Apie patirtį – puse lūpų

Publikuota: 2022-06-27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Nors viešai įvairiomis progomis Vyriausybės nariai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, savo asmeniniu pavyzdžiu kai kurie ministrai ne tik nemotyvuoja, bet ir vengia kalbėti apie asmeninę kišenę.

Į „Mano pinigų“ ciklo klausimus Vyriausybės nariai apie tai, kaip tvarko asmeninius finansus ir santaupas, sureagavo labai skirtingai.

Investuoja, gauna pelną ir atvirai apie tai pasakoja tik susisiekimo ministras Marius Skuodis – jis jau ne vienus metus aktyviai investuoja į biržoje prekiaujamus fondus (ETF). 

„Portfelis pakankamai platus, dominuoja JAV rinka, yra atskirų Europos ir Didžiosios Britanijos fondų. Akcijų dalis portfelyje yra apie 70%, dar 30% – obligacijos. Yra ir vaiko portfelis, jame tik akcijos. Kitaip tariant, esu pasyvus investuotojas, t. y. tas, kuris kiekvieną mėnesį įdeda sumą daug nežiūrėdamas ir nebandydamas pagauti rinkos pokyčių, nes iš patirties žinau, kad pagauti tuos pokyčius praktiškai neįmanoma. Tai yra loterija“, – „Mano pinigams“ pasakoja M. Skuodis. Jis taip pat išbandęs investavimą į kriptovaliutas, tačiau to atsisakė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ministras sako investavimui skiriantis reikšmingą mėnesio pajamų dalį. Jis įsitikinęs, kad šis uždarbis užtikrins jam ir orią senatvę. „Galiu ir atviriau pasakyti: valstybiniame pensijų kaupime nedalyvauju iš viso, kaupiu savarankiškai.“

M. Skuodis mano, kad gyventojai turėtų investuoti aktyviau. „Palyginus su kitomis šalimis, mes tą darome gerokai per mažai. Tą rodo sukauptas mūsų indėlių kiekis, taip pat žmonių pasirinkimas pirkti NT – atrodo, kad tuomet būsim užtikrinti, nors tas pats NT likvidus ne visuomet.“  

Kabineto nariai nuo liberalų teigia investuojantys nereikšmingas sumas arba tuo neužsiimantys. Akcijų ar NT yra įsigiję dauguma konservatorių ministrų ir jų sutuoktinių, bet patys papasakoti apie investavimą ir kaupimą sugebėjo tik du: finansų ministrė Gintarė Skaistė ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Kiti rinkosi „atsirašyti“ per atstovus arba apskritai atsisakė pateikti bet kokią informaciją, susijusią su asmeniniais finansais.

G. Skaistė yra investavusi į akcijas. „Šiuo metu turiu įsigijusi dviejų įmonių akcijų: viena jų – šeimos verslas, įkurtas dar 2000 m., kita – komercinė įmonė. Taip pat šeimoje esame įsigiję NT“, – sako ministrė. Ji naudojasi valstybės parama pensijai kaupti. „Manau, kad valstybės paskatos ir sukurtas kaupimo modelis motyvuoja rinktis šią priemonę, siekiant užsitikrinti papildomą finansinį saugumą sulaukus garbingo amžiaus“, – svarsto G. Skaistė. Pasak jos, geriau pinigus investuoti ir juos įdarbinti, nei tik taupyti.

Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras, sako paskutinį kartą investavo prieš 15 m. „Dabar nebeinvestuoju, nes atlyginimas išnaudojamas einamosioms reikmėms, buičiai. Investavimu galėčiau vadinti tik tai, ką skiriu pensijos kaupimui“, – sako ministras. A. Anušausko finansinė pagalvė – vieno atlyginimo dydžio.

„Atsiranda nenumatytų išlaidų, su mažu vaiku jų tikrai daug. Mano atlygis nekinta jau antrą dešimtmetį, todėl kitiems patariu: į politiką eikite tik jau būdami verslininkais ar ūkininkais arba turėdami turtingą antrąją pusę – bus į ką atsiremti“, – teigia ministras. Tačiau, jei turėtų galimybę, A. Anušauskas investuotų į startuolius – galimybė uždirbti skatinant žmones kurti ministrui atrodo patraukli, nors ir rizikinga.

Simonas Kairys, kultūros ministras, labiau atvirauti nelinkęs. „Didžiausią finansinį efektą man, kaip ir daugeliui kitų, atnešė „Gamestop“ ir „Teslos“ akcijų bumas, bet čia tas pats, kaip klausti dzūko apie geriausias grybavimo vietas“, – teigia jis. Ministro vertinimu, investuojant šeimos biudžetą papildyti galima bent 100 Eur per mėnesį be didesnių pastangų.

Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė, per savo atstovę perdavė, kad kaupia lėšas III pensijų pakopoje, taip pat turi investicinį gyvybės draudimą. Simbolinėmis sumomis kartais įsigyja įvairių akcijų, bet šios investicijos siekia tik keliasdešimt eurų.

Simono Gentvilo, aplinkos ministro, finansinius įpročius, matyt, geriausiai žino jo patarėjai: pasak jų, ministras santaupas drauge su žmona yra investavę į NT. Iš einamųjų lėšų kaupia pensijai, turi kaupiamąjį gyvybės draudimą.

Penki ministrų kabineto nariai „Mano pinigams“ per savo atstovus perdavė niekur neinvestuojantys, kai kurie jų nekaupia ir pensijai. Tai Ewelina Dobrowolska, teisingumo ministrė, Monika Navickienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė, Agnė Bilotaitė, vidaus reikalų ministrė, Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos ministras.

Kęstutis Navickas, konservatorių žemės ūkio ministras, pranešė neinvestuojantis, tačiau davė patarimą tiems, kas ketina tą daryti: siūlo rinktis atsinaujinančią energetiką. Turto deklaracijoje nurodyta, kad Navickai yra įsigiję žemės. 

„Paslaptingiausiais“ pasirodė besantys du ministrai – užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir energetikos ministras Dainius Kreivys. Jie nusprendė, kad nėra reikalo kitiems žinoti (patarti), kaip jie tvarko asmeninius finansus ir santaupas. 

D. Kreivio patarėja tik brūkštelėjo: „Ačiū, kad siūlot, bet šįkart praleisim progą.“ Užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas parašė, kad „informacija apie ministro G. Landsbergio ir jo šeimos turtą, taip pat ir akcijas, yra viešai prieinama turto deklaracijoje“.

„Mano pinigai“ neturėjo tikslo aiškintis, kiek ministrai turi pinigų, iš kur jų gavo ir pan. – tai atsispindi (jei atsispindi) jų deklaracijose. Kita vertus, ministrai, kaip ir dauguma politikų, yra vieši asmenys, todėl net ir nepatogūs klausimai reikalauja atsakymų.

Šiuo atveju, pasak Roberto Juodkos, verslo advokato, investuotojo, „Primus“ vadovaujančiojo partnerio, pasirodė, kad ministrai akivaizdžiai kuklinasi rodydami savo finansinį raštingumą, bijo būti apšaukti turčiais ir milijonieriais, baiminasi neigiamos visuomenės reakcijos.    

„Suprantu kalbėjusių norą solidarizuotis su didžiąja visuomenės dalimi, tačiau asmeninis pavyzdys būtų geriau“, – teigia R. Juodka. Jis mano, kad visi ministrai, net jeigu to nesako, yra investavę į NT, kas irgi yra gerai, bet čia tradicinės investavimo formos.

„Norėtųsi drąsiau išreikštos atsakomybės už save ir savo ateitį“, – sako verslo advokatas.  

Mokyklose finansinio raštingumo pamokų iš esmės nėra, randame tik pavienius pavyzdžius, vieną kitą iniciatyvų mokytoją. Daugelis jaunuolių to išmoko iš asmeninės patirties, draugų, tėvų ar socialinių tinklų. Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo rodikliai nepakankami ir padėtis taisosi lėtai. Tai rodo Lietuvos bankų asociacijos iniciatyva atliktas tyrimas. Kiek geresnė padėtis su asmeninių finansų valdymu, o sudėtingesnius procesus supranta tik vienas kitas.

VŽ nuomone, norėtųsi, kad ministrų poelgiai nesiskirtų nuo darbų. Aišku, jie apie savo finansus skelbia deklaracijose, o kiek detaliau atskleisti, kaip su jais tvarkosi, – matyt, jau asmeninis jų reikalas. Tačiau kai Vyriausybė ir kiti politikai pastaruoju metu tiek daug kalba apie finansinio raštingumo svarbą, būtent jie ir galėtų būti pavyzdžiu, parodančiu, kaip rūpinasi savo ateitimi ir savo šeimos gerove – periodiškai investuojant, atidedant pinigų pensijai, nepasitikint kažkieno trečiojo pagalba ir pan.  Autoritetą visuomenėje turintys politikai galėtų drąsiau pasidalyti ir savo gerąja praktika, ir klaidomis. Todėl ne pats gražiausias (ir keisčiausias) poelgis, kai didžiausią investavimo patirtį tarp ministrų turintis D. Kreivys nebyliai neria į krūmus.     

 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 36

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku