Modernaus meno centro muziejų Vilniuje projektuos garsusis Libeskindas

Publikuota: 2015-10-23
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

2010 m. Vilniuje pradėta įgyvendinti mecenatų Dan­guolės ir Viktoro Butkų idėja – pastatyti Mo­der­naus meno centro (MMC) muziejų, kuriame būtų eksponuojama jų sukaupta privati kolekcija ir vykdoma meninė veikla, išė­jo į finišo tiesiąją – pa­skelb­ta, jog MMC muziejų pr­jektuos pasauline ar­­chi­tektūros žvaigžde va­di­na­mo architekto Danielio Li­beskindo studija „Studio Libeskind“.

MMC muziejaus pastato projektą D. Libeskindo studija kuria bendradarbiaudama su Lietuvos architektų biuru „Do architects“ ir projektavimo bendrove „Baltic engineers“.

Planuojama, jog muziejus buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje bus atidarytas 2019 m. pradžioje, jo plotas sudarys 3.000 m2. Techninis MMC muziejaus projektas turėtų būti parengtas per ateinančius metus, pastato statybos darbus ketinama pradėti 2017 m.

Projekto vertė neįvardijama

Viktoras Butkus, MMC steigėjas ir tarybos pirmininkas, projekto vertės neįvardija. „Sunku pasakyti, kol nėra viso projekto, šiuo metu dar rengiamas architektūrinio dizaino projektas“, – VŽ sakė p. Butkus.

Pasak architektės Andrės Baldišiūtės, „Do architects“ architektų biuro partnerės, „šiuo metu kuriama projekto architektūrinė koncepcija, nagrinėjami įvairūs variantai, žiūrima, kaip priartėti prie siekiamybės, kurią paskui teks techniškai įgyvendinti“. Architektė pakviesta kordinuoti projektą Lietuvoje, pritaikyti jį prie Lietuvos teisinės bazės, statybos normų ir pan.

Su nacionalinės svarbos statusu

MMC muziejaus projektui suteiktas nacionalinės svarbos statusas. Pasak p. Butkaus, jis leidžia projektui paskirti žemę be konkurso ir nemokamai. „Tokia yra procedūra, ir mūsų projektas buvo paskelbtas vertas valstybinio statuso, kaip, sakykime, Gariūnai“, – paaiškina p. Butkus. Anot jo, kol kas jokių valstybės ar savivaldybės lėšų projektui nenumatyta. Kol MMC muziejus bus pastatytas, viskas bus daroma savomis lėšomis.

Šių metų kovą VŽ pranešė, jog buvusio „Lietuvos“ kino teatro patalpas Vilniuje iš dalies valdę „Lords LB“ pasitraukia iš projekto. Vieninteliu sklypo savininku liko Viktoro Butkaus vadovaujama įmonė, Pylimo gatvėje planuojanti statyti tik meno centrą, be jokių kitų komercinių patalpų.

„Sklypas dabar 100% procentų priklauso Modernaus meno centro įkurtai UAB „LKT projektai“. Ši įmonė buvo valdoma Modernaus meno centro ir „Lords LB Opportunity Fund II“, po 50%. Mes perpirkome „Lords LB“ dalį“, – VŽ tuomet pasakojo p. Butkus.

Už kokią sumą buvo perpirktos sklypą valdžiusios bendrovės akcijos, p. Butkus neatskleidė, tačiau, pasak jo, sąnaudos išaugo, tad ir suma buvo kiek didesnė nei mokėta perkant sklypą iš ankstesnės savininkės, SEB valdomos NT bendrovės „Litectus“.

Buvusio „Lietuvos“ kino teatro vietoje statyti MMC muziejų nuspręsta, kai su Vilniaus savivaldybe nepavyko sutarti dėl šio centro statybos dešiniajame Neries krante, tarp sporto ir pramogų centro „Forum Palace“ ir Nacionalinės dailės galerijos esančiame sklype.

Ilgas kelias centro link

2010 m. buvo paskelbtas konkursas MMC muziejaus dešiniajame Neries krante architektūrinei idėjai sukurti. Muziejų toje vietoje planuota iš mecenatų Viktoro ir Danguolės Butkų privačių lėšų, taip pat – struktūrinių fondų lėšų, jame ketinta eksponuoti p. Butkų sukauptą privačią meno kolekciją, apimančią moderniosios lietuvių dailės periodą nuo 1960 m. iki mūsų dienų.

Tuomet skaičiuota, jog projektas – MMC statyba ir kolekcija – kainuos apie 30 mln. Lt. Mecenatai įsipareigojo investuoti 20 mln. Lt, jeigu bus įvykdytos dvi sąlygos: žemės sklypas MMC statyti paskirtas ne konkurso tvarka ir surasti trūkstami 10 mln. Lt.

MMC planuota pastatytas iki 2014 m. pabaigos. Lietuvos architektų sąjungos ir VšĮ „Modernaus meno centras“ architektūrinės idėjos konkursą tuomet laimėjo grupė „a01 architektai“.

2011 m. balandį tarp Vil­niaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Modernusis meno cent­ras“ buvo pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas. Tačiau MMC muziejaus idėja dešiniajame Neries krante baigėsi tuo, jog tuometinė Vil­niaus valdžia, švelniai sakant, įkišo pagalį tarp ratų.

Paklaustas, ar turįs garantijų, kad šįsyk reikalai klostysis gerai, p. Butkus sako nesąs aiškiaregys: „Galiu pasakyti tiek, kad stengiamės eliminuoti visus įmanomus faktorius, kurie galėtų sukliudyti projektui įgyvendinti. Pirma, ten buvo valstybinė žemė, dabar ji mūsų, su pirmuoju projektu tai ir buvo kliūtis. Dabar statome už savo pinigus savo žemėje. Aišku, tų kliūčių gali kilti visokių, niekas jų numatyti negali“.

Antrasis projektas Vilniuje

Lenkijos žydų kilmės JAV architektas Danielis Li­beskindas (g. 1946) laikomas viena ryškiausių šiuolaikinės architektūros žvaigžde. Pagal jo projektus pastatyta muziejų, koncertų salių, universitetų, viešbučių, prekybos centrų, gyvenamųjų namų, kitų pastatų įvairiose šalyse. Plačiau žinomi iš jų – Žydų muziejus Berlyne, Im­perijos karo muziejus Man­česteryje, Danijos žydų muziejus Kopenhagoje, Den­verio meno muziejaus (JAV), Di­džiojo Kanalo teatras Dub­line, daugybę kitų kultūrinės ir visuomeninės paskirties pastatų. Kuriant Pasaulio prekybos centro Niujorke memorialą buvo pasinaudota būtent D. Li­beskindo idėja.

MMC muziejus bus antrasis „Studio Libeskind“ darbas Vilniuje. 2014 m. visuomenei ir investuotojams buvo pristatytas sporto ir sveikatingumo centro „Vilnius Beacon“ („Vilniaus švyturys“) Liepkalnio slidinėjimo kalne projektas.

2008-aisiais D. Libeskindas su kitomis architektūros pasaulio garsenybėmis – Masimilianu Fuksu ir JAV kuriančia irakiečių kilmės architekte Zaha Hadid dalyvavo Vilniaus savivaldybės paskelbtame tarptautiniame projekte Gugenheimo muziejui Vilniuje sukurti, konkursą tuomet laimėjo Z. Hadid.

„Negaliu išreikšti visų Libeskindo sentimentų, kurie jį vedė vienu ar kitu keliu, bet jisai tikrai parodė didelį dėmesį ir entuziazmą, norėdamas projektuoti šitą pastatą. Jis sako, jog muziejus visada yra iššūkis, ir jam tai įdomus objektas. Ne vieną muziejų yra suprojektavęs, ir mano, jog tai yra įdomus užsiėmimas“, – pasakoja p. Butkus, paklaustas, kokie keliai jį suvedė su architektu.

Danielis Libeskindas savo biurus turi Niujorke ir Milane, pastarajam vadovauja jo sūnus, abiejuose biuruose dirba per 100 architektų.

Vienu metu „Studio Libeskind“ vykdo apie 40 didelių ir mažų projektų visame pasaulyje.

Anot p. Butkaus, garsusis architektas pats kuria eskizus, dalyvauja suteikiant jiems formą ir prižiūri visą projekto įgyvendinimą nuo pat pradžios iki rakto įteikimo, išskyrus statybas.

Pranešama, jog visuomenė su MMC muziejaus projektu bus supažindinta šių metų gruodį, jo pristatyti atvyks pats Danielis Libeskindas.

Apie Modernaus meno centrą

2009 m. įsteigta viešoji įstaiga „Modernaus meno centras“ veikia kaip muziejus be sienų.

MMC tikslas – sukaupti Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekciją ir padaryti ją prieinamą tiek Lietuvos, tiek užsienio meno mylėtojams.

MMC yra įgyvendinęs Literatų sienos ir Vilniaus kalbančių skulptūrų projektus, surengė per 30 dailės parodų, išleido 24 vaikams ir suaugusiems skirtus edukacinius meno leidinius bei kultūrinius gidus „Vilniaus skulptūrų kelias“ ir „Literatų gatvė“, aktyviai įsitraukia į kultūros istorijos tyrinėjimus.

MMC muziejuje bus eksponuojama Viktoro ir Danguolės Butkų surinkta Lietuvos modernaus ir šiuolaikinio vaizduojamojo meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo 1960 metų iki šių dienų.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Norvegai stato įspūdingą banginių stebėjimo centrą 

2022 m. Andojos (Andoya) saloje Šiaurės Norvegijoje iškilsiantis banginių stebėjimo centras, panašu, taps...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Vilnius Mama Jazz“ – nuo pašėlusių belgų iki lietuvių legendų

Lapkričio 13 d. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), prasideda 18-asis tarptautinis festivalis „Vilnius...

Laisvalaikis
2019.11.12
Vyrų krepšinio rinktinei vadovaus D. Maskoliūnas

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei vadovaus Darius Maskoliūnas, pakeisiantis atsistatydinusį Dainių Adomaitį.

Laisvalaikis
2019.11.12
Didžiausias Vilniaus bunkeris bus išsaugotas

Po nugriautais „Profsąjungų rūmais“ rastas bunkeris bus išsaugotas, nes jo griovimas grėstų paties Tauro...

Laisvalaikis
2019.11.12
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Ką daryti, kai stresas tampa pagrindiniu patiekalu Premium

Visi žinome, kad stresas kenkia svei­katai, bet ne mažiau kenksmingi gali būti ir būdai, kaip su juo...

Laisvalaikis
2019.11.11
Išrinkti geriausi šių metų pasaulio laikrodžiai

Savaitgalis pažėrė naujienų besidomintiems laikrodžių industrija. Šveicarijoje, Ženevoje, paskelbi laikrodžių...

Laisvalaikis
2019.11.11
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Iliustruotoji istorija: aferos baigėsi bankrotu 2

Apie greitą praturtėjimą nepajudinus nė piršto svajoja ir aukštuomenė, ir prastuomenė. Ankstesniais laikais...

Laisvalaikis
2019.11.10
Kelionių atradimai: Kjodža – žvejų miestas šalia Venecijos Premium

Ilgo savaitgalio kelionių maršrutus dažnai diktuoja tiesioginių skrydžių kryptys. Patogu, taupai laiką,...

Laisvalaikis
2019.11.10
Pokalbis be alaus su A. Kaušpėdu 1

„Rašydamas dainų tekstus jaučiuosi tarsi matematikas, ieškantis teisingos formulės, o prozoje viskas kitaip –...

Laisvalaikis
2019.11.09
Baltijos šalių Jaunojo tapytojo prizas iškeliavo į Latviją

Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno pasaulio profesionalų, kolekcininkų ir mėgėjų smalsumas patenkintas: šių...

Laisvalaikis
2019.11.09
Mokslu grįstas apsipirkimo gidas: kaip neišleisti per daug 

Pasiklydę tarp lentynose sumaniai perdėliotų prekių, suvilioti akcijų, prisirinkę per daug ar ne to, ko iš...

Laisvalaikis
2019.11.09
Berlyno sienos griūties 30-metis: geležinė uždanga ir kiti piknikai Premium

Lygiai prieš 30 metų, 1989-ųjų lapkričio 9 d., griuvusi Berlyno siena iš esmės išjudino Rytų ir Vidurio...

Laisvalaikis
2019.11.09
Maisto ir gėrimų paroda BAF: degustacijos, diskusijos, meno instaliacijos

Lapkričio 8 ir 9 d. Vilniuje, parodų centre „Litexpo“, tęsiasi Baltijos maisto ir gėrimų paroda BAF. Čia...

Paslaugos
2019.11.08
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgaliui

Vilniuje jau prasidėjęs, o ateinančią savaitę ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose startuosiantis kino...

Laisvalaikis
2019.11.08
„Fredos“ vadovas A. Ėmužis – apie baldų pramonės ateitį, robotus, vartojimą, lyderystę Premium 1

Antanas Ėmužis, vienos stambiausių šalyje baldų gamybos AB „Freda“ generalinis direktorius ir vienas...

Laisvalaikis
2019.11.08
„Vilniaus lapai“ kviečia kalbėtis apie istoriją

Lapkričio 7–10 d. sostinėje – vėl „Vilniaus lapai“. Vos ketvirtus metus rengiamas tarptautinis festivalis...

Laisvalaikis
2019.11.07
Tyrimas: pabėgti nuo ankstyvos mirties padės bėgimas 2

Naujo mokslinio tyrimo duomenimis, bet koks bėgiojimas – greičiau ar lėtai, trumpomis ar ilgomis...

Laisvalaikis
2019.11.07
Rūkyti Neringos karšiai – Seimo rankose

Neringiškiai sujudo: jeigu nebus pakeisti įstatymai ar priimtos jų pataisos, kyla grėsmė išnykti pamario...

Laisvalaikis
2019.11.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau