Kas tai? Eksperto įžvalgos

Arbitražinė išlyga: praktiniai aspektai, į kuriuos patartina atkreipti dėmesį

Reklama publikuota: 2020-10-13
svg svg

Arbitražas yra tapęs rimta alternatyva ginčų sprendimui nacionaliniuose teismuose. Komerciniuose santykiuose, kurių dalyviai yra iš skirtingų valstybių, arbitražas dėl tam tikrų savo ypatumų (tokių kaip, pavyzdžiui, paprastesnė arbitražo teismų sprendimų pripažinimo bei vykdymo kitose valstybėse tvarka) yra net populiaresnis teisinių nesutarimų sprendimo būdas.

Joks arbitražo procesas negali prasidėti be arbitražinės išlygos. Tai viena iš sutarties sąlygų, kuria šalys sutaria jų tarpusavio ginčus, susijusius su šia sutartimi, patikėti ne teismams, o arbitrams.

Tačiau neretai nutinka, jog sutarties šalys susidera dėl pagrindinių jų sandorio sąlygų, o ginčų sprendimo nuostatas tarsi palieka nuošalyje, kaip formalumą, kuris sutartyje tiesiog turi būti, bet santykių esmės nekeičia. Kitais atvejais verslo partneriai galbūt nesąmoningai tikisi, kad jų atveju viskas klostytis puikiai ir sąlygų, susijusių teisinėmis pretenzijomis vienas kitam, tiesiog neprireiks.   

Neabejotina, jog dauguma atvejų šis optimizmas pasiteisina. Tačiau jeigu vis dėlto kiltų nesutarimų dėl atitinkamos sutarties vykdymo, efektyvaus sprendimo ieškančioms šalims, užuot perėjus tiesiai prie ginčo esmės, mažiausiai norisi įstrigti nagrinėjant klausimą, kokiu būdu šis ginčas turėtų būti sprendžiamas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Siekiant kuo labiau sumažinti šio klausimo ir visų su tuo susijusių išlaidų kilimo riziką, į sutartį įtraukiant arbitražinę išlygą, patartina atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius aspektus.

Susitarimas dėl ginčo sprendimo arbitraže

Visų pirma, arbitražinėje išlygoje būtina nurodyti, jog visi iš sutarties kylantys bei su ja susiję ginčai turi būti sprendžiami būtent arbitražu. Tai gali skambėti kaip savaime suprantamas dalykas, tačiau pasitaiko atvejų, kai neaiškios formuluotės neleidžia vienareikšmiškai suprasti, ar šalys norėjo tarpusavio nesutarimus spręsti arbitraže, ar teisme. Komercinio arbitražo teisėje arbitražinius susitarimus įprasta aiškinti taip, kad šalių valiai ginčus patikėti arbitražo teismams būtų suteiktas realus poveikis, tačiau, naudojant neaiškias formuluotes, lieka rizika, kad įtampa tarp arbitražo ir nacionalinių teismų gali būti išspręsta pastarųjų naudai.

Institucinis ar ad hoc arbitražas

Nusprendus ginčą spręsti arbitražu, reikia pasirinkti, ar tai bus institucinis arbitražas (administruojamas vienos iš nuolatinių arbitražo institucijų, tokių kaip, pavyzdžiui, Vilniaus komercinio arbitražo teismas) ar vadinamasis ad hoc arbitražas, kai ginčas nėra organizuojamas jokios arbitražo institucijos.  

Šis pasirinkimas turi reikšmingų praktinių padarinių, iš kurių čia įmanoma paminėti tik kelis. Kiekviena nuolatinė arbitražo institucija įprastai turi nusistačiusi savo arbitražo procedūros taisykles. Pasirinkus atitinkamą instituciją (tai galima padaryti ir į sutartį perkeliant atitinkamos institucijos pavyzdinę arbitražinę išlygą), šios institucijos arbitražo taisyklės automatiškai tampa arbitražinės išlygos dalimi ir šalims nebereikia rūpintis, kokiomis pagrindinėmis procedūrinėmis nuostatomis reikės vadovautis sprendžiant ginčą. Ad hoc arbitražo atveju šalys turi daugiau laisvės pačios nusistatyti procedūrines taisykles, kurios geriausiai atitiktų jų konkrečios situacijos poreikius.

Be to, arbitražo institucija arbitražo procese atlieka svarbų pagalbinį vaidmenį. Pavyzdžiui, ji įprastai paskiria arbitrą(-us), kai šalys dėl jo nesutaria. Ad hoc arbitražo atveju tokiose situacijose pagalbos greičiausiai tektų ieškoti nacionaliniuose teismuose, o tai dėl įvairių priežasčių gali būti ne taip efektyvu.           

Galiausiai, skirtingos institucijos yra nusistačiusios skirtingas ginčo administravimo rinkliavas bei arbitrams mokėtino atlygio apskaičiavimo tvarkas. Todėl institucijos pasirinkimas gali turėti reikšmingos įtakos bylinėjimosi išlaidų dydžiui. Tuo tarpu ad hoc arbitražo atveju dėl apmokėjimo arbitrams bei kitų išlaidų visiems proceso dalyviams reikėtų pasiekti bendrą susitarimą.

Arbitražo vieta

Arbitražo vieta reiškia ne fizinę, bet teisinę vietą. Tai yra, pasirinkus tam tikrą valstybę kaip arbitražo vietą, šios valstybės įstatymai, reglamentuojantys arbitražo procesą, tampa taikytini atitinkamam ginčui. Tuo tarpu arbitražo bylos posėdžiai faktiškai gali vykti bet kur, atsižvelgiant į praktinį visų procese dalyvaujančių asmenų patogumą.

Šis pasirinkimas turi reikšmingų padarinių. Pavyzdžiui, atitinkamas nacionalinis arbitražo įstatymas gali numatyti, kad tam tikro pobūdžio ginčai apskritai negali būti nagrinėjami arbitraže. Be to, arbitražo vietos teisė numato ir pagrindus, kuriais remiantis galutinis arbitražo teismo sprendimas gali būti ginčijamas valstybės teismuose. Nors šiais laikais, plėtojantis tarptautinio arbitražo praktikai, tokie pagrindai tapo daugiau ar mažiau harmonizuoti, vis dėlto prieš renkantis arbitražo vietą verta pasidomėti, ar atitinkama valstybė nėra numačiusi kokių nors papildomų specifinių arbitražo teismo sprendimo pripažinimo negaliojančiu pagrindų.

Arbitražo vietos teisė gali turėti reikšmės ir pačiam arbitražo procesui, nes ji nustato, kokį vaidmenį atlieka nacionaliniai teismai, užtikrindami arbitražo efektyvumą. Pavyzdžiui, teismo pagalbos gali prireikti į arbitražo posėdį siekiant iškviesti liudytoją, nes pats arbitražo teismas asmenims, kurie nėra arbitražo šalys, negali duoti privalomų nurodymų. Todėl verta patikrinti, kokios teisės suteikiamos numatomos rinktis arbitražo vietos teismams.

Ginčui taikytina teisė

Arbitražinėje išlygoje taip pat rekomenduotina numatyti, kokios valstybės teisė bus taikoma pačiam ginčo sprendimui. Šis pasirinkimas nebūtinai turi sutapti su arbitražo vietos teise ir gali labiau atspindėti šalių tarpusavio santykių esmę bei specifiką.

Arbitrų skaičius

Arbitražo bylas įprastai nagrinėja vienas arba trys arbitrai. Siekiant išvengti vėlesnio nesutarimo dėl asmenų, nagrinėsiančių ginčą skaičiaus, patartina šį skaičių įvardinti arbitražinėje išlygoje.  Sutarties šalys arbitrams gali numatyti ir papildomus reikalavimus (pvz., tam tikra konkreti profesinė patirtis), tačiau reikėtų turėti galvoje, kad konkretūs tokio pobūdžio reikalavimai, užuot padėję pagerinti ginčo sprendimo kokybę, gali tik užvilkinti procesą, nes, pavyzdžiui, gali būti sunku rasti asmenų, atitinkančių specifinius reikalavimus arba net gali kilti nesutarimų, ką konkrečiai vienas ar kitas reikalavimas reiškia.             

Proceso kalba

Arbitražinėje išlygoje patartina numatyti ir kalbą, kuria bus vykdomas arbitražo procesas, t. y. kuria kalba bus pateikiami šalių procesiniai dokumentai bei vedami arbitražo bylos posėdžiai. Tokia kalba dažniausiai pasirenkama kalba, kuria parengta šalis siejanti sutartis.

Daugiapakopės sąlygos (ang. multi-tier clauses)

Sutarties sąlygose, nustatančiose ginčų sprendimo tvarką, gan dažnai būna numatomos kelios ginčo sprendimo pakopos. Pavyzdžiui, šalys gali numatyti, kad „ginčo nepavykus išspręsti derybų būdu, jis bus sprendžiamas arbitražu“. Vietoje derybų kartais būna numatoma mediacija arba kuris kitas alternatyvus ginčų sprendimo būdas. Tokios daugiapakopės sąlygos turi savo privalumų, nes jos skatina šalis susitarti taikiai ir išvengti dažnai brangiai kainuojančio ir ilgai trunkančio bylinėjimosi arbitraže. Tačiau jei jos nėra suformuluotos pakankamai konkrečiai (pavyzdžiui, nurodant, nuo kada turi būti inicijuojamos derybos, kas turi teisę ar pareigą tai padaryti, per kiek laiko turi būti pasiektas sprendimas ir pan.), jos tampa puikiu įrankiu šaliai, siekiančiai išvengti arbitražo ar tiesiog užvilkinti ginčą. Pagrindinis tokios šalies argumentas greičiausiai būtų tai, kad arbitražo teismas ginčo nagrinėti dar negali, nes nėra tinkamai pasinaudota pirmine ginčo sprendimo tvarka (puikiai suvokiant, jog nėra vienareikšmiškai aišku, kaip tokia tvarka apskritai pasinaudoti). Dėl šių priežasčių patartina į daugiapakopes arbitražines išlygas žvelgti atsargiai ir arba apskritai jų nenaudoti, arba pasistengti, kad jos būtų pakankamai konkrečios.

Apibendrinant, neaiškiai ar nepakankamai išsamiai suformuluotos arbitražinės išlygos gali suteikti puikią priemonę ginčo nagrinėjimo arbitraže vengiančioms ar procesą dėl įvairių priežasčių siekiančioms užvilkinti šalims. Žinoma, į šalių arbitražinį susitarimą įtraukus bei tinkamai aptarus šiame tekste minimus elementus, rizika, jog gali kilti nesutarimai dėl paties ginčo sprendimo būdo, nebus visiškai eliminuota. Realybė per daug įvairi, ir prevenciškai visų situacijų vienoje sutarties sąlygoje išspręsti neįmanoma. Tačiau arbitražinių išlygų formuluočių nepasilikus paskutinėms akimirkoms prieš sutarties pasirašymą ir atidžiau patikrinus, ar jų turinys turi visus esminius elementus, bent dalies galvos skausmo ir išlaidų, susijusių su ginčais kaip spręsti ginčą, greičiausiai galima išvengti.

„Glimstedt“ vyresnysis teisininkas Ovidijus Speičys yra patyręs ginčų sprendimo ekspertas, atstovaujantis klientams teismuose bei arbitraže.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
E. Macronas įspėja nebūti užtikrintiems, kad jis laimės prezidento rinkimus

Emmanuelis Macronas, antros kadencijos siekiantis Prancūzijos prezidentas, įspėjo, kad gali pralaimėti...

Verslo aplinka
2022.04.02
Kurie Rusijos oligarchai išvengė Vakarų sankcijų ir kodėl Premium

Sankcijos dėl karo Ukrainoje yra pritaikytos tik daliai turtingiausių Rusijos žmonių. Nors vieša paslaptis,...

Finansai
2022.04.02
Lenkijos premjeras: jei Ukraina neapgins savo laisvės, Europa bus pažeminta

Jei Ukraina neapgins savo laisvės, suvereniteto, prie normalaus gyvenimo nebus grįžta, nes Europa pasirodys...

Verslo aplinka
2022.04.02
Rusijos ambasada Prahoje taip pat atsidūrė Ukrainos herojų gatvėje

Gatvė Čekijos sostinėje, kur įsikūrusi Rusijos ambasada, buvo pervadinta į Ukrainos herojų gatvę.

Verslo aplinka
2022.04.02
ES ir Kinijos prekybos apimtis pernai pasiekė rekordines aukštumas

Prekyba su Kinija, trečia pagal dydį Europos Sąjungos (ES) eksporto šalimi ir didžiausia importo partnere,...

Finansai
2022.04.02
STRATA paslaugų grupės vadovė: galvojant apie ateitį Premium 1

Iš vaikystės atsimenu pasaką, kurioje dar tik būsimas karalius, kelyje patirdamas įvairių išmėginimų ir net...

Verslo aplinka
2022.04.02
Infografika: kiek karių ir technikos Ukrainoje neteko Rusija 6

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje iki balandžio 1-osios Rusijos pajėgos Ukrainoje neteko beveik 18.000...

Verslo aplinka
2022.04.02
Lietuvoje – Vokietijos trumpojo nuotolio oro gynybos sistema „Ozelot“ 3

Vokietija stiprina NATO priešakinių pajėgų bataliono Rukloje pajėgumą – šią savaitę Lietuvoje dislokuota jos...

Verslo aplinka
2022.04.02
Seimas svarsto idėją iš esmės keisti moksleivių brandos vertinimą

Seimas svarstys „valstiečio“ Eugenijaus Jovaišos idėją iš esmės keisti abiturientų brandos vertinimo sistemą:...

Vadyba
2022.04.02
JAV suteiks papildomą karinę pagalbą Ukrainai už 300 mln. USD

JAV Gynybos departamentas penktadienį paskelbė skirsiantis dar 300 mln. USD (272 mln. Eur) vertės „saugumo...

Verslo aplinka
2022.04.02
I. Langaitė. Pirmieji darbuotojai iš Ukrainos: verslo reakcija ir klaidos

Lietuvoje daugėja prieglobstį gavusių ukrainiečių, tad vis daugiau dėmesio pradedama skirti ne tik...

Nuomonės
2022.04.02
Į Ukrainą Lietuvos medikai išvyks balandžio viduryje

Dvi Lietuvos medikų grupės į karo niokojamą Ukrainą turėtų išvykti balandžio viduryje, sako sveikatos...

Verslo aplinka
2022.04.02
Penktadienį – 2.442 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 2.442 nauji COVID-19 atvejai, devyni žmonės mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.04.02
Lietuvoje registravosi per 39.100 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.167 karo pabėgėliai iš Ukrainos, 16.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.04.02
Kinija pareiškė nesiimanti jokių priemonių apeiti Rusijai įvestas Vakarų sankcijas

Kinija neigia mėginanti apeiti Rusijai įvestas sankcijas, kai buvo perspėta Europos Sąjungos pareigūnų, jog...

Verslo aplinka
2022.04.02
Į Lietuvą iš Baltarusijos neįleisti 63 migrantai

Penktadienį pasieniečiai užkirto kelią į Lietuvą iš Baltarusijos neteisėtai patekti 63 migrantams, šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.04.02
Vilniaus rajone savaitgalį vyks karinės pratybos

Vilniaus rajone savaitgalį vyks Krašto apsaugos savanorių pajėgų karinės pratybos, skelbia savivaldybė.

Verslo aplinka
2022.04.02
V. Putino pradėtas karas maišo rinkimines kortas artimam jo sąjungininkui V. Orbanui Premium 1

Artimo Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininko Vengrijos premjero Viktoro Orbano pirmą kartą per 12...

Verslo aplinka
2022.04.02
A. Anušauskas: Lietuva perdavė Ukrainai 10 mln. Eur vertės karinės paramos 5

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, jog Lietuva perdavė Ukrainai karinės paramos už dar 10...

Verslo aplinka
2022.04.01
Jemeno konflikto šalys susitarė dėl dviejų mėnesių paliaubų

Jungtinės Tautos pranešė, kad Jemeno konflikto šalys susitarė nuo šeštadienio du mėnesius laikytis paliaubų...

Verslo aplinka
2022.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku