Modernaus meno centro muziejų Vilniuje projektuos garsusis Libeskindas

Publikuota: 2015-10-23
Atnaujinta 2015-10-27 15:24
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

2010 m. Vilniuje pradėta įgyvendinti mecenatų Dan­guolės ir Viktoro Butkų idėja – pastatyti Mo­der­naus meno centro (MMC) muziejų, kuriame būtų eksponuojama jų sukaupta privati kolekcija ir vykdoma meninė veikla, išė­jo į finišo tiesiąją – pa­skelb­ta, jog MMC muziejų pr­jektuos pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto Danielio Li­beskindo studija „Studio Libeskind“.

MMC muziejaus pastato projektą D. Libeskindo studija kuria bendradarbiaudama su Lietuvos architektų biuru „Do architects“ ir projektavimo bendrove „Baltic engineers“.

Planuojama, jog muziejus buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje bus atidarytas 2019 m. pradžioje, jo plotas sudarys 3.000 m2. Techninis MMC muziejaus projektas turėtų būti parengtas per ateinančius metus, pastato statybos darbus ketinama pradėti 2017 m.

Projekto vertė neįvardijama

Viktoras Butkus, MMC steigėjas ir tarybos pirmininkas, projekto vertės neįvardija. „Sunku pasakyti, kol nėra viso projekto, šiuo metu dar rengiamas architektūrinio dizaino projektas“, – VŽ sakė p. Butkus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak architektės Andrės Baldišiūtės, „Do architects“ architektų biuro partnerės, „šiuo metu kuriama projekto architektūrinė koncepcija, nagrinėjami įvairūs variantai, žiūrima, kaip priartėti prie siekiamybės, kurią paskui teks techniškai įgyvendinti“. Architektė pakviesta kordinuoti projektą Lietuvoje, pritaikyti jį prie Lietuvos teisinės bazės, statybos normų ir pan.

Su nacionalinės svarbos statusu

MMC muziejaus projektui suteiktas nacionalinės svarbos statusas. Pasak p. Butkaus, jis leidžia projektui paskirti žemę be konkurso ir nemokamai. „Tokia yra procedūra, ir mūsų projektas buvo paskelbtas vertas valstybinio statuso, kaip, sakykime, Gariūnai“, – paaiškina p. Butkus. Anot jo, kol kas jokių valstybės ar savivaldybės lėšų projektui nenumatyta. Kol MMC muziejus bus pastatytas, viskas bus daroma savomis lėšomis.

Šių metų kovą VŽ pranešė, jog buvusio „Lietuvos“ kino teatro patalpas Vilniuje iš dalies valdę „Lords LB“ pasitraukia iš projekto. Vieninteliu sklypo savininku liko Viktoro Butkaus vadovaujama įmonė, Pylimo gatvėje planuojanti statyti tik meno centrą, be jokių kitų komercinių patalpų.

„Sklypas dabar 100% procentų priklauso Modernaus meno centro įkurtai UAB „LKT projektai“. Ši įmonė buvo valdoma Modernaus meno centro ir „Lords LB Opportunity Fund II“, po 50%. Mes perpirkome „Lords LB“ dalį“, – VŽ tuomet pasakojo p. Butkus.

Už kokią sumą buvo perpirktos sklypą valdžiusios bendrovės akcijos, p. Butkus neatskleidė, tačiau, pasak jo, sąnaudos išaugo, tad ir suma buvo kiek didesnė nei mokėta perkant sklypą iš ankstesnės savininkės, SEB valdomos NT bendrovės „Litectus“.

Buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje statyti MMC muziejų nuspręsta, kai su Vilniaus savivaldybe nepavyko sutarti dėl šio centro statybos dešiniajame Neries krante, tarp sporto ir pramogų centro „Forum Palace“ ir Nacionalinės dailės galerijos esančiame sklype.

Ilgas kelias centro link

2010 m. buvo paskelbtas konkursas MMC muziejaus dešiniajame Neries krante architektūrinei idėjai sukurti. Muziejų toje vietoje planuota iš mecenatų Viktoro ir Danguolės Butkų privačių lėšų, taip pat – struktūrinių fondų lėšų, jame ketinta eksponuoti p. Butkų sukauptą privačią meno kolekciją, apimančią moderniosios lietuvių dailės periodą nuo 1960 m. iki mūsų dienų.

Tuomet skaičiuota, jog projektas – MMC statyba ir kolekcija – kainuos apie 30 mln. Lt. Mecenatai įsipareigojo investuoti 20 mln. Lt, jeigu bus įvykdytos dvi sąlygos: žemės sklypas MMC statyti paskirtas ne konkurso tvarka ir surasti trūkstami 10 mln. Lt.

MMC planuota pastatytas iki 2014 m. pabaigos. Lietuvos architektų sąjungos ir VšĮ „Modernaus meno centras“ architektūrinės idėjos konkursą tuomet laimėjo grupė „a01 architektai“.

2011 m. balandį tarp Vil­niaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Modernusis meno cent­ras“ buvo pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas. Tačiau MMC muziejaus idėja dešiniajame Neries krante baigėsi tuo, jog tuometinė Vil­niaus valdžia, švelniai sakant, įkišo pagalį tarp ratų.

Paklaustas, ar turįs garantijų, kad šįsyk reikalai klostysis gerai, p. Butkus sako nesąs aiškiaregys: „Galiu pasakyti tiek, kad stengiamės eliminuoti visus įmanomus faktorius, kurie galėtų sukliudyti projektui įgyvendinti. Pirma, ten buvo valstybinė žemė, dabar ji mūsų, su pirmuoju projektu tai ir buvo kliūtis. Dabar statome už savo pinigus savo žemėje. Aišku, tų kliūčių gali kilti visokių, niekas jų numatyti negali“.

Antrasis projektas Vilniuje

Lenkijos žydų kilmės JAV architektas Danielis Li­beskindas (g. 1946) laikomas viena ryškiausių šiuolaikinės architektūros žvaigžde. Pagal jo projektus pastatyta muziejų, koncertų salių, universitetų, viešbučių, prekybos centrų, gyvenamųjų namų, kitų pastatų įvairiose šalyse. Plačiau žinomi iš jų – Žydų muziejus Berlyne, Im­perijos karo muziejus Man­česteryje, Danijos žydų muziejus Kopenhagoje, Den­verio meno muziejaus (JAV), Di­džiojo Kanalo teatras Dub­line, daugybę kitų kultūrinės ir visuomeninės paskirties pastatų. Kuriant Pasaulio prekybos centro Niujorke memorialą buvo pasinaudota būtent D. Li­beskindo idėja.

MMC muziejus bus antrasis „Studio Libeskind“ darbas Vilniuje. 2014 m. visuomenei ir investuotojams buvo pristatytas sporto ir sveikatingumo centro „Vilnius Beacon“ („Vilniaus švyturys“) Liepkalnio slidinėjimo kalne projektas.

2008-aisiais D. Libeskindas su kitomis architektūros pasaulio garsenybėmis – Masimilianu Fuksu ir JAV kuriančia irakiečių kilmės architekte Zaha Hadid dalyvavo Vilniaus savivaldybės paskelbtame tarptautiniame projekte Gugenheimo muziejui Vilniuje sukurti, konkursą tuomet laimėjo Z. Hadid.

„Negaliu išreikšti visų Libeskindo sentimentų, kurie jį vedė vienu ar kitu keliu, bet jisai tikrai parodė didelį dėmesį ir entuziazmą, norėdamas projektuoti šitą pastatą. Jis sako, jog muziejus visada yra iššūkis, ir jam tai įdomus objektas. Ne vieną muziejų yra suprojektavęs, ir mano, jog tai yra įdomus užsiėmimas“, – pasakoja p. Butkus, paklaustas, kokie keliai jį suvedė su architektu.

Danielis Libeskindas savo biurus turi Niujorke ir Milane, pastarajam vadovauja jo sūnus, abiejuose biuruose dirba per 100 architektų.

Vienu metu „Studio Libeskind“ vykdo apie 40 didelių ir mažų projektų visame pasaulyje.

Anot p. Butkaus, garsusis architektas pats kuria eskizus, dalyvauja suteikiant jiems formą ir prižiūri visą projekto įgyvendinimą nuo pat pradžios iki rakto įteikimo, išskyrus statybas.

Pranešama, jog visuomenė su MMC muziejaus projektu bus supažindinta šių metų gruodį, jo pristatyti atvyks pats Danielis Libeskindas.

Apie Modernaus meno centrą

2009 m. įsteigta viešoji įstaiga „Modernaus meno centras“ veikia kaip muziejus be sienų.

MMC tikslas – sukaupti Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekciją ir padaryti ją prieinamą tiek Lietuvos, tiek užsienio meno mylėtojams.

MMC yra įgyvendinęs Literatų sienos ir Vilniaus kalbančių skulptūrų projektus, surengė per 30 dailės parodų, išleido 24 vaikams ir suaugusiems skirtus edukacinius meno leidinius bei kultūrinius gidus „Vilniaus skulptūrų kelias“ ir „Literatų gatvė“, aktyviai įsitraukia į kultūros istorijos tyrinėjimus.

MMC muziejuje bus eksponuojama Viktoro ir Danguolės Butkų surinkta Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960 metų iki šių dienų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Kur mus nuveš greitieji traukiniai Premium 16

Pasauliui akivaizdžiai ir negrįžtamai susidūrus su klimato kaita, trumpųjų nuotolių skrydžiai daliai...

Laisvalaikis
2022.11.29
Vilniaus mecenatų vardus siūloma suteikti kolekcininkui H. L. Gaidžiui ir „GV muziejui“

Išeivijos lietuvis kolekcininkas Henry Lazarus Gaidis ir viešoji įstaiga „GV muziejus“, įkurta Gedimino...

Laisvalaikis
2022.11.29
Kaip E. Muskas griauna savo įvaizdį ir „Teslos“ kapitalizaciją Premium 7

„Tesla“ verta daugiau nei kiti automobilių gamintojai, nes investuotojai pasitiki JAV technologijų magnato...

Laisvalaikis
2022.11.28
Leipalingyje rasti partizanų vado J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, rasti pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio...

Laisvalaikis
2022.11.28
Tarpukario elektros krizė: nuo boikotų iki pirmos lietuviškos elektrinės Premium

Dar kartą galima pakartoti, kad po saule nieko naujo: kaip ir dabar, taip ir smetoniškuoju laikotarpiu bei...

Laisvalaikis
2022.11.27
Soutine’as ir jo draugai Alytuje Premium

Jei tiesa, kad būtinieji miesto atributai yra geras restoranas ir gero meno galerija, Alytus jau bus nudirbęs...

Laisvalaikis
2022.11.27
Naujasis „Prius“: Europai – tik įkraunami hibridai Premium 23

Penktosios kartos modelis mums bus siūlomas tik su 100 AG galingesne, iš tinklo įkraunama hibridine pavaros...

Automobiliai
2022.11.26
„Kaunas 2022“ uždarymo programos maršrutas šeimoms: Žvėries pėdsakais

Lapkričio 24–27 d. Kaune ir Kauno rajone – didysis „Kauno – Europos kultūros sostinės“ uždarymo savaitgalis.

Laisvalaikis
2022.11.24
Depresija ar rudeninis liūdesys. Kaip atskirti? Premium 1

„Neskubėkite priimti sprendimų, kai esate prislėgtos emocinės būsenos“, – sako psichologas-psichoterapeutas...

Laisvalaikis
2022.11.24
Naujas prieštaringai vertinamas tyrimas: SARS-CoV-2 turi genų inžinerijos požymių Premium

Užteko maždaug 30.000 genetinių raidžių grandinėlės, kad prasidėtų COVID-19 košmaras, kuris, skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2022.11.24
Paskelbti Kauno mokslo premijų laureatai

Kauno miesto mokslo premijos šiemet skirtos Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkams –...

Laisvalaikis
2022.11.22
Putino elgsena ir kalbos – po didinamuoju stiklu Premium

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą šių metų vasarį elgsenos tyrėjai ėmė dar atidžiau analizuoti Rusijos...

Laisvalaikis
2022.11.22
JT komitetas neleido nukelti sovietinių skulptūrų Vilniaus Antakalnio kapinėse, savivaldybė vis tiek ruošiasi tai daryti 19

Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių komitetui palikus laikinąją apsaugą sostinės Antakalnio kapinėse...

Laisvalaikis
2022.11.22
S. Loznicos statomas spektaklis Valstybiniame jaunimo teatre artėja finišo link 1

Gruodžio 14, 15 d. Valstybiniame jaunimo teatre planuojama neeilinė premjera – teatro kūrėjų bendruomenę ir...

Laisvalaikis
2022.11.21
Mecenatystės istorijos. Kaip Rusteikos pastatė bažnyčią Premium

Nors verslininkų įvaizdis Lietuvoje šiandien jau nepalyginamai geresnis nei prieš dvidešimtmetį, vis dar...

Laisvalaikis
2022.11.20
Kataras 2022: pasaulio futbolo čempionate futbolas tūno antrame plane Premium 1

„Teises organizuoti 2022 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatą laimėjo... Kataras!“ – dar 2010 m. gruodį,...

Laisvalaikis
2022.11.20
VŽ bando: vidaus degimo variklio išsižadėjusi „Megane E-Tech“ Premium

Prancūzai parodė galintys sukurti dailų, pažangų, smagų ir konkurencingą kompaktinį elektromobilį, kuriame...

Automobiliai
2022.11.19
LNDT – nauja Orwello „Gyvulių ūkio“ interpretacija 4

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) rengia trečiąją šio sezono premjerą – lapkričio 25 d. Naujojoje...

Laisvalaikis
2022.11.19
NASA užfiksavo besiformuojančią žvaigždę

JAV kosminių tyrimų agentūros NASA turimas Jameso Webbo teleskopas užfiksavo prožvaigždės L1527, esančios...

Laisvalaikis
2022.11.19
Sporto batelių gamintoja pasiruošė spurtui su R. Federeriu

Šveicarijos avalynės gamintoja „On Holding“ planuoja pasinaudoti tuo, kad iš teniso pasitraukė Rogeris...

Laisvalaikis
2022.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku