Jurga Vilpišauskaitė: Katsushikos gatvėje dieną tuščia

Publikuota: 2018-08-04
Valstybės tarnautojų bendrabutis su kalėjimu priešais. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
Valstybės tarnautojų bendrabutis su kalėjimu priešais. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
 

Vyriausybiniame pastate netoli Kosugės metro stoties Tokijuje gyvena Japonijos valstybės tarnautojai. Už palankesnę nei rinkos kainą jie nuomojasi identiškus penkiolikos kvadratinių metrų vieno kambario butus. Atrakinę triženkliu numeriu pažymėtas baltas duris, jie nusiauna batus ir palipa vienu laipteliu aukščiau.

Perėję prieškambarį ir pražingsniavę pro vieną priešais kitą įrengtus vonios ir tualeto kambarius, jie patenka į patalpą su maža virtuve ir sienine spinta. Joje sulankstytas lovos čiužinys, keletas knygų, sukabinti drabužiai ir sustatyti žaidimų automatuose išlošti pliušiniai žaislai bei japoniškų animacinių filmų anime herojų figūrėlės. Jas kai kurie renka iki šiol, neaplenkdami ilgomis eilėmis išstatytų automatų Tokijo gatvėse. Sustoję ir įmetę monetą, staigiai užsuka rankenėlę ir ištraukia burbulą. Jų akys sužimba, kai viduje  randa ieškotą kolekcijos tęsinį, arba sušlampa, kai žnyplės nepakabina didelio geltono pliušinio viščiuko.

Maisto Katsushikos gatvės gyventojai namie nesigamina ir šaldytuvo duris varsto retai. Korėjietiškos kimčių salotos plastikiniame maišelyje, suvyniotos į japonišką laikraštį, atsiranda po pasivaikščiojimo netoli Ueno parko esančiame turguje. Jas galima laikyti ir ne šaltai, aštrių prieskonių gausoje sukapotas salotos lapas negenda. Kartais šaldytuve šalia šaltos arbatos pastatomas sakės buteliukas, nes ji mieliau geriama žemos temperatūros.

nuotrauka::1 

Paprastai namo gyventojai pietus valgo su kolegomis šalia biuro esančiose užeigose, o vakare pakeliui į namus užbėga vakarienės į vietos restoraną, kuriame prie kiekvieno stalo įrengta dujinė viryklė japoniškam okonomiyaki patiekalui pasigaminti. Ant įkaitusio paviršiaus jie išlieja vieną blyną, sumaišytą iš kiaušinių, miltų, kopūstų, marinuoto imbiero ir krevečių, metalinėmis mentelėmis apverčia iš abiejų pusių, kad apskrustų, užpila tirštu rudu padažu ir užbarsto džiovintomis tunų drožlėmis bei jūrų žolėmis. Supjaustę blyną mediniais pagaliukais, jie mikliai suvalgo ir linksėdami eina namo.

Ant bambukinio kilimėlio vakare namo gyventojai patiesia čiužinį ir, žiūrėdami vakarinę televizijos programą, neilgam užmiega.

Į keliolikos aukštų pastatą su kodiniu užraktu pašaliniai nepatenka. Kaip ir į priešais esantį dvylikaaukštį kalėjimą. Jame kaliniai kas dieną gamina storos medžiagos aplankus knygoms su japonišku ir anglišku užrašu „Kalėjimas“.

Paryčiais bendrabutis staigiai ištuštėja. Vyrai tamsiai mėlynais kostiumais skuba link metro, mosuodami rudos odos portfeliais. Kostiumuotos moterys su lietpalčiais ir batais žemais kulnais neatsilieka mažais, bet dažnais žingsneliais. Juos prisiveja biurų darbuotojai, minantys dviračius su krepšiais priekyje. Prirakinę ratus prie įėjimo į metro stotį, prideda ant kaklo kabančią mokėjimo kortelę. Vėliau ta pačia kortele sumojuoja už įėjimą į metro, kavą iš automato ir prekes parduotuvėje. Dauguma jų, kaip ir penkiasdešimt džiovintų japoniškų slyvų druskos pudroje, supakuojamos penkiasdešimtyje mažų plastikinių pakuočių ir parduodamos viename dideliame pake ant padėklo.

nuotrauka::2 right

Daugiau nei šimtas Tokijo metro linijų, 900 traukinių stočių kasdien aptarnauja 400 milijonų keleivių. Vienoje jų, Šindžiuku, traukiniui atvykus į peroną, pasigirsta šiai stočiai sukurta speciali melodija ir į traukinį stūmikai oshiyas sustumia milijoną žmonių. Spengiančioje tyloje kenčiantys žmonės retkarčiais surinka. O japonės rytais stengiasi patekti į specialius vagonus moterims.

– Piko valandomis metro traukiniuose aš prarasdavau save, – sako japonė Junko, mums ėmus kalbėti apie asmeninę erdvę Tokijuje ir valandas tarp aštuonių ir devynių ryto bei šeštos ir septintos vakaro. Išlindę iš metro stoties, žmonės išsisklaidydavo pailgintose perėjose.

Bandydami pervažiuoti Tokiją iš rytų į vakarus, vietiniai turi pakeisti traukinį keturiose stotyse, bet grafikas sušlubuoja, keleiviui nušokus ant traukinio bėgių. Metro darbuotojai, mūvėdami baltas pirštines, perone skaito metro atvykimo laikus per mikrofoną.  „Passenger rescue“ užrašas užsižiebia ir mirksi tol, kol kliūtis yra pašalinama iš įvykio vietos. Vietoj dviejų planuotų valandų kelionė užtrunka tris su puse.

Yamanote traukinio linijoje prieš dešimtmetį įsuktos mėlynos šviesos bando nuraminti nebenorinčius gyventi. Kai kuriose stotyse statomos stiklinės sienos su automatinėmis durimis tiesiai į traukinį, kai kur kabinami plakatai, nurodantys pagalbos telefoną.

nuotrauka::3 right

Kylu eskalatoriumi ir sustoju per vieną laiptelį nuo metro keleivio. Tai pajutęs, jis nubėga aukštyn. Bet vėlai vakare pavargęs pakeleivis sėdėdamas šalia vagone netyčia nusvyra ir padeda galvą man ant peties. Už kelių stotelių pramerkia akis, žvaliai dirsteli į mobiliojo telefono ekraną ir vėl užmiega. Šalia stovintis japonas su lagaminu užsnūsta, pasikabinęs ant ranktūrio. Jo kūnas atsipalaiduoja ir juda traukinio ritmu.

Pilname metro vėlai vakare moteris su dviem mažamečiais vaikais sėdi ant grindų.

– Žmonės po darbų yra pavargę, – gavusi klausimą, kodėl niekas neužleidžia moteriai vietos, paaiškina valstybės tarnautoja Nana.

nuotrauka::4

Apie vidurnaktį vyriausybinio namo gyventojai, aplenkdami vieni kitus, skuba namo nuo Ajasės metro stotelės. Jie aplenkia dar veikiančius barus, kurių languose mato po vieną sėdinčius vyrus, ir pachinco žaidimų garsus. Palaukę žalios šviesoforo šviesos ir perėję tiltą, jie kelionę pabaigia bėgdami.

Kalėjimo languose jau tamsu, o šviesos Katsushikos gatvėje dega tol, kol tarnautojai išsiskalbia drabužius, juos išsidžiovina ir tvarkingai susilanksto. Taip, kaip juos mokė dar mokykloje.

Prenumeruodami žurnalą sutaupote iki 30% nei pirkdami kas mėnesį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 5

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Knygos: #Depresija „Selfų slėnyje“ Premium

Lietuvos rašytojų sąjunga išleidžia knygą su heštagais ir viršeliu, ant kurio puikuojasi „Instagram“ motyvai.

Verslo klasė
2018.10.19
Kosmoso lenktynėse rusai toli atsiliko Premium 17

2014 m. balandį, kai dėl karo veiksmų Ukrainoje Rusijai buvo pradėtas taikyti pirmasis sankcijų paketas,...

Verslo klasė
2018.10.14
Biuro mados: „Mr. Gorbachev, break these office walls!“ Premium

Kai keliaujant į Budejovicus buvo pavogtas leitenanto Lukašo lagaminas, Šveikas konstatavo: „Stotyse vogė ir...

Verslo klasė
2018.10.14
Dvidešimt tūkstančių kiaušinių ikonoms ir maldai Premium 1

Cerovani gyvenvietė netoli Tbilisio atsirado prieš dešimt metų, po penkių dienų karo. Pabėgėliams...

Verslo klasė
2018.10.13
Kaip mokyti(s) laimės: ką gali padaryti mokytojas Premium

„Jei mokytojas moko apie vidines vertybes, jis ir pats turi jas praktikuoti“, – tokie Tibeto dvasinio lyderio...

Verslo klasė
2018.10.07
Hobis: keli augalai balkone gali tapti emocine atgaiva Premium

Žydinčiomis gėlėmis išpuoštame sode šnekučiavosi dvi moterys. Ant mažo bistro stiliaus stalelio stovėjo...

Verslo klasė
2018.10.06
Kūno ir sielos ryšiai: kas yra sveika gyvensena Premium

Senas posakis „sveikame kūne – sveika siela“ yra pernelyg gerai žinomas, kad keltų klausimų. Dažniausiai jį...

Verslo klasė
2018.09.30
Ekstremalus šaltis padeda atrasti naujų medžiagų Premium

Nobelio premijos laureatas Wolfgangas Ketterle tikrai žino, kas yra šaltis. Jo tyrimai leido dar labiau...

Verslo klasė
2018.09.29
Junckerio džiazas: paskutinė EK vadovo kalba Premium 2

Jei tai būtų vaidybinis filmas apie įtakingą pagyvenusį politiką, kuriam atėjo laikas trauktis iš scenos, jo...

Verslo klasė
2018.09.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau