Nauja Vilniaus tradicija – kariliono muzika

Publikuota: 2015-09-05
Atnaujinta 2015-09-05 18:23
Vilniaus karilionas – unikalus 61 varpo instrumentas, įrengtas Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietiniame bokšte, šalia Lukiškių aikštės. Rengėjų nuotr.
Vilniaus karilionas – unikalus 61 varpo instrumentas, įrengtas Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietiniame bokšte, šalia Lukiškių aikštės. Rengėjų nuotr.

Pirmąjį rudens sekmadienį, rugsėjo 6 d., per V šv. Jokūbo festivalio atidarymą sostinėje pirmą kartą suskambės miesto karilionas – unikalus 61 varpo instrumentas, įrengtas Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietiniame bokšte, šalia Lukiškių aikštės.

Šis itin retas ir didingas instrumentas yra didžiausias Baltijos šalyse ir vienas moderniausių pasaulyje.

„Sekmadienį visų mūsų laukia jaudinanti akimirka – tai bus pirmasis šv. Jokūbo kariliono koncertas ir naujos miesto tradicijos pradžia. Nuo šiol harmoningai derančius varpus bus galima išgirsti kasdien, o kiekvieną sekmadienį klausytojų lauks įvairiausių žanrų koncertai. Tikime, kad varpų skambesys kvies žmones įsiklausyti, susitelkti, bent akimirkai atitrūkti nuo dienos rūpesčių ir pakelti akis aukštyn“, – teigia Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios vienuolis dominikonas brolis Pijus.

Parašė kompoziciją

Birželio pabaigoje Vilniaus arkivyskupo metropolito Gin­taro Grušo pašventinti varpai per vasarą buvo sumon­tuoti į vieną darnų muzikos instrumentą – karilioną. Varpus užgaunantys klavišai per atidarymo iškilmes bus patikėti žymiausiems Lietuvos karilionininkams: Giedriui Kuprevičiui ir Juliui Vilnoniui. Koncerte Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios šventoriuje skambės valstybinio choro „Vilnius“ su ka­rilionu atliekami kūriniai: J. Naujalio „Sva­jonė“, J. S. Bacho „Aria“, M. K. Čiurlionio „Preliudas“, S. Myerso „Cavatina“ ir G. Kup­revičiaus Vilniaus kariliono garbei parašyta kompozicija. Koncerto pradžia – 13 val.

Vilniaus karilionas turi net 61 skirtingo dydžio varpą, mažiausio iš jų svoris – 8 kg, o didžiausio – 3360 kg. Šiuo instrumentu bus atliekama ne tik bažnytinė muzika – repertuare skambės ir džiazo bei klasikos kūriniai, atliekami per religines, valstybines, istorines ir miesto šventes. Be didžiausio Vilniuje ir Baltijos šalyse esančio kariliono, Lietuvoje yra dar du tokie instrumentai: vienas – Klaipėdoje, centrinio pašto bokšte, o kitas – Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte. Vilniaus kariliono įrengimas finansuotas Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšomis.

V šv. Jokūbo festivalio atidarymo koncerto Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje pradžia – sekmadienį 12 val.

Jame skambės A. Pärto, E. Ešen­valdo, V. Pūcės, V. Au­gus­­­tino, M. Balakirevo, O. Gjei­­lo, S. Rachmaninovo, V. Mar­­tynovo kūriniai. Juos atliks choras „Vilnius“ ir solistai Gintarė Kulikauskytė, Ie­­va Skorubskaitė, Brigita Sta­nis­lauskaitė, Vaidas Bar­tu­šas ir kt.

Ypatingas festivalis

„V šv. Jokūbo festivalis ypatingas tuo, kad sutampa su kariliono atidarymu Vilniuje. Tai yra išskirtinė proga, nes, kaip žinome, karilionas jau seniai yra Klaipėdoje ir Kaune, o Vilniuje jo nebuvo. Be to, į tradicinį tampantį Šv. Jokūbo festivalį šiemet atvyksta ir du labai įdomūs kolektyvai iš užsienio – britų ir norvegų chorai, kurių programa, manau, klausytojams nepaprastai patiks. Festivalyje taip pat dalyvaus Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (vadovas ir dirigentas Tomas Ambrozaitis – VŽ), Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ (vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis – VŽ)“, – sako Artūras Dambrauskas, valstybinio choro „Vilnius“ vyriausias dirigentas ir V tarptautinio šv. Jokūbo festivalio meno vadovas.

(Rengėjų informacija)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Savaitgalį – tradicinės Sartų žirgų lenktynės

Vasario 2 d., šeštadienį, 500 metų sukaktį mininčiose Dusetose, ta proga paskelbtose mažąja kultūros sostine,...

Laisvalaikis
2019.01.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau