S. Lavrovas ir A. Blinkenas susitiko paskutinės minutės deryboms dėl Rusijos kurstomos įtampos prie Ukrainos sienų.
Susitikimas baigėsi anksčiau nei numatyta
Vašingtonas kitą savaitę parengs rašytinį atsaką Maskvai į jos reikalavimus ir išreikš savo nuogąstavimus dėl Europos saugumo
Neatmetama galimybė, kad abi pusės susitiks dar vienam derybų etapui
A. Blinkenas teigia, kad Rusijos agresijos Ukrainoje atveju NATO stiprins savo Rytinį sparną
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį Ženevoje susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Pokalbis baigėsi kiek anksčiau nei planuota, po pusantros valandos. Po abiejų pareigūnų atskirai surengtų spaudos konferencijų paaiškėjo, kad kitą savaitę Vašingtonas Kremliui pateiks savo rašytinį atsakymą į Rusijos jau anksčiau pateiktus reikalavimus ir pristatys savo susirūpinimą keliančius klausimus. Abi pusės neatmetė galimybės, kad susitiks dar kartą.
Pranešimas atnaujintas A. Blinkeno citata.
Aukšto rango pareigūnų derybos prasidėjo šiek tiek po 11 val. Ženevos (12 val. Lietuvos laiku) ant ežero kranto įsikūrusiame prabangiame viešbutyje President Wilson. Dar prieš prasidedant pokalbiams skelbta, kad susitikimas nebus ilgas, greičiausiai truks kiek daugiau nei dvi valandas, tačiau jis truko pusantros valandos. Bendra spaudos konferencija nesurengta, bet politikai susitiko su žurnalistais atskirai. Pirmasis pasisakė S. Lavrovas, A. Blinkeno spaudos konferencija prasidėjo baigus kalbėti S. Lavrovui.
Rusijos užsienio reikalų ministras nurodė, kad susitikimas su A. Blinkenu buvo tarpinis. Anot Rusijos URM vadovo, Maskva kitą savaitę tikisi raštu pateikto atsakymo į Rusijos saugumo reikalavimus .
Kitą savaitę JAV sutiko pristatyti rašytinius atsakymus į Rusijos reikalavimus , po susitikimo sakė S. Lavrovas.
Rusijos užsienio reikalų ministras teigė, kad nereikėtų skubėti, tačiau V. Putinas visada yra pasirengęs susitikti su Joe Bidenu, JAV prezidentu.
VŽ primena, kad mainais į deeskalavimą Kremlius reikalauja teisinių garantijų, kad Vakarų šalių karinis blokas nesiplės į Rytus, tuo metu NATO sako, kad jos durys atviros visoms įstoti pageidaujančioms ir kriterijus atitinkančioms šalims.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino vyriausybės praeitą mėnesį Vakarams pateiktuose projektuose yra reikalavimai nepriimti naujų narių, tokių kaip Ukraina, Sakartvelas ar Suomija, apriboti pajėgų dislokavimą buvusių sovietinio bloko šalių, įstojusių į NATO po Šaltojo karo, teritorijose, nesteigti naujų JAV karinių bazių buvusiose sovietinėse respublikose.
S. Lavrovas penktadienio spaudos konferencijoje kaip jau ne kartą pakartojo, kad Maskva niekada negrasino Ukrainos žmonėms ir pridūrė, kad Rusijos problemos dėl saugumo Europoje susijusios ne tik išskirtinai su Ukraina ir Europos saugumo negalima susiaurinti tik iki Ukrainos klausimo.
S. Lavrovas po susitikimo su A. Blinkenu pareiškė, kad Vakarus šiuo metu yra ištikusi isterija, o Europos Sąjungoje yra rusofobų. Šiandienos pokalbius A. Lavrovas apibūdino kaip konstruktyvius ir naudingus. Tiesa, pridūrė, kad iš amerikiečių pusės nieko naujo neišgirdo.
A. Blinkenas: mes pateiksime savo nuogąstavimus
Savo ruožtu A. Blinkenas penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje dar kartą pakartojo JAV tvirtą paramą Ukrainos suverenitetui ir pridūrė, kad penktadienio susitikimas nebuvo derybos, o pokalbis.
Aš dar kartą pakartojau S. Lavrovui, kad, jeigu Rusija peržengs Ukrainos sieną, tai jos laukia griežtos ir tvirtos sankcijos, teigė A. Blinkenas.
JAV bet kokį Rusijos pajėgų įvedimą į Ukrainą laikytų įsiveržimu, nepriklausomai nuo jo masto, ir Vašingtono bei jo sąjungininkų atsakas tokiu atveju būtų galingas, penktadienį patikslino A. Blinkenas.
Aiškiai leidome suprasti, kad bet koks Ukrainos sieną kirtusių Rusijos pajėgų kiekis bus laikomas įsiveržimus, ir jis sulauks JAV, mūsų partnerių ir sąjungininkų greito, griežto ir vieningo atsako sakė amerikiečių diplomatijos vadovas.
A. Blinkenas nurodė, kad jis grįžta į Vašingtoną jau šiandien konsultacijoms su J. Bidenu ir Europos sąjungininkais. A. Blinkenas patvirtino, kad Vašingtonas atsakys į reikalavimus Maskvai, tačiau išdėstys savo susirūpinimą dėl saugumo Europoje keliančius klausimus ir pasiūlys idėjų.
Rusija taip pat turi atsakyti į mūsų susirūpinimą, teigė A. Blinkenas.
Anot A. Blinkeno, jeigu Rusija įsiverš į Ukrainą, tai NATO stiprins savo Rytinį flangą. JAV valstybės sekretorius teigė, kad tai irgi buvo labai aiškiai išdėstyta S. Lavrovui. A. Blinkenas teigė, kad šiuo metu su NATO partneriais dėliojami tokio sprendimo planai.
Rusija šiuo metu gali pasirinkti arba diplomatinį kelią, arba konflikto kelią, penktadienį spaudos konferencijos metu sakė A. Blinkenas.
Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras. Alexo Brandono (Reuters / Scanpix) nuotr.
A. Blinkenas taip pat nurodė, kad artimiausiu metu po to, kai Rusijai bus pristatytas Vašingtono parengtas dokumentas turėtų įvykti dar vienas abiejų pusių susitikimas. Kol kas manoma, kad dar kartą susitiktų A. Blinkenas ir S. Lavrovas, o jeigu susitikimas būtų produktyvus, tai dar kartą pasimatyti galėtų ir V. Putinas bei J. Bidenas.
JAV valstybės sekretorius pabrėžė, kad šiandienos susitikimas buvo ne derybos, bet apsikeitimas idėjomis ir nuogąstavimais.
Situaciją eskaluoja
Kol kas Maskva suintensyvino eskalaciją prie Ukrainos sienos ir pradėjo karinius manevrus Baltarusijoje, kuri taip pat ribojasi su Ukraina.
Penktadienį pranešta, kad Rusija į Baltarusiją siunčia du priešlėktuvinės gynybos sistemų S-400 Triumf divizionus iš Tolimųjų Rytų. Rusija šiuos savo veiksmus vadina pratybomis, tačiau Vašingtonas tai neigia.
JAV Valstybės departamentas pabrėžė, kad Rusijos pajėgų judėjimas Baltarusijoje nėra nei pratybos, nei įprastas pajėgų judėjimas. Tai yra jėgos demonstravimas, kuris turėtų sukurti netikrą pretekstą Rusijos invazijai į Ukrainą.
Vakarai Maskvą atgrasyti nuo agresyvių veiksmų bando perspėdami apie laukiančias griežčiausias kada nors taikytas sankcijas.
A. Blinkenas ketvirtadienį derino JAV poziciją su Europos lyderiais Berlyne. Vokietija neatmeta galimybės, kad Rusijai įsiveržus į Ukrainą žlugtų ir dujotiekio projektas Nord Stream 2.
Nediskutuotini reikalavimai
Maskva nori, kad NATO užsienio kariai paliktų Rumuniją ir Bulgariją, keldama saugumo reikalavimus JAV vadovaujamam aljansui, penktadienį dar prieš Rusijos ir JAV derybas Ženevoje pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.
Rusija nori užsienio pajėgų, techninės įrangos ir ginklų atitraukimo iš šalių, kurios iki 1997 metų nebuvo NATO narės, įskaitant Bulgariją ir Rumuniją, sakoma ministerijos pranešime, paminint dvi buvusio Varšuvos pakto nares, į NATO įstojusias 2004 metais.
Rumunijoje rotacijos pagrindu yra dislokuota maždaug 1.000 amerikiečių, 140 italų ir kelios dešimtys lenkų karių.
Bulgarija yra sudariusi susitarimą su JAV dėl iki 5.000 karių rotavimo.
Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ir Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras. Jonathano Nackstrando (Reuters / Scanpix) nuotr.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia:
raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką;
skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę;
kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu;
platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus;
propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
jei komentaras neprieštarauja aukščiau nurodytoms taisyklėms, šalinamas tik tuo atveju, kai sulaukia 10 skaitytojų vertinimų netinkamas.
Už paskelbtą komentarą atsako jį paskelbęs skaitytojas, kuris dėl jo turinio gali būti patrauktas baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Komentare mes tiesiogiai nerodome komentaro autoriaus IP adreso, tačiau jis gali būti perduotas teisėsaugos institucijoms LR įstatymuose nustatyta tvarka.
Registracijos data:
Paskutinis apsilankymas:
Statusas:
Komentarų:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti ar archyvuoti kitų šalių serveriuose šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama.
Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų.
Savo ar įmonės tinklalapyje be atskiro susitarimo galite naudoti:
* straipsnio antraštę,
* pirmąją straipsnio pastraipą (vz.lt straipsniuose ji būna išskirta pariebintu šriftu),
* toliau turi sekti nuoroda į pilną straipsnį vz.lt tinklalapyje.
Projekto ar rubrikos rėmėjo/partnerio logotipas prie rubrikos straipsnių - įprastai Verslo žinių žurnalistų kuriamas turinys. Projekto ar rubrikos rėmėjas/partneris prie šio turinio kūrimo neprisideda.
Rėmėjo turinys, Verslo tribūna, Verslo dirbtuvės reklamos užsakovo sukurtas turinys. Verslo žinių žurnalistai prie šio turinio kūrimo neprisideda.
Veiklos sukaktis - reklamos užsakovo sukurtas turinys, skirtas bendrovės sukakčiai paminėti. Verslo žinių žurnalistai prie šio turinio kūrimo neprisideda.
Eksperto įžvalgos - reklamos užsakovo sukurtas turinys. Verslo žinių žurnalistai prie šio turinio kūrimo neprisideda.
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
ValdytiSutinku
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti