Rusijos atakos Ukrainoje tęsiasi, JAV ir JK pristatė naujas sankcijas

Publikuota: 2022-02-24
Atnaujinta 2022-02-25 04:20
  • V. Putinas vykdo plataus masto invaziją į Ukrainą.
  • Ukraina skelbia, kad kova su Rusija vyksta palei visą šalies perimetrą, Ukraina intensyviai priešinasi okupantų puolimui.
  • Kijevas teigia, kad prie agresijos prisidėjo ir A. Lukašenkos režimas.
  • Ukraina nutraukė diplomatinius santykius su Rusija, tai padaryti ragina ir kitas šalis.
  • Lietuva, Latvija stabdo vizų išdavimą Rusijos piliečiams.
  • Vakarai skelbia naujas sankcijas Rusijai.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1317?placement=

08:19 Perkeliame naujienų srautą

Penktadienio naujienas galite sekti čia.

04:18 Černobylio elektrinės darbuotojai laikomi įkaitais

JAV Baltieji rūmai, gavę patikimos informacijos, pasmerkė Rusiją dėl įkaitais paimtų civilių Černobylio elektrinės Šiaurės Ukrainoje darbuotojų. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ukrainos pareigūnai ketvirtadienį patvirtino, kad Rusijos pajėgos užėmė didžiausios pasaulyje branduolinės katastrofos vietą. 

Ukrainos sausumos pajėgų vyriausiojo vado patarėja Aljona Ševcova socialiniame tinkle "Facebook" pareiškė, kad Rusijos pajėgos perėmė elektrinės kontrolę, o darbuotojai yra "laikomi įkaitais". 

04:05 Kinija iš Ukrainos evakuoja savo piliečius

Kinijos ambasada Kijeve organizuoja užsakomuosius skrydžius, kuriais Kinijos piliečiai evakuojami iš Ukrainos dėl didelio pavojaus saugumui šalyje.

Ketvirtadienį išplatintame pareiškime ambasada teigė: „Šiuo metu vidaus padėtis Ukrainoje sparčiai blogėja. Kinijos piliečiams ir Kinijos įmonėms Ukrainoje gresia didelis pavojus saugumui.“ 

Valstybinės naujienų agentūros "Xinhua" duomenimis, šiuo metu Ukrainoje yra apie 6.000 Kinijos piliečių, praneša CNN.

03:11 A. Blinkenas neabejoja, kad Rusija sieks nuversti Ukrainos vyriausybę

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad yra "įsitikinęs", jog Maskva bandys nuversti Ukrainos vyriausybę.

A. Blinkeno komentarai nuskambėjo per įrašytą interviu nacionalinei televizijai, kuriame jis buvo paklaustas apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino ambicijas, praneša CNN.

„Nereikia žvalgybos duomenų, kad pasakytumėte, jog būtent to nori prezidentas Putinas. Jis aiškiai pareiškė, kad norėtų atkurti sovietų imperiją", – sakė J. Blinkenas.

Jis pažadėjo, kad NATO stos  skersai kelio galutiniams Putino tikslams.

 „Tai penktasis NATO straipsnis – puolimas prieš vieną yra puolimas prieš visus", – sakė aukščiausio rango diplomatas. 

03:01 Vokietijos buvęs generolas: karas netrukus gali baigtis

Buvęs Vokietijos brigados generolas Erichas Vadas mano, kad karas Ukrainoje greitai baigsis. „Kariniu požiūriu netrukus bus viskas baigta. Mano vertinimu, tai bus tik kelių dienų klausimas, ne daugiau“, – ZDF televizijos laidoje sakė buvęs buvusios kanclerės Angelos Merkel patarėjas karinės politikos klausimais.

„Nebent Putinas žengtų į Vakarų Ukrainą. Čia jam tektų susidurti su didžiuliu pasipriešinimu. Galbūt net kiltų Afganistano stiliaus partizaninis karas. Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas to vengs“, – mano buvęs Vokietijos generolas. 

02:31 Į Ukrainą veržiasi vis daugiau Rusijos karinių pajėgų

Ukrainos generalinio štabo duomenimis, Rusijos armija Ukrainoje sutelkė dar daugiau pajėgų. Kariuomenės atstovas spaudai nurodė, kad iš Rusijos atvyko 60 taktinių batalionų grupių. Tai labai lanksčios ir greitos kovinės pajėgos, kurias sudaro nuo 600 iki 1.000 karių. Ukrainos šaltinių duomenimis, Rusijos armija invazijai surinko apie 90 tokių grupių. Teigiama, kad priešas telkia savo pajėgas Charkovo ir Donecko srityse rytuose ir pietuose. Neabejojama, kad pagrindinis tikslas – užimti sostinę Kijevą.

02:22 Sankcijas Rusijai skelbia ir Japonija

Japonija įvedė naujas sankcijas Rusijai dėl jos karinės invazijos į Ukrainą. Apie tai pranešė ministras pirmininkas Fumio Kishida, praneša „Znak.com“.

Japonija uždraudė išduoti vizas kai kuriems Rusijos piliečiams ir įšaldė asmenų bei organizacijų turtą.

Šalis taip pat uždraudė į Rusiją eksportuoti prekes, kurios gali būti naudojamos kariniais tikslais.

02:12 Suskaičiuoti Rusijos armijos karinės technikos nuostoliai

Pranešama, kad per pirmą karo dieną okupantų armija prarado daugiau kaip 30 tankų, 130 šarvuotų kovos mašinų, 7 lėktuvus, 6 sraigtasparnius, praneša portalas „Censor.net“.

01:48 Karo pabėgėlius iš Ukrainos yra pasirengę priimti ir JAV

JAV yra pasirengusios priimti pabėgėlius iš Ukrainos, o vyriausybė yra pasirengusi padėti Ukrainai kaimyninėms Europos šalims susidoroti su padidėjusiu pabėgėlių, bėgančių nuo Rusijos invazijos, srautu, ketvirtadienį pareiškė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki, nurodo CNN.

01:42 Ukrainos prezidentas: aš esu taikinys Nr. 1

Prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė manantis, kad į Ukrainos sostinę Kijevą pateko Rusijos diversinės grupės, praneša CNN.

Vėlyvą ketvirtadienį paskelbtame vaizdo pareiškime V. Zelenskis sakė:  "Mūsų duomenimis, priešas mane pažymėjo kaip taikinį Nr. 1, o mano šeimą - kaip taikinį Nr. 2. Jie nori politiškai sunaikinti Ukrainą, sunaikindami valstybės vadovą. Turime informacijos, kad priešo diversinės grupės įžengė į Kijevą".

Tačiau jis pabrėžė, kad lieka vyriausybės kvartale kartu su kitais.

01:36 Per pirmąją karo dieną žuvo 137 ukrainečiai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad ketvirtadienį prasidėjus Rusijos invazijai žuvo 137 ukrainiečiai.

„Šiandien netekome 137 mūsų didvyrių, mūsų piliečių. Karių ir civilių“, – vaizdo kreipimesi sakė V. Zelenskis.

Jis pridūrė, kad dar 316 žmonių buvo sužeisti.

01:26 Ukrainoje paskelbta visuotinė mobilizacija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė įsaką pradėti visuotinę mobilizaciją.

Kaip teigiama valstybės vadovo interneto svetainėje paskelbtame dokumente, atsižvelgiant į situaciją, į kurią Ukraina yra patekusi, siekiant užtikrinti valstybės gynybą, palaikyti ginkluotųjų pajėgų ir kitų karinių struktūrų kovinę ir mobilizacinę parengtį, vadovaujantis Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos siūlymu, taip pat pagal šalies Konstituciją prezidentas nusprendė skelbti ir pradėti visuotinę mobilizaciją.

Pagal Ukrainos prezidento įsaką, kuris galios 90 dienų, visuotinė mobilizacija bus vykdoma visuose šalies regionuose,  Rusijai ketvirtadienį pradėjus didelio masto karinį puolimą prieš provakarietišką kaimynę.

01:21 Tamsoje paskendo ir Kijevas

Vėlų ketvirtadienio vakarą Ukrainos sostinėje Kijeve tapo tamsu ir labai tylu. Vakaro atokvėpis labai skiriasi nuo dienos, kurią lydėjo pavieniai sprogimai ir oro pavojaus sirenos, rašo CNN.

Kijevo meras Vitalijus Kličko paskelbė komendanto valandą nuo 22 val. vakaro iki 7 val. ryto, todėl gatvės liko tuščios, o daugelis pastatų visiškai tamsūs: žmonės visame mieste išjungė šviesas arba užtraukė užuolaidas.

Miesto viešojo transporto sistema taip pat buvo sustabdyta nakčiai, nors visos metro stotys lieka atidarytos ir gali būti naudojamos kaip avarinės slėptuvės.

00:48 Rusijos Centrinis bankas rems dėl sankcijų nukentėjusius bankus

Rusijos Vyriausybė ir Centrinis bankas suteiks reikiamą paramą bankams, kuriems pritaikytos sankcijos Rusijai pradėjus, kaip rašo  Rusijos banko spaudos tarnyba, karinę operaciją Ukrainoje, praneša portalas „Znak.com“.

Centrinis bankas teiks paramą lėšomis rubliais ir užsienio valiuta, taip pat jis yra pasirengęs imtis papildomų priemonių, kad užtikrintų bankų veiklos tvarumą ir tęstinumą bei apsaugotų jų kreditorių ir indėlininkų interesus, – sakoma Centrinio banko pranešime.

00:37 Prancūzija priminė, kad ne tik Rusija yra branduolinė valstybė

Atsižvelgdamas į Kremliaus vadovo Vladimiro Putino branduolinius grasinimus Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje, Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas užsiminė apie NATO branduolinį potencialą.

"Vladimiras Putinas taip pat turi suprasti, kad Atlanto aljansas yra branduolinis aljansas", – transliuotojui TV1 sakė J. Le Drianas. Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje V. Putinas savo kalboje per televiziją perspėjo, kad niekas neturėtų bandyti užkirsti jam kelio veikti kaimyninėje šalyje. Pasak jo, Rusija turi modernų branduolinį arsenalą ir sunaikins bet kokį užpuoliką. 

00:17 Į Ukrainą paleistos raketų salvės

Penktadienio naktį į  Ukrainą buvo paleistos, kaip atrodo, artilerijos raketų salvės, pranešė vietoje esanti CNN komanda. 

CNN taip pat nurodė, į pietus nuo Belgorodo Rusijoje, netoli paskutinio kontrolės posto Ukrainos link ir greitkelio, kuris veda į Ukrainos Charkovo miestą, sutelktos didelės Rusijos karių pajėgos.

00:04 E. Macronas telefonu V. Putino pareikalavo sustabdyti Rusijos puolimą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas telefonu pasikalbėjo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kad „pareikalautų nedelsiant sustabdyti“ Maskvos puolimą Ukrainoje, ketvirtadienį pranešė Eliziejaus rūmai.

„Pasikalbėjęs su Ukrainos prezidentu ir su juo susiderinęs, prezidentas [Macronas] paskambino Vladimirui Putinui, kad pareikalautų nedelsiant sustabdyti visas Rusijos karines operacijas, pabrėždamas, kad Rusijai gresia didžiulės sankcijos“, – nurodė prezidentūra, E. Macronui dalyvaujant ES viršūnių susitikime Briuselyje.

Kremlius savo ruožtu tenurodė, kad abu lyderiai „rimtai ir atvirai apsikeitė nuomonėmis“ apie Ukrainą.

23:56 Dėl mobilizacijos 18-60 metų Ukrainos vyrams neleidžiama išvykti iš šalies

Ukrainos valdžios institucijos praneša, kad dėl nepaprastosios padėties 18-60 metų Ukrainos piliečiams vyrams neleidžiama išvykti iš šalies. Jiems nebus leista kirsti šalies sienos, socialiniame tinkle „Facebook“  paskelbė Ukrainos muitinės Lvove vadovas Danilas Menšikovas. Jis paprašė žmonių nepanikuoti ir nebandyti patiems kirsti šalies sienos, praneša Vokietijos portalas „ntv.de“.

23:37 Užimtas Heničesko miestas

Heničesko miestą užėmė Rusijos kariai, pranešė miesto meras Aleksandras Tulupovas.

„Iš niekur nesulaukiame pagalbos, matyt, taip susiklostė. Likome čia vieni patys, mano užduotis – užtikrinti Heničesko ir visos bendruomenės funkcionavimą. Yra elektra, vanduo, išvežame šiukšles“, – „Current Time“ televizijos eteryje sakė meras.

23:32 Pranešama apie atkirstą salą Juodojoje jūroje

Ukrainos teigimu, Rusijos kariai galėjo užimti Juodojoje jūroje esančią Gyvatės salą. Vakare pasienio tarnyba pranešė, kad ryšys su pasieniečiais ir kariais buvo prarastas. Dieną priešas buvo apsupęs salą ir apšaudė ją iš laivų patrankų.

Tai viena iš nedaugelio Ukrainai priklausančių salų. Ji yra strategiškai svarbi, ypač dėl teisių į naudingųjų iškasenų išteklius jūroje. Dėl nedidelės Gyvatės salos 2000-ųjų pradžioje Rumunija ir Ukraina draugiškai išsprendė teritorinį ginčą.

23:29 Ukrainiečiai atsiėmė Hostomelio oro uostą

Ukrainos pajėgos atsiėmė Hostomelio oro uostą, esantį mažiau nei 10 km nuo Kijevo. Apie tai pranešė Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Heraščenka.

„Hostomelis! Pirmoji didelė pergalė!“, – feisbuke rašė jis ir paaiškino, kad oro uostą nuo okupantų išvadavo ukrainiečių desantininkai.

Anksčiau čia buvo išsilaipinę ir po kovos oro uostą užėmę Rusijos desantininkai.

23:19 JAV išsiunčia antrą pagal rangą šalyje Rusijos diplomatą

Jungtinės Valstijos išsiuntė iš šalies antrą pagal rangą čia dirbantį Rusijos diplomatą, atsakydama į analogišką Maskvos veiksmą, kai ši išvarė aukšto lygio Vašingtono pasiuntinį. Sergejus Trepelkovas trečiadienį buvo informuotas, kad turės palikti Ameriką po to, kai Maskva nurodė JAV misijos Rusijoje pavaduotojui Bartui Gormanui išvykti iš Maskvos praėjusią savaitę.

23:06 Kanada paskelbė naujas sankcijas Rusijai

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau pasmerkė Ukrainos užpuolimą ir paskelbė, kad Kanada įveda sankcijas 58 Rusijos asmenims. Taip pat uždraudžiamas visas eksportas į Rusiją bei atšaukiami galiojantys eksporto leidimai. 

23:00 Lvovas paskendo tamsoje

Ukrainos Lvovo miesto valdžia nurodė visame mieste išjungti šviesas kaip „prevencinę“ saugumo priemonę, praėjus mažiau nei parai po to, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į šalį. 

23 val. vietos laiku turi būti išjungtas visas gatvių ir pastatų apšvietimas, sakoma Lvovo srities valdžios institucijos "Facebook" žinutėje. Ji nurodė namų ūkiams laikytis šios tvarkos ir paprašė žmonių neiti iš namų, išskyrus neatidėliotinus atvejus, nurodo CNN. Lvove įsikūrusios kelios ambasados ir konsulatai, kurie pastarosiomis savaitėmis persikėlė iš Kijevo dėl santykinio saugumo vakarų Ukrainos mieste.

22:29 Į saugesnes vietas pajudėjo per 100.000 ukrainiečių

Daugiau nei 100.000 žmonių evakavosi į saugesnes vietas Ukrainos viduje, „bėgdami nuo smurto“, ketvirtadienį pranešė Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra.

„Taip pat buvo judama link tarptautinių sienų ir už jų ribų. Tačiau padėtis vis dar chaotiška ir sparčiai keičiasi“, – sakė Matthew Saltmarshas, agentūros atstovas spaudai.

22:25 ESBO darbuotojai užsieniečiai evakuojami iš Ukrainos

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) ketvirtadienį paskelbė, kad dėl Maskvos invazijos į Ukrainą laikinai evakuoja iš šios šalies darbuotojus užsieniečius. Keli šimtai ESBO stebėtojų iš dešimčių valstybių šiuo metu yra įstrigę Ukrainoje, nes didžiausiai pasaulyje saugumo organizacijai auštant pradėtos invazijos mastas, regis, buvo netikėtas.

Maskva 2014 m, sutiko su ESBO stebėtojų atsiuntimu stebėti ugnies nutraukimo Rytų Ukrainoje, kur prokremliški separatistai Luhansko ir Donecko regionuose kovojo su Ukrainos pajėgomis. Stebėtojai dirbo įvairiose vietose ir kasdien skelbdavo ataskaitas. Jie buvo vieninteliai neutralūs įvykių liudininkai.

22:16 Skaičiuojama, kad jau žuvo dešimtys žmonių

Ukrainos sveikatos apsaugos ministras Viktoras Liaško pranešė, kad po Rusijos pajėgų atakų žuvo 57 žmonės ir 169 buvo sužeisti. Jis sakė, kad taip pat buvo apšaudomos ligoninės, pranešta apie medicinos darbuotojų aukas.

22:11 Rusijos desantininkai nusileido Antonovo kariniame oro uoste

Pranešama, kad Rusijos desantininkai nusileido Antonovo kariniame oro uoste, kuris yra 40 km nuo Ukrainos sostinės ir buvo užimtas Rusijos karinių pajėgų. Remiantis ankstesniais pranešimais, Rusija gali netrukdomai judėti Ukrainos oro erdve po to, kai Ukrainos oro pajėgų objektai buvo atakuoti jau pirmosios atakos dienos rytą. Pentagono vertinimu, dabar Rusija gali bandyti perimti Kijevo kontrolę.

21:59 Apšaudomas Mariupolio miestas

Ukrainos Mariupolio miestas smarkiai apšaudomas, pranešama apie šimtus sprogimų. Miestas yra vienas didžiausių Ukrainos uostų prie Azovo jūros. Mariupolio užėmimas padėtų Rusijai užsitikrinti tiesioginį sausumos kelią į Krymą - 2014 m. Rusijos aneksuotą Ukrainos pusiasalį.

21:40 Pranešama, kad Lietuvoje nuolat stebimas radiacinis fonas

Rusų kariams užėmus Černobylio atominės elektrinės teritoriją, Lietuvoje nuolat stebimas radiacinis fonas, ketvirtadienį skelbia Radiacinės saugos centras, kuris   apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, nedelsiant informuos atsakingąsias institucijas ir gyventojus bei pateiks rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.

Ukrainos Prezidentūros atstovo Michailo Podoliako teigimu, šiuo metu nebeveikiančiai elektrinei, kurioje 1986 m. įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, iškilęs pavojus ir provokacijų grėsmė.

21:20 G. Nausėda mato Ukrainą oficialia kandidate į ES

Į Europos Sąjungos šalių lyderių susitikimą Briuselyje atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda paragino Europą ryžtingiau priimti sprendimus po Rusijos invazijos prieš Kijevą, taip pat siūlo svarstyti galimybes suteikti Ukrainai kandidatės į Bendriją statusą.

Plačiau skaitykite čia.

21:14 Skelbiamos JAV sankcijos

JAV sankcijos bus taikomos Rusijos bankams – JAV užšaldys keturių Rusijos bankų, kurie turi apie 1,3 trln. USD turto, sąskaitas JAV, tarp jų – ir VTB, kurio turtas sudaro 250 mlrd. USD, pranešė Joe Bidenas, JAV prezidentas.

Pasak J. Bideno, sankcijomis bus taikomasi ir į kai kuriuos Rusijos verslininkus. Kitos sankcijos taip pat apims galimybes finansuoti ir vystyti Rusijos karinį sektorių.

Plačiau apie naujas sankcijas skaitykite čia.

20:55 Užimtas Hostomelio oro uostas

Rusijos pajėgos perėmė Gostomelio oro uosto, esančio mažiau nei 10 km nuo Kijevo, kontrolę. Apie tai pranešė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas.

Anksčiau skelbta, kad prie šio oro uosto išsilaipino Rusijos desantininkai iš 20-ties sraigtasparnių.

20:54 FT šaltinis žvalgyboje: iki Kijevo apsupties liko nedaug

Aukšto rango Vakarų žvalgybos pareigūnas „Financial Times“ sakė, kad „liko nedaug laiko“, kol Rusija aplink Kijevą sutelks milžiniškas karines pajėgas, nes iš Baltarusijos į pietus pajudėjusios tankų ir karių kolonos susijungia su oro ir specialiosiomis pajėgomis, kovojančiomis dėl miesto oro uostų kontrolės.

„Tokiu tempu, jei ne šiandien, tai rytoj ryte Kijevas bus apsuptas. Esu įsitikinęs, kad artimiausiomis valandomis Rusija sieks sutelkti didžiulę jėgą Ukrainos sostinėje“, – sakė pareigūnas.

Tiek Ukrainos karinių pajėgų vadas, tiek šalies prezidentas anksčiau ketvirtadienį tvirtino, kad vyksta stiprus pasipriešinimas Rusijos pajėgoms.

20:43 Lietuva perduos „Kalashnikovų“ ir šovinių

Lietuva paskelbė perduosianti karinės paramos Ukrainai: šarvinių liemenių, šalmų, automatinių šautuvų „Kalashnikov“ ir šovinių.

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ketvirtadienį pranešė, kad karinės paramos siuntą planuojama perduoti artimiausiu metu. Tikslūs ginklų ir ekipuotės vienetai pranešime neatskleidžiami.

Plačiau skaitykite čia.

20:41 Rusijoje suimta per 1.000 protestuotojų

48-iuose Rusijos miestuose suimta per 1.080 žmonių, kurie išėjo į gatves protestuoti prieš Rusijos įsiveržimą į Ukrainą. Tokius duomenis 20 val. (Lietuvos laiku) pateikė žmogaus teisių projektas „OVD-Info“.

20:38 V. Putinas: Rusija lieka pasaulio ekonomikos dalis

„Rusija lieka pasaulio ekonomikos dalis. Neketiname kenkti pasaulio ekonomikos sistemai, kurios dalimi jaučiamės“, – sakė V. Putinas per susitikimą su stambių įmonių atstovais, kuris vyko maždau tuo metu, kai Europos šalys pradėjo skelbti apie pasirinktas sankcijas. 

ES dėl jų spręs vėliau vakare.

Plačiau skaitykite čia.

20:31 Rusijos kariuomenė: pirmoji puolimo diena buvo „sėkminga“

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad jos kariuomenė įvykdė uždavinius, nustatytus įsiveržimo į Ukrainą pirmajai dienai.

„Visos užduotys, iškeltos šiai dienai Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų padaliniams, buvo sėkmingai įvykdytos“, – sakė Igoris Konašenkovas, Gynybos ministerijos atstovas.

20:19 Šveicarija skelbia sankcijas

Šveicarija paskelbė sankcijas trims Rusijos bankams, 336 Dūmos deputatams, karininkams bei verslininkams. Apie tai paskelbė Ignazio Cassis, Šveicarijos prezidentas. Jis pareiškė, kad Rusija, įsibrovusi į Ukrainą, pažeidė tarptautinę teisę. 

I.Casis priminė, kad Šveicarija yra neutrali šalis ir 2014 m. nebuvo tiesiogiai įvedusi sankcijų Rusijai, tačiau buvo išleidusi įsaką, draudžiantį Rusijai apeiti Europos Sąjungos sankcijas. Prezidentas taip pat patvirtino, kad šį trečiadienį paskelbtos ES sankcijos Rusijai bus įtrauktos į 2014 m. išleistą nutarimą.

20:15 V. Zelenskis reikalauja virš Ukrainos įvesti neskraidymo zoną

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis reikalauja įvesti „neskraidymo zoną“ virš Ukrainos teritorijos ir tikisi šiuo klausimu Vakarų pagalbos. Jis tai aptarė su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu.

„Papildomų griežtų ES sankcijų Rusijos Federacijai paketas jau yra pakeliui. Visas detales aptariau su Emmanueliu Macronu“, – tviteryje parašė V. Zelenskis.

Jis akcentavo du sankcijų paketo elementus, kurių tikisi: „Reikalaujame Rusijos atjungimo nuo SWIFT, neskraidymo zonos įvedimo virš Ukrainos ir kitų veiksmų agresoriui sustabdyti.“

19:59 Rusijos pajėgos užėmė Černobylio AE

Rusijos kariuomenė užėmė Černobylio atominę elektrinę. Tai pranešė Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas.

„Po įnirtingos kovos Černobylio kontrolė buvo prarasta. Buvusios Černobylio atominės elektrinės įrenginių, izoliavimo ir branduolinių atliekų saugyklos būklė nežinoma. Po absoliučiai beprasmiško rusų puolimo šia kryptimi neįmanoma teigti, kad Černobylio atominė elektrinė yra saugi. Tai viena rimčiausių grėsmių Europai šiandien“, – komentavo M. Podoliakas.

Apie AE objektų, esančių Ukrainos šiaurėje netoli sienos su Baltarusija, keliamą pavojų anksčiau pranešė ukrainiečių vidaus reikalų ministras Antonas Heraščenka ir prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Jeigu per okupantų artilerijos smūgius bus sunaikintos branduolinių atliekų saugyklos, radioaktyvios dulkės gali pasklisti Ukrainos, Baltarusijos ir Europos Sąjungos šalių teritorijose“, – sakoma A. Heraščenkos „Facebook“ pranešime.

19:55 Prie Kijevo išsilaipino rusų desantininkai

20 Rusijos sraigtasparnių KA-52 ir Mi-8 Gostomelio oro uoste išlaipino desantą, vyksta mūšis. Apie tai pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas.

19:34 Naujos JK sankcijos

Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas paskelbė naujausias sankcijas Rusijai dėl šios pradėto karo. Panašios finansinės sankcijos bus taikomos ir Baltarusijai dėl jos vaidmens puolant Ukrainą.

Plačiau skaitykite čia.

19:33 Pirma karo diena iš Rusijos biržų iššlavė beveik 260 mlrd. USD

Rusijai pradėjus invaziją į Ukrainą, aktyvų kainos Rusijos akcijų biržose ketvirtadienį smuko apie 35%, o jų rinkos kapitalizacija krito beveik 260 mlrd. USD.

Ketvirtadienio pavakarę Rusijos akcijų biržos, kuriai tai buvo prasčiausia diena istorijoje, pranokusi ir šalies defoltą 1998 m., indeksas MOEX buvo nukritęs apie 35%, dienos pradžioje nuosmukis viršijo ir 40%.

Plačiau skaitykite čia.

19:19 A. Lukašenka šaukia karių iš rezervo

Neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasirašė įsakymą, kuriuo šaukia karių iš rezervo. Dekretas pasirašytas ketvirtadienį, o įsigalios vasario 26 d., šeštadienį, praneša „reform.by“.

Režimui palanki vyriausybinė naujienų agentūra „Belta“ teigia, kad bus pašaukta apie 150 rezervo karių ir kad toks šaukimas šiemet buvo planuotas ir esą nėra susijęs su Maskvos pradėtu karu Ukrainoje.

19:16 Lietuva stabdo vizų išdavimą Rusijos piliečiams

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį pranešė stabdanti vizų išdavimą Rusijos piliečiams.

„Solidarizuojantis su Ukraina ir jos žmonėmis, patiriančiais Rusijos karinę agresiją, Lietuvos užsienio reikalų ministerija stabdo vizų išdavimą Rusijos piliečiams“, – rašoma pranešime.

19:01 V. Putinas susitiko su stambaus Rusijos verslo atstovais

Kremliui pradėjus karą Ukrainoje, o Rusijos akcijų biržai patyrus didžiausią krytį istorijoje, V. Putinas ketvirtadienį susitiko su šalies didelių įmonių atstovais.

Aleksandras Šochinas, Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjungos vadovas, kalbėjo, kad šalies verslui teks dirbti sudėtingomis sąlygomis.

„Suprantame, kad naujosios sankcijos bus daug griežtesnės nei visi ankstesni apribojimai ir turės įtakos daugeliui sektorių – gali sutrikti tiek finansų sektorius, tiek gavybos pramonė, tiek technologinės įrangos, tam tikrų rūšių žaliavų ir komponentų tiekimas, logistikos grandinės“, – jį cituoja „Ria Novosti“.

Jis kalbėjo, jog reikės įgyvendinti importo pakeitimo strategiją, ieškoti naujų partnerių „tose šalyse, kurios pasirengusios tęsti bendradarbiavimą“.

18:46 Lietuvoje – palaikymo akcijos

Ketvirtadienio pavakare prasidėjo Rusijos invaziją patiriančios Ukrainos palaikymo akcijos. Jos vyksta penkiuose šalies didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje – bei mažesniuose miestuose. Plačiau skaitykite čia.

18:41 Ukrainiečiai bando atkovoti aerodromą netoli Kijevo

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, ketvirtadienį pažadėjo susigrąžinti karinių oro pajėgų bazę šalia Kijevo, užimtą į šalį įsiveržusių Rusijos pajėgų.

„Priešo oro desantininkai užblokuoti Hostomelyje – mūsų pajėgoms buvo įsakyta juos sunaikinti“, – vaizdo pranešime sakė V. Zelenskis.

Anksčiau naujienų agentūros AFP reporteriai sakė matę sraigtasparnius, mažame aukštyje skrendančius iš šiaurės sostinės link. Tuo metu Valerijus Zalužnas, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas leitenantas, patvirtino: „Vyksta kautynės dėl Hostomelio aerodromo.“

Hostomelio aerodromas ir Antonovo oro uostas yra Kijevo šiaurės vakariniame pakraštyje. Šis taškas yra arčiausiai sostinės (40 km), kurį, kiek žinoma, pirmąją invazijos dieną yra pasiekusios Rusijos pajėgos.

[infogram id="28b22b0a-0da7-4959-9caa-229adbf3d3c0" prefix="TM5" format="interactive" title="Rusijos atakos Ukrainoje"]

18:20 Lietuvoje įvesta nepaprastoji padėtis

Seimas ketvirtadienį patvirtino prezidento Gitano Nausėdos dekretą, kuriuo Lietuvoje nuo ketvirtadienio 13 valandos iki kovo 10-osios 24 valandos įvesta nepaprastoji padėtis.

Plačiau skaitykite čia.

18:12 Rusijos miestuose – protestai prieš karą

Maskvos Puškino aikštėje protestuojančiuosius pradėjo sulaikyti milicija.„Rbc.ru“ praneša, kad sulaikyta apie 20 asmenų, kiti per garsiakalbius raginami skirstytis.

V. Putino karui nepritariančiųjų sulaikyta ir Jekaterinburge, Sankt Peterburge.

Rusijos tarnybos ketvirtadienį perspėjo karo su Ukraina priešininkus nesirinkti į protestus.

Protestuotojas Maskcoje laiko plakatą su užrašu „Karui su Ukraina NR, Putinai, atsistatydink“. Kirilo Kudraciavo (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Protestuotojas Maskcoje laiko plakatą su užrašu „Karui su Ukraina NR, Putinai, atsistatydink“. Kirilo Kudraciavo (AFP / „Scanpix“) nuotr.

17:50 Pradeda veikti „karštoji linija“ Lietuvos piliečiams

Pradeda veikti „karštoji linija“ Ukrainoje esantiems Lietuvos piliečiams +370 5 251 2764, ketvirtadienį skelbia Užsienio reikalų ministerija (URM).

Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius, kurie dėl kokių nors priežasčių negali išvykti, prašoma nedelsiant užsiregistruoti adresu https://keliauk.urm.lt/keliones-registracijos-forma.

17:48 Žiniasklaida: ES nesusitaria dėl SWIFT

CNN skelbia, kad Europos Sąjungos (ES) valstybės narės nesutaria dėl vienos pagrindinių sankcijų – Rusijos atkirtimo nuo tarptautinių tarpbankinių finansinių atsiskaitymų sistemos SWIFT. 

17:42 Į Lietuvą atvyko papildomos JAV pajėgos

Reaguojant į saugumo situaciją dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje, į Lietuvą atvyko papildomos Jungtinių Valstijų pajėgos, pratęsiama ir JAV sunkiojo „3-66 Armor“ bataliono rotacija.

Plačiau skaitykite čia.

17:40 Maskvos atstovas teigia, kad Rusija atsakys į ES sankcijas

Rusijos nuolatinis atstovas Europos Sąjungoje Vladimiras Čižovas susitikime su Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) generaliniu sekretoriumi Stefano Sannino pareiškė, kad naujos Europos Sąjungos sankcijos yra neteisėtos, ir nurodė neva tokie Bendrijos veiksmai neliks be atsako.

„Rusija pabrėžė tokių vienašalių priemonių, galinčių tik dar labiau pabloginti ir taip sudėtingą Rusijos ir ES santykių padėtį, neteisėtą ir neapibrėžtą pobūdį. Partneriai buvo įspėti, kad tokia (įvykių) eiga neišvengiamai sulauks atsakomųjų žingsnių iš Rusijos“, – sakoma Rusijos Federacijos nuolatinės atstovybės prie ES pareiškime, paskelbtame po V. Čižovo susitikimo su S. Sannino.

17:29 Kijeve skelbiama komendanto valanda

Kijevo meras Vitalijus Kličko paskelbė, kad mieste nuo šiandien įvedama komendanto valanda. Ji tęsis nuo 10 valandos vakaro iki 7 valandos ryto.

17:24 Rusijos pajėgos įžengė į Černobylio AE teritoriją

Į Ukrainą įsiveržusios Rusijos pajėgos įžengė į uždarą teritoriją prie Černobylio atominės elektrinės šalies šiaurėje, pranešė ukrainiečių vidaus reikalų ministras Antonas Heraščenka.

„Nacionalinės gvardijos kariai, saugantys pavojingų radioaktyvių atliekų saugyklą, įnirtingai priešinasi“, – sakoma A. Heraščenkos „Facebook“ paskelbtame pranešime.

17:15 Politologė: agresija prieš Ukrainą – mirties nuosprendis Putino režimui

Prieš Ukrainą nukreiptus agresyvius Vladimiro Putino veiksmus sunku racionaliai suvokti, todėl neatmestina, kad desperatiški dabartinio Kremliaus šeimininko veiksmai gali tapti jo režimo pabaigos pradžia.

Interviu „Verslo žinių“ podkaste Margarita Šešelgytė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė, tvirtino, kad „peržengdamas raudonąją liniją ir inicijuodamas šį nusižengimą prieš žmoniją, Rusijos prezidentas, matyt, neadekvačiai vertina visą situaciją“.

Plačiau klausykite čia.

17:03 Latvija atšaukia ambasadorių iš Rusijos, stabdo vizų išdavimą

Latvija sustabdys vizų išdavimą Rusijos piliečiams ir atšaukia iš Maskvos savo ambasadorių, pranešė latvių užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius.

Atsižvelgdama į Rusijos agresiją prieš Ukrainą, Latvija nusprendė atšaukti iš Maskvos Marį Riekstinį, taip pat sustabdyti vizų išdavimą, išskyrus atvejus, susijusius su ypatingomis humanitarinėmis aplinkybėmis, sakoma E. Rinkevičiaus „Twitter“ žinutėje.

16:57 Rusijos kariai bando užimti Černobylio AE 

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka pranešė, kad Rusijos kariai iš Baltarusijos teritorijos priartėjo prie Černobylio atominės elektrinės zonos.

„Jei branduolinių atliekų saugykla bus sunaikinta dėl artilerijos smūgių, radioaktyviosios dulkės gali padengti Ukrainos, Baltarusijos ir ES šalių teritorijas!“ – feisbuke parašė A. Geraščenka.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad Rusijos pajėgos bando užimti nebeveikiančią Černobylio atominę elektrinę.

„Mūsų kariai atiduoda savo gyvybes, kad 1986 m. tragedija nepasikartotų. Apie tai pranešiau Švedijos premjerui. Tai – karo paskelbimas visai Europai“, – rašė Ukrainos prezidentas.

16:51 Lenkija pasienyje steigs ukrainiečių pabėgėlių priėmimo centrus

Lenkija ketvirtadienį pranešė, kad palei sieną su Ukraina atidarys devynis pabėgėlių priėmimo centrus, laukdama pabėgėlių antplūdžio po Rusijos įsiveržimo į kaimyninę šalį.

Lenkijos vidaus reikalų ministras Mariuszas Kaminskis sakė, kad Lenkija priims „tiek žmonių, kiek jų bus prie mūsų sienų“.

16:47  A. Lukašenka su V. Putinu aptars „Iskander“ ir S-400 dislokavimą prie vakarinių sienų

Autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pranešė ketinantis su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu aptarti galimybę prie vakarinės sienos dislokuoti vidutinio nuotolio balistinių raketų „Iskander“ bei oro gynybos sistemų S-400.

„Šiandien arba rytoj aptarsime su Rusijos prezidentu galimybę sustiprinti savo pajėgumus vakarų kryptimi“, – A. Lukašenka sakė valstybinei naujienų agentūrai „Belta“.

„Šiandien pasikonsultavome su kariuomene ir matome, kad yra poreikis dislokuoti „Iskander“ ir galbūt vieną ar keletą batalionų S-400 kažkur, kur galėtume stebėti situaciją iki pat Berlyno. – A. Lukašenką citavo CNN. – Mes galime apsieiti ir be jų, bet būtų gerai juos turėti. Tada jie čia nenorės lįsti.“

16:44 Vokietija: sankcijos „smarkiai apribos“ Rusijos prieigą prie ES ir JAV rinkų

Vakarų sąjungininkės įves sankcijas, kurios smarkiai apribos Rusijos prieigą prie Europos ir Amerikos rinkų, ketvirtadienį Rusijai įsiveržus į Ukrainą pareiškė Vokietijos vicekancleris.

„Stiprus sankcijų paketas“ „atkirs Rusijos ekonomiką nuo pramonės pažangos, bus nukreiptas ir įšaldys turtą bei finansines lėšas bei smarkiai apribos prieigą prie Europos ir JAV rinkų,“ – pareiškė Vokietijos ekonomikos ministras, vicekancleris Robertas Habeckas.

16:35 Kijevo apylinkėse vyksta mūšis dėl aviacijos bazės

Rusijos ir Ukrainos pajėgos kaunasi dėl vienos karinės oro bazės kontrolės į šiaurės vakarus nuo Kijevo, ketvirtadienį pranešė aukšto rango ukrainiečių kariškis, tame rajone skraidant dešimtims atakos sraigtasparnių.

„Vyksta kautynės dėl Hostomelio aerodromo“, sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas leitenantas Valerijus Zalužnas.

Anksčiau naujienų agentūros AFP reporteriai sakė matę sraigtasparnius, mažame aukštyje skrendančius iš šiaurės sostinės link. 

16:28 Užėmė Antonovo oro uostą

Įvykio vietoje esantis kanalo CNN reporteris Matthew Chance‘as praneša, kad rusų pajėgos užėmė Antonovo oro uostą, esantį už maždaug 30 km nuo Kijevo.

„Šie kariai, kuriuos matote, yra rusų oro desanto pajėgos. Jos užėmė šį oro uostą“, - pranešė M. Chance‘as.

16:21 M. Draghi reikalavimas

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi ketvirtadienį pareikalavo, kad Rusija „besąlygiškai išvestų“ savo karius iš Ukrainos, sakydamas, jog jos invazija į  provakarietišką savo kaimynę „veikia mus visus, mūsų kaip laisvų žmonių gyvenimus ir mūsų demokratijas“.

Plačiau skaitykite čia. 

16:20 Kijeve paskelbtas oro pavojus, Charkovas bombarduojamas 

Kijevo valdžia ketvirtadienį pranešė, kad mieste paskelbtas atakų iš oro pavojus, o iš Charkovo pranešama apie prasidėjusį bombardavimą, Rusijai tęsiant didelio masto karinį puolimą prieš kaimyninę šalį.

„Kijeve paskelbtas oro pavojus! Prašome visus skubiai vykti į civilinės gynybos slėptuves!“ – sakoma Ukrainos sostinės administracijos pranešime.

Tuo metu susirašinėjimo „Telegram“ kanalas „Charkiv 1654“ pranešė, kad šiaurės rytiniame Charkivo mieste apie 16 val. prasidėjo bombardavimas, pranešė naujienų agentūra „Unian“.

„Unian“ pranešime sakoma, kad aukų tarp civilių nėra. Charkivo meras Ihoris Terechovas prašė žmones likti slėptuvėse.

16:17 V. Zelenskis atsisako palikti Kijevą

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas sakė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis nepaliks Kijevo „iki pat galo“, tačiau Ukrainos vadovybės evakuacijos keliai yra numatyti. V. Zelenskis ir vyriausybės struktūros nebus evakuojami iš Kijevo, nurodė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas.

„Tai neįmanoma, nes V. Zelenskis priklauso kategorijai žmonių, kurie čia bus iki galo. Evakuacijos keliai, žinoma, yra numatyti, bet mes jais nesinaudojame“, – atsakydamas į klausimą apie galimą prezidento išvykimą iš šalies sakė Podoliakas.

16:11 Belgija siūlo stabdyti vizų išdavimą rusams ES lygiu

Belgija paskelbė siūlanti Europos Sąjungos (ES) lygiu stabdyti vizų išdavimą visiems Rusijos federacijos piliečiams, įskaitant studentus, darbuotojus ir turistus, taip reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

„Rusijos nutrūktgalviška ataka verčia mus būti atsargiems su rusais, norinčiais patekti į Belgiją“, – naujienų agentūra „Reuters“ citavo Sammy Mahdi, Belgijos vidaus reikalų ministerijos viceministrą, bei valstybės sekretorių migracijos, prieglobsčio ir Nacionalinės loterijos klausimais.

„Šiuo metu rusai čia nėra laukiami, o visa apimantis vizų režimo stabdymas neturėtų būti tabu“, – sakė ministerijos atstovas ir pridūrė, kad tai turėtų apimti tiek vidutinio ilgio, tiek ilgalaikes vizas.

16:10 E. Macronas žada į Rusijos karo aktą atsakyti be silpnumo ženklų

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį perspėjo Rusiją, kad jos laukia bekompromisis atsakas į sprendimą užpulti Ukrainą, kurį jis pavadino lūžio tašku Europos istorijoje.

„Į šį karo aktą atsakysime ne iš silpnosios pozicijos, ramiai, ryžtingai ir vieningai“, – kreipdamasis į tautiečius pabrėžė E. Macronas.

Pasak jo, šie įvykiai yra „lūžio taškas Europos ir mūsų šalies istorijoje“, turėsiantis „gilių ir ilgalaikių pasekmių mūsų gyvenimui“.

„Nebūsime silpni karinėje, ekonominėje ir energetikos srityse“, – pažymėjo prezidentas.

E. Macronas ne kartą kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, siekdamas diplomatiškai išspręsti augusią įtampą, tačiau šios pastangos nedavė rezultato.

16:07 Vokietija jau rado alternatyvių dujų ir naftos tiekėjų

Vokietijos ūkio ministras Robertas Habeckas pranešė, kad Vokietija yra užsitikrinusi apsirūpinimą nafta ir dujomis tuo atveju, jei Rusija visiškai sustabdytų jų tiekimą.

Vokietijos nacionaliniame rezerve yra sukaupta naftos 90-čiai dienų. Vokietija iš Rusijos gauna 35% naftos bei 55% dujų. Tačiau, ministro teigimu, jau rasti kiti būdai dujų ir naftos tiekimui užtikrinti.

15:57 V. Putino režimas grasina ir savo piliečiams

Rusijos tarnybos ketvirtadienį perspėjo karo su Ukraina priešininkus nesirinkti į protestus, prezidentui Vladimirui Putinui pradėjus didelio masto įsiveržimą į kaimyninę šalį.

Tyrimų komitetas savo pranešime perspėjo Rusijos žmones teisiniais padariniais už dalyvavimą neteisėtuose protestuose, susijusiuose su „įtempta politine padėtimi“.

15:54 S. Cichanouskaja perima Baltarusijos prezidento pareigas

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja kanale NEXTA ketvirtadienio popietę paskelbė perimanti Baltarusijos prezidento postą iš autoritarinio šalies lyderio Aliaksandro Lukašenkos, kurį ji apkaltino prisidedant prie Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Šį rytą Rusija užpuolė Ukrainą ir pažeidė fundamentalius tarptautinės teisės principus. Baltarusijos teritorija, Baltarusijos ginkluotosios pajėgos dalyvavo šiame išdavikiškame agresijos akte“, – vaizdo įraše kalbėjo S. Cichanouskaja.

„A. Lukašenka pilnai dalijasi atsakomybe dėl šio karo kartu su Rusijos prezidentu. Neteisėtas šalies prezidentas įsileido užsienio pajėgas į šalies teritoriją ir tiesiogiai prisidėjo prie konflikto. Tai yra aukščiausio lygio Baltarusijos žmonių interesų išdavystė“, – kalbėjo opozicijos lyderė.

S. Cichanouskaja taip pat paskelbė, kad nuo šio momento perima Baltarusijos prezidento atsakomybes ginti nepriklausomybę ir nacionalinius Baltarusijos interesus, bei imasi atstovauti ir užtikrinti Baltarusijos žmonių teises bei laisves iki kitų rinkimų. Opozicijos lyderė pranešė apie sukuriamą pereinamąjį kabinetą, kuris veiks kaip nacionalinis Baltarusijos valstybės autoritetas.

15:50 Pekinas: suprantame Rusijos nuogąstavimus 

Pekinas ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų ministrui pareiškė suprantąs „pagrįstus“ Maskvos nuogąstavimus dėl saugumo, susijusius su Ukraina, rašoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, išplatintame Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui įsakius pradėti Ukrainos puolimą.

Plačiau skaitykite čia.

15:40 Suduoti 4 balistinių raketų smūgiai iš Baltarusijos

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas leitenantas Valerijus Zalužnas per „Facebook“ nurodė, kad Rusijos pajėgos iš Baltarusijos teritorijos paleido keturias balistines raketas.

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka anksčiau ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalies kariuomenė nedalyvauja Rusijos puolime prieš Ukrainą.

„Mūsų ginkluotosios pajėgos šioje operacijoje nedalyvauja“, – sakė A. Lukašenka, artimas Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas.

15:36 Ukraina ginasi 

„Kovinės operacijos vykdomos beveik palei visą Ukrainos perimetrą“, – sako Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas.

Rusijos pajėgos Ukrainos civilinei ir karinei infrastruktūrai sudavė daugiau nei 30 smūgių raketomis, orlaiviais ir artilerija.

Generalinis štabas praneša, kad netoli Charkovo vyksta įnirtingi mūšiai – buvo sudeginti keturi rusų tankai. Ukrainiečiams pavyko atmušti Rusijos puolimą Černigovo srityje. Jau anksčiau minėta, kad Ukrainos pajėgos visiškai kontroliuoja Ščastijos miestą Luhansko regione, į visišką Ukrainos kontrolę sugrįžo ir Mariupolis.

Rusija tęsia puolimą Armiansko-Chersono ir Čaplinkos-Kachovkos kryptimis.

15:29 URM išsikvietė Rusijos ambasadorių

Užsienio reikalų ministerija (URM) ketvirtadienį išsikvietė Rusijos ambasadorių Lietuvoje Aleksejų Isakovą pareikšti protesto dėl Kremliaus invazijos į Ukrainą, BNS patvirtino ministro Gabrieliaus Landsbergio atstovė spaudai.

„Ambasadorius buvo iškviestas į Užsienio reikalų ministeriją, jam buvo įteiktas griežtas protestas dėl Rusijos karinės invazijos į Ukrainą“, – sakė Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė.

Iš URM išėjęs ambasadorius žurnalistams pakomentuoti situaciją atsisakė.

15:26 Ragina nutraukti diplomatinius santykius su Rusija

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pranešė, kad Ukraina oficialiai nutraukė diplomatinius santykius su Rusija. Ukrainos užsienio reikalų ministras paragino ir kitas šalis tai padaryti.

„Šiuo konkrečiu žingsniu jūs parodysite, kad esate išvien su Ukraina ir kategoriškai atmetate didžiausią agresiją Europoje nuo II-ojo pasaulinio karo laikų“, - socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė D. Kuleba.

15:25 ES įspėja Baltarusiją nedalyvauti puolime

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis ketvirtadienį paragino Baltarusiją nedalyvauti Rusijos pradėtame puolime prieš Ukrainą.  

Šį raginimą jis paskelbė prieš skubiai sušauktą Europos Sąjungos viršūnių susitikimą, kuriame bus sprendžiama dėl naujų sankcijų Maskvai už įsiveržimą į kaimyninę šalį.

Per spaudos konferenciją NATO būstinėje Briuselyje kreipdamasis į Baltarusiją ir jos žmones Ch. Michelis sakė: „Turite pasirinkimą nesekti destruktyviais Rusijos veiksmais. Turite pasirinkimą nedalyvauti šioje bereikalingoje tragedijoje prieš jūsų kaimynus Ukrainoje.“

15:19 Ukrainos naujienų agentūros puslapis nebeveikia

Ukrainos naujienų agentūros puslapis „Unian“ tapo nepasiekiamas. 

15:05 A. Anušauskas: Ukrainai reikalinga bet kokia NATO parama

Ukrainai šiuo metu reikalinga bet kokia NATO parama, sako su šalies gynybos ministru Oleksijumi Reznikovu Rusijos pradėtą karą aptaręs Arvydas Anušauskas, Lietuvos krašto apsaugos ministras.

„Kokią paramą valstybė pasirinks, tokia parama tikrai pravers Ukrainai. Daug kas šaipėsi, kai Vokietija suteikė paramą 5.000 šalmų. Tai noriu pasakyti, kad ukrainiečiams tai irgi gyvybiškai reikalinga parama: ir šalmais, ir liemenėmis, ir neletalinėmis priemonėmis, nes reikia aprūpinti ir rezervo karius tokiomis priemonėmis, kurios saugo gyvybes. Ministras tą labai aiškiai pabrėžė“,  – LRT ketvirtadienį sakė A. Anušauskas.

Plačiau skaitykite čia. 

15:03 Prancūzija pasmerkė Baltarusiją dėl jos vaidmens kare prieš Ukrainą

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas pasmerkė „Baltarusijos teritorijos panaudojimą agresijai prieš Ukrainą, suverenią šalį“. Už tai, anot Prancūzijos, atsakingas yra A. Lukašenkos režimas. 

Prancūzija taip pat teigė, kad stiprins pagalbą Ukrainai, tačiau neįvardijo, ar tieks Ukrainai ginkluotę.

„Šis pasirinkimas kariauti rodo brutalų tarptautinės teisės pažeidimą“ ,– pridėjo Prancūzijos užsienio reikalų ministras.

14:53 G. Nausėda ragina rusus netylėti

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį kreipėsi į Rusijos žmones, ragindamas netylėti ir išreikšti poziciją prieš pradėtą karą su Ukraina.

„Jūsų vadovai vienašališkai nusprendė užpulti kaimyninę šalį. Šalį, su Rusija susieta glaudžiais istoriniais ir kultūriniais ryšiais. Tautą, kurią Jūs vadinate broliais ir seserimis. Šis karas niekam nereikalingas. Nei rusams, nei ukrainiečiams, nei visam likusiam pasauliui“, – teigiama ketvirtadienį išplatintame viešame kreipimesi.

Anot G. Nausėdos, dar ne vėlu „sustabdyti šį nusikaltimą“, užkirsti kelią tūkstančių nekaltų žmonių žūčiai.

„Ar nori rusai karo? Aš noriu tikėti, kad ne. Netylėkite. Nenusisukite neteisybės akivaizdoje. Būkite drąsūs ir ryžtingi!“ – tvirtino jis.

14:52 JK premjeras: Vakarai rengia didžiules naujas sankcijas Rusijai

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį pareiškė, kad Vakarų sąjungininkės rengia „didžiulį“ sankcijų Rusijai paketą, Maskvai užpuolus savo provakarietišką kaimynę.  

Kreipdamasis į ukrainiečius B. Johnsonas sakė: „Mes negalime tiesiog nusigręžti ir to nedarysime.“

Per televiziją kreipdamasis į britus premjeras Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną pavadino diktatoriumi ir sakė, kad jam niekada „nepavyks nuslopinti ukrainiečių tautinės savimonės“.   

14:40 Kanada: Rusija neliks nenubausta už begėdišką Ukrainos užpuolimą

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ketvirtadienį pasmerkė Rusijos pasibaisėtiną ir neišprovokuotą puolimą prieš Ukrainą.

Jis paragino Maskvą nedelsiant atitraukti savo pajėgas iš Ukrainos ir įspėjo, kad agresija neliks nenubausta.  

„Kanada griežčiausiai smerkia Rusijos pasibaisėtiną puolimą prieš Ukrainą“, – nurodė J. Trudeau.

Kanados vadovas sakė, kad šie „neišprovokuoti veiksmai“ yra akivaizdus tolesnis Ukrainos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimas. Jis paragino Rusiją „nedelsiant nutraukti visus priešiškus ir provokacinius veiksmus prieš Ukrainą ir išvesti iš šalies visas karines ir marionetines pajėgas“.    

J. Trudeau įspėjo Maskvą apie „skaudžias pasekmes“ ir pažadėjo kartu su sąjungininkais „kolektyviai atsakyti į šiuos beatodairiškus ir pavojingus aktus“, be kita ko, ir įvedant daugiau sankcijų.    

„Rusijos begėdiški veiksmai neliks be atsako“, – sakė jis. 

14:38 Kijevo srityje nukrito Ukrainos karinis transporto lėktuvas

Ukrainos kariniam transporto lėktuvui An-26 ketvirtadienį nukritus ir užsiliepsnojus Kijevo srityje žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerija.

Naujienų agentūra „Unian“ citavo ministerijos pranešimą, kad lėktuvas nukrito Obuchivo rajone ir kad jame buvo 14 žmonių. Pranešime nenurodoma, ar lėktuvas buvo numuštas per anksčiau ketvirtadienį prasidėjusį didelio masto Rusijos puolimą.

„Unian“ paskelbtoje nuotraukoje matyti sudužusio lėktuvo uodega su karinių oro pajėgų atpažinimo ženklais.

„Tarp Žukivčių ir Triplojės kaimų Obuchivo rajone nukrito Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinis lėktuvas (jame buvo 14 žmonių), – sakoma Ministerijos pranešime. – Jis užsiliepsnojo, todėl žuvo penki žmonės.“

14:35 VSD siunčia perspėjimą apie propagandistų veiklą Lietuvoje

Rusijai užpuolus Ukrainą, valstybės saugumo departamentas (VSD) ketvirtadienį įspėjo apie galimą Kremliui lojalių propagandistų veiklą Lietuvoje.

„Kremliaus režimui lojalių propagandistų sukurtoje produkcijoje ir Rusijoje organizuojamuose renginiuose šių grupių atstovai bus bandomi pateikti kaip didelės dalies Lietuvos visuomenės paramą turintys politiniai veikėjai, nors realiai jų politinė įtaka yra labai maža“, – rašoma pranešime.

Plačiau skaitykite čia.

14:31 Lenkija svarsto uždaryti savo sienas su Rusija ir Baltarusija

Lenkijoje aukščiausiu lygiu svarstoma uždaryti sienas su Rusija ir Baltarusija. 

14:21 J. Stoltenbergas: NATO neplanuoja siųsti karių į Ukrainą

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Aljansas neketina siųsti pajėgų į Ukrainą, Maskvai užpuolus savo provakarietišką kaimynę. 

„Ukrainoje nėra NATO karių ir mes neplanuojame siųsti NATO karių į Ukrainą“, – sakė J. Stoltenbergas per spaudos konferenciją po skubiai sušaukto Aljanso narių ambasadorių susitikimo. 

„Kalbėjome tik apie NATO pajėgų stiprinimą Aljanso rytiniame sparne, NATO teritorijoje, ir mes jį stipriname“, – pridūrė generalinis sekretorius.

14:20 Rusijos pajėgos prasiveržė į Kijevo sritį

Rusijos pajėgos ketvirtadienį prasiveržė į Kijevo regiono šiaurinę dalį, apšaudžiusios vyriausybės pozicijas raketomis „Grad“, pranešė Ukrainos pasieniečiai.

Vienas naujienų agentūros AFP reporteris Ukrainos sostinės šiaurinėje dalyje taip pat matė kelis miesto link žemai skriejančius sraigtasparnius, pasirodžius pranešimams, kad puolamas vietos oro uostas.

14:19 Lietuva ruošiasi priimti pabėgėlius

Vilnius ir Kaunas skelbia esantys pasirengę priimti karo pabėgėlius ir kviečia registruotis žmones, kurie turi sąlygas savo būstuose priimti iš Ukrainos nuo karo bėgančius gyventojus.

Sostinės meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį pabrėžė, jog Vilnius pasirengęs priimti sužeistuosius bei apgyvendinti karo pabėgėlius. Suskaičiuota, jog turima galimybių apgyvendinti apie 3.000 žmonių.

„Mūsų pajėgos tokios – butuose atlaisvintuose, vaikų namuose, kuriuos uždarinėjame yra 1 tūkst., sporto salėse dar plius apie 2.000 vietų. Jei reikės bus daugiau“, – tiesioginėje transliacijoje sakė R. Šimašius.

Plačiau skaitykite čia. 

14:17 Numušė sraigtasparnius

Ukrainos oro gynybos pajėgos netoli Gostomelio Antonovo oro uosto numušė tris rusų sraigtasparnius, pranešė Strateginės komunikacijos centras.

Anksčiau skelbta, kad rusų pajėgos bando užimti šį vos už 40 km nuo Kijevo esantį oro uostą.

14:05 Turkija ragina sustabdyti Ukrainos puolimą

Turkija ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą yra nepriimtinas ir paragino Maskvą nedelsiant sustabdyti neteisingą ir neteisėtą invaziją.

„Laikome šią karinę operaciją nepriimtina ir ją atmetame“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Raginame Rusijos Federaciją sustabdyti šiuos neteisingus ir neteisėtus veiksmus kiek galima greičiau“, – pridūrė ministerija.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas savo ruožtu pasmerkė Rusijos invaziją Ukrainoje ir sakė, kad ji yra „skaudus smūgis“ taikai regione.

13:58 A. Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija gali prisijungti prie puolimo

Aliaksandaras Lukašenka, Baltarusijos diktatorius, teigia, kad jo kariuomenė, jeigu reikės, gali dalyvauti kariniuose veiksmuose prieš Ukrainą.

„Jeigu reikės Baltarusijai ir Rusijai, mes ten būsime“, – naujienų agentūrai „Belta“ sakė jis.

Anksčiau ketvirtadienį A. Lukašenka tikino, kad Baltarusija neva kare nedalyvaujanti, nors Ukraina pranešė, kad puolimas prieš Kijevą vykdytas iš Baltarusijos teritorijos ir ji yra tokia pat agresorė, kaip ir Rusija.  

Diktatorius A. Lukašenka pažėrė ir daugiau pareiškimų ir teigė, kad Minske galėtų būti suorganizuotos Ukrainos ir Rusijos derybos. 

Demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pabrėžė, kad A. Lukašenka ir jo režimas yra atsakingi už pradėtą karą Ukrainoje. Ji ragino griežtinti sankcijas ne tik Rusijai, bet ir A. Lukašenkos režimui. 

13:51 Rusijos pajėgos veržiasi link Kijevo

Rusijos karinė technika įvažiavo per Ukrainos–Baltarusijos pasienio Vilchos kontrolės punktą, pranešė Ukrainos valstybinės sienos apsaugos tarnybos spaudos centras. Pasieniečiai kartu su Ukrainos kariais bando atremti ataką.

Šis punktas nuo sostinės Kijevo nutolęs apie 150 km.

Taip pat pasirodė pranešimų, kad V. Putino pajėgos iš oro atakuoja ir bando užimti Antonovo tarptautinį oro uostą, kuris nuo Kijevo nutolęs vos 40 km.

13:49 Europos Parlamentas pasmerkė Rusijos veiksmus

Europos Parlamento (EP) politinių frakcijų pirmininkų sueiga ir EP pirmininkė pasmerkė Rusijos pradėtą karą prieš Ukrainą ir kovo 1 dieną numatė neeilinį plenarinį posėdį.

„Buvo apsikeista nuomonėmis su Europos Vadovų Tarybos vadovu Charles'iu Micheliu ir Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen. Pirmininkų konferencija griežčiausiais būdais smerkia Rusijos puolimą prieš Ukrainą. Ukraina yra nepriklausoma ir suvereni valstybė, ir jos teritorinis vientisumas yra nediskutuotinas“, – teigiama ketvirtadienį po pasitarimo paskelbtame galutiniame pareiškime.

Rusijos pradėtas Ukrainos puolimas EP dokumente vertinamas kaip „grėsmė Europos ir regiono stabilumui, taip pat taisyklėmis pagrįstai pasaulio tvarkai“.

„Ši ataka nukreipta prieš mūsų demokratinės visuomenės modelį. Ji negali likti be atsako. Išliekame tvirti savo vienybe“, – pareiškė Europos Parlamento politinių frakcijų vadovai ir Europos Parlamento pirmininkė. 

EP politinių frakcijų pirmininkų konferencija išreiškia „visišką solidarumą ir paramą Ukrainai ir jos žmonėms“. Susitikimo dalyviai nusprendė kovo 1 dieną surengti neeilinį plenarinį posėdį dėl padėties Ukrainoje.

13:43 NATO aktyvuoja sąjungininkų gynybos planus

NATO aktyvuoja sąjungininkių gynybos planus, Rusijai ketvirtadienį pradėjus puolimą prieš Aljansui nepriklausančią Ukrainą, per spaudos konferenciją pranešė Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas.

Lietuvos ambasadorius NATO Deividas Matulionis sako, kad Aljansas yra „totaliai vieningas“, siekiant stiprinti Rytų Europos saugumą.

„Noriu pabrėžti, kad NATO viduje yra totalus vieningumas, totalus. Jokių diskusijų nekyla dėl būtinumo stiprinti atgrasymo politiką, stiprinti rytinį NATO flangą, siųsti daugiau karių“, – LRT ketvirtadienį sakė diplomatas.

„Prieš pusvalandį yra patvirtintas įgaliojimas pradėti vykdyti NATO gynybos planus, penkis gynybos planus. Tame tarpe ir planas, susijęs su mūsų regiono gynyba, suteikiantis žymiai daugiau įgaliojimų NATO jungtinių pajėgų vadui disponuoti tomis pajėgomis“, – pridūrė jis.

Plačiau skaitykite čia. 

13:40 Kijevo priemiestyje sprogus bombai žuvo šeši žmonės, 12 sužeista 

Kijevo rytiniame priemiestyje Brovaruose ketvirtadienį sprogus bombai žuvo šeši žmonės, dar 12 buvo sužeisti, naujienų agentūra „Unian“ citavo miesto merą Ihorį Sapožko.

Incidentas įvyko Rusijai anksčiau ketvirtadienį pradėjus didelio masto puolimą prieš Ukrainą, naudodama aviaciją, raketas ir sausumos pajėgas.

Brovarų meras pridūrė savo „Facebook“ žinutėje pridūrė, kad miesto ligoninės dirba sustiprintu režimu.

Jis taip pat perspėjo gyventojus perspėti policiją apie pastebėtus įtartinus asmenis arba rastus įtartinus daiktus.

13:39 Kremlius: rusai palaikys karą Ukrainoje

Kremlius ketvirtadienį pareiškė tikįs, neva rusai palaikys Maskvos pradėtą karą prieš Ukrainą ir sakė, jog misijos trukmė priklausys nuo rezultatų ir tęsis, kiek bus būtina.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad „solidi dauguma“ rusų palaiko Maskvos sprendimą pripažinti apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ nepriklausomybę.  

„Dėl to galima spėti, kad parama karinei operacijai prieš Ukrainą bus ne mažesnė“, – sakė jis žurnalistams.

D. Peskovas nenurodė, kiek gali tęstis Rusijos puolimas prieš Ukrainą. Anot jo, tai spręs prezidentas Vladimiras Putinas atsižvelgdamas į „rezultatus“.

VŽ jau rašė, kad karas gimė V. Putino, o ne rusų galvose. Plačiau apie tai kviečiame skaityti dar prieš Rusijos pradėtą agresiją rašytame VŽ tekste. 

13:33 Vokietijos CDU/CSU pirmininkė apgailestauja dėl istorinės nesėkmės

Annagret Kramp-Karenbauer, opozicinės Vokietijos krikščionių-demokratų sąjungos (CDU) pirmininkė, socialiniame tinkle „Twitter“ išreiškė apgailestavimą dėl „mūsų istorinės nesėkmės“.

„Aš labai pykstu ant savęs ir mūsų dėl mūsų istorinės nesėkmės, – teigė „mažąja Merkel“ anksčiau vadinta politikė. – Po Gruzijos, Krymo ir Donbaso mes neparuošėme nieko, kas galėtų išties atgrasyti Putiną. Mes pamiršome Schmidto ir Kohlio (Helmuto Schmidto ir Helmuto Kohlio, Vokietijos kanclerių – VŽ) pamokas, kad derybos visuomet vyksta pirmiausia, tačiau turime būti pakankamai stiprūs karine prasme, kad kitai pusei nebūtų pasirinkimo nesiderėti.“

A. Kramp-Karenbauer yra buvusi Vokietijos gynybos ministrė.

13:30 Aukos Odesoje

Odesos valdžia skelbia, kad per raketų atakas netoli vieno didžiausių Ukrainos miestų žuvo mažiausiai 18 žmonių, iš jų 8 vyrai ir 10 moterų. 

13:19 NATO rytoj surengs skubų virtualų susitikimą

NATO penktadienį surengs virtualų viršūnių susitikimą dėl Rusijos invazijos Ukrainoje, naujienų agentūrai AFP sakė diplomatai, Aljansui po skubaus posėdžio paskelbus, kad imamasi papildomų žingsnių šalims narėms apsaugoti.

„Vadovaudamiesi savo gynybos planais visoms sąjungininkėms apsaugoti, nusprendėme imtis papildomų žingsnių, kad dar labiau sustiprintume atgrasymą ir gynybą visame Aljanse. Mūsų priemonės yra ir išlieka prevencinės, proporcingos ir neeskaluojamosios“, – sakoma NATO pareiškime.

13:14 Ukraina sulaikė pirmuosius rusų karo belaisvius

Ukrainos Strateginės komunikacijos ir informacijos tarnyba praneša, kad Ukrainos pajėgoms jau pavyko sulaikyti ir pirmuosius Rusijos karo belaisvius.  

„Putiną į Hagą (Hagos tribunolas – VŽ)“, – socialiniame tinkle rašo Ukrainos Strateginės komunikacijos ir informacijos tarnyba.

13:06 V. Zelenskis siūlo parlamentui skelbti visuotinę mobilizaciją

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pateikė Aukščiausiajai Radai patvirtinti įstatymą, kuriuo šalyje skelbiama visuotinė mobilizacija.

„Ukrainos Aukščiausiajai Radai pateiktas įstatymo projektas dėl Ukrainos prezidento įsako dėl visuotinės mobilizacijos tvirtinimo“, – sakoma žinutėje, paskelbtoje Ukrainos parlamento kanalu susirašinėjimo platformoje „Telegram“.

13:05 NATO žada papildomus pajėgumus Rytiniame flange

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pranešė, kad į Rytinį NATO flangą dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą bus pasiųsti papildomi pajėgumai.

Kol kas konkretūs veiksmai dar nedetalizuojami.

13:02 Informacija iš karo zonos

Ukrainos Jungtinių pajėgų operacijos štabas skelbia naujausią informaciją iš karo zonos.

„Sėkmingiausia situacija yra Jungtinių pajėgų operacijos zonoje. Visos atakos ten buvo sustabdytos, gynybos linija nepralaužta. Nepaisant Rusijos Federacijos gynybos ministerijos, vykdančios informacinį karą, pranešimų, mes apgynėme Ščastiją (miestą Luhansko regione – VŽ); sunaikinome daugybę priešo įrangos, jie prarado žmonių“, – sako Ukrainos prezidento patarėjas Oleksejus Arestovyčius, jį cituoja kanalas „Ukraine 24“.

Jis patvirtino anksčiau skelbtą informaciją, jog Ukrainos pajėgos numušė 6 Rusijos lėktuvus.

„Tokiu tempu, jų aviacinės pajėgos pasibaigs greičiau, nei jie galvojo“, - sako O. Arestovyčius.

12:56 Moldova uždaro savo oro erdvę

Moldova ketvirtadienį paskelbė dėl Rusijos pradėtos invazijos į Ukrainą uždaranti savo oro erdvę.

„Atsižvelgdama į situaciją regione Aukščiausioji saugumo taryba rekomendavo uždaryti Moldovos oro erdvę“, – per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ pranešė vicepremjeras Andrejus Spinu.

Jis pridūrė, kad oro erdvė bus uždaryta nuo 12 val. (ir Lietuvos laiku), o „visi lėktuvai bus nukreipti į kitus oro uostus“.

Oro erdvė 13:27 val. Lietuvos laiku. „FlightRadar“ viz.
Oro erdvė 13:27 val. Lietuvos laiku. „FlightRadar“ viz.

12:50 Kijeve – nauji antskrydžiai

Ukrainos naujienų tarnyba unian skelbia, kad įvairiose Kijevo miesto vietose prasidėjo antroji Rusijos oro antskrydžių banga. Taip pat pranešama apie sprogimą pačiame Kijevo centre. VŽ šiuo metu negali nepriklausomai patikrinti šios informacijos. 

12:45 Nyderlandų premjeras: sankcijos būtinos ir V. Putinui

Nyderlandų premjeras Markas Rutte paragino Europos Sąjungą įvesti sankcijas ir pačiam Vladimirui Putinui ir visai jo vyriausybei. 

12:36 B. Johnsonas ragina skubiai sušaukti NATO viršūnių susitikimą

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį paragino sušaukti skubų NATO viršūnių susitikimą reaguojant į Rusijos invaziją Ukrainoje, kurią pavadino „katastrofa mūsų žemynui“.

„Raginu kiek įmanoma greičiau sušaukti skubų visų NATO lyderių susitikimą“, – parašė V. Johnsonas socialiniame tinkle „Twitter“.

Premjeras taip pat patvirtino, kad vėliau ketvirtadienį kreipsis į britus. 

12:34 Pasmerkė ir sąjungininkas

Rusijos karą prieš Ukrainą smerkia ir vienas pagrindinių V. Putino draugų Europoje – Čekijos prezidentas Milošas Zemanas. Jis mažiau nei 5 min. trukusioje kalboje sakė, kad neišprovokuota agresija turi būti pasmerkta ne tik žodžiais, bet ir darbais, bei paragino Rusija atjungti nuo SWIFT sistemos.

„Man patinka rusų kultūra, gerbiu Rusijos žmonių aukas per Antrąjį pasaulinį karą, bet tai nereiškia, kad palaikysiu užsienio kariuomenės įžengimą į suverenią valstybę nepaskelbiant karo“, – sakė M. Zemanas, kurį cituoja Čekijos spauda.

„Aš manau, kad laikas pereiti prie daug griežtesnių sankcijų, nei buvo planuota anksčiau, turiu omenyje sankcijas SWIFT, kuris yra tarptautinis bankininkystės tinklas. Tai reikštų Rusijos Federacijos atjungimą nuo mokėjimų sistemos“, – pridūrė jis.

Iki tol Čekijos prezidentas per atstovą spaudai buvo paskelbęs tik vieną pranešimą Rusijos ir Ukrainos tema – V. Putino sprendimą pripažinti apsišaukėliškas Luhansko ir Donecko „respublikas“ jis pavadino didinančiu karinio konflikto riziką ir mažinančiu diplomatinio sprendimo galimybę.

12:08 Ukraina skaičiuoja žuvusiuosius

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas nurodė, kad per ketvirtadienį Rusijos pradėtą didelio masto karinį puolimą šalyje žuvo jau apie 40 žmonių.

„Žinau, kad žuvo daugiau kaip 40 ir buvo sužeista kelios dešimtys žmonių. Man žinoma apie maždaug dešimties civilių gyventojų žūtį“, – žurnalistams sakė V. Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovyčius. 

12:04 D. Grybauskaitė: karo nusikaltėlis gali būti sustabdytas tik mūšio lauke 

Sankcijos nesustabdys Rusijos prezidento Vladimiro Putino, pradėjusio karinius veiksmus Ukrainoje, tai reikia padaryti mūšio lauke, teigia kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

„Grasinimai izoliuoti ar atgrasyti sankcijomis agresoriaus nesustabdė ir toliau nestabdys. Sankcijos tik pavėluotai baudžia. KARO NUSIKALTĖLIS gali būti sustabdytas tik mūšio lauke“, – feisbuke ketvirtadienį paskelbė buvusi šalies vadovė.

„Todėl baikite virpinti orą tuščiais plepalais, o imkitės realių veiksmų“, – pridūrė ji.

Plačiau skaitykite čia. 

11:59 V. Zelenskis: ginklą gaus visi, kurie to nori

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigė, kad visiems ukrainiečiams, kurie to nori, bus išdalinti ginklai ir jie galės ginti šalį nuo okupantų. 

VŽ primena, kad jau anksčiau paskelbta, kad Ukraina pereina į visuotinės gynybos režimą. 

11:46 A. Navalnas: nepritariu šiam karui

Kalinamas rusų opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas ketvirtadienį per kalėjime vykstantį jo teismo procesą pareiškė nepritariantis Rusijos įsiveržimui į Ukrainą.  

„Esu prieš šį karą“, – girdimi A. Navalno žodžiai vaizdo įraše iš kalėjime vykstančio jo teismo. Tą įrašą paskelbė nepriklausoma televizija „Dožd“. 

„Manau, kad šis karas tarp Rusijos ir Ukrainos buvo pradėtas siekiant pridengti vogimą iš Rusijos piliečių ir nukreipti jų dėmesį nuo šalies vidaus problemų“, – sakė Kremliaus kritikas.   

Vilkėdamas kalinio uniformą A. Navalnas sakė, kad šis karas „ves prie didžiulio skaičiaus aukų, sugriautų ateičių, ir bus toliau tęsiama Rusijos gyventojų skurdinimo politika“.

A. Navalno byla svarstoma griežčiausio apsaugos lygio kalėjime netoli Maskvos, kur jis yra laikomas. Jam yra pateikti nauji kaltinimai, dėl kurių opozicionieriaus kalinimas gali būti pratęstas dar dešimtmečiu.

Jo sąjungininkai sako, kad praeitą savaitę prasidėjusio teismo proceso laikas buvo specialiai parinktas, kad sutaptų su Rusijos pradėtu karu Ukrainoje.

A. Navalnas buvo nuteistas metus kalėti pagal kaltinimus vienoje senoje korupcijos byloje, kai liko gyvas po apnuodijimo, dėl kurio Vakarai kaltina Kremlių.

11:43 Lietuvos kariuomenė atitraukia šalyje dislokuotus instruktorius

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvos kariuomenė atitraukia šioje šalyje dislokuotus instruktorius.

„Dėl susidariusios situacijos Lietuvos kariuomenės instruktoriai sustabdė karinę mokymo misiją Ukrainoje. Šiuo metu jie grįžta į Lietuvą“, – ketvirtadienį sakė Rūta Montvilė, Lietuvos kariuomenės vado atstovė. 

Lietuvos kariai Ukrainoje dalyvavo mokomojoje misijoje, dar dalis jų šioje šalyje dislokuoti apmokyti vietos karius naudotis Lietuvos perduotomis raketų sistemomis „Stinger“. Iš viso Ukrainoje buvo dislokuota maždaug pusšimtis karių-instruktorių.

11:38 V. Zelenskis: Ukraina nutraukė diplomatinius santykius su Rusija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad Ukraina nutraukia diplomatinius santykius su Rusija bei paragino rusus priešintis karui prieš Ukrainą.

Plačiau skaitykite čia. 

11:37 ES, NATO ir G-7 įves didžiules sankcijas 

Vokietija ketvirtadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga, NATO ir Didysis septynetas (G-7) imsis griežtų sankcijų prieš Rusiją, Kremliui pradėjus aviacijos ir sausumos pajėgų puolimą prieš Ukrainą. 

„Įvesime Rusijai visą paketą didžiausių sankcijų ir stiprinsime mūsų ir mūsų sąjungininkų saugumą“, – sakė užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.

„Nesirinkome tokios situacijos, – sakė ji. – Tačiau jei nepasipriešinsime dabar, turėsime sumokėti dar didesnę kainą.“   

11:37 Ukrainos Umanės mieste sprogus sviediniui esama žuvusių ir sužeistų

Ukrainos centrinėje dalyje esančiame Umanės mieste ketvirtadienį sprogus „sviediniui“ žuvo mažiausiai vienas žmogus ir dar keli buvo sužeisti, naujienų agentūra „Unian“ citavo vietos pareigūnus.

Čerkasų srities administracijos atstovas Oleksandras Skičko per susirašinėjimo platformą „Telegram“ nurodė, kad „sviedinys“ sprogo Umanės centre.

„Umanė: į miesto centrinę dalį pataikė sviedinys. Vienas žuvęs tarp civilių gyventojų, dar penki – ligoninėje“, – sakoma pranešime.

O. Skičko pridūrė, kad Umanės rajone paskelbta gyventojų evakuacija iš ten esančios karinės bazės apylinkių.

11:33 G. Nausėda: vis dar įmanoma sustabdyti tai, kas buvo pradėta 

Rusijai ketvirtadienį užpuolus Ukrainą, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Rusija vis dar gali sustabdyti agresiją.

„Aš noriu kreiptis į Rusijos prezidentą, į Rusijos žmones – vis dar įmanoma sustabdyti tai, kas buvo pradėta. Įmanoma grįžti prie taikos. Išvengti daugybės nekaltų žmonių žūčių, ir tai yra mažiausia, ką galima būtų padaryti šią minutę“, – ketvirtadienį po Valstybės gynimo tarybos posėdžio sakė šalies vadovas.

Plačiau skaitykite čia.

11:30 Lenkija ruošiasi pabėgėlių srautui

Lenkija ruošia aštuonis pabėgėlių iš Ukrainos priėmimo punktus šalia sienos su Ukraina, nurodė Pawelas Bossernakeris, Lenkijos vidaus reikalų ministro pavaduotojas. Nuo karo bėgantiems ukrainiečiams bus dalijamas maistas, suteikia reikalinga medicininė pagalba.

„Turime būti pasiruošę, manau, kad artimiausios 24 valandos bus lemtingos“, –sakė P. Bossernakeris. 

11:22 Ukraina prašo Turkijos uždaryti Bosforą ir Dardanelus rusų laivams

Kijevas kreipėsi į Ankarą su prašymu uždaryti rusų laivams Bosforo ir Dardanelų sąsiaurius, o rusų lėktuvams – Turkijos oro erdvę, pranešė Londone leidžiamas interneto leidinys „Middle East Eye“.

„Raginame Turkiją uždaryti savo oro erdvę rusų lėktuvams, taip pat uždaryti Dardanelų ir Bosforo sąsiaurius rusų laivams“, – sakė leidinio cituojamas Vasylis Bodnaras, Ukrainos ambasadorius Turkijoje.

„Raginame Turkiją, savo strateginę partnerę, palaikyti mus“, – sakė ambasadorius.

Turkų žurnalistas Ragipas Soylu pranešė, kad V. Bodnaras taip pat paprašė Ankaros įvesti sankcijas rusų kompanijoms.

11:11 Rinkų reakcijos į invaziją 

Žaliavų rinkose šoktelėjo naftos kainos, Europos akcijų indeksai krenta po 3%, laukiama stipriai neigiamos prekybos pradžios JAV biržose, rublis rekordinėse pigumose, Rusijai pradėjus invaziją Ukrainoje. Rusijos biržos indeksai krenta po 35-45%.

Plačiau skaitykite čia. 

11:07 A. Lukašenka neigia baltarusių dalyvavimą Ukrainos puolime

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį neigė, kad jo šalies kariuomenė neva nedalyvauja Rusijos puolime prieš Ukrainą. 

„Mūsų ginkluotosios pajėgos šioje operacijoje nedalyvauja“, – sakė artimas Rusijos prezidento sąjungininkas.

Tačiau Ukrainos pusė pranešė, kad puolime dalyvauja ir Baltarusijos pajėgos. Baltarusijos demokratinė lyderė Sviatlana Cichanouskaja taip pat pabrėžė, kad A. Lukašenkos režimas irgi atsakingas už pradėtą karą Ukrainoje. Ji ragino A. Lukašenkos režimui taip pat griežtinti sankcijas. 

11:05 Apgynė miestą Luhansko regione

Ukraina skelbia apgynusi nedidelį Ščastijos miestą Luhansko regione. Pasak Ukrainos Strateginės komunikacijos ir informacijos tarnybos, Rusijai pradėjus puolimą, buvo „sunaikinta karinė technika ir žuvo apie 50 priešų“.

„Ščastijos miestas (Luhansko regione), kuris buvo užpultas agresorių iš Rusijos, yra atkovotas“, – skelbiama pranešime.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos taip pat skelbia netoli Charkovo sunaikinusios 4 rusų tankus, o  Kramatorsko srityje numuštas dar vienas Rusijos ginkluotųjų pajėgų lėktuvas. Pasak pranešimo, tai jau šeštas rusų lėktuvas, kurį numušė ukrainiečiai.

10:56 Nauji pranešimai apie aukas ir sužeidimus

Ukrainos VRM skelbia apie naujausias konflikto aukas – per apšaudymus iš Krymo pusės žuvo pasienietis. Tuo metu Chersono regione nušautas 17-metis paauglys. Be to, pasak vidaus reikalų ministro Antono Heraščenkos, vienas asmuo buvo sužeistas per karinio aerodromo apšaudymą Mykolajivo regione.

10:55 Rusijos sausumos pajėgos įžengė į Ukrainą

Rusijos sausumos pajėgos ketvirtadienį keliomis kryptimis įžengė į Ukrainą, pranešė ukrainiečių Valstybės sienos apsaugos tarnyba praėjus kelioms valandoms po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie pradedamą didelio masto puolimą.  

Rusijos tankai ir kita sunkioji technika kirto sieną keliuose šiauriniuose regionuose, taip pat Rusijos aneksuotame Krymo pusiasalyje pietuose, nurodė tarnyba.  

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos dalyvauja sunkiame mūšyje“, – sakė prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas.

„Turime praradimų“, – nurodė jis, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė.

„Keliose vietovėse Rusijos ginkluotosios pajėgos buvo atremtos“, – pridūrė M. Podoliakas. 

Ukrainiečių pareigūnai sakė, kad pirmiausia Rusija atakuoja karinę infrastruktūrą ir nuo šiaurinės sienos jau pasistūmėjo 5 km gilyn į Ukrainos teritoriją.  

Plačiau skaitykite čia. 

VŽ vizualizacija.
VŽ vizualizacija.

10:47 Lietuvoje bus įvesta nepaprastoji padėtis

Prezidentas Gitanas Nausėda dar ketvirtadienį pasirašys dokumentus dėl nepaprastosios padėties įvedimo. Šį dekretą svarstys Seimas neeilinėje sesijoje.

Apie tai, kad planuojama įvesti nepaprastąją padėtį, prezidentas pranešė po ketvirtadienio rytą surengto Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio.

Plačiau skaitykite čia

10:41 Ukraina pereina į visuotinės gynybos režimą

Ukraina pereina į visuotinės gynybos režimą, ketvirtadienį sakė gynybos ministras Oleksijus Reznikovas.

Jis pranešė, kad visi pasiruošę ir mokantys laikyti ginklą gali stoti į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Teritorinės gynybos pajėgas savo regione. Atėjusiems asmenims pateikus pasą bus išduotas ginklas. 

10:39 Dujų kaina Europoje šoktelėjo beveik 30%

Rusijai pradėjus karinius veiksmus visoje Ukrainoje, gamtinių dujų kaina ateinančiam mėnesiui svarbiausiame Europos prekybos taške, TTF Nyderlanduose, šoktelėjo beveik 30%, palyginti su praėjusios prekybos sesijos pabaiga, iki 120 Eur/MWh.

Tiesa, ji kiek vėliau atsitraukė ir apie 10:30 Lietuvos laiku buvo pabrangusi 22,6% iki 108,8 Eur/MWh.

Gamtinių dujų srautai į Europą per Ukrainą išlieka normalūs, dujų tiekimas nėra sutrikęs ir per Lietuvą į Karaliaučiaus sritį. Rinkos nerimauja, kad energijos išteklių tiekimą gali sutrikdyti arba ES sankcijos Rusijai, arba Rusijos atsakas į šias sankcijas.

[infogram id="648da12d-3086-440f-ad3f-4643cbb87392" prefix="0Ip" format="interactive" title="Rinkos: Dujų kaina TTF 220224"]

10:33 Lietuvos ambasada laikinai perkeliama

Rusijai ketvirtadienį užpuolus Ukrainą, Lietuvos ambasadą Kijeve planuojama laikinai perkelti į šalies vakaruose esantį Lvivo miestą. Apie tai BNS ketvirtadienį informavo ambasadorius Ukrainoje Valdemaras Sarapinas.

Anksčiau vasarį dėl saugumo dalis ambasadorius darbuotojų jau buvo perkelta į Lvivą, tačiau būtinosios funkcijos vis dar buvo vykdomos Kijeve.

10:30 „Air Baltic“ nutraukia skrydžius

Latvijos nacionalinė aviakompanija „Air Baltic“ paskelbė visus skrydžius į Ukrainą ir iš jos nutraukianti mažiausiai iki kovo 13 dienos.

Kaip jau buvo skelbta, Ukraina uždarė savo oro erdvę civiliniams reisams, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui paryčiais pranešus apie karinės operacijos prieš kaimyninę šalį pradžią.

„Air Baltic“ skrydžių tvarkaraščiuose – reguliarūs reisai į Ukrainą iš Rygos ir Vilniaus.

10:27 Rusijos kariai – prie Charkovo

Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašai su Rusijos karine technika, kaip manoma, netoli antro didžiausio Ukrainos miesto Charkovo.

10:16 Gresia izoliacija

Rusijai dėl Ukrainos užpuolimo gresia „beprecedentė izoliacija“ ir „griežčiausios sankcijos“, kokias tik kada nors yra skelbusi Europos Sąjunga, ketvirtadienį pareiškė Josepas Borrellis, Bendrijos užsienio politikos vadovas.

„Tai ne blokų klausimas. Tai ne diplomatinių galios žaidimų klausimas. Tai gyvybės ir mirties klausimas. Kalbama apie mūsų pasaulinės bendrijos ateitį“, – per transliaciją sakė jis.

Europos Sąjunga ketvirtadienį skubos tvarka planuoja „stipriausią, griežčiausią“ kada nors parengtą sankcijų paketą, nurodė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

Pasak jos, šių priemonių „tikslas – Europos ir visos tarptautinės taikos tvarkos stabilumas. Patrauksime Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną atsakomybėn už tai“.

„Pateiksime Europos lyderiams patvirtinti didžiules ir tikslines sankcijas“, – pridūrė U. von der Leyen.

Plačiau skaitykite čia. 

10:13 U. Von der Leyen: Putinas grąžino karą į Europą

U. von der Leyen Briuselyje sakė, kad šiandien Europos lyderiams patvirtinti bus pristatytas „didžiulių ir tikslingų“ sankcijų paketas, siekiant susilpninti Rusijos ekonomiką ir galimybes modernizuotis.

EK vadovė nurodė, kad paketu taikomasi į strateginius Rusijos ekonomikos sektorius, blokuojant prieigą prie pagrindinių technologijų ir rinkų. Taip pat Europa įšaldytų Rusijos išteklius ES ir sustabdytų Rusijos bankų prieigą prie Europos finansų rinkų.

10:12 Susprogdintas ginklų sandėlis

Skelbiama apie Kalinivkoje, Donecko regione, susprogdintą ginklų sandėlį. 

10:04 Kinija paragino elgtis santūriai

Kinija ketvirtadienį pareiškė atidžiai stebinti padėtį Ukrainoje ir paragino visas šalis elgtis santūriai.

„Kinija atidžiai stebi naujausią situaciją, ir raginame visas šalis išlaikyti santūrumą bei neleisti padėčiai tapti nevaldoma“, – per įprastą spaudos konferenciją sakė Hua Chunying, Užsienio reikalų ministerijos atstovė.

10:02 Latvija nutraukia „Rossija“ ir „Rossija 24“ retransliavimą

Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba uždraudė šalyje retransliuoti Rusijos televizijos kanalus „Rossija“ ir „Rossija 24“, ketvirtadienio ryte pranešė jos pirmininkas Ivaras Abuolinis.

Jo teigimu, toks draudimas televizijai „Rossija“ galios penkerius metus, „Rossija 24“ – ketverius metus, o „TV Centr International“ – trejus metus.

I. Abuolinis pabrėžė, jog sprendimai priimti dėl tiesioginės grėsmės nacionaliniam saugumui.

Latvijos prezidentas Egilis Levitas trečiadienį paragino uždrausti šalyje propagandines Rusijos televizijas.

10:03 JK šaukia COBR pasitarimą

Borisas Johnsonas, JK ministras pirmininkas, ketvirtadienį pirmininkaus skubiai šaukiamam nepaprastųjų situacijų komiteto COBR pasitarimui dėl Rusijos „klaikių atakų“ Ukrainoje, paskelbė vyriausybė.

„Ministras pirmininkas 7 val. 30 min. (9 val. 30 min. Lietuvos laiku) pirmininkaus COBR pasitarimui dėl atsako į šio ryto klaikias atakas Ukrainoje“, – sakė Dauningo gatvės atstovas.

Anksčiau B. Johnsonas kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir sakė, kad „Vakarai pasyviai nestebės Rusijos prezidentui V. Putinui vykdant savo kampaniją prieš Ukrainos žmones“, nurodė ministro pirmininko biuras.

„Pradėdamas šią neišprovokuotą ataką prieš Ukrainą, prezidentas Putinas pasirinko kraujo liejimo ir destrukcijos kelią. JK ir mūsų sąjungininkės ryžtingai atsakys“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė B. Johnsonas.

09:57 Pirmi oficialūs pranešimai apie aukas

Ukrainos vidaus reikalų ministerija skelbia, kad per Rusijos pajėgų oro išpuolį prieš karinius dalinius Podilske, Odesos regione, žuvo mažiausiai 6 kariai, dar bent 7 sužeisti. Dar 19-os karių likimas nėra žinomas.

Tuo metu „Reuters“, remdamasi Ukrainos VRM informacija, skelbia, kad Rusijos per pajėgų vykdomus apšaudymus žuvo mažiausiai 8, dar 9 žmonės sužeisti.

09:43 V. Zelenskis: mūsų kariuomenė duoda atsaką

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad Vladimiras Putinas nori sunaikinti Ukrainą, tačiau jo kariuomenė duoda pagarbos vertą atsaką.

Naujausiame kreipimesi į ukrainiečius, paskelbtame jo feisbuko paskyroje, V. Zelenskis ragino savo tautiečius nepanikuoti ir remti ginkluotąsias šalies pajėgas.

Plačiau skaitykite čia. 

09:41 Australija paskelbė sankcijų Rusijai antrąją fazę

Australija dėl Ukrainos užpuolimo ketvirtadienį paskelbė sankcijų Rusijai „antrąją fazę“ ir tai yra pirma salvė iš laukiamos naujų tarptautinių priemonių virtinės.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas pasmerkė Rusijos „neteisėtą invaziją“. Jis paskelbė sankcijas 25 asmenims ir keturiems juridiniams asmenims, susijusiems su karinės įrangos gamyba bei pardavimu, taip pat suvaržymus keturioms finansinėms institucijoms.

09:37 Rinkų reakcijos į invaziją

Žaliavų rinkose šoktelėjo naftos kainos, laukiama stipriai neigiamos prekybos pradžios Europos ir JAV biržose, rublis rekordinėse pigumose, Rusijai pradėjus invaziją Ukrainoje.

Ketvirtadienio rytą „Brent“ rūšies naftos barelio kaina buvo pašokusi daugiau kaip 6%, iki beveik 103 USD balandžio sandoriuose. Nafta šiąnakt pirmą kartą nuo 2014 m. krito 100 USD ribą.

Plačiau skaitykite čia.

09:34 D. Kuleba skelbia veiksmų planą tarptautinei bendruomenei

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, paskelbė tarptautinei bendruomenei veiksmų planą, kurio ji turėtų imtis, siekdama padėti Ukrainai. 

„Pasaulis privalo reaguoti nedelsiant. Europos ir pasaulio ateitis pastatyta ant kortos“,– teigia D. Kuleba.

Ukrainos užsienio reikalų ministras nurodė, kad Rusijai iškart turėtų būti pritaikytos „gniuždančios sankcijos“, įskaitant Rusijos atjungimą nuo SWIFT.

Anot D. Kulebos, Rusija privalo būti visiškai izoliuota, o Ukrainai turėtų būti tiekiama ginkluotė, taip pat finansinė ir humanitarinė pagalba.

09:26 E. Macronas pasmerkė karą prieš Ukrainą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį griežtai pasmerkė Rusijos karinius veiksmus prieš Ukrainą ir pažadėjo, kad Paryžius drauge su sąjungininkėmis sieks užbaigti šį karą.

„Rusija privalo nedelsdama nutraukti savo karines operacijas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė E. Macronas.

Pasak jo, Rusija priėmė sprendimą „kariauti su Ukraina“: „Prancūzija solidarizuojasi su Ukraina. Ji palaiko ukrainiečius ir dirba su savo partnerėmis bei sąjungininkėmis dėl šio karo užbaigimo.“

09:25 Rusija sustabdė laivybą Azovo jūroje

Rusija laikinai sustabdė laivybą Azovo jūroje, anksti ketvirtadienį pradėjusi didelio masto puolimą prieš Ukrainą, naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė vienas informuotas šaltinis.

„Interfax“ nurodė kol kas neturinti oficialių tarnybų patvirtinimų apie padėtį šioje svarbioje akvatorijoje tarp Maskvos aneksuoto Krymo pusiasalio ir Rusijos žemyninės dalies.

09:17 Ukrainos kariuomenė sunaikino Rusijos tankų

Ukrainos kariuomenė Luhansko regione sunaikino du Rusijos tankus ir keletą sunkvežimių, savo feisbuko puslapyje pranešė Ukrainos ginkluotosios pajėgos.

„Operacinė informacija iš Rytų Ukrainos. Ščastijos apylinkėse sunaikinti du Rusijos Federacijos tankai ir keletas sunkvežimių. Sekite atnaujinimus“, – skelbiama pranešime.

09:15 Ukrainos vyriausybė pradėjo dirbti karo padėties režimu

Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis ketvirtadienį paskelbė, kad šalies ministrų kabinetas ir kitos valdžios struktūros Kijeve dirba karo padėties režimu.

„Prezidentas paskelbė karo padėtį. Ministrų kabinetas ir kitos valdžios institucijos Kijeve dirba karo padėties režimu“, – savo „Telegram“ kanalu pranešė premjeras. D. Šmyhalis taip pat pabrėžė, kad dabar svarbu išlikti ramiems.

09:00 URM ragina išvykti iš Ukrainos

Užsienio reikalų ministerija (URM) ketvirtadienį paragino Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius nedelsiant išvykti iš šalies sausumos keliais.

„Ukrainos oro erdvė yra uždaryta, todėl piliečiai primygtinai raginami nevykti į oro uostus“, – teigiama ketvirtadienį išplatintame pranešime.

URM primena, kad galioja rekomendacija nevykti ir į Baltarusiją, o šalyje esantiems Lietuvos piliečiams patariam išvykti iš šios šalies.

Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius, kurie dėl kokių nors priežasčių negali išvykti, prašoma nedelsiant užsiregistruoti adresu https://keliauk.urm.lt/keliones-registracijos-forma, kad prireikus būtų galima susisiekti dėl konsulinės pagalbos.

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus, esant krizinei situacijai užsienio šalyje.

08:55 Užimti dar keli kaimai

Ukrainos vidaus reikalų ministerija praneša, kad Rusijos pajėgos jau užėmė Horodiščės ir Milovės kaimus Luhansko srityje.

08:48 ES plės sankcijas 

Ketvirtadienį skubiai sušauktame neeiliniame Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdyje turėtų būti išplėstas Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai paketas, jis palies tiek bankus, tiek atskirus asmenis, sako eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

„Galiu pasakyti, kad yra sankcionuojami dar eilė Rusijos bankų, įšaldant jų turimas lėšas Europoje, drastiškai išplečiamas žmonių sąrašas“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė V. Sinkevičius.

Plačiau skaitykite čia.

08:47 V. Zelenskis: Kijevas buria „antiputinišką koaliciją“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad šalies sąjungininkės buria koaliciją prieš Rusijos vadovą Vladimirą Putiną, ir paragino pasaulį imtis priemonių Maskvos puolimui sustabdyti. 

„Buriame antiputinišką koaliciją“, – parašė V. Zelenskis socialiniame tinkle „Twitter“ po derybų su JAV, Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Lenkijos lyderiais.

„Pasaulis privalo priversti Rusiją laikytis taikos“, – pridūrė jis.

08:46 Lietuvos ambasados darbuotojai kol kas lieka šalyje

Ukrainoje prasidėjus kariniams veiksmams, Lietuvos ambasados darbuotojai kol kas lieka šalyje, bet, esant pavojui, gali persikelti į saugesnę vietą, sako prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.

„Dalis ambasados jau buvo išvykusi dirbti į Lvovą, vakar dalis ambasados dar funkcionavo. Instrukcija yra, kai tik yra grėsmė žmonių gyvybei, evakuotis į saugesnę vietą“, – LRT ketvirtadienį sakė A. Skaisgirytė.

Ši saugesnė vieta, pasak jos, kol kas yra Vakarų Ukrainoje: „Jeigu situacija toliau blogės, galimas grįžimas ir į Lietuvą.“

Pasak A. Skaisgirytės, Lietuvos ambasada koordinuoja veiksmus su kitų Vakarų šalių ambasadomis Ukrainoje.

08:43 Prie Charkovo matyti kylantys dūmai

Netoli pagrindinių aerodromų prie Charkovo ir kitų miestų rytuose buvo matyti kylantys dūmai, skelbia „The Guardian“.  Portalas praneša, kad galimai pataikyta taip pat į aerodromus Chersone ir į vakarus nuo Ivano Frankivsko, kuris yra arčiau sienos su Lenkija.

08:35 Kijevo meras: pats didžiausias priešas – panika

Kijevo meras Vitalijus Kličko kreipėsi į miesto gyventojus, prašydamas nepanikuoti ir ramiai laukti nurodymų, kaip elgtis.

„Sprogimų garsai jau girdisi Kijeve. Dabar pats didžiausias priešas – panika. Tie, kurių darbas nėra gyvybiškai svarbus, likite namie ir būkite susikrovę „pavojaus lagaminą“: dokumentus ir tik pačius būtiniausius daiktus, kad, jei prireiktų, iš karto galėtumėte skubėti į slėptuves. Visa Kijevo valdžia lieka mieste ir dirba. Laikykimės! Mes privalome atsilaikyti!“, – Kijevo merą cituoja „Znak.com“.

Vis dėlto pranešama, kad ukrainiečiai masiškai evakuojasi: prie degalinių ir išvažiavimo iš Kijevo jau nusidriekė automobilių eilės.

Kijevas ketvirtadienio rytą. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Kijevas ketvirtadienio rytą. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

08:31 Skelbia numušusi penkis Rusijos lėktuvus, sraigtasparnį

Ukrainos kariuomenė ketvirtadienį pranešė šalies rytuose prie separatistų kontroliuojamos teritorijos numušusi penkis rusų karinius lėktuvus ir sraigtasparnį. 

„Kaip informavo Jungtinių pajėgų operacijos štabas, šiandien, vasario 24 dieną, Jungtinių pajėgų operacijos rajone buvo numušti penki agresorių lėktuvai ir sraigtasparnis“, – pranešė ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

08:29 Ragina Rusiją atsieti nuo SWIFT

Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai griežtai smerkia Rusijos veiksmus Ukrainoje ir ragina įvesti agresoriui griežtas sankcijas, įskaitant atjungimą nuo SWIFT sistemos.

Plačiau skaitykite čia. 

08:28 EK vadovė: turime atsikratyti priklausomybės nuo rusiškų dujų

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, jog Europos Sąjungos tikslas yra atsikratyti priklausomybės nuo rusiškų gamtinių dujų.

„Mėnesiais, jei ne metais, stebėjome, kaip Rusija naudojo energijos išteklius spausti ne tik Ukrainą, bet ir ES. Ir dabar tikrai esame pasiryžę atsikratyti priklausomybės nuo rusiškų dujų“, – EK vadovė kalbėjo trečiadienį Briuselyje per susitikimą su atvykusiu Norvegijos premjeru Jonu Gahru Store.

U. von der Leyen įvardijo Norvegiją patikima dujų tiekėja.

„Mes visada galėjome jumis pasikliauti, o jūs visada buvote ištikimi tam, ką pažadėjote ar pasiūlėte. Jūs visada reagavote, kai reikėjo daugiau dujų. Esame labai dėkingi jums už visą paramą, kurią mums suteikėte“, – sakė EK vadovė.

Ji pridūrė, kad suprantant ES aprūpinimo dujomis diversifikavimo ir tobulinimo neišvengiamumą vadovaujamasi tuo, jog dujos yra pereinamojo laikotarpio energijos šaltinis, nes laikui bėgant ES pereis prie atsinaujinančių išteklių.

U. von der Leyen žodžiais, ES šūkis aiškus: „Atsikratyti priklausomybės nuo rusiškų dujų ir sparčiau pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių.(...) Tai yra mūsų ateitis, tai – strateginė investicija į mūsų nepriklausomybę“, – pabrėžė EK pirmininkė.

08:20 S. Cichanouskaja: režimas mus pavertė agresoriumi

Demokratinės Baltarusijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasmerkė Baltarusijos dalyvavimą agresijoje prieš Ukrainą. 

„Prieš kelias valandas Rusija kartu su Aliaksandro Lukašenkos režimu pradėjo jokio pagrindo neturinčią ir gėdingą agresiją prieš Ukrainą. A. Lukašenkos režimas pavertė mūsų šalį agresore. Baltarusiai nenori karo. Baltarusija smerkia šį režimo žingsnį ir remia Ukrainą“ ,– socialiniame tinkle „Twitter“ įrašu pasidalijo Sviatlana Cichanouskaja, demokratinės Baltarusijos lyderė.

08:16 Rusija užėmė du kaimus, susprogdino televizijos bokštą Lucke

Rusijos pajėgos užėmė du kaimus Luhansko srityje ir susprogdino televizijos bokštą Lucke, pranešė Ukrainos Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba.

Dniepropetrovsko, Chmelnyckio ir Vinicos srityse dega kariniai daliniai ir sandėliai. Kijevo srityje užfiksuotas gaisras kariniame dalinyje netoli Brovarų miesto.

Tarnybos teigimu, nuo atakos pradžios 5 val. vietos (ir Lietuvos) laiku Rusijos ginkluotosios pajėgos pradėjo intensyvų Ukrainos dalinių Rytų Ukrainoje apšaudymą, suduodamos raketų ir bombų smūgius į aerodromus Boryspilyje, Ozernyje, Kulbakine, Čugove, Kramatorske, Černobaivkoje, taip pat Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinius objektus.

„Tuo pat metu agresorius pradėjo apšaudyti Ukrainos teritoriją ir gyvenvietes palei valstybės sieną“, – rašoma tarnybos pranešime. 

Ukrainos Generalinis štabas pareiškė, kad anksčiau pasirodžiusi informacija apie rusų karių išsilaipinimą Odesoje neatitinka tikrovės.

[infogram id="119df936-919b-4150-be8c-8d9b42870f19" prefix="q9v" format="interactive" title="Putino karas :: Ukraina - bendras žemėlapis"]

08:14 Svarstoma apie nepaprastąją padėtį ir Lietuvoje

Rusijai ketvirtadienį pradėjus karinius veiksmus Ukrainoje, Lietuvoje gali būti skelbiama nepaprastoji padėtis, sako premjerė Ingrida Šimonytė. Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, kad Baltijos šalys ir Lenkija siūlys aktyvuoti NATO ketvirtąjį straipsnį ir pradėti konsultacijas tarp sąjungininkų.

Plačiau skaitykite čia. 

07:57 Puolama ir iš Rusijos okupuoto Krymo 

„Taip pat fiksuojamas priešo diversinių ir žvalgybos grupių darbas. Priklausomai nuo situacijos pasienyje, pasieniečiai kartu su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis ir Ukrainos nacionaline gvardija apšaudo priešą“, – rašoma tarnybos pranešime.

07:54 V. Zelenskis bandė skambinti V. Putinui

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis ketvirtadienį teigė, kad paprašė pasikalbėti su V. Putinu, tačiau jam niekas neatsakė. 

„Šiandien inicijavau pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu. Rezultatas – tyla. Nors Donbase turėtų būti tyla“, – teigė V. Zelenskis.

07:53 Ukraina: puolimas vyksta ir iš Rusijos, ir iš Baltarusijos

Pasak Ukrainos vidaus reikalų ministerijos, šalies puolimas 5 val. vietos (ir Lietuvos) laiku pradėtas ir iš Rusijos, ir iš Baltarusijos teritorijų. Skelbiama, kad atakuoti pasienio daliniai, pasienio patruliai ir kontrolės punktai. Naudojama artilerija, sunkioji karinė technika.

„Aišku, kad A. Lukašenka neturi didelės manevro laisvės, tačiau iš Ukrainos pranešimų matyti, kad agresiją vykdo du režimai – Baltarusijos ir Rusijos“,– socialiniame tinkle „Facebook“ situaciją komentavo politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.

07:47 G. Landsbergis: tai išbandymas visam demokratiniam pasauliui

Kariniai veiksmai Ukrainoje – išbandymas visam demokratiniam pasauliui, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, ketvirtadienio rytą Rusijai pradėjus karinę operaciją prieš Ukrainą.

„Rusijos agresija ir invazija prasidėjo. Kartu didžiausias išbandymas ir mums, Vakaruose ir visame laisvajame, demokratiniame pasaulyje“, – feisbuke rašo G. Landsbergis.

„Tik kalbėdami apie tai, kaip nubausti Rusiją už nusikaltimą prieš taiką, turime pasirūpinti, kad Ukraina gautų visą pagalbą, kurios jai dabar reikia ir reikės toliau“, – teigia jis.

„Mes padarysime viską, kas mūsų jėgomis padaroma, kad taip ir būtų“, – pridūrė ministras

07:45 Kijevo centre aidi oro pavojaus sirenos

Kijevo centre ketvirtadienį ryte aidėjo oro pavojaus sirenos, o Ukrainos pareigūnai pranešė, kad daugelis šalies miestų patiria Rusijos raketų ir artilerijos smūgius.

Kijeve žmonės puolė slėptis požeminėse metropoliteno stotyse, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

07:44 Ukraina perspėja, kad Rusija ruošia provokaciją

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba įspėja dėl galimos Rusijos provokacijos okupuotame Kryme, chemijos gamykloje „Titan“. Įmonė įsikūrusi Armjansko mieste, netoli administracinės sienos su žemynine Ukraina.

„Nerimą keliantys pranešimai iš Krymo, kad iš objekto buvo evakuota visa Armjansko chemijos gamyklos „Titan“ naktinė pamaina. Galbūt tai yra pasiruošimas dar vienai inscenizuotai provokacijai iš Rusijos. Atrodo, kad Maskva neturi ribų bandant suklastoti pretekstus tolesnei agresijai“, – D. Kulebos žinutę „Twitter“ paskiroje cituoja unian.net.

Plačiau skaitykite čia.

07:37 Rusija neigia kelianti grėsmę civiliams

Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad ji nesitaiko į Ukrainos miestus ir kad „niekas nekelia grėsmės Ukrainos civiliams gyventojams“, - praneša valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

„The Guardian“ skelbia, kad Rusijos propagandinė žiniasklaida įvykius vaizduoja kaip išsilaisvinimo momentą. Prorusiškų separatistų okupuotame Luhansko mieste propagandinės žiniasklaidos korespondentė sako, kad dabar pirmą kartą mieste neva jaučiasi „saugi“.

07:34 I. Šimonytė: Kremlius pradėjo atvirą karą

Premjerė Ingrida Šimonytė ragina imtis ryžtingų ir vieningų veiksmų Palaikant Ukrainą.

„Po 8 metų karinės agresijos neigimo Kremlius ką tik pradėjo atvirą paskelbtą karą Ukrainai.

Atėjo laikas imtis ryžtingų ir vieningų veiksmų!“ – tviteryje parašė ministrė pirmininkė.

07:30 Uždaryta Ukrainos oro erdvė 

Rusijai pradėjus invaziją į Ukrainą, Kijevas uždarė šalies oro erdvę. Civilinės aviacijos neaptarnauja ir eilė Rusijos oro uostų pietuose.

„rbc.ru“, remdamasi „FlightRadar24“ duomenimis, skelbia, kad lėktuvų nepriima Rostovo prie Dono, Voronežo, Belgorodo, Krasnodaro, Simferopolio, Anapos, Sočio, Volgogrado ir kt. Rusijos oro uostai.

2022-02-24, 07:17 val. „Flight Radar“ viz
2022-02-24, 07:17 val. „Flight Radar“ viz

Plačiau skaitykite čia.  

07:29 JAV ir sąjungininkai griežtins sankcijas

JAV ir sąjungininkai Europoje dėl Rusijos pradėtos agresijos Ukrainoje ketvirtadienį planuoja įvesti visą jau anksčiau planuotų sankcijų Rusijai paketą, apie kurį buvo diskutuojama pastarąsias kelias savaites, skelbia CNN, remdamiesi aukšto rango J. Bideno administracijos pareigūnu.

Nors kol kas nepranešama apie konkrečias priemones. JAV jau anksčiau planavo įvesti sankcijas dviems didžiausiems Rusijos bankams, kitoms Rusijos finansų bendrovėms, taip pat svarstyta įvesti eksporto kontrolę, siekiant nutraukti Rusijos prieigą prie Vakarų technologijų.

JAV, remiantis CNN, turėtų išplėsti ir V. Putino artimai aplinkai taikomas sankcijas. JAV ir sąjungininkai Europoje turėtų dėl konkrečių priemonių susitarti dar šiandien.

Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerija praneša, kad šalis įves sankcijas Rusijai, įskaitant eksporto kontrolę, jei Rusija įsitrauks į „bet kokios formos karą“.

07:13 G. Landsbergis atšaukia vizitą į Kijevą

Prasidėjus Rusijos kariniams veiksmams Ukrainoje ir šiai uždarius savo oro erdvę, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis atšaukė vizitą į Kijevą, BNS ketvirtadienį patvirtino jo atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė.

Kijeve planavo lankytis visų Baltijos šalių diplomatijos vadovai.

07:13 JT vadovas ragina Rusiją nutraukti karines operacijas Ukrainoje

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas trečiadienį paragino Rusiją nutraukti agresiją Ukrainoje, Maskvai paskelbus karinę operaciją savo kaimynės teritorijoje.

„Prezidente Vladimirai Putinai, žmonijos labui sugrąžinkite savo pajėgas į Rusiją“, – po skubiai dėl šios krizės sušaukto JT Saugumo Tarybos posėdžio sakė A. Guterresas.

„Žmonijos labui neleiskite Europoje prasidėti tam, kas galėtų būti didžiausias karas nuo amžiaus pradžios“, – sakė jis ir pabrėžė, kad konfliktas „privalo būti sustabdytas dabar“.

Tuo metu Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia per skubų Saugumo Tarybos posėdį sakė, kad Maskvos karinės operacijos Ukrainoje taikinys – valdžioje Kijeve esanti „chunta“.

„Mes elgiamės agresyviai ne Ukrainos žmonių, o Kijeve valdžioje esančios chuntos atžvilgiu“, – pareiškė jis.

07:04 Dalis Odesos liko be elektros

Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ praneša apie didelius gaisrus Nikolajeve ir raketų bei artilerijos ginklų sandėlio sunaikinimą Kharkive. Dalis Odesos liko be elektros. Taip pat pranešama apie smūgius aviacijos bazėms Vasilkove, kariniams objektams Dnipro srityje. Anksčiau buvo pranešta apie sprogimus Donecke ir Luhanske, taip pat šūvius Kijeve ir sprogimus netoli Borispolio oro uosto.

07:02 V. Čmilytė-Nielsen: skaudu dėl ukrainečių, gėda dėl Vakarų

Skaudu dėl ukrainiečių ir gėda dėl Vakarų, nemačiusių Rusijos prezidento Vladimiro Putino ketinimų, šiam ketvirtadienio rytą paskelbus apie karinę operaciją Ukrainoje sako Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Skaudu, pikta ir gėda. Skaudu dėl ukrainiečių, gėda dėl Vakarų, tiek metų nemačiusių Putino imperinių ketinimų ir po Sakartvelo dalinės okupacijos leidusių toliau planuoti kaimyninių šalių okupacijas“, – feisbuke rašo V. Čmilytė-Nielsen.

Ji teigia jau kalbėjusi su koalicijos partneriais ir ketvirtadienį Seimo valdyboje aptarsianti būtinybę šaukti neeilinę Seimo sesiją kuo anksčiau.

Tai, pasak jos, bus daroma „dėl sprendimų, kuo dabar galime padėti Ukrainai, dėl spaudimo Vakarams taikyti maksimaliai griežtas sankcijas, kokias galima taikyti“.

„Tikiuosi, Vakaruose nebeliko savęs gerbiančių lyderių, kurie vis dar galvotų apie galimybę „kalbėtis su Putinu“. Jis nesikalba, jis veikia, ir supras tik veiklos kalbą atgal“, – teigia Seimo pirmininkė.

07:00 Ukraina įveda karo padėtį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė apie karo padėties įvedimą.

Tai jis pasakė kreipdamasis į ukrainiečius, skelbia „Unian?“.

„Brangūs Ukrainos piliečiai! Šiandien prezidentas V. Putinas paskelbė apie specialią karinę operaciją Donbase. Rusija sudavė smūgius mūsų karinei infrastruktūrai. Įvedame karo padėtį“, – sakė jis.

Jis taip pat prašė, jei įmanoma, likti namuose: „Nepanikuokite, esame stiprūs, esame pasiruošę viskam, nugalėsime visus.“

UNIAN aiškina, kas yra karo padėtis, kuriuose regionuose ji veiks ir kokie apribojimai įvedami.

Karinės padėties teisinio režimo reikalavimų nesilaikymas užtraukia atsakomybę.

Karo padėtis – tai specialus teisinis režimas, numatantis valstybės institucijoms ypatingų įgaliojimų, būtinų užkirsti kelią grėsmei, suteikimą.

Numatytas laikinas piliečių teisių ir laisvių apribojimas, taip pat laikinas juridinių asmenų teisėtų interesų apribojimas.

06:57 G. Nausėda: Lietuva didina karinį pasirengimą

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pranešė, kad Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje Lietuva didina ir savo kovinį pasirengimą, šaukiama Valstybės gynimo taryba.

„Agresijos Ukrainoje akivaizdoje didiname ir savo kovinį pasirengimą. Kaip tai užtikrinti, spręs mano sušaukta Valstybės gynimo taryba. Sustabdyti Rusiją gali tik vieninga ir griežta demokratinių Vakarų reakcija. Todėl jau pradėjau aktyvias konsultacijas dėl tolesnių veiksmų su NATO sąjungininkais ir Europos Sąjungos partneriais. Veiksmai turės apimti tiek aktyvią paramą Ukrainai, tiek ir sunkias sankcijas Rusijai“ ,– nurodė G. Nausėda.

Plačiau skaitykite čia. 

06:43 Užpulta eilė Ukrainos miestų

Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vadovo patarėjas Antonas Geraščenka informuoja, kad kariniai objektai buvo užpulti įvairiuose Ukrainos miestuose – Kijeve, Dnipre, Kharkive. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė leidinys „Strana.ua“.

„Prasidėjo invazija. Ką tik buvo raketų smūgiai į karinius valdymo centrus, aerodromus, karinius sandėlius – Kijeve, Kharkive, Dnipre. Pasienyje vyksta artilerijos apšaudymai. Nuo šiandien pasaulyje atsiranda nauja geopolitinė realybė“, – teigia A. Geraščenka.

Baigdamas informaciją A. Geraščenka rašo, kad „pergalė bus mūsų“.

Ukrainos vidaus reikalų ministerija teigia, kad Rusijos kariai išsilaipino Odesoje ir kerta sieną Charkove. Taip pat praneša, kad raketų atakos nukreiptos į Ukrainos naikintuvus oro uoste prie Kijevo.

„Rusijos kariškiai atakuoja karinę infrastruktūrą, aviaciją, oro gynybos objektus, karinius aerodromus Ukrainoje“, - teigiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime, kuriuo remiasi rbc.ru.

Ministerijos teigimu, ji nebombarduoja Ukrainos miestų.

06:42 Atšaukti du skrydžiai iš Vilniaus į Kijevą

Ukrainai uždarius oro erdvę, ketvirtadienį atšaukti du skrydžiai iš Vilniaus į Kijevą, pranešė Lietuvos oro uostai.

Atšauktas 6.40 val. turėjęs vykti „Airbaltic“ skrydis bei 7.40 val. planuotas „WizzAir“ skrydis. Abu jie yra planiniai.

„Priežastis – Ukrainos oro erdvės uždarymas skrydžiams“, – pranešė oro uosto atstovas Tadas Vasiliauskas.

06:31 V. Putinas informavo A. Lukašenką

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas informavo Aliaksandrą Lukašenką apie situaciją pasienyje su Ukraina, praneša kanalas „First Telegram“, artimas Baltarusijos vadovo spaudos tarnybai.

„Šiandien apie 5 val. įvyko Baltarusijos ir Rusijos prezidentų pokalbis telefonu. Jo metu Vladimiras Putinas supažindino savo kolegą iš Baltarusijos apie situaciją pasienyje su Ukraina ir Donbase“, – rašoma pranešime, kurį cituoja „rbc.ru“.

06:24 Ukraina: V. Putinas pradėjo plataus masto operaciją

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras  socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad „V. Putinas pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą“.

„Ukraina ginsis ir laimės, o pasaulis gali ir privalo sustabdyti V. Putiną“.

06:23 Ukrainos sostinėje Kijeve ir Mariupolyje girdimi sprogimai

Ukrainos sostinėje Kijeve ir rytiniame Mariupolio uostamiestyje ketvirtadienį prieš aušrą, netrukus po to, kai Rusijos prezidentas paskelbė operaciją kaimynei „demilitarizuoti“, girdėjosi sprogimai.

Naujienų agentūros AFP korespondentai abiejuose miestuose girdėjo galingų sprogimų. Netoli fronto linijos ir Rusijos sienos esančiame Mariupolyje gyventojai pranešė girdėję artilerijos ugnį rytiniuose priemiesčiuose.

„Telegram“ kanaluose pasirodė informacija apie sprogimus Kharkive, Kijeve, Nikolajeve, Odesoje ir Kramatorske.

CNN Korespondento Matthew Chanceas teigimu, Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas jam pasakė, kad netoli Kijevo girdėti sprogimai buvo raketų smūgiai.

Anksčiau CNN korespondentai pranešė apie sprogimus netoli Kijevo ir Kharkive – antrame pagal dydį šalies mieste, esančiame pasienyje su Rusija.

06:22 J. Stoltenbergas: NATO gins savo sąjungininkus

NATO Vadovas J. Stoltenbergas pasmerkė Rusijos pradėtą karinę operaciją. 

„Rusijos veiksmai yra tarptautinės teisės pažeidimas ir rimta grėsmė Euro-Atlantiniam saugumui. Reikalauju Rusijos nutraukti karinius veiksmus ir gerbti Ukrainos suverenitetą ir teritorinį integralumą. <...> NATO padarys viską, kad apgintų ir apsaugotų savo sąjungininkus“, – nurodė J. Stoltenbergas.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pasmerkė „neapgalvotą ir neišprovokuotą“ Rusijos puolimą Ukrainoje ir perspėjo, kad dėl to kyla pavojus nesuskaičiuojamai daugybei žmonių gyvybių.

„Griežtai smerkiu neapgalvotą ir neišprovokuotą Rusijos puolimą prieš Ukrainą, sukeliantį pavojų nesuskaičiuojamos daugybės civilių gyvybėms. Rusija, nepaisydama mūsų pasikartojančių įspėjimų ir nenuilstamų pastangų imtis diplomatinių veiksmų, vėl pasirinko agresijos prieš suverenią ir nepriklausomą šalį kelią“, – teigė J. Stoltenbergas.

06:21 Rusija: tai ne karas 

Vasilijus Nebenzia, Rusijos Federacijos nuolatinis atstovas prie JT , Saugumo Tarybos posėdyje pareiškė, kad Ukrainoje vykstančių įvykių negalima vadinti karu, nes tai neva yra speciali karinė operacija. 

„Nevadinkite to karu. Tai vadinama specialia karine operacija Donbase“, – pareiškė V. Nebenzia. 

06:18 V. Putinas įsakė pradėti operaciją 

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pranešė, kad jau įsakė pradėti „specialią karinę operaciją“ Rytų Ukrainos Donbaso regione. Kartu pareikalavo, kad Kijevo kariuomenė sudėtų ginklus. Pranešama apie girdimus sprogimus.

Kreipimesi, kurį prieš pat 6 val. ryto vietos laiku transliavo Rusijos valstybinė televizija, Rusijos prezidentas teigė, kad neplanuoja okupuoti šalies.

„Visa atsakomybė už galimą kraujo praliejimą pilnai guls ant valdančiojo režimo sąžinės“, – sakė jis.

V. Putinas perspėjo kitas šalis dėl „pagundos kištis į vykstančius įvykius“ ir sakė, kad Rusijos atsakas „prives prie pasekmių, su kuriomis dar niekada nesate susidūrę savo istorijoje“.

Ketvirtadienio rytą prieš aušrą Kijeve „Financial Times“ žurnalistai išgirdo sprogimus, kurie, atrodo, buvo karinių veiksmų ženklas. Žiniasklaidos atstovai Ukrainoje pranešė girdėję sprogimus kituose miestuose, įskaitant Charkovą ir Ukrainos kontroliuojamą rytinį Kramatorsko miestą Donbase.

JAV prezidentas Joe Baidenas sakė, kad „viso pasaulio maldos šį vakarą yra su Ukrainos žmonėmis“, ir apkaltino V. Putiną pradėjus „iš anksto apgalvotą karą, kuris atneš katastrofiškus žmonių gyvybių nuostolius ir kančias“.

„Tik Rusija yra atsakinga už mirtį ir destrukciją, kurią atneš šis išpuolis, o Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai bei partneriai atsakys vieningai ir ryžtingai. Pasaulis pareikalaus Rusijos atsakomybės“, – sakė J. Bidenas pareiškime, kuris nuskambėjo praėjus kelioms minutėms po V. Putino kalbos per Rusijos televiziją.

J. Bidenas sakė, kad ketvirtadienio rytą susitiks su G7 kolegomis ir tada atskleis tolesnes priemones, kuriomis Rusija bus nubausta už invaziją.

Per kelias minutes po V. Putino pareiškimo „Brent“ naftos kaina pirmą kartą nuo 2014 m. pakilo virš 100 USD už barelį.

Tarptautinis naftos lyginamasis indeksas pasiekė 100,07 USD, t. y. maždaug 3% daugiau, o po to vėl pradėjo pigti.

Naftos žaliavos kainos pastarosiomis dienomis kilo, nes įtampa didėjo, o Vakarų vyriausybės įvedė sankcijas Rusijai po to, kai V. Putinas pripažino du separatistinius regionus Rytų Ukrainoje.

JAV pareiškė, kad, sutrikus energijos tiekimui, gali išleisti naftos iš savo atsargų.

[infogram id="119df936-919b-4150-be8c-8d9b42870f19" prefix="gph" format="interactive" title="Putino karas :: Ukraina - bendras žemėlapis"]

[infogram id="4f86a7e4-3039-4de4-94f1-ca79b71edc78" prefix="aew" format="interactive" title="Ukraina ir Rusija: karinės pajėgos"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Švies, tik be lempučių

Kol bendrovės „Perlas energija“ suvedžioti klientai murkdosi nežinios pelkėje, Energetikos ministerija imasi...

Nuomonės
05:50
Supančioti elektros kainos: sulaukiame iš pirkėjų pastabų, kad tampame nekonkurencingi Premium

Europos Sąjungai leidus šalims subsidijuoti savo gamintojus, Lietuvos įmonės, kurių savikaina dėl aukštų...

Pramonė
05:45
E. Sutkienė: jei klientas nori raudonų batų, tokius ir reikia gaminti Premium

Eugenija Sutkienė, advokatų kontoros „TGS Baltic“ Lietuvos biuro vyresnioji partnerė, sako, kad dar iki galo...

Vyriausybė patvirtino prioritetines TUI, eksporto ir inovacijų rinkas

12 Vakarų valstybių – Vokietija, Jungtinė Karalystė (JK), JAV, Šveicarija, Švedija, Norvegija, Danija,...

Verslo aplinka
2022.08.18
JT, Ukrainos ir Turkijos lyderiai aptarė Zaporižios, grūdų eksporto ir taikos klausimus

Lvive ketvirtadienį vykusiose Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, Recepo Tayyipo Erdogano, Turkijos...

Verslo aplinka
2022.08.18
ES nepavyko išsklaidyti įtampos tarp Serbijos ir Kosovo

Europos Sąjungai (ES) tarpininkaujant ketvirtadienį surengtos Serbijos ir Kosovo derybos „krizei suvaldyti“...

Verslo aplinka
2022.08.18
JAV žada surengti derybas dėl prekybos su Taivanu

JAV vyriausybė surengs derybas dėl prekybos su Taivanu, taip išreikšdama paramą demokratijai saloje, kurią...

Verslo aplinka
2022.08.18
Norvegijos centrinis bankas 0,5 proc. punkto padidino palūkanų normas

Norvegijos centrinis bankas ketvirtadienį padidino palūkanų normas 0,5 proc. punkto iki 1,75% ir anonsavo dar...

Rinkos
2022.08.18
Rusija Kaliningrade dislokavo raketas „Kinžal“ 3

Rusija ketvirtadienį perkėlė į Kaliningrado sritį tris karinius lėktuvus, apginkluotus raketomis „Kinžal“,...

Verslo aplinka
2022.08.18
URM dėl naujų Pekino sankcijų išreiškė protestą Kinijos laikinajam reikalų patikėtiniui

Užsienio reikalų ministerija (URM) ketvirtadienį iškvietė Qu Baihua, Kinijos laikinąjį reikalų patikėtinį,...

Logistika
2022.08.18
VERT žada atlikti „Perlas energijos“ patikrinimą, Vyriausybė – kompensacijas klientams 15

Antros pagal klientų skaičių nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas energija“ sprendimas stabdyti veiklą...

Finansai
2022.08.18
Turkijos centrinis bankas mažina palūkanų normas, nepaisydamas 80% infliacijos

Turkijos centrinis bankas sumažino bazines palūkanų normas nepaisant beveik 80% siekiančios infliacijos...

Rinkos
2022.08.18
Apklausa: 66% JK torių balsuoja, jog kita premjere taptų L. Truss

Jungtinės Karalystės (JK) konservatorių lyderės posto siekianti Liz Truss 32 procentiniais punktais lenkia...

Verslo aplinka
2022.08.18
„Perlas energija“ neigia esanti nemokumo situacijoje, žada kompensacijas klientams

„Perlas energijos“ turto vertė – apie 15 mln. Eur, o įsipareigojimai viršija 14 mln. Eur, tvirtina įmonės...

Finansai
2022.08.18
Estijoje įsigaliojo draudimas atvykti Šengeno vizas gavusiems Rusijos piliečiams

Estijoje ketvirtadienį įsigaliojo draudimas atvykti į šalį Rusijos piliečiams, kuriems Estija yra išdavusi...

Verslo aplinka
2022.08.18
Euro zona recesijos neišvengs, tačiau, tikėtina, lengvai peržiemos po energetinio gripo Premium

Infliacijai pasiekus neregėtas aukštumas, euro zona šią žiemą susidurs su recesija, tačiau jos ekonomika...

Finansai
2022.08.18
„Fitch“ padidino Ukrainos reitingą iki CC 1

Tarptautinė reitingų agentūra „Fitch Ratings“ pagerino Ukrainos ilgalaikių skolinių įsipareigojimų užsienio...

Rinkos
2022.08.18
A. Gutauskas. Rogės vasarą ar žiemą: naujos valstybės paramos adrenalino dozės belaukiant

Smulkusis ir vidutinis verslas (SVV) – kaip po adrenalino dozės prikeltas, bet po kurio laiko gydymo ir vėl...

Nuomonės
2022.08.18
Estija praneša atrėmusi didžiausią kibernetinių atakų bangą nuo 2007 m.

Estiją trečiadienį užklupo plataus masto kibernetinių atakų banga, kuri vis dėlto nepadarė didelės žalos,...

Inovacijos
2022.08.18
Lenkijos verslas tiesia tiltus ukrainiečiams visam laikui likti šalyje – rūpinasi būstais ir vaikų priežiūra Premium

Karo pabėgėliai iš Ukrainos gali reikšmingai paskatinti 670 mlrd. USD vertės Lenkijos ekonomiką. Šalyje,...

Verslo aplinka
2022.08.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku