Į universitetus – ieškoti technologijų ir žinių: kaip mažas ir vidutinis verslas gali paspartinti savo augimą?

Reklama publikuota: 2021-05-27
Žinių ir technologijų perdavimas – galimybė verslui augti.
svg svg
Žinių ir technologijų perdavimas – galimybė verslui augti.

Šalies universitetuose gimsta išradimai, inovacijos ir kiti pažangūs sprendimai, kurie, su rinkos poreikius jaučiančio verslo pagalba, gali nešti grąžą tiek mokslo, tiek ir verslo bendruomenei. Mažos ir vidutinės įmonės, padedamos specialistų, gali sėkmingiau užmegzti dialogą su mokslo institucijomis ir lengviau siekti bendradarbiavimo.

„Didelę dalį produktų ir pažangių technologijų laikome savaime suprantu dalyku, tačiau neretai tai – bendras mokslo ir verslo rezultatas. Būtent technologijų perdavimas suteikia galimybę mokslo išradimams ir technologiniams laimėjimams virsti produktais, paslaugomis ar procesais, kurie pasiekia visuomenę ir jai pasitarnauja“, – sakė Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko (SSMTP), tarpininkaujančio tarp verslo ir mokslo bendruomenių, direktorė Laima Kaušpadienė.

Reikšminga pagalba mažam ir vidutiniam verslui

Naujausi duomenys atskleidžia, kad Lietuvos ir šalies verslo išlaidos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) pastaraisiais metais neženkliai augo. Bendrosios Lietuvos išlaidos sudarė 1 proc. BVP, lyginant su 0,94 proc. 2018 m., o verslo sektoriaus – 0,43 proc. BVP, palyginus su 0,39 proc. ankstesniaisiais metais.

Nors šalies verslas kiek labiau gręžiasi į mokslą, bendradarbiavimas galėtų būtų intensyvesnis: Lietuva stipriai atsilieka nuo ES šalių vidurkio – 2,19 proc. BVP. Pasak L. Kaušpadienės, vien tik technologijų perdavimas padėtų ne tik atskleisti šalies mokslininkų potencialą, bet ir atvertų galimybes augti įvairioms industrijoms bei verslams. Tai galėtų tapti ypač reikšminga pagalba mažoms ir vidutinio dydžio įmonėms (MVĮ).

nuotrauka::1 right

„Dėl ribotų resursų ir didelės rizikos MVĮ neretai nėra pajėgios investuoti į vidinius mokslinius tyrimus bei plėtrą, todėl bendradarbiavimas su akademinėmis institucijomis padėtų joms sumažinti finansinę riziką bei leistų auginti savo konkurencingumą. Žinių ir technologijų perdavimas suteiktų galimybę MVĮ lengviau inovuotis, reaguoti į iššūkius, įsigyti ir plėtoti rinkai aktualias technologijas ar produktus, auginti verslą“, – klabėjo SSMTP direktorė.

L. Kaušpadienė taip pat pastebėjo, kad neretai gebėjimas užmegzti dialogą, ypač šiuo klausimu patirties dar neturinčiam verslui, gali tapti pagrindiniu sėkmingo bendradarbiavimo iššūkiu. Siekiant palengvinti procesą, universitetuose veikia specialūs žinių ir technologijų perdavimo centrai, tačiau kreiptis pagalbos verslas gali ir į technologine brokeryste užsiimančias institucijas.

Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko specialistai turi tvirtą ryšį su didžiausiais šalies universitetais, naujausių technologijų bei paslaugų tiekėjais, todėl gali palengvinti reikalingų technologijų paiešką bei įsigijimą įmonėms.

Mokslas tampa neatsiejama verslo ekosistemos dalimi

Prof. habil. dr. Antanas Čenys, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) mokslo ir inovacijų prorektorius, pastebi, kad šalies verslas ir jo požiūris į bendradarbiavimą pastaruoju metu pastebimai keičiasi: „Jaučiame pozityvius pokyčius ir matome, kad šalies verslo struktūra kinta: verslas darosi daug imlesnis naujoms technologijoms ir moksliniams tyrimams. Universitetų kuriami produktai – tiek studentai, tiek tyrimai – tampa būtini verslui ir jo vystymuisi. Galėčiau pastebėti, kad verslas pradeda žiūrėti į universitetą kaip į būtiną, neatsiejamą savo ekosistemos dalį.“

nuotrauka::2 right

Nors pastaraisiais metais, naudojantis ES fondų parama, buvo pakankamai stipriai skatinamas mokslo ir verslo bendradarbiavimas, o universitetas stebi didelę dalį bendrų projektų, pats bendradarbiavimo pobūdis stipriai nepakito. Kaip ir anksčiau, su šalies ir užsienio įmonėmis universitetui tenka bendradarbiauti tiek vykdant užsakomuosius tyrimų, tiek ir bendrus projektus.

VILNIUS TECH mokslo ir inovacijų prorektorius pastebi, kad pastaruoju metu didelei daliai verslų ypatingai reikalingos IT taikymo įvairiose srityse paslaugos, pvz., gamybos, transporto, ar finansų sektoriuose. Prof. habil. dr. A. Čenio teigimu, didžiausias universiteto mokslininkų potencialas ir ateityje koncentruosis šioje srityje.

„Kam mes skiriame ir planuojame skirti didžiausią dėmesį bei investicijas ateityje – tai dirbtinis intelektas (DI), t. y. DI sprendimai transporto, informacinių technologijų, gamybos finansų ir kituose sektoriuose. Tikėtina, kad ateityje dirbtinį intelektą traktuosime kaip matematiką: kaip visiems reikia mokėti skaičiuoti, taip reikės ir mokėti DI sprendimus taikyti skirtingose srityse. Žinoma, daug dėmesio skirsime ir žaliojo transporto bei urbanistikos, logistikos, išmanaus miesto, žaliosios bei žiedinės ekonomikos sprendimams“, – kalbėjo VILNIUS TECH mokslo ir inovacijų prorektorius A. Čenys.

Partnerystė – investicija į sėkmę ir ateitį

Daiktų interneto sprendimų įmonių grupė „Teltonika“ jau ne vienerius metus intensyviai partneriauja su mokslo institucijomis. Pasak įmonės atstovų, bendradarbiavimas vykdomas dviem pagrindinėmis kryptimis – pirma, siekiama didinti aukštųjų technologijų specialybių patrauklumą bei šių specialistų skaičių, nuo kurio tiesiogiai priklauso bendrovės veikla ateityje, antra, vykdomi bendri projektai, kurių metu vystomi ir komercializuojami inovatyvūs produktai.

„Su mokslininkais iš skirtingų universitetų ar kolegijų bendraujame beveik kasdien, siekdami dalintis technologinėmis žiniomis bei kurti bendrus projektus. Vienas iš tokių sėkmingų projektų buvo pradėtas su Kauno technologijos ir Vilniaus universitetais. Mokslininkų sukurta prieširdžių virpėjimo atpažinimo technologija bus komercializuota ir įdiegta į „Teltonika Telemedic“ gaminamą išmaniąją medicininę apyrankę“, – patirtimi dalijosi bendrovės koorporatyvinės komunikacijos vadovas Julius Švagžlys.

Nors ieškant naujausių technologijų įmonei teko dirbti ir su užsienio universitetais, pirmiausia siekiama pasitelkti šalies universitetuose slypintį potencialą, kurio, J. Švagžlio teigimu,  netrūksta.

Įmonės atstovas taip pat pažymi, kad aiškus dialogas ir gebėjimas suprasti abiejų pusių poreikius – raktas į sėkmingą bendradarbiavimą: „Svarbu yra kalbėti ne tik apie verslui kuriamą vertę, bet ir apie aukštųjų mokyklų interesus. Kiekvienas bendradarbiavimas turi būti pagrįstas vieningu tikslu, tad atradus bendras vertes, pavyks užmegzti ir dialogą.“ Tai užtikrinti „Teltonikoje“ padeda atskiri specialistai, jau turintys patirties bendraujant su akademine bendruomene.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Apie „posūkį į kairę“ ir individualizuotą kompiuterių priežiūrą Verslo tribūna

Siekis priartinti IT paslaugas arčiau galutinio naudotojo ir įgalinti jį pačiam pasirūpinti savimi...

Startuolio „Eddy Travels“ dirbtinio intelekto sistema integruota Lietuvos oro uostuose

Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose įdiegta startuolio „Eddy Travels“ kurta dirbtinio intelekto (DI)...

Inovacijos
2021.06.30
Skaitmeninės jūros konferencijoje – mėlynosios ekonomikos perspektyvos ir skaitmenizacija Lietuvoje Verslo tribūna

Mėlynosios ekonomikos reikšmė Europos Sąjungoje auga: didėja jos indėlis į valstybių biudžetus, auga...

Išmani Lietuva
2021.06.29
Saulės energetikos programinę įrangą kuriantis startuolis „PVcase“ per 5 m. planuoja tapti vienaragiu Premium 1

Saulės elektrinių projektavimą automatizuojantį įrankį siūlantis startuolis „PVcase“ per artimiausius...

Inovacijos
2021.06.25
Startuolių ekosistema subrendo: rekordinės pritrauktos lėšos ir potencialūs nauji vienaragiai Premium

Lietuvos startuolių ekosistema po dešimties metų sunkaus darbo perėjo į spartesnio augimo etapą ir atsidūrė...

Inovacijos
2021.06.23
Lenkijos „Resource Partners“ įsigijo išmaniųjų sonarų žvejybai gamintojo „Deeper“ akcijas 6

Lenkijos privataus kapitalo įmonė „Resource Partners“ iš išmaniųjų sonarų žvejybai gamintojos UAB „Deeper“...

Inovacijos
2021.06.23
„Paysera“ 2020 m.: rekordinės pajamos ir pelnas 4

„Fintech“ bendrovei „Paysera“ šešioliktieji veiklos metai buvo rekordiniai. Pasaulinei prekybai dėl karantino...

Inovacijos
2021.06.18
„ACC Distribution“: metai buvo geri, bet galėjo būti dar geresni, jei nebūtų trūkę prekių Premium 3

„ACC Distribution“, vienai didžiausių Baltijos šalyse didmeninės prekybos elektronika grupių, pernai pavyko...

Inovacijos
2021.06.18
„Blue Bridge“ pandeminiai metai buvo nuostolingi Premium 4

IT infrastruktūros sprendimų ir paslaugų bendrovė „Blue Bridge“ (BB) – viena seniausių rinkoje – pernai pirmą...

Inovacijos
2021.06.18
Saugumo operacijų centro paslaugos – naujos galimybės vidutiniam verslui IT saugumo srityje Verslo tribūna

Didėjantis debesijos paslaugų ir SaaS aplikacijų naudojimas, darbas už organizacijos tinklo perimetro ir...

Išmani Lietuva
2021.06.18
Lietuvos bankas pelnė apdovanojimą už duomenų valdymo sprendimus

Tarptautinio žurnalo „Central Banking“ tarptautiniuose apdovanojimuose Lietuvos bankas (LB) pripažintas...

Inovacijos
2021.06.17
Teismas vėl atmetė „Telios“ skundą dėl „Mezon“ dažnių pardavimo „Bitei“

Teismas atmetė telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ skundą – įmonė siekė panaikinti Ryšių reguliavimo...

Inovacijos
2021.06.17
„Bored Pandos“ įkūrėjas: kurį laiką turėjome problemą – nežinojome, kur investuoti pelną Premium 15

Dizaino, meno ir įdomybių platformos „Bored Panda“ (UAB „Pandos“) kūrėjai per praėjusius metus pardavimo...

Inovacijos
2021.06.17
Lietuvoje startuoja dvi naujos technologijos: ar tapsime daiktų interneto lyderiais Europoje? Verslo tribūna

Lietuvoje pristatytos dvi visiškai naujos daiktų interneto technologijos. Šios abi pažangios technologijos...

Išmani Lietuva
2021.06.16
„NanoAvionics“ žengia į aukštesnę lygą Premium

Vytenis Buzas, Lietuvos palydovų gamintojos „NanoAvionics“ (UAB „NanoAvionika“) vadovas ir vienas įkūrėjų,...

Inovacijos
2021.06.15
EIB: Europa nemoka paversti tyrimų produktais, todėl atsilieka DI lenktynėse Premium

Nors Lietuvoje ir kitose ES šalyse vis daugėja įmonių, kuriančių ir naudojančių dirbtinio intelekto (DI) bei...

Inovacijos
2021.06.11
„Accenture“ kuriasi Vilniuje

Airijos profesinių verslo paslaugų ir konsultacijų kompanija „Accenture“ skelbia steigianti naują pažangiųjų...

Inovacijos
2021.06.11
Verslas būsimų specialistų žvalgosi jau ir gimnazijose 2

Kauno UAB „Helis play“, valdanti elektroninę žaidimų platformą „Eneba“, praneša pradedanti bendradarbiavimą...

Inovacijos
2021.06.10
„Nordcurrent“ pristatė trečią žaidimą asmeniniams kompiuteriams

Žaidimus išmaniesiems telefonams daugiausia kurianti ir leidžianti bendrovė „Nordcurrent Group“ stiprina...

Inovacijos
2021.06.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku