Vakarai įveda naujas sankcijas, Rusija išjungia „Instagram“

Publikuota: 2022-03-11
Atnaujinta 2022-03-11 23:00
  • Naujos Vakarų sankcijos taikosi į tarpautinę prekybą su Rusija, nauji ribojimai skelbiami Dūmos deputatams ir Rusijos oligarchams.
  • ES į šeštadienį priimsiamą sankcijų paketą žada įtraukti Rusijos geležies ir plieno importą.
  • D. Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, paneigė V. Putino žodžius apie derybose pasiektą progresą.
  • Rusijos žiniasklaidos reguliuotojas pareiškė apribojantis prieigą prie socialinio tinklo „Instagram“.
  • Skaičiuojama, kad Ukrainoje jau 4,2 mln. gyventojų turėjo palikti savo namus, 2,5 mln. jų išvyko į užsienį.

Įvykių suvestines galima rasti čia.

embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1352?placement=

23:00 Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą

Naujasias žinias pranešime šeštadienį, 7 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

22:57 Šveicariškas neutralumas

Tradiciškai neutrali Šveicarija penktadienį nusprendė netenkinti jokių Ukrainos konflikto šalių prašymų perskristi šalies oro erdvę, taip pat nepraleisti skrydžių, susijusių su karine parama šioms šalims.

„Šis sprendimas neapima humanitarinių ar medicininių skrydžių, įskaitant sužeistųjų gabenimą“, – teigiama Vyriausybės pranešime.

Šalis sutiko pasekti kaimyninės Europos Sąjungos pavyzdžiu ir dėl invazijos Rusijai įvedė plataus masto sankcijas. Tačiau praėjusią savaitę vyriausybė pabrėžė, kad „šių sankcijų įgyvendinimas yra suderinamas su Šveicarijos neutralitetu“.

Plačiau skaitykite čia.

21:42 „YouTube“ apribojimai

JAV bendrovei „Alphabet“ priklausanti vaizdo įrašų platforma „YouTube“ paskelbė stabdanti prieigą prie su Rusija susijusių žiniasklaidos priemonių.

Anot jų, Rusijos žiniasklaidos skleidžiama dezinformacija neatitinka platformos politikos, draudžiančios trivializuoti gerai dokumentuotus įvykius.

„Mūsų bendruomenės gairės draudžia turinį neigiantį, minimizuojantį ar trivializuojantį gerai dokumentuotus smurtingus įvykius ir pašaliname turinį apie Rusijos invaziją į Ukrainą, kuris pažeidžia šias gaires, – teigia bendrovė. – Dėl to nedelsdami blokuojame „YouTube“ kanalus, susijusius su Rusijos valstybine žiniasklaida visame pasaulyje“.

21:14 Ketvirtasis paketas

Ursula von der Leyen pranešė, kad ES šeštadienį priims ketvirtąjį sankcijų Rusijai paketą.

Į jį įtrauktas draudimas eksportuoti prabangos prekes į Rusiją, bus imamasi priemonių, turinčių užtikrinti, kad Rusijos valstybė ir jos elitas negalėtų naudoti kriptoturto sankcijoms apeiti.

ES taip pat uždraus pagrindinių geležies ir plieno sektoriaus prekių importą iš Rusijos Federacijos, ES investicijas į Rusijos energetikos sektorių. Šis draudimas apims visas investicijas, technologijų perdavimą, finansines paslaugas, skirtas energijos žvalgymui ir gamybai.

Europos Sąjunga kartu su sąjungininkėmis ir partnerėmis panaikins Rusijos turėtą didžiausio palankumo statusą.

Didžiojo septyneto (G-7) finansų, teisingumo ir vidaus reikalų ministrai susitiks kitą savaitę ir koordinuos darbo grupės, įsteigtos Putino šalininkams sankcionuoti, veiklą. 

Plačiau skaitykite čia.

20:16 Nulis progreso

Vladimiras Putinas, Rusijos autokratas, anksčiau penktadienį pareiškė matantis „teigiamų poslinkių“ derybose su Ukraina, pažymėdamas, kad pokalbiai vyksta „praktiškai kasdien“. Į tokius pareiškimus sureagavo ir gerų naujienų pasiilgusios akcijų biržos.

„Putinas anksčiau šiandien teigė, kad mato „pozityvių poslinkių“ pokalbiuose dėl taikos su Ukraina ir akcijų rinka, itin valdoma emocijų, kiek paaugo dėl šių žinių“, - teigia Peteris Garnry, „Saxo Bank“ vyriausiasis akcijų strategas.

Tačiau jau pavakarę Ukrainos diplomatijos vadovas Dmytro Kuleba tokius Kremliaus pareiškimus paneigė. Jo teigimu, pokalbiuose tarp Kremliaus ir Ukrainos atstovų yra pasiekta „nulis progreso“.

19:38 Dar sankcijų R. Abramovičiui

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau penktadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis dėl karo Ukrainoje įveda naują paketą sankcijų, nukreiptų prieš Rusijos oligarchus.

Chelsea“ futbolo klubo savininkui Romanui Abramovičiui ir dar keturiems asmenims „bus uždrausta vykdyti sandorius Kanadoje, o jų turtas – įšaldytas“.

J. Trudeau taip pat nurodė, kad Kanada įveda sankcijas 32 subjektams, veikiantiems Rusijos gynybos sektoriuje.

19:35 Turkija perkelia ambasadą

Turkija penktadienį evakavo  ambasadą Kyjive ir perkėlė ją į Černivcius, pranešė Užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Pasak atstovo Tanju Bilgico, diplomatai perkeliami į miestą prie sienos su Rumunija dėl jų saugumo.

Įsakymas palikti Ukrainos sostinę buvo duotas, kai Rusijos pajėgos priartėjo prie Kyjivo ir, regis, planuoja suintensyvinti artilerijos ir raketų atakas.

18:11 Iš Rusijos atimamos prekybos privilegijos

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį paskelbė, kad jo šalis ir jos sąjungininkės atims iš Rusijos lygiavertės prekybos partnerės statusą.

„Jungtinės Valstijos ir mūsų sąjungininkės bei partnerės toliau darniai stiprina ekonominio spaudimo priemones Putinui ir toliau izoliuos Rusiją pasaulinėje arenoje“, – sakydamas kalbą Baltuosiuose rūmuose pareiškė J. Bidenas. 

Jis pridūrė, kad prie šio žingsnio prisideda NATO narės, Didysis septynetas (G-7) ir Europos Sąjunga.

Plačiau skaitykite čia.

17:26 Baigėsi ES vadovų susitikimas Versalyje

Europos Sąjungos vadovai paskelbė deklaraciją po dviejų dienų neformalaus susitikimo Versalyje. 

Vadovai parėmė Tarptautinio kriminalinio teisimo Rusijos vykdomų karo nusikaltimų tyrimą, pažadėjo daugiau sankcijų Rusijai, paramos pabėgėlius priimančioms šalims.

„ES ir jos šalys narės toliau suteiks koordinuotą politinę, finansinę, materealią ir humanitarinę paramą. Mes pasiryžę suteikti paramą demokratinės Ukrainos rekonstrukcijai, kai brutali Rusijos ataka baigsis“, - rašoma išplatintame pranešime.

Taip pat žadama apsvarstyti Ukrainos galimybes tapti ES nare ir, nelaukiant šių sprendimų, toliau gilinti ekonominius ryšius.

Plačiau skaitykite čia.

16:57 Rusijoje bus ribojama prieiga prie „Instagram“

Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba penktadienį apribojo prieigą prie socialinio tinklo „Instagram“, prokuratūrai pradėjus tyrimą dėl jo kontroliuojančiosios bendrovės „Meta“.

Pareigūnai sprendimą argumentavo, kad „Meta“ savo platformose, įskaitant socialinį tinklą „Facebook“, nusprendė nebeblokuoti pareiškimų, raginančių imtis smurto prieš Rusijos piliečius.

„Socialinis tinklas „Instagram“ platina medžiagą, kurioje esama raginimu imtis smurto veiksmų prieš Rusijos Federacijos piliečius, įskaitant kariškius“, – sakoma žiniasklaidos priežiūros agentūros „Roskomnadzor“ pranešime, aiškinančiame šį sprendimą.

16:52 Potaninas įspėja apie grįžimą į 1917 m.

„Raginčiau labai atsargiai žvelgti į klausimą dėl turto konfiskavimo iš bendrovių, kurios paskelbė besitraukiančios iš Rusijos“, – parašė Vladimiras Potaninas, vienas didžiausių rusų oligarchų, pranešime, kurį jo kasybos bendrovė „Nornikel“ paskelbė platformoje „Telegram“.

„Tai mus grąžintų į prieš šimtą metų buvusius laikus, į 1917-uosius, ir tokio žingsnio pasekmės būtų visuotinis investuotojų nepasitikėjimas Rusija, jis būtų jaučiamas daug dešimtmečių.“

Plačiau skaitykite čia.

16:17 JK paskelbė sankcijas Rusijos įstatymų leidėjams

JK valdžia penktadienį paskelbė naujų sankcijų Maskvai, kurios yra skirtos 386 Rusijos parlamento nariams, palaikiusiems prezidento Vladimiro Putino invaziją į Ukrainą.

Pagal naująsias sankcijas, Rusijos Dūmos nariams uždrausta atvykti į Didžiąją Britaniją ir naudotis bet kokiu Jungtinėje Karalystėje jų turimu turtu.

„Taikome sankcijas tiems, kas prisidėjo prie neteisėtos V. Putino invazijos į Ukrainą, ir tiems, kas remia šį barbarišką karą, – pareiškė Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss. – Mes nemažinsime spaudimo ir toliau sankcijomis dar smarkiau suksime Rusijos ekonomikos varžtus.“

Plačiau skaitykite čia.

15:57 V. Zelenskis smerkia Rusiją dėl Sirijos „žudikų“ siuntimo į Ukrainą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė, kad Rusija samdo „žudikus“ iš Sirijos, kuriuos siunčia kovoti Ukrainoje.

„Tai karas su labai užsispyrusiu priešu, kuris nusprendė pasisamdyti samdinių [ir juos siųsti kovoti] prieš mūsų piliečius. Žudikus iš Sirijos, šalies, kur viskas buvo sunaikinta, kaip jie tai daro čia su mumis“, – pareiškė jis vaizdo įraše, kuris buvo paskelbtas platformoje „Telegram“.

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pritarus planui į Ukrainą siųsti savanorius kovotojus, Kremlius anksčiau penktadienį pareiškė, kad kovotojams iš Sirijos ir Artimųjų Rytų bus leista kovoti už Rusiją Ukrainoje.

15:49 „Deutsche Bank“ iš Rusijos nesitraukia

Didžiausias Vokietijos bankas „Deutsche Bank“ pranešė nesitraukiantis iš Rusijos, priešingai, nei kolegos Volstrite, taip užsitraukdamas investuotojų rūstį.

„Mūsų dažnai klausia, kodėl mes visai nesitraukiame iš Rusijos. Atsakymas yra, kad tai būtų mūsų vertybių neatitinkantis sprendimas“, – „Reuters“ cituoja Christianą Sewingą, banko CEO, banko darbuotojams ketvirtadienį išplatintame laiške.

Plačiau skaitykite čia.

15:17 Rusijoje taikomasi uždrausti „Instagram“

Rusija penktadienį paskelbė bendrovei „Meta“ kelianti baudžiamąją bylą dėl „raginimo žudyti“ rusus ir nurodė, kad „Facebook“ ir „Instagram“ patronuojančioji bendrovė sušvelnino savo taisykles dėl smurtinių žinučių, nukreiptų prieš Rusijos kariuomenę ir lyderius.

Sunkius nusikaltimus tiriantis Rusijos Tyrimų komitetas pranešė pradedantis tyrimą „dėl amerikiečių bendrovės „Meta“ darbuotojų neteisėtų raginimų žudyti Rusijos piliečius“.

Rusijos generalinė prokuratūra savo ruožtu pareikalavo, kad interneto milžinė būtų pripažinta „ekstremistine“ organizacija, ir pareikalavo šalyje blokuoti socialinį tinklą „Instagram“.

14:48 Pranešama apie galimas sankcijas S. Lavrovo turtui JK

Didžiosios Britanijos valdžia penktadienį pranešė galinti konfiskuoti prabangų butą Londone, kurį už grynuosius pinigus nusipirko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu siejama moteris. Šio buto vertė yra 4,4 mln. svarų sterlingų (5,24 mln. Eur).

14:02 J. Stoltenbergas: esame atsakingi už tai, kad šis konfliktas neišplistų už Ukrainos sienų 

NATO privalo neleisti, kad Rusijos invazija į Ukrainą peraugtų į karą tarp Aljanso ir Maskvos, penktadienį pareiškė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas, dar kartą atmetęs galimybę virš Ukrainos nustatyti neskraidymo zoną.

„Esame atsakingi už tai, kad šis konfliktas neišplistų už Ukrainos sienų ir netaptų visaverčiu Rusijos ir NATO karu“, – interviu naujienų agentūrai AFP, duotame per Turkijoje vykstantį forumą, sakė NATO generalinis sekretorius.

Jis įspėjo, kad neskraidymo zonos virš Ukrainos nustatymas „veikiausiai išprovokuotų plataus masto karą tarp NATO ir Rusijos“, o tai sukeltų „gerokai daugiau kančių, daugiau mirčių ir sunaikinimo“.

13:44 JK ministras: tegul Rusija nebando peržengti ribos

Jungtinės Karalystės (JK) Technologijų ministras Chrisas Philpas apkaltino Rusiją, kad ji internete skleidžia dezinformaciją, siekdama sukurti melagingą pasakojimą, jog Ukraina ruošiasi panaudoti cheminį ginklą, kad Rusija galėtų pati surengti cheminę ataką.

Jo komentarai atkartoja ketvirtadienį Boriso Johnsono išsakytus žodžius. Ministras pirmininkas sakė, kad baiminasi, jog „barbariškas“ Kremliaus režimas gali būti pasirengęs panaudoti uždraustus ginklus, nes įsiveržusios Rusijos pajėgos nepasiekė tokios pažangos, kokios tikėtasi.

Ch. Pilpas pabrėžia, kad bet koks toks ginklų panaudojimas „sukeltų didesnį Vakarų atsaką“.

„Akivaizdu, kad cheminio ginklo panaudojimas, ypač invazijos metu, kai yra labai daug civilių gyventojų, būtų nusikaltimas žmonijai. Bet kam Rusijoje, kas apie tai galvoja, norėčiau pasakyti: neperženkite šios ribos, nesukelkite daugiau kančių Ukrainos žmonėms“, – perspėja JK atstovas.

13:28 ES siūlo Ukrainai skirti dar 500 mln. Eur karinei pagalbai

Europos Sąjunga (ES) siūlo padvigubinti karinės pagalbos Ukrainai finansavimą, skiriant papildomus 500 mln. Eur, ir taip padėti Kyjivo pajėgoms kovoti su Rusijos invazija, penktadienį pranešė ES užsienio politikos vadovas.

Josepas Borrellis pareiškė esąs „tikras“, kad Prancūzijoje susitinkantys ES lyderiai sutiks išplėsti finansavimo paketą, pagal kurį Bendrija finansuoja Ukrainai siunčiamus ginklus.

12:54 Rusų aviacija atakavo neįgaliųjų slaugos namus šalia Charkivo

Per Rusijos aviacijos smūgius buvo smogta neįgaliųjų slaugos namams netoli Charkivo rytinėje Ukrainos dalyje, penktadienį pranešė vietos pareigūnas, nepatvirtinęs aukų skaičiaus.

„Priešas šiandien smogė specializuotai neįgaliųjų įstaigai netoli Oskilo“, – platformoje „Telegram“ parašė Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Sinjehubovas.

Anot jo, pastate atakos metu buvo 330 žmonių, įskaitant 10 žmonių, kuriems reikalingas neįgaliojo vežimėlis, ir 50 riboto judrumo asmenų.

O. Sinjehubovas pridūrė, kad jau evakuoti 63 žmonės, bet išsamesnės informacijos apie kitus nepateikė.

„Rusai vėl surengė brutalią ataką prieš civilius, – pareiškė O. Sinjehubovas. – Tai karo nusikaltimas prieš civilius.“

12:43 V. Putinas svarsto atsaką į NATO pajėgų judėjimą Rytų Europoje

Rusijos prezidentas V. Putinas savo gynybos ministrui penktadienį nurodė parengti Rusijos vakarinės sienos galimo sustiprinimo planus atsižvelgiant į NATO pajėgų judėjimą Rytų Europoje.

„Kalbant apie mūsų vakarinių sienų stiprinimą dėl veiksmų, kurių imasi NATO šalys, tai reikia apsvarstyti atskirai, prašau jūsų parengti ataskaitą“, – pareiškė V. Putinas gynybos ministrui Sergejui Šoigu per Rusijos saugumo tarybos posėdį, kuris buvo transliuotas per televiziją.

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, NATO šalys Centrinėje ir Rytų Europoje dislokavo tūkstančius karių. Maskva yra pareikalavusi, kad NATO atitrauktų savo pajėgas iš Rytų.

Bendrą sieną su Rusija turi trys Baltijos šalys ir Lenkija, kurios visos yra NATO narės.

11:36 V. Putinas pritarė planams leisti savanoriams vykti kovoti Ukrainoje

Rusijos prezidentas V. Putinas penktadienį pritarė planams leisti savanoriams vykti kovoti Ukrainoje, kur į jo vadinamą „specialią karinę operaciją“ yra pasiuntęs tūkstančius Rusijos karių.

„Jeigu matote, kad yra žmonių, kurie patys nori [padėti Rytų Ukrainos separatistams], ką gi, reikia imti ir padėti jiems patekti į kovos zonas“, – pareiškė jis gynybos ministrui Sergejui Šoigu per Saugumo tarybos posėdį, kuris buvo transliuotas per televiziją.

10:53 Rusija atakavo Lucko karinį oro uostą

Per Rusijos smūgius Lucko kariniam oro uostui Ukrainos šiaurės vakaruose penktadienį žuvo du ukrainiečių kariai, pranešė vietos valdžia.

„Penktadienio rytą Rusijos pajėgų bombonešis paleido keturias raketas į Lucko karinį aerodromą“, – platformoje „Telegram“ pranešė regioninės administracijos atstovas Jurijus Pohuliaika ir pridūrė, kad „du kareiviai žuvo, o dar šeši buvo sužeisti“.

10:28 Rusijos artilerija apšaudė branduolinių tyrimų institutą Charkive

Rusijos pajėgos ketvirtadienį iš artilerijos pabūklų apšaudė branduolinių tyrimų institutą Charkive,  jo pastatuose buvo kilęs gaisras, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Geraščenka.

Ugniagesiams pavyko gaisrą užgesinti.

Vienas artilerijos sviedinys pataikė į pastatą, kuriame yra įrangos, kurią apgadinus „gali pasklisti radiacijos“, pareiškė patarėjas. Tačiau prezidentūra pranešė, kad radiacinis fonas nepakito.

Rusijos pajėgos Ukrainoje jau perėmė dvi atomines elektrines, sukėlusios nerimą dėl šių branduolinių objektų saugumo.

10:14 JAV planuoja panaikinti Rusijos didžiausio palankumo prekyboje statusą

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį paskelbs, kad Jungtinės Valstijos, kaip ir Europos Sąjunga (ES) bei Didžiojo septyneto (G-7) šalys, dėl Kremliaus pradėtos karinės invazijos į Ukrainą imsis veiksmų panaikinti Rusijai suteiktą didžiausio palankumo prekyboje statusą.

Apie tai naujienų agentūrai „Associated Press“ pranešė informuotas šaltinis, prašęs nenurodyti jo vardo.

J. Bidenas pastaruoju metu susidūrė su vis didėjančiu ir respublikonų, ir demokratų spaudimu atšaukti tai, kas oficialiai vadinama „nuolatiniais normaliais prekybos santykiais“ su Rusija.

Jeigu minėtas statusas bus atšauktas, JAV ir sąjungininkai galės nustatyti naujus ir papildomus muitus importui iš Rusijos.

09:23 EVT įsipareigojo remti Ukrainos europinę integraciją

Europos lyderiai įsipareigojo remti Ukrainos europinę integraciją, po penktadienio naktį pasibaigusios Europos Vadovų Tarybos (EVT) sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Penkios valandos sunkių ir įtemptų diskusijų, nusitęsusių į gilią naktį ir pagaliau rezultatas – iš esmės pradedama Ukrainos eurointegracijos procedūra“, – feisbuke rašo šalies vadovas.

Prezidentūros pateiktame G. Nausėdos komentare jis teigė, jog būtent dėl Ukrainos narystės užvirė svarbiausia diskusija.

Pasak jo, EVT penktadienio naktį įsipareigojo „efektyviai remti Ukrainos europinės integracijos kelią“.

Europos Komisiją vadovai įgaliojo pateikti Ukrainos prašymo tapti ES nare vertinimą pagal galiojančias Sąjungos sutartis.

„Kiek truks procesas – matysime, yra daug dalykų, kuriuos turėsime išspręsti, tačiau svarbiausia, kad politinė valia yra“, – sako G. Nausėda.

Plačiau apie EVT sprendimus skaitykite čia.

08:52 V. Zelenskis apkaltino Rusiją atakavus humanitarinį koridorių Mariupolyje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vėlai ketvirtadienį pareiškė, kad iš šalies miestų per dvi dienas buvo evakuota apie 100.000 žmonių, bet apkaltino Rusijos pajėgas taikantis į humanitarinį koridorių Mariupolio mieste.

Prezidentas pareiškė nusprendęs į Rusijos pajėgų apsuptą uostamiestį nusiųsti sunkvežimių, kuriais gabenamas maistas, vanduo ir vaistai, vilkstinę.

Tačiau „okupantai pradėjo tankų ataką būtent ten, kur buvo numatytas šis koridorius“, pareiškė jis vaizdo įraše, kuriame šią ataką pavadino „tikrų tikriausiu teroru“.

Mariupolio meras Vadymas Boičenka pranešė, kad Rusijos pajėgos gyvenamuosius rajonus apšaudo „kas 30 minučių“.

08:28 Ukraina įspėja gresiantį pasaulinį badą, jei karas sutrukdys sėjos darbams

Ukrainos prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Olegas Ustenka įspėja apie badą, jei karas Ukrainoje tęsis.

„Sėjai turime ne daugiau kaip savaitę. Jei iki to laiko karas nesibaigs, pasaulis susidurs su maisto problema“, – „Wirtschaftswoche“ sakė ekonomistas.

Ukraina, kaip ir Rusija, yra pagrindinė kviečių eksportuotoja. Rusijos karas prieš Ukrainą kelia įtampą pasaulinėse grūdų rinkose ir jau sukėlė didelį kainų šuolį. „

„Jei negalėsime tiekti, kaina tarptautinėse rinkose kils, –sakė O. Ustenko, – Pasaulis turi nuspręsti, kaip išmaitinti žmones, ypač Afrikos šalyse.“

Plačiau apie karo įtaką grūdų kainai skaitykite čia.

08:16 Rusijos lėktuvai apšaudė Dniprą

Penktadienio rytą per antskrydžius prieš civilius objektus Dnipro mieste centrinėje Ukrainoje žuvo mažiausiai vienas žmogus.

„Mieste buvo surengti trys oro antskrydžiai, per kuriuos buvo smogta vaikų darželiui, gyvenamajam namui ir dviejų aukštų batų fabrikui“, – gelbėjimo tarnybas cituoja portalas ntv.de.

Apie milijoną gyventojų turinčiam miestui iki šiol pavyko išvengti didesnių Rusijos atakų. 

06:48 V. Zelenskis griežtai atmeta Rusijos kaltinimus, esą Ukraina kuria cheminį ginklą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atsakė į Rusijos skleidžiamą dezinformaciją, kurioje teigiama, kad Ukraina rengia cheminę ataką. 

Vėlyvą ketvirtadienio vakarą socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame vaizdo pranešime V. Zelenskis sakė, kad Ukrainoje nebuvo sukurtas joks cheminis ginklas ar masinio naikinimo ginklas, o Maskvos kaltinimai, kad Kijevas kuria biologinį ginklą ir ruošiasi cheminei atakai, jam kelia didelį nerimą. 

„Mes ne kartą buvome įtikinėjami: Jei norite sužinoti Rusijos planus, pažiūrėkite, kuo Rusija kaltina kitus“, – sakė jis. 

„Mus kaltina išpuoliais prieš tariamai taikią Rusiją. Ir kas dabar?.. Ką dar esate mums paruošę? Kur smogsite cheminiais ginklais?“ – klausė V. Zelenskis, kreipdamasis į Rusiją.

06:38 JAV perspėja Rusiją neieškoti pasiteisinimų dėl galimų cheminio ginklo atakų

Rusijos prašymu penktadienį įvyks Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdis dėl„įtarimų“, kad Jungtinės Valstijos Ukrainoje kuria cheminius ginklus.

JAV JT misijos atstovė spaudai Olivia Dalton sakė, kad šis žingsnis yra „būtent toks, apie kokį mes perspėjome, kad Rusija gali inicijuoti, siekdama pateisinti biologinio ar cheminio ginklo ataką“.

„Rusija turi gerai dokumentais pagrįstą cheminių ginklų naudojimo istoriją ir ilgą laiką vykdė biologinių ginklų programą, pažeisdama tarptautinę teisę. Rusija taip pat yra melagingai apkaltinusi Vakarus tais pačiais pažeidimais, kuriuos pati daro“, – sakė O. Dalton. 

06:35 Ukraina numušė 10 Rusijos karo lėktuvų

Ukrainos karinės oro pajėgos teigia ketvirtadienį pataikiusios į 10 Rusijos karo lėktuvų ir sunaikinusios du didelius ginkluotės konvojus. 

Pareiškime teigiama, kad buvo pataikyta į naikintuvus Su-25 ir Su-34. Vieną iš karo lėktuvų numušė nešiojamoji raketa „Stinger“, praneša BBC. 

Ukraina nepateikė jokios informacijos apie taikinių buvimo vietą. 

Rusijos kariuomenė nekomentavo šio pranešimo. Faktas nepriklausomų ekspertų nėra patikrintas.

06:30 JAV Senatas galutinai patvirtino 13,6 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Iš 13,6 mlrd. USD paramos Ukrainai lėšų, pinigai bus skirti humanitarinei, gynybinei ir ekonominei pagalbai. Į įstatymo projektą taip pat yra įtrauktos nuostatos dėl sankcijų vykdymo užtikrinimo.

06:19 Ukrainoje jau 4,2 mln. gyventojų turėjo palikti savo namus

Be 2,3 mln. žmonių, pabėgusių iš Ukrainos, dar apie 1,9 mln. yra palikę savo namus šalies viduje, teigia Jungtinių Tautų (JT) atstovai.

Stephane'as Dujarricas, JT atstovas spaudai ketvirtadienį pranešė, kad dauguma viduje perkeltų žmonių juda tolyn nuo fronto linijos į vakarus,, Lvivo link. Pasak jo, „humanitarinė situacija blogėja nerimą keliančiu greičiu“.

„Iki šiol mes drauge su partneriais suteikėme humanitarinę pagalbą, tokią kaip gyvybę gelbstintį maistą, pastogę, antklodes ir medicinos priemones, daugiau nei 500 tūkst. žmonių", – pridūrė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. dolerių (37,8 mlrd. Eur pagalbos Ukrainai paketą,...

Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai?

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
12:29
V. Zelenskis: karą Ukrainoje gali užbaigti tik diplomatija

Kyjivo ir Maskvos deryboms tebesant aklavietėje, šeštadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis...

Rusija įvardijo G. Kasparovą ir M. Chodorkovskį užsienio agentais 2

Rusija penktadienį įtraukė į savo užsienio agentų sąrašą du iškilius Kremliaus kritikus – šachmatų didmeistrį...

Rusija sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai 1

Rusija šeštadienį sustabdė gamtinių dujų tiekimą Suomijai, pranešė suomių valstybinė valstybinė dujų bendrovė...

Australija balsuoja įtemptuose rinkimuose

Konservatorių ministras pirmininkas Scottas Morrisonas per rinkimus stengsis išlikti valdžioje ir įveikti...

Europoje plinta beždžionių raupai: dvylikoje šalių patvirtinta 80 atvejų

Pasaulio sveikatos organizacija turi duomenų apie Europoje plintančią Centrinei ir Vakarų Afrikai būdingą...

Davosą kartina karas – Rusijai vieta nesuteikta, Ukraina turės plačią delegaciją Premium

Po dvejų metų pertraukos Alpių prieglobstyje Šveicarijos Davoso mieste, vėl prasideda pasaulio ekonomikos...

Putino bunkerio iliuzijos Premium

Kai leidai atimti savo laisves, esi apsuptas nemokšiškumo, buko banditizmo, skurdo, beširdiškumo ir...

G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku