Savivaldos rinkimų agitacija baigta, kitų rinkimų – pristabdyta

Publikuota: 2019-03-02
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Praėjusią naktį prasidėjo ir iki sekmadienio vakaro tęsis rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis. Jis taikomas ne tik šį savaitgalį vykstantiems savivaldybių tarybų ir merų rinkimams, bet ir politinei agitacijai, susijusiai su gegužę vyksiančiais prezidento ir Europos Parlamento (EP) rinkimais bei referendumais.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priminė, kad likus 30 val. iki balsavimo laiko pradeda galioti rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis. Kadangi savivaldybių rinkimų balsavimas prasidės sekmadienį 7 val. ryto, agitacijos draudimas jau prasidėjo naktį iš penktadienio į šeštadienį 1 val. Jis truks iki balsavimo pabaigos – sekmadienio 20 val.

„Kadangi šiuo metu vyksta ir kitų rinkimų bei referendumų agitacija, vadovaujantis įstatymu, tokiomis pačiomis sąlygomis ir tvarka jų agitacija yra draudžiama likus 30 val. iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos“, – paaiškino VRK.

Komisija atkreipė dėmesį, kad „rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu rinkėjų, remiančių pretendentus į kandidatus prezidento rinkimuose, parašai negali būti renkami“. Taip pat draudžiamas parašų, remiančių paskelbtąsias penkių referendumų iniciatyvas, rinkimas.

Be to, turi būti įšaldomi ir bet kokie kiti politinės kampanijos veiksmai, susiję su gegužę paskelbtais prezidento, Europos Parlamento rinkimais bei dviem referendumais – dėl dvigubos pilietybės ir Seimo narių skaičiaus mažinimu, nes bet kokia agitacija gali būti netiesiogiai prilyginta agitacijai už savivaldos rinkimuose dalyvaujančias partijas, judėjimus ir kandidatus.

„Rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, draudžiama nuo 2019 m. kovo 2 d. 1 val. iki kovo 3 d. 20 val., išskyrus išorinę politinę reklamą, iškabintą iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu ir balsavimo iš anksto metu jokių vaizdinių ir garsinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido VRK) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 m atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa“, – pranešė Komisija.

„Kadangi šiuo metu vyksta ir kitų rinkimų bei referendumų agitacija, vadovaujantis įstatymu, tokiomis pačiomis sąlygomis ir tvarka jų agitacija yra draudžiama likus 30 val. iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos“, – priduriama pranešime.

VRK paaiškino, kad rinkimų agitacija „nelaikoma informacija apie vykstančius rinkimus, jų svarbą valstybės gyvenimui, atvykusių balsuoti rinkėjų skaičių, dokumentus, kuriuos būtina turėti balsuojant, kvietimas atvykti balsuoti ar kita informacija, kuria neraginama nedalyvauti rinkimuose, balsuoti už arba prieš kandidatą ar kandidatų sąrašą“.

Taip pat šiuo laikotarpiu „negalima jokia rinkimų agitacija socialiniuose tinkluose“. „Rinkėjai neturėtų keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir viršelio į paskyrą su agitaciniais elementais už konkretų kandidatą, partiją ar rinkimų komitetą“, – be kita ko paaiškino VRK.

Primenama, kad rinkimų ar referendumo agitacijos draudimo pažeidimas „užtraukia baudą asmenims nuo 140 iki 300 Eur ir rinkimų komisijų ar referendumo komisijų nariams, kitiems atsakingiems asmenims, taip pat rinkimų ar referendumo stebėtojams – nuo 300 iki 1.150 Eur“.

Tuo metu „administracinis nusižengimas, jeigu dėl to rinkimai ar referendumas pripažinti negaliojančiais, užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 1.450 Eur, rinkimų komisijų nariams, kitiems atsakingiems asmenims, taip pat rinkimų stebėtojams – nuo 850 iki 5.800 Eur ir politinės kampanijos dalyviams ar politinių partijų, kurios yra politinės kampanijos dalyvės, pirmininkams – nuo 1.500 iki 5.800 Eur“.

O „nusižengimas, padarytas visuomenės informavimo priemonėse, užtraukia baudą viešosios informacijos rengėjų, skleidėjų vadovams arba kitiems už viešosios informacijos skleidimą ar visuomenės informavimo priemonių turinį atsakingiems asmenims nuo 2.700 iki 6.000 Eur“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus