Jurga Vilpišauskaitė: Katsushikos gatvėje dieną tuščia

Publikuota: 2018-08-04
Valstybės tarnautojų bendrabutis su kalėjimu priešais. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
Valstybės tarnautojų bendrabutis su kalėjimu priešais. Jurgos Vilpišauskaitės nuotr.
 

Vyriausybiniame pastate netoli Kosugės metro stoties Tokijuje gyvena Japonijos valstybės tarnautojai. Už palankesnę nei rinkos kainą jie nuomojasi identiškus penkiolikos kvadratinių metrų vieno kambario butus. Atrakinę triženkliu numeriu pažymėtas baltas duris, jie nusiauna batus ir palipa vienu laipteliu aukščiau.

Perėję prieškambarį ir pražingsniavę pro vieną priešais kitą įrengtus vonios ir tualeto kambarius, jie patenka į patalpą su maža virtuve ir sienine spinta. Joje sulankstytas lovos čiužinys, keletas knygų, sukabinti drabužiai ir sustatyti žaidimų automatuose išlošti pliušiniai žaislai bei japoniškų animacinių filmų anime herojų figūrėlės. Jas kai kurie renka iki šiol, neaplenkdami ilgomis eilėmis išstatytų automatų Tokijo gatvėse. Sustoję ir įmetę monetą, staigiai užsuka rankenėlę ir ištraukia burbulą. Jų akys sužimba, kai viduje  randa ieškotą kolekcijos tęsinį, arba sušlampa, kai žnyplės nepakabina didelio geltono pliušinio viščiuko.

Maisto Katsushikos gatvės gyventojai namie nesigamina ir šaldytuvo duris varsto retai. Korėjietiškos kimčių salotos plastikiniame maišelyje, suvyniotos į japonišką laikraštį, atsiranda po pasivaikščiojimo netoli Ueno parko esančiame turguje. Jas galima laikyti ir ne šaltai, aštrių prieskonių gausoje sukapotas salotos lapas negenda. Kartais šaldytuve šalia šaltos arbatos pastatomas sakės buteliukas, nes ji mieliau geriama žemos temperatūros.

nuotrauka::1 

Paprastai namo gyventojai pietus valgo su kolegomis šalia biuro esančiose užeigose, o vakare pakeliui į namus užbėga vakarienės į vietos restoraną, kuriame prie kiekvieno stalo įrengta dujinė viryklė japoniškam okonomiyaki patiekalui pasigaminti. Ant įkaitusio paviršiaus jie išlieja vieną blyną, sumaišytą iš kiaušinių, miltų, kopūstų, marinuoto imbiero ir krevečių, metalinėmis mentelėmis apverčia iš abiejų pusių, kad apskrustų, užpila tirštu rudu padažu ir užbarsto džiovintomis tunų drožlėmis bei jūrų žolėmis. Supjaustę blyną mediniais pagaliukais, jie mikliai suvalgo ir linksėdami eina namo.

Ant bambukinio kilimėlio vakare namo gyventojai patiesia čiužinį ir, žiūrėdami vakarinę televizijos programą, neilgam užmiega.

Į keliolikos aukštų pastatą su kodiniu užraktu pašaliniai nepatenka. Kaip ir į priešais esantį dvylikaaukštį kalėjimą. Jame kaliniai kas dieną gamina storos medžiagos aplankus knygoms su japonišku ir anglišku užrašu „Kalėjimas“.

Paryčiais bendrabutis staigiai ištuštėja. Vyrai tamsiai mėlynais kostiumais skuba link metro, mosuodami rudos odos portfeliais. Kostiumuotos moterys su lietpalčiais ir batais žemais kulnais neatsilieka mažais, bet dažnais žingsneliais. Juos prisiveja biurų darbuotojai, minantys dviračius su krepšiais priekyje. Prirakinę ratus prie įėjimo į metro stotį, prideda ant kaklo kabančią mokėjimo kortelę. Vėliau ta pačia kortele sumojuoja už įėjimą į metro, kavą iš automato ir prekes parduotuvėje. Dauguma jų, kaip ir penkiasdešimt džiovintų japoniškų slyvų druskos pudroje, supakuojamos penkiasdešimtyje mažų plastikinių pakuočių ir parduodamos viename dideliame pake ant padėklo.

nuotrauka::2 right

Daugiau nei šimtas Tokijo metro linijų, 900 traukinių stočių kasdien aptarnauja 400 milijonų keleivių. Vienoje jų, Šindžiuku, traukiniui atvykus į peroną, pasigirsta šiai stočiai sukurta speciali melodija ir į traukinį stūmikai oshiyas sustumia milijoną žmonių. Spengiančioje tyloje kenčiantys žmonės retkarčiais surinka. O japonės rytais stengiasi patekti į specialius vagonus moterims.

– Piko valandomis metro traukiniuose aš prarasdavau save, – sako japonė Junko, mums ėmus kalbėti apie asmeninę erdvę Tokijuje ir valandas tarp aštuonių ir devynių ryto bei šeštos ir septintos vakaro. Išlindę iš metro stoties, žmonės išsisklaidydavo pailgintose perėjose.

Bandydami pervažiuoti Tokiją iš rytų į vakarus, vietiniai turi pakeisti traukinį keturiose stotyse, bet grafikas sušlubuoja, keleiviui nušokus ant traukinio bėgių. Metro darbuotojai, mūvėdami baltas pirštines, perone skaito metro atvykimo laikus per mikrofoną.  „Passenger rescue“ užrašas užsižiebia ir mirksi tol, kol kliūtis yra pašalinama iš įvykio vietos. Vietoj dviejų planuotų valandų kelionė užtrunka tris su puse.

Yamanote traukinio linijoje prieš dešimtmetį įsuktos mėlynos šviesos bando nuraminti nebenorinčius gyventi. Kai kuriose stotyse statomos stiklinės sienos su automatinėmis durimis tiesiai į traukinį, kai kur kabinami plakatai, nurodantys pagalbos telefoną.

nuotrauka::3 right

Kylu eskalatoriumi ir sustoju per vieną laiptelį nuo metro keleivio. Tai pajutęs, jis nubėga aukštyn. Bet vėlai vakare pavargęs pakeleivis sėdėdamas šalia vagone netyčia nusvyra ir padeda galvą man ant peties. Už kelių stotelių pramerkia akis, žvaliai dirsteli į mobiliojo telefono ekraną ir vėl užmiega. Šalia stovintis japonas su lagaminu užsnūsta, pasikabinęs ant ranktūrio. Jo kūnas atsipalaiduoja ir juda traukinio ritmu.

Pilname metro vėlai vakare moteris su dviem mažamečiais vaikais sėdi ant grindų.

– Žmonės po darbų yra pavargę, – gavusi klausimą, kodėl niekas neužleidžia moteriai vietos, paaiškina valstybės tarnautoja Nana.

nuotrauka::4

Apie vidurnaktį vyriausybinio namo gyventojai, aplenkdami vieni kitus, skuba namo nuo Ajasės metro stotelės. Jie aplenkia dar veikiančius barus, kurių languose mato po vieną sėdinčius vyrus, ir pachinco žaidimų garsus. Palaukę žalios šviesoforo šviesos ir perėję tiltą, jie kelionę pabaigia bėgdami.

Kalėjimo languose jau tamsu, o šviesos Katsushikos gatvėje dega tol, kol tarnautojai išsiskalbia drabužius, juos išsidžiovina ir tvarkingai susilanksto. Taip, kaip juos mokė dar mokykloje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Biuro planktonas karstosi sienomis Premium

Daugėja žmonių, kurie patys sau kelia problemų ir sprendžia jas lipimo būdu.

Verslo klasė
2019.03.23
 Knygos: Kas Lietuvoje renka. Ir ką? Premium

Viena Lietuvos žurnalistikos aksiomų – norint užtikrinti straipsnio objektyvumą reikia dviejų nuomonių ir...

Verslo klasė
2019.03.23
Demokratija versle, arba Bučkis „Caffeine’ui“ Premium

12.27. „Kaip manai, kiek versle demokratijos?“ – klausiu draugės verslininkės feisbuko „Messenger“. „Jei...

Verslo klasė
2019.03.17
Muzika: netikėtas žvilgsnis į jidiš pasaulį Premium

Laikau tenoro Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto niekur nepaminėtą kompaktinį diską „Yiddish Songs“ –...

Verslo klasė
2019.03.17
Lutherio tviteris brukamas per Tapino–Overtono langą Premium

Kaip ir kodėl visuomenėje vyksta permainos? Ar pažiūros ir papročiai keičiasi todėl, kad kokie nors...

Verslo klasė
2019.03.16
Kino pavasaris: Vaizduotei išbudinti Premium

Jis ir vėl čia. Pagrobs laiką, bet mainais žada įjungti vaizduotę, pametamą beskubant. Kovo 21 d. prasideda...

Verslo klasė
2019.03.16
Ką daryti su pensija? Skamba liftuose ir koridoriuose Premium 9

Ypač aštriai šis klausimas iškilo gavus pirmąjį darbo užmokestį šiais metais su nuskaičiuotu 1,8 proc. į...

Verslo klasė
2019.03.16
 Pirma sumokėk, tuomet reikalauk rezultato 4

Antrą kartą atvykęs į Dantų karalystę – juostinių plieno pjūklų lentpjūvėms gamyklą Rumunijoje –...

Verslo klasė
2019.03.11
Specifinės gamybinės problemos Dantų karalystėje Premium

– Buna ziua, – pasigirdo ragelyje. – Buna ziua, – automatiškai atsakiau į rumunišką pasisveikinimą.

Verslo klasė
2019.03.11
Knygos: anglai keleiviai aborigenų medžioklėje  Premium

Lentynoje gulėjo knyga labai gražiu viršeliu. Todėl ir nusipirkau. Kartais žmonėms tiesiog patinka gražūs...

Verslo klasė
2019.03.11
D. Katkus: pianistės G. Ručytės įdvasintas girdėjimas Premium

Kas yra didžiųjų muzikinių kultūrų stiprybė? Atmintis. Ne muziejų saugyklos, bet kasdienis savo meno...

Verslo klasė
2019.03.10
Pusryčiams – utopija. Vakarienei – distopija Premium

Yra dovanų, kurias norisi tučtuojau išpakuoti ir tučtuojau jomis džiaugtis. Ir yra tokių dovanų, kurias...

Verslo klasė
2019.03.10
Tomas Sinickis: Idealisto memuarai arba Purgystanas (I) Premium 1

Kam mums reikėjo į Purgystaną, aš vis dar iki galo nežinau. Tikriausiai buvo dvi priežastys. Pirma, apie...

Verslo klasė
2019.03.10
„Brexit“ – nuo ko viskas prasidėjo 14

Jungtinė Karalystė 2019 m. kovo 29 d. išstos iš Europos Sąjungos. Priežastys: per didelis įnašas į Europos...

Verslo klasė
2019.03.10
„Lexus GS“ mirė. Tegyvuoja „Lexus ES“! Premium 10

Pristatydamas nuo scenos nuėjusio sedano GS pamainą, koncernui „Toyota“ priklausantis „premium“ segmento...

Verslo klasė
2019.03.09
Lenkijos politika – pinigai ir teisingumas 5

2019 m. sausio pabaigoje Lenkiją sukrėtė didžiausias iki šiol skandalas dėl valdančiosios partijos „Teisė ir...

Verslo klasė
2019.03.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau