Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę

Publikuota: 2018-12-06
Atnaujinta 2018-12-06 16:07
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto antrojo svarstymo nusprendė Seimo valdančioji dauguma. Kartu atmestas opozicijos pasiūlytas rezoliucijos projektas atidėti biudžeto priėmimą iki „valdantieji imsis spręsti krizę viešajame sektoriuje“. 

Balsavo dėl priėmimo datos

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtas 2019 m. biudžeto antrasis svarstymas.

Po to, kai iš Seimo tribūnos pasisakė Vyriausybės poziciją pristatęs Vilius Šapoka, finansų ministras, bei visų parlamentinių frakcijų atstovai, Seimas balsavo dėl biudžeto priėmimo datos nustatymo. Už tai, kad priėmimas vyktų antradienį, gruodžio 11-ąją, balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 29, susilaikė 12 parlamentarų.

Konstatuota, kad Seimo valdantiesiems pakako balsų patvirtinti jų norimą biudžeto priėmimo datą. Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tikina, kad panašus balsų santykis bus ir tuomet, kai Seimas balsuos dėl biudžeto patvirtinimo.

„Balsų be abejonių užteks. Kitą savaitę pamatysime praktiškai tuos pačius balsus, kurie ir balsavo už biudžeto priėmimo datą“, – mano p. Karbauskis.

Opozicija siūlė biudžetą priimti savaite vėliau - gruodžio 18 d. Bet valdantieji atmetė šį siūlymą. Dėl to opozicijos atstovai pagrasino kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.

Siūlys stabdyti priėmimą

Ketvirtadienį surengta diskusija dėl biudžeto projekto metu bene daugiausiai aistrų kėlė pastaruoju metu aktyviai protestuojančių ir streikuojančių mokytojų atlyginimų didinimo bei apskritai viešojo sektoriaus pakankamo finansavimo klausimas.

Opoziciniai konservatoriai Seimo posėdžio pradžioje pasiūlė iš darbotvarkės išbraukti kitų metų biudžeto projektą, nes, pasak parlamentarės Irenos Degutienės, „situacija viešajame sektoriuje yra krizinėje padėtyje, visuomenėje tvyro įtampa, todėl Vyriausybę pirmiausia reikia įpareigoti derėtis su streikuojančiais mokytojais ir nuraminti aistras“.

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, informavo, kad pagal galiojančius įstatymus biudžetas privalo būti svarstomas šio ketvirtadienio posėdyje, todėl parlamentarams nepateikė balsuoti opozicijos pasiūlymo. 

Kartu buvo pritarta opozicijos pasiūlymui dar ketvirtadienį apsvarstyti jos parengtą rezoliucijos projektą „Dėl 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“. Šiame dokumente buvo įrašyta, kad biudžeto svarstymas ir priėmimas turi būti sustabdytas iki Vyriausybė susitars su protestuojančiomis profsąjungomis.

Tačiau po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje opozicijos rezoliucija buvo atmesta. Už ją balsavo tik 38 Seimo nariai, prieš buvo 60, susilaikė 17 parlamentarų. 

Premjeras pasipiktino opozicija

Diskusijos Seimo posėdyje metu valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl biudžeto esmingai išsiskyrė. Pirmiausia dėl mokytojų algų ir viešojo sektoriaus finansavimo.

„Bendrai švietimo sistemai finansavimas kitąmet auga 190 mln. Eur, liūto dalis šių lėšų bus skirta pedagogų algoms didinti“, – teigė p. Šapoka.

„Nemeluokite mokytojams, nes nuo kitų metų sausio algos nei kiek nedidės lyginant su tuo, kas jiems mokama dabar – lapkritį ir gruodį“, – piktinosi konservatorius Andrius Kubilius.

Premjeras Saulius Skvernelis tokius pareiškimus pavadino demagogija: „Tenka eilinį kartą neigti melą ir demagogiją, kurį skleidžia kai kurie kolegos. Dėl įgyvendinamos mokesčių reformos ir dėl papildomų finansų skyrimo viešajam sektoriui atlyginimai kils mažiausiai 7% visiems – tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuje, o kai kuriems biudžetininkams, įskaitant ir mokytojus – daugiau, vidutiniškai plius 12%. Taip, lūkesčiai didesni, bet pirmiausia turime visi socialiniai partneriai sutarti dėl tvaraus viešojo sektoriaus finansavimo iki 2025 m.“

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas diskusijos metu pareiškė, kad „draskyti dabar tą biudžetą, kaip siūlo opozicija, yra mažų mažiausiai neatsakinga“. „Neabejoju, kad valdančioji koalicija yra tvirta ir patvirtins tuos sprendimus, kurie reikalingi valstybei“, – kalbėjo p. Jakeliūnas.

Liberalų atstovas Kęstutis Glaveckas atkreipė dėmesį, kad biudžetas yra pernelyg optimistiškas. „Yra kylančių įvairių rizikų, pirmiausia susijusių su prognozuojamom pajamom, nes juodosios krizės gulbės jau ėmė sklandyti virš Europos“, – sakė jis.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė kritikavo biudžeto projektą, pavadindama jį „šizofrenišku“. „Negaliu palaikyti šizofreniško biudžeto, nes jis, nors ir numato mokesčių naštos mažinimą ir perskirstymą, bet visiškai nenumato ryžtingo biurokratijos mažinimo, kas yra būtina valstybės efektyviam judėjimui į priekį“, – teigė parlamentarė.

Planuojamas perteklius

Seimo nariai aptarinėjo Vyriausybės pakoreguotą projektą, kuris nelabai skiriasi nuo pirminio varianto, pateikto parlamentarams spalio viduryje. Vyriausybė pasiūlė skirti papildomų lėšų savivaldybių biudžetams ir pedagogų atlyginimams. Pernai po savivaldybių priekaištų koreguodama biudžetą, Vyriausybė taip pat papildomai ieškojo lėšų savivaldybėms bei medikų algoms.

Planuojamos kitų metų valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, siekia 10,59 mlrd. Eur, išlaidos – 11,696 mln. Eur. Valstybės biudžeto deficitas – 1,106 mlrd. Eur, bet visų viešųjų finansų kitąmet, anot Vyriausybės planų, laukia maždaug 200 mln. Eur arba 0,4% bendrojo vidaus produkto

(BVP) perteklius.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“d20b6423-a7d6-4a83-b578-5d30a5f92c1f“ prefix=“Es1“ format=“interactive“ title=“2019 m. biudžeto išlaidų pasiskirstymas“]

Kitąmet planuojama nuo 30 iki 50 Eur padidinti vaiko pinigus, tam numatyta 117 mln. Eur, bei pensijas – jų indeksavimui numatoma skirti daugiau kaip 212 mln. Eur. Nuo 2019 m. nutraukiami „Sodros“ mokėjimai į antros pakopos pensijų kaupimo fondus, todėl „Sodroje“ liks beveik 200 mln. Eur.

Taip pat kitąmet ketinama lengvatinį 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą taikyti malkoms ir iš medienos pagamintai kūrenimui skirtai produkcijai bei lengvatinį 5% tarifą – laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams. Tai biudžetui kainuos apie 9 mln. Eur praradimus.

Be to, nuo kovo žadama 10% didinti etilo alkoholiui akcizų tarifą, dėl ko brangs stiprieji gėrimai. Tai į biudžetą, skaičiuojama, papildomai atneš apie 5 mln. Eur.

Seimo nariai, komitetai ir institucijos pateikė siūlymų papildomai kitų metų biudžete įvairioms reikmėms numatyti daugiau negu 600 mln. Eur. Vyriausybė sutiko perskirstyti tik apie 15 mln. Eur.

[infogram id=“200ce12e-7383-4584-af52-5d92f4f710bf“ prefix=“6Vo“ format=“interactive“ title=“vyriausybės priemonių įtaka viešojo sektoriaus pajamoms“]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Atsistatydina Ukrainos premjeras V. Hroismanas 2

Volodymyras Hroismanas, Ukrainos premjeras, nusprendė atsistatydinti iš posto – tą jis padarys ateinantį...

Verslo aplinka
2019.05.20
Su V. Zelenskiu susitikusi D. Grybauskaitė ragino „sutraiškyti“ oligarchinę sistemą 7

Kijeve pirmadienį su Volodymyru Zelenskiu, naujuoju Ukrainos prezidentu, susitikusi Dalia Grybauskaitė,...

Verslo aplinka
2019.05.20
JAV ir Iranas apsisvaidė grasinimais 5

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, perspėjo Iraną, kad, abiem šalims įsivėlus į konfliktą, Iranas „sulauks...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltijos šalys ir JAV sutarė dėl formato „3+1“ energetikoje 10

Baltijos šalys ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) stiprins bendradarbiavimą energetikoje. Planuojama, kad...

Pramonė
2019.05.20
Politologai apie Ukrainos prezidento sprendimą: siekia išvengti „pagalių kaišiojimo“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškęs, kad ketina paleisti šalies parlamentą, siekia jam...

Verslo aplinka
2019.05.20
Už kyšininkavimą nuteistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto inžinierius

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir dokumentų...

Po priesaikos V. Zelenskis pareiškė paleidžiantis Aukščiausiąją Radą 16

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo inauguracinės kalbos metu pareiškė, kad paleidžia...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lustų gamintojai seka „Google“ ir stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 35

JAV milžinei „Google“ patvirtinus, kad ji iš dalies stabdo bendradarbiavimą su Kinijos kompanija „Huawei“, tą...

Technologijos
2019.05.20
„Your sandbox in Šiauliai“ – nauja erdvė verslo plėtrai Šiauliuose Verslo tribūna 3

„Your sandbox in Šiauliai. Come & play!“ (liet. „Smėlio dėžė Jūsų verslo plėtrai Šiauliuose“) – tokios idėjos...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lietuvoje populiarėja „e-commerce fulfillment“ paslauga Verslo tribūna

Elektroninių parduotuvių skaičius Lietuvoje ir Europos sąjungoje auga, kartu keičiasi europiečių apsipirkimo...

Po pusšimtį žodžių iš kiekvienos EP rinkimų programos Premium

Gilesnė Europos Sąjungos integracija arba, atvirkščiai – federalizacijos atsisakymas, socialiai teisingos ir...

Verslo aplinka
2019.05.20
Po prezidento rinkimų Ukrainoje - politinės dėlionės  Premium 2

Volodymyras Zelenskis, išrinktasis Ukrainos prezidentas, pirmadienį prisieks ir oficialiai pradės eiti...

Verslo aplinka
2019.05.20
Prasideda išankstinis balsavimas prezidento rinkimų II ture

Pirmadienį prasidėjo balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP)...

Verslo aplinka
2019.05.20
Po skandalo Austrijoje subyrėjo valdančioji koalicija, skelbiami pirmalaikiai rinkimai

Po Austrijos korupcijos skandalo iširo šalies valdančioji koalicija, prezidentas paskelbė, kad rugsėjo...

Verslo aplinka
2019.05.20
Ar atskirsime pelus nuo grūdų? 2

Šią savaitę, gegužės 26 d., rinksime ne tik Lietuvos prezidentą – balsuosime ir už mūsų šalies kandidatus į...

Verslo aplinka
2019.05.20
Šią savaitę svarbu 1

Lietuva išsirinks prezidentą, Europos Sąjunga – parlamentą, Kaliningrado srityje bus surengtas elektros...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltarusija Briuselyje skundžiasi, kad Lietuva blokuoja Minsko ir ES susitarimą 5

Baltarusijos atstovai šią savaitę Briuselyje skundėsi, kad Lietuva blokuoja Europos Sąjungos (ES) ir Minsko...

Verslo aplinka
2019.05.19
Valdžia – verslo baudėja: ar grįšime į policininkų krūmuose laikus? 19

Koks turėtų būti verslo ir valdžios santykis? Ilgą laiką buvo dirbama, kad valstybė taptų partneriu ir...

Verslo aplinka
2019.05.19
Kandidato į EP portretas: 51-erių vyras – Kęstutis, Andrius arba Vytautas 2

Prieš tris mėnesius 51-ąjį gimtadienį atšventęs vyras, deklaravęs turto už maždaug 290.000 Eur, tikėtina,...

Verslo aplinka
2019.05.19
Registrų centras atnaujins Gyventojų registrą 6

Valstybės įmonė Registrų centras artimiausiu metu atnaujins Gyventojų registrą, kuriame kaupiama svarbiausia...

Verslo aplinka
2019.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau