Įmonių pasas į sėkmingo verslo pasaulį: socialinė atsakomybė

Reklama publikuota: 2021-05-11
svg svg

„Socialiai atsakingiausia įmonė“ – jau įprasta nominacija daugumoje verslo apdovanojimų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Šios srities įsipareigojimai anksčiau buvo labiau siejami su didžiosiomis kompanijomis, tačiau pastaraisiais metais socialinė atsakomybė skverbiasi vis giliau į verslą. Nepaisant šiek tiek skeptiškumo, kuriuo vis dar kartais palydimi įmonių socialinės atsakomybės įsipareigojimai, garsios pasaulio kompanijos randa kūrybiškų ir, svarbiausia, akivaizdžiai visuomenei ir aplinkai naudingų sprendimų šioje srityje.

Įmonių tvarumo ataskaitos tapo tokios pačios reikšmės dokumentu kaip metinė finansinė ataskaita, rašo „Forbes“. „Socialiniai pokyčiai verčia dėti vis daugiau pastangų, kad pasaulis būtų geresnis – tiek aplinkosaugos, tiek ekonomikos atžvilgiu. Įmonės tvarumo ataskaita tapo tuo tikruoju pasu, be kurio neišsiversi dabartiniame verslo pasaulyje“, – savo komentare „Forbes“ pažymi Laura Colombo, Italijos konsultavimo ir vadybos paslaugų kompanijos „ETAss“ vykdomoji vadovė.

Ir nors pati sąvoka nėra nauja – apie socialinį visuomenės ir verslo susitarimą Jungtinėse Valstijose prabilta praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje – tačiau dabar socialinė atsakomybė jau tapo esmine verslo strategijos dalimi daugelyje organizacijų, ne vien didžiosiose korporacijose.  

Pagal ES 2011-aisiais priimtą komunikatą, socialiai atsakingas verslas – toks, kuris sugeba patenkinti vartotojų poreikius ir tuo pačiu atsižvelgti į kitų susijusių šalių, tai yra, darbuotojų, tiekėjų bei vietos bendruomenių, interesus. Ekspertai taiko ir kitą sampratą: socialiai atsakingam verslui turi rūpėti ne vien pelnas, bet ir jį kuriančių žmonių bei aplinkos gerovė. Pasak jų, socialinė atsakomybė nėra tiesiog „gražus“ ar „geras“ įmonės elgesys – pereinamasis laikotarpis nuo „būtų gerai“ (turėti socialinės atsakomybės politiką organizacijoje) iki „būtina“ jau įvyko, ir į šį traukinį nespėjusios bendrovės gali patirti praradimų versle.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ambicingi tikslai, nuoseklios pastangos

Kasmet pasaulyje surikiuojama keletas įmonių socialinės atsakomybės reitingų, kai kurie korporacijų pavadinimai juose kartojasi: „Microsoft“, HP, „Lego“, „Nvidia“, „Dell“, „Bosch“, „Lavazza“, „Danone“ ir kiti. 

Danijos žaislų gamintoja „Lego“ 2019-aisiais karaliavo pirmoje „Forbes“ sudarytame aukščiausią reputaciją turinčių kompanijų reitingo vietoje, kompanijos pavadinimas linksniuojamas ir kituose socialinės atsakomybės reitinguose. „Forbes“ ji buvo įvertinta už nuolatines pastangas aplinkosaugos srityje. Garsiąsias kaladėles „Lego“ pradėjo gaminti iš augalinės kilmės poliuretano, o iki 2030 m. užsibrėžė gaminti tik tvarius žaislus. Kompanija jau pasiekė savo tikslą, užsibrėžtą 2025-iesiems – perdirbti 100% visų gamybinių atliekų. „Lego“ pati save pralenkė ir siekdama tikslo pagaminti tiek pat atsinaujinančios energijos, kiek jos sunaudoja savo veikloje – to korporacija pasiekė, investuodama į vėjo jėgaines Vokietijoje bei Jungtinėje Karalystėje.

100 mln. USD investicija į iniciatyvą, kuria siekiama Sirijos konflikte nukentėjusiems vaikams sugrąžinti teisę žaisti – dar vienas „Lego“ žingsnis.

„Negalime nė akimirkai nukreipti dėmesio nuo fundamentalių iššūkių, kurie laukia ateities kartų ir mūsų planetos. Labai svarbu, kad jau dabar imtumėmės skubių veiksmų. Be to, kaip kompanija, kuriai mažieji visuomenės nariai yra visa ko pavyzdys, esame įkvepiami ir milijonų vaikų, taip pat sunerimusių dėl klimato kaitos“, – teigė Nielsas B. Christiansenas, „Lego“ vykdomasis vadovas.

Tvarumą savo prioritetu pavertė ir „Danone“. Šimtametė Prancūzijoje įsikūrusi maisto gamintoja vykdo iniciatyvą „Viena planeta. Viena sveikata“, tarp jau įgyvendintų projektų – ankstyvosios vaikystės centras Argentinoje, kuriame mitybos specialistai ir vaikų gydytojai padeda tėvams pirmąsias 1000 jų mažylių gyvenimo dienų. Naujojoje Zelandijoje „Danone“ investavo 20 mln. USD į gamyklą tam, kad anglies dvideginio emisijas kasmet sumažintų 20-čia tūkst. tonų.

„Newsweek“ sudaryto socialiai atsakingiausių įmonių sąrašo viršūnėje – HP. Korporacija savo 2019-ųjų tvarumo ataskaitoje įvardijo, kad siekia ambicingų tikslų trimis kryptimis, susijusiomis su planeta, žmonėmis ir bendruomenėmis. Išsamioje ataskaitoje kompanija įvardija aibę ambicingų iniciatyvų taršos mažinimo ir kovos su klimato kaita srityje. Dalį žaliavų savo produkcijos gamyboje pakeitė vandenyne surenkamu išmestu plastiku – diegdama tokius sprendimus korporacija taip pat neretai iškopia ir į inovatyviausių pasaulio kompanijų reitingų viršūnes.

Socialinė atsakomybė įkvepia inovacijas

Daugelyje reitingų nuolat pirmaujanti technologijų milžinė „Microsoft“ 2020-aisiais JAV verslo leidinio „Fast Company“ buvo pripažinta ir inovatyviausia kompanija socialinės atsakomybės kategorijoje. Korporacija buvo įvertinta už itin ambicingus taršos mažinimo tikslus: iki 2030 m. „Microsoft“ pažadėjo tapti visiškai taršos pėdsako nepaliekančia kompanija, o iki 2050 m. – pašalinti visą taršą, kurią lėmė 1975 m. įkurtos kompanijos veikla. Pagrindinė iniciatyva, vedanti į šį tikslą – „Microsoft“ įkurtas inovacijų fondas naujiems kovos su klimato kaita sprendimams kurti. Korporacija taip pat įsipareigojo, kad nuo 2030 m. rinkai bus tiekiami tik visiškai perdirbami „Microsoft“ gaminiai.

Mažmenininkė „Grove Collaborative“ socialiai atsakingiausių inovatorių sąraše – antroji šiame reitinge, įsipareigojusi iki 2025 m. visiškai atsisakyti plastiko. Įgyvendinti šią iniciatyvą bendrovė pradėjo 2020-aisiais, atsisakydama plastiko buitinių valymo priemonių pakuotėms bei tam panaudodama stiklą ir aliuminį.

Keletas į šį reitingą patekusių technologijų kompanijų suskubo diegti sprendimus, kurie pandemijos metu vaikams padėjo tęsti nuotolinius mokslus, užtikrinti stabilų interneto ryšį, suteikti didesnę prieigą prie virtualių pamokų nepasiturinčių šeimų vaikams.

Įvertinimo nusipelnė ir Brazilijos gėrimų gamintoja „Ambev“, kuri pačioje pandemijos pradžioje žaibišku greičiu savo gamybos linijas pritaikė dezinfekcinio skysčio gamybai.

O štai rankų gamybos avalynės gamintoja „Twisted X“ apstulbino rinką, pasiūlydama batus, pagamintus iš ryžių lukštų, dumblių, cukranendrių ir kamštinės medžiagos – taip bendrovė žengė drąsų žingsnį link tikslo iki 2021-ųjų pabaigos batų gamybai naudoti 80% ekologiškų medžiagų. Kompanijos fantazija tuo nesibaigė – net dalis jos katalogų išspausdinti sojų rašalu. 

Ekspertai, apibendrindami tokias pasaulio korporacijų pastangas, atkreipia dėmesį, kad socialinė atsakomybė – anaiptol ne našta ar „iniciatyva dėl iniciatyvos“, o papildomos galimybės.

„Paaiškinkite pasauliui, ką jūs darote unikalaus, kad visuomenė jaustų teigiamą įtaką – ir pamatysite didžiulę įtaką savo verslui“, – ragina Stephenas Hahn-Griffithsas, įmonių reputacijos vertinimo kompanijos „Reputation Institute“ vyriausiasis reputacijos pareigūnas, kurį cituoja „Forbes“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Dronų technologijos keičia žemės ūkio sektorių Verslo tribūna

Stulbinančiu greičiu tobulėjančios dronų technologijos atveria naujas galimybes žemės ūkio sektoriuje –...

Daugiau nei pelnas
2022.04.06
Tikslioji žemdirbystė ant slenksčio: kas paruoš išskirtinių kompetencijų specialistus? Verslo tribūna

Tikslioji žemdirbystė – dar daugeliui naujas terminas. Kas po juo slypi, koks šios technologijos turinys,...

Daugiau nei pelnas
2022.03.29
Šiuolaikinis žemės ūkis – inovacijų variklis Verslo tribūna

Žemės ūkio sektorius keičia įvaizdį. VDU ŽŪA kanclerė Astrida Miceikienė atkreipia dėmesį, kad sektorius...

Daugiau nei pelnas
2022.03.16
Žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2022“ – agrosektoriaus ateities kryptis Verslo tribūna

Kovo 31 – balandžio 2 dienomis į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) sugrįžta...

Daugiau nei pelnas
2022.03.02
Šiuolaikiniam menui Vilniuje „Darnu Group“ skiria 300 tūkst. eurų Verslo tribūna 3

Šiais metais sostinės Paupio rajone nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“ pradėjo galerijos po...

Daugiau nei pelnas
2022.01.07
Konversija – tvaresnis būdas auginti miestus Verslo tribūna

Dėl ribotos vietos miestų centruose nauji nekilnojamojo turto projektai vis labiau traukiasi į pakraščius.

Daugiau nei pelnas
2021.12.10
Teniso talentų auginimui „Darnu Group“ šiemet skyrė 200 tūkst. eurų Verslo tribūna 1

Per šiuos metus perspektyviausiems tenisininkams nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Darnu Group“...

Daugiau nei pelnas
2021.11.23
Tarp įvairių kitų žemėtvarkos eksperto veiklų – ir grąža savajai Alma Mater Verslo tribūna

Jungtinėje Karalystėje, Liverpulio Džono Mūro universitete sėkmingai apginta daktaro disertacija žemės...

Daugiau nei pelnas
2021.11.15
„Darnu Group“ Vilniaus erdvėse pasodino beveik 1,5 tūkst. medžių, kitais metais planuoja beveik tiek pat Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Darnu Group“, siekdama išlaikyti Vilniaus žaliąjį veidą ir padėti...

Daugiau nei pelnas
2021.10.26
Pirmasis išsamus Vilnelės tyrimas: čia gyvena per 30 saugomų gyvūnų ir augalų rūšių Verslo tribūna

„Darnu Group“ įsteigtas Darnių iniciatyvų paramos fondas rugsėjį jau antrą kartą inicijavo sostinėje...

Daugiau nei pelnas
2021.10.01
Žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2021“ – įspūdingą sektoriaus šuolį demonstruojantis inovacijų sklaidos reiškinys Verslo tribūna

Rugsėjo 23 –  25 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA)  vyko jubiliejinė...

Daugiau nei pelnas
2021.09.28
„Darnu Group“ po mokslininkų rekomendacijų išvalė Vilnelę Verslo tribūna 1

Priekinį automobilio stiklą, vaikiškas kuprines ir įvairias padangas – tokius objektus iš Vilnelės ištraukė...

Daugiau nei pelnas
2021.09.23
Svarbiausiose agrosektoriaus parodose – ypatingas dėmesys inovacijoms Verslo tribūna

Po beveik du metus trukusios pertraukos pamažu susitikimai sugrįžta. Šįmet gyvai vyksta ir „Inno panorama“...

Daugiau nei pelnas
2021.08.30
Vilniečiams padovanojo mobilias darbo vietas prie Baltojo tilto Verslo tribūna 2

Vilniuje prie Baltojo tilto įsikūrė pirmosios Lietuvoje mobilios darbo vietos, skirtos norintiems dirbti...

Daugiau nei pelnas
2021.08.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku