Valdantieji socialdarbiečiai pinigų iš biudžeto šiemet negaus

Seimui nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad būtų atmestas prezidentės Dalios Grybauskaitės veto įstatymui, atveriančiam kelią valdančiajai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP) gauti dotaciją iš biudžeto.
Ketvirtadienį Seimas balsavo, ar atmesti veto anksčiau parlamentarų priimtoms Politinių partijų įstatymo pataisoms, numatančioms dotacijas po rinkimų įsikūrusiai partijai, jei ji turi frakciją Seime, taip pat leidžia Vyriausybei skolintis lėšų naujoms partijoms finansuoti. Pataisos taip pat keičia pačią finansavimo tvarką, didžiąją dotacijų dalį apskaičiuojant pagal laimėtus mandatus, o ne partijų gautus rinkėjų balsus, kaip šiuo metu.
Jeigu Seimo priimtosios pataisos įsigaliotų, tai leistų iš biudžeto skirti apie 200.000 Eur tik šiemet pavasarį įsteigtai LSDDP, kuri tapo valdančiosios koalicijos partnere.
Bet prezidentė paprieštaravo tokiam priimtajam įstatymui, tvirtindama, jog derėtų likti prie egzistuojančios partijų finansavimo tvarkos, kad nebūtų darkoma sistema. Tuo tarpu naujai susikūrusioms partijoms dotacijas šalies vadovė pasiūlė skirti, bet tokias lėšas suplanuojant biudžete, o ne skolinantis, kaip siekė įtesinti valdantieji.
Pritarkime veto, nes, priešingu atveju, įteisinsime korupcinį mechanizmą, kai mokesčių mokėtojų pinigai skiriami ne visiškai teisiškai ir politiškai pagrįstai, o konkrečiai savo šalininkams, ketvirtadienį diskusijoje kalbėjo konservatorius Edmundas Pupinis.
Seimo valdantieji valstiečiai-žalieji tvirtino, kad sieks suburti pakankamą daugumą, kuri atmestų veto, nes laikosi nuomonės, jog jų partneriams valdžioje būtina skirti biudžetinį finansavimą.
Tačiau balsuojant paaiškėjo, kad balsų atmesti veto nepakako už atmetimą balsavo 68 Seimo nariai, prieš buvo 47, susilaikė 2 parlamentarai. Veto galėtų būti atmestas tik tuo atveju, jeigu už tai balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Konstatavęs, kad veto nėra atmestas, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasiūlė balsuoti dėl prezidentės pateiktų pataisų Politinių partijų įstatymui. Tačiau Seimo posėdyje nepakako kvorumo joms pritarti.
Tai reiškia, kad kol kas lieka ir iki šiol galiojusi partijų finansavimo iš biudžeto tvarka, numatanti, kad dotacijos skiriamos tik toms politinėms jėgoms, kurios yra dalyvavusios pastaruosiuose Seimo, savivaldos ir Europos Parlamento rinkimuose. Kadangi LSDDP kol kas nėra dalyvavusi jokiuose rinkimuose, jai dotacija bent kol kas negali būti skirta.
Kartu Seimas pritarė prezidentės veto lydinčiam įstatymui, numatančiam, iš kur galėtų būti paimtos lėšos skirti dotaciją LSDDP jau šiemet. Pagal Seimo priimtąsias, bet valstybės vadovės vetuotas 2018 m. biudžeto pataisas leista Vyriausybei skolintis gynybos įsipareigojimams vykdyti bei naujai įsteigtoms partijoms finansuoti.
Vyriausybė siūlė leisti skolintis gynybai, kad būtų užtikrintas 2% bendrojo vidaus produkto (BVP) rodiklis, tačiau Seime valstietės-žaliosios Agnės Širinskienės siūlymu buvo pridėtas dar vienas punktas leisti skolintis ir naujai įkurtoms partijoms.
Šią pataisą opozicija aštriai kritikavo argumentuodama, kad nekorektiška šalies gynybą susieti su lėšų skyrimu partijai, taip pat vadino ją korupcine. Su tuo sutiko ir p. Grybauskaitė, vetavusi tokį finansavimo gynybai ir naujoms partijoms sukergimą. Prezidentė pasiūlė atsisakyti p. Širinskienės pasiūlytos nuostatos dėl skolintų lėšų skyrimo ir partijoms, ne tik krašto apsaugai. Kadangi Seimui nepakako balsų atmesti tokį veto, nes už tai balsavo tik 67 Seimo nariai, didele balsų dauguma buvo nuspręsta pritarti valstybės vadovės pasiūlymui.
Tai reiškia, kad šių metų biudžete numatyta tik Vyriausybės teisė papildomomis paskolomis užtikrinti 2% BVP krašto apsaugai.
Socialdarbiečių dotacijos klausimą Seimas sprendė artėjant terminui, iki kurio Vyriausioji rinkimų komisija turi paskirstyti partijoms dotacijas. Pagal įstatymą, antrojo pusmečio dotacija partijoms turi būti pervesta iki lapkričio 15 d.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti