Šiaulių banko eksperimentas – kada dirbti iš namų darbuotojai sprendžia patys

Reklama publikuota: 2022-06-02
Dovilė Sukackaitė-Bolienė, Šiaulių banko darbuotojų patirties ir įtraukties grupės vadovė: „Priėmėme sprendimą, kuriuo, panašu, pavyks suderinti darbuotojų lūkesčius ir organizacijos tikslą kurti stiprią komandą.“
svg svg
Dovilė Sukackaitė-Bolienė, Šiaulių banko darbuotojų patirties ir įtraukties grupės vadovė: „Priėmėme sprendimą, kuriuo, panašu, pavyks suderinti darbuotojų lūkesčius ir organizacijos tikslą kurti stiprią komandą.“

Pandemija parodė, kad dirbti iš namų įmanoma, o daliai darbuotojų tai yra net labiau priimtina. Kita vertus, pasiilgę gyvo bendravimo, dalis žmonių kaip tik noriai grįžta į biurus. Šiaulių banko komanda neabejoja – hibridinis darbo organizavimo modelis yra verslo ateitis. O šią vasarą nuspręsta imtis pilotinio projekto: kada ir iš kur dirbti darbuotojai nuspręs patys.

„Šiaulių bankas – išskirtinė organizacija. Mūsų darbuotojai, kurie aptarnauja klientus, išsibarstę po visą Lietuvą, o trijuose miestuose – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose – mes turime didelius biurus, kurių kiekviename dirba daugiau kaip 100 darbuotojų. Todėl ir iki pandemijos mūsų komandos tam tikra prasme buvo hibridinės, tarpusavyje dirbo nuotoliniu būdu, tik tuo metu mes to nepastebėjome, neįvertinome, nes visi dirbo biuruose ir taip buvo įprasta“, – pasakoja Dovilė Sukackaitė-Bolienė, Šiaulių banko darbuotojų patirties ir įtraukties grupės vadovė.

Per pastaruosius keletą metų darbuotojų įpročiai kardinaliai pasikeitė. Dalis jų įprato dirbti namuose, lanksčiai planuoti savo laiką, neužtrukti automobilių spūstyse. Tai suteikė galimybę susikurti savo komforto zoną ir dirbti nevaržomai savo ritmu. Kitiems, vis gi, tai lėmė socializacijos trūkumą ir vienišumo jausmo atsiradimą. Karantino laikas tapo iššūkiu ir bendrai komandinei dvasiai, teko ieškoti naujų būdų, kaip palaikyti ryšį su kolegomis.

„Pasibaigus pandemijai, reikėjo priimti sprendimą, kaip dirbsime toliau. Jau po pirmosios karantino bangos kėlėme sau šį klausimą Svarstėme, kokius standartizuotus modelius galėtume įvesti: ar apibrėžti laiko biure ir namuose proporcijas, ar tvarką skirstyti pagal skyrius ir darbo pobūdį. Variantų buvo daug, bet galiausiai supratome, kad turėti griežtas taisykles mums nepavyks, nes šis sprendimas – labai individualus“, – sako D. Sukackaitė-Bolienė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Modelį kurs komandose

Gegužės pradžioje banke startavo pilotinis projektas, kuriuo kiekviena komanda ieškos sau tinkamiausio darbo modelio. Modelis orientuotas į „back“ ofiso darbuotojus, nes pandemijos metu įsitikinome, kad didžioji jų dalis dirbti iš namų gali. Šio projekto akcentas – laisvė kiekvienam darbuotojui pasirinkti, kada jis nori dirbti biure, o kada namuose. Kol kas vienintelis prašymas – bent 50% laiko darbuotojui dirbti biure, kur vyktų gyvi susitikimai, aktyvus tarpusio bendravimas, būtų sprendžiamos komandinės užduotys, vykdomi projektai. O kada ir kaip tai daryti, darbuotojai spręs ir planuos individuliai. Komandų vadovų užduotis – suderinti kiekvieno poreikius į visumą, kuri užtikrins sklandų komandos darbą. Šiam eksperimentui Šiaulių bankas paskirs ir visą vasarą.

Pasak D. Sukackaitės-Bolienės, vieni darbuotojai jau bando dvi savaites dirbti namuose, dvi – biure. Kiti keičia darbo vietą kas savaitę. Dar kiti dalį savaitės dirba biure, dalį – namuose. Kiekvienas ieško sau artimo ir patogiausio varianto, o vadovai stengiasi sustyguoti visos komandos darbą. Jau pastebima, kad atėję į biurus kolegos stengiasi susidėlioti intensyvesnes dienas, daugiau susitikimų, o darbui iš namų pasilieka individualaus susikaupimo reikalaujančias užduotis. Anksčiau, nuolat dirbant biure, kai kurie kolegos jausdavo, kad tokiam individualiam darbui pritrūkdavo laiko ir ramybės.

„Dabar turime susitarimą dirbti biure ne mažiau nei pusę darbo laiko, o jeigu kolegos susiduria su iššūkiais, nepatogumais - ieškome individualių sprendimų kaip užtikrinti darbo laiko biure / namuose tinkamą balansą. Mums svarbiausia, kad darbuotojai išsakytų kylančius sunkumus, problemas, o mes galėtume jas spręsti. Taip pat nuolat stebime, kiek procentų darbuotojų dirba darbo vietose. Jeigu iki lankstaus darbo modelio starto biure dirbdavo apie 35-40% darbuotojų, tai dabar tas procentas yra apie 65-70%. Šie skaičiai mums sako, kad žmonės pasiilgę vieni kitų ir į biurus tikrai grįžta noriai“, – sako pašnekovė.

Vieno standarto neužtenka

Organizacijoms, kurios taip pat ieško geriausio hibridinio darbo organizavimo modelio, D. Sukackaitė-Bolienė pataria neskubėti ir nesivaikyti kažkieno kito taikomų modelių ar griežtų taisyklių, kurias norisi pritaikyti visiems. Pirmiausia, svarbu suprasti ir pažinti savo komandos poreikius bei lanksčiai reaguoti į pokyčius.

„Mes daug dėmesio skyrėme  namų darbams: apklausėme vadovus ir komandas, įsivertinome mūsų turimas priemones ir visų biurų aplinkas, darbuotojų darbo vietas. Išanalizavę vadovų ir darbuotojų apklausų duomenis, pamatėme tikrai įdomių įžvalgų. Pavyzdžiui, tik mažiau nei 8% darbuotojų norėtų dirbti namuose daugiau nei pusę darbo laiko, dar 12% darbuotojų nori visą laiką dirbti biure, o visa kita likusi dalis – apie 80% darbuotojų – išreiškė norą dirbti biure pusę laiko ir daugiau. Tokie rezultatai mus tikrai džiugino, nes supratome, kad mūsų pozicionavimas būti Banku, kuris yra arčiau yra gyvas ir veikia. Kitaip sakant, ne tik mes, kaip organizacija norime dažniau matyti savo darbuotojus biure, bet ir jie patys to nori ir laukia“, – sako pašnekovė. 

Svarstymai, kad darbo laiką galima standartizuoti pagal skyrius ar atliekamas funkcijas, pasak jos, nepasiteisino. Pavyzdžiui, nors manyta, kad komunikacija ir personalas turėtų daugiau laiko praleisti biure, nes jie itin daug bendrauja su kolegomis, paaiškėjo, kad dirbant iš namų,  šių kolegų darbo efektyvumas nesumažėja arba net didėja. Darbo laiko namuose ir biure poreikis priklauso nuo kiekvieno darbuotojo asmenybės, šeimyninių aplinkybių, gyvenamosios vietos, hobių gausos ir dar daugelio kitų veiksnių, o ne nuo konkrečios pareigybės.

Be to, suteikiant laisvę rinktis, labai svarbu nepamiršti ir įmonės vidinės kultūros puoselėjimo. „Ji yra mūsų organizacijos kertinė ašis. Pandemija parodė, kad tokios kultūros, kokią mes turėjome, virtualiai nesukursi. Supratome, kad privalome bendrauti gyvai, būti kartu, diskutuoti, kurti, šmaikštauti, linksmintis ir drauge leisti laiką. Ir net jeigu visi kartu biure dirbtume mažiau efektyviai nei namuose, to reikia įmonei ir kolegoms, tad tam būtina skirti laiko. Tai jau ne tik efektyvumo, bet ir darbuotojų išlaikymo klausimas“, – pažymi D. Sukackaitė-Bolienė.

Spręs rudenį

Koks modelis kiekvienai komandai bus tinkamiausias, Šiaulių bankas tikisi pamatyti jau rudenį. Po projekto, bus vėl vykdomos apklausos, diskusijos, komandos pasidalins savo įžvalgomis ir patirtimi. Labai svarbu, kad darbuotojai galėtų išsakyti jiems kylančius iššūkius ir lūkesčius, kurie padėtų rasti sau geriausią darbo modelį. Tačiau drastiškų pokyčių dar ir rudenį Šiaulių bankas sako nesiimsiantis, nes darbo vietos pasirinkimą lemia ir sezonas. Vasarą žmonėms natūraliai norėsis daugiau laisvės, o žiemą gali vėl išaugti noras praleisti daugiau laiko biure.

„Nors jau dabar matome, kad kai kur mūsų biurų plotai nėra pilnai išnaudojami, tačiau palauksime rudens, stebėsime situaciją ir tik tada vertinsime, ar tiek ploto kiek turime, mums iš tiesų reikia“, – pažymi D. Sukackaitė-Bolienė. Bet viena, pasak jos, aišku: į tokią darbo tvarką, kuri buvo prieš pandemiją, organizacija nebegrįš.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Šiaulių banko eksperimentas – kada dirbti iš namų darbuotojai sprendžia patys Verslo tribūna 2

Pandemija parodė, kad dirbti iš namų įmanoma, o daliai darbuotojų tai yra net labiau priimtina. Kita vertus,...

2022.06.02
Abipusės naudos beieškant – ar įmanoma valstybės investicijų ir privačių finansuotojų sinergija? Verslo tribūna

Per 20 metų vien UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) į Lietuvos verslą įlieti daugiau nei 2 mlrd.

2022.05.31
Vilniaus kolegija parduoda sostinės centre esantį pastatą Verslo tribūna

Vilniaus kolegija (VIKO) parduoda nuosavybės teise valdomą pastatą, įsikūrusį Vilniuje Naugarduko gatvėje 5.

Statyba ir NT
2022.05.27
„NRD Cyber Security“ kviečia į kasmetinę „CyberSOC“ virtualią konferenciją Verslo tribūna

Gegužės 25 d. vyks jau ketvirtoji metinė konferencija, joje bus kalbama apie saugumo operacijų centrus (SOC),...

2022.05.18
Skaitmeninė revoliucija apskaitos darbų valdyme Verslo tribūna

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad apskaitoje daug vietos inovacijoms nėra, nes visi darbai persikėlė į...

2022.05.06
Patiriantiems finansinius sunkumus: namų darbai, kurie pravers kalbant su kreditoriais Verslo tribūna

Finansiniai sunkumai – nepriklausomai nuo to, ar jie sukelti vidinių, ar išorės veiksnių – neišvengiama...

2022.05.05
Kibernetinio saugumo specialistams IT žinios – privalumas, bet ne būtinybė Verslo tribūna

Kibernetinio saugumo specialistų poreikis auga ne tik Lietuvoje, bet ir visame skaitmenizacijos keliu...

2022.04.28
INVEGA: verslas turi būti finansuojamas atsakingai Verslo tribūna

Verslai skundžiasi, jog sulaukti finansavimo iš INVEGOS labai sudėtinga, esą keliami griežti reikalavimai,...

2022.04.26
Šiaulių banko patirtis: kodėl pardavimai ir rinkodara turi dirbti išvien Verslo tribūna

Sklandus skirtingų sričių kolegų darbas yra viena iš būtinų sąlygų verslo augimui. Bet realybėje skirtingi...

2022.04.07
VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste Verslo tribūna

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau...

2022.03.23
INVEGOS veikla prisideda prie kasmetinio beveik 2% šalies BVP sukūrimo Verslo tribūna

INVEGA ateina ten, kur numato valstybės strateginiai tikslai ir ten, kur verslui trūksta finansavimo, nes...

2022.02.17
Pandemijos įtaka verslui: santykis su darbuotojais keičiasi negrįžtamai Verslo tribūna

Besibaigiant antriems pandemijos metams, vis dar sunku tiksliai įvardyti, kiek neigiamos ir kiek teigiamos...

2022.01.19
Ar jūsų valdybos posėdžių dienotvarkėje jau įrašytas kibernetinis saugumas? Verslo tribūna 2

„McKinsey“ atlikta pasaulinė organizacijų valdybų apklausa atskleidė, kad kibernetinis saugumas yra vienas iš...

2021.12.22
Tyrimas: dovanas iš smulkiųjų vietos gamintojų perka kas penktas lietuvis Verslo tribūna

Perkant dovanas iš vietinių gamintojų, galima įsigyti išskirtinį daiktą ar paslaugą, o kartu ir paremti...

2021.12.21
Kalėdinės įmonių dovanos – kodėl ne lietuviškos? Verslo tribūna

Dalis smulkiųjų lietuviškų įmonių per šventinį laikotarpį pasiekia nuo 20% iki 50% visų metų apyvartos. Prie...

2021.12.08
Kibernetinį saugumą užtikrina ir technologijos, ir žmonės: ko svarbu nepraleisti pro akis Verslo tribūna

Jau pusantrų metų siaučianti pandemija paveikė ir kibernetinį saugumą – visame pasaulyje ženkliai padaugėjo...

2021.11.19
„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta Verslo tribūna 1

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai...

2021.11.18
Šiaulių bankas: pasiruošti sukčių puolimui reikia taip, kaip ruošiamasi gaisrui Verslo tribūna

Aiški instrukcija ir procedūros, atsakomybių pasidalinimas, pratybos ir bendra kritinį mąstymą skatinanti...

2021.11.17
„Grinda“: kryptis – sostinės susisiekimo infrastruktūros kompetencijų centras Verslo tribūna 1

Asfalto danga nusidėvi. Vienose gatvėse – dėl intensyvaus sunkiasvorių transporto priemonių eismo, kitose,...

2021.10.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku