„Islamo valstybė“: kas ji ir iš kur

Publikuota: 2015-11-17
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Po tragiškų išpuolių Paryžiuje Vakarų pasaulis ir Rusija ruošiasi, Prancūzijos prezidento žodžiais, „sunaikinti „Islamo valstybę“. Grupuotė į didžiąją pasaulio politikos sceną įžengė palyginti neseniai, 2014 m., po to, kai užėmė didelius Irako ir Sirijos plotus. Tačiau iki to laiko organizacija pergyveno ir ne tokius sėkmingus laikus.

„Islamo valstybė“ – musulmonų sunitų teroristinė organizacija, pasiskelbusi kalifatu ir siekianti suvienyti visus pasaulio musulmonus po radikalaus islamo vėliava.

2013-2014 m. grupuotė staigiai užėmė didelius Irako ir Sirijos plotus, o platindama belaisvių egzekucijų vaizdo įrašus susilaukė ir didelio pasaulio žiniasklaidos dėmesio. Su juo – ir didelio kovotojų iš užsienio kontingento.

Nepaisant to, kad grubūs grupuotės metodai sulaukė net ir kitų radikalių islamistų grupuočių kritikos, „Islamo valstybė“ traukia ne tik užsienio kovotojus musulmonus, bet sulaukia pasekėjų ir Vakaruose, taip keldama nuolatinį galvos skausmą Vakarų saugumo tarnyboms.

Atsakomybę už teroristines atakas užsienyje grupuotė ėmė prisiimti tik šiais metais, tačiau yra laikoma atsakinga už kelis stambius teroro išpuolius. Žymiausi jų – dabar pasaulio žiniasklaidos dėmesio centre atsidūrę išpuoliai Paryžiuje, bei Rusijos oro linijų „Kogalymavia“ lėktuvo susprogdinimas Egipte.

Pagrindiniai grupuotės pajamų šaltiniai buvo karo grobis, plėšimai, grobimai, kontrabanda. Sustojus grupuotės teritorinei plėtrai ir senkant šioms pajamoms, „Islamo valstybė“ gauna lėšų iš naftos pardavimo. Šios žaliavos atsargos tapo naujausių JAV oro antskrydžių taikiniu.

Kol kas kurti institucijų, kurios leistų efektyviai apmokestinti apie 10 mln. gyventojų, gyvenančių „Islamo valstybės“ kontroliuojamoje teritorijoje, grupuotei nesiseka.

Priešistorė

Grupuotės ištakos siekia 2002 m., kuomet Abu Musabas al-Zarkavis ėmė ruošti karius sukilimui prieš JAV pajėgas Irake. Grupuotė per visą gyvavimo laikotarpį pergyveno kelis vadovybės ir kelis pavadinimo pasikeitimus.

Įkūrėjas Abu Musabas al-Zarkavis vadovavo grupuotei nuo 2002 m. spalio iki 2006 m. birželio 7 d., – jis žuvo JAV antskrydžio metu. Grupuotė iš pradžių kovėsi po „Jama‘at al-Tawhid wa‘al-Jihad“ vėliava. Vėliau, prisiglaudę po „Al Qaeda“ sparnu, jie tapo „Al Qaeda“ atšaka Irake (AQI).

Po Zarkavio mirties organizacijos vairą perėmė Abu Ayubas al-Masris, sprogmenų gamintojas iš Egipto, mokęsis Afganistane. Nors tikėtasi, kad įkūrėjo mirtis susilpnins organizaciją, Masris sugebėjo tęsti grupuotės veiklą. Tačiau tuo metu tik Irake veikusiai ir užsieniečio vadovaujamai organizacijai nesisekė į savo pusę patraukti vietos bendruomenių.

Masris, siekdamas grupuotę pristatyti kaip „Irako“, įkalbėjo prie jo organizacijos prisijungti kelias kitas ir įsteigė „Islamo valstybę Irake“ (ISI), tačiau organizacija ir toliau buvo vadinama AQI. Organizacijos vadovu buvo paskirtas iš Irako kilęs Abu Umaras al-Baghdadis – tiesa, realios jo galimybės vadovauti buvo abejotinos.

Pavadinimo keitimas buvo pirmasis žingsnis siekiant į savo pusę palenkti džihadistus Irake ir pirmasis ambicijos, sukurti visus Artimuosius Rytus suvienysiantį islamo kalifatą, pasireiškimas.

Tiesa, kariniame fronte šiuo laikotarpiu grupuotei nesisekė. JAV ir Irako pajėgos 2008 m. buvo nukovusios 2.400 AQI narių ir 8.800 buvo paėmusios į nelaisvę. 2009 m. JAV skyrė lėšų apytikriai 100.000 sunitų kariniam kontingentui, kuris kovėsi su AQI. Galų gale, tiek Masris, tiek Baghdadis buvo nukauti jungtinio JAV ir Irako pajėgų reido metu 2010 m. balandžio 18 d.

Po ankstesnių vadovų mirties suluošintą organizaciją gaivinti ėmėsi Abu Bakras al-Baghdadis (giminės ryšiais su ankstesniu vadovu nesusijęs).

Bagdadžio vadovavimas ir „Islamo valstybės“ atsiradimas

2011 m. JAV pajėgų pasitraukimas iš Irako žymėjo ir AQI nuosmukio laikotarpio pabaigą. Sumažėjus saugumo pajėgoms Irake, bei sukilus politinei įtampai tarp sunitų bendruomenių ir šiitų vyriausybės, grupuotės veikla suaktyvėjo. 2012 ir 2013 m. Baghdadis surengė dvi atskiras kampanijas, kurių pirmoji buvo nukreipta prieš Irako vyriausybę, o antroji – prieš Irako saugumo pajėgas.

2013 m. organizacija paskelbė apie pradedamas operacijas Sirijoje ir pakeitė pavadinimą į „Islamo valstybė Sirijoje ir Irake“ (ISIS). Grupuotės nesiskaitymas su „Al Qaeda“ vadų raginimais apsiriboti Iraku ir susidūrimai su kitomis grupuotėmis Sirijoje lėmė, kad 2014 m. vasario mėnesį „Al Qaeda“ paskelbė atsiribojanti nuo „Islamo valstybės“ veiklos.

Nepaisant atsiskyrimo, ISIS sparčiai augo ir sėkmingai kovėsi su Irako bei Sirijos vyriausybėmis ir kitais kovotojais bei sukilėlių grupėmis. 2014 m. sausio pradžioje „Islamo valstybės“ pajėgos nugalėjo Irako kariuomenę ir užėmė Falujos miestą. Kovą į jos rankas pateko ir Mosulas.

2014 m. birželio 29 d. grupė dar sykį pakeitė pavadinimą į „Islamo valstybę“, paskelbė apie kalifato įkūrimą ir paskelbė Baghdadį kalifu. Organizacija sulaukė ištikimybės pareiškimų iš kelių teroristinių organizacijų, tarp jų – kai kurių „Al Qaeda“ atšakų.

Karas su Vakarais

Pastaruoju metu „Islamo valstybės“ teritorinė plėtra reikšmingai sulėtėjo. Tai lėmė atsinaujinę JAV antskrydžiai, kurdų kovotojams sieną atvėrė ir Turkija. Neseniai į pagalbą Sirijos diktatoriui Bašarui al Asadui atėjo ir Rusija.

Jei po išpuolių Prancūzijoje ir Egipte susiformuos Vakarų šalių koalicija, kuri imsis karinių veiksmų prieš „Islamo valstybę“, jos neilgoje gyvavimo istorijoje gali tekti pradėti naują skirsnį. Nors oficialiai organizacija ir laukia jos pajėgų susidūrimo su Vakarų šalių pajėgomis, apie 30.000 kovotojų organizacijos perspektyvos – nešviesios.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau