JAV prezidento rinkimai: reakcijos

Publikuota: 2016-11-09
Atnaujinta 2016-11-10 06:54

JAV rinkėjai išreiškė savo valią – Donaldas Trumpas tapo šalies prezidentu. Dabar pasaulis mėgina suvokti, ką tai reiškia.

  • Donaldas Trumpas išrinktas JAV prezidentu;
  • Žemyn nėrusios rinkos vėliau atsigavo;
  • Pasaulio lyderių reakcijos nevienareikšmės;
  • Respublikonai išlaikys ir Senato bei Atstovų Rūmų kontrolę.

20:40 Obama žada sklandžiai perduoti valdžią

Į tautą kreipdamasis dabartinis šalies prezidentas Barackas Obama pabrėžė, kad darys viską, kad valdžią Donaldui Trumpui perduotų sklandžiai.  „Daug amerikiečių šiandien džiūgavo. Daug nelabai. Tačiau tai ir yra [rinkiminių] kampanijų ir demokratijos esmė“, – amerikiečiams kalbėjo p. Obama. Jį cituoja „The Guardian“.  Kreipdamasis į jaunuolius jis drąsino nenusivilti rezultatais ir netapti ciniškus.  „Mes išsilaižome žaizdas, išsivalome ir grįžtame į areną. (...) Mes judame į priekį. Tikėjimas sąžiningumu yra sveikos demokratijos esmė, – sakė p. Obama. – Štai kaip nuėjome taip toli. (...) Esu įsitikinęs, kad ši nuostabi kelionė, kurioje esame, tęsis.“  Prezidentas patikino, kad ruošiasi kuo sklandžiau perduoti valdžią: „Galų gale esame vienoje komandoje“.

19:18 Clinton ragina suteikti šansą Trumpui

„Pamatėme, kad mūsų tauta dar labiau susiskaldžiusi, nei manėme. Tačiau aš myliu Ameriką. Jei ir jūs mylite, turite priimti rezultatus ir žvelgti į ateitį, – pabrėždama konstitucijoje numatytą taikų valdžios perdavimą kalbėjo Hillary Clinton. – Turite suteikti jam šansą.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Visą jos kalbą skaitykite ČIA

18:41 Atstovų rūmų lyderis giria Trumpą

Paulas Ryanas, JAV Atstovų rūmų lyderis ir vienas įtakingiausių respublikonų, teigia, kad partiečio Donaldo Trumpo išrinkimas bus naudingas šaliai. Jis išgyrė išrinktojo prezidento sugebėjimą respublikonus atvesti į valdžią ir pažymėjo, kad tai yra galimybė nuveikti daug didelių ir drąsių darbų.

„Manau, kad tai, ką pademonstravo Donaldas Trumpas, yra didžiulis politinis žygdarbis. Jis užsitamavo mandatą. Ir dabar mes turime vieningą vyriausybę. (...) Mes kalbėjomės, kaip kartu dirbsime“, – sakė p. Ryanas. Jį cituoja „The Guardian“.

Jis partietį ypač gyrė laimėjus Viskonsine, kur to respublikonams nebuvo pavykę padaryti nuo 1984 m.

17:27 Merkel pasisakė griežtai

Vokietijos kanclerė Angela Merkel nepabijojo komentuodama JAV rinkimų rezultatus aiškiai išdėstyti savo pozicijos.

„Vokietija ir Amerika yra surištos demokratijos, laisvės ir pagarbos įstatymui bei žmogaus orumo, nepriklausomai nuo jo kilmės, odos spalvos, religijos, lyties, seksualinės orientacijos ar politinių pažiūrų“, – kalbėjo p. Merkel.

„Būsimam JAV prezidentui siūlau artimą bendradarbiavimą, remiantis šiomis vertybėmis“, – pridėjo ji.

Donaldas Trumpas yra įžeidęs žmones, atitinkančius iš esmės visus p. Merkel išvardytus kriterijus.

17:20 Ką yra pažadėjęs Trumpas

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo kontroversiškose kalbose yra išsakęs aibę keisčiausių rinkiminių pažadų.

Štai čia pateikiame tuos p. Trumpo siekius, kurių naujojo JAV prezidento šalininkai tikisi labiausiai.

16:43 Laukiama Clinton kalbos

Netrukus turėtų prasidėti rinkimus pralaimėjusios demokratų kandidatės Hillary Clinton kalba. Kaip skelbia „The Guardian“, JAV žurnalistų vertinimu, tikėtina, kad p. Clinton daugiausia dėkos savo rėmėjams.

16:39 ES lyderiai kreipėsi į Trumpą

„Gerbiamas pone išrinktasis Prezidente, nuoširdžiai sveikiname Jus tapus 45-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų išrinktuoju prezidentu.“

Tokiais žodžiais Donaldas Tuskas ir Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Vadovų Tarybos ir Europos Komisijos pirmininkai, pradėjo savo kreipimąsi į išrinktąjį JAV vadovą.

ES vadovai pakvietė Donaldą Trumpą į aukščiausio lygio susitikimą „artimiausiu jums patogiu laiku“.

Ponai Tuskas ir Junckeris įvardijo iššūkius, kurių sprendime kviečia bendradarbiauti, tačiau atrodo, kad lengva nebus, mat daugeliu atveju jų ir p. Trumpo nuomonės nesutaps.

Plačiau skaitykite ČIA.

15:29 Džiaugsmas Rusijos rinkose

Rusijos akcijų rinka šiandien išvengė Vakarų pasaulio finansų rinkoje tvyrojosios sumaišties – indeksai kilo labiausiai nuo šių metų birželio. 

Rusijos akcijų rinkos indeksas „Micex“ šiandien 13.27 val. Lietuvos laiku buvo pakilęs 1,5%, arba labiausiai tarp visų besivystančių šalių akcijų indeksų. Panašiai šiandien kyla ir Rusijos akcijų indeksas RTS.

Plačiau skaitykite ČIA

14:51 Vokietijos ministrė: turime stiprinti gynybą

Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, pareiškė, kad Europa turėtų susirūpinti savo kariniais pajėgumais.

„Turime prisitaikyti prie realybės“, – „Der Spiegel“ cituoja p. von der Leyen.

Pasak ministrės, Europos šalims reikia mažiau kliautis JAV pagalba ir didinti saugumo biudžetus.

Donaldas Trumpas rinkimų kampanijos metu yra sakęs, kad nebūtinai gerbs įsipareigojimus NATO narėms. Išrinktasis JAV prezidentas taip pat yra ne kartą šlovinęs Rusijos vadovą Vladimirą Putiną.

Rinkimų rezultatus p. von den Leyen pavadino „sunkiu šoku“.

14:45 Palūkanų kėlimas gali nusikelti

Donaldo Trumpo sėkmė JAV prezidento rinkimuose gali atitolinti bazinių palūkanų kėlimą Jungtinėse Valstijose. Po to, kai p. Trumpui nusišypsojo sėkmė rinkimuose, finansų rinkose vertinama tikimybė, kad JAV centrinis bankas dar šiais metais pakels palūkanų normą, nuo 82% krito iki mažiau nei 47%.

Plačiau skaitykite ČIA.

13.28 Valdantieji tikisi stabilumo

„Amerikos demokratija skaičiuoja šimtmečius, tad bet kokie rinkimų kampanijos metu padaryti pareiškimai yra laikytini rinkiminiais. Dabar, pasibaigus rinkimams, p. Trumpas pažadėjo imtis visų priemonių vienydamas Ameriką, – trečiaienį po koalicijos sutarties pasirašymo kalbėjo Ramūnas Karbauskis, būsimųjų valdančiųjų lyderis. – Esu tikras, kad ir JAV užsienio politika bei saugumo užtikrinimo politika esmingai nesikeis, ši šalis ir toliau laikysis savo tarptautinių įsipareigojimų“.

Plačiau skaitykite ČIA.

12.24 Dargis: Lietuvos verslininkų pastangos svarbiau, nei JAV prezidentas

„Jei kalbėsime apie Lietuvos eksporto diversifikavimą ir naujų rinkų paiešką, būtent JAV rinka pastaruosius ketverius metus užima lyderės vietą. Besitęsiančios krizės ir sankcijų NVS regione bei letargiško ES rinkos atsigavimo kontekste JAV rinka Lietuvos verslui išlieka itin patraukli, – VŽ teigia Robertas Dargis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas. – Tačiau tolesnė Lietuvos eksporto į JAV plėtra labiau priklausys ne tiek nuo naujojo prezidento vykdomos politikos, kiek nuo pačių Lietuvos verslininkų pastangų“.

Plačiau skaitykite ČIA

12.18 Pasaulis reaguoja įvairiai

Apstulbęs pasaulis mėgina susitaikyti su mintimi, kad Donaldas Trumpas vadovaus didžiausiai pasaulio ekonomikai ir karinei galiai. Daugelis JAV partnerių – sunerimę, užtat džiūgauja radikalios pasaulio jėgos.

Rinkiminės kampanijos metu nemažai nerimo kėlė p. Trumpo santykiai su Kremliumi. Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, tikisi, kad kartu pavyks pagerinti tarpvalstybinius santykius.

11.41 Nerijus Mačiulis: „Brexit“, Trumpas, kas toliau?

Kaip ir po „Brexit“, didelė dalis neigiamos reakcijos yra susijusi ne su realiai blogėsiančiomis ekonomikos perspektyvomis, o tiesiog su didesniu politiniu neapibrėžtumu. Ir didelė dalis tos neigiamos reakcijos gali greitai išgaruoti, teigia Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

Visą jo įžvalgą skaitykite ČIA.

11.39 Rinkos: Baltijos biržos reaguoja nuosaikiai

Tadas Peciukevičius, SEB banko Finansų maklerio skyriaus vadovas, VŽ sako, kad Baltijos šalių biržos į p. Trumpo pergalę reaguoja nuosaikiai.

„Bent jau kiekybiškai įvertinti šių JAV prezidento rinkimų poveikį Baltijos rinkoms sunku. Tad pirminė logiška reakcija – nuosaikumas“, – kalba makleris.

Plačiau skaitykite ČIA.

11.27 JAV ambasadorė: išlieka tradicija tęsti politinę liniją po prezidento rinkimų

JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall žurnalistams ambasadoje komentavo, kad JAV ir Lietuvos „draugystė, trukusi dešimtmečius, ir toliau klestės.“

„Turime tradiciją tęsti Amerikos politinę liniją po prezidento rinkimų. Ši tradicija taikoma ir užsienio politikai, įskaitant ir dvišalę ilgalaikę paramą demokratinėms institucijoms, mūsų įsipareigojimą sąjungininkams ir NATO aljansui, ekonominėms galimybėms“, – sakė p. Hall.

10.04 Grybauskaitė: dirbsime su naująja JAV administracija

„Amerikos žmonės apsisprendė. Gerbiame jų pasirinkimą. Pasitikime Jungtinėmis Valstijomis, nes tai tvirčiausia ir artimiausia mūsų sąjungininkė. Aktyviai dirbsime su naująja JAV administracija – tiek dvišaliu lygiu, remiantis JAV ir Baltijos chartija, tiek NATO bei kitose tarptautinėse organizacijose. Stiprūs JAV ir Europos transatlantiniai ryšiai – geriausias atsakas geopolitiniams iššūkiams“, – išplatintame pranešime teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.

09.56 Trumpas: laikas susivienyti

„Kątik sulaukiau skambučio iš sekretorės Clinton. Ji pasveikino mus su pergale ir aš pasveikinau ją ir jos šeimą su smarkia kova ir gera kampanija“, – kalba Donaldas Trumpas.

„Ji savo pareigas atliko ilgai ir sunkiai ir jai esame dėkingi“, – sakė prezidentas elektas ir pažadėjo būti prezidentu „visiems amerikiečiams“. Jis paprašė pagalbos tų, kurie jo nepalaikė, kad šalis būtų suvienyta.

Jis tapo pirmuoju iki tol politinės patirties ar patirties kariuomenėje neturinčiu JAV prezidentu.

09.45 Donaldas Trumpas išrinktas prezidentu

Donaldas Trumpas tapo 45-uoju JAV prezidentu. Hillary Clinton pasveikino respublikoną su pergale.

Tai tapo aišku po to, kai buvo suskaičiuoti balsai Viskonsino valstijoje. Po pergalės čia p. Trumpas iš viso užsitikrino 276 rinkikų balsus. Pergalei pasiekti būtina surinkti bent 270.

Plačiau skaitykite ČIA.

infogr.am::a381763d-a65f-4d85-a9fb-3e12f25e7be3

09.19 Clinton auditorijoje nepasirodė

Hillary Clinton kampanijos vadovas Johnas Podesta kreipėsi į galutinių rinkimų rezultatų belaukiančių rėmėjų būrį ir pasiūlė jiems eiti namo.

„Žinau, kad praleidote čia daug laiko. Mes vis dar skaičiuojame balsus ir kiekvienas balsas turi būti suskaičiuotas. Keliose valstijose skirtumas dar yra per mažas, kad galėtume įvardinti laimėtoją, taigi šįvakar daugiau nėra ką pasakyti. Visi turėtų traukti namo ir pamiegoti. Turėsime daugiau ką pasakyti rytoj“, – kalbėjo p. Podesta, kuris kreipėsi į rėmėjus vietoje p. Clinton.

Kai kurie apžvalgininkai tokį sprendimą traktavo kaip p. Clinton pralaimėjimo pripažinimą.

08.46 Trūksta vos 6 rinkikų balsų

Donaldas Trumpas laimėjo Pensilvanijos valstijoje ir užsitikrino 20 čia renkamų rinkikų balsus. Tai reiškia, kad iki galutinės pergalės respublikonui trūksta vos 6 rinkikų balsų, o rezultatų dar nepaskelbė keletas valstijų, kai kuriose iš jų jis pirmauja.

08.35 Respublikonai išsaugojo daugumą ir Senate

Agentūra „AP“ praneša, kad respublikonas Patas Toomey buvo perrinktas į JAV Senatą Pensilvanijos valstijoje. Tai reiškia, kad respublikonai išsaugojo daugumą abiejuose Kongresų rūmuose. Demokratai neturėjo daug galimybių surinkti daugumą Atstovų rūmuose, tačiau puoselėjo viltis tai padaryti būtent Senate. Tai ne tik yra blogos naujienos demokratų partijai, bet ir jų kandidatei į prezidento postą Hillary Clinton, kadangi rinkimų rezultatai abiejuose rinkimuose dažnai sutampa.

Plačiau skaitykite ČIA.

08.27 Clinton gali tekti kalbėti pustuštei auditorijai

Nors dar tebelaukiama galutinių rezultatų iš Pensilvanijos, Mičigano, Viskonsino ir Naujojo Hempšyro, p. Clinton skaičiuojamos pergalės galimybės – vis labiau teorinės. Tai matyti ir „Javits“ kongresų centre Niujorke, kur išvakarėse rinkosi optimistiškai nusiteikę demokratės p. Clinton rėmėjai.

Aiškėjant rinkimų rezultatams įsivyravo niūri atmosfera, nevilties apimti rėmėjai ėmė skirstytis. Žiniasklaida komentuoja, kad p. Clinton vieną iš savo dviejų iš anksto parengtų kalbų – laimėtojos ar, labiausiai tikėtina, pralaimėtojos – sakys pustuštei auditorijai.

08.19 Akcijų rinkose vyksta išsipardavimas, ieškoma auksinio prieglobsčio

Rinkos reaguoja į JAV rinkėjų valią: JAV doleris pinga, auksas brangsta, akcijų rinkose vyksta išsipardavimas.

Plačiau skaitykite ČIA.

08.09 Barackas Obama: iš ryto patekės saulė

Parengtame vaizdo pranešime dabartinis JAV prezidentas Barackas Obama gyrė demokratiją, nepaisant to, kuris kandidatas laimės prezidento rinkimus. Savo „Twitter“ paskyroje jis ragino rinkėjus žvelgti vienas į kitą ne tik kaip demokratus ar respublikonus, bet ir kaip bičiulius amerikiečius.

„Nesvarbu, kas nutiks, ryte patekės saulė“, - amerikiečius ramino p. Obama.

08.01 Paskutinės Clinton galimybės

Nepaisant ryškios Donaldo Trumpo persvaros, Hillary Clinton dar turi šiokių tokių galimybių pakeisti rinkimų eigą sau palankia linkme. Tam reikia nugalėti Mičigano, Viskonsino, Pensilvanijos ir Naujojo Hampšyro valstijose. Ponia Clinton šiuo metu turi užsitikrinusi 215, p. Trumpas – 254 rinkikų balsus.

Pranešama, kad p. Trumpas laimėjo Džordžijos valstijoje, taigi jam atiteko dar 16 rinkikų balsai. Tai reiškia, kad šiuo metu p. Trumpas yra užsitikrinęs 244 rinkikų paramą, p. Clinton – 215 rinkikus. Norint pasiekti pergalę, būtina surinkti 270 rinkikų paramą. Vis dar stebimos Viskonsino, Mičigano ir Pensilvanijos valstijos Demokratė laimėjo Vašingtone ir Oregone, bet to nepakanka, jei ji neišlaiko persvaros Pensilvanijoje.

Rinkimų nakties pradžia p. Clinton nežadėjo nieko blogo – ji nugalėjo demokratų įprastai palaikomose valstijose, savo ruožtu p. Trumpas nugalėjo respublikoniškose šalies regionuose. Tačiau padėtis pasikeitė, kai respublikonų kandidatai pradėjo skinti pergales taip vadinamose svyruojančiose Ohajo, vėliau Floridos valstijose. Apžvalgininkai pastebi, kad p. Trumpui pavyko laimėti daugelyje regionų, kurie iki tol priklausė demokratams. Respublikonams pavyko nesunkiai išsaugoti daugumą Atstovų rūmuose.

Galima p. Trumpo pergalė prezidento rinkimuose pasėjo nerimą finansų rinkose. Ypač nukentėjo Meksikos pesas, nukritęs labiausiai per 22 metus.

Apžvalgininkai jau pašiepia Trumpą, kad, jei jis laimės rinkimus, tai bus keisčiausia prezidentinė kampanija istorijoje – kadangi Trumpas nuolat aiškino, kad šie rinkimai klastojami.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku