Kas tai? Eksperto įžvalgos

Skolų išieškojimas pagal Europos vykdomąjį raštą: teismas atsakė, kokių taisyklių turi laikytis antstoliai ir teismai

Publikuota: 2020-09-30
svg svg

Praėjusią savaitę Kauno apygardos teismas , išnagrinėjęs net keturis visų vykdymo procese dalyvaujančių suinteresuotų asmenų atskiruosius skundus dėl antstolio veiksmų, pagrįstai sprendė, kad nesustabdžius vykdymo proceso ir Vokietijos teismo išduoto Europos vykdomojo rašto pagrindu išieškojus daugiau kaip 2 milijonų Eurų skolą iš skolininkui priklausančio Lietuvoje esančio orlaivio „Boeing 737-86N“, būtų pritaikytos neproporcingos priemonės, kurios pažeistų šalių interesų pusiausvyrą.

Suinteresuotieji asmenys – tai – išieškotojas Vokietijos kompanija „Lufthansa Technik AERO Alzey GmBH“, skolininkas Nigerijos kompanija „Arik Air Limited“ (In receivership), antstolis ir hipotekos kreditorius. Antstoliui Lietuvoje išieškojimui buvo pateiktas Vokietijos teismo išduotas Europos vykdomasis raštas. Išieškojimas buvo nukreiptas ir antstolio areštuotas skolininkui Nigerijos kompanijai priklausantis orlaivis, atskraidintas remontui į Lietuvą.

Kitos Europos Sąjungos valstybės narės išduotas Europos vykdomasis raštas, kuris, remiantis Lietuvos Respublikos Civilinį procesą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės aktų įgyvendinimo įstatymu, yra vykdomasis dokumentas, Lietuvoje vykdomas pagal Lietuvos civilinio proceso taisykles, kiek 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 805/2004, sukuriantis neginčytinų reikalavimų Europos vykdomąjį raštą, ir Įstatymas nenustato kitaip.

Šiuo metu Vokietijoje vis dar vyksta ieškotojo ir skolininko ginčas dėl teismo sprendimo, kurio pagrindu buvo išduotas Europos vykdomojo rašto pažymėjimas,  ir dėl paties Europos vykdomojo rašto panaikinimo.

Vadovaujantis Reglamento nuostatomis, kai skolininkas (i) užginčijo Europos vykdomuoju raštu patvirtintą teismo sprendimą arba (ii) kreipėsi dėl Europos vykdomojo rašto pažymėjimo panaikinimo, valstybės narės, kurioje vykdytinas Europos vykdomasis raštas (šiuo atveju – Lietuvos), teismas ar antstolis skolininko prašymu išieškojimą turėtų sustabdyti.

Teismas konstatavo, kad antstolis visiškai nepagrįstai rėmėsi išimtinai Lietuvos civilinio proceso kodekso normomis, reglamentuojančiomis privalomuosius ir alternatyvius vykdomosios bylos sustabdymo ir vykdymo veiksmų atidėjimo teisinius pagrindus, kadangi Reglamentas, kuris visose valstybėse narėse yra tiesiogiai taikomas Europos Sąjungos teisės aktas, pats tiesiogiai numato papildomus vykdomosios bylos sustabdymo ir vykdymo veiksmų atidėjimo teisinius pagrindus, papildomai prie Lietuvos teisės aktų numatytų pagrindų.

Nors antstolio pareiga —  užtikrinti skolininko ir išieškotojo interesų pusiausvyrą vykdymo procese, ją užtikrino tik teismas.

Išieškotojo teisė įvykdyti sprendimą buvo visiškai užtikrinta antstoliui areštavus skolininkui priklausantį turtą – civilinį orlaivį „Boeing 737-86N“, todėl teismo sprendimo įvykdymo užtikrinimui yra pritaikytos būtinos ir proporcingos priemonės, todėl, net ir sustabdžius vykdomąją bylą, išieškotojo teisės niekaip nebūtų pažeistos.

Tuo tarpu nesustabdžius vykdomosios bylos bei antstoliui toliau atliekant vykdymo veiksmus ir, tikėtina, realizavus skolininkui priklausantį orlaivį, o vėliau Vokietijos teismui panaikinus teismo sprendimą ir jo pagrindu išduotą Europos vykdomąjį raštą, užtikrinti sprendimo įvykdymo atgręžimo ir grąžinti šalis į pradinę padėtį, visų pirma, bet neapsiribojant – grąžinti skolininkui viską, kas iš jo buvo išieškota, taptų objektyviai neįmanoma.

Taigi, netenkinant skolininko prašymo ir nestabdant išieškojimo veiksmų, skolininko ir išieškotojo teisių pusiausvyra akivaizdžiai yra pažeidžiama, kadangi ieškotojas įgyja nepagrįstą pranašumą skolininko atžvilgiu. Apeliacinės instancijos teismas įsigilino į skolininko teisinius argumentus bei bylos aplinkybes ir tinkamai aiškino bei taikė Europos Sąjungos reglamentą kartu su nacionalinėmis teisės normomis.

Tarptautinis skolų išieškojimas reikalauja specifinių kompleksinių nacionalinės, tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės žinių.

Nors užsienio teismų sprendimų vykdymas bei tarptautinis skolų išieškojimas jau seniai ne naujiena, o Lietuvai Europos Sąjungos teisės aktai taikomi jau daugiau kaip 16 metų, vis tik praktikoje tokios situacijos dažnai vis dar yra sudėtingos ir kelia daug keblumų. Deja, ne tik besibylinėjančios šalys, bet ir teisininkai neretai vis dar stokoja specifinių žinių, o bylose su užsienio elementu nedidelė procesinė klaida (pvz., atsakovui dokumentai bus įteikti netinkamai) vėliau gali lemti didelius nuostolius šalims, kai nors ir palankus teismo sprendimas taip ir liks neįvykdytas kitoje valstybėje. Ir atvirkščiai – skuboti išieškojimo veiksmai, neįsigilinus į galiojantį europinį ar tarptautinį teisinį reglamentavimą, gali lemti tai, kad vėliau grąžinti šalis į pradinę padėtį gali būti nebeįmanoma.

Kaip skolininkui Lietuvoje atstovavusi advokatė džiaugiuosi, kad Lietuvos teismų praktika tiek nagrinėjant prašymus dėl užsienio teismų ir arbitražų sprendimų pripažinimo ir leidimo juos vykdyti Lietuvoje, tiek dėl Europos vykdomųjų raštų išdavimo ir dėl prašymų atsisakyti juos vykdyti, plėtojasi teisinga linkme. Vis dėl to, analizuojant teismų praktiką, tenka pripažinti, kad neretai šalys yra įveliamos į perteklinius, daug kainuojančius procesus dėl specifinių žinių ar tarptautinio bylinėjimosi praktikos trūkumo. Apskritai, kalbant apie tarptautinį skolų išieškojimą, būtina suvokti, kad nors ir egzistuoja ne vienas Europos teisinis instrumentas (pvz., Europos vykdomasis raštas, Europos mokėjimo įsakymas, Europos sąskaitų blokavimo įsakymas, Briuselio Ibis reglamentas) — tai pakankamai brangus ir ilgai trunkantis procesas, todėl prieš apsisprendžiant jo imtis, visais atvejais verta įsivertinti tikslingumą ir pasikonsultuoti su profesionalais.

Dr. Laura Augytė-Kamarauskienė yra advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuotoji partnerė, advokatė, patyrusi ginčų sprendimo ir arbitražo ekspertė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Armėnija ir Azerbaidžanas žada tęsti kautynes Karabache, nepaisydami gausėjančių aukų

Armėnija ir Azerbaidžanas trečiadienį pažadėjo tęsti kautynes ir atmetė tarptautinės bendruomenės raginimus...

Verslo aplinka
2020.09.30
S. Cichanouskaja: ESBO misija pradėjo rinkti faktus apie smurtą Baltarusijoje 2

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja trečiadienį pranešė, kad Europos saugumo ir...

Verslo aplinka
2020.09.30
Siekiant plėtoti vandens turizmą sumažintas Nemuno priešakinės deltos rezervatas

Siekiant plėtoti vandens turizmą sumažintas Nemuno priešakinės deltos gamtinis rezervatas.

Verslo aplinka
2020.09.30
Po Lenkijos ministrų kabineto pertvarkymo vicepremjeru paskirtas J. Kaczynskis

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis trečiadienį pristatė savo pertvarkytą ministrų kabinetą,...

Verslo aplinka
2020.09.30
NVSC: trikdžiai importuojant duomenis apie COVID-19 atvejus pašalinti 2

Techniniai trikdžiai, dėl kurių anksčiau trečiadienį Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC)...

Verslo aplinka
2020.09.30
ES kritikuoja Vengriją ir Lenkiją dėl teisinės valstybės principų nesilaikymo

Europos Sąjunga trečiadienį sukritikavo Vengriją ir Lenkiją savo ataskaitoje apie demokratijos ir teisinės...

Verslo aplinka
2020.09.30
Atvykstant į Lietuvą nebereikės užsienyje pasidaryto koronaviruso testo

Atsisakyta kiek ilgiau nei mėnesį galiojusio reikalavimo atvykstant į Lietuvą turėti neigiamą atsakymą dėl ne...

Verslo aplinka
2020.09.30
Baltarusijos opozicijos lyderė formuoja šešėlinę vyriausybę 5

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pradėjo formuoti šešėlinę vyriausybę, rodo pranešimas,...

Verslo aplinka
2020.09.30
S. Skvernelis: Vyriausybė nesvarsto nei visuotinio, nei lokalaus karantino galimybių

Augant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, Vyriausybė šiuo metu nesvarsto nei visuotinio, nei lokalaus...

Verslo aplinka
2020.09.30
VMI vadovė: valstybės pagalba pasinaudojo 53.000 bendrovių 1

Didžioji dalis iš 62.000 Lietuvos įmonių, įtrauktų į potencialiai nukentėjusių nuo koronaviruso krizės...

Verslo aplinka
2020.09.30
Finansines karantino pasekmes pajuto pusė gyventojų

Daugiau nei pusė Lietuvos namų ūkių pajuto finansines pavasarį buvusio karantino pasekmes, rodo Lietuvos...

Verslo aplinka
2020.09.30
Trišalei tarybai nesusitarus, MMA didinimo klausimą perima Vyriausybė 5

Trišalė taryba nepriėmė bendros pozicijos, kiek kitąmet turėtų didėti minimali mėnesio alga (MMA). Tad šio...

Verslo aplinka
2020.09.30
Baltarusijos klausimas turi būti EVT susitikime, tikisi G. Nausėda 1

Baltarusijos klausimas turi būti svarstomas artimiausiame Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime, o Europos...

Verslo aplinka
2020.09.30
Advokatų kontora „Juodka ir partneriai - PRIMUS“ keičia tradicinį veiklos modelį ir  ieško naujų partnerių plėtrai užsienyje Verslo tribūna 2

Advokatų kontora „Juodka ir partneriai — PRIMUS“ atsisako teisininkams tradicinio  vieno aljanso modelio ir...

Verslo aplinka
2020.09.30
Kritinis žvilgsnis į „Ignitis“ IPO. O apie valstybę kas nors pagalvojo? 8

Šiuo metu vykstantis „Ignitis“ IPO procesas turi nemažai sąjungininkų. Tai ir bankai, vykdantys platinimą,...

Rinkos
2020.09.30
JK ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė 19,8%

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika antrąjį ketvirtį susitraukė rekordinius 19,8%. Nuosmukį sukėlė dėl...

Verslo aplinka
2020.09.30
Nustatyta 115 naujų koronaviruso atvejų

Antradienį Lietuvoje nustatyta 115 naujų koronaviruso atvejų, bendras susirgimų skaičius šalyje siekia...

Verslo aplinka
2020.09.30
Ekonominių vertinimų rodiklis rugsėjį padidėjo 2 punktais

Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika rugsėjį,...

Verslo aplinka
2020.09.30
Gargždų įmonė įrodė: gamyba be aliekų – įmanoma Verslo tribūna

Rąstinius ir karkasinius namus gaminančios bendrovės „Dolena“ produktų sąraše – ir šuns būdos. Jos atspindi...

Pramonė
2020.09.30
Lietuvoje bus steigiamas 200 mln. Eur fondas investicijoms į klimato kaitos mažinimą

Nuo 2021 metų Lietuvoje ir dar devyniose Europos Sąjungos (ES) šalyse pradės veikti naujas Modernizavimo...

Pramonė
2020.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus