Ant vadovo stalo – svarbūs sprendimai: o kokia už tai teisinė atsakomybė?

  Reklama publikuota: 2023-05-18
  Ramūnas Dešukas, Šiaulių banko specialiųjų aktyvų departamento direktorius
  svg svg
  Ramūnas Dešukas, Šiaulių banko specialiųjų aktyvų departamento direktorius

  Ilgą laiką trukęs nemokamų pinigų laikotarpis ne tik startuolius, bet ir tradicinius verslus įpratino naudotis skolinimosi galimybėmis ir susitelkti į plėtrą bei augimą. Tačiau didėjanti palūkanų našta verčia verslą permąstyti požiūrį, o vadovams tenka atsakomybė peržiūrėti įmonės vykdomus projektus, įvertinti jų perspektyvas ir eigą.

  Geopolitinė įtampa, žaliavų kainų svyravimai, prekybos krypčių pertvarkymas, centrinių bankų veiksmai – pastaraisiais metais ekonomikoje nebeliko užuovėjų. Surasti balansą ir išlikti pelningiems – kiekvieno vadovo prioritetinė užduotis šiuo metu.

  „Įmonėms, naudojančioms skolintą kapitalą, dabar rekomenduojame atidėti investicinius ir plėtros projektus pigesnio kapitalo laikams, ypač tuos, kurie neatneš tiesioginių pajamų iškart juos įgyvendinus. Veiklos maržų perskaičiavimas – taip pat ne išimtis, nes mažo pelningumo veikla, finansuojama naudojant skolintą kapitalą, tikėtina, artimiausiu metu nebus itin perspektyvi ir įklampins įmonę į finansinių sunkumų verpetą. Turi būti peržiūrėti ir finansiniai įmonės įsipareigojimai“, – pataria Ramūnas Dešukas, Šiaulių banko specialiųjų aktyvų departamento direktorius.

  Pasak jo, įmonių finansiniai įsipareigojimai turėtų būti skirstomi į labiausiai ir mažiau įmonę varžančius, tuomet vadovui bus aišku, kuri finansų dalis kokiai veiklos sričiai yra priimtinesnė.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Vėl tampa aktualios tradicinės taisyklės, kad trumpalaikių brangesnių pinigų (sąskaitos kredito, faktoringo ir kt.) neverta investuoti į ilgalaikius projektus. Verslui laikas pagalvoti apie ilgalaikio ir galimai pigesnio finansavimo sprendimus (kreditai, atgręžtinis lizingas ar atpirkimo sandoriai ir kt.). Nereikėtų užmiršti ir skolinimosi tiekėjų sąskaita, gautinų sumų terminų trumpinimo ir, žinoma, akcininkų, kurie galėtų dėti papildomus įnašus. Paprastai tariant, ankstesnė nuostata, kad skolintas kapitalas pigesnis už nuosavą, aukštų palūkanų laikotarpiu yra kvestionuotinas“, – pažymi R. Dešukas.

  Vadovo atsakomybės

  Dabartinėmis aplinkybėmis, kai vadovai priima sudėtingus sprendimus, verta prisiminti vadovo atsakomybių apibrėžimą. Pagal teisinę praktiką, pirmiausia būtina nustatyti, ar vadovo priimtas sprendimas buvo verslo sprendimas. Tokiu sprendimu laikomas vadovo (ar valdybos) veiksmas, kurio atlikimas nebuvo susijęs su imperatyvų, nustatytų įstatymuose ir įmonės dokumentuose, įvykdymu, t. y. vadovas turėjo diskreciją priimti konkretų sprendimą ir tuo metu nebuvo žinoma, ar šis pasiteisins. 

  Verslo sprendimų priėmimo taisyklė iš esmės reiškia prielaidą, kad vadovas bendrovės atžvilgiu veikia sąžiningai ir gina bendrovės interesus. Ši prielaida reikalinga tam, kad vadovai būtų apsaugoti nuo asmeninės atsakomybės už sąžiningai priimtus verslo sprendimus. 

  „Valdymo organų nariai negali iš anksto žinoti, ar jų sprendimai ekonomiškai pasiteisins, nes verslo rezultatai priklauso nuo daugelio rinkos veiksnių. Todėl ir atsakomybė jiems turėtų būti taikoma ne už neigiamą ekonominį jų veiksmų rezultatą, kurio pasekmių jie negalėjo numatyti, bet už jų veiksmus sprendimo priėmimo metu – ar tuo metu jie galėjo pagrįstai ir sąžiningai tikėti, kad šis sandoris naudingas bendrovei“, – paaiškina Šiaulių banko ekspertas. 

  Vadovai gali tikėtis civilinės atsakomybės, jei verslo sprendimą priėmė pažeisdami fiduciarines pareigas ir (ar) viršydami įgaliojimus. Taigi, žalos atlyginimo sieksiančiam asmeniui nepakaks įrodyti padarytos žalos fakto, bus būtina įrodyti ir įmonės valdymo organų narių minėtų pareigų (įskaitant lojalumo, sąžiningumo, protingumo ir kt.) pažeidimą, akivaizdų protingos ūkinės komercinės rizikos peržengimą, aiškų aplaidumą arba jiems suteiktų įgaliojimų viršijimą. Įvertinus įrodinėjimo naštą, galima numanyti, kad siekiančiųjų vadovo civilinės atsakomybės laukia nelengvas kelias, teigia R. Dešukas. 

  Jis pabrėžia, kad reikia atskirti vadovo atsakomybes, kai įmonė – moki ir finansiškai pajėgi, ir tais atvejais, kai susiduriama su nemokumo sąlygomis.

  Įmonei veikiant įprastai, vadovai neturi fiduciarinių pareigų kreditoriams. Šiuo laikotarpiu pagrindinė vadovų pareiga – tenkinti nuosavo kapitalo teikėjų – dalyvių interesus. Kuo labiau įmonės finansinė būklė prastėja ir ji turi daugiau skolų, tuo labiau didėja įmonės skolinto kapitalo teikėjų – kreditorių interesų reikšmė. Tai lemia, kad suprastėjus įmonės būklei atsiranda vadovų fiduciarinės pareigos, priimant su bendrovės veikla susijusius sprendimus, atsižvelgti ir į kreditorių interesus. Įmonės finansinei padėčiai tapus ypač sunkiai ar net kritinei, t. y. įmonei pasiekus nemokumo ribą, kreditorių interesai pradeda vyrauti. 

  Kaip turi elgtis vadovas?

  Ieškinys dėl žalos atlyginimo bendrovės vadovui gali būti pareikštas remiantis šiais teisiniais pagrindais: dėl fiduciarinių pareigų pažeidimo ir (arba) netinkamo verslo sprendimo priėmimo, bei dėl imperatyvių įstatymo nuostatų (nustatytų vadovo pareigų) pažeidimo, dėl kurių atsirado žala. 

  Fiduciarinės juridinio asmens valdymo organų pareigos apibrėžiamos taip: juridinio asmens valdymo organo narys juridinio asmens ir kitų juridinio asmens organų narių atžvilgiu turi veikti sąžiningai ir protingai, būti lojalus, laikytis konfidencialumo, vengti situacijos, kai jo asmeniniai interesai prieštarauja ar gali prieštarauti juridinio asmens interesams ir kt. 

  Teismų praktikoje bendrovės vadovo pareiga veikti bendrovės ir jos akcininkų naudai dar formuluojama kaip pareiga veikti išimtinai bendrovės interesais. 

  Civiliniame kodekse įtvirtinta vadovo pareiga veikti sąžiningai ir protingai. Kasacinis teismas tai aiškina kaip valdymo organo nario pareigą atitikti objektyvius rūpestingo ir kvalifikuoto verslininko kriterijus. Vadovas privalo dirbti rūpestingai ir kvalifikuotai bei daryti viską, kas nuo jo priklauso, kad jo vadovaujama įmonė veiktų pagal įstatymus ir kitus teisės aktus. 

  Sutarčių keitimas su finansų sektoriaus kreditoriais

  Skirtingai nei nereguliuojami kreditoriai, finansų įstaigos yra įpareigotos nuolatos vertinti savo portfelių riziką, kaupti reikiamus atidėjinius, kurie priklauso nuo skrupulingo klientų klasifikavimo. Įmonėms kartais sunku suprasti, kodėl finansų įstaigos nėra linkusios keisti kredito sąlygų taip lengvai, kaip to kartais pageidauja klientai. Teisės doktrinoje vyrauja principas, kad sutarčių nuostatų reikia laikytis ir, kol jos nėra nuginčytos ar pakeistos, prievolės įvykdymo sąlygos yra privalomos sutarties šalims. Su kapitalo spragomis jau susiduriantys klientai, siekdami keisti sutartis, neįvertina to, kad finansų įstaiga, laikydamasi jos veiklą reglamentuojančių normų, privalo reklasifikuoti klientą, kuris keičia pirmines sutarties sąlygas dėl to, kad susiduria su sunkumais jas įvykdyti.

  Visos dėl kliento finansinių sunkumų pertvarkytos paskolos, pagal bankų veiklą reguliuojančių priežiūros institucijų reglamentavimą, įgauna pertvarkytos paskolos požymį, o jo panaikinimo terminai siekia net kelerius metus nuo suteikimo. Finansų įstaigos itin skrupulingai vertina pertvarkytų paskolų vėlavimus. Pertvarkyta paskola, kuri vėluoja daugiau kaip 30 d., finansų įstaigoje pripažįstama dar ir neveiksnia paskola, o toks reklasifikavimas jau sukuria itin nepalankias sąlygas tolesniems pertvarkymams, nes paskola pačiai finansų įstaigai tampa ženkliai brangesnė.  

  Verslui, siekiančiam susitarti su kreditoriais, rekomenduojama pertvarkyti finansinius įsipareigojimus bei subalansuoti finansinius srautus dar iki momento, kai kyla jau akivaizdus poreikis kamšyti kapitalo spragas. Tačiau jei pertvarkymai jau atliekami pavėluotai, rekomenduojama tai daryti pasiruošus, peržiūrėjus visas taupymo galimybių eilutes ir suprantant tokių veiksmų keliamas pasekmes ateityje. 

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Ant vadovo stalo – svarbūs sprendimai: o kokia už tai teisinė atsakomybė? Verslo tribūna

  Ilgą laiką trukęs nemokamų pinigų laikotarpis ne tik startuolius, bet ir tradicinius verslus įpratino...

  2023.05.18
  Padėklų nuoma: nauda verslui ir aplinkai nepastoviais laikais Verslo tribūna

  Nuoma vietoj pirkimo? CHEP siūlomas padėklų naudojimo sprendimas pasižymi ypatingu paprastumu ir efektyvumu.

  2023.05.10
  Penkios pamokos bankų ir įmonių vadovams po SVB banko griūties Verslo tribūna

  Po to, kai staigus indėlininkų ir akcininkų pasitraukimas bei dėl to kilusi kapitalo krizė lėmė kovo 10 d.

  2023.05.03
  Šiaulių bankas: auga terminuotojų indėlių patrauklumas verslui Verslo tribūna 1

  Nors terminuotieji indėliai tradiciškai laikomi labiau gyventojams pritaikytu taupymo instrumentu, pastaruoju...

  2023.04.13
  Pagalba verslui, kai trūksta užstato – INVEGOS garantijos Verslo tribūna

  Kai gyvybingam verslui trūksta lėšų, tačiau paskolai gauti ar lizingo sandoriui sudaryti nepakanka užstato,...

  2023.04.12
  Aukštesnis kibernetinės saugos lygis Lietuvoje – 24/7 veikianti „CyberSOC“ paslauga Verslo tribūna

  Pasaulinių kibernetinių atakų mastai pernai augo daugiau negu trečdaliu[1] , palyginti su 2021 metais.

  2023.04.12
  INVEGA: 270 mln. Eur verslui ir greiti sprendimai karo Ukrainoje kontekste Verslo tribūna 1

  2022-ieji pasaulio ir Lietuvos verslui buvo rimtų iššūkių metai: tebesitęsianti įtampa dėl pandemijos...

  2023.03.14
  Negaunantiems finansavimo rinkoje – INVEGOS pagalba Verslo tribūna

  Į INVEGĄ kreipiasi klientai, kurie dėl įvairių priežasčių negali gauti finansavimo laisvoje rinkoje. Kokiais...

  2023.02.28
  Gerų dovanų toli ieškoti nereikia: originaliausi sprendimai būna šalia Verslo tribūna

  Kai biuruose pakvimpa mandarinais, o administratorė iš vien jai žinomų slaptaviečių ištraukia kalėdines...

  2022.12.01
  ES stiprina kibernetinį saugumą: „NRD Cyber Security“ įžvalgos apie didėjančias galimybes verslui Verslo tribūna

  Kibernetinėje erdvėje grėsmių nemažėja, greičiau priešingai. Jos grasina ir pavieniams žmonėms, ir verslams,...

  2022.12.01
  Rizikos kapitalas: „Colnvest Capital“ jau investavo su 100 verslo angelų Verslo tribūna

  Apie valstybės investicijas į startuolius ir sparčiai besiplečiantį verslo angelų tinklą kalbamės su...

  2022.11.24
  Kaip verslui sulaukti pavasario? Patarimai įmonių įsipareigojimų ir sąnaudų peržiūrai Verslo tribūna

  Kai viešumoje girdima tik apie besikeičiančias žaliavų kainas, galimus energetinių išteklių pasiekiamumo ir...

  2022.10.13
  Kibernetinės gynybos konferencijoje – ir NATO atstovai Verslo tribūna

  Kibernetinis saugumas aktualus toli gražu ne vien strateginės reikšmės objektams – šiandieniniame pasaulyje...

  2022.09.15
  Klientams reikia ne tik kompetencijų, bet ir nepriekaištingo aptarnavimo: Šiaulių banko patirtis Verslo tribūna

  Pandemija pakoregavo gyventojų įpročius ir įpratino vis daugiau finansinių klausimų spręsti internetu. Tačiau...

  2022.08.25
  Grėsmių kibernetinėje erdvėje daugėja – kaip apsisaugoti? Verslo tribūna

  Siekiant efektyviausiai užtikrinti organizacijos kibernetinį saugumą, vien technologijos nėra visagalės –...

  2022.06.08
  Šiaulių banko eksperimentas – kada dirbti iš namų darbuotojai sprendžia patys Verslo tribūna 4

  Pandemija parodė, kad dirbti iš namų įmanoma, o daliai darbuotojų tai yra net labiau priimtina. Kita vertus,...

  2022.06.02
  Abipusės naudos beieškant – ar įmanoma valstybės investicijų ir privačių finansuotojų sinergija? Verslo tribūna

  Per 20 metų vien UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) į Lietuvos verslą įlieti daugiau nei 2 mlrd.

  2022.05.31
  Vilniaus kolegija parduoda sostinės centre esantį pastatą Verslo tribūna

  Vilniaus kolegija (VIKO) parduoda nuosavybės teise valdomą pastatą, įsikūrusį Vilniuje Naugarduko gatvėje 5.

  Statyba ir NT
  2022.05.27

  Verslo žinių pasiūlymai