Modernaus meno centro muziejų Vilniuje projektuos garsusis Libeskindas

Publikuota: 2015-10-23
Atnaujinta 2015-10-27 15:24
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

2010 m. Vilniuje pradėta įgyvendinti mecenatų Dan­guolės ir Viktoro Butkų idėja – pastatyti Mo­der­naus meno centro (MMC) muziejų, kuriame būtų eksponuojama jų sukaupta privati kolekcija ir vykdoma meninė veikla, išė­jo į finišo tiesiąją – pa­skelb­ta, jog MMC muziejų pr­jektuos pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto Danielio Li­beskindo studija „Studio Libeskind“.

MMC muziejaus pastato projektą D. Libeskindo studija kuria bendradarbiaudama su Lietuvos architektų biuru „Do architects“ ir projektavimo bendrove „Baltic engineers“.

Planuojama, jog muziejus buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje bus atidarytas 2019 m. pradžioje, jo plotas sudarys 3.000 m2. Techninis MMC muziejaus projektas turėtų būti parengtas per ateinančius metus, pastato statybos darbus ketinama pradėti 2017 m.

Projekto vertė neįvardijama

Viktoras Butkus, MMC steigėjas ir tarybos pirmininkas, projekto vertės neįvardija. „Sunku pasakyti, kol nėra viso projekto, šiuo metu dar rengiamas architektūrinio dizaino projektas“, – VŽ sakė p. Butkus.

Pasak architektės Andrės Baldišiūtės, „Do architects“ architektų biuro partnerės, „šiuo metu kuriama projekto architektūrinė koncepcija, nagrinėjami įvairūs variantai, žiūrima, kaip priartėti prie siekiamybės, kurią paskui teks techniškai įgyvendinti“. Architektė pakviesta kordinuoti projektą Lietuvoje, pritaikyti jį prie Lietuvos teisinės bazės, statybos normų ir pan.

Su nacionalinės svarbos statusu

MMC muziejaus projektui suteiktas nacionalinės svarbos statusas. Pasak p. Butkaus, jis leidžia projektui paskirti žemę be konkurso ir nemokamai. „Tokia yra procedūra, ir mūsų projektas buvo paskelbtas vertas valstybinio statuso, kaip, sakykime, Gariūnai“, – paaiškina p. Butkus. Anot jo, kol kas jokių valstybės ar savivaldybės lėšų projektui nenumatyta. Kol MMC muziejus bus pastatytas, viskas bus daroma savomis lėšomis.

Šių metų kovą VŽ pranešė, jog buvusio „Lietuvos“ kino teatro patalpas Vilniuje iš dalies valdę „Lords LB“ pasitraukia iš projekto. Vieninteliu sklypo savininku liko Viktoro Butkaus vadovaujama įmonė, Pylimo gatvėje planuojanti statyti tik meno centrą, be jokių kitų komercinių patalpų.

„Sklypas dabar 100% procentų priklauso Modernaus meno centro įkurtai UAB „LKT projektai“. Ši įmonė buvo valdoma Modernaus meno centro ir „Lords LB Opportunity Fund II“, po 50%. Mes perpirkome „Lords LB“ dalį“, – VŽ tuomet pasakojo p. Butkus.

Už kokią sumą buvo perpirktos sklypą valdžiusios bendrovės akcijos, p. Butkus neatskleidė, tačiau, pasak jo, sąnaudos išaugo, tad ir suma buvo kiek didesnė nei mokėta perkant sklypą iš ankstesnės savininkės, SEB valdomos NT bendrovės „Litectus“.

Buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje statyti MMC muziejų nuspręsta, kai su Vilniaus savivaldybe nepavyko sutarti dėl šio centro statybos dešiniajame Neries krante, tarp sporto ir pramogų centro „Forum Palace“ ir Nacionalinės dailės galerijos esančiame sklype.

Ilgas kelias centro link

2010 m. buvo paskelbtas konkursas MMC muziejaus dešiniajame Neries krante architektūrinei idėjai sukurti. Muziejų toje vietoje planuota iš mecenatų Viktoro ir Danguolės Butkų privačių lėšų, taip pat – struktūrinių fondų lėšų, jame ketinta eksponuoti p. Butkų sukauptą privačią meno kolekciją, apimančią moderniosios lietuvių dailės periodą nuo 1960 m. iki mūsų dienų.

Tuomet skaičiuota, jog projektas – MMC statyba ir kolekcija – kainuos apie 30 mln. Lt. Mecenatai įsipareigojo investuoti 20 mln. Lt, jeigu bus įvykdytos dvi sąlygos: žemės sklypas MMC statyti paskirtas ne konkurso tvarka ir surasti trūkstami 10 mln. Lt.

MMC planuota pastatytas iki 2014 m. pabaigos. Lietuvos architektų sąjungos ir VšĮ „Modernaus meno centras“ architektūrinės idėjos konkursą tuomet laimėjo grupė „a01 architektai“.

2011 m. balandį tarp Vil­niaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Modernusis meno cent­ras“ buvo pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas. Tačiau MMC muziejaus idėja dešiniajame Neries krante baigėsi tuo, jog tuometinė Vil­niaus valdžia, švelniai sakant, įkišo pagalį tarp ratų.

Paklaustas, ar turįs garantijų, kad šįsyk reikalai klostysis gerai, p. Butkus sako nesąs aiškiaregys: „Galiu pasakyti tiek, kad stengiamės eliminuoti visus įmanomus faktorius, kurie galėtų sukliudyti projektui įgyvendinti. Pirma, ten buvo valstybinė žemė, dabar ji mūsų, su pirmuoju projektu tai ir buvo kliūtis. Dabar statome už savo pinigus savo žemėje. Aišku, tų kliūčių gali kilti visokių, niekas jų numatyti negali“.

Antrasis projektas Vilniuje

Lenkijos žydų kilmės JAV architektas Danielis Li­beskindas (g. 1946) laikomas viena ryškiausių šiuolaikinės architektūros žvaigžde. Pagal jo projektus pastatyta muziejų, koncertų salių, universitetų, viešbučių, prekybos centrų, gyvenamųjų namų, kitų pastatų įvairiose šalyse. Plačiau žinomi iš jų – Žydų muziejus Berlyne, Im­perijos karo muziejus Man­česteryje, Danijos žydų muziejus Kopenhagoje, Den­verio meno muziejaus (JAV), Di­džiojo Kanalo teatras Dub­line, daugybę kitų kultūrinės ir visuomeninės paskirties pastatų. Kuriant Pasaulio prekybos centro Niujorke memorialą buvo pasinaudota būtent D. Li­beskindo idėja.

MMC muziejus bus antrasis „Studio Libeskind“ darbas Vilniuje. 2014 m. visuomenei ir investuotojams buvo pristatytas sporto ir sveikatingumo centro „Vilnius Beacon“ („Vilniaus švyturys“) Liepkalnio slidinėjimo kalne projektas.

2008-aisiais D. Libeskindas su kitomis architektūros pasaulio garsenybėmis – Masimilianu Fuksu ir JAV kuriančia irakiečių kilmės architekte Zaha Hadid dalyvavo Vilniaus savivaldybės paskelbtame tarptautiniame projekte Gugenheimo muziejui Vilniuje sukurti, konkursą tuomet laimėjo Z. Hadid.

„Negaliu išreikšti visų Libeskindo sentimentų, kurie jį vedė vienu ar kitu keliu, bet jisai tikrai parodė didelį dėmesį ir entuziazmą, norėdamas projektuoti šitą pastatą. Jis sako, jog muziejus visada yra iššūkis, ir jam tai įdomus objektas. Ne vieną muziejų yra suprojektavęs, ir mano, jog tai yra įdomus užsiėmimas“, – pasakoja p. Butkus, paklaustas, kokie keliai jį suvedė su architektu.

Danielis Libeskindas savo biurus turi Niujorke ir Milane, pastarajam vadovauja jo sūnus, abiejuose biuruose dirba per 100 architektų.

Vienu metu „Studio Libeskind“ vykdo apie 40 didelių ir mažų projektų visame pasaulyje.

Anot p. Butkaus, garsusis architektas pats kuria eskizus, dalyvauja suteikiant jiems formą ir prižiūri visą projekto įgyvendinimą nuo pat pradžios iki rakto įteikimo, išskyrus statybas.

Pranešama, jog visuomenė su MMC muziejaus projektu bus supažindinta šių metų gruodį, jo pristatyti atvyks pats Danielis Libeskindas.

Apie Modernaus meno centrą

2009 m. įsteigta viešoji įstaiga „Modernaus meno centras“ veikia kaip muziejus be sienų.

MMC tikslas – sukaupti Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekciją ir padaryti ją prieinamą tiek Lietuvos, tiek užsienio meno mylėtojams.

MMC yra įgyvendinęs Literatų sienos ir Vilniaus kalbančių skulptūrų projektus, surengė per 30 dailės parodų, išleido 24 vaikams ir suaugusiems skirtus edukacinius meno leidinius bei kultūrinius gidus „Vilniaus skulptūrų kelias“ ir „Literatų gatvė“, aktyviai įsitraukia į kultūros istorijos tyrinėjimus.

MMC muziejuje bus eksponuojama Viktoro ir Danguolės Butkų surinkta Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960 metų iki šių dienų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pramoginių laivų savininkai optimizmu nespindi ir keikia emigraciją 10

Pasiplaukiojimus pramoginiais laivais Lietuvos upėse organizuojantys verslininkai džiugiomis nuotaikomis šią...

Laisvalaikis
11:40
Britų „Morrisons“ parduotuvėse – specialios „tylos valandos“ pirkėjams autistams 3

Jungtinės Karalystės prekybos tinklas „Morrisons“ paskelbė įvedantis specialias „tylos valandas“ klientams,...

Laisvalaikis
2018.07.21
„Oasis“ gali atsikurti: broliai Gallagheriai bando taikytis 3

Vienos sėkmingiausių visų laikų roko muzikos grupių „Oasis“ gerbėjams nušvito viltis, kad šis kolektyvas gali...

Laisvalaikis
2018.07.21
Moksliniams tyrimams naudojama mažiausiai gyvūnų per 10 metų

Mokslinių tyrimų su gyvūnais Didžiojoje Britanijoje atliekama mažiausiai nuo 2010-ųjų. Tačiau aktyvistai...

Laisvalaikis
2018.07.21
Futbolo sirgaliai per čempionatą Rusijoje išleido apie 1,5 mlrd. USD 4

Pasaulio futbolo čempionato metu Rusijoje apsilankę sirgaliai šioje šalyje išleido apie 1,5 mlrd. USD,...

Laisvalaikis
2018.07.21
100 metų nuo caro mirties: paskutinės Nikolajaus II šeimos valandos 16

Revoliucijos vadas Vladimiras Leninas nori, kad nuverstasis Rusijos imperatorius ir caras Nikolajus II už...

Nobelio premijos laureatas Mario Vargasas Llosa: meilės nebūna už dyką Premium 2

„Būti gyvam, bet negyventi – blogiausia, kas gali nutikti, nors taip atsitinka daugeliui žmonių“, – sako...

Laisvalaikis
2018.07.20
Alpinistai vieną Tian Šanio kalną sieks pavadinti Vydūno vardu

Lietuvių alpinistai bandys oficialiai registruoti lietuviškus viršukalnių pavadinimus Tian Šanio kalnyne,...

Laisvalaikis
2018.07.20
Galvės ežeras – tarp telkinių, kuriuose maudytis nerekomenduojama

Ne visuose vandens telkiniuose maudytis yra saugu, skelbia visuomenės sveikatos specialistai. Tarp vietų,...

Laisvalaikis
2018.07.20
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Vasarai perkopus į antrąją pusę vis daugiau įdomiausių renginių vyksta pajūryje. Tačiau liūdėti šį savaitgalį...

Laisvalaikis
2018.07.20
Geriausių aviakompanijų sąraše dominuoja Azijos bendrovės

Aviacijos „Oskarais“ vadinamuose kasmetiniuose geriausių oro linijų rinkimuose aukščiausias pozicijas pelnė...

Laisvalaikis
2018.07.19
Poilsiautojų saugumu pajūryje rūpinsis ir pasieniečiai

Pajūryje dirbantiems gelbėtojams rūpintis poilsiautojų saugumu padės ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos...

Laisvalaikis
2018.07.19
„Barcelonos“ klubas gavo rekordines pajamas, artėja prie milijardo

Ispanijos futbolo klubas „Barcelona“ praėjusiais metais gavo daugiausiai pajamų per visą klubo istoriją.

Laisvalaikis
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
Buvęs „Real“ prezidentas nusivylė Cristiano Ronaldo pardavimu 4

Cristiano Ronaldo į Madrido „Real“ atvedęs buvęs šio klubo prezidentas Ramonas Calderonas futbolininko...

Laisvalaikis
2018.07.18
Kvapniausias VDU Botanikos sodo augalas – rožė „Lady Emma Hamilton“

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode kasmet rengiamoje šventėje „Kvapų naktis“ lankytojai tradiciškai...

Laisvalaikis
2018.07.18
Į tūkstantinę stovyklą susirinkę skautai už 100 metų dėkoja išeivijos lietuviams

„Dievui, tėvynei, artimui“, – tai žodžiai, visą šią savaitę bene dažniausiai skambantys Rumšiškėse. Čia...

Laisvalaikis
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
Daugiausiai uždirbusiu aktoriumi Clooney tapo pardavęs tekilos kompaniją 1

George‘as Clooney tapo per metus daugiausiai uždirbusiu aktoriumi. Tiesa, šimtus milijonų jis gavo ne už...

Laisvalaikis
2018.07.17
Adamas Michnikas: Lenkijos valdžios istorijos politika – melo politika

Iki liepos 22-osios vakaro Nidoje tęsiasi 22-asis tarptautinis Thomo Manno festivalis. Įpusėjusio renginio...

Laisvalaikis
2018.07.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau