„Vilniaus prekybos“ kronikos (II): 76 mln. Lt „Spindulio“ šešėlis

Publikuota: 2015-08-21
Atnaujinta 2015-08-21 13:04
„Verslo žinių“ archyvas, VŽ montažas
„Verslo žinių“ archyvas, VŽ montažas
 

Įsismarkavus „Vilniaus prekybos“ (VP) akcininkų per dvidešimtmetį sukurto verslo dalyboms „Verslo žinios“ siūlo prisiminti istorinius VP raidos etapus. Tiems, kuriems įdomu, kaip kūrėsi viena didžiausių ir įtakingiausių Lietuvos verslo grupių, pateikiame to laikmečio VŽ straipsnius. Antroje ciklo dalyje – neįgaliųjų organizacijos „Spindulys“ istorija.

Viena iš ryškesnių iki šiol neužmirštų praeities dėmių buvo visuomeninės neįgaliųjų organizacijos „Spindulys“ atvejis, padėjęs tuometinei „VP Market“ (Vilniaus prekyba) iš valstybės susigrąžinti per 76,2 mln. Lt PVM mokesčių. VŽ 2015 08 19 rašė, kad šios istorijos centre buvęs labdaros fondas veikia iki šiol, taip pat iki šiol jį valdo VP ir Nerijus Numavičius. Jame laikomi pinigai, pasak atstovų, griežtai skirti tik paramai.

Bene skandalingiausia 2002 m. istorija dėl 76,2 mln. Lt (22 mln. Eur) PVM grąžinimo anuomet baigėsi „VP Market“ laimėjimu, tačiau neigiamą atspalvį ši istorija turi ir šešėlį ant visos grupės meta iki šiol.

2002 08 08

„VP Market“ pergalė

UAB „VP Market“ vadovai, sužinoję, jog bendrovė nubausta 2,7 mln. Lt bauda, gali kelti šampano taures, nes bendrovė, laiku pasinaudojusi Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo išimtimi, iš valstybės biudžeto susigrąžins 73,9 mln. Lt.

Vakar Finansų ministerijos (FM) išplatintame pranešime skelbiama, kad Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, patikrinusi „VP Market“ ir su ja susijusias įmones ir įvertinusi bendrovės reikalavimą grąžinti iš valstybės biudžeto 103,6 mln. Lt PVM, nutarė, jog nemato pagrindo grąžinti 27 mln. Lt PVM, ir skyrė bendrovei 2,7 mln. Lt baudą.

Tikrinimas buvo pradėtas po to, kai birželio pabaigoje „VP Market“ 600 mln. Lt vertės turtą įsigijo iš konsorciumui „NDX Development“ priklausančios bendrovės „Optimali investicija“, kurios visos akcijos priklauso neįgaliųjų organizacijai „Spindulys“, ir, pasinaudojusi PVM įstatymo išimtimi, įgijo teisę nemokėti 103,6 mln. Lt PVM. Teisininkai pažymi, kad net gavusi milijoninę baudą iš esmės „VP Market“ laimėjo.

2002 09 23

Neįgaliųjų lengvatos tarnauja „VP Market“

UAB „VP Market“ organizuotoje schemoje, kurios pagalba pasinaudojus lengvatomis, taikomomis invalidų organizacijų valdomoms įmonėms, „VP Market“ gali susigrąžinti 76,244 mln. Lt PVM, matyti, kad akcijos ir nekilnojamasis turtas sukosi tik tarp su „Vilniaus prekybos“ grupe susijusių asmenų. Ar Valstybinei mokesčių inspekcijai neužkliuvusi kombinacija "praslys" ir pro ją tiriančius prokurorus - parodys ateitis. O šiandien - paskutinė diena, kai „VP Market“ dar gali apskųsti ir Valstybinės mokesčių inspekcijos jai skirtą 2,7 mln. Lt baudą.

Žilvinas Marcinkevičius, UAB „VP Market“ generalinis direktorius, teigia, jog istorija, kurios atomazga - Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pripažinti grąžinti 76,244 mln. Lt PVM mokesčio bendrovei „VP Market“ – prasidėjo pagrindiniams akcininkams nutarus atskirti smulkų nekilnojamąjį turtą nuo stambesniojo.

2002 10 10

Mokesčių inspekcija sustabdė PVM grąžinimą „VP Market“

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija nusprendė sustabdyti 76,2 mln. Lt PVM grąžinimą UAB „VP Market“ atsižvelgusi į tai, kad Generalinė prokuratūra pradėjo tirti šios bendrovės ir invalidų draugijos „Spindulys“ įmonių sandorių teisėtumą. „VP Market“ vadovai tikina kenčiantys dėl šio sprendimo, tačiau bylinėtis su mokesčių administratoriumi vengia.

Raimonda Savickienė, Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotoja, sako, kad sprendimas sustabdyti PVM grąžinimą „VP Market“ buvo priimtas remiantis PVM įstatymo 91 straipsniu.

„Pasinaudojome galiojančiais įstatymais ir sustabdėme PVM grąžinimą šiai bendrovei“, - aiškina ji.

Žilvinas Marcinkevičius, UAB „VP Market“ generalinis direktorius, tikina, jog, turint finansinių įsipareigojimų ir neatgaunant stambios sumos iš VMI, negrąžintas PVM tampa našta jų įmonei.

„Tų pinigų mes neįsidėsime į kišenę, tie 60 mln. Lt ar 70 mln. Lt priklauso „Spindulio“ draugijai“, - aiškina jis. Ignas Staškevičius, UAB „VP Market“ vykdomasis direktorius, tvirtina, kad nors jie patiria nepatogumų, bylinėtis su mokesčių inspekcija vengia.

2004 10 26

„VP Market“ kombinacijos atomazga: milijonai grįžo, o padėjusios neįgaliųjų draugijos neliko

Viena iš skandalingiausių 2002-ųjų istorijų dėl 76 mln. litų PVM grąžinimo „VP Market“ baigėsi absoliučiu apsukrių verslininkų triumfu: valstybė per rekordiškai trumpą laiką atsiskaitė su bendrove, o šią kombinaciją atlikti padėjusi visuomeninė invalidų organizacija „Spindulys“ tiesiog išgaravo.

Pasidomėjus Vilniaus apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje apie sugrąžintus dešimtis milijonų pridėtinės vertės mokesčio, Raimonda Savickienė, viršininko pavaduotoja, VŽ pataisė, kad minimi milijonai „VP Market“ nebuvo grąžinti, bendrovė juos užsiskaitė. Pirmasis įskaitymas buvo padarytas 2002 m. gruodžio 19 d., o paskutinis - šių metų sausį. „Grąžintinus milijonus jiems dengėme dalimis, todėl kažkiek PVM ši bendrovė mokėjo ir 2003 m.“, - lyg teisindamasi komentuoja p. Savickienė.

Daugiau negu keistas patikslinimas – tarsi būtų esminis skirtumas tarp „užskaitymo“ ir „grąžinimo“, juk mokesčių mokėtojų pinigai vis tiek paliko valstybės kišenę.

Teisę susigrąžinti 76,2 mln. Lt pridėtinės vertės mokesčio „VP Market“ gavo prieš dvejus metus, pasinaudojusi lengvatomis, taikomomis invalidų organizacijų valdomoms įmonėms (po VŽ rašinių šią įstatymų skylę Seimas užlopė).

2007 07 10

Ar pinigai tikrai nekvepia

„Didelę įmonę, turinčią daug sąlyčio taškų su visuomene – o būtent tokia yra mažmeninės prekybos sritis, – vairuoti nėra lengva. Juo labiau – keisti jos įvaizdį. Nes reputacija – įmonės vertės dalis. Tai tam tikrų ateities planų kapitalas, kuris padės tau siekti vienokių ar kitokių dalykų. O kiek tai kainuoja? Yra vertinimo institucijos, kurios gali pasverti nematerialius dalykus, pavyzdžiui, išaiškinti prekių ženklo vertę. Bet realiai viską atspindi į įmonės finansiniai rezultatai“, – 2007– aisiais VŽ savo požiūrį dėstė Gintaras Marcinkevičius, UAB „Maxima LT“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.

<...>P.S. Kalbėdamosi su „Maximos LT“ vadovu, VŽ uždavė klausimą: gal įmonė ketina atiduoti valstybei 76 mln. Lt, kuriuos PVM pavidalu 2002 m. susigrąžino „VP Market“ (taip tada vadinosi bendrovė – aut. past.) ir padėti tašką vienoje skandalingiausių Lietuvos istorijų, kažin ar prisidedančių prie verslo reputacijos ir pozityvaus įmonės įvaizdžio kūrimo?

Pono Marcinkevičiaus atsakymas: „Jei tuos pinigus turėtume, galėtume kalbėti apie grąžinimą ar negrąžinimą. Pirmiausia nei „VP Market“, nei „Maxima“ niekada nėra gavę jokių lengvatų (minimi milijonai „VP Market“ nebuvo grąžinti, bendrovė juos įsiskaitė, o tai reiškia, kad tų pinigų valstybė vis tiek neteko – aut. past.). Mes nieko nesame gavę. Čia teismą galima laimėti už tokius dalykus padavus. Nes čia „vobščė“ ne apie tai šneka. Aš čia, suprantat, nepykstu, bet, na, kaip pasakyti, tai yra „labai įvaizdžio gerinimas“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Kesko Senukai“ perka e. prekybos grupę „1A“

Prekybos tinklas „Kesko Senukai“ taps didžiausiu Baltijos šalyse veikiančios e. prekybos grupės „1A“...

„Kesko Senukai“ Vilniuje atidarys statybų profesionalams skirtą prekybos erdvę-sandėlį 5

Kitą savaitę „Kesko Senukai“ Vilniuje atidarys statybų 1,5 mln. Eur kainavusį, specialistams bei statantiems...

Išpasakojo didžiausio istorijoje lietuvių pirkinio užsienyje detales Premium 9

Sunkiai pasiekiami sandorio įgyvendinimo terminai, gyvenimas lėktuvuose ir automobiliuose, kreivokas švedų...

Rinkos
2018.06.20
„Neste Lietuva“ šiemet planuoja plėsti degalinių tinklą 4

Suomijos kapitalo automatinių degalinių tinklą valdanti bendrovė „Neste Lietuva“ šiemet planuoja atidaryti...

EVD: Konkurencijos taryba tiria vaistinių kainas bei susijusius įkainius 2

Kovo pabaigoje tyrimą dėl šalyje veikiančių vaistinių tinklų galimo kartelinio susitarimo pradėjusi...

Po muitų Kinijai atvėso JAV verslo palankumas Trumpui Premium

Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, praėjusią savaitę paskelbus apie muitų kiniškoms prekėms paketą, o,...

Verslo aplinka
2018.06.19
Kai kurios „Lidl“, „Maxima“, „Rimi“ parduotuvės vasarą dirba ilgiau

Atsižvelgdami į pirkėjų srautus vasarą, prekybos tinklai ilgina darbo laiką kai kuriose parduotuvėse...

VVTAT nubaudė „Norfą“

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) skyrė sankciją UAB „Norfos mažmena“ už nesąžiningą...

Tobula vieta lentynoje – šalia didžiųjų ženklų, sėkmės kodas – akcija Premium

Nors vartotojai ir teigia, kad nori didelio produktų pasirinkimo, iš tiesų tai juos dažniau vargina, nei...

Rinkodara
2018.06.18
„Barboros“ ir „Assorti“ prekių išvežiojimo sprendimų palyginimas Premium

Elektroninės prekybos maisto produktais versle reikšmingą kaštų dalį sudaro prekių pristatymas. Šio verslo...

Statybų bendrovės „Alvora“ sėkmės priežastis – itin maža darbuotojų kaita Rėmėjo turinys 2

Viena iš sėkmingiausiai Lietuvoje ir užsienyje dirbančių šalies statybos bendrovių „Alvora“ įgyvendino...

Statyba ir NT
2018.06.18
„Google“ investuoja 550 mln. USD į Kinijos e. prekybos milžinę

JAV technologijų gigantė „Google“ investuoja į stambią Kinijos elektroninės prekybos kompaniją „JD.com“.

Technologijos
2018.06.18
Visi tiekėjai svarbūs, bet vienas gali būti svarbiausias 1

Suformuoti asortimentą ir nuolat jį keisti pagal pirkėjų pageidavimus, nelengva, bet prekybininkai pataria...

Būsimos Šiaurinės gatvės patrauklumą Vilniuje mažina elektros linija 3

Vilniuje suplanuota stambi transporto arterija – Šiaurinė gatvė – turėtų patraukti prekybininkų ir komercinio...

Statyba ir NT
2018.06.17
Kai kurie Slovėnijos prekybos centrai priims bitkoinus 3

Finansinių technologijų startuolis „Eligma“ keliuose Slovėnijos prekybos centruose, veikiančiuose...

„McDonald's“ Europoje plastikinius šiaudelius ima keisti popieriniais 3

Didžiausias pasaulyje maitinimo tinklas „McDonald's“ Europoje plastikinius šiaudelius ima keisti...

„Zzz.lt“ atsisveikino, bet įmonės nelikvidavo 2

Liepos pradžioje sukaks vieneri metai, kai elektroninės prekybos maisto produktais UAB „Zzz.lt“ nebeteikia...

„Barbora“ iki liepos išsirinks šaldymo įrangos tiekėjus

Tarptautinį konkursą dėl šaldymo įrangos tiekimo surengusi internetinė maisto produktų parduotuvė „Barbora“...

Prekybininkai pataikauja X ir Y kartų atstovams, bet jau galvoja ir apie Z kartą Premium

Vartojimo tendencijas stebintys ekspertai sako, kad didieji prekybos centrai turės persitvarkyti,...

„Microsoft“ kuria technologiją parduotuvėms be kasų

„Microsoft“ kuria technologiją, kurią pritaikiusios parduotuvės galėtų atsisakyti pardavėjų kasininkų ir...

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau