MO muziejuje – paroda apie pamirštą Vilniaus dešimtmetį
FOTOGALERIJA MO muziejus - apie Vilnių virtualiai (16 nuotr.)
Kol muziejų ir galerijų duris pandemijos nulemti vyriausybės sprendimai laiko užkaltus, vienas iš būdų palaikyti kultūrinę dvasią lankytis juose virtualiai. Juolab muziejininkai nepasiduoda, investuoja į naujas parodas ir vieni po kitų kviečia į naujas. Viena iš tokių Sunkus amžius: Vilnius, 19391949 MO muziejuje.
Pamirštas dešimtmetis
Sistemiškai tas laikotarpis niekada nebuvo tirtas, mes turime keistai suskaidytą vaizdą. /.../ Nors Vilnius jau 1944 m. liepą buvo užimtas Raudonosios armijos, paskui 1953 m. Stalino mirtis. 1949-aisiais akivaizdus sovietizacijos sustiprėjimas, toks pikas, atminties ženklų trynimo vajus.
Būtent 1949 m. Vilnius pradedamas radikaliai valyti, perstatyti, tais metais visoje Sovietų Sąjungoje sustiprėja antisemitizmo banga, Vilniuje uždaromas Žydų muziejus, kurį atidarė Holokaustą išgyvenę žydai, ir pradedama kėsintis į Panerių paminklą.
1949 metais baigiama kova su Katalikų bažnyčia, uždaroma katedra. Prieš tai jau uždarytos kitos bažnyčios, dabar prieinama prie branduolio. Taigi 1949-ieji reikšminga, lūžinė data, youtube platformoje pasakoja prof. dr. G. Jankevičiūtė.
Šį pamirštą laikotarpį parodoje nuosekliai pristato eksponuojami dailės kūriniai, fotografijos, dokumentai, architektūros projektai.
Virtualus parodos pristatymas ir kuratorės ekskursija čia.
Menas kurti Vilnių
Praplėsdamas parodos kontekstą, MO muziejus kviečia kalbėtis apie šiandienos Vilnių. Savais pasakojimais apie miestą dalinsis
architektūros istorikė Marija Drėmaitė, fotografas Tadas Kazakevičius, žydų kilmės vilnietė Amit Goldman, lokacijų profesionalas Jonas Špokas, interjero dizainerė Dalia Mauricaitė-Kalinauskienė ir šiuolaikinės kultūros tyrėjas Jurij Dobriakov.
Pirmieji pasakojimai skelbiami čia:
Laukia didžioji paroda
Tuo pačiu MO praneša apie šiuo metu muziejaus erdvėse instaliuojamą naują didžiąją parodą Sunkus amžius. Szapocznikow Wajda Wroblewski.
Ji pristatys trijų garsių pasaulio menininkų, reikšmingiausių Lenkijos pokario kūrėjų kino režisieriaus Andrzejaus Wajdos (19262016), skulptorės Alinos Szapocznikow (19261973) ir tapytojo Andrzejaus Wroblewskio (19271957) kūrybą.
Pasak MO, paroda žymės istorinę akimirką į Vilnių sugrįš čia gimęs ir augęs tapytojas Andrzej Wroblewski. Šio dailininko ryšys su Vilniumi ir jo reikšmė XX a. antrosios pusės Lenkijos menui tapo pagrindine priežastimi surengti šią parodą MO muziejuje.
Jei kovą muziejai bus atverti, parodą lankytojams planuojama atidaryti kovo 20 d.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti