Theresa May perima vadžias: du sunkiai suderinami tikslai

Publikuota: 2016-11-20
Theresa May – veiksmingai dirbanti, tačiau į akis nekrintanti vidaus reikalų ministrė nuo 2010 iki 2016 m. „Reuters“ nuotr.
svg svg
Theresa May – veiksmingai dirbanti, tačiau į akis nekrintanti vidaus reikalų ministrė nuo 2010 iki 2016 m. „Reuters“ nuotr.
 

Po „Brexit“ Didžiosios Britanijos politiniame gyvenime dominuoja šalies ministrė pirmininkė Theresa May. Be tikros konkurencijos karūnuota savo partijos lydere, ji mato, kad opozicinė Leiboristų partija pakrikusi, todėl atsargiai viliasi praleisti valdžioje kokį dešimtmetį.

„Ji gali daryti kone viską, ko užsimanys“, – pasakoja Oliveris Letwinas, buvęs Davido Camerono vyriausybės politikos vadovas.

Th. May jau dabar išbandoma kaip lyderė. Praėjus maždaug šimtui dienų po to, kai Didžioji Britanija nutarė palikti Europos Sąjungą (o tai lėmė D. Camerono atsistatydinimą), Th. May kol kas taip ir nepaaiškino, ko ji imsis per didžiausią šios kartos Didžiosios Britanijos politinį sąmyšį, ir apsiribojo vien tik deklaratyviu pareiškimu, kad „Brexit“ reiškia „Brexit“.

Th. May, kuriai rugsėjo pabaigoje sukako šešiasdešimt, išgarsėjo eidama vidaus reikalų ministro pareigas. Ji laikėsi griežtos nuomonės imigracijos ir saugumo klausimais, tačiau jos vizija, kaip šalis atrodys ateityje, aiškėja pernelyg lėtai. Ministrės pirmininkės kritikai tvirtina, kad itin centralizuotas darbo stilius, kurį ji įvedė Vidaus reikalų ministerijoje, visai netinka jos naujoje darbovietėje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Artėjant Didžiosios Britanijos pasitraukimui iš ES, Londono Sityje auga nerimas, kad Th. May pirmenybę teiks migracijos kontrolei. Juo labiau kad vyriausybėje mažėja finansų ministro vaidmuo, – tai rodo, kad ji gali paaukoti rinkų atvirumą dėl griežtesnės sienų apsaugos.

„Sveiki atvykę į Vidaus reikalų ministerijos Didžiąją Britaniją“, – lieja kartėlį vienas pareigūnas iš Vaitholo gatvės (ten įsikūrusios keletas svarbiausių ministerijų, kitos vyriausybės institucijos yra netoli – vert. past.).

Kas svarbiausia?

Th. May įsitikinusi, kad 52 proc. britų, birželį balsavusių už pasitraukimą iš ES, jau gerklėj stovi visi tie imigrantai, bet kartu ir liūdna, kad šie žmonės liko globalizacijos procesų nuošalyje.

nuotrauka::1

„Nemanykime, kad referendumas buvo tik dėl pasitraukimo iš ES. Tai taip pat buvo balsavimas, reikalaujantis rimtų pokyčių“, – kalbėjo Th. May, prieš įžengdama į Dauningo gatvę.

Naujoji ministrė pirmininkė tvirtina, jog daugelis rinkėjų buvo įsitikinę, kad žaidimo taisyklės buvo klastojamos „kelių privilegijuotųjų“ naudai ir kad jie „prarado kasdienio gyvenimo kontrolę“. Ji tikisi sugalvoti britišką pasaulinės problemos sprendimą.

Ankstyvąją kritiką, skirtą Th. May, galima suskirstyti į dvi temas: naujoji premjerė nėra numačiusi konkrečių žingsnių, kaip įgyvendinti savo „rimtą socialinę reformą“; dėl savo nenoro pavesti užduotis kitiems ji negalės būti gera ministrė pirmininkė, nes sprendimai, ypač susiję su „Brexit“, užgrius visi kaip vienas kone tuo pačiu metu.

Nedaug politikų pasiekia savo karjeros viršūnę palikdami tiek nedaug ankstesnės politinės veiklos pėdsakų. Th. May buvo veiksmingai dirbanti, tačiau į akis nekrintanti vidaus reikalų ministrė nuo 2010 iki 2016 m. Ji retai kada pasisakydavo temomis, nesusijusiomis su jos atsakomybe. „Ji – žmogus, įsitikinęs, kad jo pareiga gyvenime ką nors pagerinti, sutvarkyti, palikti po savęs viską veikiant šiek tiek geriau, nei rado“, – pasakoja buvęs jos kolega.

Vidaus reikalų ministerijoje Th. May įsiminė dėl savo griežtos pozicijos imigracijos klausimu (ir vis dėlto metinė imigracija 2015 m. išaugo iki 330.000 asmenų), taip pat dėl prastumtos policijos reformos. Tačiau ji buvo nuosaiki, pavyzdžiui, gėjų santuokos klausimais, o per agitacinę kampaniją be didesnio entuziazmo pasisakė už pasilikimą Europos Sąjungoje. Žodžiu, nedavė pagrindo apie ją susidaryti kokią nors tvirtą nuomonę.

Siekdami išsiaiškinti, ko britams tikėtis iš laukiančios „mejizmo“ epochos, žurnalistai ėmė skaityti jos patarėjo Nicko Timothy, „Brexit“ šalininko, dabar jos vieno personalo vadovų Dauningo gatvėje, pasisakymus tinklaraštyje. Tai, kad N. Timothy didvyris yra Josephas Chamberlainas, visai ne toris, o radikalus liberalas, kuriam priskiriama „elito inicijuoto socializmo“ idėja, viską tik dar labiau sujaukė.

Iki liepos, prieš tapdama premjere, Th. May perskaitė vieną svarbesnį politinį pareiškimą, kuris priminė tipišką konservatorių, nusprendusių žengti į leiboristų pamėgtas temas, pasisakymą: kalbėjo apie pramonės politiką, pasmerkė „neatsakingą didžiojo verslo elgseną“ ir pabrėžė labiau protekcionistinę poziciją dėl užsieniečių perėmimo pagrindinėse pramonės šakose. Tačiau, vos perėmusi naujas pareigas, pirmu sprendimu sugrąžino vidurines mokyklas su sustiprintu kalbų mokymu (angl. grammar schools) – šią idėją, siekdami, kad švietimo politika ir vėl taptų įvairiapusiškesnė, kaip tai buvo septintajame dešimtmetyje, anksčiau propagavo populistinė Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija. „Dabar tvarkomės, kaip reikia, – džiūgauja vienas konservatorių parlamentaras. – Sugrįžtame į rinkėjų komforto zoną.“

Eklektiški Th. May politiniai pažadai skirti darbininkams į savo pusę patraukti, ypač iš mažesnių miestų, kurie aktyviausiai ir balsavo už pasitraukimą iš ES. Šių rinkėjų palankumo siekia ir leiboristai, ir Nepriklausomybės partija. Neatrodo, kad rinkėjams rūpėtų tai, jog trūksta ideologinio aiškumo. „YouGov“ apklausa šį mėnesį parodė, kad jos grynasis palankumo reitingas siekia +31, o Jeremy Corbyno, jos oponento iš Leiboristų partijos, reitingas yra –40.

Premjerės sąjungininkai sako, kad ji paprasčiausiai nori „užsiimti reikalais, kurie šiuo metu nesiklosto“, – nuo prastai veikiančių mokyklų iki augimo regionuose stokos ir blogo didžiųjų bendrovių vadovų elgesio. Tai pragmatiškas požiūris, tačiau kai kas mano, kad ne viskas čia taip gražu.

Th. May sprendimą išguiti D. Camerono šalininkus iš savo kabineto – pirmiausia buvusį kanclerį George’ą Osborne?ą – jos komanda pateikė kaip liudijimą, kad Th. May suformavo „visai kitą vyriausybę“. Tačiau G. Osborne?as tvirtina, kad kol kas Th. May mažai ką pakeitė ir kad pažangių reformų siekiantys D. Camerono draugai dar tik laukia patvirtinimo, jog Th. May brėžia naują politikos kryptį.

nuotrauka::2

Kol kas vyriausybės narių keitimas jai leidžia save pristatyti kaip atnešančią naujų vėjų, tačiau gali ir atsirūgti, jeigu reikalai pasisuks ne taip. Jos dauguma Bendruomenių rūmuose – tik septyniolika vietų.

Sunkiai suderinami tikslai

Dar neaiškiau, kaip Th. May ketina suderinti du tikslus kitąmet pradėjus derėtis dėl išstojimo iš ES: susigrąžinti sienų kontrolę ir išsaugoti britų bendrovėms laisvą priėjimą prie bendrosios rinkos.

ES pareigūnai sako, jog juos šokiruoja tai, kad Londonas tam beveik nesiruošia.

„Jie nieko, tikrai nieko nepasieks“, – sako vienas Europos pareigūnas. Tačiau Vaitholo gatvėje, taip pat Didžiosios Britanijos finansinių paslaugų sektoriuje vyrauja nuotaikos, kad iniciatyva yra „Brexit“ vairininkų rankose. Jie nori „naujos pradžios“, tai yra pasitraukti iš bendrosios rinkos bei muitų sąjungos ir sudaryti naują prekybos su Europa susitarimą.

Dauningo gatvė tikina, kad visoje Vaitholo gatvėje pasirengimo darbai derėtis dėl išstojimo vyksta sklandžiai. Tačiau Th. May žino, kad jos partija jau seniai dėl Europos susiskaldžiusi ir kad šie skirtumai iškils į paviršių iš karto po to, kai ji paskelbs siekianti „kietesnio“ ar „minkštesnio“ santykių su Europa nutraukimo.

Kol kas dar neatsakyta net į pagrindinius klausimus. Ministrai laukia, kol Iždo ministerija pateiks ataskaitą, ar Didžioji Britanija gali sau leisti palikti muitų sąjungą be didelės žalos savo ekonomikai, – reikia pasverti laukiančio popierizmo, patikrinimų ir gaišaties poveikį. Už „Brexit“ pasisakantys ministrai skeptiškai vertina Iždo ministerijos nuomonę ir kaltina ją toliau užsiimant gąsdinimais, kaip kad darė per referendumo kampaniją.

Th. May tapus vyriausybės galva, Iždo ministerijos įtaka Europos reikalams sumažėjo. Buvusios sudėties ministrų kabinete jos nuomonė taip pat dažnai susikirsdavo su G. Osborne?o: ji siekė kontroliuoti imigraciją, o buvęs kancleris visaip siekė išlaikyti kuo didesnį darbo jėgos judrumą. Tų pačių nuomonių abu laikosi ir šiandien.

Nepaneigsi, kad dominuojanti Iždo ministerijos pozicija Vaitholo hierarchijoje mažėja, nes Th. May sau į talkininkus pasikvietė kolegas, su kuriais anksčiau, Vidaus reikalų ministerijos laikais, dirbo saugumo ir migracijos srityje. Londono Sitis nuogąstauja, kad sienos kontrolė gali tapti svarbesniu prioritetu nei finansų sektoriaus gynimas.

„Kai susitinkame su už išstojimą pasisakančiais ministrais, jie mums nuolat primena, kad anksčiau Sitis gąsdino, jog jeigu neįsivesime euro, daug finansų institucijų išsikels į Frankfurtą, – apgailestauja vienas bankininkas. – Sunku pasiekti, kad tave rimtai išklausytų.“

Th. May patikino savo kolegas, kad jai nepadarė įspūdžio agresyvus lobizmas, kurį patyrė susitikusi su Volstrito bankininkais Niujorke. Šie nori, kad Sitis išsaugotų visišką prieigą prie bendrosios rinkos.

Visa premjerės kariauna

Oliveris Robbinsas, Th. May pagrindinis patarėjas Europos klausimais, pradėjo savo karjerą Iždo ministerijoje, tačiau vėliau daugelį metų užsiėmė žvalgybos ir saugumo reikalais, buvo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais pavaduotojas.

nuotrauka::3

Timothy ir Fiona Hillai tarsi pretorionai saugojo Th. May Vidaus reikalų ministerijoje. Tą patį daro ir dabar, kai Th. May persikėlė į Dauningo gatvės 10-uoju numeriu pažymėtą namą. Vyriausybėje jų pareigos – personalo vadovai, tačiau iš tiesų jie – artimiausi Th. May patarėjai. Abu užsigrūdinę saugumo politikos srityje, tačiau neturi patirties sprendžiant sudėtingus finansų sektoriaus prieigos prie Europos rinkos reikalus.

„Aišku kaip dieną, kad iždas nebėra įtakos centras, kaip buvo prie G. Osborne?o“, – daro išvadą vienas torių partijos parlamento narys.

Naujasis kabineto kancleris Philipas Hammondas lieka įtakingiausias kabineto narys iš pasisakančių už „minkštą“ pasitraukimą. Jo draugai tikina, kad jis artimas Th. May, tai patvirtina ir šaltinis iš 10-ojo pastato Dauningo gatvėje. Vienas kabineto narys sutinka: „Jie tikri partneriai ir sąjungininkai. Jis labai įtakingas.“

Dabar, kai Th. May spaudžiama per trumpą laiką pateisinti, kad „Brexit“ nebuvo klaida, neaišku, ar ji kaip asmenybė turi tam reikiamų charakterio savybių. „Jos polinkis viską spręsti pačiai simpatijų jai neprideda, – atvirauja vienas ministras. – Nemanau, kad, be šešių žmonių vyriausybėje, ji dar ką nors prie savęs prisileidžia.“

Premjerė demonstratyviai pabrėžia, kad ji yra vadovė ir kad pati priima visus svarbius sprendimus. „Nesprendžiu spontaniškai, – sako ji žurnalistams. – Pirma pasidairau įrodymų, išklausau patarėjų, viską gerai apsvarstau ir tik tada priimu sprendimą.“

Th. May draugai sako, kad ji sunkiai pritampa prie naujos aplinkos, kur neįmanoma visko vienam spręsti, tačiau jie tikina, kad premjerė supranta, jog sprendimų našta jai teks dalytis. Vienas artimas kolega priduria: „Ji skiria užduotis tik tiems, kuriais gali pasitikėti. Tačiau Theresai reikia laiko, kad ji kuo nors pradėtų pasitikėti.“

Vienas konservatorius, turintis daugelio metų darbo vyriausybėje patirties, nesidžiaugia tuo, ką mato: „Ji kišasi į visas smulkmenas. Nepriima sprendimų, vis prašo daugiau informacijos. Prižiūrėdamas didelį ūkį turėtum užduotis skirti kitiems, privalai turėti aiškią nuomonę. Vaithole gerai veiki tik tada, jeigu išlaikai pagreitį. O dabar viskas ima strigti spūstyse.“

Kaip atskleidė vienas vyriausybės susirinkimuose dalyvavęs asmuo, jos susitikimai su ministrais griežtai dalykiški: „Ji atsiverčia aplanką ir pradeda: „Taigi...“ – ir jokių įvadinių malonybių.“ Bet yra ir ministrų, kuriems toks vadovavimo stilius visai patinka. Vienas jų sako: „Matau, kad ji atvira pokalbiams. Atmosfera kabinete ir kabineto komitetuose ne tokia formali. Daugiau pokalbių ir mažiau veiksmo.“

Vyresnieji tarnybos pareigūnai, turėję susitaikyti, kad valdžia perėjo į Th. May aplinkos rankas, tvirtina, kad vyriausybės darbas vyksta „organizuotai ir sklandžiai“ – ministerijos bendradarbiauja, aptariami nutarimų projektai, vyksta diskusijos kabineto komitetuose. O D. Cameronas dažnai dėl visko iš anksto sutardavo su G. Osborne?u.

Nors žmonių, į kurių nuomonę Th. May dabar įsiklauso, yra daugiau, svarbius sprendimus ji vis tiek priima viena pati.

D. Cameronas darbo dieną pradėdavo anksti. Dar iki pusryčių susipažindavo su oficialiais dokumentais iš savo raudonosios dėžutės. Th. May komandos nariai tvirtina, kad ji vienodai kruopščiai atlieka darbus ir ryte, ir vakare.

Artėja derybos dėl išstojimo, socialinė reforma turės įgauti konkretų pavidalą. Th. May laukia vieni svarbiausių sprendimų, taikos metu tekusių Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui. Veikiausiai galėsime pratintis prie vaizdo, kad Dauningo gatvėje langai šviečia iki išnaktų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Teisininkė: daugelis sutarčių dėl didėjančių kainų nebus įvykdytos. Reikia tartis Premium

Donata Lapėnienė, advokatų profesinės bendrijos „VIALEX Baltic“ partnerė, prognozuoja, jog dėl padidėjusių...

Verslo aplinka
2022.05.19
Stiklinė senjorams. Mecenatystės istorijos Premium

Kol Lietuvos visuomenėje veiklos iki galo neperėmė jau Nepriklausomybės metais gimusi ir užaugusi karta, vis...

Verslo klasė
2022.05.15
Pigesnei elektrai trukdo prekybos taisyklės Premium 3

Vakarų ir Lietuvos ekspertai laužo galvas ieškodami idėjų, kaip pasiekti, kad mažėjanti žaliosios energijos...

Pramonė
2022.05.14
„Profitus“ vadovė: nekilnojamo turto rinkoje karšta Premium

Viktorija Čijunskytė, sutelktinio finansavimo platformos operatorės, bendrovės „Profitus“ vadovė, teigia, kad...

Statyba ir NT
2022.05.12
Energetikos viceministras: žiema bus atšiauri Premium

Albinas Zananavičius, Energetikos ministerijos viceministras, sako, kad žiema Europos vartotojams bus sunki,...

Pramonė
2022.05.09
Laivu per vamzdį: terminalas, įveikęs posovietinę doktriną Premium 1

Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalas tapo visiškos Lietuvos nepriklausomybės nuo rusiškų gamtinių...

Pramonė
2022.05.08
Ginklų tiekimas nereiškia karo Premium

Kremlius vis pabamba, kad daugelis valstybių ėmė tiekti ginklus Ukrainai. Pabamba, net grasina...

Verslo klasė
2022.05.07
Ateina šeštoji pramonės revoliucija Premium 3

Lietuvos gamybos, kaip ir visos Europos bei pažangaus pasaulio pramonės, netrukus laukia milžiniška...

Pramonė
2022.05.07
Vyno ekspertas A. Starkus – apie patekimą į ES verslo programą, lietuvišką vyną ir 16 licencijuotų vyndarių Premium

Pokalbio su vyno ekspertu Arūnu Starkumi, „Vyno klubo“ bendraturčiu ir parodos „Vyno dienos“ rengėjų,...

Laisvalaikis
2022.05.05
Konfiskuotas rusų oligarchų turtas: vargas dėl megajachtų Premium 1

Svajonių gyvenimą megajachtoje, nuosavame septynių žvaigždučių plaukiojančiame kurorte, užgriuvo realybė –...

Laisvalaikis
2022.05.03
A. Gailius: mes turime ginti savo kasdienybę Premium

Antanas Gailius, poetas, vertėjas sako, kad Putino tikslas yra sugriauti Vakarų pasaulio vertybes, todėl...

Laisvalaikis
2022.05.03
A. Dulkys: korupcija ir mobingas medicinos įstaigose dar nedingo Premium

Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos ministras, VŽ podkaste teigia, kad medikų bendruomenėje yra patyčių,...

Verslo aplinka
2022.05.02
A. Januška: Tarp distopijos ir realybės Premium

Visi tikimės, kad karas Ukrainoje pakeis Europą, Vakarus ir pasaulį. Pradėti mąstyti apie naują pasaulį...

Verslo klasė
2022.04.30
Investuotoja R. Sakus: pinigai nelygūs – yra durni ir yra protingi pinigai Premium 4

„Durni pinigai – tai tokie, kuriuos gauni be jokios pridėtinės vertės ir daryk su jais, ką nori. O protingi...

Laisvalaikis
2022.04.29
Rusijos karinė pramonė skęsta Ukrainoje Premium 1

Rusijos karinė pramonė dėl nuostolių Ukrainoje ir Vakarų sankcijų praranda gamybinį potencialą. Tamsūs...

Verslo aplinka
2022.04.28
Ką sunkvežimių nuotraukos sako apie Rusijos kariuomenę Ukrainoje Premium 6

Mėgėjai kalba apie strategiją, o profesionalai – apie logistiką, sakė JAV generolas Omaras Bradley Antrojo...

Laisvalaikis
2022.04.24
D. Tarasevičius. „Rusiškas safaris“ ir „rusiška ruletė“

Vykstant kraugeriškam ir nežmoniškam Rusijos karui prieš Ukrainą, mums lieka viltis, kad Ukraina nugalės,...

Nuomonės
2022.04.22
Krymo karas II. Sevastopolio žlugimas Premium

Krymo karas truko nuo 1853 m. spalio iki 1856 m. vasario. Rusijos imperija jame kariavo su Jungtinės...

Laisvalaikis
2022.04.18
Komunikacijos ekspertas pataria nekalbėti apie nuostolius Premium

Tadas Valančius, strateginės komunikacijos konsultantas, sako, kad karo Ukrainoje fone verslui nederėtų...

Rinkodara
2022.04.18
Kraujo lašo kaina, arba Didžiausia apgavystė Silicio slėnyje Premium

Saulėta 2014 m. rugsėjo 12-osios popietė San Fransiske, Kalifornijoje. Šiame mieste, kaip ir JAV sostinėje...

Verslo klasė
2022.04.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku