Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę

Publikuota: 2018-12-06
Atnaujinta 2018-12-06 16:07
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto antrojo svarstymo nusprendė Seimo valdančioji dauguma. Kartu atmestas opozicijos pasiūlytas rezoliucijos projektas atidėti biudžeto priėmimą iki „valdantieji imsis spręsti krizę viešajame sektoriuje“. 

Balsavo dėl priėmimo datos

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtas 2019 m. biudžeto antrasis svarstymas.

Po to, kai iš Seimo tribūnos pasisakė Vyriausybės poziciją pristatęs Vilius Šapoka, finansų ministras, bei visų parlamentinių frakcijų atstovai, Seimas balsavo dėl biudžeto priėmimo datos nustatymo. Už tai, kad priėmimas vyktų antradienį, gruodžio 11-ąją, balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 29, susilaikė 12 parlamentarų.

Konstatuota, kad Seimo valdantiesiems pakako balsų patvirtinti jų norimą biudžeto priėmimo datą. Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tikina, kad panašus balsų santykis bus ir tuomet, kai Seimas balsuos dėl biudžeto patvirtinimo.

„Balsų be abejonių užteks. Kitą savaitę pamatysime praktiškai tuos pačius balsus, kurie ir balsavo už biudžeto priėmimo datą“, – mano p. Karbauskis.

Opozicija siūlė biudžetą priimti savaite vėliau - gruodžio 18 d. Bet valdantieji atmetė šį siūlymą. Dėl to opozicijos atstovai pagrasino kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.

Siūlys stabdyti priėmimą

Ketvirtadienį surengta diskusija dėl biudžeto projekto metu bene daugiausiai aistrų kėlė pastaruoju metu aktyviai protestuojančių ir streikuojančių mokytojų atlyginimų didinimo bei apskritai viešojo sektoriaus pakankamo finansavimo klausimas.

Opoziciniai konservatoriai Seimo posėdžio pradžioje pasiūlė iš darbotvarkės išbraukti kitų metų biudžeto projektą, nes, pasak parlamentarės Irenos Degutienės, „situacija viešajame sektoriuje yra krizinėje padėtyje, visuomenėje tvyro įtampa, todėl Vyriausybę pirmiausia reikia įpareigoti derėtis su streikuojančiais mokytojais ir nuraminti aistras“.

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, informavo, kad pagal galiojančius įstatymus biudžetas privalo būti svarstomas šio ketvirtadienio posėdyje, todėl parlamentarams nepateikė balsuoti opozicijos pasiūlymo. 

Kartu buvo pritarta opozicijos pasiūlymui dar ketvirtadienį apsvarstyti jos parengtą rezoliucijos projektą „Dėl 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“. Šiame dokumente buvo įrašyta, kad biudžeto svarstymas ir priėmimas turi būti sustabdytas iki Vyriausybė susitars su protestuojančiomis profsąjungomis.

Tačiau po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje opozicijos rezoliucija buvo atmesta. Už ją balsavo tik 38 Seimo nariai, prieš buvo 60, susilaikė 17 parlamentarų. 

Premjeras pasipiktino opozicija

Diskusijos Seimo posėdyje metu valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl biudžeto esmingai išsiskyrė. Pirmiausia dėl mokytojų algų ir viešojo sektoriaus finansavimo.

„Bendrai švietimo sistemai finansavimas kitąmet auga 190 mln. Eur, liūto dalis šių lėšų bus skirta pedagogų algoms didinti“, – teigė p. Šapoka.

„Nemeluokite mokytojams, nes nuo kitų metų sausio algos nei kiek nedidės lyginant su tuo, kas jiems mokama dabar – lapkritį ir gruodį“, – piktinosi konservatorius Andrius Kubilius.

Premjeras Saulius Skvernelis tokius pareiškimus pavadino demagogija: „Tenka eilinį kartą neigti melą ir demagogiją, kurį skleidžia kai kurie kolegos. Dėl įgyvendinamos mokesčių reformos ir dėl papildomų finansų skyrimo viešajam sektoriui atlyginimai kils mažiausiai 7% visiems – tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuje, o kai kuriems biudžetininkams, įskaitant ir mokytojus – daugiau, vidutiniškai plius 12%. Taip, lūkesčiai didesni, bet pirmiausia turime visi socialiniai partneriai sutarti dėl tvaraus viešojo sektoriaus finansavimo iki 2025 m.“

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas diskusijos metu pareiškė, kad „draskyti dabar tą biudžetą, kaip siūlo opozicija, yra mažų mažiausiai neatsakinga“. „Neabejoju, kad valdančioji koalicija yra tvirta ir patvirtins tuos sprendimus, kurie reikalingi valstybei“, – kalbėjo p. Jakeliūnas.

Liberalų atstovas Kęstutis Glaveckas atkreipė dėmesį, kad biudžetas yra pernelyg optimistiškas. „Yra kylančių įvairių rizikų, pirmiausia susijusių su prognozuojamom pajamom, nes juodosios krizės gulbės jau ėmė sklandyti virš Europos“, – sakė jis.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė kritikavo biudžeto projektą, pavadindama jį „šizofrenišku“. „Negaliu palaikyti šizofreniško biudžeto, nes jis, nors ir numato mokesčių naštos mažinimą ir perskirstymą, bet visiškai nenumato ryžtingo biurokratijos mažinimo, kas yra būtina valstybės efektyviam judėjimui į priekį“, – teigė parlamentarė.

Planuojamas perteklius

Seimo nariai aptarinėjo Vyriausybės pakoreguotą projektą, kuris nelabai skiriasi nuo pirminio varianto, pateikto parlamentarams spalio viduryje. Vyriausybė pasiūlė skirti papildomų lėšų savivaldybių biudžetams ir pedagogų atlyginimams. Pernai po savivaldybių priekaištų koreguodama biudžetą, Vyriausybė taip pat papildomai ieškojo lėšų savivaldybėms bei medikų algoms.

Planuojamos kitų metų valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, siekia 10,59 mlrd. Eur, išlaidos – 11,696 mln. Eur. Valstybės biudžeto deficitas – 1,106 mlrd. Eur, bet visų viešųjų finansų kitąmet, anot Vyriausybės planų, laukia maždaug 200 mln. Eur arba 0,4% bendrojo vidaus produkto

(BVP) perteklius.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“d20b6423-a7d6-4a83-b578-5d30a5f92c1f“ prefix=“Es1“ format=“interactive“ title=“2019 m. biudžeto išlaidų pasiskirstymas“]

Kitąmet planuojama nuo 30 iki 50 Eur padidinti vaiko pinigus, tam numatyta 117 mln. Eur, bei pensijas – jų indeksavimui numatoma skirti daugiau kaip 212 mln. Eur. Nuo 2019 m. nutraukiami „Sodros“ mokėjimai į antros pakopos pensijų kaupimo fondus, todėl „Sodroje“ liks beveik 200 mln. Eur.

Taip pat kitąmet ketinama lengvatinį 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą taikyti malkoms ir iš medienos pagamintai kūrenimui skirtai produkcijai bei lengvatinį 5% tarifą – laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams. Tai biudžetui kainuos apie 9 mln. Eur praradimus.

Be to, nuo kovo žadama 10% didinti etilo alkoholiui akcizų tarifą, dėl ko brangs stiprieji gėrimai. Tai į biudžetą, skaičiuojama, papildomai atneš apie 5 mln. Eur.

Seimo nariai, komitetai ir institucijos pateikė siūlymų papildomai kitų metų biudžete įvairioms reikmėms numatyti daugiau negu 600 mln. Eur. Vyriausybė sutiko perskirstyti tik apie 15 mln. Eur.

[infogram id=“200ce12e-7383-4584-af52-5d92f4f710bf“ prefix=“6Vo“ format=“interactive“ title=“vyriausybės priemonių įtaka viešojo sektoriaus pajamoms“]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Mečiau Donaldą Trumpą, kad išgelbėčiau liberaliojo pasaulio tvarką

Mano dėdė Anthony’is Defeo tik lydimas sėkmės išgyveno D dienos įsiveržimą. Valtis, kuria jis buvo plukdomas...

Verslo aplinka
2019.09.15
Rusija naikina tūkstančius tebegaliojančių sovietinių teisės aktų 3

Rusijos vyriausybės vadovas Dmitrijus Medvedevas nurodė iki 2020 m. vasario išanalizuoti tebegaliojančius...

Verslo aplinka
2019.09.15
Saudo Arabijoje apšaudyti du dideli naftos pramonės objektai 

Po atakos kilę gaisrai suvaldyti, o poveikis naftos rinkoms dar nepasireiškė.

Verslo aplinka
2019.09.14
Europos darbo institucija: kodėl tai aktualu Lietuvos darbdaviams

Europos Sąjungoje beveik nepastebėtos įvyko svarbios „įkurtuvės“ – buvo įsteigta nauja institucija,...

Verslo aplinka
2019.09.14
Eksportas Baltijos šalyse labiausiai augo Lietuvoje

Eksportas Baltijos šalyse per septynis šių metų mėnesius labiausiai augo Lietuvoje, skelbia Eurostatas.

Verslo aplinka
2019.09.13
Lietuviai nuo spalio į Sankt Peterburgą galės vykti su nemokama viza 8

Lietuva yra tarp 53 valstybių, kurių piliečiai nuo spalio į Sankt Peterburgą bei Leningrado sritį Rusijoje...

Paslaugos
2019.09.13
Policija tyrimo dėl J. Noreikos lentos nepradės – perdavė informaciją paveldosaugininkams 1

Policija nusprendė nepradėti tyrimo dėl Jono Noreikos šalininkų pakabintos atminimo lentos ant Vrublevskių...

Verslo aplinka
2019.09.13
Valstybės valdomų įmonių įvaizdžio gerinimo receptas – daugiau viešumo ir atskaitomybės Verslo tribūna 7

Vadovavimas valstybės valdomoms įmonėms (VVĮ) savo atsakomybe dažnai lenkia darbą privačiame sektoriuje,...

Verslo aplinka
2019.09.13
Ar Lietuva taps ateities visuomenės pavyzdžiu? Verslo tribūna 6

Socialinių mokslų kolegijos (SMK) vadovė Gabija Skučaitė šiandien dirba prie projektų, iš esmės keičiančių...

Verslo aplinka
2019.09.13
Krizių akivaizdoje ne futbolas svarbiausia 15

Prezidentas Gitanas Nausėda, rūbinėje guosdamas Lietuvos futbolininkus dėl pralaimėjimo Portugalijos...

Verslo aplinka
2019.09.13
VŽ interviu su G. Nausėda: apie viešuosius pirkimus, nestabilumą Seime, ekonomikos būklę Premium 10

Prezidentas Gitanas Nausėda įsitikinęs, kad jei viešieji pirkimai taptų efektyvūs ir nekorumpuoti, būtų...

Verslo aplinka
2019.09.13
Aidint prekybos šūviams, pasaulio ekonomikos ramstis – besivystančios rinkos Premium

Kol dvi didžiausios pasaulio ekonomikos svaidosi prekybos karo šūviais, pasaulio ekonomikos ramsčiu tampa...

Verslo aplinka
2019.09.13
Darbo inspektoriams siūloma leisti slaptus pirkimus

Seimas spręs, ar nuo kitų metų gegužės leisti darbo inspektoriams atlikti kontrolinius pirkimus.

Verslo aplinka
2019.09.12
Europos Parlamento pirmininkas sukritikavo britų derybas dėl „Brexit“

Davidas Sassolis, Europos Parlamento (EP) pirmininkas, sukritikavo britus dėl nesugebėjimo pateikti jokių...

Verslo aplinka
2019.09.12
D. Trumpas kinams demonstruoja gerą valią

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį atidėjo savo suplanuotų muitų didinimą Kinijos prekėms. Nors...

Verslo aplinka
2019.09.12
Savivaldybių biudžetus 16 mln. Eur suma papildė tik penktadalis SVĮ 

Šiemet dividendus ir pelno įmokas iš savo valdomų įmonių gavo mažiau nei pusė Lietuvos savivaldybių, o...

Finansai
2019.09.12
„Achema“ ES teisme pralaimėjo ginčą dėl valstybės pagalbos SGD terminalui

Europos Sąjungos teismas ketvirtadienį atmetė koncerno „Achemos grupė“ valdomos Jonavos trąšų gamintojos...

Pramonė
2019.09.12
ECB kerpa ir ekonomikos prognozes 1

Palūkanas už indėlius nukirpęs ir kiekybinį euro zonos ekonomikos skatinimą atnaujinęs Europos centrinis...

Rinkos
2019.09.12
Vengrija planuoja atnaujinti diplomatinius santykius su Sirija

Vengrija ketina atnaujinti diplomatinius santykius su Sirija – šis žingsnis supykdys įtakingas Europos...

Verslo aplinka
2019.09.12
Širvintų rajono savivaldybei gresia tiesioginis valdymas

Širvintų rajono savivaldybei gresia tiesioginis valdymas – šį klausimą artimiausiu metu turės spręsti Vidaus...

Verslo aplinka
2019.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau