Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę

Publikuota: 2018-12-06
Atnaujinta 2018-12-06 16:07
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto antrojo svarstymo nusprendė Seimo valdančioji dauguma. Kartu atmestas opozicijos pasiūlytas rezoliucijos projektas atidėti biudžeto priėmimą iki „valdantieji imsis spręsti krizę viešajame sektoriuje“. 

Balsavo dėl priėmimo datos

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtas 2019 m. biudžeto antrasis svarstymas.

Po to, kai iš Seimo tribūnos pasisakė Vyriausybės poziciją pristatęs Vilius Šapoka, finansų ministras, bei visų parlamentinių frakcijų atstovai, Seimas balsavo dėl biudžeto priėmimo datos nustatymo. Už tai, kad priėmimas vyktų antradienį, gruodžio 11-ąją, balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 29, susilaikė 12 parlamentarų.

Konstatuota, kad Seimo valdantiesiems pakako balsų patvirtinti jų norimą biudžeto priėmimo datą. Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tikina, kad panašus balsų santykis bus ir tuomet, kai Seimas balsuos dėl biudžeto patvirtinimo.

„Balsų be abejonių užteks. Kitą savaitę pamatysime praktiškai tuos pačius balsus, kurie ir balsavo už biudžeto priėmimo datą“, – mano p. Karbauskis.

Opozicija siūlė biudžetą priimti savaite vėliau - gruodžio 18 d. Bet valdantieji atmetė šį siūlymą. Dėl to opozicijos atstovai pagrasino kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.

Siūlys stabdyti priėmimą

Ketvirtadienį surengta diskusija dėl biudžeto projekto metu bene daugiausiai aistrų kėlė pastaruoju metu aktyviai protestuojančių ir streikuojančių mokytojų atlyginimų didinimo bei apskritai viešojo sektoriaus pakankamo finansavimo klausimas.

Opoziciniai konservatoriai Seimo posėdžio pradžioje pasiūlė iš darbotvarkės išbraukti kitų metų biudžeto projektą, nes, pasak parlamentarės Irenos Degutienės, „situacija viešajame sektoriuje yra krizinėje padėtyje, visuomenėje tvyro įtampa, todėl Vyriausybę pirmiausia reikia įpareigoti derėtis su streikuojančiais mokytojais ir nuraminti aistras“.

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, informavo, kad pagal galiojančius įstatymus biudžetas privalo būti svarstomas šio ketvirtadienio posėdyje, todėl parlamentarams nepateikė balsuoti opozicijos pasiūlymo. 

Kartu buvo pritarta opozicijos pasiūlymui dar ketvirtadienį apsvarstyti jos parengtą rezoliucijos projektą „Dėl 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“. Šiame dokumente buvo įrašyta, kad biudžeto svarstymas ir priėmimas turi būti sustabdytas iki Vyriausybė susitars su protestuojančiomis profsąjungomis.

Tačiau po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje opozicijos rezoliucija buvo atmesta. Už ją balsavo tik 38 Seimo nariai, prieš buvo 60, susilaikė 17 parlamentarų. 

Premjeras pasipiktino opozicija

Diskusijos Seimo posėdyje metu valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl biudžeto esmingai išsiskyrė. Pirmiausia dėl mokytojų algų ir viešojo sektoriaus finansavimo.

„Bendrai švietimo sistemai finansavimas kitąmet auga 190 mln. Eur, liūto dalis šių lėšų bus skirta pedagogų algoms didinti“, – teigė p. Šapoka.

„Nemeluokite mokytojams, nes nuo kitų metų sausio algos nei kiek nedidės lyginant su tuo, kas jiems mokama dabar – lapkritį ir gruodį“, – piktinosi konservatorius Andrius Kubilius.

Premjeras Saulius Skvernelis tokius pareiškimus pavadino demagogija: „Tenka eilinį kartą neigti melą ir demagogiją, kurį skleidžia kai kurie kolegos. Dėl įgyvendinamos mokesčių reformos ir dėl papildomų finansų skyrimo viešajam sektoriui atlyginimai kils mažiausiai 7% visiems – tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuje, o kai kuriems biudžetininkams, įskaitant ir mokytojus – daugiau, vidutiniškai plius 12%. Taip, lūkesčiai didesni, bet pirmiausia turime visi socialiniai partneriai sutarti dėl tvaraus viešojo sektoriaus finansavimo iki 2025 m.“

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas diskusijos metu pareiškė, kad „draskyti dabar tą biudžetą, kaip siūlo opozicija, yra mažų mažiausiai neatsakinga“. „Neabejoju, kad valdančioji koalicija yra tvirta ir patvirtins tuos sprendimus, kurie reikalingi valstybei“, – kalbėjo p. Jakeliūnas.

Liberalų atstovas Kęstutis Glaveckas atkreipė dėmesį, kad biudžetas yra pernelyg optimistiškas. „Yra kylančių įvairių rizikų, pirmiausia susijusių su prognozuojamom pajamom, nes juodosios krizės gulbės jau ėmė sklandyti virš Europos“, – sakė jis.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė kritikavo biudžeto projektą, pavadindama jį „šizofrenišku“. „Negaliu palaikyti šizofreniško biudžeto, nes jis, nors ir numato mokesčių naštos mažinimą ir perskirstymą, bet visiškai nenumato ryžtingo biurokratijos mažinimo, kas yra būtina valstybės efektyviam judėjimui į priekį“, – teigė parlamentarė.

Planuojamas perteklius

Seimo nariai aptarinėjo Vyriausybės pakoreguotą projektą, kuris nelabai skiriasi nuo pirminio varianto, pateikto parlamentarams spalio viduryje. Vyriausybė pasiūlė skirti papildomų lėšų savivaldybių biudžetams ir pedagogų atlyginimams. Pernai po savivaldybių priekaištų koreguodama biudžetą, Vyriausybė taip pat papildomai ieškojo lėšų savivaldybėms bei medikų algoms.

Planuojamos kitų metų valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, siekia 10,59 mlrd. Eur, išlaidos – 11,696 mln. Eur. Valstybės biudžeto deficitas – 1,106 mlrd. Eur, bet visų viešųjų finansų kitąmet, anot Vyriausybės planų, laukia maždaug 200 mln. Eur arba 0,4% bendrojo vidaus produkto

(BVP) perteklius.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“d20b6423-a7d6-4a83-b578-5d30a5f92c1f“ prefix=“Es1“ format=“interactive“ title=“2019 m. biudžeto išlaidų pasiskirstymas“]

Kitąmet planuojama nuo 30 iki 50 Eur padidinti vaiko pinigus, tam numatyta 117 mln. Eur, bei pensijas – jų indeksavimui numatoma skirti daugiau kaip 212 mln. Eur. Nuo 2019 m. nutraukiami „Sodros“ mokėjimai į antros pakopos pensijų kaupimo fondus, todėl „Sodroje“ liks beveik 200 mln. Eur.

Taip pat kitąmet ketinama lengvatinį 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą taikyti malkoms ir iš medienos pagamintai kūrenimui skirtai produkcijai bei lengvatinį 5% tarifą – laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams. Tai biudžetui kainuos apie 9 mln. Eur praradimus.

Be to, nuo kovo žadama 10% didinti etilo alkoholiui akcizų tarifą, dėl ko brangs stiprieji gėrimai. Tai į biudžetą, skaičiuojama, papildomai atneš apie 5 mln. Eur.

Seimo nariai, komitetai ir institucijos pateikė siūlymų papildomai kitų metų biudžete įvairioms reikmėms numatyti daugiau negu 600 mln. Eur. Vyriausybė sutiko perskirstyti tik apie 15 mln. Eur.

[infogram id=“200ce12e-7383-4584-af52-5d92f4f710bf“ prefix=“6Vo“ format=“interactive“ title=“vyriausybės priemonių įtaka viešojo sektoriaus pajamoms“]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Iš Leiboristų partijos dėl „Brexit“ nesutarimų traukiasi septyni nariai

Septyni Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai atsistatydino iš Leiboristų partijos, taip protestuodami...

Verslo aplinka
2019.02.18
Pirminį pretendentų į prezidentus sąrašą žinome, dabar jis tik trumpės 2

Gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose galės dalyvauti daugiausiai 15 pretendentų.

Verslo aplinka
2019.02.18
Kauno meras patvirtino nesieksiąs prezidento posto 1

Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis dalyvaus tik po poros savaičių įvyksiančiuose savivaldos...

Verslo aplinka
2019.02.18
P. Gražulis irgi šoka į prezidento rinkimų traukinį 5

Dokumentus registruotis prezidento rinkimų politinės kampanijos dalyviu pirmadienį pateikė Seimo narys Petras...

Verslo aplinka
2019.02.18
„Tvarkos ir teisingumo“ byloje pradėtos kaltinamųjų apklausos

Pirmadienį Panevėžio apygardos teisme tęstas partijos „Tvarka ir teisingumas“ politinės korupcijos bylos...

Verslo aplinka
2019.02.18
Lietuvoje sumažėjo sergamumas gripu ir peršalimo ligomis 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo...

Verslo aplinka
2019.02.18
J. V. Paleckiui ketinama skirti signataro rentą 3

Justui Vincui Paleckiui ketinama skirti signataro rentą. 

Verslo aplinka
2019.02.18
Dėl potvynio Šilutės rajone skelbiama ekstremalioji situacija

Šilutės rajono savivaldybė pirmadienį dėl potvynio skelbia ekstremaliąją situaciją.

Verslo aplinka
2019.02.18
Pramonininkai nerimauja dėl muitinės pasirengimo „Brexit“

Tvyrant nežinomybei dėl britų pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) aplinkybių, Lietuvos verslininkai žada...

Verslo aplinka
2019.02.18
Balsavimo naujovės: matinės balsadėžės ir jokių užuolaidėlių 2

Šiemet įvyksiančiuose savivaldos, prezidento ir europarlamentarų rinkimuose laukia kelios techninės naujovės...

Verslo aplinka
2019.02.18
Kai pučia vėjas, reikia statyti malūnus 4

Kinų liaudies išmintis byloja: kai pučia pokyčių vėjas, vieni žmonės stato sienas, kiti – vėjo malūnus.

Verslo aplinka
2019.02.18
Marijampolėje socialdemokratams iššūkį meta „valstiečiai“ ir konservatoriai 1

2017-aisiais mirus daugiau nei 16 m. miestui vadovavusiam Vidmantui Braziui, į Marijampolės rinkimus grįžta...

Verslo aplinka
2019.02.18
VRK panaikino D. Štraupaitės, V.Satkevičiaus ir A. Mačiulaičio teisinę neliečiamybę  1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pirmadienį panaikino dar trijų kandidatų savivaldos rinkimuose...

Verslo aplinka
2019.02.18
Dėl prezidento posto ketina varžytis ir V. Tomaševskis  9

Valdemaras Tomaševskis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas,...

Verslo aplinka
2019.02.18
Ideali savivaldybė: Vilniaus atvirumas, Kauno ambicijos, Klaipėdos uostas 7

Objektyvūs ekonominiai rodikliai rodo, kad trijuose didžiuosiuose šalies miestuose gyvenimas per pastarąją...

Verslo aplinka
2019.02.18
ŽŪM kraustynės į Kauną: kur galima sutalpinti 300 darbuotojų Premium 27

Žemės ūkio ministrui skaičiuojant potencialias vietas Kaune, kur galėtų įsikurti apie 300 darbuotojų, rinkos...

Statyba ir NT
2019.02.18
Miestų ligoninės baiminasi pacientų antplūdžio Premium 2

Gydymo įstaigų tinklo reforma turi būti kompleksinė ir orientuota ne vien į mažų ligoninių pertvarką, antraip...

Verslo aplinka
2019.02.17
Savivaldos rinkimuose – 244 teisti kandidatai, daugiausiai – iš Darbo partijos  7

Dėl savivaldybių tarybų narių mandatų varžysis 244 teisti kandidatai, tai sudaro beveik 2 proc. visų...

Verslo aplinka
2019.02.17
Vyriausybės pavasario planuose – maisto kuponai, pelno mokesčio lengvatos  7

Vyriausybė Seimui per pavasario sesiją ketina teikti beveik 130 projektų paketą, tarp jų – siūlymai įteisinti...

Verslo aplinka
2019.02.17
Tyrimas: dėl muitų kinams laimėtų ne JAV, o ES bendrovės Premium 2

Vašingtonui nubaudus Kiniją naujais importo muitais didžiausia nauda tektų ne JAV, o ES kompanijoms, rodo...

Pramonė
2019.02.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau