Kas tai? Eksperto įžvalgos

Valstybinės kalbos įstatymo nevykdymas daug skaudesnis nei užrašai Lukiškių aikštėje  

Publikuota: 2020-07-27
svg svg

Visuomenė diskutuoja, kaip Lukiškių aikštės užrašai „Open beach“ ir „Sharks. No swimming“ pažeidžia Valstybinės kalbos įstatymą, tačiau 1995 metais priimto Valstybinės kalbos įstatymo vykdymas sukelia verslui daug daugiau iššūkių.

Nenutrūkstamas naujų ES direktyvų ir reglamentų projektų srautas anglų kalba nepagrįstai didina administracinę naštą smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuris dirba valstybine lietuvių kalba. Nauji ES teisės aktai vis smulkiau reguliuoja ES rinką, todėl smulkusis verslas, ūkininkai ir amatininkai yra priversti patirti nepagrįstus ES projektų vertimo į valstybinę lietuvių kalbą kaštus, jeigu nori pareikšti pastabas ar tiesiog nesutikti su siūlomais naujais ES reguliavimais, kadangi Lietuvos institucijos neužtikrina ES direktyvų projektų vertimo į lietuvių kalbą. Tai neskatina verslo teikti pasiūlymus dėl Lietuvos pozicijos ES. Tuo tarpu Lietuvai laiku nepateikus savo pozicijos, ES institucijos tai traktuoja, kaip Lietuvos pritarimą ES iniciatyvai.

Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 3 str. 2 d. 4 p. įtvirtintas teisėkūros atvirumo ir skaidrumo principas skelbia, kad teisėkūra turi būti vieša, su bendraisiais interesais susiję teisėkūros sprendimai negali būti priimami visuomenei nežinant ir neturint galimybių dalyvauti, valstybės politikos tikslai, teisinio reguliavimo poreikis ir teisėkūroje dalyvaujantys subjektai turi būti žinomi, visuomenei ir interesų grupėms sudarytos sąlygos teikti pasiūlymus dėl teisinio reguliavimo visose teisėkūros stadijose, “

Suprantama, yra sričių, kur anglų kalba neišvengiama, tačiau Lietuvos Konstitucija ir Valstybinės kalbos įstatymas nenumato išimčių net tokioje srityje kaip dispečeriai oro navigacijoje. Jeigu aviacijos dispečeris būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, dispečerio instrukcijų lietuvių kalba nebuvimas būtų labai tikėtina gynybos priemonė teisme, todėl net ir navigacijoje negali būti apsieita be instrukcijų lietuvių kalba.

Konsultavimosi procese smulkiam ir vidutiniam Lietuvos verslui turėtų būti sudaromos tinkamos sąlygos lietuvių kalba iš anksto žinoti, kokie yra ES ir valstybės politikos tikslai, teisinio reguliavimo poreikis, siektini rezultatai konkrečioje ES valdymo srityje. Anglų kalbos nepakankamas mokėjimas neturėtų būti kliūtis smulkiajam verslui ar amatininkams jau teisėkūros iniciatyvos pradžioje valstybine lietuvių kalba susipažinti, suprasti ir reikšti pastabas ar pasiūlymus dėl siūlomo ES reguliavimo.

Kol ES reguliavimas apėmė tarptautinių korporacijų veiklą, reguliavo finansų sistemos naudojimą pinigų plovimo ar teroristų finansavimo prevencijai, energiją taupančias priemones, tabako prekybą, tol Lietuvos smulkusis verslas ir amatai aktyviai nedalyvavo angliškų ES projektų aptarimuose, bet, ES reguliavimui apimant vis smulkesnį verslą, situacija keičiasi.

Pavyzdžiui, dėl afrikinio kiaulių maro ES jau kuris laikas reguliuoja kiaulių auginimą, todėl Lietuvos ministerijos, ūkininkai, veterinarijos gydytojai gauna ES nurodymą pagal ES dokumento projekto gaires anglų kalba paruošti Nacionalinį šernų populiacijos valdymo veiksmų planą. Šitokiu atveju Lukiškių aikštės užrašai „Open beach“ ir „Sharks. No swimming“ yra juokai palyginti su „WORKING DOCUMENT Strategic approach to the management of African Swine Fever for the EU“, kurį ūkininkų ir veterinarijos gydytojų asociacijos turėtų išsiversti, kad pateiktų kokybiškus pasiūlymus ir pastabas nacionaliniam planui.

Kitas pavyzdys: ES neseniai pradėjo svarstyti švino uždraudimą, pagal kurį nebus galima net švininio svarelio uždėti ant meškerės žvejybai, o NATO ir kiti kareiviai Pabradėje turės išsiimti švino turinčius šovinius vos tik pamatys žiūronuose šlapią pievą, nes tai numato KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES), papildantis Reglamento Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (toliau – REACH reglamentas) XVII priedą dėl švino šaudmenų naudojimo šlapžemėse ir aplink jas.

Jeigu šis Reglamento projektas būtų buvęs išverstas į lietuvių kalbą ir tinkamai pristatytas visuomenei, tai Aplinkos ministerija būtų sulaukusi realių verslo pasiūlymų ir pastabų, o Lietuvos pozicijoje nebūtų rašoma, kad: „Pasekmės ekonomikai.  Nėra., Pasekmės finansams. Nėra, Pasekmės socialinei aplinkai: Nėra“, nors, verslo nuomone, uždraudus šviną tektų uždaryti esamas šaudyklas, finansuoti naujų šaudyklų įrengimą, reikėtų perginkluoti kariuomenę, išnyktų dalis šaudymo sporto šakų, reikėtų papildomai finansuoti ar uždaryti šovinių ir žvejybos reikmenų gamyklas.

Užsienio kalba ribojama įmonių pavadinimuose, iškabose, reklamose, verslo tarpusavio susirašinėjime, tačiau valstybės institucijos mažai ką daro, kai ES teisės aktų projektai anglų kalba plūsta reguliuoti to paties verslo, nors panaudojus dirbtinį intelektą būtų galima juos išversti ir pagerinti darbo sąlygas verslui ir tarnautojams. Juo labiau kad lietuviai jau pasitelkė dirbtinį intelektą, kad sukurtų e. vertyklę, o Vilniaus universiteto mokslininkai kartu su partneriais kuria sistemą, sugebančią automatiškai versti tekstus. Projektą, finansuojamą ES struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos lėšomis, planuojama užbaigti iki 2021 metų. Į jį bus investuota 3,8 mln. eurų. Lietuvos institucijoms pasinaudojus dirbtiniu intelektu butų galima ES direktyvų projektus nedelsiant išversti į lietuvių kalbą, ir tai paskatintų smulkiojo verslo asociacijas teikti pasiūlymus dėl Lietuvos pozicijos ES. Gauti verslo asociacijų pasiūlymai palengvintų Lietuvos institucijoms darbą rengti pozicijas ir ginti Lietuvos verslo interesus ES.

Nors šiuo metu valstybinės kalbos dėmesys nukreiptas į raides varduose, pavardėse, įmonių pavadinimus ar užrašus viešose vietose, tačiau per Lietuvos narystės ES informacinę sistemą (LINESIS) tarp Lietuvos institucijų ir su visuomenės partneriais derinama ištisa gausybė ES teisės aktų projektų anglų kalba. Smulkus verslas ir amatai pageidautų, kad valstybinės kalbos dėmesys būtų sutelktas į ES teisės aktų projektus valstybine kalba, kad iš anksto žinotų apie ES inicijuojamus verslo sąlygų pokyčius ir turėtų galimybę pateikti savo pasiūlymus dėl Lietuvos pozicijos.

Advokatas Mindaugas Jablonskis yra „Glimstedt“ asocijuotasis partneris

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuva, Lenkija ir Ukraina sutarė dėl paramos kovoje prieš Rusijos agresiją

Lietuva, Lenkija ir Ukraina sutarė gilinti bendradarbiavimą Ukrainai kovojant prieš Rusijos agresiją, taip...

Nustatyti 8 nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą patvirtinti 8 nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius siekia 2.027, antradienį...

Karantinas pažėrė ne tik iššūkių, bet ir vertingų pamokų ateičiai Verslo tribūna 2

Už judumą Vilniuje atsakinga savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ karantino metu turėjo perorganizuoti...

Ar e. sveikatos ir kitos svarbios sistemos liks drėgname rūsyje Premium 1

Kol Registrų centro (RC) IT specialistai bando prikelti e. sveikatos sistemą, jo vadovas su Ekonomikos ir...

Trečdalio žmonių finansinė padėtis dėl koronaviruso pablogėjo, rodo apklausa

Trečdalio Lietuvos gyventojų finansinė padėtis pablogėjo. Dėl koronaviruso darbuotoji buvo išleidžiami į...

Daugėja atvejų, kai COVID užsikrėtimo aplinkybių nepavyksta nustatyti 

Šalyje daugėja koronaviruso atvejų, kurių užsikrėtimo aplinkybių nepavyksta nustatyti, sako Nacionalinio...

JAV politinės diskusijos dėl tolesnio ekonomikos gaivinimo plano 

JAV respublikonai pasiūlė planą – skirti papildomą trilijoną USD kovojant su koronaviruso pandemijos žala...

Įtampa tarp JAV ir Kinijos sėja naujų nuogąstavimų dėl ateities Premium

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracijos sprendimas uždaryti Kinijos konsulatą Hjustone dėl galimo...

Valstybinių įmonių pertvarkoje – įšalas Premium 1

Pati Vyriausybė pripažįsta: per ketverius kadencijos metus nepavyks įgyvendinti visų užsibrėžtų planų...

„Stop“ signalas pertvarkai: gręžiamasi atgal

Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir centralizavimo planas, numatytas Vyriausybės programoje,...

Valstybinės kalbos įstatymo nevykdymas daug skaudesnis nei užrašai Lukiškių aikštėje   Verslo tribūna

Visuomenė diskutuoja, kaip Lukiškių aikštės užrašai „Open beach“ ir „Sharks. No swimming“ pažeidžia...

Verslo aplinka
2020.07.27
JAV vyksta vakcinos nuo COVID-19 bandymas su tūkstančiais savanorių

JAV pirmadienį prasidėjo pasaulio didžiausi vakcinos nuo koronavirusinės infekcijos COVID-19 bandymai su...

Verslo aplinka
2020.07.27
Europos Komisija ragina ES regionus kurti atsako į koronavirusą partnerystes

Europos Komisija (EK) pirmadienį paskelbė kvietimą pareikšti susidomėjimą teminėmis partnerystėmis ir...

Verslo aplinka
2020.07.27
COVID-19 patvirtintas D. Trumpo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais

Robertui O‘Brienui, JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjui nacionaliniais saugumo klausimais, nustatyta...

Verslo aplinka
2020.07.27
G. Nausėda paragino EVT vadovą imtis veiksmų dėl Astravo AE 4

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos (EVT) Pirmininką...

Pramonė
2020.07.27
Sveikatos apsaugos ministrą šią savaitę vietoje J. Narkevičiaus pavaduos E. Jankevičius

Atostogų išėjusį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą šią savaitę turėjo pavaduoti susisiekimo...

Verslo aplinka
2020.07.27
Laboratorijos vadovas: kelia nerimą lėtas greitųjų koronaviruso testų naudojimas

Lietuvai karantino metu už keletą milijonų eurų įsigijus daugiau nei 510.000 greitųjų koronaviruso testų, jų...

Verslo aplinka
2020.07.27
Privalomos kaukės grįš į parduotuves ir transportą 43

Veido kaukių dėvėjimas tam tikrose viešose uždarose vietose, tarp jų parduotuvėse ir viešajame transporte,...

Verslo aplinka
2020.07.27
Nustatyta 11 naujų koronaviruso atvejų

Per praėjusią parą patvirtinta 11 naujų koronaviruso atvejų, bendras skaičius siekia 2.019, pirmadienį...

Verslo aplinka
2020.07.27
Vokietijos verslo pasitikėjimas įsilipo į trijų mėnesių aukštumas 

Vokietijos, kuri yra euro zonos didžiausia ekonomika, verslo pasitikėjimo indeksas „ifo“ liepą kilo trečią...

Finansai
2020.07.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus