„Illumina“ ir „Grail“ susijungimo testas: paaiškės, ar siekis gelbėti gyvybes leis nepaisyti Europos koncentracijų taisyklių

Publikuota: 2021-10-09
Francis deSouza, bendrovės „Illumina“ generalinis direktorius, Kevin Dietsch (Getty Images/AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Francis deSouza, bendrovės „Illumina“ generalinis direktorius, Kevin Dietsch (Getty Images/AFP/„Scanpix“) nuotr.

Gyvybės mokslų kompanija „Illumina“ ir itin ankstyvą vėžio diagnozavimo technologiją vystantis startuolis „Grail“ pranešė nusprendę užbaigti susijungimo sandorį – nepaisant to, kad Europos Komisija nebuvo baigusi tyrimo ir suteikusi leidimo. Bendrovės šį žingsnį motyvuoja siekiu gelbėti žmonių gyvybes, komisija pradeda papildomą tyrimą ir tokius pažeidimus žada vertinti itin rimtai.

„Illumina“ – didžiausia pasaulyje genų DNR sekos nustatymo bendrovė – 2020 m. rugsėjį paskelbė už apytiksliai 7,1 mlrd. USD siekianti įsigyti startuolį „Grail“.

Tai bendrovė, kurianti DNR pagrindu paremtus kraujo tyrimus, kurie padėtų ankstyvoje stadijoje dar nepasireiškus simptomams – diagnozuoti daugiau nei 50 vėžio formų.

Sandoris susijęs su keliomis precedento neturinčiomis aplinkybėmis, konstatuoja Laurynas Ramonas, advokatų kontoros „Motieka ir Audzevičius“ teisininkas.

Jis vardija: tai pirmas sandoris, kurį Europos Komisija (EK) ėmė nagrinėti po to, kai jį jai nukreipė kelios Europos Sąjungos valstybės narės, paskatintos pačios EK. Beje, viena iš sandorių šalių net nevykdo veiklos ir negauna pajamų Europoje. Šis sandoris taip pat yra pirmasis, kurį šalys užbaigė ir apie tai viešai paskelbė dar negavusios EK sprendimo dėl sandorio suderinamumo su vidaus rinka.

Iki šiol negirdėtas ir tokio skubaus elgesio  motyvas — sandorio šalys jį aiškina siekiu gelbėti gyvybes.

EK nusiteikusi agresyviai

Bendrovėms „Illumina“ ir „Grail“ nebuvo taikoma pareiga apie sandorį pranešti EK ar kuriai nors iš Europos nacionalinių konkurencijos priežiūrą atliekančių institucijų, kadangi „Grail“ Europoje negauna jokių pardavimo pajamų.

„Ir vis dėlto sandoris neprasmuko pro EK akis. Komisija iškėlė hipotezę, kad sandoris gali turėti įtakos ir Europos rinkai, nes tikroji „Grail“ konkurencinė reikšmė neatsispindi jos apyvartoje“, – atkreipia dėmesį L. Ramonas.

nuotrauka::1

Bandomasis triušis

„Illuminos“ ir „Grail“  sandoris, anot jo, tapo savotišku bandomuoju triušiu – EK nusprendė patikrinti, kaip veikia naujasis reguliavimas, suteikiantis jai teisę nagrinėti tuos sandorius (koncentracijas), apie kuriuos jai referuoja nacionalinės konkurencijos priežiūros institucijos.

Negana to – komisijai šis sandoris pasirodė toks įdomus, kad ji nelaukė, kol nacionaliniai konkurencijos reguliatoriai iniciatyvos patys imsis, ir 2021 m. vasarį pati paskatino jai referuoti apie „Illuminos“ ir „Grail“ sandorį. Prancūzijos konkurencijos institucija kartu su keliomis kitomis taip ir pasielgė – 2021 m. liepą EK pradėjo nuodugnų sandorio tyrimą.

„O pradėjus tyrimą, šalims taikoma pareiga neįgyvendinti sandorio, kol nebus gautas leidimas“, – nurodo L. Ramonas.

Grėsmingos sankcijos

Naujuoju koncentracijų reguliavimu siekiama pašalinti spragas, pro kurias praslysta tokie sandoriai, kai rinkoje įsitvirtinusios įmonės įsigyja startuolius, ateityje galinčius tapti stipriais konkurentais, nors sandorio metu jų pardavimo pajamos būna nereikšmingos.

Pareiga gauti leidimą tokiai koncentracijai užtikrinama itin grėsmingomis sankcijomis – pažeidimo atveju gresia bauda, kurios dydis gali siekti iki 10% pasaulinių pajamų.

„EK taip pat gali panaikinti sandorius, kurie buvo sudaryti pažeidus šį reguliavimą, gali įpareigoti parduoti įsigytą turtą ar akcijas. Naujasis reguliavimas sulaukė daugybės neigiamų reakcijų, manoma, kad jis gali demotyvuoti kai kurias sandorių šalis, dėl ko gali lėtėti investicijos, mažėti naujų startuolių ir pan.“, – pasakoja L. Ramonas.

„Illuminos“ pastangos skųsti naująjį reguliavimą ir EK tyrimą baigėsi nesėkmingai. Kol kas tik Liuksemburge analogiška byla nėra pasibaigusi.

Pranešė, kad užbaigs sandorį 

Visų nuostabai, 2021 m. rugpjūčio 18 d. „Illumina“ ir „Grail“ viešai paskelbė, kad nusprendė užbaigti sandorį – nepaisant to, kad EK dar nebuvo baigusi savo analizės ir priėmusi sprendimo.

„Tai yra pirmas kartas, kai įmonės viešai įgyvendina sandorį, kol mes vykdome nuodugnų tyrimą“, – netrukus po šios žinios pranešime spaudai pareiškė Margrethe Vestager, ES konkurencijos komisarė.

EK taip pat nusprendė pradėti tyrimą, ar užbaigtas sandoris nepažeidžia pareigos neįgyvendinti sandorio, kol tebevyksta EK tyrimas ir nėra išduotas leidimas.

„Illuminos“ atstovai pareiškė, kad įsigytoji įmonė veiks atskirai, kol bus gauti visi reikiami leidimai. Tačiau kyla abejonių, ar juos išvis pavyks gauti – M. Vestager komentaras sandorio šalims daug optimizmo neteikia.

„Apgailestaujame dėl bendrovės „Illumina“ sprendimo užbaigti „Grail“ įsigijimą, kol mūsų atliekamas sandorio tyrimas vis dar vyksta. Bendrovės privalo gerbti mūsų konkurencijos taisykles ir procedūras. Mūsų koncentracijų kontrolės reguliavimas įpareigoja bendroves laukti leidimo prieš užbaigiant sandorį. Ši pareiga, kurią mes vadiname sustabdymo pareiga (angl. standstill obligation), yra pagrindinė koncentracijų kontrolės sistemos taisyklė, kurios pažeidimus vertiname labai rimtai,“ – pareiškė komisarė.

Motyvas – gyvybių gelbėjimas

Francis deSouza, Illuminos“ generalinis direktorius, neabejoja, kad bendrovės eina teisingu keliu.

„Ant kortos pastatyta labai daug – kalbame apie gyvybes, kurias būtų galima išgelbėti, ir naudą visuomenės sveikatai, jei šis testas būtų plačiai pritaikytas ir padarytas labiau prieinamas žmonėms visame pasaulyje. Mes jautėme moralinę pareigą pasinaudoti savo teise ir mesti iššūkį šiam procesui“, – portalui „Politico“ sakė jis.  

Šiuo metu „Grail“ sukurtas produktas yra prieinamas Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) tiems pacientams, kurie patys susimoka 950 USD. Pagrindinis sandorio tikslas – suteikti finansavimą, papildomą ekspertizę bei sustiprinti kiekybinius pajėgumus, kad produktas būtų platinamas dar plačiau ir būtų prieinamas visiems ir visur.

Vis dėlto lieka neaišku, kodėl taip skubama užbaigti sandorį, nors įmonės paliekamos veikti atskirai, atkreipia dėmesį „Motieka ir Audzevičius“ teisininkas.

„Juk pagal pateikiamą informaciją pasiekti ambicingus tikslus pavyks tik sujungus įmonių pajėgumus, nebent pareiškimas, kad įmonės išlieka atskiros, nėra tikslus“, – aiškina jis.

Vilčių nedaug

Jeigu bus užtikrintai įrodyta, kad sandoris gali padėti gelbėti gyvybes, tai gali turėti nemažai įtakos priimant sprendimą ir suteikti vilties „Illuminai“. Tačiau šiuo metu viešai prieinama informacija kelia abejonių, ar tikrai yra ryšys tarp sandorio užbaigimo, paliekant įmones funkcionuoti atskirai, ir gelbėjamų gyvybių „Grail“ produkto pagrindu.

Beje, apie bendrovių „Illumina“ ir „Grail“ sandorį buvo privaloma pranešti tik JAV konkurencijos priežiūrą atliekančiai Federalinei prekybos komisijai (FTC).

„Įdomu tai, kad, atlikusi sandorio vertinimą, FTC pateikė ieškinį, kuriuo siekia uždrausti šį sandorį. Pagrindinis FTC argumentas – „Illumina“ yra vienintelė reagentų testams, skirtų ankstyvoje stadijoje aptikti įvairias vėžio formas, tiekėja JAV. Įsigijusi „Grail“, „Illumina“, siekdama stiprinti išimtinai „Grail“ poziciją rinkoje, gali pakelti įrangos ir reagentų kainas  konkurentams, o tai galėtų lemti inovacijos mažėjimą šių testų rinkoje“, – nurodo J. Ramonas.

Reikia pranešti ir Lietuvoje

Apie sandorius privaloma pranešti ir Lietuvoje: šalyje galiojantis konkurencijos teisės reguliavimas Konkurencijos tarybai suteikia galią vertinti vietos rinkoje reikšmingus sandorius.

Apie numatomą vykdyti koncentraciją privaloma pranešti Konkurencijos tarybai ir gauti leidimą, jeigu sandoryje dalyvaujančių ūkio subjektų bendrosios pajamos Lietuvoje paskutiniais ūkiniais metais prieš koncentraciją yra didesnės negu 20 mln. Eur ir jei kiekvieno mažiausiai iš dviejų koncentracijoje dalyvaujančių ūkio subjektų bendrosios pajamos Lietuvoje paskutiniais prieš koncentraciją ūkiniais metais buvo didesnės negu 2 mln. Eur.

„Net jeigu sandoris nėra toks klampus kaip bendrovių „Illumina“ ir „Grail“, koncentracijos procesas EK ar Lietuvos konkurencijos taryboje vis tiek yra gana sudėtingas procesas. Pirmiausia, būtina įsivertinti, ar tikrai apie sandorį privaloma pranešti reguliatoriui. Antra, būtina turėti patyrusius atstovus, kurie dalyvautų derybose su Konkurencijos taryba bei pranešimo nagrinėjimo metu siekiant sėkmingai užbaigti procedūras ir gauti leidimą be papildomų sąlygų“, – nurodo L. Ramonas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Finansai“

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tiekėjų galvos skausmas ne tik ilgi atsiskaitymo terminai: su siūlomu sprendimu sutinka ne visi prekybininkai Premium

Pasiekus didžiųjų prekybininkų lentynas, dalis verslų turi spręsti kitą uždavinį – kaip išsiversti trūkstant...

Gazelė
05:45
„InRento“ įkūrėjas: pirmąjį institucinį kapitalą pritraukiau būdamas 18 m. Verslo tribūna

Apie iš karto po mokyklos įsteigtus kelis sėkmingus verslus ir savo naujausią kompaniją „InRento“ –...

Euro zonos eksportas šiemet pašoko 15%, iki 1,6 trln. Eur 

Euro zonos eksportas sausį-rugpjūtį, lyginant su 2020 m. 8 mėn., išaugo 15,2%, iki 1,56 trln. Eur,...

Finansai
2021.10.15
Ministrė: pakeitus loterijų organizatorių apmokestinimą, sportas gautų daugiau lėšų 9

Seimui pakeitus loterijų organizatorių apmokestinimą ir nustačius jiems 13% mokestį nuo išplatintų bilietų,...

Verslo aplinka
2021.10.15
Paramą ligoninėms suteikę verslininkai dėl PVM atskaitos atsimušė į kietą VMI sieną Premium 5

Dar ankstesnės Vyriausybės verslininkams pažadėta PVM atskaita nuo pandemijos metu ligoninėms perduotos...

Finansai
2021.10.15
Įdiegtos inovacijos įmonei padėjo sutaupyti ir plėsti eksporto rinkas Verslo tribūna

PET pakuočių gamintoja UAB „Putokšnis“ per 2014-2020 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų laikotarpį...

Finansai
2021.10.14
750 mln. USD ir daugiau pajamų gaunančios daugiašalės bendrovės mokės 15% pelno mokestį 2

G20 šalių finansų ministrai ir centrinių bankų valdytojai Vašingtone trečiadienį pritarė daugiašalių įmonių...

Finansai
2021.10.14
„Citi“ pelnas šoktelėjo 48%

„Citigroup“ pelnas trečiąjį ketvirtį augo 48%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus ir labiau, nei...

Rinkos
2021.10.14
I. Šimonytė: didesnis dyzelino akcizas mažins taršą 73

Dyzelino akcizo didinimas ateityje padės mažinti taršą, teigia premjerė Ingrida Šimonytė. Aplinkos...

Finansai
2021.10.14
Pajamos natūra už įmonių automobilius: VMI dėmesys neatslūgsta Premium 13

Nors VMI pakeitė savo sprendimą – iš verslo reikalaus deklaracijose atskira eilute nurodyti darbuotojų natūra...

Finansai
2021.10.14
SEB tyrimas: verslas nestokoja optimizmo, Achilo kulnas – darbuotojai

Savo finansine padėtimi yra patenkintos 8 iš 10-ies didžiųjų Lietuvos įmonių, daugiau nei pusė jų ateinančius...

Finansai
2021.10.14
Valstybės biudžeto projektas: nieko nenustebino, pradžiugino tik mažiausiai pasiturinčius Premium

Vyriausybės Seimui teikiamą kitų metų valstybės biudžeto projektą ekspertai įvardija kaip socialiai...

Finansai
2021.10.14
„Tesco“ apskaitos skandalas: taikos sutartis atsiėjo 193 mln. GBP Premium

Didžiosios Britanijos prekybos milžinė „Tesco“ šių metų kovą–rugpjūtį, atskaičius mokesčius, gavo 781...

Prekyba
2021.10.13
Vyriausybė pritarė 2022 metų biudžetų projektams

Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, „Sodros“...

Finansai
2021.10.13
Ekonomikos gaivinimo planui vadovaus Finansų ministerija 1

Lietuvoje įgyvendinant milijardų eurų vertės ekonomikos gaivinimo planą Finansų ministerija bus...

Finansai
2021.10.13
Lietuvai TVF šiemet numato 4,7% augimą, 3% infliaciją 24

Lietuvos BVP šiemet didės 4,7% (kitąmet – 4,1%), rodo Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskelbta Pasaulio...

Finansai
2021.10.13
TVF ekonomistai pataria labai akylai stebėti infliaciją   

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį perspėjo, kad pasaulinė ekonomika įžengė į padidėjusios...

Finansai
2021.10.12
Nuo 2023 m. pinigų plovimo prevencija užsiims nauja ES institucija, galbūt iš Vilniaus 

Daugiau nei septyniose ES šalyse veikiančių finansinių bendrovių priežiūrą pinigų plovimo prevencijos ir...

Finansai
2021.10.12
PSDF biudžetas kitais metais turėtų augti 7,8% 1

Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas 2022 metais bus subalansuotas – jo pajamos ir išlaidos...

Finansai
2021.10.12
Verslo perdavimas: kokia esminė klaida gali sužlugdyti net sėkmingiausią verslą Premium

Vis dažniau verslo įkūrėjai sprendžia klausimą, kam perduoti verslą. Jei jis perduodamas vien pagal kraujo...

Gazelė
2021.10.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku