Festivalio „Gaida“ atidarymo koncerte – fortepijono žvaigždė iš Japonijos

Publikuota: 2015-09-18
"Gaidos" atidarymo koncertą diriguos Christopher Lyndon-Gee (JAV). "Gaidos" festivalio nuotr.
"Gaidos" atidarymo koncertą diriguos Christopher Lyndon-Gee (JAV). "Gaidos" festivalio nuotr.
 

Įspūdingi ir net transcendentiniai muzikos viražai – taip galima būtų apibūdinti 25-ojo aktualiosios muzikos festivalio „Gaida“ pradžios koncertą. Didžiausias Lietuvoje ir Baltijos šalyse šiuolaikinės muzikos renginys 23 d. pakvies į Nacionalinę filharmoniją: festivalio atidarymo simfoniniame koncerte pasirodys šių dienų fortepijono muzikos žvaigždė, japonų pianistė Noriko Kawai. Ji atliks specialiai jai sukurtą vieno žymiausių nūdienos britų kompozitorių James’o Dillono koncertą fortepijonui ir orkestrui „Andromeda“.

Fenomenali, anot kritikų, tiesiog „transcendentinė“ jos technika, leidžianti grakščiai įveikti pavojingiausius šiuolaikinių kūrinių verpetus, tarsi savaime brėžia paralelę tarp Noriko Kawai ir mitinės princesės Andromedos, kuri tėvo prirakinta prie uolos, atnašaujant ją kaip auką jūrų dievui Poseidonui, galiausiai vis dėlto išsigelbėja.

Vienintelė „Andromedos“ atlikėja

Paralelė tuo įtikinamesnė, jog Noriko Kawai jau bene 10 m. vienintelė atlieka James’o Dillono koncertą fortepijonui „Andromeda“ – tiek autoriui, tiek pačiai pianistei didžiulę sėkmę pelniusį kūrinį. Ji skambino „Andromedos“ premjerą 2006 m. Londone, prestižiniame BBC Promenadų festivalyje, kurio užsakymu ir buvo sukurtas šis kūrinys, bei tais pat metais Glasge, griežiant BBC Škotijos simfoniniam orkestrui (dir. Ilanas Volkovas). Taip pat atliko prancūziškąją „Andromedos“ premjerą su Lježo filharmonijos orkestru (dir. Pascalis Rophé) festivalyje „Musica“ Strasbūre. Naujausias „Andromedos“ atlikimas su BBC Škotijos simfoniniu orkestru (dir. Steve’o Schicko) įvyko pernai Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalyje kaip dalis specialiai rengiamos didelės James’o Dillono kūrinių programos.

Į šių metų „Gaidą“ „Andromeda“ atkeliauja taip pat Noriko Kawai dėka. Kartu su ja kūrinį atliksiančiam Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui diriguos Christopher Lyndon-Gee (JAV).

Už „Andromedos“ juntama visa XIX a. fortepijono muzikos tradicija“, – rašo dienraštis „The Guardian“, palygindamas ekspresyvią fortepijono retoriką su didžiaisiais romantiniais „kovos žirgais“, t. y. romantinių koncertų pirmavaizdžiais. Tradicijos ir modernybės dermė nėra svetima ir Noriko Kawai, Londono karališkojo muzikos koledžo ir Romos „Santa Cecilia“ akademijos auklėtinei, mat ji atlieka ne tik šiuolaikinę muziką, bet ir su nemenkesniu pasisekimu – romantinį fortepijono repertuarą. Antai Noriko Kawai įrašytas Aleksandro Skriabino kūrinių CD paskatino ją lyginti su praeities „aukso amžiaus didžiaisiais“ pianistais.

Vienas iš svarbiausių

Su škotų kompozitoriumi James’u Dillonu pianistę sieja seni kūrybiniai saitai. Ji parengė ir atliko jo ankstesnį didelės apimties kūrinį „The Book of Elements“ („Elementų knyga“), kurio įrašas, be kita to, buvo aukščiausiai įvertintas ir žurnalo „Gramophone“.

Kuklus tylenis Dillonas, kurio, anot „The Guardian“, nepamatysite garsiose premjerose, yra vienas iš svarbiausių dabarties britų kompozitorių, nors 70% jo muzikos atliekama svetur, ne vien Škotijoje ir ne vien Jungtinėje Karalystėje. Kurį laiką sietas su „naujojo sudėtingumo“ banga, Dillonas vis dėlto perdėm ryškiai yra savimi, kad lengva ranka būtų tapatinamas su bet kokia bendresne muzikos kryptimi. Įdomu, kad, muzikine prasme, jis yra savamokslis, į moderniosios muzikos sferą atėjęs iš jaunystėje jį žavėjusių pop ir roko muzikos pasaulių. Tačiau atradęs šiuolaikinę klasiką gana greitai nutraukė ryšius su ligtoliniu gyvenimu, džiaugdamasis ir tuo, jog pavyko pabėgti nuo kvaišalų.

Ir kitos premjeros

Festivalio atidarymo koncerte spalio 23 d. be J. Dillono „Andromedos“ skambės Onutės Narbutaitės ir Mariaus Baranausko kūrinių pasaulinės premjeros bei festivalio kviestinio kompozitoriaus, vieno ryškiausių šiandienos Italijos kūrėjo Francesco Filidei opusas dideliam simfoniniam orkestrui.

Koncerte dalyvaus ir operos solistai Jovita Vaškevičiūtė (mecosopranas) bei Tomas Pavilionis (tenoras).

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 
Vilniaus senamiestyje kuriamas „Senatorių pasažas“ Premium 5

Restoranų verslo padangėje jau senokai sklando kalbos, jog iš viešbučio „Pacai“ restoranų su visa komanda...

Laisvalaikis
2020.01.17
Laukiamiausios 2020-ųjų meno parodos: Raphaelis, M. Abramovič ir Christo Premium

Šįmet pasaulio muziejai žada įsimintinų pristatymų – nuo kryžiaus žygių gink­lų Abu Dabio Luvre iki Ya­yoi...

Laisvalaikis
2020.01.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau