministrų susitikimus Briuselyje, Slovakijoje ir Bulgarijoje.

O Baltieji Rūmai svarsto ir apie JAV prezidento Joe Bideno vizitą į Europą.

2022-03-14 12–18 val. suvestinė

Mychailo Podoliakas, Ukrainos atstovas derybose su Rusija, paskelbė, kad derybose daroma „techninė pauzė“, kuri truks iki rytojaus.

Ukrainos generalinė prokuratūra paskelbė, kad per Rusijos pradėtą karą Ukrainoje jau žuvo 90 vaikų, dar apie 100 yra sužeisti. Taip pat informuojama, kad šalyje jau apšaudytos 379 mokymo įstaigos.

Ukraina praneša, kad 160 lengvųjų automobilių pavyko palikti apsuptą Mariupolio miestą.

Ukrainos Černobylio atominei elektrinei vėl nutrauktas elektros tiekimas, pranešė Ukrainos energetikos operatorė „Ukrenergo“.

Nuo karo pradžios daugiau nei 2,8 mln. žmonių pabėgo iš Ukrainos.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, trečiadienį sakys kalbą JAV Kongreso nariams. Kalba suplanuota 15 val. Ukrainos ir Lietuvos laiku.

Kremlius pareiškė tebegalintis nuspręsti perimti didelių Ukrainos miestų kontrolę.

Vakarų įvestų sankcijų poveikį jaučia 84,1% įmonių, teigia Borisas Titovas, Rusijos verslo ombudsmenas.

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas, paneigė JAV informaciją, kad Rusija kreipėsi į Kiniją prašydama suteikti karinę pagalbą konflikte.

Indija svarsto Rusijos pasiūlymą įsigyti atpigusios rusiškos naftos. Šalis taip pat teigia šiuo metu dirbanti ties rublio-rupijos atsiskaitymo mechanizmo kūrimu.

Yairas Lapidas, Izraelio užsienio reikalų ministras, teigia, jog stengiasi užtikrinti, kad Rusija per Izraelį negalėtų apeiti tarptautinės bendruomenės sankcijų.

JAV žvalgyba mano, kad dėl karo eigos įpykęs V. Putinas didins pastangas užimti miestus, nepaisant civilių aukų. Plačiau skaitykite čia.

Vokietija 2022 metais padidins išlaidas gynybai iki 2% savo BVP.

Suomijoje parama stojimui į NATO toliau didėja ir dabar palaikančių narystę skaičius siekia 62%.

Didžiausias Vokietijos bankas „Deutsche Bank“ pranešė nutraukiantis veiklą Rusijoje.

Alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Kalnapilio-Tauro grupė“ nutraukė produkcijos eksportą į Rusiją ir Baltarusiją. 

Liublino trikampio susitikime šalių premjerai aptarė sankcijų Rusijai poveikį, Ukrainos stojimo į ES procedūrą. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-14 05–12 val. suvestinė

Mychailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, pranešė apie ketvirtojo Ukrainos ir Rusijos derybų raundo pradžią. Patarėjo teigimu, Ukraina reikalaus nedelsiant nutraukti puolimą ir išvesti Rusijos karius.

Per Rusijos raketų ataką buvo apgadintas netoli Rivnės miesto esantis televizijos bokštas.

Rusijos pajėgos apšaudė Antonovo lėktuvų gamyklą, joje kilo gaisras.

Ukraina pirmadienį bandys evakuoti Rusijos apsuptuose miestuose įstrigusius civilius per 10 su Rusija suderintų „humanitarinių koridorių“, įskaitant iš miestų netoli sostinės Kyjivo ir rytiniame Luhansko regione.

Kyjive per rusų pajėgų puolimą nukentėjus gyvenamajam namui žuvo vienas žmogus ir dar 12 buvo sužeisti.

Charkivo regione Rusijos pajėgos naktį toliau apšaudė gyvenamuosius rajonus ir infrastruktūrą, yra žuvusiųjų ir sužeistųjų, paskelbė Charkivo policija.

Pavelas Kirilenka, Donecko srities valstybinės administracijos vadovas, pranešė, kad nuo sekmadienio vakaro nesiliauja Avdijivkos apšaudymai. Anot jo, per atakas padaryta žalos dujotiekiui, mokyklai, privatiems namams, pramonės objektams ir kt.

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, toliau ragina NATO lyderius įvesti virš Ukrainos neskraidymo zoną.

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija teigia, kad Rusijos karinės jūrų pajėgos blokavo Ukrainos Juodosios jūros pakrantę, atkirsdamos šalį nuo tarptautinės jūrų prekybos.

Rusija paprašė Kinijos ne tik karinės pagalbos, bet ir ekonominės paramos. Plačiau skaitykite čia.

Rusijoje nuo pirmadienio nepasiekiamas socialinis tinklas „Instagram“. Plačiau skaitykite čia.

Rusija apkaltino Vakarus, kad jie beprecedentėmis sankcijomis dėl karo Ukrainoje nori priversti šalį „dirbtinai nevykdyti įsipareigojimų“, ir pareiškė, kad ji juos vykdys, tačiau veikiausiai atsiskaitinės rubliais.

Baltarusijos specialiosios pajėgos atsisakė dalyvauti karo veiksmuose prieš Ukrainą, teigia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ sumažino 28 Rusijos gamtos išteklių gigantų, įskaitant dujų monopolininko „Gazprom“, didžiausio šalyje privataus naftos koncerno „Lukoil“ ir aliuminio milžino „Rusal“, reitingus iki galimo nemokumo lygio – CC.

Rusijos centrinis bankas pranešė, jog prekyba vertybiniais popieriais Maskvos biržoje šią savaitę ir toliau nevyks.

Clementas Beaune‘as, Prancūzijos Europos reikalų ministras, patvirtino, kad šiuo metu Rusijai ruošiamas naujas sankcijų paketas Bendrijos lygiu. Anot jo, ribojimai bus nutaikyti į prabangių prekių eksportą, Rusija taip pat netektų savo privilegijų Pasaulio prekybos organizacijoje.

Australijos vyriausybė paskelbė naujas sankcijas 33 Rusijos oligarchams ir jų artimiausiems šeimos nariams. Tarp jų – Romanas Abramovičius, Aleksejus Milleris, Dmitrijus Lebedevas, Sergejus Čemezovas, Nikolajus Tokarevas, Igoris Šuvalovas, Kirilas Dmitrijevas ir kt.

Čekija planuoja suteikti Ukrainai papildomos karinės pagalbos, kurios vertė – mažiausiai 31,5 mln. USD.

Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba uždraudė kelis televizijos kanalus, susijusius su Rusijos banku „Gazprombank“.

Klaipėdoje atidarytas ketvirtasis šalyje karo pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centras.

2022-03-13 18-23 val. suvestinė

Rusijos gynybos ministerija teigia, kad žuvusiųjų per Rusijos ataką Javorivo karinėje bazėje skaičius gali siekti 180. Išpuolis įvyko keliolika kilometrų nuo NATO sienų.

Kaip teigia ministerijos atstovas spaudai Igoris Konašenkovas, per smūgius žuvo mažiausiai 180 „užsienio samdinių“ ir sunaikinta didelė užsienio ginklų siunta, praneša agentūra „Interfax“.

Ukraina šį pareiškimą neigia, teigdama, kad tai „gryna Rusijos propaganda“. Anot Gynybos ministerijos, nėra žinoma, kad per ataką būtų mirusių užsieniečių.

„Ukrenergo“ specialistai baigė remonto darbus ir atnaujino elektros tiekimą Černobylio atominėje elektrinėje, pranešė Ukrainos valstybinė agentūra „Enerhoatom“, cituodama energetikos ministrą Hermaną Haluščenką.

Sekmadienio vakarą paaiškėjo, kad prieš karą nukreiptuose protestuose Rusijoje policija sulaikė 817 asmenų, praneša vietos teisėsaugos veiksmus per demonstracijas stebinti grupė „OVD-Info“. Naujienų agentūra AFP skelbia, kad buvo suimti ir keli žurnalistai.

Kitas Rusijos-Ukrainos derybų etapas turėtų įvykti pirmadienį, sako Dmitrijus Peskovas, Rusijos prezidento atstovas spaudai. Pokalbis planuojama vyks nuotoliu.

Kristalina Georgijeva, Tarptautinio valiutos fondo (TVF), vadovė pareiškė, kad Rusijai gresia gilus nuosmukis, dėl kurio ji gali būti nepajėgi grąžinti skolų.

Ukrainos prezidento biuro patarėjas Oleksijus Arestovičius teigia, kad iš 100.000 prie Ukrainos sienos prieš karą sutelktų pajėgų apie 13.000 buvo nukauti, o 18.000 nepajėgūs kovoti. Šie skaičiai nėra patvirtinti.

Jungtinių Valstijų pareigūnai teigia, kad Kremlius kreipėsi į Pekiną prašydamas karinės pagalbos Ukrainoje. Baltieji rūmai baiminasi, kad šis žingsnis yra vis glaudesnių Pekino ir Maskvos ryšių ženklas.

Pirmadienį Romoje numatytos JAV ir Kinijos aukšto lygio delegacijų susitikimas, pranešė Baltieji rūmai, perspėję Pekiną, kad jis susidurs su rimtomis „pasekmėmis“, jei padės Rusijai išvengti sankcijų dėl karo Ukrainoje.

2022-03-13 12-18 val. suvestinė

Rusijos ir Ukrainos derybininkai teigia, kad pokalbiuose matomas progresas. Pasak Ukrainos prezidento patarėjo Mychailo Podoliako, Rusijos elgsena tapo konstruktyvesnė, dėl to artimiausiose derybose gali būti padaryta pažanga. Rusijos pusės atstovas Leonidas Sluckis taip pat sutinka, kad yra padaryta „didelė pažanga“. 

Miesto taryba skelbia, kad nuo karo pradžios Mariupolyje nužudyti 2.187 gyventojai. Mieste nėra elektros, vandens, šildymo, neveikia mobilusis ryšys, mažėja vandens ir maisto atsargų.

Rusijos pajėgų užimtame Chersone, kur, anot Ukrainos, Kremlius siekia įkurti promaskvietišką „liaudies respubliką“, protestavo tūkstančiai žmonių. Demonstrantų link buvo paleisti įspėjamieji šūviai.

Jungtinių Tautų duomenimis, iš Ukrainos nuo karo pradžios vasario 24 dieną pabėgo jau 2.698.280 žmonių, rodo sekmadienio 11 valandos duomenys.

Sekmadienį Popiežius Pranciškus paskelbė pasmerkimą Rusijai dėl atakų Ukrainoje, pavadindamas vaikų ligoninių ir civilinių objektų bombardavimus „barbariškais“ ir „neturinčiais jokio strateginio pagrindo“. 

Netoli Kyjivo, Irpenije, nušautas JAV žurnalistas. Iš pradžių buvo manyta, kad jis dirbęs „New York Times“ redakcijoje, tačiau pats leidinys tikina, kad pastaruoju metu pusių darbiniai ryšiai nesaistė. Miręs žurnalistas yra įvairių apdovanojimų pelnęs Brentas Renaudas.

2022-03-13 07-12 val. suvestinė

Rusijos agresija priartėjo prie NATO sienų. Sekmadienio rytą Rusijos pajėgos paleido 30 raketų į Tarptautinį taikos ir saugumo centrą į šiaurės vakarus nuo Lvovo, keliolika kilometrų nuo Lenkijos sienos. Per Rusijos ataką Javorivo karinėje bazėje žuvo 9 žmonės, 57 sužeisti.

Kariniame objekte prie NATO sienos dirbo ir užsienio kariniai instruktoriai, sekmadienį skelbia Oleksijus Reznikovas, Ukrainos gynybos ministras. Jo teigimu, informacija apie aukas vis dar tikslinama.

„Tai yra naujas teroro išpuolis prieš taiką ir saugumą šalia ES-NATO sienos“, – „Twitter“ sekmadienį skelbė Oleksijus Reznikovas, Ukrainos gynybos ministras, pridurdamas, kad objekte dirbo ir kariniai instruktoriai iš užsienio. 

JAV skiria papildomos karinės paramos Ukrainai už 200 mln. USD. Su šiuo paketu bendra JAV karinės paramos Ukrainai apimtis siekia 1,2 mlrd. USD. 

NATO Generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas įspėjo, kad Rusija gali panaudoti cheminius ginklus Ukrainoje. 

Ukrainos parlamentas teigia, kad Rusija paskyrė naują Melitopolio miesto merę vietoje pagrobtojo Ivano Fedorovo.  

Rusija bando sukurti naujas „pseudorespublikas“ Ukrainoje, kad suskaldytų šią šalį, šeštadienio vakarą savo kreipimesi į tautą sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis.

2022-03-12 18-23 val. suvestinė

Rusijos pajėgos penktadienį apšaudė grupę moterų ir vaikų, evakuojamų iš vienos gyvenvietės netoli Kijevo, ir per šį incidentą žuvo septyni žmonės, įskaitant vieną vaiką, šeštadienį pranešė Ukrainos karinė žvalgyba.

Izraelis paneigė kairiosios pakraipos dienraščio „Haaretz“ pranešimus, esą ragino Kijevą sutikti su Rusijos iškeltomis sąlygomis, žydų valstybei bandant tarpininkauti pastangoms nutraukti karą Ukrainoje. „Šis pranešimas yra ne tik netikslus, bet ir akivaizdžiai melagingas“, – šeštadienį naujienų agentūrai AFP atsiųstame pareiškime nurodė Izraelio premjero biuro aukšto rango pareigūnas.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną gindami tėvynę žuvo 1.300 ukrainiečių karių. Pasak jo, okupantų netektys viršija 12.000.

Ukrainos prezidentas taip pat laukiantis nedviprasmiško ES pareiškimo, ar ji sutinka suteikti narystę Ukrainai.

Prancūzijos ir Vokietijos lyderiai šeštadienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną nedelsiant nutraukti Ukrainos uostamiesčio Mariupolio apsiaustį, pranešė Prancūzijos prezidentūra.

Po šeštadienį įvykusio Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono ir Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo pokalbio telefonu su V. Putinu Eliziejaus rūmai taip pat apkaltino Rusijos lyderį „melu“ dėl jo pareiškimų, esą Ukrainos pajėgos sistemingai pažeidinėja žmogaus teises.

2022-03-12 12-18 val. suvestinė

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį per pokalbį telefonu su Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais kaltino Ukrainos kariuomenę vykdant „akivaizdžius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus“.

Bosnijos ir Hercegovinos šiaurės vakariniame Bania Lukos mieste šeštadienį maždaug 100 Bosnijos serbų nacionalistų surengė mitingą, reikšdami palaikymą Rusijos invazijai į Ukrainą.    

Rusijos pajėgos šeštadienį toliau lėtai veržėsi Kijevo link ir bombardavo gyvenamąsias teritorijas kituose Ukrainos miestuose. Šeštadienį oro pavojaus sirenos gaudė virtinėje miestų, įskaitant sostinę Kijevą, Odesą, Dniprą ir Charkovą, nurodė ukrainiečių žiniasklaida.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį sakė, kad mėginama organizuoti evakuaciją iš blokuojamų miestų, bet Rusijos pajėgos šias pastangas trikdo.

Vokietija šeštadienį pranešė sieksianti iki šių metų pabaigos beveik visiškai atsisakyti Rusijos naftos ir anglių importo. Apie atsisakymą nuo rusiškų dujų kol kas nekalbama.

Rusijos inžinieriai penktadienį atvyko išmatuoti spinduliuotės lygio Zaporožės atominėje elektrinėje, kurios užėmimas per Maskvos pajėgų invaziją sukėlė tarptautinės bendrijos nerimą.

Europos Sąjunga (ES) penktadienį svarstė galimybę skirti dar 500 mln. Eur karinei paramai Ukrainai, taip pat paskelbti naujų sankcijų Rusijai

Nuo karo pradžios ukrainiečiai ir užsieniečiai į Ukrainos nacionalinio banko sąskaitą, sukurtą ginkluotosioms pajėgoms remti, pervedė daugiau nei 11,4 mlrd. grivinų (apie 365 mln. Eur).

Daugiausia paramos ateina iš JAV, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Vokietijos, Švedijos, Suomijos, Čekijos, Kinijos, Prancūzijos ir Kanados. 

Vitalijus Klyčko, Kijevo meras, sakė, kad sostinė toliau ruošiasi gynybai ir renka vaistų bei būtiniausių prekių rezervą. Jis tvirtino, kad norintys išvykti iš Kijevo traukiniais siunčiami į Ukrainos vakarus, bandoma palaikyti svarbiausios miesto infrastruktūros veikimą.

Rusija šeštadienį perspėjo, kad jos pajėgos gali smogti Vakarų šalių ginkluotės tiekimui į Ukrainą, kur tęsiasi vasario pabaigoje pradėta Maskvos pajėgų invazija.

Ukrainos užsienio reikalų ministerija praneša, kad nuo karo pradžios šios šalies armija nukovė 12.000 okupantų karių, 58 lėktuvus, 362 tankus, 1205 karinius automobilius.

Nepriklausomai duomenų patikrinti neįmanoma.

Jungtinės Tautos praneša, kad per pastarąją parą iš Ukrainos pasitraukė mažiausiai 2,5 mln. žmonių.

Taip pat organizacija užfiksavo 1.546 civilių aukas, iš jų 564 žuvo ir 982 buvo sužeisti. Manoma, kad tikrasis skaičius gali būti daug didesnis.

Ukrainos pietiniame Mykolajivo uostamiestyje naktį buvo apšaudomos ligoninės, tarp jų – onkologinių ligų centras ir akių klinika, šeštadienį pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas. 

Rusijos atakos tęsiasi civilių evakuacijos zonose, pranešė Kijevo ir Donecko regionų gubernatoriai, praneša naujienų agentūra „Reuters“. Taip pat pranešta, kad humanitariniai kroviniai vežami link apsiausto Mariupolio.

Vokietija, bendradarbiaudama su sąjungininkėmis, oro transportu perkelia į tolimesnes šalis karo pabėgėlius iš Ukrainos, šeštadienį pranešė Annalena Baerbock, vokiečių užsienio reikalų ministrė.

Mažiausiai 13 evakuacijos koridorių iš skirtingų Ukrainos miestų, įskaitant apgultą rytinį Mariupolį, šeštadienį bus atviri civiliams gyventojams, sakė Iryna Vereščiuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja. Tai bus šeštasis bandymas nustatyti maršrutą iš Mariupolio, nes ankstesnės pastangos evakuoti gyventojus iš esmės žlugo, praneša CNN.

Tarptautinė jūrų organizacija (IMO), tarptautinę laivybą ir jūrų teisę prižiūrinti Jungtinių Tautų (JT) institucija, ragina Juodojoje ir Azovo jūrose atidaryti saugų koridorių, kad komerciniai laivai galėtų evakuotis iš karo draskomos Ukrainos.

Šeštadienį Mariupolio miesto taryba paskelbė, kad vyks dar vienas mėginimas nugabenti humanitarinę pagalbą į apgultą pietryčių Mariupolio miestą ir išvežti civilius. Į 11 dienų apsuptą miestą keliauja daugiau nei 90 tonų maisto ir vaistų, praneša CNN.

2022-03-12 07-12 val. suvestinė 

Rusijos kariai sustabdė Kyjivo puolimą, bet ketina apsupti miestą. JK žvalgybos duomenimis, didelės rusų pajėgos yra maždaug 25 km nuo Ukrainos sostinės.

Ivaną Fiodorovą, Melitopolio merą, penktadienį sulaikė Rusijos kariai. Dėl mero paleidimo mieste vyksta gyventojų protestai.

Ukrainos pareigūnai apkaltino Rusijos pajėgas apgadinus onkologinių ligų ligoninę ir kelis gyvenamuosius pastatus pietiniame Mykolajivo mieste, bombarduodamos jį sunkiąja artilerija.

Petro Kotinas, Ukrainos valstybinės branduolinės bendrovės „Energoatom“ vadovas, pranešė, kad Rusijos pareigūnai bando patekti į Zaporožės atominę elektrinę ir perimti jos kontrolę.

Šeštadienį Kyjivo regione dėl apšaudymo užsidegė šaldytų maisto produktų sandėlis.

Rusija Vasylkive raketomis apšaudė karinio aerodromo zoną ir dėl to kilo gaisras.

Rusijos pajėgos apšaudė mečetę apsiaustame Ukrainos pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje, kur tuo metu slėpėsi 80 civilių, pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

Per artimiausias 2–3 savaites Rusijos kariuomenė surengs dar vieną puolimo bandymą, įtraukdama savanorius iš Artimųjų Rytų, teigia Aleksejus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas,

Šeštadienį susitarta dėl humanitarinių koridorių atvėrimo Sumuose. Evakuacija prasidėjo 9 val. vietos laiku. Planuojama, kad iš miesto išvykęs transportas su žmonėmis į Poltavos miestą turėtų atvykti nuo 13 iki 14 val.

Vakarų sankcijos Rusijai gali lemti, kad Tarptautinė kosminė stotis nukris ant žemės, šeštadienį perspėjo Dmitrijus Rogozinas, Rusijos kosmoso programos vadovas, ir paragino atšaukti baudžiamąsias priemones, įvestas dėl Maskvos invazijos Ukrainoje.

JAV higienos priemonių gamintoja „Colgate-Palmolive“ sustabdė visų produktų, išskyrus būtiniausias kasdieniam naudojimui skirtas sveikatos ir higienos prekes, importą ir pardavimą Rusijoje.

Dėl draudimo nebesuteikiamos apsaugos virš Rusijos teritorijos Kazachstano oro linijų bendrovės „Qazaq Air“ ir „Air Astana“ atšaukia skrydžius į Rusiją.

Italijos tarnybos šeštadienį pranešė „įšaldžiusios“ 530 mln. Eur kainuojančią jachtą, siejamą su Andrejumi Melničenka, Rusijos oligarchu.

Boriso Nemcovo skvere prie Rusijos ambasados šalies politiniai emigrantai rengia mitingą prieš karą Ukrainoje.

2022-03-11 18-23val. suvestinė 

Ursula von der Leyen pranešė, kad ES šeštadienį priims ketvirtąjį sankcijų Rusijai paketą. Į jį įtrauktas draudimas eksportuoti prabangos prekes į Rusiją. ES taip pat uždraus geležies ir plieno sektoriaus prekių importą iš Rusijos, ES investicijas į Rusijos energetikos sektorių. Bus imamasi priemonių, kad sankcijų nebūtų galima apeiti disponuojant kriptoturtu. Plačiau skaitykite čia.

Didžiojo septyneto (G-7) finansų, teisingumo ir vidaus reikalų ministrai susitiks kitą savaitę ir koordinuos darbo grupės, įsteigtos Putino šalininkams sankcionuoti, veiklą.

Kanada dėl karo Ukrainoje įveda naują paketą sankcijų, nukreiptų prieš Rusijos oligarchus. Romanui Abramovičiui,„Chelsea“ futbolo klubo savininkui ir dar keturiems asmenims „bus uždrausta vykdyti sandorius Kanadoje, o jų turtas – įšaldytas“.

JAV bendrovei „Alphabet“ priklausanti vaizdo įrašų platforma „YouTube“ stabdo prieigą prie su Rusija susijusių žiniasklaidos priemonių. Anot jų, skleidžiama dezinformacija neatitinka platformos politikos, draudžiančios trivializuoti gerai dokumentuotus smurtingus įvykius.

Vladimiras Putinas, Rusijos autokratas, anksčiau penktadienį pareiškė matantis „teigiamų poslinkių“ derybose su Ukraina. Tačiau jau pavakarę Ukrainos diplomatijos vadovas Dmytro Kuleba tokius Kremliaus pareiškimus paneigė. Jo teigimu, pokalbiuose tarp Kremliaus ir Ukrainos atstovų yra pasiekta „nulis progreso“.

Šveicarija nusprendė netenkinti jokių Ukrainos konflikto šalių prašymų perskristi šalies oro erdvę, taip pat nepraleisti skrydžių, susijusių su karine parama šioms šalims. Šis sprendimas neapima humanitarinių ar medicininių skrydžių, įskaitant sužeistųjų gabenimą. Plačiau skaitykite čia.

Turkija penktadienį evakavo ambasadą Kyjive ir perkėlė ją į Černivcius, pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas. Diplomatai perkeliami į miestą prie sienos su Rumunija dėl jų saugumo.

J. Bidenas penktadienį pareiškė, kad Rusija „skaudžiai sumokėtų“, jei panaudotų cheminius ginklus Ukrainoje, tačiau dar kartą pakartojo, kad bet koks NATO įsitraukimas į konfliktą sukeltų „Trečiąjį pasaulinį karą“. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-11 12-18val. suvestinė

Vakarų šalys paskelbė dar eilę sankcijų Rusijai už jos JAV, NATO ir Didysis septynetas (G-7) paskelbė atimančios iš Rusijos lygiavertės prekybos sąjungininkės statusą. JAV pridėjo, kad iš Rusijos ji neimportuos jūros gėrybių, degtinės ir deimantų. Importo draudimas bus taikomas prekėms iš „kelių Rusijos specifinių ekonomikos sektorių“. Plačiau skaitykite čia. ES vadovai po neformalaus susitikimo Versalyje paskelbė deklaraciją, kurioje parėmė Tarptautinio kriminalinio teisimo Rusijos vykdomų karo nusikaltimų tyrimą, pažadėjo daugiau sankcijų Rusijai, paramos pabėgėlius priimančioms šalims. Taip pat žadama apsvarstyti Ukrainos galimybes tapti ES nare ir, nelaukiant šių sprendimų, toliau gilinti ekonominius ryšius.

JK valdžia penktadienį paskelbė sankcijas 386 Rusijos parlamento nariams, palaikiusiems Rusijos invaziją į Ukrainą. Jiems uždrausta atvykti į JK ir naudotis bet kokiu Jungtinėje Karalystėje jų turimu turtu.

Didžiosios Britanijos valdžia penktadienį taip pat pranešė galinti konfiskuoti prabangų butą Londone, kurį už grynuosius pinigus nusipirko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu siejama moteris. Šio buto vertė yra 4,4 mln. svarų sterlingų (5,24 mln. Eur).

Rusijoje uždraudžiamas itin populiarus šalyje socialinis tinklas „Instagram“.

NATO privalo neleisti, kad Rusijos invazija į Ukrainą peraugtų į karą tarp Aljanso ir Maskvos, penktadienį pareiškė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas, dar kartą atmetęs galimybę virš Ukrainos nustatyti neskraidymo zoną.

Jungtinės Karalystės (JK) Technologijų ministras Chrisas Philpas apkaltino Rusiją, kad ji internete skleidžia dezinformaciją, siekdama sukurti melagingą pasakojimą, jog Ukraina ruošiasi panaudoti cheminį ginklą, kad Rusija galėtų pati surengti cheminę ataką. Plačiau skaitykite čia.

Europos Sąjunga (ES) siūlo padvigubinti karinės pagalbos Ukrainai finansavimą, skiriant papildomus 500 mln. Eur, ir taip padėti Kyjivo pajėgoms kovoti su Rusijos invazija, penktadienį pranešė ES užsienio politikos vadovas.

Per Rusijos aviacijos smūgius buvo smogta neįgaliųjų slaugos namams netoli Charkivo rytinėje Ukrainos dalyje, penktadienį pranešė vietos pareigūnas, nepatvirtinęs aukų skaičiaus. Pastate atakos metu buvo 330 žmonių, įskaitant 10 žmonių, kuriems reikalingas neįgaliojo vežimėlis, ir 50 riboto judrumo asmenų. Plačiau skaitykite čia.

Rusijos prezidentas V. Putinas savo gynybos ministrui penktadienį nurodė parengti Rusijos vakarinės sienos galimo sustiprinimo planus atsižvelgiant į NATO pajėgų judėjimą Rytų Europoje.

2022-03-11 07-12val. suvestinė

Karo pabėgėlių skaičius kasdien auga. Be 2,3 mln. žmonių, pabėgusių iš Ukrainos, dar apie 1,9 mln. yra palikę savo namus šalies viduje, teigia Jungtinių Tautų atstovai.

Europos lyderiai įsipareigojo remti Ukrainos europinę integraciją, po penktadienio naktį pasibaigusios Europos Vadovų Tarybos (EVT) sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Vis dėlto Ukrainos prašymas tapti ES nare bus vertinimas pagal galiojančias Sąjungos sutartis – jokių išimčių šaliai, kurioje vyksta karas, nebus daroma. Plačiau skaitykite čia. 

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį paskelbs, kad Jungtinės Valstijos, kaip ir Europos Sąjunga (ES) bei Didžiojo septyneto (G-7) šalys, dėl Kremliaus pradėtos karinės invazijos į Ukrainą imsis veiksmų panaikinti Rusijai suteiktą didžiausio palankumo prekyboje statusą.

Rusijos oligarchai daro V. Putinui vis stipresnį spaudimą. Vienas turtingiausių rusų Vladimiras Potaninas pareiškė, jog užsienio bendrovių, paskelbusių apie pasitraukimą iš Rusijos, turto konfiskavimas sugrąžins Rusiją į 1917 m. ir prilygino savo šalies vyriausybė bolševikams. Plačiau apie tai skaitykite čia.

Rusijos prašymu penktadienį įvyks Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis dėl „įtarimų“, kad Jungtinės Valstijos Ukrainoje kuria cheminius ginklus. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atsakė į Rusijos skleidžiamą dezinformaciją, ją griežtai paneigdamas. „Mes ne kartą buvome įtikinėjami: Jei norite sužinoti Rusijos planus, pažiūrėkite, kuo Rusija kaltina kitus“, – sakė jis. 

Japonijos vyriausybė paskelbė įšaldysianti trijų Baltarusijos bankų turtą – taip šalis prisideda prie ES sugriežtų sankcijų Minskui už paramą Rusijai, užpuolusiai Ukrainą. Plačiau skaitykite čia.

Rusijos pajėgos ketvirtadienį iš artilerijos pabūklų apšaudė branduolinių tyrimų institutą Charkive, jo pastatuose buvo kilęs gaisras, kurį ugniagesiams pavyko užgesinti.

Per Rusijos smūgius Lucko kariniam oro uostui Ukrainos šiaurės vakaruose penktadienį žuvo du ukrainiečių kariai, dar 6 sužeisti, pranešė vietos valdžia.

Penktadienio rytą per antskrydžius prieš civilius objektus Dnipro mieste centrinėje Ukrainoje žuvo mažiausiai vienas žmogus. Pranešama, kad mieste buvo surengti trys oro antskrydžiai, per kuriuos buvo smogta vaikų darželiui, gyvenamajam namui ir dviejų aukštų batų fabrikui.

Ukrainos prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Olegas Ustenka įspėja apie badą, jei karas Ukrainoje tęsis. „Sėjai turime ne daugiau kaip savaitę. Jei iki to laiko karas nesibaigs, pasaulis susidurs su maisto problema“, – „Wirtschaftswoche“ sakė ekonomistas.

2022-03-10 18–23 val. suvestinė 

JAV ir sąjungininkai svarsto papildomas sankcijas Rusijai, teigia Janet Yellen, JAV Iždo sekretorė. Anot jos, Vakarų pritaikytos sankcijos padarė žalą. 

Dėl Europos Sąjungos ir JAV sankcijų Rusijai Latvijos bankuose šiuo metu yra įšaldyta apie 8 mln. Eur.

Britų premjeras Borisas Johnsonas išreiškė baimę, kad Rusija gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje, kas atitiktų Kremliaus veikimo metodus. Apie cheminio ginklo panaudojimo Ukrainoje pavojų, pasitelkiant provokacijas, kiek anksčiau jau įspėjo JAV pareigūnai.

Didžiausias pagal turtą JAV bankas „JP Morgan“  traukiasi iš Rusijos rinkos.

Rusijos izoliacija finansų pasaulyje dar labiau sustiprėjo, TVF patvirtinus, kad organizacijos biuras Maskvoje nebevykdo veiklos. Taip pat yra sunkiai tikėtina, kad Rusija galės pasinaudoti jai priklausančiomis 17 mlrd. USD specialiosiomis skolinimosi teisėmis, įtrauktomis į Rusijos centrinio banko rezervus.  

Jungtinės Tautos (JT) pranešė, kad iš viso iš Ukrainos pabėgo jau daugiau nei 2,3 mln. žmonių. Daugiausia pabėgėlių priėmė Lenkija (1,4 mln.) ir Vengrija (214.000).

Rusija, atsakydama į Vakarų sankcijas, įvedė eksporto draudimus daugiau nei 200 produktų iki 2022 metų pabaigos. Draudimas taikomas telekomunikacijų, medicinos, transporto priemonių, žemės ūkio ir elektros įrangos, medienos, eksportui, skelbia BBC. Plačiau skaitykite čia.

Be to, Rusija gali apriboti grūdų ir cukraus eksportą į Eurazijos ekonominės sąjungos šalis – Kazachstaną, Armėniją, Kirgiziją ir Baltarusiją.

Rusijos centrinis bankas apribojo užsienio valiutos išdavimą: nuo šiol verslas išlaidoms komandiruotėms užsienyje galės išsiimti 5.000 USD. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įspėjo, kad šalyje veiklą nutraukiančių užsienio bendrovių turtas gali būti perimtas Rusijos vyriausybės. Galimus veiksmus jis pavadino „pritaikymu išorė valdymo“ ir „perleidimu įmonių tiems, kurie nusiteikę dirbti“.   

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas „sunerimęs“ po Rusijos pradėtos invazijos Ukrainoje, ir iš dalies taip yra dėl to, kad nuosava žvalgyba, „neatrodo, kad įspėjo jį, kas taikosi įvykti“. Taip JAV Senato Žvalgybos komitetui sakė Billas Burnsas, Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) direktorius.

2022-03-10 12–18 val. suvestinė 

Turkijoje tarpininkaujant šios šalies atstovui susitiko Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras. Po pasibaigusių derybų D. Kuleba teigė, kad progreso dėl paliaubų pasiekti nepavyko. Plačiau skaitykite čia

Rusija pasirengusi tęsti derybas su Ukraina esamu formatu Baltarusijoje, o planuoti abiejų šalių vadovų susitikimą dar anksti, pareiškė S. Lavrovas.

Vitalijus Klyčko, Kyjivo meras, teigė, kad miestą paliko apie 2 mln. gyventojų.

Nuo karo pradžios, vasario 24 d., žuvo mažiausiai 71 vaikas, pranešė Liudmyla Denisova, Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė.

Siūlomų nacionalizuoti užsienio verslo sąraše yra 59 Rusijos įmonės, kurios paskelbė nutraukiančios darbą Rusijoje. Išsamiau apie tai rašoma čia.

Rusijos energetikos ministerija pranešė, kad okupuota Ukrainos Černobylio atominė elektrinė buvo prijungta prie Baltarusijos elektros tinklo, o elektros tiekimas į AE yra atnaujintas.

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, per pokalbį telefonu paragino Vladimirą Putiną, Rusijos vadovą, tęsti derybas dėl karo Ukrainoje.

Josepas Borrellis, ES užsienio politikos vadovas, pasmerkė Rusijos įvykdytą gimdymo namų bombardavimą Mariupolyje ir pareikalavo, kad Maskva įleistų humanitarinę pagalbą į šį apgultą miestą.

Kinijos išmanių telefonų gamintojai mažina produkcijos tiekimą į Rusiją.

Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius“ priėmė sprendimą nutraukti veiklą Baltarusijoje.

Estijoje prasideda Rusijos oligarchų ir įmonių, kurioms taikomos sankcijos, turto įšaldymas.

Trys didžiausi Šiaurės Europos laikraščiai vers savo naujienas į rusų kalbą, siekdami pasiekti Rusijos visuomenę ir atsverti Kremliaus propagandą.

Po sankcijų paskelbimo rusų oligarchui Romanui Abramovičiui, jo valdomos kompanijos „Evraz“ akcijos Londono biržoje atpigo apie 14%, o jo valdomas futbolo klubas „Chelsea“ nebegali parduoti bilietų į rungtynes ir atributikos, sudaryti sandorių dėl naujų žaidėjų.

„Goldman Sachs“, viena didžiausių JAV finansų institucijų, traukiasi iš Rusijos.

Pasaulinės grynųjų pinigų perlaidų kompanija „Western Union“ nusprendė sustabdyti savo veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje.

ES į sankcijų sąrašą įtraukus netiesioginį Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosos“ savininką Andrejų Melničenką, jis atsistatydino iš pareigų jo valdomoje Šveicarijoje registruotoje grupėje „EuroChem Group“. Plačiau apie „Lifosą“ skaitykite čia.

Lietuvoje iki balandžio 20-osios vidurnakčio pratęsta nepaprastoji padėtis.

Europos Vadovų taryboje Gitanas Nausėda siūlys naujas sankcijas Rusijai: tarptautinį izoliavimą ir narystės suspendavimą tarptautinėse organizacijose, ypač finansinėse.

Ukrainiečiai, kurie užsiregistravo Migracijos departamente, nemokamai gaus būtinąsias sveikatos priežiūros paslaugas ir ambulatoriniam gydymui išrašytus receptinius vaistus.

2022-03-10 Suvestinė iki 12 val. 

Turkijoje vyksta Ukrainos ir Rusijos užsienio reikalų ministrų Dmytro Kulebos ir Sergejaus Lavrovo derybos. Plačiau skaitykite čia

Ukrainos kariuomenė pradėjo kontrataką prieš Rusijos pajėgas, siekdama apginti sostinę Kyjivą.

JAV pareigūnų vertinimu, per pirmas dvi karo Ukrainoje savaites žuvo 5.000–6.000 Rusijos karių. Sužeistų Rusijos karių skaičius gali siekti 15.000–18.000.

Trečiadienį per aviacijos antpuolį prieš vaikų ligoninę ir gimdymo namus Mariupolyje žuvo 3 žmonės, įskaitant vaiką, ir 17 buvo sužeista.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusijos ataka prieš Mariupolio vaikų ligoninę ir gimdymo namus yra jos „vykdomo ukrainiečių genocido įrodymas“.

Rusijos lėktuvai praėjusią naktį vėl bombardavo gyvenamuosius rajonus Ochtyrkoje (Sumų sritis) ir aplinkinėse vietovėse. Žuvo 3 žmonės.

Ketvirtadienį Sumų regione planuojama atidaryti tris evakuacijos koridorius. Gyventojai trauksis į Poltavą, esančią maždaug už 160 km centrinėje Ukrainoje.

Baltieji rūmai perspėjo, kad Rusija gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje. Prieš tai Rusija apkaltino JAV neva finansuojant Ukrainoje biologinio ginklo kūrimo tyrimus. Vakarų saugumo ekspertai ir analitikai perspėja, kad Rusija tokiomis vis labiau desperatiškomis priemonėmis gali bandyti pateisinti vis brutalesnes savo atakas prieš Ukrainos miestus.

Europos Sąjungos lyderiai renkasi į Versalyje vyksiantį neformalų Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimą. Nors po Rusijos pradėto karo Ukrainoje Bendrija įrodė, kad gali veikti vieningai ir greitai, šioje EVT netrūks diskusijų dėl gilesnės ES integracijos tiek finansuojant paramą Ukrainai, tiek ir dėl bendros gynybos politikos. Plačiau skaitykite čia.

Lietuvos Seimas ketvirtadienį pradėjo pavasario sesiją. Pirmuosiuose posėdžiuose bus svarstomi su parama Ukrainai ir nacionalinio saugumo užtikrinimo klausimai, įskaitant dėl nepaprastosios padėties pratęsimo, dėl krašto apsaugos finansavimo padidinimo iki 2,52% BVP, rusiškų bei baltarusiškų įmonių pašalinimo iš viešųjų pirkimų ir kt. 

Seimas priėmė rezoliuciją, kuria ragina suteikti Ukrainai kandidatės į ES statusą.

Keturios opozicinės partijos sukritikavo Vyriausybės pateiktas naujas nepaprastosios padėties sąlygas Lietuvoje, todėl pareiškė ketinančios balsuoti prieš jos pratęsimą iki balandžio 20 d. 24 val. Premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad, atsižvelgiant į opozicijos išsakytus nuogąstavimus, nepaprastosios padėties pratęsimo sąlygos yra patikslintos ir paragino Seimo narius pritarti nutarimui.

Pabėgėlių iš Ukrainos registraciją Lietuvoje vykdys dar trys centrai didžiuosiuose miestuose – Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Registracijos centrai jau veikia Alytuje, Marijampolėje ir Vilniuje. Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje jau užregistruoti 7.830 pabėgėliai. 

Valerijus Šerelis, Lietuvos kariuomenės mokymo ir doktrinų valdybos karybos instituto direktorius, interviu „Verslo žinių“ podkastui ramina visuomenę: „Kol Ukraina laikosi kare su Rusija, galim jaustis saugūs.“ Plačiau skaitykite čia.

Rusijos verslininką Andrejų Melničenką, kuris netiesiogiai valdo Kėdainių trąšų gamybos AB „Lifosa“, įtraukus į sankcionuojamų asmenų sąrašą, bendrovė pabrėžia sieksianti išsaugoti darbo vietas.

Jungtinė Karalystė išplėtė sąrašą oligarchų, kurių turtas šalyje buvo įšaldytas. Tokių priemonių imtasi prieš Romaną Abramovičių, Igori Sečiną, Olegą Deripaską, Andrejų Kostiną, Aleksejų Millerį, Nikolajų Tokarevą ir Dmitrijų Lebedevą.

Europos Parlamentas pareikalavo sustabdyti vadinamųjų auksinių pasų, suteikiančių ES pilietybę, išdavimą turtingiems investuotojams, Vakarų valstybėms imantis sankcijų prieš Rusijos oligarchus dėl Maskvos invazijos į Ukrainą. 

JAV Atstovų rūmai patvirtino skubų 13,6 mlrd. USD paramos paketą Ukrainai.

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas patvirtino 2 mlrd. Eur dydžio paramą nuo Ukrainai ir jos pabėgėlius priimančioms valstybėms.

Kyrylas Ševčenka, Ukrainos centrinio banko vadovas, kviečia sugriautą šalį po karo atstatyti naudojant įšaldytas rusiškos kilmės lėšas Vakaruose. Plačiau apie tai rašoma čia.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pranešė praradusi ryšį su nuotolinėmis duomenų sistemomis Rusijos pajėgų kontroliuojamose Zaporižės ir Černobylio atominėse elektrinėse.

Dėl karo Ukrainoje vykdoma precedento neturinti Vokietijos karinio jūrų laivyno dislokacija. Pasak karinių jūrų pajėgų inspektoriaus Jano Christiano Kaacko, iš viso Viduržemio ir Baltijos jūrose dislokuoti 24 laivai, įskaitant tris fregatas: „Išplukdėme viską, kas plaukioja.“

Rusijos vyriausybė parengė įstatymo projektą dėl galimo užsienio įmonių pardavimo ir net nacionalizavimo, jeigu jos pasitraukia iš Rusijos arba iškyla nepagrįsto jų likvidavimo ar bankroto pavojus. Ekspertai įspėja – tai trumpalaikis sprendimas.

Danijos alaus gamintoja „Carlsberg“ sustabdė gamybą ir pardavimus Rusijoje ir peržiūri visą veiklos šioje šalyje strategiją.

2022-03-09 18–23 val. suvestinė

Šveicarijos maisto gamybos milžinė „Nestle“ paskelbė sustabdanti investicijas Rusijoje, tačiau toliau šaliai tieks būtiniausius maisto produktus. Apie pasitraukimą iš Rusijos paskelbė Italijos išskirtinių automobilių gamintojai „Ferrari“ ir „Lamborghini“. Investicijas sustabdė ir JAV tabako gamintoja „Philip Morris“.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad šalis yra pasiruošusi priimti „labai didelį skaičių“ pabėgėlių iš Ukrainos, tačiau konkretaus skaičiaus kol kas neįvardija. Anot jo, Lietuva pagal savo galimybes ir dydį turi siekti maksimumo ir priimti tiek pabėgėlių, kiek gali.

Mariupolio valdžia kaltina Rusiją subombardavus miesto gimdymo namus. Pirminiais duomenimis, per bombardavimą sužeista mažiausiai keliolika žmonių. Išpuolį pasmerkė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Mariupolio valdžia skelbia, jog nuo Rusijos invazijos pradžios mieste žuvo mažiausiai 1.170 civilių. Anot Mariupolio mero pavaduotojo, mieste nėra elektros, vandens, šildymo, dujų ir t.t., o norint atsigerti, gyventojai tirpdo sniegą.

Liz Truss, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorė, trečiadienį pareiškė, kad šalis tieks Ukrainai oro gynybos sistemas. Į Ukrainą bus siunčiamos „Starstreak“ raketos.

Prie iš Rusijos pasitraukiančių įmonių prisijungė dar viena JAV technologijų milžinė – „Amazon“ paskelbė stabdanti savo platformoje parduodamų produktų pristatymą į Rusiją ir Baltarusiją. Šiose šalyse taip pat nebus prieinama ir vaizdo transliavimo paslauga „Amazon Prime“.

„Bloomberg“ skelbia, jog JAV svarsto galimybę įvesti sankcijas Rusijos valstybės atominės energetikos kompanijai „Rosatom“. Galutinis sprendimas dėl sankcijų dar nepriimtas.

LRT paskelbė, kad tarp ES sankcionuotų asmenų pateko Andrejus Melničenka – Kėdainių trąšų gamintojos „Lifosa“ savininkės „Eurochem“ akcininkas.

Ieškoma sprendimų, kaip Ukrainai perduoti Lenkijos naikintuvus MIG-29. Baltieji rūmai sako, kad vienas iš tokių būdų galėtų būti lėktuvų gabenimas išardžius.

Rusijos gynybos ministerija patvirtino Ukrainoje naudojusi termobarines raketas, paskelbė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.

Rusijos akcijų birža ketvirtadienį toliau liks uždaryta, tačiau veiks valiutų keitimo ir repo rinkos.

2022-03-09 12–18 val. suvestinė

Černobylio atominė elektrinė (AE) dėl apšaudymų liko be elektros. Ji prijungta prie avarinių dyzelinių generatorių, tačiau jų tiekiamos elektros energijos pakaks tik 48 valandoms. Tarptautinė atominės energetikos agentūra teigia, kad kritinio poveikio Černobylio AE saugumui nėra – aušinimo vandens tūris yra pakankamas efektyviai pašalinti šilumą iš rezervuarų su panaudotu branduoliniu kuru.

Ukrainai ir Rusijai susitarus dėl šešių evakuacijos koridorių civiliams, pažanga perkeliant žmones iš labiausiai nukentėjusių vietovių menka. 

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, paragino Vakarų valstybes skubiai išspręsti klausimą dėl Lenkijos pasiūlymo perduoti jo šaliai naikintuvų. 

Dėl nuolatinių Chersono gyventojų, besipriešinančių Rusijos okupacijai, protestų, Rusija srityje dislokavo Rusijos nacionalinės gvardijos („Rosgvardijos“) dalinius, pranešė Ukrainos Gynybos ministerijos spaudos tarnyba.

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, pareiškė, kad „neturi didelių lūkesčių“ dėl ketvirtadienį Turkijoje numatyto susitikimo su Sergejumi Lavrovu, Rusijos užsienio reikalų ministru.

Rusijos kariuomenė trečiadienį pirmą kartą pripažino, kad kare dalyvauja šauktiniai, nors prezidentas Vladimiras Putinas pažadėjo, kad ten bus tik profesionalūs kariai.

Rusija pareiškė, kad per tris jau įvykusius derybų su Kyjivo pareigūnais ratus „pasiekta tam tikra pažanga ir kad Maskva nesiekia nuversti Ukrainos vyriausybės“.

Rusijos vyriausybė svarsto siūlymą nacionalizuoti įmones, paskelbusias apie pasitraukimą iš Rusijos. Tokių įmonių yra apie 300. Plačiau skaitykite čia. 

Nuo vasario 28 d. neveikiančioje Maskvos akcijų biržoje pratęsiamas neprekybos metas, pigimu atsinaujino prekyba vietos valiutų rinkoje. Plačiau skaitykite čia.

Kremlius pareiškė, kad JAV pradėjo ekonominį karą prieš Maskvą, įvesdamos jai ekonominių sankcijų dėl karinio įsiveržimo į jos provakarietišką kaimynę Ukrainą.

Vakarų sankcijų akivaizdoje Rusijos bankai ieško būdų, kaip pritraukti indėlius užsienio valiutomis. Išeitis matoma su Kinijos juaniu. Keliolika Rusijos bankų ketina pristatyti indėlius juaniais jau artimiausiu metu. Plačiau skaitykite čia

Rusijos futbolo sąjunga (RFS) apskundė sprendimą uždrausti šalies nacionalinėms komandoms dalyvauti visose Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) ir Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) varžybose.

Europos Sąjunga dėl Maskvos karo Ukrainoje sutiko į sankcijų sąrašą įtraukti 146 Rusijos aukštųjų parlamento rūmų narius ir 14 su Kremliumi susijusių oligarchų bei jų giminaičių.

Berlyne viešintis Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau pareiškė, kad jo šalis atsiųs Ukrainai papildomos 50 mln. USD vertės karinės įrangos.

Kamala Harris , JAV viceprezidentė, trečiadienį nuvyks į Lenkiją aptarti, kaip teikti „karinę pagalbą“ Ukrainai, sakė Baltųjų rūmų pareigūnai.

Benas Wallace‘as, Jungtinės Karalystės (JK) gynybos sekretorius, trečiadienį pranešė, kad JK padidins ginklų tiekimą Ukrainai, kad ši galėtų gintis Rusijos agresijos akivaizdoje.

Vokietija pareiškė nesiųsianti karo lėktuvų į Ukrainą, kai JAV atmetė Lenkijos pasiūlymą per JAV bazę Vokietijoje perkelti į Ukrainą jos rusiškus lėktuvus MiG-29.

Nyderlandų alaus darykla „Heineken“ Rusijoje sustabdė savo veiklą – alaus gamybą ir pardavimus.

JAV žiniasklaidos grupė „Conde Nast“, leidžianti tokius žurnalus kaip „Vogue“, „Glamour“ ir „Vanity Fair“, pranešė stabdanti veiklą Rusijoje. Plačiau skaitykite čia.  

Didžiausia pasaulyje muzikos įrašų leidykla „Universal Music Group“ pranešė sustabdanti visą veiklą Rusijoje ir nedelsiant uždaranti ten savo biurus.

JK vartojimo prekių milžinė „Unilever“ pranešė stabdanti visą savo produkcijos importą ir eksportą į Rusiją ir iš jos bei nutraukianti visas žiniasklaidos ir reklamos išlaidas šalyje.

Šveicarijos maisto milžinė „Nestle“ paskelbė sustabdanti visas investicijas Rusijoje.

Vyriausybė siūlo Lietuvoje nepaprastąją padėtį pratęsti iki balandžio 20-osios 24 val. 

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad Lietuvoje yra sulaikytų asmenų, fotografavusių strateginius objektus, tarp kurių – ir kariniai. Plačiau skaitykite čia

Marius Skuodis, susisiekimo ministras, sako, kad Lietuva pasiruošusi priimti atskirą sprendimą uždrausti Rusijos ir su ja susijusiems laivams įplaukti į Klaipėdos uostą, tačiau to nedaroma siekiant laikytis bendros pozicijos su kitomis ES šalimis. Plačiau skaitykite čia.

2022-03-09 05-12 val. suvestinė

Ukrainos kariuomenė su Rusija trečiadienį susitarė dėl 12 valandų (nuo 9 val. ryto iki 9 val. vakaro vietos laiku) trukmės paliaubų, kad civiliai galėtų išvykti humanitariniais koridoriais, pranešė Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščiuk.

Maždaug 6 val. ryto Lietuvos ir Ukrainos laiku sostinę Kyjivą vėl pažadino garsinės sirenos, perspėjančios apie oro pavojų. Vietoje esantys BBC žurnalistai praneša, kad girdisi sprogimai, kurie be perstojo truko apie tris minutes. JAV žvalgyba skelbia, kad paskutinėmis dienomis Kyjivo bombardavimas tapo intensyvesnis nei invazijos pradžioje.

Rusijos pajėgoms nepavyko pasiekti reikšmingų laimėjimų per bandymus pralaužti į šiaurę nuo Kyjivo esančias gynybines užtvaras, savo įžvalgas trečiadienį britų žvalgybos įžvalgas paviešino Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija.

Černobylio atominė elektrinė, užimta į Ukrainą įsiveržusių Rusijos pajėgų, nebesiunčia duomenų Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros agentūrai.

Vaikų teisių gynimo organizacija „Save The Children“ skaičiuoja, kad nuo karo pradžios iš 2 mln. ukrainiečių karo pabėgėlių 800.000 sudaro vaikai.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių biuras antradienį pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios Ukrainoje žuvo mažiausiai 474 civiliai ir dar 861 buvo sužeistas. Ir pažymėjo, kad šie duomenys yra neišsamūs ir kad tikrieji aukų skaičiai tikriausiai yra daug didesni.

ES šalys susitarė įtraukti daugiau Rusijos oligarchų ir pareigūnų į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą, taip pat sugriežtinti kriptovaliutų kontrolę ir suvaržyti jūrų transporto sektorių dėl Maskvos karo Ukrainoje, trečiadienį pranešė diplomatai.

Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų sekretorė Lizz Truss paskelbė, kad šalis imasi dar labiau griežtinti sankcijas Rusijos aviacijos sektoriui. 

Tarptautinė reitingų agentūra „Fitch“ antradienį dar labiau sumažino Rusijos valstybės skolos reitingą, jau anksčiau priskirtą „šlamšto“ diapazonui, nurodydama, jog šis sprendimas atspinti nuomonę, kad nemokumas yra neišvengiamas.

Rusijos centrinis bankas naktį į trečiadienį priėmė drastišką sprendimą pusmečiui iki rugsėjo 9-osios faktiškai uždaryti valiutų grynaisiais rinką, šaliai patiriant precedento neturinčias finansines ir ekonomines sankcijas dėl jos karinės agresijos prieš Ukrainą.

Sekdama konkurentės Europos rinkoje „Shell“ pavyzdžiu Jungtinės Karalystės energetikos milžinė BP („British Petroleum“) atsisako rusiškos naftos ir gamtinių dujų ir skelbia pasitrauksianti iš Kremliaus kontroliuojamo „Rosneft“ dalininkių.

Italijos itin prabangių automobilių „Ferrari“ ir „Lamborghini“ gamintojos, sekdamos pasaulio automobilių pramonės milžinų pavyzdžiu, stabdo verslą Rusijos rinkoje dėl įvykių Ukrainoje.

Antradienio vakarą Lenkijos vyriausybės paviešinta žinia, kad ji ketina į JAV bazę siųsti savo visus turimus 28 MiG-29 naikintuvus, su tikslu juos galiausiai perduoti Ukrainai, nustebino JAV vyriausybę, kuri pavadino jį „sunkiai įvykdomu“.

„Nord Stream 2“, kurio sertifikavimas buvo sustabdytas dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, yra „miręs“, antradienį pareiškė aukšto rango JAV pareigūnė.

JAV žvalgybos vadovai pavadino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną piktu, izoliuotu lyderiu, kovojančiu dėl įtakos pasaulyje, nusivylusiu savo invazijos Ukrainoje eiga ne pagal planą ir svaidančiu Vakarams provokuojamus branduolinius grasinimus.

Pasaulio banko atstovas Indermitas Gilas „Deutche Welle“ teigė, kad dėl Rusijos vykdomos agresijos Ukrainoje pakilusios naftos kainos gali nubraukti visą procentinį punktą nuo tų šalių ekonomikos augimo, kurios importuoja daug iškastinio kuro, ypatingai besivystančiuose kraštuose. Anot atstovo, pažeidžiamiausios čia gali būti Kinija, Indonezija, Pietų Afrika ir Turkija.

Tarptautinė prekinio kredito bendrovė „Coface“ prognozuoja, kad dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje labiausiai nukentės Europos šalys – infliacija šiemet papildomai padidės bent 1,5 proc. punkto, o bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas gali sumažėti 1 p. p.

Rusijai ir Baltarusijai neturėtų būti leidžiama rengti ar pretenduoti organizuoti jokių tarptautinių sporto renginių, teigiama beveik 40 Europos Sąjungos (ES) ir kitų valstybių už sporto politiką atsakingų ministrų bei politikų pareiškime.

Rusijos, Baltarusijos žvalgyba taikosi į Lietuvoje veikiančius šių šalių opozicijos aktyvistus – juos seka, klausosi pokalbių, organizuoja provokacijas, trečiadienį informavo Valstybės saugumo departamentas (VSD).

Lietuvos ministrų kabinetas trečiadienį svarsto siūlymą daugiau kaip mėnesiui – iki balandžio 21-osios – šalyje pratęsti nepaprastąją padėtį. Taip pat sprendžiama dėl mokesčių lengvatų Ukrainos paramai.

Naujos karinės stovyklos sąjungininkų kariams bus įrengtos per kiek daugiau nei mėnesį, o didesnių logistinių iššūkių priimant papildomus pajėgumus kol kas nėra, teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

2022-03-08 18-23 val. suvestinė

Maskva trečiadienio rytą nurodo skelbianti humanitarines paliaubas Ukrainoje, kad būtų galima evakuoti civilius gyventojus, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

Lenkija perduos savo turimus sovietinės gamybos naikintuvus MiG-29 Jungtinėms Valstijoms, antradienį pranešė lenkų Užsienio reikalų ministerija. Lenkijos vyriausybė taip pat paragino kitas NATO sąjungininkes, turinčias naikintuvų MiG-29, pasekti jos pavyzdžiu.

Greito maisto restoranų tinklas „McDonald’s“ paskelbė Rusijoje laikinai stabdantis šio tinklo restoranų veiklą. Šalyje veikia 850 šio tinklo restoranų. 

Rusijoje veiklą antradienį pranešė stabdanti ir „Starbucks“, kuri šalyje turi apie 130 kavinių, taip pat ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Coca-Cola“.

Iš Rusijos savo žurnalistus pranešė atšaukianti leidinio „The New York Times“ redakcija. Toks sprendimas priimtas dėl naujo teisės akto, numatančio įkalinimo bausmes už „melagienų“ apie rusų kariuomenę skleidimą.

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį paskelbė draudimą naftos importui iš Rusijos. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau prašė JAV ir Vakarų pareigūnų nebeimportuoti naftos iš Rusijos ir taip užpildyti žiojinčią jau įvestų griežtų sankcijų Rusijai spragą.

Tuo metu Jungtinė Karalystė pareiškė, kad iki šių metų pabaigos laipsniškai nutrauks rusiškos naftos importą. Sankcija naftai netaikoma rusiškoms gamtinėms dujoms, sudarančioms apie 4% į JK tiekiamų dujų. Tačiau JK nurodo svarstanti apriboti ir rusiškų dujų importą.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zenelnskis duodamas interviu žiniasklaidai teigė, kad Ukraina aklai NATO narystės nesieks. Jis taip kalbėjo esantis atviras „kompromisams“ dėl dviejų separatistinių prorusiškų teritorijų, kurias Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino nepriklausomomis prieš invazijos į Ukrainą pradžią vasario 24 dieną.

Lietuva pradėjo derybas su Jungtinėmis Valstijomis dėl kovinių dronų įsigijimo. Koviniai dronai bus įsigijami šiemet didinant gynybos biudžetą 250 mln. Eur iki 2,5% Bendrojo vidaus produkto.

JAV gynybos departamentas antradienį pranešė įstatymų leidėjams, kad, remiantis jo skaičiavimais, per beveik dvi savaites trunkančią Maskvos invaziją į Ukrainą žuvo nuo 2.000 iki 4.000 Rusijos karių.

2022-03-08 12-18 val. suvestinė

Ukrainos ombudsmenė antradienį pranešė, kad trys suaugusieji žuvo ir trys vaikai buvo sužeisti, Černihivo regione į šiaurę nuo Kyjivo kelyje po jų automobiliu sprogus minai. Manoma, kad tai pirmas kartas per Ukrainoje Rusijos sukeltą karą, kai civiliai žuvo nuo minos.

Baltarusija pergrupuoja savo pajėgas ir dalį jų dislokuoja Bresto srityje, netoli Ukrainos sienos, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Anot Ukrainos pareigūnų, Baltarusija taip galbūt ruošiasi siųsti savo karius į Ukrainą.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad Vakarai netesi pažadų apsaugoti jo šalį nuo Rusijos atakų.

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad Rusija 300.000 Mariupolio gyventojų laiko „įkaitais“ ir neleidžia jų evakuoti humanitariniu koridoriumi, nepaisant susitarimų.

„Unian“ praneša, kad Rusijos pajėgos iš tankų ir automatų apšaudo civilių gyventojų evakuacijos koridorių iš Sumų.

Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace'as teigia, kad Rusijos pajėgos, susidūrusios su rimtais kariniais ir aprūpinimo iššūkiais, veikia vis desperatiškiau, todėl „beatodairiškai apšaudo“ civilius gyventojus.

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį uždraus Rusijos naftos, gamtinių dujų ir anglies importą į JAV, skelbia CNN, remdamasis trimis su sprendimu susipažinusiais šaltiniais.

Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienio vakarą taio pat turėtų paskelbti, kaip planuoja ilgainiui atsisakyti Rusijos naftos ir dujų importo.

ES norėtų smarkiai sumažinti Rusijos dujų importą jau šiais metais, pažymėjo vienas aukšto rango pareigūnas, didėjant politiniam spaudimui nutraukti svarbų Rusijos pajamų šaltinį.

Rusijai po pradėto karo prieš Ukrainą jau pritaikyta daugiau nei 5.530 sankcijų ir ji tapo labiausiai sankcionuota šalimi pasaulyje vos per dešimt dienų.

ES svarsto dar daugiau sankcijų: tarp jų minimas 3 Baltarusijos bankų pašalinimas iš SWIFT sistemos, jūrinių technologijų ir registro panaikinimas Rusijai, dar daugiau į juodąjį sąrašą įtrauktų oligarchų, Rusijos pašalinimas iš kai kurių kriptovaliutų ir PPO didžiausio palankumo statuso atėmimas.

JAV užsienio politikos ekspertai ragina J. Bideną uždaryti oro erdvę virš Ukrainos. „Politico“ skelbia, kad 27 JAV užsienio politikos ekspertai atvirame laiške JAV prezidentui J. Bidenui ragina jį bent iš dalies uždaryti oro erdvę virš Ukrainos.

Naftos kompanija „Shell“ antradienį atsiprašė, kad penktadienį nusipirko rusiškos naftos su didele nuolaida, ir paskelbė pasitraukianti iš Rusijos rinkos.

Kanados bendrovei „Alimentation Couche-Tard“ priklausantis tarptautinis degalinių tinklas „Circle K“ nutraukė veiklą Rusijoje.

Vokietijos sportinės aprangos koncernas „Adidas“ laikinai uždaro savo parduotuves ir internetinę parduotuvę Rusijoje, prisijungdamas prie vis gausesnio įmonių, stabdančių veiklą šioje šalyje, būrio.

„S&P Global Ratings“ sumažino 52 Rusijos bendrovių reitingus iki CCC- lygio.

Pabėgėlių, bėgančių nuo karo Ukrainoje, skaičius perkopė 2 mln., pranešė Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi.

Lietuvoje užsiregistravus per 4.600 karo pabėgėlių iš Ukrainos, jų gali būti ir gerokai daugiau, teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo Ukrainos vadovą Volodymyrą Zelenskį Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine.

Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas antradienį paragino rusus toliau protestuoti prieš Maskvos invaziją į Ukrainą.  Prieš kelias dienas prasidėjusias demonstracijas jau buvo sulaikyti per 13.500 žmonių. 

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas antradienį paragino laikytis „didžiausio santūrumo“ dėl Ukrainos ir pavadino šią krizę „giliai neraminančia“ per pokalbį vaizdo ryšiu su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu.

2022-03-08 iki 12 val. suvestinė

Per Rusijos antskrydį Ukrainos Sumų mieste, esančiame maždaug už 350 km į rytus nuo sostinės Kijevo, žuvo mažiausiai 18 žmonių, tarp jų – du vaikai, pranešė vienas aukšto rango pareigūnas.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) gavo pranešimų, kad per apšaudymą apgadintas branduolinių tyrimų kompleksas Rusijos pajėgų apsuptame Ukrainos Charkivo mieste, bet šis incidentas „radiologinių pasekmių“ nesukėlė. Tame objekte laikomų „radioaktyvių medžiagų atsargos yra labai mažos“.

Rusijos kariuomenė per susirėmimus prie Charkivo patyrė didelių nuostolių, o tarp nukautų kovotojų yra ir aukšto rango karininkas, generolas majoras Vitalijus Gerasimovas, vadovavęs 41-ajai armijai, teigia ukrainiečiai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė nesiųsiantis šauktinių ir rezervistų kariauti į Ukrainą, esą šalyje kariauja Rusijos kariai profesionalai, turintys „fiksuotus tikslus“. Taip jis pareiškė po to, kai Ukrainos kariuomenė paskelbė į nelaisvę paėmusi Rusijos karių, kurie pareiškė esantys šauktiniai.

Rusija verbuoja sirus ir kitus užsieniečius kovotojus, tęsdama savo puolimą Ukrainoje, pranešė Pentagonas, patvirtindamas dieną anksčiau „Wall Street Journal“ skelbtą informaciją.

Jungtinės Tautos ragina atverti saugius koridorius, kad galėtų pristatyti humanitarinę pagalbą į Mariupolį, Charkivą, Melitopolį ir kitus miestus.

Rusija teigia, kad humanitariniai koridoriai buvo atverti prie Kijevo, Sumų, Černihivo, Charkivo ir Mariupolio miestų. Apie tai pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Interfax“, cituodama Rusijos Gynybos ministeriją. 

Ankstesni bandymai surengti humanitarinius koridorius civiliams evakuoti nesėkmingai baigdavosi Rusijos pajėgoms apšaudant teritoriją ir žmones.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusijos kariuomenę, kad ji trukdo evakuoti civilius gyventojus vadinamaisiais humanitariniais koridoriais, dėl kurių buvo sutarta po derybų su Maskva. 

Investicinis bankas „Morgan Stanley“ mano, kad Rusijos laukia į Venesuelos situaciją panašus nemokumas, tarptautinis bankrotas gali įvykti balandžio viduryje, praneša „Bloomberg“.

Vakarams svarstant tolesnes sankcijas Maskvai dėl tebesitęsiančios invazijos į Ukrainą, Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas perspėjo, kad rusiškos naftos importo draudimas turėtų katastrofiškų pasekmių.

„Draudimas nuves prie katastrofiškų pasekmių globaliai rinkai. Kainų augimas bus neprognozuojamas – daugiau nei 300 USD už barelį, jei ne daugiau“, – sakė A. Novakas, kurį cituoja Rusijos naujienų agentūros.

Pasaulio bankas patvirtino 723 mln. USD paramą Ukrainai. Finansinį paketą sudaro 350 mln. USD paskola ir 139 mln. USD garantijos, taip pat 134 mln. USD dotacijų ir 100 mln. USD paralelinio finansavimo priemonės.

NATO orlaiviai kasdien pradėjo patruliuoti palei Baltijos šalių oro erdvės sieną su Rusija ir Baltarusija, antradienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. Jie taip pat toliau vykdė Rusijos orlaivių atpažinimą ir palydėjimą virš Baltijos jūros. 

Artimiausi treji metai bus kritiniai Lietuvos ir Europos saugumui, sako prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys. Jo teigimu, per šį laikotarpį svarbu padidinti gynybai skiriamą BVP dalį, tačiau jis pabrėžė, jog sunkumų gali kilti apsirūpinant ginkluote, kurios dabar reikia visiems.

2022-03-07 18–21val. suvestinė

Baigėsi trečiasis Ukrainos derybų etapas su Rusija. Rezultatų, kurie ženkliai pagerintų situaciją, kol kas nėra. Vis dėl to teigiama, kad sutarti „nedideli teigiami poslinkiai“ gerinant humanitarinių koridorių logistiką.

Mažiausiai 13 žmonių žuvo artilerijai smūgiavus į kepyklą Makarive, maždaug už 50 km į vakarus nuo Ukrainos sostinės Kyjivo.

Mykolajivo pietuose ir toliau matomi intensyvūs sprogimai po karinių smūgių, taikomasi į gyvenamuosius rajonus. Pastarosiomis dienomis daugiausia tai buvo pastebima aplink karinę bazę pietrytinėje miesto dalyje, kur vyko Ukrainos ir Rusijos susirėmimai.

Rusija į Ukrainą perkėlė beveik 100% pajėgų, kurios buvo sutelktos Ukrainos ir Baltarusijos pasienyje, skelbia „The Guardian“, remdamasis neįvardytu JAV gynybos pareigūnu. Jo teigimu, Rusija nuo karo pradžios paleido daugiau nei 625 raketas į Ukrainos teritoriją.

Lloydas Austinas, JAV gynybos sekretorius, įsakė papildomai dislokuoti dar 500 karių ir JAV karinius išteklius įvairiose Europos vietose, siekiant toliau remti NATO sąjungininkus. Šiuo metu Europoje yra apie 100.000 JAV kariškių pagal rotacijos arba nuolatinius įsakymus.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir paragino Vakarus „padaryti dar daugiau“. Anot G. Nausėdos, V. Zelenskis jį užtikrino, jog „yra pasiryžęs laikytis iki pergalės“.

27 Europos Sąjungos (ES) šalys sutiko pradėti ilgą Ukrainos, Sakartvelo ir Moldovos paraiškų dėl narystės nagrinėjimo procesą. Šis procesas, kurio metu turi būti nuspręsta, ar leisti įstoti į ES naujoms narėms, gali užtrukti ne vienus metus.

Pasak ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio, į Europą gali atvykti 5 mln. ukrainiečių pabėgėlių, jei Rusijos puolimas jų šalyje tęsis. Daugiau kaip pusė iš 1,7 mln. nuo karo pradžios iš Ukrainos pabėgusių žmonių pasitraukė į Lenkiją.

Lenkijos vyriausybė pasiūlė įstatymą, leisiantį Ukrainos piliečiams šalyje likti pusantrų metų (su galimybe leidimą pratęsti), ukrainiečiai taip pat turėtų leidimą dirbti, naudotis sveikatos priežiūros ir švietimo paslaugomis. Įstatymo projektą dar turi patvirtinti parlamentas.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paskelbė apie papildomą 230 mln. USD pagalbą Ukrainai.

Vokietija ir Vengrija nepritaria sankcijoms Rusijos energetikai. Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad Europa negali užtikrinti energijos tiekimo be importo iš Rusijos. O Vengrijos finansų ministras Mihaly Varga teigė, kad jo vyriausybė nepalaikys jokių sankcijų Rusijos energetikai.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas Rygoje susitiko aptarti Rusijos invazijos į Ukrainą ir galimybės sudaryti naują susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos apribojimo.

Maisto pramonės „Vičiūnų grupė“ paskelbė stabdanti veiklą Rusijoje. Skaitykite plačiau.

2022-03-07 15–18val. suvestinė

Derybų su Rusija trečiasis ratas Baltarusijos-Ukrainos pasienyje prasidės pirmadienį, 16 val. Kijevo ir Lietuvos laiku.

Pietų Turkijoje šią savaitę taip pat susitiks ukrainiečių, rusų ir turkų diplomatijos vadovai, pirmadienį paskelbė Ankara.  

Pabėgėliai, mėginantys pasitraukti iš rusų pajėgų apsiausto Ukrainos uostamiesčio Mariupolio vadinamaisiais humanitariniais koridoriais, įstrigo, nes kelias, kuriuo jie buvo nukreipti, buvo užminuotas, pirmadienį pareiškė Raudonojo Kryžiaus tarptautinis komitetas.

Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną iš Ukrainos jau pasitraukė daugiau kaip 1,7 mln. žmonių, rodo pirmadienį paskelbti Jungtinių Tautų duomenys. 

Rusijos pajėgos nužudė Kyjivo priemiesčio Hostomelio merą. „Hostomelio vadovas Jurijus Iljyčius Prylypka žuvo skirstydamas duoną alkstantiems ir vaistus sergantiems“, – sakoma miesto administracijos „Facebook“ puslapyje.

Ukraina, ketvirta didžiausia kviečių eksportuotoja pasaulyje, nustatė eksporto apribojimus grūdams. Dėl Rusijos karinės invazijos taip pat įvestos kvotos galvijų ir jautienos, druskos, cukraus, avižų, grikių, rugių ir sorų eksportui.

Pastarosiomis dienomis Sakartvelo sieną kirto apie 25.000 Rusijos piliečių.  Svarstoma, kad šalį rusai palieka dėl sparčiai prastėjančios ekonominės padėties, Vakarams įvedus sankcijas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sako, kad Vakarų sankcijos Rusijai dėl invazijos į Ukrainą yra beprecedentės ir jau turi dramatišką poveikį.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas apkaltino Rusijos vadovą Vladimirą Putiną veidmainiškumu ir cinizmu, Maskvai paskelbus, kad ji atvers humanitarinius koridorius evakuoti civiliams iš kelių apsiaustų Ukrainos miestų, tačiau tik į Rusijos ar Baltarusijos teritoriją.

Wang Yi, Kinijos užsienio reikalų ministras, pirmadienį pabrėžė, kad Pekino ir Maskvos draugystė išlieka labai tvirta nepaisant griežto tarptautinio Rusijos invazijos Ukrainoje pasmerkimo, ir sakė, kad Kinija pasirengusi tarpininkauti siekiant taikos. 

Pietų Korėjos technologijų milžinė „Samsung“ pranešė stabdanti lustų, telefonų ir kitų vartotojams skirtų įrenginių tiekimą į Rusiją. Bendrovė nurodo tokį sprendimą priėmusi dėl „geopolitinių pokyčių“.

Viena didžiausių pasaulyje mažmeninės prekybos grupių „Inditex“, valdanti populiaraus greitosios mados prekės ženklo „Zara“ parduotuves, nusprendė laikinai sustabdyti savo veiklą Rusijoje.

Vilniuje viešintis Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pirmadienį paskelbė, kad amerikiečiai Lietuvoje dislokuos papildomus 400 karių.

Karo pabėgėlių iš Ukrainos centrus artimiausiu metu planuojama atidaryti ir Klaipėdoje, Panevėžyje bei Šiauliuose.

2022-03-07 12—15val. suvestinė

Derybų su Rusija trečiasis ratas Baltarusijos-Ukrainos pasienyje prasidės pirmadienį, 16 val.

Pietų Turkijoje šią savaitę taip pat susitiks ukrainiečių, rusų ir turkų diplomatijos vadovai, pirmadienį paskelbė Ankara.  

Pastarosiomis dienomis Sakartvelo sieną kirto apie 25.000 Rusijos piliečių.   Svarstoma, kad šalį rusai palieka dėl sparčiai prastėjančios ekonominės padėties, Vakarams įvedus sankcijas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

Pabėgėliai, mėginantys pasitraukti iš rusų pajėgų apsiausto Ukrainos uostamiesčio Mariupolio vadinamaisiais humanitariniais koridoriais, įstrigo, nes kelias, kuriuo jie buvo nukreipti, buvo užminuotas, pirmadienį pareiškė Raudonojo Kryžiaus tarptautinis komitetas.

Rusijos pajėgos nužudė Kyjivo priemiesčio Hostomelio merą.  „Hostomelio vadovas Jurijus Iljyčius Prylypka žuvo skirstydamas duoną alkstantiems ir vaistus sergantiems“, – sakoma miesto administracijos „Facebook“ puslapyje.

Ukraina, ketvirta didžiausia kviečių eksportuotoja pasaulyje, nustatė eksporto apribojimus grūdams. Dėl Rusijos karinės invazijos taip pat įvestos kvotos galvijų ir jautienos, druskos, cukraus, avižų, grikių, rugių ir sorų eksportui.

Ukraina artimiausiu metu iš Europos Sąjungos gaus kelis tūkstančius palydovinės interneto sistemos „Starlink“ priėmimo stočių. JAV technologijų kūrėjas milijardierius Elonas Muskas vasario 27-ąją paskelbė, jog atsižvelgus į Ukrainos pareigūnų prašymą, Ukrainoje pradėjo veikti „Starlink“.

Pietų Korėjos technologijų milžinė „Samsung“ sustabdė lustų, telefonų ir kitų vartotojams skirtų įrenginių tiekimą į Rusiją. Bendrovė nurodo tokį sprendimą priėmusi dėl „geopolitinių pokyčių“.

Viena didžiausių pasaulyje mažmeninės prekybos grupių „Inditex“, valdanti populiaraus greitosios mados prekės ženklo „Zara“ parduotuves, taip pat nusprendė laikinai sustabdyti savo veiklą Rusijoje.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį tęsėsi atakos prieš Kyjivo priemiesčius, Černihivą, Mykolajivą, Charkivą ir kt. Ukrainos pajėgų generalinis štabas teigia, kad Rusija kaupia pajėgas plataus masto Kyjivo puolimui.

Ukrainos pajėgos praeitą naktį smogė Rusijos pajėgų užimtam aerodromui pietinėje Chersono srityje Čornobajivkoje ir, Ukrainos jūrų pėstininkų vadovybės duomenimis, sunaikino „30 priešo sraigtasparnių, taip pat gyvosios jėgos ir technikos“.  

Augant rizikai, kad pritrūks maisto, Ukraina sustabdė kai kurių produktų eksportą.

Ukraina pirmadienį atmetė Maskvos pasiūlymą atverti humanitarinius koridorius evakuoti civiliams iš apsiaustų miestų į Rusijos arba Baltarusijos teritorijas. 

Karo pabėgėlių iš Ukrainos centrus artimiausiu metu planuojama atidaryti ir Klaipėdoje, Panevėžyje bei Šiauliuose.

Ukrainos pirmadienį laukia akistata su Rusija Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teisme, Kyjivui paprašius Hagos teisėjų įpareigoti Maskvą nedelsiant nutraukti invaziją.  Vasario 27 d. Ukraina Tarptautiniam Teisingumo Teismui skubos tvarka pateikė skundą, kuriame Rusija kaltinama pradėjus karą neteisėtu pagrindu.

Pirmadienio rytą Rusijos rublis valiutų rinkoje nusirito daugiau kaip 10%, iki 140 RUB už JAV dolerį reikšmės.  Tai – rekordinis rublio pigimas JAV dolerio atžvilgiu.  Tokią reakciją valiutų rinkoje lėmė JAV ketinimai pritaikyti embargą Rusijos naftai, kurios kaina pirmadienio rytą kirto 130 USD / bbl. žymą, tačiau vėliau atpigo iki maždaug 125 USD / bbl. 

Vakarams ieškant būdų padidinti spaudimą Maskvai dėl invazijos į Ukrainą, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad intensyvėjant karo veiksmams Jungtinės Valstijos ir Europa „labai aktyviai diskutuoja“ apie galimybę imtis priemonių prieš rusišką iškastinį kurą. Tiesa, Vokietijos finansų ir užsienio reikalų ministrai sekmadienį pasisakė prieš Rusijos energijos išteklių importo draudimą.

Mokėjimo kortelių kompanija „American Express“ paskelbė stabdanti veiklą Rusijoje. Bendrovė pranešė, kad dėl Rusijos karo Ukrainoje visame pasaulyje išduotos „American Express“ kortelės nebeveiks Rusijoje, o Rusijoje išduotos kortelės neveiks už šalies ribų. Apie veiklos Rusijoje stabdymą sekmadienį pranešė ir „Visa“ bei „Mastercard“. Rusijos bankai teigia planuojantys išduoti Kinijos sistemos „UnionPay“ korteles.

Kinijos Raudonasis Kryžius teiks humanitarinę pagalbą Ukrainai, pareiškė Wang Yi, šalies užsienio reikalų ministras. Tačiau kartu jis pabrėžė, kad Kinijos draugystė su Rusija yra „tvirta“, o bendradarbiavimo perspektyvos labai plačios.  Jis taip pat sakė, kad Kinija pasirengusi tarpininkauti siekiant taikos.  

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija pirmadienį pranešė, kad žvalgybos duomenys leidžia manyti, jog Rusija siekia apriboti Ukrainos prieigą prie nepriklausomų naujienų.  

 

Pietų Korėja paskelbė, kad prisijungs prie JAV ir kitų šalių, stabdančių sandorius su Rusijos centriniu banku.

Rusija karui Ukrainoje verbuoja sirus, mokančius vykdyti kovinius veiksmus miesto aplinkoje, pranešė „Wall Street Journal“, remdamasis keturiais amerikiečių pareigūnais. Teigiama, kad už vykimą kovoti į Ukrainą jiems buvo siūloma 200–300 USD, ir kai kurie jų jau yra Rusijoje.

2022-03-07 05–12val. 

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį tęsėsi atakos prieš Kyjivo priemiesčius, Černihivą, Mykolajivą, Charkivą ir kt. Ukrainos pajėgų generalinis štabas teigia, kad Rusija kaupia pajėgas plataus masto Kyjivo puolimui.

Ukrainos pajėgos praeitą naktį smogė Rusijos pajėgų užimtam aerodromui pietinėje Chersono srityje Čornobajivkoje ir, Ukrainos jūrų pėstininkų vadovybės duomenimis, sunaikino „30 priešo sraigtasparnių, taip pat gyvosios jėgos ir technikos“.  

Augant rizikai, kad pritrūks maisto, Ukraina sustabdė kai kurių produktų eksportą.

Ukraina pirmadienį atmetė Maskvos pasiūlymą atverti humanitarinius koridorius evakuoti civiliams iš apsiaustų miestų į Rusijos arba Baltarusijos teritorijas. 

Karo pabėgėlių iš Ukrainos centrus artimiausiu metu planuojama atidaryti ir Klaipėdoje, Panevėžyje bei Šiauliuose.

Ukrainos pirmadienį laukia akistata su Rusija Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teisme, Kyjivui paprašius Hagos teisėjų įpareigoti Maskvą nedelsiant nutraukti invaziją.  Vasario 27 d. Ukraina Tarptautiniam Teisingumo Teismui skubos tvarka pateikė skundą, kuriame Rusija kaltinama pradėjus karą neteisėtu pagrindu.

Pirmadienio rytą Rusijos rublis valiutų rinkoje nusirito daugiau kaip 10%, iki 140 RUB už JAV dolerį reikšmės.  Tai – rekordinis rublio pigimas JAV dolerio atžvilgiu.  Tokią reakciją valiutų rinkoje lėmė JAV ketinimai pritaikyti embargą Rusijos naftai, kurios kaina pirmadienio rytą kirto 130 USD / bbl. žymą, tačiau vėliau atpigo iki maždaug 125 USD / bbl. 

Vakarams ieškant būdų padidinti spaudimą Maskvai dėl invazijos į Ukrainą, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad intensyvėjant karo veiksmams Jungtinės Valstijos ir Europa „labai aktyviai diskutuoja“ apie galimybę imtis priemonių prieš rusišką iškastinį kurą. Tiesa, Vokietijos finansų ir užsienio reikalų ministrai sekmadienį pasisakė prieš Rusijos energijos išteklių importo draudimą.

Mokėjimo kortelių kompanija „American Express“ paskelbė stabdanti veiklą Rusijoje. Bendrovė pranešė, kad dėl Rusijos karo Ukrainoje visame pasaulyje išduotos „American Express“ kortelės nebeveiks Rusijoje, o Rusijoje išduotos kortelės neveiks už šalies ribų. Apie veiklos Rusijoje stabdymą sekmadienį pranešė ir „Visa“ bei „Mastercard“. Rusijos bankai teigia planuojantys išduoti Kinijos sistemos „UnionPay“ korteles.

Kinijos Raudonasis Kryžius teiks humanitarinę pagalbą Ukrainai, pareiškė Wang Yi, šalies užsienio reikalų ministras. Tačiau kartu jis pabrėžė, kad Kinijos draugystė su Rusija yra „tvirta“, o bendradarbiavimo perspektyvos labai plačios.  Jis taip pat sakė, kad Kinija pasirengusi tarpininkauti siekiant taikos.  

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija pirmadienį pranešė, kad žvalgybos duomenys leidžia manyti, jog Rusija siekia apriboti Ukrainos prieigą prie nepriklausomų naujienų.  

Pietų Korėja paskelbė, kad prisijungs prie JAV ir kitų šalių, stabdančių sandorius su Rusijos centriniu banku.

Rusija karui Ukrainoje verbuoja sirus, mokančius vykdyti kovinius veiksmus miesto aplinkoje, pranešė „Wall Street Journal“, remdamasis keturiais amerikiečių pareigūnais. Teigiama, kad už vykimą kovoti į Ukrainą jiems buvo siūloma 200–300 USD, ir kai kurie jų jau yra Rusijoje.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 3

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
19:50
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Europarlamentarai ragina konfiskuoti įšaldytą Rusijos oligarchų turtą

Europarlamentarai ragina konfiskuoti Rusijos oligarchų turtą ir taip padėti Ukrainai suvaldyti ekonomines ir...

Vokietija iš G. Schroederio dėl ryšių su Rusija atėmė oficialias privilegijas

Vokietija ketvirtadienį panaikino buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui suteiktas oficialias...

Turkija sako ne Švedijos ir Suomijos siekiui įstoti į NATO

Ankara nepritars Švedijos ir Suomijos stojimui į NATO, ketvirtadienį paskelbtame vaizdo įraše kategoriškai...

Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 4

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
15:34
Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicijos atstovai Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen perdavė savo parengtą interpeliaciją žemės...

Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 19

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
15:08
Lietuvos prekybos atstovas darbą Taivane turėtų pradėti po kelių mėnesių

Lietuvos prekybos atstovybės Taivano sostinėje Taipėjuje vadovas pradės dirbti vasaros pabaigoje ar rudenį,...

Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
14:07
Raudonasis Kryžius skelbia, kad registruoja iš „Azovstal“ išvežtus gynėjus

Tarptautinis Raudonasis Kryžius ketvirtadienį pranešė užregistravęs „šimtus“ ukrainiečių karo belaisvių,...

Vokietijos kancleris: Ukrainos stojimas į ES negali būti paspartintas 1

Ukrainos stojimas į Europos Sąjungą (ES) negali būti paspartintas net ir atsižvelgiant į šalies padėtį dėl...

Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Infografika: Ukrainos verslo nuostoliai dėl Rusijos invazijos – 54 mlrd. Eur Premium

Ukrainos verslas nuo Rusijos sukelto karo pradžios patyrė 54,1 mlrd. Eur nuostolių. 20,6% Ukrainos įmonių iš...

Nuleido VVĮ naujus tikslus, o valdybose švilpauja vėjai Premium

Vyriausybė šią savaitę patvirtino siektinus valstybės valdomų įmonių (VVĮ) finansinius tikslus 2022–2024 m.,...

Finansai
11:07
J. Yellen: recesijos rizika JAV yra nedidelė, bet Europa yra „pažeidžiama“ 2

Jungtines Valstijas vargu ar ištiks recesija, nes palūkanų normos didinamos siekiant pažaboti kylančią...

Rinkos
10:55

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku