Vokietija neleido Estijai perduoti haubicų Ukrainai

Publikuota: 2022-01-21
Atnaujinta 2022-01-22 00:48
Reichstagas. Michaelio Probsto (AP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Reichstagas. Michaelio Probsto (AP/„Scanpix“) nuotr.

Vokietija neleido Estijai suteikti karinės paramos Ukrainai, neišduodami leidimo atlikti sandorio dėl vokiškos kilmės 122 milimetrų haubicų perdavimo.

Kitaip nei Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Baltijos šalys, Nyderlandai ir Turkija, Vokietijos vyriausybė nesutiko išduoti leidimo letalios ginkluotės perdavimo Kijevui sandoriui atlikti, penktadienio vakarą pranešė „The Wall Street Journal“.

Berlynas nesutinka dėl artilerijos sistemų perdavimo, nes ginkluotė yra kilusi iš Vokietijos, o tai leidiniui patvirtino tiek Estijos, tiek Vokietijos pareigūnai.

„Vokietijoje yra labai daug abejonių dėl (ginklų – VŽ) perdavimo mums“, – interviu leidiniui sakė Oleksijus Reznikovas, Ukrainos gynybos ministras. Vokietijos pareigūnai teigia, kad taip yra dėl jų ilgalaikės ginklų neperdavimo į įtemptus regionus politikos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Pagrindinis principas kalbant apie ginklų eksportą visada yra toks pat – ar jie keliautų tiesiogiai iš Vokietijos, ar būtų kilę iš trečiųjų šalių – jokio leidimo nėra suteikta, – Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai sakė žurnalui, – proceso sprendimo baigtis nėra žinoma“.

Kristo Enn Vaga, Estijos gynybos ministro patarėjas tvirtina, kad vyriausybė toliau bando įtikinti Vokietiją leidimą išduoti. „Tikimės, kad gausime leidimą, – sakė patarėjas, – Estija rodo, kad stengiasi padėti Ukrainai praktinėmis priemonėmis taip, kaip gali“.

Ukrainos pareigūnai teigia, kad bet kokia parama yra desperatiškai reikalinga ir kad leidimai Estijai perduoti vokiškos kilmės artilerijos sistemas galėtų tapti precedentu ir kitais atvejais perduodant tokią ginkluotę.

Kaip rašo „The Wall Street Journal“, net jei pačios artilerijos sistemos neįneštų lemiamo pokyčio mūšio lauke, Vokietijos atsisakymas Kremliaus gali būti suprastas kaip dar vienas skilties Vakaruose signalas.

Haubicos, dėl kurių perdavimo kilo klausimas, buvo dislokuotos Rytų Vokietijoje, po susivienijimo atiteko Vokietijai, vėliau buvo parduotos Suomijai, kuri pati pardavė jas Estijai 2009 metais. Šias sistemas Estija ir norėjo perduoti Ukrainai.

Kaip sausio pradžioje pranešė „Euractiv“, Estija metų pradžioje svarstė kartu su „Javelin“ sistemomis Ukrainai perduoti ir 122 milimetrų haubicų pabūklų. Kadangi leidimus eksportui suteikia ginkluotės kilmės šalis, JAV suteikus leidimą „Javelin“ raketos bus perduotos, tačiau Berlynas perdavimą stabdo. Suomijos pareigūnai savo sprendimą teigia priimsiantys po Vokietijos verdikto.

NATO atmetė Rusijos reikalavimus, galimi tolimesni pokalbiai

Kiek anksčiau pranešta, kad JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį Ženevoje susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Pokalbis baigėsi kiek anksčiau nei planuota, po pusantros valandos.

Po abiejų pareigūnų atskirai surengtų spaudos konferencijų paaiškėjo, kad kitą savaitę Vašingtonas Kremliui pateiks savo rašytinį atsakymą į Rusijos jau anksčiau pateiktus reikalavimus ir pristatys savo susirūpinimą keliančius klausimus. Po šio susitikimo paskelbta apie kitą savaitę ketinamą surengti JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos lyderio Vladimiro Putino tęsiant diplomatines pastangas rasti išeitį. A. Blinkenas pabrėžė, kad rašytiniame atsakyme nebus svarstomi jokie kertiniai reikalavimai dėl Ukrainos ar šalių prisijungimo prie bloko nebus aptariami.

NATO penktadienį atmetė Rusijos reikalavimą, kad Aljansas išvestų pajėgas iš savo pietrytinių narių Bulgarijos ir Rumunijos.

„NATO neišsižadės mūsų gebėjimo saugoti ir ginti vieniems kitus, įskaitant pajėgų buvimą Aljanso rytinėje dalyje. Rusijos reikalavimai sukurtų pirmos ir antros klasės NATO nares, o mes su tuo negalime sutikti“, – pareiškė NATO atstovė Oana Lungescu.

Penktadienį, prieš svarbias Rusijos ir JAV derybas Ženevoje, Maskva paragino „išvesti užsienio pajėgas, techniką ir ginkluotę“ iš šalių, kurios iki 1997 metų nepriklausė NATO.

Antony Blinkeno, JAV Valstybės sekretoriaus ir Sergejaus Lavrovo, Rusijos užsienio reikalų ministro susitikimas Ženevoje. Alexo Brandono (POOL/AFP/„Scanpix“) nuotr.
Antony Blinkeno, JAV Valstybės sekretoriaus ir Sergejaus Lavrovo, Rusijos užsienio reikalų ministro susitikimas Ženevoje. Alexo Brandono (POOL/AFP/„Scanpix“) nuotr.

„Tarp jų yra Bulgarija ir Rumunija“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime, išskiriant šias dvi buvusias Varšuvos pakto sąjungininkes, įstojusias į Aljansą 2004 metais.

Pasak Bukarešto, NATO karių dislokavimas sąjunginėse valstybėse yra „visiškai gynybinė reakcija į vis agresyvesnį Rusijos elgesį rytinėse apylinkėse... šiuo metu intensyvėjantį, nepaisant NATO pastangų užmegzti konstruktyvų dialogą“.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen vėlų penktadienio vakarą „Twitter“ paskyroje paskelbė apie turėtą pokalbį su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir patikino jį, kad Europos Sąjunga tvirtai palaiko Ukrainą.

„Aptarėme susiklosčiusią saugumo situaciją, – rašoma EK pirmininkės žinutėje, – ES yra pasiruošusi suteikti papildomą finansinę paramą Ukrainai ir stiprinti bendradarbiavimą energetikoje“.

Kaip savo „Twitter“ paskyroje pranešė „The Guardian“ žurnalistas Luke'as Hardingas, Jungtinės Karalystės parlamento narių delegacija penktadienį grįžo iš vizito Ukrainoje, kurio metu lankėsi prie demarkacinės zonos su separatistais Donecko regione.

Anksčiau apie vizitą neskelbta dėl saugumo priežasčių. Britų parlamento delegacija apžiūrėjo padėtį netoli Avdijivkos miesto pafrontėje ir buvo priartėję apie 100 metrų atstumu iki separatistų pozicijų.

Leiboristas Chrisas Bryantas teigė, kad visi vykę delegacijos nariai priėjo vieningos nuomonės, kad „Rusijos agresija nebūtų sėkminga“. Anot jo, buvo aišku, kad ataka sulauktų „didžiulio pasipriešinimo ir daugybės rusų aukų“.

Anot C. Bryanto, Ukrainos kariuomenės vadovybė mano, jog egzistuoja keturių savaičių optimalių veiksmų galimybių langas iš Rusijos pusės.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Teismas per Rusijos URM M. Gorbačiovui išsiuntė Sausio 13-osios įvykių ieškinio dokumentus

Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusią savaitę Rusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė Sausio...

V. Zelenskis: išlaisvinti iš „Azovstal“ evakuotus karius prireiks laiko

Daugiau kaip 260 pulko „Azov“ ir kitų Ukrainos pajėgų dalinių karių, atkakliai gynusių „Azovstal“...

Kabeliai - labai svarbus vėjo jėgainių parko patikimumo rodiklis Verslo tribūna

Pernai spalį Ekonomikos reikalų ir susisiekimo ministerija žiniasklaidos ir tyrimų bendrovei „Kantar“ užsakė...

Pramonė
06:30
Norint eksporto, reikia inovacijų Verslo tribūna

Kitąmet trisdešimties metų jubiliejų minėsianti UAB „Henris“ iš Šiaulių jau daugelį metų garsėja kaip solidus...

Inovacijos
06:20
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna 2

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
06:00
Prekybininkams ir tiekėjams – nauja darbų lavina: pokyčiai konkurencijos teisėje koreguos sutartis Premium

Europos Komisija (EK) patvirtino naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams, kurios pakeis...

Prekyba
05:45
Ukrainos karo pamokos: atėjo metas žaliosios energijos proveržiui Verslo tribūna

Dėl prasidėjusio karo Ukrainoje Europos Sąjunga (ES) pasiryžo dar labiau skatinti žaliosios energijos...

Pramonė
05:00
Vengrijos premjeru prisaikdintas V. Orbanas kritikuoja „savižudiškus“ Vakarus

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, balandį didele persvara laimėjęs rinkimus, pirmadienį buvo oficialiai...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES ministrams nepavyko susitarti dėl 6-ojo sankcijų Rusijai paketo 4

ES užsienio reikalų ministrams pirmadienį nepavyko susitarti dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo, per spaudos...

Verslo aplinka
2022.05.16
R. T. Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO 9

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria Suomijos ir...

Verslo aplinka
2022.05.16
E. Macronas paskyrė E. Borne naująja Prancūzijos premjere

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį paskyrė darbo ministrę Elisabeth Borne naująja šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
ES dėl rusiškos naftos embargo pasirengusi nutiesti naftotiekį į Vengriją

Europos Sąjunga (ES) pasirengusi finansuoti naftotiekio į Vengriją tiesimą – tai dar vienas bandymas įtikinti...

Verslo aplinka
2022.05.16
MC20 Cielo: pristatome naujojo Maserati spyder vardą Verslo tribūna

Modena, 2022 m. gegužės 16 d. – Maserati jau pasiruošė dar vieno naujo modelio pristatymui: tai visiškai...

Greitųjų COVID-19 testų byloje teismas valstybės naudai priteisė daugiau kaip 4 mln. Eur 5

Lietuvos apeliacinis teismas nustatė, kad už greituosius koronaviruso testus buvo permokėta, ir dviem...

Verslo aplinka
2022.05.16
Švedijos premjerė: sieksime narystės NATO drauge su Suomija

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson pirmadienį paskelbė, kad Švedija kartu su Suomija sieks...

Verslo aplinka
2022.05.16
V. Putinas: Suomijos ir Švedijos stojimas į NATO – ne grėsmė, bet karinės infrastruktūros plėtra gali „sukelti atsaką“ 1

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad nors Maskva Suomijos ir Švedijos sprendimo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Finansų ministrė neatmeta, kad rudenį vėl gali būti tikslinamas biudžetas

Finansų ministerija šių metų rudenį gali siūlyti dar kartą tikslinti valstybės biudžetą, jei šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
Infografika: Rusijos karo Ukrainoje nuostoliai infrastruktūrai Premium

Remiantis gegužės 10 d. duomenimis, Rusijos sukelto karo Ukrainoje tiesioginiai nuostoliai šalies...

Verslo aplinka
2022.05.16
EK naujausioje prognozėje karpo ES ir Lietuvos ekonomikos augimą

Europos Komisija (EK) savo pavasario ekonomikos augimo prognozėje sumažino ES, taip pat Lietuvos augimo...

Verslo aplinka
2022.05.16
Kompromiso dėl partnerystės siekiantys politikai siūlo įteisinti civilinę sąjungą

Antrą kartą tos pačios lyties santykius šią kadenciją siekiantys įteisinti parlamentarai parengė projektą,...

Verslo aplinka
2022.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku