Kas tai? Eksperto įžvalgos

Lyderystės ir atsakomybės skatinimas, iš kurio išlošia ir darbuotojai, ir darbovietė

Reklama publikuota: 2020-12-11
„Blue Bridge“ personalo direktorė Alma Reketienė.
svg svg
„Blue Bridge“ personalo direktorė Alma Reketienė.

Naujų žinių įsisavinimas, kasdienė patirties bei užduočių apykaita tarp komandos narių sudaro plačias galimybes rinktis karjeros kryptį. „Vidiniai mokymai, investicijos į darbuotojų tobulėjimą ir profesionalus grįžtamojo ryšio suteikimas – tai pagrindas, ant kurio formuojasi kultūra, kurioje skatinama atsakomybė ir lyderystė – dvi to paties medalio pusės“, – sako „Blue Bridge“ personalo direktorė Alma Reketienė, pasakodama apie tai, kodėl IT įmonėje „Blue Bridge“ lyderystės skatinimas yra ne tik personalo valdymo strategijos, bet visos organizacijos kultūros dalis.

Lyderystė ugdoma suteikiant pasitikėjimą kiekvienam

Kaip pasakoja A. Reketienė, sąlygos, kurios motyvuoja darbuotojus ugdyti savo stipriąsias puses, valdyti savo karjerą ir ugdyti lyderiui reikalingas savybes, negali būti apibrėžiamos vien formaliomis procedūromis. Šios galimybės turi būti užkoduotos pirmiausia organizacijos kultūros DNR.

„Blue Bridge“ grupės įmonėse viena iš kertinių vertybių yra pasitikėjimas. Ši vertybė tampa ir tam tikru įrankiu arba „treniruokliu“, kuris padeda realaus darbo sąlygomis kasdien ugdyti savo, kaip darbuotojo, atsakomybę“, – pasakoja pašnekovė ir atkreipia dėmesį, kad svarbiausi šios bei kitų vertybių nešėjai ir ambasadoriai yra vadovų komanda.

„Suprantame, kad dirbti pasitikėjimo kultūroje pirmiausia reiškia dirbti su vadovais, kurie nebijo ir moka deleguoti užduotis, o už klaidas nebaudžia, bet skatina mokytis ir judėti pirmyn. Būtent tokia kultūra yra vienas labiausiai pasiteisinusių veiksnių ugdant ir stiprinant darbuotojų lyderystę ir įgalinant juos prisiimti atsakomybę ne tik už savo darbus, bet ir už savo tobulėjimo bei karjeros kelią“, – paaiškina pašnekovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tarp lyderystės dedamųjų – ir grįžtamojo ryšio teikimas vadovams

Kita svarbi lyderystę skatinančios kultūros dalis – atviras grįžtamasis ryšys. Kaip pažymi Alma Reketienė, „Blue Bridge“ grupės įmonėse skatinamas ne tik vadovų grįžtamasis ryšys darbuotojams, bet ir atvirkščiai –  darbuotojai skatinami suteikti grįžtamąjį ryšį vadovams.

„Kad ir kaip teoriškai gražiai skambėtų ši idėja, tokią grįžtamojo ryšio teikimo kryptį tikrovėje gali būti sunku palaikyti ir, kaip rodo mūsų patirtis, geriausiai tai padeda padaryti tik asmeniniai pavyzdžiai. Stebėdami kaip kolegos teikia grįžtamąjį ryšį savo vadovams ir tai, kad už šį grįžtamąjį ryšį padėkojama, o ne baudžiama, kiti darbuotojai taip pat įgauna pasitikėjimo ir vidinės drąsos  ne nutylėti pastebėtus iššūkius, bet juos spręsti, vystyti atvirą dialogą su vadovais. Pastebime, kad būtent ši mūsų kultūros savybė kai kada stebina naujus darbuotojus, kadangi neretas ankstesnėse darbovietėse yra susidūręs su neigiamu požiūriu į grįžtamojo ryšio ar juolab kritikos teikimą“, – neslepia pašnekovė ir priduria, kad darbuotojai taip pat skatinami susipažinti su klientų apklausų rezultatais ir semtis patirties iš kolegų, kurių darbas gauna ypač aukštus klientų įvertinimus.

Galimybė mokytis ir darbe, ir siekiant retų sertifikatų

Galimybė nuolat mokytis iš skirtingos patirties ir net kitos specializacijos kolegų, yra kitas itin svarbus „Blue Bridge“ grupės kultūros bruožas, pastebi pašnekovė. Toks patirties perėmimas iš kitų kolegų vyksta ir formaliai, ir neformaliai.

Viena inovatyviausių iniciatyvų skirta aktyviam mokymuisi darbo vietoje – skirtingų inžinerinių komandų sujungimas į bendras pajėgas. „IT inžinieriai ir architektai daugiau dirbantys prie sprendimų struktūros dirba kartu su specialistais, atliekančiais priežiūros darbus. Tokiu būdu kuriama žinių ir patirties sinergija – kolegos ne tik įgauna naujų kompetencijų, praktiškai mokosi vieni iš kitų padėdami atlikti darbus, bet ir iš pirmų lūpų sužino apie įvairius priežiūros bei projektinių darbų niuansus, taigi – gauna ir teorinį naujos srities pagrindą“, – pasidalija „Blue Bridge“ personalo direktorė A. Reketienė.

Šalia šios iniciatyvos ir kitų, skirtų aktyviam žinių ir patirties dalijimuisi organizacijos viduje: „Pavyzdžiui, patyrę inžinieriai sistemingai moko savo kolegas naujų kompetencijų, reikalingų darbui,  tam yra skiriamas ir papildomos laikas. Kita tobulėjimo sritis – nuolatinis žinių apsikeitimas tarp IT inžinierių ir vadybininkų. Kadangi technologijų pasaulis nuolat kinta, be IT profesionalų pagalbos, vadybininkai turėtų patys nuolat mokytis ir domėtis įvairiomis sritimis. Dabar šis procesas supaprastinamas – žmonės, kurie yra tam tikros srities profesionalai, pasidalija šiomis žiniomis su visa komanda. Kiekvieną savaitę turime ir vidinius mokymus, kurių metu kolegos pristato savo srities bei darbo ypatybes ir tokiu būdu padeda visam kolektyvui plėsti žinių lauką“, – pasakoja pašnekovė.

Formaliam tobulėjimo laukui priklauso ir investicijos į darbuotojų mokymus, lankymąsis didžiausiose technologijų konferencijose. „Kadangi darbuotojų turimi sertifikatai taip pat yra visos įmonės konkurencinis pranašumas, apmokame ir skatiname darbuotojus siekti ne tik bazinių, jų darbui reikalingų sertifikatų, bet ir labai retų sertikatų. Per visą organizacijos istoriją turėjome ne vieną darbuotoją, kuris išlaikė itin sudėtingus testus ir buvo ne tik geriausias tam tikros specialistas įmonėje, bet ir vienas geriausių Lietuvoje“, – sako A. Reketienė.

Ugdyti savo stipriąsias puses skatina mobilumas organizacijos viduje

Kaip pažymi A. Reketienė, lyderystės skatinamas negali apsiriboti vien naujų žinių ar patirties suteikimu, jis turi atsispindėti ir per realias karjeros mobilumo galimybes darbovietėje. „Tobulėjimo galimybės negali būti tik gražiu šūkiu. Tai taip pat turi būti kasdienė, lengvai įrodoma organizacijos realybė. Kiekvienam darbuotojui turi būti prieinamos galimybės keisti savo veiklos sritį ir net specializaciją“, – akcentuoja pašnekovė.

Užtikrinant sąlygas vertikaliam ir horizontaliam mobilumui, kaip pastebi pašnekovė, laimi ne tik darbuotojas, bet ir darbovietė, nes tai leidžia išlaikyti talentingiausius, įvairios patirties turinčius talentus: „Tą įrodo ir mūsų patirtis, nes per visą organizacijos istoriją turime daugiau nei dešimt įkvepiančių pavyzdžių, kai žmonės pakeičia savo specializaciją mūsų organizacijos viduje, pareina dirbti į aukštesnes pareigas arba į kitą sritį ir toliau sėkmingai tęsia karjerą pasiekdami itin gerų rezultatų.“

Tarp sąlygų, įgalinančių darbuotojų mobilumą, pašnekovė įvardija vadovų požiūrį ir personalo valdymo skyriaus politiką. „Pavyzdžiui, mes suteikiame šioje srityje daug laisvės – stimulas pokyčiams gali ateiti ne tik iš paties darbuotojo, bet ir iš kitų vadovų arba personalo skyriaus. Darbuotojas gali pats formuoti savo karjerą, pereiti į kitą skyrių ar net pakeisti specializaciją, pavyzdžiui, IT inžinierius tapti vadybininku. Perėjimo įgalinimas iš šalies gali atrodyti sudėtingai, tačiau jį palengvina aiškūs reikalavimai vienai ar kitai pozicijai ir, žinoma, pasitikėjimas tarp darbuotojo ir vadovo. Iš savo vadovų komandos tikimės, kad jie įsiklausys į savo darbuotojus ir tinkamai reaguos, jei vienas iš  komandos narių užsimins, kad nori išbandyti savo jėgas kitoje srityje“, – paaiškina pašnekovė.

Vidinė naujų vadovų atranka – kai dėl lyderystės ugdymo išlošia visi

Kaip pastebi „Blue Bridge“ personalo direktorė Alma Reketienė, vienas iš veiksnių, kurie įkvepia visą komandą nebijoti atsakomybės prisiėmimo bei stiprinti lyderystės įgūdžius, tai vidinė vadovų paieška.

„Apskritai, neretai naujo kandidato paieškas į bet kurias pozicijas pradedame savo įmonės viduje. Stengiamės pastebėti, kurie iš specialistų norėtų pokyčių, turi pakankamai žinių ir pareigoms tinkamas žmogiškąsias savybes. Būtent tokiu būdu pirmiausia ieškome vadovų“, – pasakoja A. Reketienė.

Kaip paaiškina pašnekovė, tokia tradicija susiklostė istoriškai – „Blue Bridge“ grupės įmonėse vadovaujančias pareigas dažnai užima šioje įmonėje karjerą pradėję specialistai, o iš to, kaip pastebima, išlošia ne tik darbuotojai, bet ir visa įmonė.  „Siekiame, kad mūsų vadovų komanda puoselėtų mūsų įmonės vertybes ir kaip profesionalai būtų užaugę įmonės kultūroje. Todėl vidinė vadovų atranda leidžia, viena vertus, suteikti darbuotojams naujas karjeros galimybes, kita vertus, žvelgiant iš verslo perspektyvos, turėti kompetentingiausius, su įmonės kultūra, darbo procesais ir komanda geriausiai pažįstamus, efektyviai dirbančius vadovus“, – pasakoja „Blue Bridge“ personalo direktorė. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Ekspertas patarė, kaip apsiginti nuo „Ransomware“ atakos Verslo tribūna

76 proc. organizacijų visame pasaulyje jau patyrė „Ransomware“ atakas, parodė naujausia „Veeam“ duomenų...

Išmani Lietuva
2022.03.23
Lietuvos NT startuoliai ruošiasi plėtrai užsienyje ir naujoms investicijoms Premium

Iki šiol menkai skaitmenizacijos paliesta nekilnojamojo turto (NT) rinka tampa imlesnė technologijoms, o tai...

Inovacijos
2022.03.22
Tikroji kibernetinio saugumo padėties analizė: 4 dalykai, nuo kurių reikėtų pradėti Verslo tribūna

Bet kuri įmonė, turinti bent 5 kompiuterines darbo vietas, bevielį tinklą, serverį arba viešai prieinamą...

Išmani Lietuva
2022.03.21
Europos akys – į Lietuvos agromaisto sektorių Verslo tribūna

Žemės ūkio ir maisto sektorius turi daugybę neišnaudoto potencialo įgalinant fotonikos sprendimus savo...

Pramonė
2022.03.15
Perspektyviausi Lietuvos „edtech“ startuoliai: estus lenkiame, bet tobulėti dar yra kur Premium

Lietuvoje švietimo technologijų įmonių daugėja, o perspektyviausių Baltijos ir Šiaurės Europos startuolių...

Inovacijos
2022.03.10
Pavogtą jautrią informaciją apie save galite būti paprašyti išsipirkti patys Verslo tribūna

Sėkmingas Suomijos psichinės sveikatos klinikų tinklas „Vastaamo“ pernai rudenį patyrė didelio masto ataką.

Išmani Lietuva
2022.03.09
„ART21“: dabar – darbas ukrainiečiams, pasibaigus karui – milijono vertės paramos paketas Ukrainos atstatymui Verslo tribūna

Agromaisto inovacijų dirbtuvės „ART21“ nelieka abejingos Ukrainos tautai, kuri dabar kovoja už visos Europos...

Išmani Lietuva
2022.03.08
Karantinas atskleidė, kad organizacinė kultūra nėra vien gražus žodžių derinys Verslo tribūna

Žmogiškojo santykio reikšmę darbe visapusiškai leido įvertinti tik dalinis jų praradimas karantino...

Išmani Lietuva
2022.03.02
„Mezon“: Jonava tapo pirmuoju 5G ryšiu padengtu miestu Lietuvoje Verslo tribūna

Interneto bendrovė „Mezon“ startavo su 5G ryšio technologija. Lietuvos centre įsikūręs miestas tapo pirmuoju...

Išmani Lietuva
2022.02.24
Saugumo sprendimas, sukuriantis naudotojo paveikslą skaitmeninėje erdvėje Verslo tribūna

Šiame „Blue Bridge“ straipsnio įraše sistemų inžinierius Gintaras Grybas pasakoja apie naujos kartos saugumo...

Išmani Lietuva
2022.02.23
Tvirtesni pamatai švariųjų technologijų įmonėms: bronzinę žymą pelnęs klasteris stiprins tarptautinį bendradarbiavimą Verslo tribūna

Šalies švariųjų technologijų sektoriui dedami tvirtesni pamatai. Šiemet Lietuvos švariųjų technologijų...

Išmani Lietuva
2022.02.22
WSJ: „Intel“ – netoli 6 mlrd. USD sandorio su Izraelio puslaidininkių bendrove 1

JAV technologijų kompanija „Intel“ yra netoli susitarimo už 6 mlrd. USD įsigyti Izraelio puslaidininkių...

Inovacijos
2022.02.15
Robotikos potencialas – didžiulis, bet ant stalo pinigus Lietuvoje dar deda retas Premium

Pasaulyje investicijos į robotikos startuolius ir jų skaičius per pastaruosius metus augo kartais. Lietuvoje...

Inovacijos
2022.02.10
Lietuvos startuoliai pernai sumokėjo 50% daugiau mokesčių, įdarbino apie 5.000 naujų darbuotojų 1

Lietuvos startuoliai 2021 m. į Lietuvos biudžetą sumokėjo 191 mln. Eur mokesčių, bendras šiame sektoriuje...

Inovacijos
2022.02.08
Netolima ateitis žemės ūkio sektoriuje – anglies dioksido kreditų rinka Verslo tribūna 1

Žaliojo kurso tikslai yra neįgyvendinami be pokyčių agromaisto sektoriuje. Šiandien žemės ūkis Lietuvoje...

Išmani Lietuva
2022.02.01
Ar asmenybės bruožai turi lemti profesijos pasirinkimą? Verslo tribūna

„Intravertiškas, energingo bendravimo nemėgstantis žmogus, tapęs pardavimų vadybininku, gali įgauti...

Išmani Lietuva
2022.02.01
5 pokyčiai, kuriuos pandemija atnešė į IT sistemų pirkimą Verslo tribūna

Mažiau sistemų, veikiančių nuosavoje IT infrastruktūroje ir SaaS paslaugų bumas, atspindintis ekonomikos ir...

Išmani Lietuva
2022.01.28
„Ignitis grupės“ inovacijų guru: geriausiai apgalvotos idėjos ateina ne iš vadovų Premium

Geriausiai apgalvotos inovacijų idėjos energetikos grupėje „Ignitis grupė“ dažnai ateina ne iš vadovų, o iš...

Inovacijos
2022.01.25
Puslaidininkių investicijų upė: Taivanas vis tiek gali daugiausia Premium 5

Dėl pasaulinės puslaidininkių krizės gamintojai karštligiškai investuoja į naujus pajėgumus – skelbiama apie...

Inovacijos
2022.01.25
Šeštus metus iš eilės „CV-Online“ „Bitę“ pripažino TOP darbdaviu Verslo tribūna 7

„Bitė Lietuva“ jau šeštus metus iš eilės pelnė TOP darbdavio titulą, skelbia darbo skelbimų paieškos bendrovė...

Išmani Lietuva
2022.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku