Lietuviai dalyvaus kuriant komponentus naujiems Europos naikintuvams

Vienuolika įmonių ir mokslinių tyrimų centrų iš septynių Europos valstybių šiemet pradės kurti naujos kartos komponentus europiniams naikintuvams ir bepiločiams orlaiviams. Tarptautiniame projekte CROWN ir lietuvių mokslininkų komanda iš Baltijos pažangių technologijų instituto (BPTI).
Dr. Tomo Žalandausko, instituto direktoriaus, teigimu, Lietuva yra padariusi didelę pažangą stiprindama gynybinius pajėgumus ir plėtodama karinį bendradarbiavimą. Jis atkreipia dėmesį, kad viena svarbiausių Europos karinės strategijos krypčių pastaraisiais metais yra elektroninė gynyba, nes kai kurios šalys, siekdamos kovoti su Europos orlaivių pranašumu, vis dažniau bando kontroliuoti radioelektroninę erdvę.
Būtent šią problemą siekia išspręsti Lietuvos mokslininkai.
Dr. Gediminas Molis, BPTI Gynybos programos vadovas, komentuodamas projektą, sako, kad kol kas nė viena šalis neturėjo galimybių pakankamai efektyviai integruoti radaro, elektroninės kovos ir ryšių įrangos į vieną elementą, leidžiantį orlaivio radarui protingai pasirinkti mažiausiai perpildytą spektro sritį ir prisitaikyti prie aplinkos sąlygų net ir tuomet, kai priešininkas bando trikdyti radaro veiklą.
Anot jo, iki šiol naikintuvuose nenaudoti daugiafunkciai įrenginiai leis integruoti į vieną kompaktišką ir lengvą elementą radaro, elektroninės kovos ir ryšių įrangą. Akcentuojamos ir mažos naujųjų įrenginių energijos sąnaudos. Radaro, spektro stebėsenos ir trikdymo sistemų suderinimas esą stipriai pagerins šių sistemų ir apskritai orlaivių gynybinių sistemų veikimą aptinkant priešą, tiksliau parenkant ir nustatant taikinius bei keičiantis duomenimis su kitomis sausumos, jūrų ar oro platformomis.
BPTI priduria, kad įgyvendinant CROWN projektą Europos technologinei nepriklausomybei gynybos srityje skirtos inovacijos bus kuriamos pagal Parengiamųjų veiksmų gynybos tyrimų srityje (PADR) programą, finansuojamą Europos gynybos agentūros (EDA) lėšomis. Ispanijos bendrovės Indra vadovaujamą projekto konsorciumą sudaro tokios organizacijos, kaip Thales, SAAB, Leonardo, Hensoldt, Fraunhofer-Gesellschaft ir kt. Vėliau CROWN projekto metu sukurtos inovacijos galės būti pritaikomos ir antžeminėse sistemose, visų rūšių sausumos transporto priemonėse bei laivuose.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti