Rusija nepadarė jokios pažangos judėdama Kyjivo link, Ukrainos Rada planuoja uždrausti prorusiškas partijas

Publikuota: 2022-03-28
Atnaujinta 2022-03-28 23:00
  • Turkijoje pirmadienį turėtų prasidėti tris dienas truksiančios Ukrainos ir Rusijos delegacijų derybos.
  • J. Bidenas neigia raginęs keisti režimą Rusijoje.
  • Rusija buvo priversta atitraukti dalį pajėgų iš Kyjivo regiono, patyrusi didelių nuostolių, teigia Ukrainos kariuomenės generalinis štabas.
  • Šalia Černobylio AE esančio Slavutyčiaus meras teigia, kad Rusijos kariai pasitraukė iš miesto, kurį savaitgalį buvo užėmę.
  • Remiantis nauju Kyjivo ekonomikos mokyklos vertinimu, karas Ukrainoje padarė daugiau nei 63 mlrd. USD žalos šalies infrastruktūrai.
  • JAV skirs 6,9 mlrd. USD (6,26 mlrd. Eur) Ukrainos ir NATO paramai.
  • Ukrainos parlamentas įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti prorusiškas partijas šalyje.

Sekmadienio įvykius galite rasti čia. O praėjusios savaitės įvykių suvestines – čia.

23:00 Baigiame pildyti pirmadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime antradienį 6:30 val.

22:54 JAV: Ukrainos pajėgos atkovojo miestą netoli Sumų

Aukšto rango JAV gynybos pareigūnas teigė, kad Ukrainos pajėgos atkovojo Trostjaneco miestą netoli Sumų rytų Ukrainoje ir stengiasi išstumti Rusijos pajėgas iš Chersono pietuose.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kalbėdamas su žurnalistais pareigūnas pridūrė, kad Rusijos pajėgos „nepadarė jokios pažangos“ judėdamos Kijevo link ir yra už 15–20 km nuo miesto centro į šiaurę ir šiaurės vakarus ir už 55 km nuo miesto iš rytų, praneša BBC.

Be to, pareigūnas teigė, kad lieka neaišku, kodėl Rusijos pajėgos dabar teikia pirmenybę operacijoms rytiniame Donbaso regione.

Pasak pareigūno, tokia strategija gali būti bandymas įgyti įtakos derybose arba tai, kad rusai „iš naujo vertina“ savo tikslus.

Taip pat teigė, kad JAV gynybos pareigūnai negali nepriklausomai patvirtinti Ukrainos teiginio, kad šalies pajėgos iš rusų atkovojo Irpino miestą į šiaurės vakarus nuo Kijevo.

22:45 Ukrainos parlamentas sieks uždrausti prorusiškas partijas 

Ukrainos Aukščiausioji Rada įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti prorusiškas partijas šalyje, praneša naujienų agentūra „UNIAN“.

Kaip savo „Telegram“ kanale pažymėjo Jelena Šuliak, Rados narė, šiandien ji gavo atitinkamą įstatymo projektą, kurį kartu parengė deputatai ir Teisingumo ministerija.

„Kalbama apie prorusiškų partijų uždraudimo tvarką ir pasekmes“, – paaiškino ji.

22:33 J. Bidenas neatsiima savo žodžių dėl V. Putino

Joe Bidenas, JAV prezidentas, sako, kad neatsiima savo žodžių, jog Vladimiras Putinas negali likti valdžioje.

„Aš nieko neatšaukiu“, – pirmadienį Baltuosiuose rūmuose sakė prezidentas J. Bidenas, pabrėždamas, kad jis nekeičia politikos, o išreiškia nuomonę, pagrįstą tos dienos emocijomis. 

„Išreiškiau moralinį pasipiktinimą, kurį jaučiau dėl to, kaip elgiasi Putinas, ir dėl šio žmogaus veiksmų“, – JAV prezidentą citavo CNN.

Plačiau apie J. Bideno kalbą Varšuvoje, kurios metu išsakė kritiką V. Putinui, skaitykite čia.

22:08 Rusai pataikė į naftos saugyklą Rivnės regione

 Per Rusijos raketų ataką Ukrainos teritorijoje pataikyta į naftos saugyklą Rivnės regione.

„Priešas vėl surengė raketinę ataką Rivnės srityje. Tai vėl naftos saugykla. Į šią vietą išvyko Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba ir chemijos laboratorija“, – naujienų agentūrai „UNIAN“ sakė Vitalijus Kovalas, Rivnės regiono atstovas.

21:37 ERPB uždaro savo biurus Maskvoje ir Minske

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) uždaro savo biurus Maskvoje ir Minske.

Apie tai pranešta oficialioje ERPB interneto svetainėje.

„ERPB griežtai pasmerkė karą prieš Ukrainą, o sprendimas uždaryti biurus Maskvoje ir Minske yra neišvengiamas Rusijos Federacijos veiksmų, kuriuos padėjo vykdyti Baltarusija, rezultatas“, – sakoma pranešime.

21:32 Rusija: Čečėnijos lyderis R. Kadyrovas atvyko į Mariupolį

Ramzanas Kadyrovas, Čečėnijos respublikos lyderis, atvyko į Rusijos pajėgų apsiaustą Ukrainos pietrytinį Mariupolio uostamiestį pakelti savo regiono karių kovinės dvasios, pirmadienį pranešė rusų žiniasklaida.

Čečėnų kovotojai dalyvauja Rusijos kare prieš Ukrainą.

Ukraina sako, kad apie 160.000 civilių tebėra Rusijos pajėgų apsuptame Mariupolyje ir kad gyventojams beveik nebeliko maisto, vandens ar vaistų atsargų.

„Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas yra Mariupolyje, kad pakeltų mūsų kovotojų kovinę dvasią“, – valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė Achmedas Dudajevas, Čečėnijos nacionalinės politikos ministras. Jis pridūrė, kad lyderis taip pat atgabeno kovotojams papildomų atsargų.

A. Dudajevas sakė, kad 45 metų R. Kadyrovui Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsaku buvo suteiktas generolo leitenanto laipsnis.

21:22 Rusų kariai renka ukrainiečių pasų duomenis

Pasak Mychailo Podoliako, Ukrainos prezidento patarėjo, pietiniuose Ukrainos regionuose rusų kariai, dalindami Rusijos rublius, renka ukrainiečių pasų duomenis. Jo teigimu, šie duomenys vėliau bus naudojami „fiktyvių rezerendumų“ organizavimui.

M. Podoliakas socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad Ukraina užtikrina pensijų ir atlyginimų mokėjimą šalies gyventojams.

21:11 ES vidaus reikalų ministrai patarė pabėgėlių iš Ukrainos situaciją

Europos Sąjunga (ES) nusprendė imtis veiksmų, kad būtų rastas IT sprendimas, kuris leistų visoje Europoje centralizuotai registruoti Ukrainos pabėgėlius. Toks įsipareigojimas prisiimtas Bendrijos Teisingumo ir vidaus reikalų neeilinį tarybos posėdyje.

„Toks registracijos nacionalinėse duomenų bazėse konsolidavimas ES lygmeniu palengvins pabėgėlių, visų pirma nelydimų nepilnamečių, apsaugą ir jų keliones po ES. Ministrai taip pat atsižvelgė į idėjas ir bandomuosius projektus dėl geležinkelių ir autobusų transporto koordinavimo tarp valstybių narių“, – teigiama Tarybos pranešime.

Ministrų teigimu, reikia toliau griežtai taikyti išorės sienų kontrolę. Tam bus siekiama sutelkti ES kovos su organizuotu ir sunkiu nusikalstamumu tinklą (EMPACT), kad nusikaltėliai nepasinaudotų susidariusia padėtimi, prekiaudami žmonėmis, sukčiaudami internetu ir pasisavindami lėšas, skirtas pabėgėliams remti, arba prekiaudami ginklais.

Tarybos posėdžio metu ministrai vaizdu kalbėjosi su Ukrainos vidaus reikalų ministru.

20:55 JT pristatė humanitarinę pagalbą į Charkivą

Kaip teigiama Osnat Lubrani, Jungtinių Tautų (JT) humanitarinės pagalbos koordinatorės Ukrainoje, pranešime, pirmadienį JT ir jų partneriai saugiai pristatė maisto davinius, medicinos reikmenis ir namų apyvokos daiktus į Charkivą.

Antonio Guterresas, JT generalinis sekretorius, sakė, kad šiuo metu Ukrainoje dirba daugiau kaip 1.000 JT darbuotojų aštuoniuose humanitarinės pagalbos centruose Dniepro, Vinicos, Lvivo, Užhorodo, Černihivo, Mukačevo, Luhansko ir Donecko miestuose.

20:48 ES komisarė: privalome skatinti ukrainiečius judėti iš Lenkijos į kitas šalis

Europos Sąjungai (ES) reikia „skatinti“ į Lenkiją nuo karo pabėgusius ukrainiečius judėti į kitas Bendrijos šalis, pirmadienį sakė Ylva Johansson, už vidaus reikalus atsakinga eurokomisarė.

Lenkija, didžiausia iš keturių su Ukraina besiribojančių ES šalių, jau priėmė 2,3 mln. ukrainiečių pabėgėlių – apie 60% iš 3,8 mln. žmonių, išvykusių iš Ukrainos nuo Rusijos invazijos pradžios, nurodo Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras (UNHCR).

„Svarbu skatinti pabėgėlius išvykti iš Lenkijos... į kitas šalis nares, antraip situacija nebus tvari“, – sakė komisarė Y. Johansson.

Ji kalbėjo prieš ES vidaus reikalų ministrų pasitarimą Briuselyje dėl atsako stiprinimo ir dalijimosi atsakomybe milijonams žmonių bėgant iš Ukrainos.

20:30 JAV: Rusija nepadarė jokios pažangos judėdama Kyjivo link

JAV gynybos pareigūnas žurnalistus informavo, kad Rusijos pajėgų padėtis Mariupolyje, Černihive, Mykolajive ir Charkive „nepasikeitė“.

„Jie nepadarė jokios pažangos judėdami Kyjivo link, nepadarė jokios pažangos ir kitur šiaurėje, ar tai būtų Černihivas, ar Charkivas“, – sakė CNN JAV pareigūnas.

Mariupolyje Rusijos pajėgos toliau naudoja „tolimojo nuotolio puolimą“. Pareigūnas pažymėjo, kad nuo invazijos pradžios Rusijos pajėgos Ukrainoje atliko daugiau kaip 1.370 raketų paleidimų.

20:02 Iš Rusijos pasitraukė ir „Carlsberg“

Danijos alaus gamintoja „Carlsberg“ pirmadienį paskelbė, kad visiškai sustabdys savo veiklą Rusijoje.

„Kovo 9 d. paskelbėme apie strateginę „Carlsberg Group“ veiklos Rusijoje peržiūrą. Remdamiesi šia peržiūra, priėmėme sunkų ir neatidėliotiną sprendimą siekti, kad mūsų verslas Rusijoje būtų visiškai perleistas – manome, kad dabartinėmis sąlygomis tai yra teisingas sprendimas. Įgyvendinus šį sandorį, Rusijoje nebeturėsime jokių padalinių“, – rašoma įmonės pareiškime.

Plačiau skaitykite čia.

19:43 Ukrainoje atlyginimų ir pensijų mokėjimas nesustojo

Serhijus Marčenka, Ukrainos finansų ministras, teigia, kad, nepaisant karo, atlyginimai ir pensijos yra mokami.

„Noriu jums pasakyti, kad nepaisant viso karo, kurį dabar matome, mūsų vyriausybė vis dar veikia“, – sakė S. Marčenka CNN. 

Jo teigimu, vyriausybė moka atlyginimus ir pensijas, o kiekvienam žmogui, kuris dėl karo neteko darbo, skiria 200 USD išmokas.

„Dabar tai daugiau nei 3 mln. žmonių, kurie yra pabėgėliai ir laikinai gyvena Europos šalyse. Tai taip pat didelė žala mūsų ekonomikai“, – kalbėjo jis.

19:34 Kyjive žuvo daugiau nei 100 civilių

Vitalijus Kličko, Kyjivo meras, pareiškė, kad nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Ukrainos sostinėje žuvo daugiau kaip 100 žmonių.

Nuo karo pradžios Kijeve sugriauti 82 daugiaaukščiai pastatai, Kyjivo merą citavo BBC.

Pasak V. Kličko, per karą mieste žuvo keturi vaikai, 16 sužeistų vaikų yra ligoninėje, o vyriausybei nepavyko atpažinti daugiau kaip 20 kūnų.

19:11 Žiniasklaida: įtariama, kad buvo apnuodyti R. Abramovičius ir Ukrainos derybininkai 

Papildyta 20:20 R. Abramovičiaus atstovo komentaru

Papildyta 22:05 JAV žvalgybos vertinimu

„The Wall Street Journal“ praneša, kad Ukrainos taikos derybininkai ir Romanas Abramovičius, Rusijos oligarchas, po susitikimo Kyjive šį mėnesį patyrė apnuodijimo simptomus.

Po susitikimo Ukrainos sostinėje R. Abramovičiui, kuris keliavo tarp Maskvos, Lvivo ir kitų derybų vietų, ir mažiausiai dviem vyresniesiems Ukrainos komandos nariams pasireiškė tokie simptomai, kaip paraudusios akys, nuolatinis ir skausmingas ašarojimas, veido ir rankų odos lupimasis, „The Wall Street Journal“ sakė su šia informacija susipažinę žmonės.

Dėl įtariamo išpuolio jie kaltino griežtosios linijos šalininkus Maskvoje, kurie, anot jų, norėjo sabotuoti derybas dėl karo nutraukimo. 

R. Abramovičiaus ir Ukrainos derybininkų sveikata nuo to laiko pagerėjo ir jų gyvybei pavojus negresia, sakė šaltiniai. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris buvo susitikęs su R. Abramovičiumi, nenukentėjo. 

V. Zelenskio atstovas spaudai sakė neturįs informacijos apie įtariamą apnuodijimą.

R. Abramovičiaus atstovas spaudai patvirtino, kad Rusijos oligarchas, kaip įtariama, buvo nunuodytas anksčiau šį mėnesį po susitikimo su Ukrainos derybininkais aptarti taikos derybų. Jis negalėjo atsakyti, kas išpuolio organizatorius ir koks buvo jo tikslas.

JAV žvalgybos pareigūnas pareiškė, kad duomenys rodo, jog Rusijos milijardierius ir Ukrainos taikos derybininkai susirgo ne dėl apnuodijimo, o dėl aplinkos veiksnių.

Kremlius neatsakė į prašymą pakomentuoti įtariamą apnuodijimą.

18:50 Mariupolyje žuvo mažiausiai 5.000 žmonių

Apsiaustame Ukrainos pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje mažiausiai 5.000 žmonių žuvo nuo Rusijos karinės invazijos pradžios praeitą mėnesį, pirmadienį naujienų agentūrai AFP sakė viena aukšto rango ukrainiečių pareigūnė.

„Buvo palaidoti apie 5 000 žmonių, bet laidojimai prieš 10 dienų buvo sustabdyti dėl nuolatinio apšaudymo“, – telefonu sakė Tetiana Lomakina, prezidento Volodymyro Zelenskio patarėja, dabar atsakinga už humanitarinius koridorius. Ji pridūrė, kad apsuptame mieste galbūt jau yra žuvę iki 10.000 žmonių.

18:33 Rusija pagyrė prie sankcijų Maskvai atsisakiusią dėtis Serbiją

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, pagyrė Serbiją už tai, kad ji atsisako imtis sankcijų prieš Maskvą dėl jos agresijos Ukrainoje, pareiškęs, jog ši Balkanų valstybė priėmė „protingą sprendimą“.

„Mes labai gerbiame serbų žmones, serbų kultūrą, Serbijos istoriją ir atsidavimą tradiciniams draugams, – vaizdo konferencijoje grupei serbų žurnalistų sakė S. Lavrovas. – Esame įsitikinę, kad šioje situacijoje jie ir toliau darys protingus sprendimus.“

Nors Serbija palaikė Jungtinių Tautų rezoliuciją, smerkiančią Rusijos invaziją į Ukrainą, Belgradas atsisako prisijungti prie JAV ir Europos Sąjungos valstybių plataus masto sankcijų Maskvai.

S. Lavrovo teigimu, šios sankcijos yra „JAV bandymas įvesti savo hegemoniją“ Balkanuose.  Jis pridūrė, jog Vakarai „bando izoliuoti Rusiją“ regione, kuriame praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje vyko niokojantis karas.

18:32 J. Bidenas siūlo 6,9 mlrd. USD Ukrainos ir NATO stiprinimui

JAV skirs 6,9 mlrd. USD (6,26 mlrd. Eur), siekdamos padėti Ukrainai atremti Rusijos invaziją, taip pat paremti NATO šalims, nurodoma pirmadienį Joe Bideno, prezidento, administracijos paskelbtame biudžeto pasiūlyme.

Dalis jų būtų skirta „sustiprinti JAV pajėgų, NATO sąjungininkių ir regioninių partnerių pajėgumams ir parengčiai sustiprinti Rusijos agresijos akivaizdoje“, nurodė Baltieji rūmai.

18:27 Sėja Ukrainoje prasidėjo be didesnių trukdžių

Sėjos sezonas Ukrainoje jau prasidėjo ir nėra jokių kliūčių jam įgyvendinti, sako Mykola Solskis, agrarinės politikos ir maisto ministras.

„Sėjos sezonas jau prasidėjo ir mes galėjome pradėti supaprastintą skolinimo programą mažiems ir vidutiniams ūkiams: per savaitę bankai išmokėjo daugiau kaip 1 mlrd. grivinų (apie 34 mln. USD)“, – ministrą citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Plačiau skaitykite čia.

17:49 Ukraina atkovojo Irpinės teritoriją iš Rusijos

Ukrainos pajėgos atkovojo Irpinės teritoriją iš Rusijos karių, sako Oleksandras Markušynas, miesto meras.

„Irpinė buvo išlaisvinta praėjusią naktį. Dabar turime visiškai išvalyti miestą. Yra sužeistų rusų karių. Jie siūlo pasiduoti. Irpinė yra puolimo stovyklavietė. Toliau mes išlaisvinsime Bučą, Vorzelą ir Hostomelį“, – antradienį CNN sakė Irpinės meras.

17:34 Rusija apribos „nedraugiškų valstybių“ piliečių atvykimą

Rusija pirmadienį paskelbė apribosianti „nedraugiškų valstybių“, tarp kurių yra Didžioji Britanija, visos Europos Sąjungos šalys ir JAV, piliečių atvykimą.

„Rengiamas prezidento įsako projektas dėl atsakomųjų... veiksmų, reaguojant į virtinės užsienio valstybių nedraugiškus veiksmus“, – per televiziją sakė Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras.

„Šiuo aktu bus įvesta virtinė atvykimo į Rusiją suvaržymų“, – sakė jis, bet plačiau nekomentavo.

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pasiuntus kariuomenę į Ukrainą ir Vakarams dėl to įvedus beprecedentes sankcijas Maskvai, Rusija išplėtė „nedraugiškomis“ vadinamų valstybių sąrašą.

Dabar šiame Rusijos sąraše, be kitų, yra JAV, Australija, Kanada, Britanija, Naujoji Zelandija, Japonija, Pietų Korėja, visos ES narės.

Rusijos oro bendrovėms buvo uždrausta naudotis ES, Britanijos ir JAV oro erdve, tad galimybės keliauti į Rusiją ir iš jos dabar ir taip yra ribotos.

17:33 Šiaurės Makedonija išsiunčia penkis rusų diplomatus iš šalies

Šiaurės Makedonija pirmadienį nurodė išsiųsti iš šalies penkis Rusijos pasiuntinius, pranešė jos užsienio reikalų ministerija.

„Į sąrašą įtraukti [diplomatai] užsiėmė veikla, prieštaraujančia Vienos konvencijai dėl diplomatinių santykių“, – sakoma užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Diplomatai turės per penkias dienas išvykti iš Šiaurės Makedonijos, priduriama jame.

17:28 Daugiau nei pusė Rusijos verslininkų susiduria su mažėjančiais pardavimais

Kovo mėnesį pardavimai sumažėjo 54% Rusijos mažų ir vidutinių įmonių, o 83% mažino savo einamąsias išlaidas, teigiama analitinio centro „NAFI“ atliktoje apklausoje.

Pasak „NAFI“, dažniausiai įmonės rinkosi mažinti išlaidas, skirtas IT, reklamai ir rinkodarai (37%). 23% mažino darbuotojų skaičių, 16% mažino atlyginimus ir visiškai arba dalinai atsisakė biuro nuomos, kiti 15% darbuotojus perkėlė dirbti nuotoliniu būdu. Tik 16% verslininkų nepastebėjo jokių pokyčių, kurie turėtų įtakos jų verslui.

Kovo mėn. atliktoje apklausoje dalyvavo 500 mažų ir vidutinių įmonių iš visų pagrindinių pramonės šakų visoje Rusijoje. Respondentai buvo įmonių savininkai, vadovai ir individualūs verslininkai.

17:10 NATO naikintuvai dešimt kartų kilo patruliuoti ir palydėti rusų lėktuvų

Praėjusią savaitę NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai dešimt kartų kilo patruliuoti palei Baltijos šalių oro erdvės sieną su Rusija ir Baltarusija bei atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles tarptautinėje erdvėje virš Baltijos jūros pažeidusių orlaivių. 

Krašto apsaugos ministerijos pirmadienį paskelbtais, kovo 21 dieną atpažintas ir palydėtas Rusijos atakos lėktuvas IL-20, skridęs į Kaliningrado sritį.

Kovo 22 dieną tokio paties modelio orlaivis tris kartus skrido iš Kaliningrado srities į tarptautinę oro erdvę virš Baltijos jūros ir atgal.

Kovo 24 dieną NATO naikintuvai vėl lydėjo IL-20, skridusį iš Kaliningrado srities į tarptautinę oro erdvę virš Baltijos jūros ir atgal. Tą pačią dieną taip pat atpažintas karinis transporto lėktuvas IL-76.

Kovo 25 dieną vėl palydėtas IL-20.

Rusų orlaiviai skrido be radiolokacinio atsakiklio, be skrydžio plano, radijo ryšio su Regioniniu skrydžių valdymo centru dažniausiai nepalaikė.

Šiomis dienomis NATO naikintuvai taip pat patruliavo palei Baltijos šalių oro erdvės sieną su Rusiją ir Baltarusija. Patruliavimas pradėtas vykdyti po Rusijos invazijos į Ukrainą.

NATO oro policijos misija Baltijos šalyse vykdoma iš Lietuvos ir Estijos.

17:08 EK siūlo atimti „auksinius pasus“ iš sankcionuotų Rusijos ir Baltarusijos piliečių

Europos Komisija (EK) pirmadienį paragino Europos Sąjungos (ES) šalis išnagrinėti galimybes atimti vadinamuosius „auksinius pasus“ iš Rusijos ir Baltarusijos piliečių, įgijusių Bendrijos narių pilietybę pagal kontroversiškas schemas, turėjusias padėti pritraukti užsienio investicijų.

Šiuo teisiškai kebliu manevru galėtų būti nubausti Rusijos ir Baltarusijos elito nariai, nusipirkę ES šalių pilietybę didelėmis investicijomis tokiose Bendrijos narėse kaip Kipras, Malta ar Bulgarija. Toks žingsnis svarstomas jau ilgiau kaip mėnesį tęsiantis Rusijos prezidento Vladimiro Putino pradėtam karui Ukrainoje.

EK nori, kad ES vyriausybės „nuspręstų, ar pilietybė, anksčiau suteikta Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, kuriems [dabar] yra taikomos sankcijos, turėtų būti atimta“, sakė Christianas Wigandas, Bendrijos vykdomosios valdžios institucijos atstovas.

EK pirmadienį paskelbtoje rekomendacijoje pabrėžiama, kad, visos ES valstybės narės, vis dar taikančios investuotojų pilietybės schemas, turėtų nedelsdamos šį taikymą nutraukti. Briuselis pabrėžė, kad tokios schemos nesuderinamos su lojalaus bendradarbiavimo principu ir ES sutartyse įtvirtinta ES pilietybės sąvoka.

Malta praeitą mėnesį, prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, paskelbė iki atskiro įšaldanti „auksinių pasų“ schemą Rusijos ir Baltarusijos piliečių atžvilgiu. Tuo metu Bulgarijos vyriausybė priėmė įstatymą, taip pat užbaigiantį atitinkamos schemos taikymą.

16:59 V. Zelenskio patarėjas: Ukraina neatiduos jokių teritorijų, nori konkrečių saugumo garantijų

Aleksandras Rodnjanskis, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas, kalbėdamas „BBC Radio 4“ programoje pabrėžė, kad Ukraina „neatiduos jokių teritorijų“ Rusijai.

Būsųmų derybų išvakarėse A. Rodnjanskis sakė, kad „spaudimas dabar tenka Rusijai“.

„Akivaizdu, kad jie negali tokio karo vykdyti metų metus, jų moralė kritusi ir jie negali palaikyti logistikos grandinių, ar apsirūpinti reikmenimis“, – sakė patarėjas.

Kaip galimą išeitį jis pasiūlė tvirtesnę Budapešto memorandumo versiją.

„Budapešto memorandumas turėjo užtikrinti mūsų saugumą, mainais į branduolinius ginklus dešimtame dešimtmetyje. Tai būtų kažkas panašaus, tik su konkrečiai įvardintais žingsniais ir šalimis, ko šios turėtų imtis, jei kiltų grėsmė mūsų saugumui“, – kalbėjo A. Rodjanskis.

16:41 Rusija išsiunčia tris Slovakijos diplomatus

Maskva išvaro tris Slovakijos diplomatus, pirmadienį paskelbė Rusijos Užsienio reikalų ministerija, imdamasi atsakomųjų veiksmų po Bratislavos sprendimo išvaryti tris šnipinėjimu įtariamus rusų diplomatus.

Rusijos ministerija nurodė iškvietusi Slovakijos ambasadorių Maskvoje ir pasakiusi jam, kad trys diplomatai dabar laikomi personae non gratae. Sprendimą Rusija pavadino „atsakomąja priemone“.

Maskva taip pat skundėsi dėl „kliūčių“ Rusijos agentūroms Slovakijoje ir „grėsmių jų saugiam funkcionavimui“.

Slovakijos pareigūnai kovo 15 dieną paskelbė, kad gavę atitinkamą žvalgybos tarnybų informaciją nusprendė išvaryti iš šalies tris Rusijos diplomatus.

16:19 Rusiškos naftos eksportas per savaitę susitraukė 26%

Rusijos naftos eksportas praėjusią savaitę buvo daugiau nei ketvirčiu mažesnis, nei savaitę prieš tai, nepaisant to, kad „Urals“ tipo nafta toliau prekiaujama su bent 30 USD/bbl nuolaida.

ES lyderiams nepavyksta susitarti dėl visiško rusiškos naftos embargo, tačiau rinkos dalyviai ir toliau į jos įsigijimus žvelgia skeptiškai.

Praėjusią savaitę rusiškos naftos produktų eksportas siekė vidutiniškai po 495,3 tonų per dieną (apie 3,63 mln. bbl/d), tai yra 26,4% mažiau, nei savaitę prieš tai, praneša „Bloomberg“.

Išsamiau galima perskaityti čia.

16:03 Berlynas: G7 atmeta Rusijos reikalavimą už dujas mokėti rubliais

Septynių labiausiai ekonomiškai išsivysčiusių valstybių grupė, vadinamasis Didysis septynetas (G7), pirmadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino reikalavimą mokėti už jo šalies tiekimas gamtines dujas Rusijos rubliais, o Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas pareiškė, kad šis reikalavimas rodo, jog V. Putinas yra „priremtas prie sienos“.

„G7 (energetikos) ministrai vienbalsiai sutarė, kad tai yra vienašališkas ir akivaizdus galiojančių sutarčių pažeidimas“, – sakė R. Habeckas, kurio valstybė dabar pirmininkauja G7.

„Mokėjimas rubliais yra nepriimtinas ir... raginame atitinkamas bendroves nevykdyti šio Putino reikalavimo“, – pabrėžė Vokietijos ekonomikos ministras.

15:54 S. Lavrovas: NATO pradeda girdėti Rusijos reiškiamą nerimą

Rusijos užsienio reikalų ministras Segejus Lavrovas šiandien spaudos konferencijoje, iš pradžių pakartojęs įprastus kaltinimus NATO atžvilgiu, netikėtai pareiškė, kad  „NATO pradeda girdėti Rusijos reiškiamą nerimą dėl saugumo situacijos ir tai gali atvesti į susitarimą su Ukraina“.

Lieka neaišku, kur rusų vyriausiasis diplomatas įžvelgė pokyčius aljanso pozicijoje, nes jo generalinis sekretorius Jensas Stoltenbegas ir toliau kartoja, kad organizacija neketina atsisakyti „atvirų durų“ principo, bet toks pasisakymas verčia spėlioti, ar tai nėra rusų bandymas švelninti situaciją.

15:45 Maskva mano, kad tiesioginės V. Putino ir V. Zelenskio derybos duotų priešingą rezultatą

Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio tiesioginės derybos „duotų priešingą rezultatą“, pirmadienį pareiškė rusų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, abiejų šalių delegacijoms rengiantis deryboms Turkijoje dėl Maskvos karinio puolimo Ukrainoje.

V. Putinas „yra sakęs, kad niekada neatsisakydavo susitikti su prezidentu Zelenskiu. Vienintelis dalykas, kurį jis laiko iš esmės svarbiu – kad tokiems susitikimams būtų gerai pasirengta“, žurnalistams teigė S. Lavrovas. Jis kalbėjo V. Zelenskiui paraginus surengti jo susitikimą su V. Putinu.

Pasak S. Lavrovo, dabartinė krizė „brendo labai ilgai, visus šiuos metus, tad susikaupė daugybė problemų ir tiesiog susitikimas bei apsikeitimas nuomonėmis... dabar duotų priešingą rezultatą“.

15:29 URK vadovė: susitarimą dėl užsienio politikos parengti planuojama per mėnesį

Nacionalinio susitarimo dėl užsienio politikos tekstą planuojama parengti maždaug per mėnesį, sako Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkė konservatorė Laima Liucija Andrikienė.

„Mes galvojam, kad iki balandžio pabaigos-gegužės pradžios turėtumėm turėti tą susitarimą, preliminarų dokumentą, kurį galėtumėm pateikti partijų vadovybėms, juk partijos įvairiuose formatuose jam dar turėtų pritarti“, – po susitarimą rengiančios darbo grupės susitikimo pirmadienį žurnalistams sakė L. L. Andrikienė. 

Pasak jos, iki pirmadienio partijos teikė savo siūlymus susitarimui, pvz., Laisvės partija siūlo įvardinti konkretų užsienio politikai skiriamą bendrojo vidaus produkto dalį – 0,5%, o daugiausiai politinių jėgų nuomonės išsiskyrė dėl laikysenos Kinijos atžvilgiu.

15:15 Laikraštis „Novaja Gazeta“ stabdo publikavimą

Rusijos laikraštis „Novaja Gazeta“ nutraukia savo leidimą, iki kol bus sustabdyta „specialioji operacija“. Toks sprendimas priimtas po to, kai laikraštis gavo antrą įspėjimą iš šalies komunikacijos kanalų prievaizdo Roskomnadzor.

Įspėjimas duotas dėl to, kad laikraštis neva nepažymėjo, jog viena cituota organizacija yra paskelbta „užsienio agentu“.

„Novaja Gazeta“ redaktorius Dmitrijus Muratovas pernai gavo Nobelio taikos premiją.

15:05 Armėnija prašo Rusijos veiksmų dėl Azerbaidžano veiksmų Kalnų Karabache 

Armėnija pirmadienį paprašė Rusijos taikdarių Kalnų Karabache imtis „konkrečių žingsnių“, Azerbaidžano pajėgoms perėmus vieno strategiškai svarbaus kaimo kontrolę.

Rusijos pajėgoms tęsiant karinį puolimą Ukrainoje, vėl atsinaujino įtampa ir Kalnų Karabache, kur Azerbaidžano pajėgos ketvirtadienį užėmė Farucho (Parucho) kaimą.

Už šį rajoną yra atsakingi Rusijos taikdariai, dislokuoti Kalnų Karabache pagal tarpininkaujant Maskvai pasiektą ugnies nutraukimo susitarimą, užbaigusį 2020-ųjų pabaigoje savaites trukusias Armėnijos ir Azerbaidžano kovas dėl šio separatistinio regiono.

Rusijos Gynybos ministerija sekmadienį pranešė, kad Azerbaidžanas atitraukė savo pajėgas iš Farucho, bet Baku sakė, kad jo pajėgos toliau kontroliuoja rajoną.

14:53 Antradienį ruošiamasi dar vienam derybų tarp Ukrainos ir Rusijos raundui

Antradienį numatomas dar vienas Rusijos ir Ukrainos atstovų susitikimas, siekiant rasti diplomatinę išeitį, Rusijai vasario 24 dieną pradėjus invaziją į savo kaimynę.

Kol kas derybos apčiuopiamų rezultatų nedavė, tačiau Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas patvirtino, kad delegacija jau išvyko į Turkiją, kur laukiama būsimų derybų, rašo BBC.

14:49 Šešių NATO šalių laivai patruliavo Baltijos jūroje

 Skirtingų šalių kariniai laivai, orlaiviai ir kariai, priklausantys Jungtinės Karalystės vadovaujamoms Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms (angl. JEF), vykdė bendrą veiklą Baltijos jūroje, pranešė Krašto apsaugos ministerija.

Anot jos, Baltijos jūros gynybos sustiprinimo operacija prasidėjo nuo aprūpinimo misijų – Danijos ir Didžiosios Britanijos keltai pristatė karines transporto priemones ir įrangą į Estiją, toliau vykdytos užduotys, kuriose aprėpdamos didžiąją Baltijos jūros dalį dalyvavo Lietuvos ir dar penkių JEF šalių pajėgumai.

Šių penkių šalių laivai kartu su Lietuvos kariuomenės laivais atliko Baltijos jūros patruliavimą.

Jungtinė Karalystė yra operacijai vadovaujanti šalis, o prie jos prisidėjo pajėgos iš Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Švedijos.

14:46 IT specialistų iš Baltarusijos ir Ukrainos viliones žada tik patvirtinus saugiklių sąrašą

Informacinių technologijų (IT) specialistų ir įmonių iš Rusijos ir Baltarusijos priėmimas Lietuvoje prasidės tik tada, kai bus patvirtintas saugiklių sąrašas, neleisiantis į šalį patekti nepageidaujamiems asmenims, sako Seimo Darbo grupės darbo rinkos problemoms spręsti vadovas Justas Džiugelis.

Pasak jo, toks sprendimas buvo priimtas per pirmadienį vykusį posėdį, kuriame buvo aptarta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva iš šių valstybių į Lietuvą pritraukti IT sektoriaus darbuotojus ir įmones. 

„Paprašėme Ekonomikos ir inovacijų ministerijos bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija ir Valstybės saugumo departamentu per savaitę paruošti tam tikrų saugiklių sąrašą arba paketą, kad IT įmonių arba žmonių perkėlimo į Lietuvą procesas būtų saugus“, – po posėdžio BNS sakė J. Džiugelis.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

14:36 Ukrainos žvalgyba paskelbė Europoje veikiančių įtariamų Rusijos FSB agentų sąrašą

Ukrainos žvalgybos tarnybos pirmadienį paskelbė Europoje veikiančių šimtų įtariamų Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentų sąrašą, kuriame taip pat yra viena su Lietuva siejama pavardė.

Naujienų agentūra „Unian“ citavo Ukrainos gynybos žvalgybos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (HUR) pranešimą, kuriame sakoma, kad tarnyba paviešino 620 numanomų agentų sąrašą, įskaitant jų vardus, informaciją apie darbo vietą, registracijos adresus ir pasų duomenis.

„Kiekvienas europietis turi žinoti jų vardus“, – sakoma per „Facebook“ paskelbtame HUR pranešime.

Visas šių asmenų sąrašas yra paskelbtas HUR tinklalapyje. Plačiau apie tai rašoma čia

13:59 Turto bankas stabdo dalį aukcionų, ketinama pastatus skirti ukrainiečių apgyvendinimui

Valstybės nekilnojamąjį turtą valdanti įmonė Turto bankas sustabdė 43 gyvenamosios paskirties objektų, kurie galėtų būti tinkami apgyvendinti nuo karo bėgančius ukrainiečius, aukcionus, pirmadienį įmonė.

„Atsižvelgdami į tai, kad pabėgėlių iš Ukrainos daugėja, o gyvenamojo ploto pasiūla privačiame sektoriuje senka, savo iniciatyva stabdome jau paskelbtus ar planuojamus paskelbti gyvenamosios paskirties turtų aukcionus. Taip pat planuojame atšaukti dalį kitos paskirties turto aukcionų. Labai atsiprašome visų, kurie domėjosi šiais turtais ir norėjo juos įsigyti, tačiau turime neeilines aplinkybes, reikalaujančias išskirtinių sprendimų nedelsiant“, – sako Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Išsamiau apie tai skaitykite čia. 

13:55 „Heineken“ traukiasi iš Rusijos

Nyderlandų alaus darykla „Heineken“ pirmadienį paskelbė pasitraukianti iš Rusijos, tapdama dar viena Vakarų šalių įmone, priėmusia tokį sprendimą po Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios.

Gamintoja jau anksčiau šį mėnesį sustabdė savo prekės ženklo „Heineken“ pardavimus ir gamybą Rusijoje, kaip ir naujas investicijas ir eksportą į šalį.

„Esame sukrėsti ir labai nuliūdę matydami, kaip karas Ukrainoje toliau vystosi ir stiprėja. Po anksčiau paskelbtos strateginės mūsų veiklos peržiūros padarėme išvadą, kad „Heineken“ verslo nuosavybė Rusijoje dabartinėje aplinkoje nebėra tvari ir perspektyvi“, – sakoma „Heineken“ pranešime.

„Taigi nusprendėme trauktis iš Rusijos“, – priduria įmonė.

Plačiau apie tai rašoma čia. 

13:38 Baltarusijoje prasideda aktyvisto R. Pratasevičiaus draugės S. Sapegos teismas

Baltarusijoje prasideda po „Ryanair“ keleivinio lėktuvo nutupdymo drauge su aktyvistu Ramanu Pratasevičiumi areštuotos jo draugės, Rusijos pilietės Sofijos Sapegos teismas, pirmadienį pranešė baltarusių žiniasklaida.

24 metų S. Sapega ir 26 metų baltarusių opozicijos aktyvistas R. Pratasevičius buvo areštuoti pernai gegužę, kai jų lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių, buvo nutupdytas Minske.

Teismas Baltarusijoje pirmadienį už uždarų pradėjo nagrinėti S. Sapegos, kuriai pateikti septyni kriminaliniai kaltinimai, bylą, pranešė opozicijos leidinys „Zerkalo“.

Tarp kaltinimų yra „socialinės neapykantos kurstymas“ ir „smurtas ar grasinimai“ milicijos atžvilgiu. S. Sapegai gresia įkalinimas iki šešerių metų.

13:36 Ukrainiečių vaikai Lietuvos mokyklose galės mokytis savo kalbos

Nuo karo bėgančių ukrainiečių vaikams bus sudarytos galimybės mokytis gimtosios kalbos, pirmadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. 

Ministerija pakoregavo ugdymo planus, tad iš Ukrainos perkeltam mokiniui pasirinkus mokytis ukrainiečių kalbą, tam bus skiriamos penkios pamokos per savaitę. 

„Dauguma ukrainiečių viliasi kuo greičiau grįžti namo, tad tikrai svarbu mūsų mokyklose sudaryti galimybes vaikams toliau mokytis jų gimtosios kalbos, jei tik mokiniai pageidaus ir mokykla galės tai užtikrinti. Mokyklos, priimdamos vaikus iš Ukrainos, pirmiausia išsiaiškina jų lūkesčius, dažnai sudaromi individualūs ugdymo planai, tad į juos tilps, jei tik mokiniai pageidaus, ir ukrainiečių kalbos pamokos“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. 

13:32 Ukrainiečius įdarbinančiam verslui lengvatų neplanuojama, teigia premjerė

Ukrainiečių pabėgėlius įdarbinantis verslas neturėtų tikėtis papildomų lengvatų, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Tikrai tokios diskusijos apie mokesčių lengvatas šiuo metu nėra ir nebuvo, ir nežinau kodėl turėtų būti“, – žurnalistams pirmadienį Pabradės poligone, Švenčionių rajone, sakė premjerė.

Pasak I. Šimonytės, darbuotojai verslui reikalingi tam, kad kurtų pridėtinę vertę – tai nėra labdaringa veikla. 

„Iki šiol turbūt pagrindinis nusiskundimas (verslininkų – BNS) buvo apie trūkstamą darbo jėgą. Tai dabar darbo jėgos pasipildė, galimybės pasirinkti padidėjo“, – pridūrė Vyriausybės vadovė.

Anot jos, Lietuva šiuo metu skiria „pakankamai nemažai“ mokesčių mokėtojų pinigų tam, kad ukrainiečiai Lietuvoje jaustųsi kiek įmanoma komfortiškai.

„Tai yra, kad būtų užtikrintos bent minimalios jų socialinės garantijos, kad vaikai galėtų įsijungti į ugdymo procesą – tai taip pat kainuoja“, – pabrėžė I. Šimonytė.  

13:24 Kariuomenės vadas: kariniu požiūriu, grėsmė Lietuvai iš Rusijos yra sumažėjusi

Kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys sako, kad Rusijai telkiant pajėgas Ukrainoje karinė grėsmė Lietuvai yra itin sumažėjusi, nors konflikto tikimybė išlieka.

„Rusijos grėsmė yra nuolatinė, ji buvo, yra ir mano galva, išlieka, ir net stiprės ši grėsmė. Bet šiandien matome, kad Ukrainoje rusai įstrigo labai rimtai, jie yra sukaustyti Ukrainos fronte, kare“, – pirmadienį žurnalistams sakė jis.

Pasak kariuomenės vado, Rusija šiuo metu permeta pajėgas iš Tolimųjų Rytų, iš šiaurės bei iš esmės „iš visų karinių apygardų“, įskaitant ir Kaliningrado sritį.

Plačiau apie tai rašoma čia.

13:15 Panevėžyje pradėjo veikti karo pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centras

Tęsiantis Rusijos karinei invazijai į Ukrainą pirmadienį Panevėžyje pradėjo veikti karo pabėgėliams skirtas registracijos centras.

Jis įsikūręs buvusiame mokyklos pastate Vienybės aikštės gatvėje, pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Ukrainiečių registracijos procedūras Panevėžio registracijos centre Migracijos departamentas vykdys kiekvieną dieną, įskaitant savaitgalius ir šventines dienas, nuo 8 iki 22 valandos. Planuojama, kad čia dirbs apie 30 migracijos specialistų. 

Anot VRM, šis centras Panevėžyje svarbus ir tranzito prasme – dalis nuo karo bėgančių ukrainiečių čia gaus laikiną prieglobstį ir pagalbą, o toliau keliaus pas artimuosius ar pažįstamus į kaimynines valstybes – Latviją, Estiją ar Skandinavijos šalis. 

Lietuvoje ukrainiečių registracijos centrai taip pat veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje ir Marijampolėje. 

12:58 Kremlius: derybose su Ukraina kol kas nėra jokių „reikšmingų pasiekimų“

Kremlius pirmadienį pranešė, kad Maskvos ir Kyjivo derybose dėl karo Ukrainoje nutraukimo delegacijos rengiasi naujam derybų raundui Stambule.

„Kol kas negalime teigti, kad yra kokių nors reikšmingų pasiekimų ar proveržių“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Kol kas negalime ir nekalbėsime apie pažangą“, – pridūrė D. Peskovas.

Vis dėlto jis pridūrė, kad „svarbu“, jog buvo nuspręsta derybas tęsti asmeniškai.

D. Peskovas sakė, jog delegacijos atvyksta pirmadienį. Pasak jo, „mažai tikėtina“, kad derybos bus atnaujintos tą pačią dieną.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas kalbėdamas telefonu su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu sutiko savo šalyje, Stambulo mieste, priimti Maskvos ir Kyjivo derybininkus.

12:49 I. Šimonytė: mažai kas V. Putiną galėtų pavadinti kitaip, nei karo nusikaltėliu

Pavadinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną kitaip, nei karo nusikaltėliu, galėtų mažai žmonių, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Man atrodo, mūsų politinėje bendruomenėje yra labai mažai žmonių, kurie Putiną galėtų pavadinti kokiu nors civilizuotu lyderiu ir kuo nors kitu, negu karo nusikaltėliu. Kaip žinia, Lietuva yra kreipusis į Tarptautinį  (Baudžiamąjį - BNS) Teismą dėl karo nusikaltimų, kurie yra vykdomi, ir ten pono Putino pavardė yra“, – sakė ji žurnalistams pirmadienį, lankydamasi NATO priešakinių pajėgų batalione.

Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentas Joe Bidenas savaitgalį pavadino Rusijos vadovą Vladimirą Putiną „skerdiku“ dėl jo invazijos į Ukrainą pabrėždamas, kad jis negali likti valdžioje.

Apie JAV lyderio žodžius paklausta premjerė teigė nenorinti vertinti „politikų retorikos“, nes jie ją turi aiškinti patys. 

12:44 Kremlius: J. Bideno komentarai apie V. Putiną kelia nerimą

Kremlius pirmadienį išreiškė susirūpinimą po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pavadino Rusijos vadovą Vladimirą Putiną „skerdiku“ dėl jo karo Ukrainoje.

„Tai yra neabejotinai nerimą keliantis pareiškimas“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ir pridūrė, kad Maskva „ir toliau atidžiai stebės“ JAV prezidento pareiškimus.

Varšuvoje viešėjęs J. Bidenas šeštadienį apie Rusijos lyderį pareiškė: „Dėl Dievo meilės, šis žmogus negali likti valdžioje.“

Jis taip pat pavadino V. Putiną „skerdiku“.

Vėliau Baltieji rūmai suskubo patikslinti, kad Vašingtonas nesiekia „pakeisti režimo“ Maskvoje.

12:32 Ukraina sako dėl Rusijos provokacijų laikinai stabdanti civilių evakuaciją

Ukraina pirmadienį pranešė, jog laikinai stabdo civilių evakuaciją iš karo nuniokotų šalies regionų, žvalgybos pranešimams rodant, kad įsiveržusios Rusijos pajėgos planuoja atakas prieš humanitarinės pagalbos maršrutus.

„Mūsų žvalgyba pranešė apie galimas okupantų provokacijas humanitarinių koridorių maršrutuose. Todėl visuomenės saugumo sumetimais šiandien neatidarome humanitarinių koridorių“, – sakoma Ukrainos vicepremjerės Irynos Vereščuk pareiškime socialinėje žiniasklaidoje.

12:26 Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos prokuratūros sudarys tyrimo grupę karo nusikaltimams tirti

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos prokuratūros sudarys jungtinę tyrimo grupę karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui tirti.

Anot Lietuvos generalinės prokuratūros pranešimo, susitarimas dėl tokios grupės sudarymo pasirašytas penktadienį Lenkijoje, netoli sienos su Ukraina.

Jį pasirašė Lietuvos generalinė prokurorė Nida Grunskienė, Lenkijos teisingumo ministras ir generalinis prokuroras Zbigniewas Ziobro bei Ukrainos generalinė prokurorė Irina Venediktova.

Ši tyrimo grupė fiksuos, analizuos ir saugos duomenis apie nusikalstamas veikas, jų vykdytojus ir nukentėjusiuosius, kitaip padės Ukrainos prokurorams užtikrinti tinkamą karo nusikaltėlių baudžiamąjį persekiojimą.

12:10 Mariupolyje tebėra likę 160.000 gyventojų

Humanitarinę katastrofą patiriančiame Mariupolio uostamiestyje tebėra apie 160.000 gyventojų, o miesto meras Vadimas Boičenko ragina suorganizuoti visišką jų evakuaciją, rašo BBC. Gyventojai čia jau kurį laiką verčiasi be elektros, dujų ar vandens.

Meras teigė, kad prie miesto laukia 26 autobusai, pasirengę evakuacijai, tačiau Rusijos pajėgos nesutiko sukurti humanitarinių koridorių.

„Rusijos Federacija žaidžia su mumis“, – sakė V. Boičenko.

11:53 Italijos „Eni“ rubliais už dujas nemokės

Italijos „Eni“ jungiasi prie vis ilgėjančios eilės Europos energetikos bendrovių, viešai pareiškusių, kad neketina ar negali už rusiškas dujas mokėti rubliais, kaip to pageidauja Vladimiras Putinas.

Claudio Descalzi, Italijos energetikos bendrovės „Eni“ vadovas, pareiškė, kad jo valdoma bendrovė negali mokėti už rusiškas dujas rubliais, nes jų neturi.

„Rusijoje neturime jokio turto, neturime ten jokių projektų. Tačiau mes perkame rusiškas dujas. Jie paprašė už jas sumokėti rubliais. Mes negalime to padaryti, nes neturime rublių. Tai nenumatyta sutartyje, kurioje mokėjimai nurodyti eurais. Vienašališkai jos pakeisti negalima. Dėl tokio pakeitimo turi būti pasiektas susitarimas“, – sakė J. Descalzi, jį cituoja TASS.

Iki šiol tokią ar panašią poziciją yra viešai išsakiusi austrų OMV, Lenkijos PGNiG, Latvijos „Latvijas gaze“. „Ignitis grupės“ energijos išteklių prekybos ir tiekimo bendrovė „Ignitis“ teigė visai neketinanti pirkti dujų iš „Gazprom“.

11:45 KAM siūlo keliais šimtais didinti šauktinių skaičių

Vyriausybė šią savaitę svarstys Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymą keliais šimtais didinti į privalomąją karo tarnybą pakviečiamų jaunuolių skaičių.

Principinę kariuomenės struktūrą ir karių skaičių nustatančiame įstatyme siūloma numatyti, kad per metus į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą būtų pakviečiama nuo 3.400 iki 4.400 jaunuolių.

Dabar šis skaičius yra nuo 3.800 iki 4.000.

Anot KAM, dabartinis skaičius neatitinka kariuomenės poreikių, yra nepakankamas ir neleidžia lanksčiai planuoti bei užtikrinti savalaikio dalinių komplektavimo iš šauktinių karių. 

Taip pat siūloma daugiau kariūnų priimti į Generolo Jono Žemaičio karo akademiją. 

Anot projekto, kariūnų ribinius skaičius turėtų būti padidintas nuo 200 iki 440.

„Nustačius didesnį maksimalų leistiną ribinį kariūnų skaičių iki 440, kasmet į Lietuvos karo akademiją galima bus priimti iki 110 kariūnų ir užtikrinti krašto apsaugos sistemos personalo poreikius“, – teigiama aiškinamajame rašte.

11:24 Rusijos pigių skrydžių bendrovė „Pobeda“ sumažins savo „Boeing“ parką beveik perpus

Rusijos pigių skrydžių bendrovė „Pobeda“ – nacionalinės vežėjos „Aeroflot“ filialas – dėl sankcijų gerokai sumažins savo „Boeing“ parką, penktadienį pranešė Rusijos žiniasklaida.

„Pobeda“ sumažins savo „Boeing 737-800“ lėktuvų parką nuo 41 iki 25 vienetų dėl dalių trūkumo, pranešė naujienų agentūra „RIA Novosti“, remdamasi laikinai vadovo pareigas einančio Andrejaus Jurikovo laišku darbuotojams.

„Priėmėme strateginį sprendimą <...> išlaikyti skrydžių saugumą ir dėl mūsų bendros ateities sumažinsime orlaivių parką iki 25 vienetų“, – rašoma A. Jurikovo laiške, kurį pacitavo „RIA Novosti“.

Tą patį laišką pacitavo verslo leidiniai RBC ir „Komersant“.

Likę orlaiviai nebus naudojami skrydžiams iki metų pabaigos, tad atsarginių dalių bendrovei pakaks, „kol bus atkurtos prarastos tiekimo grandinės“, pridūrė A. Jurikovas.

11:22 Vokietija svarsto kurti naują priešraketinės gynybos sistemą

Vokietija svarsto kurti naują priešraketinės gynybos sistemą, kuri leistų numušti ilgojo nuotolio balistines raketas.

„Turime būti pasiruošę“, – šalies kanclerį Olafą Scholzą citavo „Deutche Welle“.

Naujoji priešraketinė sistema galėtų būti kuriama izraelietiškos „Arrow 3“ sistemos pagrindu, o kad tokie planai svarstomi sekmadienį patvirtino O. Scholzas. Toks skydas būtų naudojamas visos Vokietijos oro gynybai.

10:57 Turkijos prezidentas pasikalbėjo su V. Putinu

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį telefonu kalbėjosi su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. Turkijos prezidentūra tviteryje paskelbė, kad pokalbio metu „R. T. Erdoganas pažymėjo paliaubų tarp Rusijos ir Ukrainos, taikos įgyvendinimo ir humanitarinių sąlygų regione gerinimo svarbą.“

Kaip jau pranešta, pirmadienį Turkijoje turėtų prasidėti Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybos.  

10:37 Iš Rusijos pasitraukusioms kompanijoms – Ukrainos apdovanojimas 

Tarptautinėms bendrovėms, pasitraukusioms iš Rusijos rinkų, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis įteiks „Taikos apdovanojimą“, pranešė jo kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas

Pasak A. Jermako, pasitraukusios bendrovės „nusipelno ukrainiečių ir viso pasaulio žmonių pagarbos. Juk abejingumas ir tylėjimas yra bendrininkavimas“. 

„Mūsų tikslas – kad nė vienas centas nepapildytų šalies agresorės biudžeto“, – pridūrė jis.

A. Jermakas taip pat paragino kitas bendroves „teisingai pasirinkti“.

10:35 Apklausa: pusė Lietuvos gyventojų jungtųsi prie ginkluotos gynybos

52% Lietuvos gyventojų jungtųsi prie ginkluotos valstybės gynybos, jei šalį užpultų Rusija, o tarp karo prievolininkų – vyrų nuo 18 iki 55 metų amžiaus – šis rodiklis siekia 70%, rodo naujienų portalo „15min“ skelbiama apklausa.

10:28 Ukraina: atremtos atakos Donbase, sulaikomas puolimas netoli Kyjivo

Donecko ir Luhansko regionuose Ukrainos Jungtinės pajėgos per pastarąsias 24 valandas atrėmė penkias priešo atakas, skelbiama naujame šalies ginkluotųjų pajėgų pranešime.

Jame taip pat teigiama, kad Ukrainos pajėgų sutelkimas ir Kyjivo miesto gynybos priemonės sulaiko Rusijos karius, bandančius pralaužti gynybą iš šiaurės vakarų ir rytų, kad perimtų pagrindinių kelių ir gyvenviečių  kontrolę.

10:08 Iš Ukrainos pasitraukė per 3,8 mln. žmonių

Jungtinės Tautos pirmadienyje tviteryje skelbia, kad nuo Rusijos invazijos pradžios iš Ukrainos buvo priversti pasitraukti daugiau nei 3,8 mln. žmonių. Dar 6,5 mln. gyventojų į saugesnes vietoves persikėlė šalies viduje.

09:45 Raudonasis Kryžius vis dar negali patekti į Mariupolį

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas teigia, kad vis dar negali pristatyti jokios pagalbos į apgultą Mariupolį, nes reikalauja, kad Rusija ir Ukraina užtikrintų saugų judėjimą.

„Šalys turi būti garantai ir susitarti dėl saugaus judėjimo. Jos turi viešai paskelbti apie maršrutą ir suteikti pakankamai laiko žmonėms išvykti, – BBC sakė Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto atstovas Mattas Morisas. – Šiuo metu neturime komandos, galinčios ten patekti.“

Pasak jo, pagal tarptautinę humanitarinę teisę „žmonėms turi būti leista išvykti, bet jie neturi būti verčiami išvykti“. Daugelis Mariupolio gyventojų jau kelias savaites glaudžiasi rūsiuose, neturi maisto, vandens ir vaistų.

Ukraina kaltina Rusiją prievarta perkėlus tūkstančius civilių gyventojų iš nuniokoto miesto į Rusijos kontroliuojamas teritorijas. Rusija neigia bet kokią prievartą, tačiau pranešė apie evakuaciją su Rusijos palyda.

09:26 Lietuvoje registruota beveik 35.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruota beveik 35.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos, per 15.000 iš jų – nepilnamečiai, rodo pirmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.

Maždaug trečdalis atvykusių ukrainiečių registruota Vilniaus registracijos centre. Kiti registravosi Migracijos departamento teritoriniuose skyriuose, Klaipėdos, Kauno, Alytaus, Šiaulių ir Marijampolės registracijos centruose.

4.050 į Lietuvą atvykę karo pabėgėliai yra vaikai iki šešerių metų.

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 767 pabėgėliai, iš jų – 355 nepilnamečiai, tarp jų – 88 vaikai iki šešerių metų.

[infogram id="5e996643-e044-4e52-931c-0ff833635eb9" prefix="Oh0" format="interactive" title="Pabėgėliai iš Ukrainos"]

09:17 JK: Rusijos pajėgų išsidėstymas nepakitęs

Atnaujintoje informacijoje apie padėtį Ukrainoje Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija teigia, kad per pastarąsias 24 valandas Rusijos pajėgų dislokacija šalyje „reikšmingai nepasikeitė“.

Ji taip pat teigia, kad „prie nuolatinio logistikos trūkumo prisideda tebesitęsiantis Rusijos kariuomenės aktyvumo ir motyvacijos trūkumas bei agresyvi ukrainiečių kova“.

09:08 Ukrainiečiai architektai jau braižo Lietuvoje, bet virš rytojaus – debesys

Į Lietuvą atvykusius ukrainiečius darbuotojus jau graibsto architektų biurai, kuriems užsakymų ir toliau netrūksta. Vis dėlto dėl ateities projektų – nežinomybė ir laukimas.

Architektų rūmai jau kurį laiką registruoja Lietuvos architektūros, konstrukcijų ir inžinerijos įmones, galinčias priimti dirbti pasitraukusius iš Ukrainos specialistus. Kovo pabaigoje tokių įmonių buvo daugiau nei 80. Plačiau skaitykite čia

08:12 Lietuvoje daugėja prieglobsčio prašančių baltarusių ir rusų

Tęsiantis Rusijos karinei invazijai į Ukrainą, kovo mėnesį padaugėjo Baltarusijos ir Rusijos piliečių, pasiprašiusių prieglobsčio Lietuvoje, tačiau masinio jų atvykimo nefiksuojama, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.

Jo duomenimis, sausio mėnesį prieglobsčio Lietuvoje pasiprašė aštuoni Baltarusijos piliečiai, vasario – devyni, kovo – 35.

Pasak R. Liubajevo, sulaukta kelių prieglobsčio prašymų ir iš Rusijos Federacijos Kaliningrado srities atvykusių Rusijos piliečių.

„Tokių atvejų buvo ir vykstant tranzitiniam traukiniui, kai Rusijos piliečiai pasiprašė prieglobsčio, taip pat buvo atvejų, kai Rusijos piliečiai pasiprašė prieglobsčio kontrolės punktuose prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos“, – sakė R. Liubajevas.

08:10 Černobylio zonoje kilo naujų gaisrų

Uždaroje zonoje aplink nebeeksploatuojamą Černobylio atominę elektrinę, kurią yra užėmusios Rusijos pajėgos, kilo naujų gaisrų, pranešė ukrainiečių pareigūnai.

„Atskirties zonoje kilo didelių gaisrų, kurie gali turėti labai rimtų pasekmių“, – sekmadienį platformoje „Telegram“ pranešė Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk.

„Tačiau šiandien neįmanoma kontroliuoti ir visiškai užgesinti gaisrų, nes atskirties zoną yra užėmusios Rusijos okupacinės pajėgos“, – sakė ji.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) sekmadienį nurodė, kad dėl Černobylio ir kitų Ukrainos atominių elektrinių apsaugos priemonių „padėtis išliko nepakitusi“.

Jungtinių Tautų branduolinės energetikos priežiūros agentūra praėjusią savaitę sakė, kad miškų gaisrai aplink Černobylį didelio radiacinio pavojaus nekelia.

08:01 Kyjive atnaujinamas nuotolinis mokymas

Ukrainos sostinės Kyjivo moksleiviai pirmadienį gali vėl mokytis – atnaujinamos pamokos nuotoliniu būdu.

Kyjivo meras apie mokyklų atidarymą paskelbė sekmadienį, sakydamas, kad pamokos bus „labiau pritaikytos prie dabartinių sąlygų, naudojant įvairias švietimo platformas“.

Jungtinių Tautų duomenimis, dėl karo daugiau nei pusė Ukrainos vaikų turėjo palikti savo namus.

07:29 O. Scholzas: NATO nesiekia režimo pasikeitimo Rusijoje

Nepaisant Maskvos invazijos į Ukrainą, režimo pasikeitimas Rusijoje nėra NATO tikslas, sekmadienį pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, praėjus dienai po to, kai JAV prezidentas Joe Bidenas pavadino Vladimirą Putiną „skerdiku“, kuris „negali likti valdžioje“.

Tai „nėra nei NATO, nei JAV prezidento tikslas“, sakė O. Scholzas Vokietijos nacionaliniam televizijos kanalui ARD.

„Turėjau galimybę su juo ilgai pasikalbėti Baltuosiuose rūmuose, ir mes taip pat aptarėme šiuos klausimus“, – pridūrė jis.

06:56 Ukraina „Oskaruose“ pagerbta tylos minute

Per „Oskarų“ teikimo ceremoniją Holivudo garsenybės sekmadienį tylos minute išreiškė paramą „Ukrainos žmonėms, šiuo metu susiduriantiems su invazija, konfliktu ir žala savo pačių teritorijoje“.

„Nors kinas yra svarbus būdas išreikšti žmogiškumą konflikto metu, tikrovė ta, kad milijonams šeimų Ukrainoje reikia maisto, medicininės priežiūros, švaraus vandens ir skubios pagalbos“, – buvo rašoma skaidrėse, rodytose per apdovanojimų ceremoniją.

„Ištekliai yra riboti, o mes, kaip pasaulinė bendruomenė, galime padaryti daugiau“, – priduriama jose.

06:52 Slavutyčiaus meras: Rusijos kariai pasitraukė iš miesto

Pranešama, kad Rusijos pajėgos paliko šalia Černobylio elektrinės esantį Slavutyčiaus miestą, kurį buvo užėmusios.

Remiantis „Reuters“ pranešimu, meras Jurijus Fomičevas pirmadienį internete paskelbtame vaizdo įraše teigia, kad Rusijos kariai baigė darbą, „kurį buvo užsibrėžę atlikti“, ir paliko Slavutyčiaus miestą.

„Jie patikrino miestą, šiandien baigė tą daryti ir išvažiavo iš miesto. Dabar mieste jų nėra“, – vaizdo įraše kalbėjo meras.

Šeštadienį Rusijos pajėgos perėmė Slavutyčiaus, kuriame gyvena daug Černobylio AE darbuotojų, kontrolę ir trumpam sulaikė merą.

Protestuodami prieš Rusijos okupaciją į gatves su vėliavomis išėjo šimtai vietos gyventojų.

06:14 Žalą Ukrainos infrastruktūrai vertina 63 mlrd. USD

Remiantis nauju Kyjivo ekonomikos mokyklos vertinimu, karas Ukrainoje padarė daugiau nei 63 mlrd. USD žalos šalies infrastruktūrai.

Skaičiuojama, kad mažiausiai 4.431 gyvenamasis pastatas buvo apgadintas, sugriautas arba užgrobtas, taip pat 92 gamyklos ir sandėliai bei 378 mokyklos.

Be to, buvo sunaikinta, apgadinta ar užgrobta 12 oro uostų, 7 šiluminės jėgainės ar hidroelektrinės.

Vertinime pažymima, kad nuo kovo 17 d., kai buvo paskelbtas ankstesnis paskaičiavimas, iš viso patirta žalos už 3,5 mlrd. USD.

05:37 Įsilaužė į „Rossija-1“ valdančią kompaniją

„Anonymous“ programišiai paskelbė įsilaužę į Rusijos valstybinę televizijos ir radijo bendrovę, kurios pagrindinis kanalas yra „Rossija-1“. Jame dirba žinomiausi Kremliaus propagandistai, kaip Vladimiras Solovjovas, Olga Skabejeva. Netrukus žadama paviešinti gautus duomenis.

05:30 Ukraina: dvi taktinės grupės atitrauktos iš Kyjivo regiono į Baltarusiją

Rusija buvo priversta atitraukti dalį pajėgų iš Kyjivo regiono, patyrusi didelių nuostolių, teigia Ukrainos kariuomenės generalinis štabas.

Atnaujintame pranešime apie kovas Generalinis štabas nurodė, kad dvi Rusijos kariuomenės bataliono taktinės grupės buvo atitrauktos į Baltarusiją, o tai, pasak jo, būdinga daliniams, patyrusiems „didelių nuostolių“.

Be to, atnaujintoje informacijoje pažymima, kad iš Rusijos į Ukrainą judančių dalinių intensyvumas „gerokai sumažėjo“.

Tuo metu Ukrainos oro pajėgos skelbia, kad per parą buvo sunaikinti keturi Rusijos lėktuvai, sraigtasparnis, du bepiločiai orlaiviai ir dvi sparnuotosios raketos.

05:29 J. Bidenas neigia raginęs keisti režimą Rusijoje

„Ne“ – taip žurnalistams atsakė JAV prezidentas Joe Bidenas, paklaustas, ar ragina keisti režimą Rusijoje.

Šeštadienį sakydamas kalbą Lenkijos sostinėje Varšuvoje jis teigė, kad V. Putinas „negali likti valdžioje“.

Vėliau Baltieji rūmai suskubo patikslinti, kad Vašingtonas nesiekia „pakeisti režimo“ Maskvoje. 

Į J. Bideno žodžius sureagavo Kremlius, sakydamas, kad „tai sprendžia ne Bidenas – Rusijos prezidentą renka rusai“.

J. Bideno komentaras sukėlė tam tikrą JAV sąjungininkų susirūpinimą, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas perspėjo, kad žodinis eskalavimas gali užkirsti kelią pastangoms tarpininkauti siekiant paliaubų.

05:26 Turkijoje turėtų prasidėti derybos

Ukraina pranešė, kad antrasis derybų tarp Kijevo ir Maskvos ratas prasidės Turkijoje nuo pirmadienio.

„Šiandien per dar vieną vaizdo ryšio priemonėmis surengtą derybų ratą buvo nuspręsta kitą asmeninį dviejų delegacijų derybų ratą surengti Turkijoje kovo 28–30 dienomis“, – socialiniame tinkle „Facebook“ sekmadienį vakare parašė Ukrainos derybininkas ir politikas Davydas Arachamija.

Pagrindinis Rusijos derybininkas Vladimiras Medinskis patvirtino būsimas derybas su Ukraina, tačiau nurodė kiek kitokį terminą, sakydamas, kad jos prasidės antradienį ir baigsis trečiadienį.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad kitame derybų su Rusija etape jo prioritetai – suverenitetas ir teritorinis vientisumas.

„Veiksmingos saugumo garantijos yra būtinos“, – sakė jis.

„Akivaizdu, kad mūsų tikslas yra taika ir kuo greitesnis grįžimas prie normalaus gyvenimo mūsų šalyje“, – teigia V. Zelenskis.

Ukrainos vadovas sako, kad yra pasirengęs diskutuoti dėl neutralaus statuso, kuris yra pagrindinis nesutarimų su Rusija objektas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Mirė žurnalistas, rašytojas Laimonas Tapinas

Šeštadienį eidamas 78-uosius metus mirė žurnalistas, rašytojas, kino istorikas ir kritikas Laimonas Tapinas.

Laisvalaikis
08:38
Dėl bėgimo varžybų sostinėje bus ribojamas eismas, numatyti viešojo transporto pakeitimai

Dėl bėgimo varžybų „We run Vilnius“ sostinėje sekmadienį bus ribojamas eismas, numatyti viešojo transporto...

Laisvalaikis
08:27
E. prekyba rieda nuo kalniuko, bendrą prekybos lėtėjimą veikia infliacija Premium

Per balandį mažmeninės prekybos įmonių apyvarta sumažėjo 1,7%, o maitinimo ir gėrimų teikimo įmonių apyvarta...

Prekyba
07:30
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja 3

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Tinkamiausiais kandidatais vadovauti LVAT pripažinti S. Žalimienė ir G. Kryževičius

Tinkamiausiais kandidatais į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininko pareigas...

Verslo aplinka
2022.05.28
Šiuo metu neveikia apie 35% Ukrainos ekonomikos

Rusija Ukrainoje sunaikino daugiau nei 25.000 km kelių, kelis šimtus tiltų ir 12 oro uostų. Taip pat...

Verslo aplinka
2022.05.28
Ispanija Latvijai siunčia raketų ir papildomų karių

Ispanija pasiųs raketų „žemė-oras“ bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje,...

Verslo aplinka
2022.05.28
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

Verslo aplinka
2022.05.28
P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė 1

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

Verslo aplinka
2022.05.28
A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
2022.05.28
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 8

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Verslo aplinka
2022.05.28
Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Verslo aplinka
2022.05.28
Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.05.28
O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Verslo aplinka
2022.05.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku