A. Blinkenas: tai nebuvo derybos, o apsikeitimais nuomonėmis ir nuogąstavimais

Publikuota: 2022-01-21
Atnaujinta 2022-01-21 17:19
  • S. Lavrovas ir A. Blinkenas susitiko paskutinės minutės deryboms dėl Rusijos kurstomos įtampos prie Ukrainos sienų.
  • Susitikimas baigėsi anksčiau nei numatyta
  • Vašingtonas kitą savaitę parengs rašytinį atsaką Maskvai į jos reikalavimus ir išreikš savo nuogąstavimus dėl Europos saugumo
  • Neatmetama galimybė, kad abi pusės susitiks dar vienam derybų etapui
  • A. Blinkenas teigia, kad Rusijos agresijos Ukrainoje atveju NATO stiprins savo Rytinį sparną

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį Ženevoje susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Pokalbis baigėsi kiek anksčiau nei planuota, po pusantros valandos. Po abiejų pareigūnų atskirai surengtų spaudos konferencijų paaiškėjo, kad kitą savaitę Vašingtonas Kremliui pateiks savo rašytinį atsakymą į Rusijos jau anksčiau pateiktus reikalavimus ir pristatys savo susirūpinimą keliančius klausimus. Abi pusės neatmetė galimybės, kad susitiks dar kartą.

Pranešimas atnaujintas A. Blinkeno citata. 

Aukšto rango pareigūnų derybos prasidėjo šiek tiek po 11 val. Ženevos (12 val. Lietuvos laiku) ant ežero kranto įsikūrusiame prabangiame viešbutyje „President Wilson“. Dar prieš prasidedant pokalbiams skelbta, kad susitikimas nebus ilgas, greičiausiai truks kiek daugiau nei dvi valandas, tačiau jis truko pusantros valandos. Bendra spaudos konferencija nesurengta, bet politikai susitiko su žurnalistais atskirai. Pirmasis pasisakė S. Lavrovas, A. Blinkeno spaudos konferencija prasidėjo baigus kalbėti S. Lavrovui. 

Rusijos užsienio reikalų ministras nurodė, kad susitikimas su A. Blinkenu buvo „tarpinis“. Anot Rusijos URM vadovo, Maskva kitą savaitę tikisi raštu pateikto atsakymo į Rusijos „saugumo reikalavimus“ . 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Kitą savaitę JAV sutiko pristatyti rašytinius atsakymus į Rusijos reikalavimus“ ,– po susitikimo sakė S. Lavrovas.

Rusijos užsienio reikalų ministras teigė, kad nereikėtų skubėti, tačiau „V. Putinas visada yra pasirengęs susitikti su Joe Bidenu, JAV prezidentu“.

VŽ primena, kad mainais į deeskalavimą Kremlius reikalauja „teisinių garantijų“, kad Vakarų šalių karinis blokas nesiplės į Rytus, tuo metu NATO sako, kad jos durys atviros visoms įstoti pageidaujančioms ir kriterijus atitinkančioms šalims.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino vyriausybės praeitą mėnesį Vakarams pateiktuose projektuose yra reikalavimai nepriimti naujų narių, tokių kaip Ukraina, Sakartvelas ar Suomija, apriboti pajėgų dislokavimą buvusių sovietinio bloko šalių, įstojusių į NATO po Šaltojo karo, teritorijose, nesteigti naujų JAV karinių bazių buvusiose sovietinėse respublikose.

S. Lavrovas penktadienio spaudos konferencijoje kaip jau ne kartą pakartojo, kad Maskva niekada negrasino Ukrainos žmonėms ir pridūrė, kad Rusijos „problemos dėl saugumo Europoje susijusios ne tik išskirtinai su Ukraina ir Europos saugumo negalima susiaurinti tik iki Ukrainos klausimo“.

S. Lavrovas po susitikimo su A. Blinkenu pareiškė, kad Vakarus šiuo metu yra ištikusi „isterija“, o Europos Sąjungoje yra „rusofobų“.  Šiandienos pokalbius A. Lavrovas apibūdino kaip „konstruktyvius ir naudingus“. Tiesa, pridūrė, kad iš amerikiečių pusės nieko naujo neišgirdo. 

A. Blinkenas: mes pateiksime savo nuogąstavimus 

Savo ruožtu A. Blinkenas penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje dar kartą pakartojo JAV tvirtą paramą Ukrainos suverenitetui ir pridūrė, kad penktadienio susitikimas nebuvo derybos, o pokalbis. 

„Aš dar kartą pakartojau S. Lavrovui, kad, jeigu Rusija peržengs Ukrainos sieną, tai jos laukia griežtos ir tvirtos sankcijos“, – teigė A. Blinkenas. 

JAV bet kokį Rusijos pajėgų įvedimą į Ukrainą laikytų įsiveržimu, nepriklausomai nuo jo masto, ir Vašingtono bei jo sąjungininkų atsakas tokiu atveju būtų galingas, penktadienį patikslino A. Blinkenas. 

„Aiškiai leidome suprasti, kad bet koks Ukrainos sieną kirtusių Rusijos pajėgų kiekis bus laikomas įsiveržimus, ir jis sulauks JAV, mūsų partnerių ir sąjungininkų greito, griežto ir vieningo atsako“ – sakė amerikiečių diplomatijos vadovas.

A. Blinkenas nurodė, kad jis grįžta į Vašingtoną jau šiandien konsultacijoms su J. Bidenu ir Europos sąjungininkais. A. Blinkenas patvirtino, kad Vašingtonas atsakys į reikalavimus Maskvai, tačiau išdėstys savo susirūpinimą dėl saugumo Europoje keliančius klausimus ir pasiūlys „idėjų“.

„Rusija taip pat turi atsakyti į mūsų susirūpinimą“,– teigė A. Blinkenas.

Anot A. Blinkeno, jeigu Rusija įsiverš į Ukrainą, tai NATO stiprins savo Rytinį flangą. JAV valstybės sekretorius teigė, kad tai irgi buvo labai aiškiai išdėstyta S. Lavrovui. A. Blinkenas teigė, kad šiuo metu su NATO partneriais dėliojami tokio sprendimo planai.

„Rusija šiuo metu gali pasirinkti arba diplomatinį kelią, arba konflikto kelią“,– penktadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Blinkenas.

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras. Alexo Brandono („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras. Alexo Brandono („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr. 

A. Blinkenas taip pat nurodė, kad artimiausiu metu po to, kai Rusijai bus pristatytas Vašingtono parengtas dokumentas turėtų įvykti dar vienas abiejų pusių susitikimas. Kol kas manoma, kad dar kartą susitiktų A. Blinkenas ir S. Lavrovas, o jeigu susitikimas būtų produktyvus, tai dar kartą pasimatyti galėtų ir V. Putinas bei J. Bidenas.

JAV valstybės sekretorius pabrėžė, kad šiandienos susitikimas buvo ne derybos, bet apsikeitimas „idėjomis ir nuogąstavimais“.

Situaciją eskaluoja 

Kol kas Maskva suintensyvino eskalaciją prie Ukrainos sienos ir pradėjo karinius manevrus Baltarusijoje, kuri taip pat ribojasi su Ukraina. 

Penktadienį pranešta, kad Rusija į Baltarusiją siunčia du priešlėktuvinės gynybos sistemų S-400 „Triumf“ divizionus iš Tolimųjų Rytų. Rusija šiuos savo veiksmus vadina „pratybomis“, tačiau Vašingtonas tai neigia. 

JAV Valstybės departamentas pabrėžė, kad Rusijos pajėgų judėjimas Baltarusijoje „nėra nei pratybos, nei įprastas pajėgų judėjimas. Tai yra jėgos demonstravimas, kuris turėtų sukurti netikrą pretekstą Rusijos invazijai į Ukrainą“.

Vakarai Maskvą atgrasyti nuo agresyvių veiksmų bando perspėdami apie laukiančias griežčiausias kada nors taikytas sankcijas.

A. Blinkenas ketvirtadienį derino JAV poziciją su Europos lyderiais Berlyne. Vokietija neatmeta galimybės, kad Rusijai įsiveržus į Ukrainą žlugtų ir dujotiekio projektas „Nord Stream 2“. 

Nediskutuotini reikalavimai

Maskva nori, kad NATO užsienio kariai paliktų Rumuniją ir Bulgariją, keldama saugumo reikalavimus JAV vadovaujamam aljansui, penktadienį dar prieš Rusijos ir JAV derybas Ženevoje pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Rusija nori „užsienio pajėgų, techninės įrangos ir ginklų atitraukimo“ iš šalių, kurios iki 1997 metų nebuvo NATO narės, įskaitant Bulgariją ir Rumuniją, sakoma ministerijos pranešime, paminint dvi buvusio Varšuvos pakto nares, į NATO įstojusias 2004 metais.

Rumunijoje rotacijos pagrindu yra dislokuota maždaug 1.000 amerikiečių, 140 italų ir kelios dešimtys lenkų karių.

Bulgarija yra sudariusi susitarimą su JAV dėl iki 5.000 karių rotavimo. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
A. Dulkys PSO asamblėjoje susitiko su Taivano viceministre

Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministras, dalyvauja sekmadienį prasidėjusioje Pasaulio sveikatos...

Verslo aplinka
2022.05.22
Varšuva ir Kyjivas sutarė dėl bendros šalių sienų kontrolės

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, ir Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, susitarė pasirašyti...

Verslo aplinka
2022.05.22
Prancūzija: Ukraina į ES įstos po 15–20 metų 8

Clement'as Beaune'as, Prancūzijos Europos reikalų ministras, sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos siekis įstoti...

Verslo aplinka
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 11

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Būsimasis Australijos premjeras žada didesnį dėmesį skirti klimato kaitai

Anthony Albanese'is, būsimasis Australijos ministras pirmininkas, skubantis iki svarbaus viršūnių susitikimo...

Verslo aplinka
2022.05.22
Maskva neatmeta ukrainiečių belaisvių iškeitimo į V. Medvedčuką

Maskva svarstys galimybę iškeisti Ukrainos pulko „Azov“ belaisvius į Viktorą Medvedčuką – prokremlišką...

Verslo aplinka
2022.05.22
„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
2022.05.22
Australijos premjeras S. Morrisonas pripažino pralaimėjęs rinkimus

Australijos premjeras Scottas Morrisonas šeštadienį pripažino pralaimėjęs nacionalinius rinkimus po sunkaus...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Zelenskis: Ukrainai reikia ES kandidatės statuso, o ne kompromisų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis turi tapti visateise...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Stiprindama gynybą, Albanija įsigijo prieštankinių raketų „Javelin“

Albanijos gynybos ministras šeštadienį pranešė, kad Vakarų Balkanų šalis pasirašė sutartį su JAV bendrove...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 14

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Statyba ir NT
2022.05.21
Prezidentas pasirašė patikslintą biudžetą, kritikuoja antiinfliacinių priemonių tempą

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių...

Verslo aplinka
2022.05.21
Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. USD (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.21
A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Verslo aplinka
2022.05.21
Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“ 2

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Verslo aplinka
2022.05.21
Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais 3

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Kremliaus agresija
2022.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku