Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę

Publikuota: 2018-12-06
Atnaujinta 2018-12-06 16:07
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto antrojo svarstymo nusprendė Seimo valdančioji dauguma. Kartu atmestas opozicijos pasiūlytas rezoliucijos projektas atidėti biudžeto priėmimą iki „valdantieji imsis spręsti krizę viešajame sektoriuje“. 

Balsavo dėl priėmimo datos

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtas 2019 m. biudžeto antrasis svarstymas.

Po to, kai iš Seimo tribūnos pasisakė Vyriausybės poziciją pristatęs Vilius Šapoka, finansų ministras, bei visų parlamentinių frakcijų atstovai, Seimas balsavo dėl biudžeto priėmimo datos nustatymo. Už tai, kad priėmimas vyktų antradienį, gruodžio 11-ąją, balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 29, susilaikė 12 parlamentarų.

Konstatuota, kad Seimo valdantiesiems pakako balsų patvirtinti jų norimą biudžeto priėmimo datą. Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tikina, kad panašus balsų santykis bus ir tuomet, kai Seimas balsuos dėl biudžeto patvirtinimo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Balsų be abejonių užteks. Kitą savaitę pamatysime praktiškai tuos pačius balsus, kurie ir balsavo už biudžeto priėmimo datą“, – mano p. Karbauskis.

Opozicija siūlė biudžetą priimti savaite vėliau - gruodžio 18 d. Bet valdantieji atmetė šį siūlymą. Dėl to opozicijos atstovai pagrasino kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.

Siūlys stabdyti priėmimą

Ketvirtadienį surengta diskusija dėl biudžeto projekto metu bene daugiausiai aistrų kėlė pastaruoju metu aktyviai protestuojančių ir streikuojančių mokytojų atlyginimų didinimo bei apskritai viešojo sektoriaus pakankamo finansavimo klausimas.

Opoziciniai konservatoriai Seimo posėdžio pradžioje pasiūlė iš darbotvarkės išbraukti kitų metų biudžeto projektą, nes, pasak parlamentarės Irenos Degutienės, „situacija viešajame sektoriuje yra krizinėje padėtyje, visuomenėje tvyro įtampa, todėl Vyriausybę pirmiausia reikia įpareigoti derėtis su streikuojančiais mokytojais ir nuraminti aistras“.

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, informavo, kad pagal galiojančius įstatymus biudžetas privalo būti svarstomas šio ketvirtadienio posėdyje, todėl parlamentarams nepateikė balsuoti opozicijos pasiūlymo. 

Kartu buvo pritarta opozicijos pasiūlymui dar ketvirtadienį apsvarstyti jos parengtą rezoliucijos projektą „Dėl 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“. Šiame dokumente buvo įrašyta, kad biudžeto svarstymas ir priėmimas turi būti sustabdytas iki Vyriausybė susitars su protestuojančiomis profsąjungomis.

Tačiau po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje opozicijos rezoliucija buvo atmesta. Už ją balsavo tik 38 Seimo nariai, prieš buvo 60, susilaikė 17 parlamentarų. 

Premjeras pasipiktino opozicija

Diskusijos Seimo posėdyje metu valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl biudžeto esmingai išsiskyrė. Pirmiausia dėl mokytojų algų ir viešojo sektoriaus finansavimo.

„Bendrai švietimo sistemai finansavimas kitąmet auga 190 mln. Eur, liūto dalis šių lėšų bus skirta pedagogų algoms didinti“, – teigė p. Šapoka.

„Nemeluokite mokytojams, nes nuo kitų metų sausio algos nei kiek nedidės lyginant su tuo, kas jiems mokama dabar – lapkritį ir gruodį“, – piktinosi konservatorius Andrius Kubilius.

Premjeras Saulius Skvernelis tokius pareiškimus pavadino demagogija: „Tenka eilinį kartą neigti melą ir demagogiją, kurį skleidžia kai kurie kolegos. Dėl įgyvendinamos mokesčių reformos ir dėl papildomų finansų skyrimo viešajam sektoriui atlyginimai kils mažiausiai 7% visiems – tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuje, o kai kuriems biudžetininkams, įskaitant ir mokytojus – daugiau, vidutiniškai plius 12%. Taip, lūkesčiai didesni, bet pirmiausia turime visi socialiniai partneriai sutarti dėl tvaraus viešojo sektoriaus finansavimo iki 2025 m.“

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas diskusijos metu pareiškė, kad „draskyti dabar tą biudžetą, kaip siūlo opozicija, yra mažų mažiausiai neatsakinga“. „Neabejoju, kad valdančioji koalicija yra tvirta ir patvirtins tuos sprendimus, kurie reikalingi valstybei“, – kalbėjo p. Jakeliūnas.

Liberalų atstovas Kęstutis Glaveckas atkreipė dėmesį, kad biudžetas yra pernelyg optimistiškas. „Yra kylančių įvairių rizikų, pirmiausia susijusių su prognozuojamom pajamom, nes juodosios krizės gulbės jau ėmė sklandyti virš Europos“, – sakė jis.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė kritikavo biudžeto projektą, pavadindama jį „šizofrenišku“. „Negaliu palaikyti šizofreniško biudžeto, nes jis, nors ir numato mokesčių naštos mažinimą ir perskirstymą, bet visiškai nenumato ryžtingo biurokratijos mažinimo, kas yra būtina valstybės efektyviam judėjimui į priekį“, – teigė parlamentarė.

Planuojamas perteklius

Seimo nariai aptarinėjo Vyriausybės pakoreguotą projektą, kuris nelabai skiriasi nuo pirminio varianto, pateikto parlamentarams spalio viduryje. Vyriausybė pasiūlė skirti papildomų lėšų savivaldybių biudžetams ir pedagogų atlyginimams. Pernai po savivaldybių priekaištų koreguodama biudžetą, Vyriausybė taip pat papildomai ieškojo lėšų savivaldybėms bei medikų algoms.

Planuojamos kitų metų valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, siekia 10,59 mlrd. Eur, išlaidos – 11,696 mln. Eur. Valstybės biudžeto deficitas – 1,106 mlrd. Eur, bet visų viešųjų finansų kitąmet, anot Vyriausybės planų, laukia maždaug 200 mln. Eur arba 0,4% bendrojo vidaus produkto

(BVP) perteklius.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“d20b6423-a7d6-4a83-b578-5d30a5f92c1f“ prefix=“Es1“ format=“interactive“ title=“2019 m. biudžeto išlaidų pasiskirstymas“]

Kitąmet planuojama nuo 30 iki 50 Eur padidinti vaiko pinigus, tam numatyta 117 mln. Eur, bei pensijas – jų indeksavimui numatoma skirti daugiau kaip 212 mln. Eur. Nuo 2019 m. nutraukiami „Sodros“ mokėjimai į antros pakopos pensijų kaupimo fondus, todėl „Sodroje“ liks beveik 200 mln. Eur.

Taip pat kitąmet ketinama lengvatinį 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą taikyti malkoms ir iš medienos pagamintai kūrenimui skirtai produkcijai bei lengvatinį 5% tarifą – laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams. Tai biudžetui kainuos apie 9 mln. Eur praradimus.

Be to, nuo kovo žadama 10% didinti etilo alkoholiui akcizų tarifą, dėl ko brangs stiprieji gėrimai. Tai į biudžetą, skaičiuojama, papildomai atneš apie 5 mln. Eur.

Seimo nariai, komitetai ir institucijos pateikė siūlymų papildomai kitų metų biudžete įvairioms reikmėms numatyti daugiau negu 600 mln. Eur. Vyriausybė sutiko perskirstyti tik apie 15 mln. Eur.

[infogram id=“200ce12e-7383-4584-af52-5d92f4f710bf“ prefix=“6Vo“ format=“interactive“ title=“vyriausybės priemonių įtaka viešojo sektoriaus pajamoms“]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Australijos premjeras S. Morrisonas pripažino pralaimėjęs rinkimus

Australijos premjeras Scottas Morrisonas šeštadienį pripažino pralaimėjęs nacionalinius rinkimus po sunkaus...

Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 1

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Prezidentas pasirašė patikslintą biudžetą, kritikuoja antiinfliacinių priemonių tempą

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių...

Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. USD (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal...

Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai?

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
12:29
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais 2

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai 1

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė...

Australija balsuoja įtemptuose rinkimuose

Konservatorių ministras pirmininkas Scottas Morrisonas per rinkimus stengsis išlikti valdžioje ir įveikti...

Europoje plinta beždžionių raupai: dvylikoje šalių patvirtinta 80 atvejų

Pasaulio sveikatos organizacija turi duomenų apie Europoje plintančią Centrinei ir Vakarų Afrikai būdingą...

Davosą kartina karas – Rusijai vieta nesuteikta, Ukraina turės plačią delegaciją Premium

Po dvejų metų pertraukos Alpių prieglobstyje Šveicarijos Davoso mieste, vėl prasideda pasaulio ekonomikos...

Putino bunkerio iliuzijos Premium

Kai leidai atimti savo laisves, esi apsuptas nemokšiškumo, buko banditizmo, skurdo, beširdiškumo ir...

G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku