Didysis ketvertas: pakitusi apskaita

Publikuota: 2015-10-04
„PwC“, „Deloitte“, EY ir KPMG sparčiausiai besiplečiančių skyrių veikla nėra susijusi su auditu – jie teikia konsultavimo paslaugas.
„PwC“, „Deloitte“, EY ir KPMG sparčiausiai besiplečiančių skyrių veikla nėra susijusi su auditu – jie teikia konsultavimo paslaugas.
 

Pastaruosius septynerius metus Graikija niekaip negali išsivaduoti iš sunkiausio savo istorijoje nuosmukio gniaužtų. Tačiau nemokumo problemų specialistams tokios bėdos reiškia viena – verslo suklestėjimą.

Kai 2009 m. žlugo Graikijos ekonomika, šalies telekomunikacijų bendrovė „Hellas Telecommunications II“ patyrė sunkumų ir įmonę „Ernst & Young“ paskyrė administratore, kad ši prižiūrėtų jos veiklą. Tačiau ši profesinių paslaugų bendrovė, 2013 m. pervadinta EY, būsimai klientei nepranešė, kad negali būti oficialiai paskirta tvarkyti jos nemokumo reikalų, nes kils interesų konfliktas: juk nuo to laiko, kai „Hellas“ veiklą auditavo EY priklausanti įmonė, nepraėjo nė treji metai.

Birželį bendrovė EY buvo nubausta 250.000 svarų sterlingų bauda (kone rekordinio dydžio bauda, kurią skyrė Jungtinės Karalystės (JK) institucija, reguliuojanti su nemokiomis įmonėmis dirbančių bendrovių veiklą), nes nepranešė apie kilusį interesų konfliktą.

Šis atvejis atskleidžia vadinamojo Didžiojo ketverto – „PwC“, „Deloitte“, EY ir KPMG – evoliuciją: šios audito bendrovės ilgainiui tapo profesinių paslaugų įmonėmis, kurių sparčiausiai besiplečiantys skyriai teikia konsultacijas, o ne užsiima auditu.

Dėmesys konsultacijoms

„Nėra tokios užduoties, kurios jos negalėtų atlikti už tinkamą užmokestį“, – pripažįsta buvęs vyresnysis vienos iš Didžiojo ketverto bendrovių partneris JK.

Siūlydamos atlikti daugybę įvairių darbų – nuo teisinių paslaugų ir nemokumo procedūrų iki konsultacijų dėl kapitalo rinkų ir patarimų kibernetinio saugumo klausimais, – šios įmonės mėgina aprėpti visas besiplečiančias sritis, galinčias duoti pelno, ir prisistato kaip vieno langelio principu veikiančios bendrovės.

Tačiau taip elgiantis ne tik atsiveria daugybė galimybių, bet ir kyla grėsmė nesuvaldyti neišvengiamų interesų konfliktų. Rizika yra didelė. Kritikai teigia, kad pakitusi veiklos rūšių pusiausvyra gali pakenkti auditorių darbo kokybei ir nepriklausomumui, be to, gali iš esmės pakisti vadovavimo šioms įmonėms kultūra ir pobūdis.

„Kai įmonės mėgina suteikti visas įmanomas paslaugas visiems žmonėms, kyla tam tikrų pavojų“, – sako buvęs „KPMG International“ pirmininkas, o dabar darbdavių organizacijos Britų pramonės konfederacijos (CBI) prezidentas Mike‘as Rake‘as. Bendrovėms tenka susitaikyti su griežtesniu jų veiklos reguliavimu arba apskritai atsisakyti audito veiklos.

„Jeigu dėl to tektų padalyti įmones ir atsisakyti įvairiapusės veiklos, kai kurias paslaugas perduodant didelėms ir sudėtingoms pasaulinėms bendrovėms, tai nepadėtų gerinti (audito – red. past.) kokybės“, – teigia jis.

Interesų konfliktai

Reguliavimo institucijos jau nusitaikė į konkrečius taikinius. Praėjusių metų rugpjūtį bendrovei „PwC“ buvo skirta 25 mln. USD bauda ir uždrausta dvejus metus teikti tam tikras konsultavimo paslaugas, nes Niujorko valstijos reguliavimo institucija šią bendrovę apkaltino pernelyg sušvelninus pinigų plovimo prevencijos ataskaitą, parengtą „Tokyo-Mitsubishi“ bankui.

2013 m. birželį įmonė „Deloitte“, reaguodama į kaltinimus, kad nesiėmė reikiamų pinigų plovimo prevencijos priemonių tikrindama bendrovę „Standard Chartered“, sutiko vieniems metams sustabdyti konsultavimo paslaugų teikimą reguliuojamiems Niujorko bankams ir sumokėti 10 mln. USD baudą.

Tačiau taip neturėjo atsitikti. Jungtinių Valstijų reguliavimo institucijos ėmėsi griežtesnių priemonių dėl auditoriams kylančių interesų konfliktų, kai žlugo JAV energetikos milžinė „Enron“ – jos buhalterinės apgaulės buvo patvirtintos audito bendrovės „Arthur Andersen“ auditorių parašais.

„Arthur Andersen“ buvo apkaltinta tuo, kad audituodama aplaidžiai taikė standartus, nes įsivėlė į interesų konfliktą, susijusį su uždarbiu, gaunamu iš sparčiai besiplečiančio konsultavimo paslaugų verslo.

Istorija kartojasi

Siekiant užkirsti kelią interesų konfliktams, 2002 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo priimtas P. Sarbaneso ir M. G. Oxley įstatymas, kuriuo auditoriams buvo uždrausta teikti kitas (pavyzdžiui, konsultavimo) paslaugas klientams, kurių veiklą jie audituoja. „PwC“, KPMG ir EY deramai atsisakė turėtų konsultavimo padalinių – juos pardavė arba pasitelkė pirminį akcijų platinimą. Konsultavimo verslo neapleido tik „Deloitte“.

Apskaitos įmonės ne tik atsisakė tam tikros veiklos, bet ir pasirašė sutartis dėl nekonkuravimo su savo buvusiais konsultavimo padaliniais.

Tačiau pirmojo šio amžiaus dešimtmečio viduryje šios sutartys baigė galioti, o audito bendrovėms atsivėrė galimybių vėl įsigyti šių paslaugų įmones ir imtis konsultuoti prisidengiant „patariamąja“ veikla.

Buvusios audito bendrovės persivadino profesinių paslaugų teikėjomis ir ėmė tiesiogiai konkuruoti su tokiomis vadybos konsultacijų įmonėmis kaip „McKinsey“ ir „Boston Consulting Group“, o konsultavimo paslaugas pradėjo siūlyti organizacijoms, kurių veiklos neaudituoja, ir ne JAV veikiančioms įmonėms, kurioms netaikomos P. Sarbaneso ir M. G. Oxley įstatymo nuostatos.

Tačiau ima rastis tam tikrų ženklų, kad istorija kartojasi. „Teikdamos konsultavimo paslaugas Didžiojo ketverto įmonės apsuko ratą, – sako tyrimų bendrovės „Source Information Services“ vykdomoji direktorė Fiona Czerniawska. – Jos teikė šias paslaugas, vėliau jų atsisakė, o dabar vėl jų imasi.“

Jungtinių Amerikos Valstijų akcinių bendrovių apskaitos priežiūros valdybos duomenimis, nuo 2011-ųjų iki 2013-ųjų Didysis ketvertas įsigijo 66 konsultavimo paslaugų įmones. Su auditu nesusijusios paslaugos dabar sudaro maždaug 60% visų pasaulinių Didžiojo ketverto bendrovių pajamų (2004 m. jos sudarė mažiau kaip pusę visų pajamų).

Be to, anot p. Czerniawskos, Didžiojo ketverto bendrovių profesinio konsultavimo padaliniai dabar auga kur kas sparčiau negu įprastos vadybos konsultavimo paslaugas teikiančios įmonės. „Didžiojo ketverto konsultacijos, aprėpiančios ne tik patarimus, bet ir jų įgyvendinimą, itin patrauklios klientams“, – tvirtina p. Czerniawska.

Grėsmė audito kokybei

Kadangi konsultavimo veikla tampa vis svarbesnė, kai kurie ekspertai būgštauja, kad auditui – esminei paslaugai, be kurios negali išsiversti kapitalo rinkos, – kilo didelė grėsmė.

„Auditas yra gyvybiškai svarbi viešoji paslauga, tačiau jis nebėra pagrindinė audito įmonių veikla, – perspėja JK Bornmuto universiteto apskaitos profesorė Stella Fearnley. – Jos tapo konsultantėmis, tesiekiančiomis kuo daugiau užsidirbti. O tai iš tiesų labai pavojinga.“

Tačiau audito bendrovės mėgina atgauti visuomenės pasitikėjimą, gerokai susvyravusį, kai užgriuvus finansų krizei jos buvo visuotinai kritikuojamos, nes laiku neperspėjo dėl finansų institucijų, nebepajėgiančių susidoroti su turimomis užduotimis, taikomų ydingų verslo modelių. Tarp šių finansų institucijų paminėtinos „Bear Stearns“, „Lehman Brothers“ ir Škotijos karališkasis bankas – jos žlugo arba buvo išgelbėtos mokesčių mokėtojų lėšomis.

Didžiojo ketverto įmonės tvirtina, kad turint daug skirtingų klientų ir įvairiapusę pajamų bazę kur kas lengviau užsitikrinti stabilumą. Jų atstovai sako, kad geram tam tikro sektoriaus auditoriui privalu apie šį sektorių išmanyti, o teikiant susijusias konsultavimo paslaugas kaip tik ir sukaupiama būtinų žinių. Be to, šios bendrovės teigia, kad aprėpdamos įvairias veiklos sritis jos tampa patrauklesnėmis darbdavėmis aukštųjų mokyklų absolventams.

Reguliavimo institucijos, pavyzdžiui, JK finansinės atskaitomybės taryba ir JAV akcinių bendrovių apskaitos priežiūros valdyba (angl. santrumpa – PCAOB), pareiškė esančios susirūpinusios dėl kitų paslaugų augimo spartos audito bendrovėse. PCAOB valdybos narys Stevenas Harrisas, lapkričio mėnesį sakydamas kalbą Niujorke, pabrėžė: „Patariamųjų ir konsultavimo paslaugų padalinių augimas didžiosiose audito įmonėse gali pakenkti auditorių nepriklausomumui ir audito kokybei.“

Nerimaujama, kad audito įmonės visas investicijas skirs pelningesnėms konsultavimo funkcijoms plėsti ir nesirūpins audito paslaugų kokybe. Be to, baiminamasi, kad šios bendrovės nesugebės likti nešališkos atlikdamos auditą, nes bijos netekti galimybių imtis kitos veiklos.

Problemų nemato

Didžiojo ketverto įmonių vadovai teigia, kad šie būgštavimai yra visiškai nepagrįsti. KPMG padalinio Jungtinėje Karalystėje pirmininkas Simonas Collinsas sako: „Interesų konfliktas kyla tik tuo atveju, jeigu veikla nereguliuojama, netinkamai valdoma ir jos imasi nesąžiningi žmonės.“

Pono Collinso tvirtinimu, absurdiška manyti, kad auditoriai gali priimti kompromisinį audito sprendimą vien todėl, kad nori imtis naujos veiklos srities. „Aš atsisakyčiau bet kokio konsultavimo, jei būtų bent menkiausia tikimybė, kad jis gali pakenkti mūsų teikiamų audito paslaugų kokybei. Juk mūsų įmonės gyvavimas priklauso nuo to, ar teikiame geros kokybės audito paslaugas.“

Dar viena grėsmė susijusi su šių organizacijų valdymu, nes skirtingi jų padaliniai tarpusavyje konkuruoja. Buvęs bendrovės „Arthur Andersen“ partneris ir knygų bei straipsnių įvairiomis šios srities temomis autorius Jimas Petersonas prisipažįsta: „Įmonę „Arthur Andersen“ pražudė įtampa, su kuria susidūrė organizacijos padaliniai, konkuruodami tarpusavyje dėl savo veiklos sričių. Konsultavimo padalinių darbuotojai norėjo, kad jų veikla augtų ir klestėtų (tai savaime suprantama), ir jautėsi nusivylę, kai buvo varžomos jų galimybės siekti tikslų.“

Be to, kai iš audito gaunamos pajamos traukiasi, palyginti su likusios veiklos pajamomis, ir atitinkamai mažėja audito partnerių, kyla grėsmė, kad konsultantai, kurių veikla yra pelningesnė, įgis daugiau įtakos. Taip gali sumenkti audito svarba įmonės valdymo struktūroje ir pakisti bendroji konkurencijos pusiausvyra.

„PwC“ padalinio JK pirmininkas Ianas Powellas sako: „Auditas yra mūsų veiklos bei prekių ženklo šerdis ir taip bus visada. Todėl sąžiningumas ir pasitikėjimas, kuriuos užtikriname sėkmingai vykdydami audito veiklą, sustiprina mūsų, auditorių, vardą ir ši veikla yra kur kas svarbesnė už visas kitas teikiamas mūsų paslaugas.“

Nė vienas iš vyresniųjų Didžiojo ketverto įmonių, veikiančių JK, partnerių nėra profesionalus auditorius. Tai buvę konsultantai (pavyzdžiui, I. Powellas iš „PwC“ ir Steve‘as Varley iš EY), įmonių finansų ekspertai (S. Collinsas iš KPMG) arba mokesčių specialistai (Davidas Sproulas iš „Deloitte“).

Per mažai dalyvių

Pasibaigus krizei, reguliavimo institucijos ėmėsi priemonių auditorių nepriklausomumui užtikrinti, konkurencijai didinti ir audito kokybei gerinti. 2011 m. tuometis už vidaus rinką ir paslaugas atsakingas Europos Komisijos narys Michelis Barnieris mėgino įgyvendinti radikalias reformas, kurios būtų privertusios bendroves, pasiekusias tam tikrą nustatytą ribą, pasidalyti į atskiras audito ir konsultavimo atšakas. Tačiau dėl aktyvios lobistinės didelių bendrovių veiklos šis pasiūlymas buvo atmestas.

Taigi, užuot pasirinkusios šį pasiūlymą, Europos reguliavimo institucijos patvirtino privalomos rotacijos principą, kad bendrovės kiekvieną dešimtmetį skelbtų naujus konkursus dėl audito paslaugų ir keistų auditorius bent kas 20 metų. Be to, remiantis ES nuostatomis, audito įmonės gali gauti ne daugiau kaip 70% pajamų iš kitų paslaugų, ir joms draudžiama imtis tam tikros konsultavimo veiklos.

Dėl privalomos rotacijos įsisuko savotiška audito karuselė, kai Didžiojo ketverto įmonės tiesiog keičiasi tarpusavyje vietomis. Kritikai tvirtina, kad taip interesų konfliktų tikimybė tik padidėjo, o įmonės dažniau verčiamos apsispręsti, ar imtis audito, ar verčiau pasirinkti pelningesnes konsultavimo paslaugas.

Ponas Rake‘as sako, kad reguliavimo institucijos ėmėsi nepakankamų priemonių, o privaloma rotacija tik padidina įmonių sąnaudas, sustiprina joms kylančią riziką ir apsunkina padėtį, nes visame pasaulyje taikomos nenuoseklios taisyklės. „Manau, būtų geriau, jeigu reguliavimo institucijos apskritai uždraustų audito įmonėms teikti su auditu nesusijusias paslaugas klientams, kurių veiklą jos audituoja, ir taip užtikrintų būtiną nepriklausomumą.“

Reguliavimo institucijoms kylančius sunkumus dar sustiprina tai, kad tik keturios bendrovės pasirengusios audituoti dideles tarptautines įmones. Taigi šis sektorius negali sau leisti dėl komercinio arba reguliavimo spaudimo prarasti bent vieną audito įmonę arba sutikti, kad dėl prastos audito kokybės kurios nors įmonės reputacija nukentėtų.

„Deloitte“ vadovas p. Sproulas tvirtina: „Rinka daug prarastų, jeigu liktų tik trys auditoriai.“ Ir pridūrė: „Todėl itin svarbu užtikrinti, kad audito paslaugos išliktų patrauklios. Jeigu iš esmės pasikeis kainos, reguliavimo institucijų spaudimas arba bylinėjimosi rizika, auditas gali tapti nebepatrauklus.“

Buvęs ilgametis vienos iš Didžiojo ketverto įmonių partneris teigia: „Šie santykiai – lyg Fausto sandoris. Jeigu prarasime bent vieną iš Didžiojo ketverto bendrovių, kils dar daugiau bėdų.“

Vis dėlto šį nerimą dėl grėsmės audito kokybei ir auditorių nepriklausomumui gerokai sumažina tai, kad audito įmonės yra milžiniškos ir toliau auga.

Ponia Fearnley pripažįsta: „Panašiai kaip bankai, šios audito bendrovės yra per didelės, kad galėtų žlugti, per didelės, kad jas būtų galima valdyti iš vidaus, ir per didelės, kad jų veiklą būtų galima reguliuoti.“

Tačiau įmonės „Standard Life Investments“ už pasaulinį valdymą ir priežiūrą atsakingas vadovas Guy Jubbas Didžiojo ketverto oligopoliją pavadino uždelsto veikimo bomba. Praėjusiais metais kalbėdamas Vašingtone vykusiame reguliavimo institucijų pasitarime jis pasakė: „Reguliavimo institucijos pernelyg ilgai užtruko spręsdamos Didžiojo ketverto vyravimo problemą.“

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugsėjo 24 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 42

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
2019.04.19
Jakeliūnas ruošiasi vizitui į Švediją: aiškinsis dėl „Vilibor“ 23

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas planuoja vizitą į Švediją, kurioje...

Rinkos
2019.04.18
„Luminor“ klientų konsultavimo centrų vadovė – G. Blazgienė 

„Luminor“ Klientų konsultavimo centrų departamento vadove tapo Giedrė Blazgienė, pastaruoju metu dirbusi...

Vadyba
2019.04.18
Neįrodžiusius turto kilmės pasišovė nubausti du kartus  Premium 6

Žmonės, kurie sukaupė turtą ir negali paaiškinti jo kilmės, turėtų rimtai susirūpinti. Seime kelią skinasi...

Finansai
2019.04.18
Londono sičio bankai kelia sparnus

Pastaruoju metu padaugėjo Londono sičio finansinių paslaugų bendrovių, kurios steigia savo padalinius...

Finansai
2019.04.18
Vis dar pervedimų viduramžiai: pavedimai tarp bankų keliaus iki 5 dienų 19

Per Šv. Velykas pateikti mokėjimai tarp didžiųjų šalies bankų nebus vykdomi, todėl šiandien po 16 val.

Rinkos
2019.04.18
Tarp patvirtintų žaliųjų subsidijų – ir 1.000 Eur įsigyjantiems mažiau taršų automobilį 25

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Nacionalinį oro taršos mažinimo planą, pagal kurį investiciniams gyventojų,...

Finansai
2019.04.17
Ne visi smulkiausi ūkininkai privalo mokėti GPM – yra išlygų

Pernai įsigaliojus Gyventojų pajamų mokesčio pakeitimams, žemės ūkio veikla prilyginta individualiajai.

Gazelė
2019.04.17
Kinija atsigauna, bet dar trūksta tvaraus augimo įrodymų

Kinijos ekonomika šį ketvirtį paaugo 6,4%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Toks tempas paneigė...

Verslo aplinka
2019.04.17
Bambagyslė vis dar tvirta 10

Parlamentarai ir toliau saugo savivaldybių ir jų valdomų įmonių vidaus sandorius – nors ydingą jų praktiką...

Verslo aplinka
2019.04.17
Savivaldybės neskuba atsisakyti sandorių su savo įmonėmis Premium 3

Savivaldybės neatsisako įpročio pirkti paslaugas iš sau pavaldžių įmonių, nors ne kartą skambėjo ir...

Finansai
2019.04.17
Valstybė ir savivaldybės šiemet gavo 55,7 mln. Eur neplanuotų pajamų 4

Valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos sausio–kovo mėnesiais siekė 2,4 mlrd. Eur – 2,4% (55,7 mln. Eur)...

Finansai
2019.04.16
Baigta tirti prekybos degalais afera: į biudžetą nesumokėta 10,7 mln. Eur mokesčių 2

Per dvejus metus tarptautinė organizuota nusikalstama grupė pasipelnė iš neteisėto degalų pardavimo ir...

Finansai
2019.04.16
Mokesčių reforma: ar viskas atlikta? (II)  Verslo tribūna 2

2019 m. įsigaliojusios mokesčių reformos tikslas buvo sumažinti mokestinę naštą darbo pajamoms ir išgryninti...

2019.04.16
Mokestinė našta Lietuvoje mažesnė nei Latvijoje, tačiau didesnė nei Estijoje ir Lenkijoje 2

Pagal darbo santykių apmokestinimo naštą Lietuva 2018 m. užėmė 15 vietą tarp 36 Ekonominio bendradarbiavimo...

Finansai
2019.04.16
„UniCredit“ sumokės 1,3 mlrd. USD už sankcijų nepaisymą 3

Didžiausias Italijos bankas „UniCredit“ sutiko pripažinti kaltę ir sumokėti 1,3 mlrd. USD baudą už Iranui...

Rinkos
2019.04.16
„Danske Bank“ analitikai: „Swedbank“ akcijoms – 30% nuolaida 9

Į pinigų plovimo skandalą įklimpusio Švedijos banko „Swedbank“ akcijos kainos ir pelno santykis (P/E...

Rinkos
2019.04.16
Reikalavimą pagal galiojančias vartojimo kredito sutartis gali perimti ne kiekvienas kreditorius Verslo tribūna

Civilinis kodeksas prievolę apibrėžia kaip teisinį santykį, kurio viena šalis (skolininkas) privalo atlikti...

Finansai
2019.04.15
Ekspertai: mokesčių amnestijos rezultatas kol kas kuklus, bet bus daugiau milijonų 1

Nuo metų pradžios 314 gyventojų ir įmonių pasinaudojo galimybe deklaruoti anksčiau nedeklaruotus mokesčius ir...

Finansai
2019.04.15
Vyriausybė pritarė darbuotojų įsigyjamų akcijų neapmokestinimui  2

Siekiant kurti palankią aplinką verslo pradžiai ir plėtrai bei skatinti startuolių veiklą, Vyriausybė...

Finansai
2019.04.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau