Išeivijos lietuvio padovanota kolekcija – tikras „lituanistinis karo muziejus“

Publikuota: 2022-03-30
Iš Henry'io Lazarus Gaidis kolekcijos. Paroda „Išpakuojam!“ Lietuvos Nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale. S. Samsono (LNM) nuotr.
svg svg
Iš Henry'io Lazarus Gaidis kolekcijos. Paroda „Išpakuojam!“ Lietuvos Nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale. S. Samsono (LNM) nuotr.

Kovo 30 d. Vilniuje, Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) Naujajame arsenale (Arsenalo g.1), atidaryta unikalios lituanistinės ginkluotės, karinės aprangos ir archyvinių dokumentų paroda, pristatanti dalį kolekcijos, kurią muziejui padovanojo Henry Lazarus Gaidis, JAV gyvenantis išeivijos lietuvis, buvęs FTB agentas ir detektyvas.

 

 

Išeivijos lietuvio H. L. Gaidžio kolekcija vadinama viena didžiausių kada nors Lietuvai padovanotų muziejinių kolekcijų: sveria beveik toną, daugiausia ginklai. Kolekcijoje galima pamatyti pistoletus, šautuvus, kardus, durtuvus, durklus, tarp jų – ir ypač reti, pagal užsakymą tarpukario Lietuvos kariuomenei pagaminti ginklai su išgraviruotais Gediminaičių stulpais bei Lietuvos ginklų fondo žymenimis. Gausus ir karinės aprangos rinkinys: uniformos, kepurės, beretės, šalmai, amunicijos diržai, uniforminiai diržai, dėklai, antsiuvai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dr. Žygintas Būčys, LNM direktorės pavaduotas ir vyriausiasis fondų saugotojas, VŽ yra pasakojęs, kad ne mažiau įdomi ir svarbi šios kolekcijos dalis yra archyvinis, rankraštinis fondas. Jame – gerai žinomų ir gal visai mums nežinomų lietuvių kilmės karininkų dokumentai, apdovanojimai, laiškai, asmeniniai daiktai. 

Kolekcijos archyve sukaupta informacijos apie Jurgį Matulaitį, daktarą Joną Šliūpą, generolus Stasį Raštikį, Joną Černių, Vincą Vitkauską, atskirą jos dalį sudaro Povilo Labanausko, Lietuvos karo laivo ,,Prezidentas Smetona“ kapitono, archyvas.

Iš Henry'io Lazarus Gaidis kolekcijos. S. Samsono / LNM nuotr.
Iš Henry'io Lazarus Gaidis kolekcijos. S. Samsono / LNM nuotr. 

Pasak dr. Rūtos Kačkutės, LNM vadovės, kolekcija išsiskiria ne tik dydžiu, bet ir nuoseklumu: negyvendamas Lietuvoje, H. L. Gaidis sukaupė itin retų Lietuvos kariuomenėje naudotų, lietuvių kariams priklausiusių ginklų.

„Jie atspindi labai įdomų laikotarpį – seniausios vertybės yra XVIII a. pabaigos. Yra ir Napoleono kariuomenės lietuviško ulonų pulko uniforma, 1863–1864 m. sukilimo, Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų dalyvių daiktų, vertingumu išsiskiria tarpukario Lietuvos kariuomenėje naudoti ginklai, reprezentuojami ir išeivijos lietuviai, ir partizaninis karas. Tai savotiška lietuvio kario Lietuvoje ir pasaulyje istorija“, – vardija dr. R. Kačkutė. 

Atsakingas ir kryptingas kolekcionavimas H. L. Gaidžiui leido išsaugoti labai svarbią Lietuvos istorijos dalį, o kolekcijos vertę didina tai, jog ji nėra nebyli – dalies eksponatų istorijos yra žinomos, taip pat žinoma, kam jie priklausė.

H. L. Gaidis kolekcija muziejų pasiekė 2020 m. gruodį, supakuota į daugiau nei 60 dėžių. Vien jos priėmimo ir aprašymo procedūros užtruko ilgiau nei metus, o LNM rinkinius papildė beveik 8.000 vertybių. Pasak LNM, išsamesni kolekcijos tyrimai dar nepradėti, tačiau jau aišku, jog reikšmingą jos dalį sudaro unikalūs eksponatai ir muziejuje iki šiol neturėta medžiaga. Kolekcijos vertė, skaičiuojant preliminariai, siekia daugiau nei 350.000 Eur.

Galimybe padovanoti savo kolekciją kuriam nors iš Lietuvos muziejų prieš kelerius metus pasidomėjo pats H. L. Gaidis, ir Lietuvos nacionalinis muziejus nebuvo vienintelis, kuriame jis lankėsi.

Apie kolekcininką

Į parodos atidarymą Naujajame arsenale atvykęs H. L. Gaidis – XX a. pradžios išeivių iš Lietuvos palikuonis, aktyvus JAV lietuvių bendruomenės narys, Baltimorės lietuvių namų-muziejaus kuratorius.

Gimė jis 1940-aisiais Baltimorėje. 1962 m. baigė Merilando universitetą, kur studijavo ekonomiką. Tais pačiais metais baigė JAV oro pajėgų karininkų kursus, vėliau Federalinio tyrimų biuro specialiųjų agentų akademiją. Visą gyvenimą dirbo FTB agentu, išėjęs į pensiją – privačiu detektyvu. 

Pasak dr. Ž. Būčio, kiek žinoma, kolekciją H. L. Gaidis pradėjo kaupti iš patriotinių paskatų – jo seneliai buvo XX a. pradžios išeiviai iš Lietuvos, lietuviai buvo abu jo tėvai, taigi lietuvybė šeimoje buvo stipriai puoselėjama.

Apie savo kolekcijos pradžią H. L. Gaidis yra pasakojęs, jog į barą, kurį Baltimorėje turėjo jo tėvai, užsukdavo kariškių, taigi karo tema jam nebuvo svetima. Ir kai sykį bičiulis lenkas pasigyrė, kad kaupia lenkišką ginkluotę, jis nutarė kaupti lietuvišką.

JAV gyvenantis lietuvių kilmės išeivis Henry Lazarus Gaidis savo lituanistinę karinę kolekciją padovanojo Lietuvos nacionaliniam muziejui. Asmeninio archyvo nuotrauka.
JAV gyvenantis lietuvių kilmės išeivis Henry Lazarus Gaidis savo lituanistinę karinę kolekciją padovanojo Lietuvos nacionaliniam muziejui. Asmeninio archyvo nuotrauka.

„Kas žino, gal tikrai taip buvo, o gal graži legenda“, – sakė VŽ Ž. Būčys. 

Anot jo, rimčiau kolekcionuoti H. L. Gaidis pradėjo tarnaudamas karinėse oro pajėgose, kai buvo išsiųstas į Prancūziją. Ten įsigijo Napoleono armijos lietuviškojo 17-ojo ulonų pulko kardą. Vėliau, atlikęs tam tikrus tyrimus, kolekcininkas atsargiai teigė, kad tai gali būti paties Mykolo Tiškevičiaus kardas. 

Kai kurių artefaktų keliai į H. L. Gaidžio kolekciją – tarsi sužieduotų paukščių. Dr. Ž. Būčys VŽ pasakojo apie tarpukario Lietuvos kariuomenės savanorių ginklus iš dovanotosios kolekcijos, pažymėtus Gediminaičių stulpais. Tokių ginklų Lietuvos muziejuose nėra, arba yra vienas kitas, o H. L. Gaidis juos gavo iš... JAV armijoje tarnavusių Korėjos karo dalyvių, parsivežusių tuos ginklus kaip karo trofėjus į Ameriką. 

Pasirodo, sovietų valdžia Lietuvoje tuos ginklus nacionalizavo, paskiau greičiausiai jie pateko į Kiniją arba komunistinę Šiaurės Korėją.

„Daugumos tų objektų istorijos yra įdomios pačios savaime“, – VŽ sakė dr. Ž. Būčys.

Iki padovanodamas visą gyvenimą kauptą kolekciją LNM, H. L. Gaidis ir pats ją populiarino: savo rinkinį eksponavo Baltimorės muziejuje, rengė parodas įvairiuose JAV miestuose, dalyvavo įvairiuose renginiuose, parodose.

Paroda „Išpakuojam!“ Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale veiks iki metų pabaigos. Bilietą į parodą įsigiję lankytojai galės sugrįžti į ją net keletą kartų ir tapti kolekcijos tyrimo proceso liudininkais. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Neringos meras: netvarkomoms krantinėms gresia griūtis 4

Susidėvėjusių marių krantinių tvarkymas Nidoje, Pervalkoje ir Preiloje yra pernelyg didelė finansinė našta...

Statyba ir NT
2022.08.07
Paskelbtas Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadiono ir sporto halės koncesijos konkursas

Kauno miesto savivaldybė paskelbė baigiamų rekonstruoti S. Dariaus ir S. Girėno stadiono bei sporto halės...

Statyba ir NT
2022.08.07
Atnaujinant skrydžių oro balionais tvarką, baiminamasi oreivystės žlugimo Vilniuje

Valstybės valdomai skrydžių valdymo bendrovei „Oro navigacija“ rengiantis atnaujinti skrydžių oro balionais...

Laisvalaikis
2022.08.07
Į ekranus trumpam sugrįžta „Skardinis būgnelis“

1959 m. išleistas „Skardinis būgnelis“ – vienas svarbiausių XX a. romanų, kuriame „Nobelio“ premijos...

Laisvalaikis
2022.08.06
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio meniu: daugybė renginių Kaune – Europos kultūros sostinėje, atsisveikinimas su opera, „Nida jazz...

Laisvalaikis
2022.08.05
Gyventojai kurį laiką stumbrų nelankys: pradedama Pašilių stumbryno rekonstrukcija

Uždaromas Panevėžio rajone esantis Pašilių stumbrynas, penktadienį pranešė Valstybinių miškų urėdija.

Laisvalaikis
2022.08.05
LATGA paskelbė populiariausias knygas bibliotekose 1

Asociacija LATGA, remdamasi bendro jungtinio bibliotekų katalogo duomenimis, kuriuos susistemina ir pateikia...

Laisvalaikis
2022.08.04
„Kotletukai“ šunims išgelbėjo verslą, nesvarbu, kad jie brangesni už mėsą Premium

Šalutinė veikla gali tapti ne tik pagrindinė, bet ir vienintelė, rodo UAB „Rogių šunys“ pavyzdys. Gaminti...

Gazelė
2022.08.04
J. Kagan paroda „Iš tamsos“ – apie meilę ir išlikimą

Rugpjūčio 4 d. Kaune, pastate greta Istorinės LR Prezidentūros (Gimnazijos g. 4), atidaroma litvakės Jenny...

Laisvalaikis
2022.08.03
„Samsung“ tikisi sulankstomų išmaniųjų telefonų išpopuliarėjimo

Pietų Korėjos technologijų milžinė „Samsung“ tikisi, kad sulankstomi telefonai pagal pardavimus ateityje...

Inovacijos
2022.07.31
Santechnikas melomanas iš aistros sukūrė verslą Premium

Pomėgis gali pasufleruoti idėją naujam verslui, tačiau net jei šis sekasi, ankstesnės patirties nereikėtų...

Gazelė
2022.07.31
Paskutinį mėnesio sekmadienį – į muziejų nemokamai

Liepos 31-oji, sekmadienis, – nemokamo muziejų lankymo diena. Pasak Kultūros ministerijos, atšaukus...

Laisvalaikis
2022.07.31
Turtuoliai irgi verkia: Shakirai gresia 8-eri metai kalėjimo

Ispanijos teisėsauga reikalauja skirti aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmę ir 24 mln. Eur baudą Kolumbijos...

Laisvalaikis
2022.07.30
Pirma Ukrainos kelionių organizatoriaus vasara: atėjome kaip tik tuo metu

Balandį apie veiklos pradžią Baltijos šalyse paskelbęs didžiausias Ukrainos kelionių organizatorius „Join...

Gazelė
2022.07.30
„Wizz Air“ skraidins į Lioną

Gera žinia slidinėtojams: žemų kainų Europos oro linijų bendrovė „Wizz Air“ skraidys nauju maršrutu iš...

Laisvalaikis
2022.07.30
Svarsto suteikti Molėtams kurortinės teritorijos statusą

Vyriausybė svarsto Molėtams ir miesto apylinkėms suteikti kurortinės teritorijos statusą, kuris padėtų...

Laisvalaikis
2022.07.30
Renginiai savaitgalį: Jūros šventė, kinas po žvaigždėmis, nemokamas muziejų sekmadienis

Didžiasias savaitgalio įvykis – 63-oji Jūros šventė, šiemet persipinanti su 770-ies metų sukaktį mininčios...

Laisvalaikis
2022.07.29
Ateina šešėlių valdovas: istorinė Vilniaus „Žalgirio“ pergalė ir jos pasekmės Premium 2

Dešimtojo dešimtmečio lietuviškos popmuzikos grupės „Karališka erdvė“ hitas „Karalių paslaptys“, geriau...

Laisvalaikis
2022.07.28
Istorinė pergalė: Vilniaus „Žalgiris“ pirmą kartą žais UEFA turnyrų grupių etape 7

Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubas UEFA Čempionų lygos antrojo atrankos etapo atsakomosiose rungtynėse...

Laisvalaikis
2022.07.27
„OPEN SODAS“ kviečia į atvirą vakarėlį

Beveik dvejus veiklos metus Vilniuje skaičiuojantis kultūros kompleksas SODAS 2123 (Vitebsko g. 21 ir 23,...

Laisvalaikis
2022.07.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku