„Vilniaus prekybos“ kronikos (II): 76 mln. Lt „Spindulio“ šešėlis

Publikuota: 2015-08-21
Atnaujinta 2015-08-21 13:04
„Verslo žinių“ archyvas, VŽ montažas
„Verslo žinių“ archyvas, VŽ montažas

Įsismarkavus „Vilniaus prekybos“ (VP) akcininkų per dvidešimtmetį sukurto verslo dalyboms „Verslo žinios“ siūlo prisiminti istorinius VP raidos etapus. Tiems, kuriems įdomu, kaip kūrėsi viena didžiausių ir įtakingiausių Lietuvos verslo grupių, pateikiame to laikmečio VŽ straipsnius. Antroje ciklo dalyje – neįgaliųjų organizacijos „Spindulys“ istorija.

Viena iš ryškesnių iki šiol neužmirštų praeities dėmių buvo visuomeninės neįgaliųjų organizacijos „Spindulys“ atvejis, padėjęs tuometinei „VP Market“ (Vilniaus prekyba) iš valstybės susigrąžinti per 76,2 mln. Lt PVM mokesčių. VŽ 2015 08 19 rašė, kad šios istorijos centre buvęs labdaros fondas veikia iki šiol, taip pat iki šiol jį valdo VP ir Nerijus Numavičius. Jame laikomi pinigai, pasak atstovų, griežtai skirti tik paramai.

Bene skandalingiausia 2002 m. istorija dėl 76,2 mln. Lt (22 mln. Eur) PVM grąžinimo anuomet baigėsi „VP Market“ laimėjimu, tačiau neigiamą atspalvį ši istorija turi ir šešėlį ant visos grupės meta iki šiol.

2002 08 08

„VP Market“ pergalė

UAB „VP Market“ vadovai, sužinoję, jog bendrovė nubausta 2,7 mln. Lt bauda, gali kelti šampano taures, nes bendrovė, laiku pasinaudojusi Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo išimtimi, iš valstybės biudžeto susigrąžins 73,9 mln. Lt.

Vakar Finansų ministerijos (FM) išplatintame pranešime skelbiama, kad Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, patikrinusi „VP Market“ ir su ja susijusias įmones ir įvertinusi bendrovės reikalavimą grąžinti iš valstybės biudžeto 103,6 mln. Lt PVM, nutarė, jog nemato pagrindo grąžinti 27 mln. Lt PVM, ir skyrė bendrovei 2,7 mln. Lt baudą.

Tikrinimas buvo pradėtas po to, kai birželio pabaigoje „VP Market“ 600 mln. Lt vertės turtą įsigijo iš konsorciumui „NDX Development“ priklausančios bendrovės „Optimali investicija“, kurios visos akcijos priklauso neįgaliųjų organizacijai „Spindulys“, ir, pasinaudojusi PVM įstatymo išimtimi, įgijo teisę nemokėti 103,6 mln. Lt PVM. Teisininkai pažymi, kad net gavusi milijoninę baudą iš esmės „VP Market“ laimėjo.

2002 09 23

Neįgaliųjų lengvatos tarnauja „VP Market“

UAB „VP Market“ organizuotoje schemoje, kurios pagalba pasinaudojus lengvatomis, taikomomis invalidų organizacijų valdomoms įmonėms, „VP Market“ gali susigrąžinti 76,244 mln. Lt PVM, matyti, kad akcijos ir nekilnojamasis turtas sukosi tik tarp su „Vilniaus prekybos“ grupe susijusių asmenų. Ar Valstybinei mokesčių inspekcijai neužkliuvusi kombinacija "praslys" ir pro ją tiriančius prokurorus - parodys ateitis. O šiandien - paskutinė diena, kai „VP Market“ dar gali apskųsti ir Valstybinės mokesčių inspekcijos jai skirtą 2,7 mln. Lt baudą.

Žilvinas Marcinkevičius, UAB „VP Market“ generalinis direktorius, teigia, jog istorija, kurios atomazga - Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pripažinti grąžinti 76,244 mln. Lt PVM mokesčio bendrovei „VP Market“ – prasidėjo pagrindiniams akcininkams nutarus atskirti smulkų nekilnojamąjį turtą nuo stambesniojo.

2002 10 10

Mokesčių inspekcija sustabdė PVM grąžinimą „VP Market“

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija nusprendė sustabdyti 76,2 mln. Lt PVM grąžinimą UAB „VP Market“ atsižvelgusi į tai, kad Generalinė prokuratūra pradėjo tirti šios bendrovės ir invalidų draugijos „Spindulys“ įmonių sandorių teisėtumą. „VP Market“ vadovai tikina kenčiantys dėl šio sprendimo, tačiau bylinėtis su mokesčių administratoriumi vengia.

Raimonda Savickienė, Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininko pavaduotoja, sako, kad sprendimas sustabdyti PVM grąžinimą „VP Market“ buvo priimtas remiantis PVM įstatymo 91 straipsniu.

„Pasinaudojome galiojančiais įstatymais ir sustabdėme PVM grąžinimą šiai bendrovei“, - aiškina ji.

Žilvinas Marcinkevičius, UAB „VP Market“ generalinis direktorius, tikina, jog, turint finansinių įsipareigojimų ir neatgaunant stambios sumos iš VMI, negrąžintas PVM tampa našta jų įmonei.

„Tų pinigų mes neįsidėsime į kišenę, tie 60 mln. Lt ar 70 mln. Lt priklauso „Spindulio“ draugijai“, - aiškina jis. Ignas Staškevičius, UAB „VP Market“ vykdomasis direktorius, tvirtina, kad nors jie patiria nepatogumų, bylinėtis su mokesčių inspekcija vengia.

2004 10 26

„VP Market“ kombinacijos atomazga: milijonai grįžo, o padėjusios neįgaliųjų draugijos neliko

Viena iš skandalingiausių 2002-ųjų istorijų dėl 76 mln. litų PVM grąžinimo „VP Market“ baigėsi absoliučiu apsukrių verslininkų triumfu: valstybė per rekordiškai trumpą laiką atsiskaitė su bendrove, o šią kombinaciją atlikti padėjusi visuomeninė invalidų organizacija „Spindulys“ tiesiog išgaravo.

Pasidomėjus Vilniaus apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje apie sugrąžintus dešimtis milijonų pridėtinės vertės mokesčio, Raimonda Savickienė, viršininko pavaduotoja, VŽ pataisė, kad minimi milijonai „VP Market“ nebuvo grąžinti, bendrovė juos užsiskaitė. Pirmasis įskaitymas buvo padarytas 2002 m. gruodžio 19 d., o paskutinis - šių metų sausį. „Grąžintinus milijonus jiems dengėme dalimis, todėl kažkiek PVM ši bendrovė mokėjo ir 2003 m.“, - lyg teisindamasi komentuoja p. Savickienė.

Daugiau negu keistas patikslinimas – tarsi būtų esminis skirtumas tarp „užskaitymo“ ir „grąžinimo“, juk mokesčių mokėtojų pinigai vis tiek paliko valstybės kišenę.

Teisę susigrąžinti 76,2 mln. Lt pridėtinės vertės mokesčio „VP Market“ gavo prieš dvejus metus, pasinaudojusi lengvatomis, taikomomis invalidų organizacijų valdomoms įmonėms (po VŽ rašinių šią įstatymų skylę Seimas užlopė).

2007 07 10

Ar pinigai tikrai nekvepia

„Didelę įmonę, turinčią daug sąlyčio taškų su visuomene – o būtent tokia yra mažmeninės prekybos sritis, – vairuoti nėra lengva. Juo labiau – keisti jos įvaizdį. Nes reputacija – įmonės vertės dalis. Tai tam tikrų ateities planų kapitalas, kuris padės tau siekti vienokių ar kitokių dalykų. O kiek tai kainuoja? Yra vertinimo institucijos, kurios gali pasverti nematerialius dalykus, pavyzdžiui, išaiškinti prekių ženklo vertę. Bet realiai viską atspindi į įmonės finansiniai rezultatai“, – 2007– aisiais VŽ savo požiūrį dėstė Gintaras Marcinkevičius, UAB „Maxima LT“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.

<...>P.S. Kalbėdamosi su „Maximos LT“ vadovu, VŽ uždavė klausimą: gal įmonė ketina atiduoti valstybei 76 mln. Lt, kuriuos PVM pavidalu 2002 m. susigrąžino „VP Market“ (taip tada vadinosi bendrovė – aut. past.) ir padėti tašką vienoje skandalingiausių Lietuvos istorijų, kažin ar prisidedančių prie verslo reputacijos ir pozityvaus įmonės įvaizdžio kūrimo?

Pono Marcinkevičiaus atsakymas: „Jei tuos pinigus turėtume, galėtume kalbėti apie grąžinimą ar negrąžinimą. Pirmiausia nei „VP Market“, nei „Maxima“ niekada nėra gavę jokių lengvatų (minimi milijonai „VP Market“ nebuvo grąžinti, bendrovė juos įsiskaitė, o tai reiškia, kad tų pinigų valstybė vis tiek neteko – aut. past.). Mes nieko nesame gavę. Čia teismą galima laimėti už tokius dalykus padavus. Nes čia „vobščė“ ne apie tai šneka. Aš čia, suprantat, nepykstu, bet, na, kaip pasakyti, tai yra „labai įvaizdžio gerinimas“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vaikai skatina įsigyti kompiuterį ir interneto prieigą

Šių metų pirmą ketvirtį asmeninius kompiuterius namuose turėjo 76%, o interneto prieigą – 78% namų ūkių, tai...

Ugdymo mokesčiai ir algos privačiuose vaikų darželiuose 2

VŽ pateikia didžiausių pagal 2017 m. pajamas privačių vaikų darželių paslaugų įkainius ir vidutines juose...

Apklausa: renkantis prekę kliaujamasi socialiniais tinklais

59% lietuvių reikiamos prekės neieško paieškos sistemose – eina tiesiai į žinomą elektroninę parduotuvę ir...

Kinijoje atsiras 100 baltarusiškų prekių parduotuvių 9

Ketvirtadienį Kinijos Guidžou provincijos Guangdongo mieste iškilmingai atidaryta baltarusiškų prekių...

Egipto viešbučiams gresia prarasti žvaigždutes 7

Egipte nuspręsta šalyje veikiančius viešbučius iš naujo klasifikuoti pagal tarptautinius Pasaulinės turizmo...

Vilniaus „Akropolis“ pasipildė dviem naujais prekių ženklais 8

Šį mėnesį Vilniaus „Akropolyje“ atidarytos JAV drabužių prekių ženklų – „Tommy Hilfiger“ ir „Calvin Klein...

„Douglas“ keičia logotipą 1

Nuo 2018 m. pradžios visoje Europoje „Douglas“ tinklas atnaujina savo logotipą. Investicijos į atnaujinimą...

Kauno „Serfas“ šiemet tikisi 1,8 mln. Eur pelno 1

Lietuvos kapitalo statybinių medžiagų gamybos ir prekybos įmonė „Serfas“ šiemet planuoja gauti apie 55 mln.

Pramonė
2018.08.17
Perveneckas: artėjant politiniam sezonui, prekybininkai pradedami kaltinti dėl kainų 49

Neaišku, kodėl iš dvidešimties tyrime lygintų drabužių keturiolikos prekių ženklai pasirinkti tie, kuriems...

Pareigūnai: Lietuvoje ne viskas brangiau, bet turime žinoti, kurios kainos pas mus didesnės 21

Teisingumo ministerija ir Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) pristatė tyrimą apie drabužių,...

20 didžiausių vaikų darželių pagal 2017 m. pajamas Premium 1

Dvidešimt didžiausių privačių Lietuvos vaikų darželių pernai gavo 14,1 mln. Eur pajamų, tai 12% daugiau nei...

Siūlo prekybininkams kainas žymėti didesniu šriftu 3

Prekybos tinklų „Maxima“, „Palink“, „Rimi“, „Norfa“ ir „Lidl“ vadovai gavo politikų siūlymą kainas žymėti...

„Rimi Lietuvos“ pajamos šiemet išaugo 2,8% iki 155,2 mln. Eur

Vieną didžiausių mažmeninės prekybos tinklų šalyje valdančios bendrovės „Rimi Lietuva“ apyvarta pirmąjį šių...

Nauja IKEA Rygoje: asortimentas Vilniuje liks didesnis

Rugpjūčio 30 d. duris atvers Švedijos baldų mažmeninės prekybos įmonės parduotuvė IKEA Rygoje. Didžiausios...

Dėl salmoneliozės užkrato „Forto dvare“ Panevėžyje sunegalavo penki žmonės

Specialistai tiria galimą salmoneliozės užkrato atvejį Panevėžyje, prekybos ir pramogų centre „Babilonas“...

Tikrina, ar prekybininkai tinkamai tvarko pirkėjų asmens duomenis 4

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) pradeda didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių bei...

Į priekį juda VCUP planas išsiplėsti ir rinkai pasiūlyti biurų 9

Šeštus metus Vilniaus centrinės universalinės parduotuvės (VCUP) rengiamas planas pasistatyti biurų priestatą...

Statyba ir NT
2018.08.16
„Crocs“ gamyklą uždaro, bet niekur nedingsta

Diskusijas sukėlusi naujiena apie „Crocs“ gamyklos uždarymą Italijoje yra tik dėmesio atkreipimas į vieną iš...

Vizija: išgelbės spynos ant prekybos centrų 16

Eiliniai tautos „gelbėtojai“ imasi reguliuoti maisto kainas – ar bent jau mano tai padarysiantys. Vienas iš...

Verslo aplinka
2018.08.16
„Maxima“ pristato išparduotuvių formatą, „Norfa“ eina kitu keliu Premium 2

Pasiteisinus Vilniuje, „Maxima bazėje“, veikiančiam išparduotuvių formatui, ketvirtadienį „Maxima“ atidaro...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau