Valdantieji neabejoja: biudžetas bus patvirtintas kitą savaitę

Publikuota: 2018-12-06
Atnaujinta 2018-12-06 16:07
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo valdantieji įsitikinę, kad turės pakankamai balsų patvirtinti kitų metų biudžetą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitų metų biudžetą Seimas planuoja patvirtinti kitos savaitės pradžioje. Taip šį ketvirtadienį po biudžeto antrojo svarstymo nusprendė Seimo valdančioji dauguma. Kartu atmestas opozicijos pasiūlytas rezoliucijos projektas atidėti biudžeto priėmimą iki „valdantieji imsis spręsti krizę viešajame sektoriuje“. 

Balsavo dėl priėmimo datos

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtas 2019 m. biudžeto antrasis svarstymas.

Po to, kai iš Seimo tribūnos pasisakė Vyriausybės poziciją pristatęs Vilius Šapoka, finansų ministras, bei visų parlamentinių frakcijų atstovai, Seimas balsavo dėl biudžeto priėmimo datos nustatymo. Už tai, kad priėmimas vyktų antradienį, gruodžio 11-ąją, balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo 29, susilaikė 12 parlamentarų.

Konstatuota, kad Seimo valdantiesiems pakako balsų patvirtinti jų norimą biudžeto priėmimo datą. Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tikina, kad panašus balsų santykis bus ir tuomet, kai Seimas balsuos dėl biudžeto patvirtinimo.

„Balsų be abejonių užteks. Kitą savaitę pamatysime praktiškai tuos pačius balsus, kurie ir balsavo už biudžeto priėmimo datą“, – mano p. Karbauskis.

Opozicija siūlė biudžetą priimti savaite vėliau - gruodžio 18 d. Bet valdantieji atmetė šį siūlymą. Dėl to opozicijos atstovai pagrasino kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.

Siūlys stabdyti priėmimą

Ketvirtadienį surengta diskusija dėl biudžeto projekto metu bene daugiausiai aistrų kėlė pastaruoju metu aktyviai protestuojančių ir streikuojančių mokytojų atlyginimų didinimo bei apskritai viešojo sektoriaus pakankamo finansavimo klausimas.

Opoziciniai konservatoriai Seimo posėdžio pradžioje pasiūlė iš darbotvarkės išbraukti kitų metų biudžeto projektą, nes, pasak parlamentarės Irenos Degutienės, „situacija viešajame sektoriuje yra krizinėje padėtyje, visuomenėje tvyro įtampa, todėl Vyriausybę pirmiausia reikia įpareigoti derėtis su streikuojančiais mokytojais ir nuraminti aistras“.

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, informavo, kad pagal galiojančius įstatymus biudžetas privalo būti svarstomas šio ketvirtadienio posėdyje, todėl parlamentarams nepateikė balsuoti opozicijos pasiūlymo. 

Kartu buvo pritarta opozicijos pasiūlymui dar ketvirtadienį apsvarstyti jos parengtą rezoliucijos projektą „Dėl 2019 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto ir kritinės padėties Lietuvos viešajame sektoriuje“. Šiame dokumente buvo įrašyta, kad biudžeto svarstymas ir priėmimas turi būti sustabdytas iki Vyriausybė susitars su protestuojančiomis profsąjungomis.

Tačiau po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje opozicijos rezoliucija buvo atmesta. Už ją balsavo tik 38 Seimo nariai, prieš buvo 60, susilaikė 17 parlamentarų. 

Premjeras pasipiktino opozicija

Diskusijos Seimo posėdyje metu valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl biudžeto esmingai išsiskyrė. Pirmiausia dėl mokytojų algų ir viešojo sektoriaus finansavimo.

„Bendrai švietimo sistemai finansavimas kitąmet auga 190 mln. Eur, liūto dalis šių lėšų bus skirta pedagogų algoms didinti“, – teigė p. Šapoka.

„Nemeluokite mokytojams, nes nuo kitų metų sausio algos nei kiek nedidės lyginant su tuo, kas jiems mokama dabar – lapkritį ir gruodį“, – piktinosi konservatorius Andrius Kubilius.

Premjeras Saulius Skvernelis tokius pareiškimus pavadino demagogija: „Tenka eilinį kartą neigti melą ir demagogiją, kurį skleidžia kai kurie kolegos. Dėl įgyvendinamos mokesčių reformos ir dėl papildomų finansų skyrimo viešajam sektoriui atlyginimai kils mažiausiai 7% visiems – tiek viešajame, tiek ir privačiame sektoriuje, o kai kuriems biudžetininkams, įskaitant ir mokytojus – daugiau, vidutiniškai plius 12%. Taip, lūkesčiai didesni, bet pirmiausia turime visi socialiniai partneriai sutarti dėl tvaraus viešojo sektoriaus finansavimo iki 2025 m.“

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas diskusijos metu pareiškė, kad „draskyti dabar tą biudžetą, kaip siūlo opozicija, yra mažų mažiausiai neatsakinga“. „Neabejoju, kad valdančioji koalicija yra tvirta ir patvirtins tuos sprendimus, kurie reikalingi valstybei“, – kalbėjo p. Jakeliūnas.

Liberalų atstovas Kęstutis Glaveckas atkreipė dėmesį, kad biudžetas yra pernelyg optimistiškas. „Yra kylančių įvairių rizikų, pirmiausia susijusių su prognozuojamom pajamom, nes juodosios krizės gulbės jau ėmė sklandyti virš Europos“, – sakė jis.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė kritikavo biudžeto projektą, pavadindama jį „šizofrenišku“. „Negaliu palaikyti šizofreniško biudžeto, nes jis, nors ir numato mokesčių naštos mažinimą ir perskirstymą, bet visiškai nenumato ryžtingo biurokratijos mažinimo, kas yra būtina valstybės efektyviam judėjimui į priekį“, – teigė parlamentarė.

Planuojamas perteklius

Seimo nariai aptarinėjo Vyriausybės pakoreguotą projektą, kuris nelabai skiriasi nuo pirminio varianto, pateikto parlamentarams spalio viduryje. Vyriausybė pasiūlė skirti papildomų lėšų savivaldybių biudžetams ir pedagogų atlyginimams. Pernai po savivaldybių priekaištų koreguodama biudžetą, Vyriausybė taip pat papildomai ieškojo lėšų savivaldybėms bei medikų algoms.

Planuojamos kitų metų valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, siekia 10,59 mlrd. Eur, išlaidos – 11,696 mln. Eur. Valstybės biudžeto deficitas – 1,106 mlrd. Eur, bet visų viešųjų finansų kitąmet, anot Vyriausybės planų, laukia maždaug 200 mln. Eur arba 0,4% bendrojo vidaus produkto

(BVP) perteklius.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“d20b6423-a7d6-4a83-b578-5d30a5f92c1f“ prefix=“Es1“ format=“interactive“ title=“2019 m. biudžeto išlaidų pasiskirstymas“]

Kitąmet planuojama nuo 30 iki 50 Eur padidinti vaiko pinigus, tam numatyta 117 mln. Eur, bei pensijas – jų indeksavimui numatoma skirti daugiau kaip 212 mln. Eur. Nuo 2019 m. nutraukiami „Sodros“ mokėjimai į antros pakopos pensijų kaupimo fondus, todėl „Sodroje“ liks beveik 200 mln. Eur.

Taip pat kitąmet ketinama lengvatinį 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą taikyti malkoms ir iš medienos pagamintai kūrenimui skirtai produkcijai bei lengvatinį 5% tarifą – laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams. Tai biudžetui kainuos apie 9 mln. Eur praradimus.

Be to, nuo kovo žadama 10% didinti etilo alkoholiui akcizų tarifą, dėl ko brangs stiprieji gėrimai. Tai į biudžetą, skaičiuojama, papildomai atneš apie 5 mln. Eur.

Seimo nariai, komitetai ir institucijos pateikė siūlymų papildomai kitų metų biudžete įvairioms reikmėms numatyti daugiau negu 600 mln. Eur. Vyriausybė sutiko perskirstyti tik apie 15 mln. Eur.

[infogram id=“200ce12e-7383-4584-af52-5d92f4f710bf“ prefix=“6Vo“ format=“interactive“ title=“vyriausybės priemonių įtaka viešojo sektoriaus pajamoms“]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JK premjerės žygis į Briuselį – nesėkmingas 1

Theresos May, JK premjerės, žygis į Briuselį ir prašymas padėti jai užsitikrinti savo parlamento paramą...

Metų pabaigoje Valstybės biudžete – 121 neplanuotas „viščiukas“

Iš pagrindinių mokesčių Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžetas surinko tiek, kiek ir planavo, o...

Finansai
12:34
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Šalies startuoliai šiemet pritraukė 70 mln. Eur investicijų 1

2018 m. Lietuvos startuolių bendruomenė išaugo 58% ir pritraukė 70 mln. Eur investicijų iš užsienio ir...

Į Vilniaus merus kandidatuos ūkio ministras 7

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vilniaus skyrius į sostinės mero postą iškėlė...

Pusmetis nuo BDAR įsigaliojimo: ore kabančių klausimų – į valias Premium 2

Praėjus kiek daugiau nei pusmečiui nuo gegužės 25 d., kai įsigaliojo Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas...

Rinkodara
09:58
Darbą pradeda derybinė grupė dėl biudžetininkų algų didinimo

Vyriausybėje sudaryta darbo grupė dėl viešojo sektoriaus darbuotojų algų didinimo penktadienį pradeda darbą.

Lietuvos paštas skelbia 254 tūkst. vertės dviračių remonto viešąjį pirkimą Rėmėjo turinys 2

Lietuvos paštas, vykdydamas ilgalaikę savo veiklos modernizacijos strategiją, šių metų rudenį pasirašė...

Transportas
06:00
Duomenų apsauga – kiauras rėtis 1

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), dar prieš įsigaliodamas ilgą laiką bauginęs duomenų...

Rinkodara
07:32
Nepatenkinti ŽŪM kraustynėmis į Kauną palieka ministeriją, likę skundžiasi didėjančiu krūviu Premium 24

Darbuotojai, nepatenkinti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir jai pavaldžių institucijų perkėlimu į Kauną,...

Agroverslas
05:45
JAV ir Kinijos prekybos paliaubose – pirmieji teigiami ženklai Premium

JAV ir Kinijos prekybos paliaubose pasirodė pirmųjų realių ženklų, kurie rodytų, kad abi šalys nusiteikusios...

Netikėta BDAR pasekmė – kokybiškesnė tiesioginė rinkodara Premium

Verslas baiminosi, kad, įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui (BDAR), tiesioginės rinkodaros...

Rinkodara
05:45
Prancūzijos policija neutralizavo išpuolio Strasbūre įtariamąjį 

Prancūzijos policija neutralizavo išpuoliu Strasbūro kalėdinėje mugėje įtariamą asmenį, praneša BBC,...

Verslo aplinka
2018.12.13
Vilnius – tarp patraukliausių investuotojams pasaulio miestų-vidutiniokų 6

Vilnius tapo septintu geriausiu vidutinio dydžio pasaulio ateities miestu. Tai paskelbė „fDi Intelligence“,...

Verslo aplinka
2018.12.13
Prezidentės pataisos dėl etatinio mokytojų apmokėjimo priimtos ypatingos skubos tvarka 6

Seimas ketvirtadienį pritaikęs ypatingos skubos tvarką priėmė prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktas...

Vadyba
2018.12.13
Po laimėtos kovos Th. May prašo Briuselio pagalbos rankos 1

Trečiadienį JK premjerė Theresa May laimėjo dar vieną mūšį ir liko savo poste po to, kai Torių partijos...

Verslo aplinka
2018.12.13
Kauno rajonas pagerbė sėkmingiausius verslus

Kauno raj. savivaldybė pagerbė sėkmingiausiai šiemet dirbusias verslo įmones. Didžiausi pasikeitimai šiemet...

Verslo aplinka
2018.12.13
Buvęs „VP grupės“ narys G. Marcinkevičius žada plėsti verslą 5

Buvęs „VP grupės“ akcininkas verslininkas Gintaras Marcinkevičius ketina plėsti verslą, tačiau detalių kol...

Verslo aplinka
2018.12.13
Valdantieji vėl bando prastumti LRT parlamentinio tyrimo išvadas 2

Seimo valdantieji vėl stumia prieštaringai vertinamų ir politizuotomis vadinamų Lietuvos nacionalinio radijo...

Verslo aplinka
2018.12.13
Šiauliuose atleistas administracijos direktorius ir vicemeras, norima atstatydinti merą 4

Šiaulių miesto savivaldybės taryba ketvirtadienį iš pareigų atleido administracijos direktorių Antaną Bartulį...

Verslo aplinka
2018.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau