Būsimi rinkimai išblukino valdančiųjų norus skaidrinti valstybės įmonių paramą

Publikuota: 2018-07-30
Prieš kelerius metus „Lietuvos geležinkeliai“ politikų paliepimu labdarai ir paramai skirdavo dvigubai daugiau lėšų, nei užsidirbdavo pelno. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Prieš kelerius metus „Lietuvos geležinkeliai“ politikų paliepimu labdarai ir paramai skirdavo dvigubai daugiau lėšų, nei užsidirbdavo pelno. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prieš kelerius metus kilo ne vienas skandalas dėl valstybės valdomų įmonių, ypač „Lietuvos geležinkelių“, plačiais mostais, bet itin neskaidriai dalytos paramos. Ją gavo daugybė nebūtinai su kultūra ar socialiniais projektais susijusių įstaigų, bet ir privatūs sporto klubai.

Apsčiai pasitaikydavo atvejų, kai labdara ar parama užsiimdavo valstybei ir savivaldybėms priklausančios nuostolingos bendrovės – pelno nėra, bet pinigų „geriems darbams“ kažkodėl atsirasdavo. Tačiau ir pelningose įmonėse pasitaikydavo keisto piktnaudžiavimo, tarkim, tie patys „Lietuvos geležinkeliai“ 2016-ųjų pirmąjį pusmetį gavo tik pusę milijono eurų grynojo pelno, bet paramai paskirstė dukart daugiau lėšų.

Visiems buvo akivaizdu: valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių pinigai dažnai tėra tik priemonė manipuliuoti rinkėjais ir juos įvairiais būdais papirkti siekiančių politikų rankose.

Per pastaruosius porą metų, kai dirba dabartinė Vyriausybė, būta tam tikrų žingsnių skaidrinant ir efektyvinant valstybinių bendrovių teikiamą paramą. Pernai vasarą ministrų kabinetas priėmė nutarimą, gerokai apribojusį tokių įmonių galimybes paremti sporto klubus ar kitokias atitinkamo pobūdžio įstaigas.

Garsiai deklaruota, kad bus žengti ir kur kas radikalesni žingsniai šia kryptimi. Imtasi svarstyti išvis uždrausti valstybės ir savivaldybių įmonėms tiesiogiai teikti paramą, o šioms reikmėms skirtas ribotas lėšas pervesti į specialų fondą, kuris visuomeniniais pagrindais, vadovaudamasis nešališkais principais, paramą paskirstytų tiems, kam jos tikrai reikia.

Tačiau dar prieš pusantrų metų parengtas tai numatantis Labdaros ir paramos įstatymo pakeitimo projektas ilgam įstrigo Seimo valdančiųjų kuluaruose. Bent šešis kartus vien per pastaruosius metus buvo pasinaudota procedūrinėmis galimybėmis atidėti projekto svarstymą ir priėmimą, kol galų gale radosi jį gerokai sušvelninantys pasiūlymai. Jiems praėjusią savaitę pritarė ir Vyriausybė.

Matyt, supratę, kad, artėjant net trejų rinkimų virtinei, nenorėtų atsisakyti tokio malonumo kaip manipuliavimas rinkėjų valia pasitelkiant valstybės įmonių paramos pinigus, valdantieji politikai atsisakė idėjos uždrausti šioms bendrovėms skirstyti paramą. Tiesa, žadama jos teikimą gerokai apriboti ir griežtai reglamentuoti. Pvz., numatoma nustatyti, kad nepelningos įmonės paramos teikti negali.

Bet ne tik opozicija netiki nuoširdžiais valdančiųjų norais iš tiesų išskaidrinti šią klampią sritį. Štai Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadoje, be kita ko, rašoma: „Manome, kad numatomas įpareigojimas nustatyti pačioms bendrovėms paramos teikimo sąlygas, kryptis, paraiškų gauti paramą vertinimo kriterijus, remtinas sritis, sprendimų teikti paramą priėmimo tvarką nėra pakankamas, kad būtų užtikrintas pakankamas atsparumas korupcijai paramos teikimo srityje, o kai kurios pasiūlytosios nuostatos stokoja pagrįstumo ir aiškumo.“

Opozicija neatmeta, kad įstatymo projekto svarstymas ir toliau bus įvairiais pretekstais vilkinamas, nebus priimtas iki 2019-ųjų, galbūt atsiras bandymų dar jį švelninti ir faktiškai palikti politikų rankose šią patrauklią rinkėjų papirkimo priemonę.

VŽ nuomone, jeigu taip ir atsitiks, tai taps dar vienu įrodymu, kad skambūs dabartinės Vyriausybės pažadai aktyviai kovoti su korupcija ir mažinti šešėlį tėra tik įprasti politinių šūkių ir populistinių deklaracijų rinkiniai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau