„Teisės PRO“: atrinkti nominantai į metų teisininkų titulus

Publikuota: 2017-04-03
Ingrida Kudabienė, UAB „Verslo aptarnavimo centras“ Tesiės paslaugų centro vadovė:
„Mano kandidatūrą pateikė kolegos, o man nieko apie tai nepasakė. Iki paskutinės minutės, kol pakvietė ant scenos pasiimti „Metų teisininko“ apdovanojimo, nenujaučiau, kad esu tarp pretendentų.“
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Ingrida Kudabienė, UAB „Verslo aptarnavimo centras“ Tesiės paslaugų centro vadovė: „Mano kandidatūrą pateikė kolegos, o man nieko apie tai nepasakė. Iki paskutinės minutės, kol pakvietė ant scenos pasiimti „Metų teisininko“ apdovanojimo, nenujaučiau, kad esu tarp pretendentų.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nepriklausomų konsultacijų bendrovė „Civitta“ atrinko po 5 abiejų kategorijų finalininkus, o iš jų komisija išrinks „Metų įmonės teisininką“ ir „Metų viešojo sektoriaus teisininką“. Praėjusių metų rinkimų nugalėtoja Ingrida Kudabienė buvo vertinta už indėlį, jungiant „Lietuvos energijos“ grupės bendroves „Lietuvos dujos“ ir „Lesto“ bei kuriant vieną energijos skirstymo operatorių ESO.

„Metų įmonės teisininko“ kategorijoje šiemet daugiausiai taškų surinko šie nominantai: Simona Augėnaitė, Lietuvos energija, UAB ginčų teisės vadovė, Agnė Daukšienė, „Lewben Group“ įmonės vyriausioji teisininkė, Giedrė Kaminskaitė-Salters, „Telia Lietuva“ teisės vadovė, Jurgita Pelėdienė, UAB „Bitė Lietuva“ teisinių reikalų vadovė, ir Vaida Zalobaitienė, AB „Axis Industries“ teisės skyriaus vadovė.

„Metų viešojo sektoriaus teisininko“ kategorijoje daugiausia taškų surinko Rasa Cicėnienė, Lietuvos banko vyriausioji juriskonsultė, Jekaterina Govina, Lietuvos banko valdybos nario patarėja, Vainora Knopkuvienė, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekos Teisės ir žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovė, Egidijus Šinkūnas, Utenos r. savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas, Leda Žilinskienė, SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ vyriausioji teisininkė.

Metų teisininkas renkamas įvertinus jo reikšmingiausią metų projektą, pasirengimą padėti kolegoms, aktyvumą socialinėje veikloje.

Balandžio 6 d. vyksiančioje kasmetinėje bendrovių teisės dienoje „Teisės PRO“, kurią organizuoja „Verslo žinios“, „Infolex“, bendrovės ir institucijų teisininkų asociacija (B.I.T.A.) bei advokatų kontora „Sorainen“, bus įteikti „Metų įmonės teisininko“ ir „Metų viešojo sektoriaus teisininko“ apdovanojimai.

Sujungimas – savo jėgomis

Pernai „Metų teisininko 2016“ apdovanojimas buvo skirtas Ingridai Kudabienei, tuometinei elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Teisės departamento direktorei, šiuo metu einančiai „Lietuvos energijos“ grupės įmonės „Verslo aptarnavimo centras“ (VAC) Teisės paslaugų centro vadovės pareigas.

Ponia Kudabienė pirmiausia buvo įvertinta už indėlį, 2015 m. jungiant „Lietuvos energijos“ grupės bendroves „Lietuvos dujos“ ir „Lesto“ bei kuriant vieną energijos skirstymo operatorių ESO. Ji buvo atsakinga už bendrovių reorganizavimo teisinius veiksmus, kurie buvo atlikti tik bendrovių teisininkų jėgomis, be išorės konsultantų pagalbos.

„Tai buvo vienas įdomiausių pastarojo laikotarpio darbų, sudėtingas ir didelės apimties. Tuo metu buvau „Lietuvos dujų“ Teisės departamento vadovė, mūsų ir „Lesto“ teisininkų komandai buvo patikėti visi šio sujungimo teisiniai veiksmai. Pavyko suspėti laiku, be jokių užkliuvimų ar klaidų“, – prisimena ji. Galimybės kviestis konsultantų iš šalies bendrovių teisininkai tada nė nesvarstė – įvertino, kad turimų kompetencijų pakanka, noro išbandyti jėgas – taip pat.

„Sutarėme, kad viską darysime patys, tiesa, palikome sau galimybę pasitelkti išorės pagalbą, jei pradėję darbus pamatysime, kad reikia pasitarti, kad nebesugalvojame, kokius sprendimus reikia priimti, jei tiesiog trūksta žmogiškųjų resursų. Tačiau viską sklandžiai įveikėme patys“, – pasakoja p. Kudabienė.

Prisidėjo prie teisėkūros

Kitas, anot jos, įdomus ir bendrovėms bei institucijoms naudos atnešiantis darbas – Civilinio proceso kodekso pakeitimai, kuriuos p. Kudabienė iniciavo drauge su kolegomis iš B.I.T.A. Jų dėka Seimas priėmė nuo š.m. liepos įsigaliojančius pakeitimus, leidžiančius įmonėms ar institucijoms teismuose atstovauti teisininkams, kurie dirba susijusiose bendrovėse ar organizacijose.

„Dabar įmonės teisininkas galės atstovauti visų tos grupės įmonių interesus ar, tarkime, ministerijos teisininkas – visoms tai ministerijai pavaldžioms įstaigoms. Tai leis efektyvinti teisės paslaugas ir taupyti resursus. Įsivaizduokite situaciją – grupės įmonei, kuri beveik nesusiduria su bylomis, netikėtai ima ir nukrenta paini byla. Teisininko, kuris specializuojasi šioje srityje, įmonė, žinoma, neturi, vadinasi, jai reikia ieškoti pagalbos iš išorės, samdyti advokatus, nors tos pačios grupės įmonėse yra puikių teisininkų bylininkų“, — naudą aiškina p. Kudabienė.

Centralizavo funkcijas

Praėjusiais metais p. Kudabienė susidūrė su ne mažiau įdomiais iššūkiais: ji buvo atsakinga už vieną „Lietuvos energijos“ grupės teisės funkcijų centralizavimo etapą, kurio metu visos teisinės praktikos funkcijos – atstovavimas teismuose, sutarčių rengimas ir priežiūra, atsakymų į klientų kreipinius rengimas bei vertinimas ir kt. – buvo perkeltos iš grupės įmonių į VAC. Šiuo metu 29 VAC dirbantys teisininkai, perėję į VAC iš įvairių „Lietuvos energijos“ įmonių, teikia paslaugas visoms 17-kai Lietuvoje veikiančių grupės įmonių.

„Centralizuojant įvyko daug gerų dalykų – kai teisininkai dirba kartu, jie dalijasi gerąja patirtimi, pritaiko efektyviausią praktiką, kurią atsinešė iš savo bendrovių, o šalia yra kolegos, kurie gali patarti ir pasidalinti įžvalgomis. Be to, žmonės giliau specializuojasi konkrečiose srityse, nemažai procesų standartizuojama, todėl visos grupės įmonės gauna vienodas aukštos kokybės teisines paslaugas“, – privalumus vardija p. Kudabienė.

Jos nuomone, ypač daug naudos davė kompetencijų sinchronizavimas: VAC teisininkas, kuris specializuojasi tam tikroje srityje, tarkime, rangos teisėje ir nuolat analizuoja šios srities teisės aktus ir teismų praktiką, dabar teikia konsultacijas ir toms grupės įmonėms, kurios su rangos klausimais susiduria tik kartas nuo karto ir tokio specialisto niekada neturėjo, pavyzdį pateikia ji.

Teisininkų „Lean“

Be to, VAC komandai dirbant kartu ir dalijantis gerąja praktika, pavyksta taupyti laiką, kurį tekdavo skirti šabloninėms, standartinėms užduotims atlikti. Prie to nemažai prisidėjo ir VAC Teisės paslaugų centre taikomi „Lean“ metodai.

„Sau sakome – pirmiausia ieškokime, kaip paprasčiau padaryti tuos darbus, kurie erzina, yra neįdomūs ir nekuria vertės mūsų klientams. Tada atsiras daugiau laiko rimtiems teisiniams darbams, kai reikia analizuoti, gilintis į klausimo esmę. Taip augsime profesionaliai, o darbas teiks daugiau džiaugsmo“, – sako p. Kudabienė.

Vienas tokių pavyzdžių – žyminio mokesčio mokėjimo administravimo pagerinimas. VAC teisininkams tenka inicijuoti nemažai bylų, o tam reikia sumokėti žyminį mokestį. Vienose grupės įmonėse jis būdavo užsakomas buhalterijoje – teisininkas turėjo pildyti paraišką, ją pasirašyti, nešti į buhalteriją, kuri išspausdindavo mokesčio pavedimą ir grąžindavo jį teisininkui. Kitoje grupės įmonėje tai buvo daroma daug paprasčiau – intranete yra sukurtas failas, kuriame teisininkas įrašo žyminio mokesčio dydį ir informaciją apie bylą, o pagal šią informaciją buhalterijos darbuotojai atlieka pavedimą ir e. laišku informuoja teisininką.

„Dabar šią paprastesnę schemą ir taikome“, – sako p. Kudabienė.

Patobulinimas buvo įdiegtas ir keliant dokumentus į teismų elektroninę sistemą. Juos galima įkelti pdf formatu, prieš tai atspausdinus, pasirašius ir dokumentą nuskenavus. Tačiau juos galima įkelti ir kaip „word“ formato dokumentus, kurie patvirtinami e. parašu. Kadangi taip daug greičiau ir paprasčiau, VAC teisininkai perėjo prie tokio standarto. „Per pastaruosius pusę metų savo veikloje jau įgyvendinome daugiau nei 10 patobulinimų, kurie leis sutaupyti apie 600 darbo valandų per metus. Dar beveik 40 patobulinimų idėjų įgyvendiname šiuo metu“, - skaičiuoja p. Kudabienė.

„Lietuvos energijos“ grupės įmonės kartas nuo karto naudojasi ir išorės konsultantų ar advokatų paslaugomis, tačiau, anot VAC Teisės paslaugų centro vadovės, tai daroma retai.

„Išorės konsultantus pasitelkiame, nes kartais iškyla klausimų, kuriems neturime stiprių kompetencijų, o priimti į darbą tos srities ekspertą neapsimoka - tai pavieniai atvejai. Arba tada, kai skubiai prireikia atlikti itin didelės apimties darbą, ir matome, kad su turimais resursais jo neįveiksime“, – nurodo p. Kudabienė.

Vadyba teisės nenustelbė

Jos nuomone, visuomenės požiūris, kad bendrovių vidaus teisininkai yra mažiau kompetentingi nei išorės konsultantai, vis dar gana gajus, nors ir neatspindi tikrovės.

„Tiesiog bendrovių teisininkai yra mažiau matomi, rečiau dalyvauja viešose diskusijose, teikia komentarus. Tačiau daugelio bendrovių teisininkai – aukščiausios kompetencijos specialistai. Šiandien ir advokatai į bendrovių teisininkus žiūri gerokai rimčiau nei anksčiau, tai rodo kad ir tai, kad rimti advokatai ateina į B.I.T.A. organizuojamus seminarus pasiklausyti vidaus teisininkų pranešimų“, – vertina p. Kudabienė.

Pastaruoju metu VAC Teisės paslaugų centro vadovei daugiau laiko tenka skirti vadybai, tačiau ji stengiasi neužmiršti teisės ir mielai prisideda prie teisėkūros klausimų energetikos srityje, su ja kolegos konsultuojasi, jei susiduria su sudėtingomis bylomis, situacijomis, kuriose reikia ieškoti netipinių, išskirtinių sprendimų.

„Kolegos sako, kad mano stiprioji pusė – ilgametė patirtis energetikos teisės srityje. Žinau, koks praeityje buvo reglamentavimas, teisės aktai ir galiu padėti palyginti, kodėl šiandien priimami vienokie ar kitokie sprendimai. Smagu prisidėti ir prie teisės aktų iniciatyvų, dalyvauti jų tobulinime. Prieš kelias dienas Seimas priėmė Gamtinių dujų ir Elektros energetikos įstatymus, prie kurių rengimo dirbo ir mūsų komanda – institucijoms teikiame savo poziciją, koks reglamentavimas būtų geriausias ir vartotojams, ir energetikos įmonėms, įrodinėjame, teikiam argumentus“, – pasakoja ji.

FOTOGALERIJA „Teisės PRO 2017“ vertinimo komisija (5 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Sugedus lėktuvui, Egipte įstrigo apie 200 poilsiautojų iš Lietuvos

Sugedus oro linijų „GetJet Airlines“ lėktuvui, Egipto Šarm aš Šeicho kurorte penktadienį įstrigo apie 200...

Išsiaiškino, ką turistai dažniausiai vagia iš Europos viešbučių

Viešbučių vadovo „Wellness Heaven“ ekspertai apklausė beveik 1.160 Europos viešbučių savininkų ir...

Paslaugos
16:30
„Ericsson“ sutiko su 1 mlrd. USD bauda kyšininkavimo byloje

Švedijos telekomunikacijų kompanija „Ericsson“ sumokės per 1 mlrd. USD  baudų ir taip užbaigs JAV institucijų...

Rinkos
13:58
Profesorė S. Jarmalaitė: vėžys nebėra mirtina liga Premium

Genetikos profesorė, biologijos mokslų daktarė Sonata Jarmalaitė, Nacionalinio vėžio instituto (VNI)...

Laisvalaikis
13:00
Pasaulio miestai, kuriuose turistų daug daugiau nei gyventojų

JAV vizų tvarkymo kompanija ESTA sudarė sąrašą pasaulio miestų, kuriuose 100-ui vietos gyventojų tenka...

Paslaugos
10:11
„World Summit Awards“ finale – net šeši Lietuvos projektai

Jungtinių Tautų globojamo Pasaulio viršūnių apdovanojimų (angl. World Summit Awards 2019) konkurso pirmąjį...

Paslaugos
08:25
JAV atidaryti Lietuvos vizų centrai

Jungtinėse Valstijose (JAV) atidaryti Lietuvos vizų centrai, penktadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija...

Paslaugos
2019.12.06
„Revolut“ žengia pirmuosius žingsnius į pensijų kaupimo rinką 3

Jungtinės Karalystės startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją, žengia pirmuosius žingsnius...

Rinkos
2019.12.06
Sostinėje atidarytas dar vienas modulinis vaikų darželis

Sostinės Karoliniškių rajone duris atvėrė dar vienas mieste modulinis lopšelio-darželio „Strazdelis“...

Paslaugos
2019.12.06
Advokatūra ir ministras sutarė dėl valstybės teikiamos teisinės pagalbos reformos vizijos 1

Lietuvos advokatūra ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sutarė dėl valstybės garantuojamos teisinės...

Paslaugos
2019.12.06
A. Landsbergienė savo verslo vairą perdavė samdomam vadovui Premium 2

Privačių mokyklų UAB „Karalienės Mortos mokykla“ bei darželių UAB „Vaikystės sodas“ įkūrėja Austėja...

Paslaugos
2019.12.06
Kai stovėjimo aikštelėje nelieka vietų tiems, kuriems jos skirtos, metas ieškoti išeities  Verslo tribūna

Prieš keletą mėnesių prie Kauno „Akropolio“ esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje įrengta užtvarų...

JAV persekioja su Rusijos valdžia siejamus kibernetinius nusikaltėlius

Jungtinės Valstijos paskelbė persekiojančios Rusijos kibernetinių nusikaltėlių grupuotę, kurios...

Verslo aplinka
2019.12.06
Autonominių fabrikų dar teks palaukti – 5G diegimas Lietuvoje prasidės 2021 m. Premium 3

Gigabitinę spartą, nejuntamą vėlinimą ir kitus pranašumus žadantis 5G ryšys Lietuvoje bus pradėtas diegti po...

Paslaugos
2019.12.06
„Swedbank“ pradeda siūlyti „Apple Pay“ mokėjimus 5

„Swedbank“ privatiems klientams, turintiems bekontaktes „Mastercard“ korteles, atveria „Apple Pay“...

Paslaugos
2019.12.05
„Uber“ paskelbė populiariausias tarp jos klientų 2019 m. pasaulio turistines įžymybes

Pavėžėjimo paslaugų platforma „Uber“ paskelbė, kurie turistiniai objektai šiemet buvo populiariausi tarp jos...

Paslaugos
2019.12.05
Tarptautiniame „fintech“ reitinge Lietuvai atiteko 4 vieta

Jungtinės Karalystės bendrovės „Findexable“ sudarytame tarptautiniame finansinių technologijų („fintech“)...

Technologijos
2019.12.05
LRT – nauja R. Miliūtės laida 7

Rita Miliūtė į LRT televizijos eterį išleidžia naują laidą „Langas į valdžią“, kurią kurs naudodama viešai...

Rinkodara
2019.12.05
Maitinimo sektoriaus prognozė 2020: kaip keisis kainos ir atlyginimai Premium 1

Nors ir kalbama apie galimą ūkio lėtėjimą, restoranai ir kavinės į kitus metus žvelgia optimistiškai.

Paslaugos
2019.12.05
Lietuvės floristikos kūriniai įtiko ir išrankiam „Rammstein“ skoniui Premium

Net daugiamilijoniniame mieste pats smulkiausias verslas netrunka sulaukti užsakymų, jei gaminamas...

Gazelė
2019.12.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau