Investicinio vyno kaina auga dešimtimis procentų

Publikuota: 2018-11-25
Ypatingam Burgundijos vynui kolekcininkai nešykšti astronominių sumų. www.assets.bwbx.io nuotr.
svg svg
Ypatingam Burgundijos vynui kolekcininkai nešykšti astronominių sumų. www.assets.bwbx.io nuotr.
 

Daugiau kaip pusę milijono dolerių – tiek spalio 13 d. anonimu norėjęs likti Azijos vyno kolekcininkas sumokėjo už 1945-ųjų derliaus „Romanée Conti“ vyno butelį.

Dėl šio ypatingo vyno „Sotheby’s“ aukcione Niujorke varžėsi ir Niujorko nekilnojamojo turto vystytojas Robas Rosania.

Jis nusileido internetu vyno butelį įsigijusiam pirkėjui, tačiau nepasidavė ir už keliolikos minučių įsigijo kitą tokį pat, tų pačių derliaus metų 0,75 l butelį vyno už 496.000 USD.

Šie sandoriai į šipulius sudaužė iki šiol buvusį brangiausio vyno rekordą – 2007 m. už šiek tiek daugiau nei 300.000 USD buvo parduotas šešialitris 1945 metų „Mouton-Rotchild“ butelis. Kyla natūralus klausimas, kas šį visus rekordus sumušusį Burgundijos vyną daro tokį ypatingą, kad kolekcininkai nešykšti tokių astronominių sumų?

Žaliava brangiausiam pasaulio vynui (vidutiniškai – 19.000 Eur už butelį) sirpinama 1,63 ha „Romanée Conti“ vynuogyne, tuo pat vardu pavadintas ir bene žymiausias Burgundijos vyno ūkis – „Domaine Romanée Conti“. Jį nuo 1869 m. valdo dvi šeimos – Villaine’ų ir Leroy. Tiesa, vyno mėgėjų lūpose dažniausiai skamba šios vyninės vardo abreviatūra – DRC.

Įprastai Burgundijoje viename vynuogyne vynmedžius augina keli ar net keliolika skirtingų ūkių, tačiau DRC turi net du tik jiems priklausančius „Grand Cru“ vynuogynus – „Romanée Conti“ ir „La T?che“ (6,06 ha). Ūkiui taip pat priklauso po dalį šių kultinių „Grand Cru“ vynuogynų: „Richebourg“, „Romanée-St-Vivant“, „Grands Échezeaux“, „Échezeaux“, „Corton“ ir „Montrachet“, kur gaminamas brangiausias pasaulio baltasis vynas.

Įdomu, kad nors ūkiui priklauso ir 0,6 ha „Vosne-Romanée Premier Cru“ vynuogynų, vyno iš jų derliaus DRC negamina, o kasmet anonimiškai uogų parduoda kitiems. Vienintelis „Premier Cru“ rango vynas čia gaminamas maišant skirtingų Grand Cru vynuogynų jaunesnių vynmedžių derlių. Po daugiau nei 20-ies metų bandymų atskiruose vynuogynuose, 2007-aisiais visas DRC buvo sertifikuotas kaip biodinaminis ūkis.

Legendiniame vynuogyne

Vynuogės „Romanée Conti“ vynuogyne auga nuo XIII a., o jau XVII a. rašytiniuose šaltiniuose galima aptikti įrašų apie nepriekaištingą vyno kokybę. Vandens beveik nesulaikantis geležingas kalkakmenio dirvožemis idealiai tinka ’Pinot Noir’ vynuogėms sirpti. Vynmedžiai čia susodinti tankiai. Dėl itin nedidelio derlingumo kasmet pagaminama tik apie 5.000 vyno butelių (vienam buteliui reikia daugiau nei 3 vynmedžių derliaus), kurie importuotojams ir privatiems kolekcininkams parduodami tik pagal ypač griežtą alokacijų sistemą.

Šis vynuogynas toks žymus, kad 2010 m. nusikaltėliai herbicidais apnuodijo 2 vynmedžius ir pareikalavo 1 mln. Eur išpirkos grasindami, kad apnuodys visą vynuogyną. Laimė, policijai pavyko sulaikyti nusikaltėlius jiems neįgyvendinus grasinimų.

Aukcione parduotasis 1945-ųjų derliaus vynas ypatingas ne tik todėl, kad simbolizavo Antrojo pasaulinio karo pabaigą. Itin šalta tų metų žiema lėmė ypač mažą derlingumą ir sykiu – didelę skonio koncentraciją. Gamta Burgundijos ir Bordo vynuogynuose sirpstančias uogas lepino vėsiomis naktimis ir šiltomis dienomis. Tai – bene idealios sąlygos vynuogėms sirpti. Vynas išėjo labai aukštos kokybės, tačiau jo pagaminta itin nedaug. DRC išpilstė tik 600 „Romanée Conti“ butelių, o iki šių dienų išliko tik keli. Maža to, nuskynus vynuoges, seni filokseros kenkėjų epidemijos nepaliesti vynmedžiai buvo išrauti ir pasodinti nauji ’Pinot Noir’ sodinukai, įskiepyti ant filokserai atsparių šaknų. Paskui šio vyno buvo pagaminta tik 1952-aisiais. Jamie Ritchie, Sotheby’s“ aukciono Vyno departamento vadovas, 1945 m. „Romanée Conti“ pavadino „ypatingiausiu pasaulio vynu“.

Provenanso svarba

Kai kalba eina apie brandų vyną, ypač svarbus konkretaus butelio provenansas – kilmės ir gyvenimo istorija. Brangus vynas dažnai tampa padirbinėtojų taikiniu. 2012 m. vyno pasaulį sudrebino Rudy Kurniawano istorija, kai žymiems aukcionams talkinęs ir itin retu vynu prekiavęs indonezijietis buvo pagautas padirbinėjęs prekę ir už tai nuteistas 10 metų kalėti.

Išaiškinti nusikaltimą padėjo žymus Burgundijos vyndarys Laurent’as Ponsot, kuris pamatė aukcione parduodamą savo vyno butelį, nors tais metais tokio vyno ūkis negamino.

Svarbu, kad įsigyjamas butelis būtų ne tik iš patikimų rankų, bet ir visą laiką atsakingai saugotas stabilios temperatūros, drėgnoje, tamsioje patalpoje.

Kainos rekordą sumušusiame aukcione buvo parduodami buteliai iš asmeninės Roberto Drouhino vyno kolekcijos. Ilgus metus garbingojo Burgundijos vyno pirklio rūsyje pragulėję reti vyno buteliai buvo atidžiai supakuoti ir lėktuvu išsiųsti iš Bono miesto į Niujorką. Kai kalbama apie retą vyną, nepriekaištingas provenansas gali stipriai kilstelėti jo kainą.

Niujorko aukcione iš asmeninės p. Drouhino kolekcijos buvo parduota vyno už 7,3 mln. Eur, net 5 kartus viršijant prognozuotas pajamas. Birželį vykusiame „Baghera Wines“ aukcione už vyną iš kultinio, šviesaus atminimo Burgundijos vyndario Henri Jayer asmeninės kolekcijos sumokėta 34,7 mln. Eur. Ankstesnis 24,7 mln. Eur rekordas priklausė vyną padirbinėjusio p. Kurniawano kolekcijai, išparduotai 2006-aisiais.

Burgundija pirmauja

Prieš kelerius metus vyno aukcionuose karaliavo Bordo vynai, dabar stipriai lyderiauja Burgundija. Pavyzdžiui, 1990 m. „Romanée Conti“ kaina per šiuos metus jau pakilo 20%, o skaičiuojant nuo 1999 m. – beveik 40 kartų! Ilgus metus brangaus vyno rinkoje dominavo Bordo vynas; jis gaminamas santykinai dideliais kiekiais, tai leido rastis kolekcionavimo rinkai. Tačiau tendencijos keičiasi.

„Azijos vyno rinkoje pastaraisiais metais jaučiama susidomėjimo slinktis – iš Bordo į Burgundiją. Populiariausiu vynu aukcione vis dažniau tampa „Domaine Romanée Conti“ ar „Domaine Leroy“, jie keičia ypač Azijoje populiarų „Ch?teau Lafite Rothschild“ vyną“, – komentuoja Chrisas Munro, aukcionų namų „Christie’s“ Vyno ir stipriųjų gėrimų departamento vadovas.

Londono tarptautinės vyno pirklių biržos (Liv-ex) duomenimis, nuo 2017 m. birželio iki 2018 m. birželio žymiausio itališko vyno portfelis brango 4%, šampanai – 8%, geriausi Bordo vynai – 11%, o dvylikos žymiausių Burgundijos vynų kaina pakilo 23,7%. Per dešimtmetį „Liv-ex 100“ (daugiausia Bordo regiono, bet ir žymūs itališki vynai bei šampanai) kilo apie 12%, o „Burgundy 150“ indeksas per tą patį laikotarpį ūgtelėjo net 160%.

Brangūs – ne tik brandūs

Akivaizdu, kad retas burgundiškas vynas tampa rimta investicija. Tačiau neįtikėtinai brangus būna ne tik brandus vynas. 2015 ir 2016-ieji įeis į istoriją kaip nepaprastai gero derliaus metai beveik visoje Europoje. Ne visur užderėjo daug, bet beveik visur – itin geros kokybės vynuogės. Burgundijoje mažais kiekiais gaminamas vynas muša jauno, ką tik išleisto vyno kainų rekordus. Vidutinė 2015 m. žymiausio DRC vyno kaina siekia stulbinamus 22.000 Eur už butelį. Tačiau net ji nublanksta prieš 2015 m. „Domaine Leroy Musigny“ – kone kasdien brangstantis vynas jau peržengė 40.000 Eur už butelį ribą (nors visų derlių kainos vidurkis rinkoje – „vos“ 9.000 eurų už butelį).

Žymiausia Burgundijos dama Lalou Bize-Leroy nuo 1974 m. buvo viena iš DRC valdytojų, bet vedina noro susikoncentruoti į savo pačios ūkio vyną 1991 m. paliko „Romanée Conti“ vyninę ir savo atsakomybes perdavė sesers vaikams. 86-erių p. Bize-Leroy pati asmeniškai prižiūri kiekvieno savo vyno raidą ir tvirtina, kad Burgundijoje vyndarys nėra reikalingas – reikia tik leisti gamtai pačiai netrukdomai sukurti geriausią vyną. Nenuostabu, kad pastaraisiais metais jos biodinamiškai daromo vyno kainos šitaip šovė aukštyn. Niekas nežino, kada dar bus pagamintas tokios kokybės vynas, todėl 2015 ir 2016 m. vyno paklausa gerokai viršija pasiūlą, tad kainos nenumaldomai auga. O kiekvienas rekordinis sandoris jas pakelia dar aukščiau.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Baro „Būsi trečias“ vadovas: „Kai verslui gresia sužlugti, šeima paaukos bet ką“  Premium 3

Kai įsitrauki į šeimos verslą, kelio atgal nėra: neišeisi parašęs prašymą atleisti iš darbo. Nėra ir fiksuotų...

Gazelė
2021.10.17
„Yandex“ JK pradėjo teikti maisto produktų pristatymo paslaugą

Rusijos informacinių technologijų milžinė „Yandex“ Jungtinėje Karalystėje pradėjo teikti maisto produktų...

Inovacijos
2021.10.15
Mažuosius aludarius į krūvą sutelkė ir skriauda Premium

Spalio 15 ir 16 d. Vilniuje, Paupio turguje, visuomenei prisistatys Nepriklausomų mažųjų alaus gamintojų...

Laisvalaikis
2021.10.14
Baltijos šalių someljė čempionas – N. Miežys  Premium 2

Taline vykusiame Baltijos šalių someljė čempionate „Vana Tallinn Grand Prix 2021“ pirmąją vietą užėmė someljė...

Laisvalaikis
2021.10.11
„Vynotekos“ valdytoja pandemijos metais pelną išaugino du kartus Premium 1

Specializuotą gėrimų parduotuvių tinklą „Vynoteka“ valdančios bendrovės „Gelsva“ pardavimo pajamos 2020 m.

Prekyba
2021.10.08
„Švyturio“ aludariams – pasaulinis meistriškumo patvirtinimas Verslo tribūna 3

Šių metų prestižiniuose „Pasaulio alaus apdovanojimuose“ (angl. „World beer awards“) – „Švyturio“ aludarių...

Laisvalaikis
2021.10.07
Kiek kainuoja vynuogynas Prancūzijoje Premium

Ne vienas esame pasvajoję apie nediduką vynuogyną kur nors Italijoje ar Prancūzijoje, ypač, kai tas svajones...

Laisvalaikis
2021.09.25
Vynuogių derlius Europoje signalizuoja apie aukštesnes vyno kainas Premium

Vyną gaminančiose Europos šalyse rugsėjis – vynuogių derliaus nuėmimo mėnuo. Šiemet Europoje jis bus...

Laisvalaikis
2021.09.22
„NielsenIQ“: duonos ir jos gaminių kategorija traukiasi Premium

Per pastaruosius metus, iki š. m. liepos, duonos, duonos gaminių ir kepinių kategorijos apyvarta susitraukė...

Prekyba
2021.09.18
JK kritiškai trūkstant darbuotojų, perspėja – maisto deficitas taps kasdieniu reiškiniu Premium 17

Ištuštėjusios lentynos Jungtinės Karalystės (JK) prekybos centruose ir veiklą stabdyti priversti arba...

Verslo aplinka
2021.09.16
Duonos kategorija: mažėja gamykloje keptų produktų paklausa, kyla šviežių pardavimai Premium

Duonos gaminių ir konditerijos kategorijai pandemijos metais pavyko gana sėkmingai naviguoti, išskyrus...

Prekyba
2021.09.14
Nišinių segmentų augimas: azijietiški patiekalai populiarėja Premium

Rytietiškų, egzotiškų produktų kategorijoje Lietuvos vartotojų dėmesio siekia tiek naujai besikuriančios...

Prekyba
2021.09.08
Supermaisto verslą pradėję per karantiną, po metų jau kelia koją į Vokietiją Premium 4

Pandemijos metai sustabdė ar pavėlino pradžios planus ne vienam verslo naujokui. Tačiau tie, kas pradėjo e.

Gazelė
2021.09.01
Vilnių paliko be gailesčio – tokio verslo kaip Zarasuose čia nebūtų įkūrę Premium 1

Gimtinėje galima nuveikti daugiau, ypač jei čia artimieji jau yra pradėję verslą. Agnė Stumbrienė su vyru iš...

Gazelė
2021.08.30
Ekologiškos prekės: kategoriją kelia besikeičiančios vartojimo tendencijos Premium

Kiaušiniai, pieno produktai, daržovės, vaisiai, vaikų maistas lyderiauja ekologiškų prekių kategorijoje, rodo...

Prekyba
2021.08.30
Kraftinių stipriųjų gėrimų pionieriai Lietuvoje kol kas tik du

Gaminti stipriuosius gėrimus nėra paprasta ir pigu – gal todėl šalyje yra tik du smulkieji gamintojai. Vis...

Gazelė
2021.08.22
Bistro neužteko, įkūrė restoraną: tada ir prasidėjo patys smagumai Premium

„Kai restorane viskas bus gerai, vadinasi, jis jau miręs“, – tokia logika vadovaujasi Almena Dankienė,...

Gazelė
2021.08.19
L. Čeprackas. Turim ne tik teises, bet ir pareigas 54

Pagrindinis dalykas yra tas, kad kalbėdami apie savo teises, mes pamirštame, kad turime ir pareigas.

Verslo aplinka
2021.08.18
„Sushi Maestro“ vadovas kūrė daug verslų, bet nesėkmingai, kol neatrado franšizės Premium 1

Franšizė kainuoja, tačiau pradedantiesiems ji yra tarsi gelbėjimo ratas, nes apsaugo nuo neapgalvotų...

Gazelė
2021.08.16
Dubenėlis košės per dieną – mažiau riebalų ant pilvo  Premium 2

Mityba ir dietos neabejotinai yra viena iš populiariausių pasaulye „buitinių temų“. Taip pat ir mokslo –...

Laisvalaikis
2021.08.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku