Nelygios moterų ir vyrų galimybės darbo rinkoje: kaip pasiekti pokyčių?

Publikuota: 2020-02-07
svg svg

Stabiliai augant vidutiniam darbo užmokesčiui, lygiomis galimybėmis jį gauti moterys ir vyrai kol kas nesidalina. Tokia skirtis kelia ne tik nepasitenkinimą visuomenėje, bet ir didėjančią moterų skurdo riziką senatvėje. Neišvengiamai kaltų žvalgomasi darbo rinkoje, tačiau ar išeičių turi ieškoti tik darbdaviai?

„Sodros“ duomenimis, lyginant 2019 m. ir 2018 m. trečiuosius ketvirčius, pajamų atotrūkis tarp moterų ir vyrų vidutinių darbo pajamų sumažėjo 2,6 proc. – nuo 17,1 iki 14,5 proc.

Vis tik, net ir mažėjant atotrūkio rodikliui, aukštos kvalifikacijos pozicijas užimančių tos pačios profesijos moterų ir vyrų atlygio skirtumas išlieka ženklus. Ypač didelis jis tarp dirbančių duomenų bazių projektuotojais ir administratoriais, programinės įrangos kūrėjų, gydytojų specialistų ir finansų analitikų, įvairių sričių vadovo pozicijas užimančių moterų ir vyrų. „Sodros“ ataskaita rodo, kad vadovėmis dirbančių moterų gerokai mažiau, mažesnis ir jų atlyginimas – 2019 m. antrojo ketvirčio duomenimis, vidutiniškai per mėn. jos uždirbo 1 592, vadovai vyrai – 1 764 eurus.

nuotrauka::1 right

„Gali būti keletas priežasčių, kodėl skiriasi moterų ir vyrų gaunamos pajamos. Pirmiausia, tai gali lemti skirtingų profesijų pasirinkimas. Pavyzdžiui, moterys dažniau renkasi mokytojo profesiją, kuri yra mažiau apmokama negu, sakykime, inžinieriaus. Pajamų skirtumus tarp tos pačios profesijos atstovų galimai lemia moterų daromos karjeros pertraukos auginant vaikus ar rūpinantis kitais šeimos nariais. Didžiausias vyrų ir moterų pajamų skirtumas pastebimas 30-39 metų amžiaus grupėje, kai vyrai toliau kopia karjeros laiptais, o moterys tik sugrįžta į darbo rinką po vaikų priežiūros atostogų“, – komentuoja Kristina Zitikytė, „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja.

Anot K. Zitikytės, atsižvelgiant į dabartinį pajamų skirtumą, susirūpinimą kelia ir prognozuojama didesnė moterų skurdo rizika senatvėje.

„Mažesnis moterų darbo užmokestis lemia ir mažiau socialinių garantijų – 2019 m. gruodžio mėn. vidutinė moterų senatvės pensija buvo 339 eurai, vyrų – penktadaliu didesnė, siekianti 410 eurų. Vidutinė tikėtina moterų gyvenimo trukmė išėjus į pensiją – 7 metais ilgesnė nei vyrų, o tai reiškia, kad moterys, nors ir gyvena ilgiau, turi verstis su žymiai mažesne pensija“, – akcentuoja ji.

Lemia ir auklėjimo spragos

Moterų informacijos centro programų vadovė Rugilė Butkevičiūtė prie galimų pajamų atotrūkio priežasčių priskiria ir nuo pat vaikystės kuriamus lyčių stereotipus.

nuotrauka::2 left

„Nesvarbu, kokioje demokratiškoje šalyje gyvename, tenka pripažinti, kad berniukus ir mergaites ugdome skirtingai. Berniukai dažnai mokomi būti drąsiais, veikliais, tvirtais, o mergaitės laikomos gležnomis, jautriomis, tokiomis, kurioms nuolatos reikia pagalbos. Tokia situacija kuriama ir mokyklose, kai nuvertinami mergaičių gebėjimai fizikoje ar matematikoje, laikant tai daugiau berniukų mokslu. Tuomet natūraliai atsiranda „moteriškos“ ir „vyriškos“ profesijos ir merginos dažnai pasirenka socialinę kryptį, kur darbo užmokestis mažesnis. Net ir tos, kurios nori pasirinkti tiksliuosius mokslus, ne visada sulaukia palaikymo“, – komentuoja pašnekovė.

Anot jos, toks nuo mažumės suformuotas nepasitikėjimas savimi ir baimė konkuruoti su vyriškąja lytimi moterims atsiliepia ir darbo rinkoje. Besidarbindamos jos pačios įvardija mažesnį atlygį, kad tik turėtų galimybę gauti norimą darbą, net ir nusipelniusios nedrįsta paprašyti didesnio atlyginimo.

Išeičių yra

R. Butkevičiūtė pažymi, kad siekiant lyčių lygybės, pirmiausia, turėtų keistis ir pati švietimo sistema.

„Mokant informatikos, mes galime ir mergaites įtraukti į žaidimų kūrimo pamokas, skaityti daugiau žymių moterų kūrinių, neliepti tik berniukams nešioti stalų, o mergaitėms laistyti gėlių. Turėtume ne tik mergaites, bet ir berniukus skatinti daryti tai, kas jiems patinka ir palaikyti nepriklausomai nuo to, ką diktuoja ilgainiui visuomenėje susiformavę stereotipai“, – akcentuoja ji.

nuotrauka::3 right

LR lygių galimybių kontrolierės Agnetos Skardžiuvienės teigimu, artėja laikas, kada Lietuva taip pat turės įgyvendinti ir ES direktyvą dėl asmeninio gyvenimo ir darbo pusiausvyros, pagal kurią turės koreguoti vaiko priežiūros atostogų tvarką. Ji įgalins 2 mėnesių neperleidžiamą vaiko priežiūros laikotarpį, kuriuo tėvai bus skatinami kiek lygiau pasidalinti tėvystės pareigomis. Taip moterys ne visai atitrūks nuo darbo ir turės progą toliau siekti profesinės karjeros. Prie to turėtų labiau prisidėti ir patys darbdaviai.

„Sumažinti atlyginimų atotrūkį gali padėti ir didesnis socialiai atsakingų darbdavių įsitraukimas diegiant lygių galimybių politiką darbovietėse, suteikiant palankesnes asmeninio gyvenimo ir darbo derinimo sąlygas“, – sako ji.

„Kad moteris nesibaimintų išeiti motinystės atostogų, svarbu, kad darbdavys parodytų, kad ji bus laukiama, pavyzdžiui, atsiųsdamas kvietimus į įmonės renginius, taip pat pasirūpindamas jos įtraukimu ar kvalifikacijos kėlimu sugrįžus į darbą“, – papildo R. Butkevičiūtė.

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui“. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

nuotrauka::4 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Nelygios moterų ir vyrų galimybės darbo rinkoje: kaip pasiekti pokyčių? Verslo tribūna 4

Stabiliai augant vidutiniam darbo užmokesčiui, lygiomis galimybėmis jį gauti moterys ir vyrai kol kas...

Mobingas darbovietėje: suklusus per vėlai, pasekmės gali būti nepataisomos Verslo tribūna 2

Šiandien išlaikyti efektyvią darbo komandą padeda ne tik konkurencingi atlyginimai, bet ir sugebėjimas...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau