Valstybė kompensuos migrantų išlaikymą savivaldybėms, lubų nebus

Publikuota: 2021-07-22
„Scanpix Baltics“ nuotr.
svg svg
„Scanpix Baltics“ nuotr.

Valstybė kompensuos visas su migrantų išlaikymu susijusias savivaldybių išlaidas, griežtų išlaidų lubų nebus, sako su pasienio savivaldybių merais ketvirtadienį susitikusi finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Vis dėlto pasienyje su Baltarusija esančių ir kai kurių gretimų savivaldybių vadovai susitikime Varėnoje pasigenda aiškumo iš centrinės valdžios, kiek laiko teks pačioms išlaikyti migrantus, taip pat sako neišgirdę ministrės pažado, ar bus kompensuotos išlaidos dėl papildomo specialistų darbo krūvio.

„Lukašenkos kelionių tarnyboje nėra įskaičiuotos perteklinės komforto sąlygos, kambarių su vaizdu į vandenyną Lietuvoje nebus, tačiau tas minimalus aptarnavimas – higieninės paslaugos, maistas ir apsaugos užtikrinimas tam, kad bendruomenės jaustųsi saugios, – jos bus kompensuojamos ir savivaldybėms nereikės iš savo lėšų tų pinigų ieškoti“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė ministrė.

Ji pabrėžė, kad savivaldybėms buvo siūloma organizuoti tik maisto pirkimą be atvežimo, atsispiriant nuo Užsieniečių registracijos centro įkainių, t. y. 5,85 Eur dienai vienam asmeniui. Tačiau ji sutiko, kad kiekvienoje savivaldybėje sąlygos tiekti maitinimą yra skirtingos, kai kurios jų perka tiek maisto, tiek ir higieninių reikmenų atvežimo paslaugas kartu su maistu, todėl įkainiai gali būti ir didesni.

Ministrė sakė sutinkanti, kad savivaldybėms, priešingai nei Užsieniečių registracijos centrui, yra sudėtinga numatyti, kiek migrantų bus, kiek jų turės karantinuotis ir kurį laiką jie čia turės išbūti, todėl „užtikrinti, kad už tokią kainą bus nupirkta paslauga, yra beveik neįmanoma“.

„Todėl vientiso standarto nutarta nenustatinėti, tačiau savivaldybės tikrai vadovaujasi protingumo kriterijais, atsispirsime nuo to, kad būtų užtikrinamos žemesnės kainos pagal konkrečios savivaldybės situaciją“, – sakė G. Skaistė.

Ministrė teigė, jog šiuo metu sulaukta prašymų kompensuoti išlaidas iš trijų savivaldybių, o jų nurodytos sumos už dviejų savaičių migrantų išlaikymą siekia nuo 18.000 Eur iki 30.000 Eur, bet tai dar neapima komunalinių išlaidų. Iš viso migrantus yra apgyvendinusios aštuonios savivaldybės.

G. Skaistė taip pat patikino, kad savivaldybių pirkimai gerokai didesniais įkainiais, įvykę iki liepos 12 dienos, kai buvo nustatytas vieningas standartas, bus kompensuoti ir „vietos gyventojams nereikės savo sąskaita išlaikyti nelegalių migrantų“. Tačiau ministerija ragina organizuoti naujus konkursus tikintis žemesnės kainos.

Ji akcentavo, kad Vyriausybė pasitiki savivaldybėmis, bet dėl pirkimų, kurie „kelia didesnių klausimų“, bus sprendžiama atskirai.

Anot jos, įrengus dvi stovyklas ir perkėlus į jas migrantus iš savivaldybių, bus organizuojami centralizuoti pirkimai maitinimui ir kitoms paslaugoms.

Merai: apgyvendinimas gali užtrukti ir iki spalio

Savivaldybių vadovai sutartinai teigia nesulaukiantys atsakymo, kiek dar turės apgyvendinti ir patys rūpintis migrantais, tačiau sveikina Vyriausybės pažadus kompensuoti jų išlaidas.

„Yra labai abstrakčios datos, išgirdome, kad rugpjūčio pabaigoje arba viduryje bus įrengtas centras Dieveniškėse, ir turbūt spalio mėnesio viduryje – Švenčionių rajone. Todėl akivaizdu, kad tie pabėgėliai, kurie buvo sulaikyti dešimčiai dienų izoliavimui, dabar toliau gyvena trečia savaitė ir ta grupė gali gyventi iki rugpjūčio ar galbūt net iki spalio. Toks bendras įspūdis, bet nei pareigūnai, nei politikai šiandien mums atsakyti negali, kiek tie srautai tęsis“, – teigė Varėnos meras Algis Kašėta.

Meras taip pat tvirtino, kad savivaldybė yra pateikusi prašymą kompensuoti maždaug 22.500 Eur, didžiausią dalį sudaro maitinimo išlaidos, nes, neatsiliepus potencialiems tiekėjams, savivaldybė jas organizuoja pati, pasitelkdama mokyklos virėjus – vieną migrantą pamaitinti savivaldybei per parą kainuoja apie 9-10 Eur.

Jis sako, kad savivaldybės tikisi operatyvaus centrinės valdžios reagavimo į problemas ir didesnio susikalbėjimo tarp institucijų.

„Antras palinkėjimas – kad nebūtų viskas užkrauta ant mūsų pečių, kad nebūtų siūloma dar priimti, o greičiau sprendžiamas jų išvežimas“, – tvirtino A. Kašėta.

R. Malinauskas: pamaitinti už 6 Eur – neįmanoma

Druskininkų savivaldybė šiuo metu turi per 160 migrantų, vieno jų maitinimas sausu daviniu kainuoja 11,7 Eur per parą, kaip ir kitur, kol kas dar nėra aiškios komunalinės ir kitos išlaidos, sako savivaldybės meras Ričardas Malinauskas. Anot jo, bendros išlaidos kol kas siekia apie 24.000 Eur.

Jis tvirtino, kad savivaldybė nebeturi galimybių apgyvendinti daugiau migrantų, pabrėždamas, jog savivaldybėms kyla labai daug neaiškumų dėl nelegalios migracijos situacijos ir jos valdymo ateityje.

„Mano prognozės liūdnos. Kol nebus klausimas sprendžiamas tarptautiniu lygiu, tai tos spygliuotos vielos šernams, stirnoms ir briedžiams tikrai pagelbės, kad nepraeitų, o dėl tų, kuriems jos statomos, aš labai abejoju“, – tvirtino R. Malinauskas.

Meras, kaip ir kitų savivaldybių vadovai, sveikino ministrės poziciją nenustatinėti maitinimo išlaidų lubų.

„Aš norėčiau, kad kas nors pabandytų vienkartinius davinius suorganizuoti už 5 eurus 85 centus su PVM, tai tą paslaugą perkelsime šiandien, tuoj pat, net nemirktelėję“, – kalbėjo R. Malinauskas.

Anot jo, savivaldybėms jau kyla iššūkių ir dėl kai kurių migrantų sveikatos problemų, nes sudėtinga surasti, pavyzdžiui, reikiamos kvalifikacijos dermatologų ar kitų specialistų.

„Pasienio tarnybos turėtų galvoti, kaip juos gabenti iki medikų, kurie turi tokias licencijas“, – sakė jis.

Nesulaukė atsakymo dėl papildomo krūvio kompensavimo

Lazdijų merė Ausma Miškinienė sakė, kad savivaldybė patyrė apie 30.000 Eur išlaidų, kaip ir kitur, daugiausia atsiėjo maitinimas. Ji tvirtino, kad merai neišgirdo atsakymų, ar bus kompensuotos ir išlaidos už savivaldybės ir jos įstaigų specialistų padidėjusį darbo krūvį.

„Vienintelis neatsakytas klausimas dėl finansavimo buvo darbuotojų papildomas darbo užmokestis, darbas laisvadieniais, per atostogas ir kitomis dienomis. Mano manymu, žmonės, kurie dirba papildomai, taip pat turi būti įvertinti ir atitinkamai motyvuojami. Darbuotojus gerbiame ir su jais atsiskaitysime. Tačiau jei yra centrinės valdžios pavedimai, norisi, kad tuos kaštus padengtų centrinė valdžia“, – sakė ji.

Merė patvirtino neišgirdusi konkrečių patikinimų, kiek dar laiko savivaldybėms reikės pačioms apgyvendinti nelegalius migrantus ir jais rūpintis.

„Tačiau išgirdome aiškų pasakymą: mes nežinome. Už tai taip pat dėkojame. Nes iki šiol mes vis girdėdavome – dešimt dienų, karantinavimo laikotarpis ir vis kitas terminas. Žinoti, kad tai yra neapibrėžta, taip pat yra naudinga informacija“, – teigė A. Miškinienė.

Alytaus vicemerė: priimti daugiau migrantų negalime

Alytaus vicemerės Jurgitos Šukevičienės teigimu, savivaldybė aerodromo teritorijoje yra apgyvendinusi beveik 70 migrantų, jie čia turėjo likti izoliacijos laikotarpiui iki ateinančio pirmadienio, tačiau neabejojama, kad liks ilgiau.

„Patikinimo neturime, matyt, po liepos 26 dienos migrantai pas mus gyvens ir toliau“, – pripažino ji.

J. Šukevičienė sako, kad dabar vieno migranto maitinimas pagamintu maistu su aptarnavimu kainuoja 14 Eur, bet bus siekiama įsigyti paslaugas pigiau.

Ji teigė, kad savivaldybė yra radusi vienintelę nuo miesto kiek nutolusią aerodromo teritoriją ir daugiau „tinkamų patalpų migrantų apgyvendinimui nematome“.

Lietuva pastaraisiais mėnesiais susiduria su ženkliai išaugusia neteisėta migracija per Baltarusiją, į šalį jau bandė patekti daugiau nei 2.300 nelegalių migrantų, didžioji dalis jų sulaikyti liepą. Dauguma sulaikytųjų yra Artimųjų Rytų, Afrikos šalių piliečiai. Lietuvos pareigūnai teigia, kad išaugę migracijos srautai yra organizuota Baltarusijos režimo akcija prieš Lietuvą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
TVF: vakcinų prieinamumo netolygumas grasina pasaulio ekonomikai

Besivystančių ekonomikų ribotos galimybės gauti COVID-19 vakcinų grasina pasaulio ekonomikos atsigavimui,...

„BankingLab“ vadovas: norime tapti „fintech“ paslaugų „Amazon“ Premium

Kol analitikai svarsto, ar „Revolut“ išties vertas 33 mlrd. USD, ar visgi tai besipučiantis burbulas,...

Inovacijos
17:08
VSD: protestuose prieš migrantų įkurdinimą nefiksuojama antivalstybinių grupių veiklos 1

Protestuose prieš neteisėtų migrantų įkurdinimą savivaldybėse nefiksuojama antivalstybinių grupių veiklos,...

G. Nausėda sako šiuo metu nematantis būtinybės įvesti nepaprastąją padėtį 11

Nepaprastoji padėtis dėl Lietuvą užplūdusių migrantų galėtų būti įvedama tik kraštutiniu atveju ir šiuo metu...

Vokietijoje Leverkuzeno chemijos pramonės komplekse įvyko sprogimas, žuvo darbuotojas

Vokietijoje mažiausiai vienas žmogus žuvo, o dar 16 buvo sužaloti per antradienį nugriaudėjusį sprogimą...

A. Bilotaitė prašo teisėsaugos pradėti tyrimą dėl pasipriešinimo pareigūnams 3

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė prašo teisėsaugos pradėti ikiteisminį tyrimą dėl asmenų pasipriešinimo...

A. Paleckis dėl šnipinėjimo Rusijai nuteistas šešeriems metams laisvės atėmimo 4

Šiaulių apygardos teismas antradienį pripažino buvusį politiką Algirdą Paleckį kaltu šnipinėjimo Rusijai...

VRM siūlo Vyriausybei spręsti dėl nepaprastosios padėties pasienyje

Vidaus reikalų ministerija (VRM) pasiūlė Vyriausybei įvertinti, ar pasienio savivaldybėse įvesti nepaprastąją...

ES pasiekė tikslą: bent viena COVID-19 vakcinos doze paskiepyta 70% suaugusiųjų 4

Europos Komisija socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad Europos Sąjungoje (ES) bent viena COVID-19 doze...

Opozicijos lyderis užsimena apie nepaprastosios padėties įvedimą pasienyje

Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis mano, kad tam tikrose šalies vietovėse dėl migrantų krizės,...

Pirmadienį nustatyta 211 naujų koronaviruso atvejų, mirčių nefiksuota 2

Pirmadienį Lietuvoje nustatyta 211 koronaviruso atvejų. Naujų mirčių nefiksuota penktą dieną iš eilės.

Pirmadienį Lietuvoje sulaikyta 110 migrantų

Pirmadienį sulaikyta 110 migrantų, neteisėtai kirtusių Baltarusijos ir Lietuvos sieną, pranešė Valstybės...

Šiaurės ir Pietų Korėjos atkūrė ryšių linijas

Šiaurės ir Pietų Korėjos antradienį netikėtai paskelbė apie santykių atšilimą ir informavo atkūrusios prieš...

JAV baigia kovinę misiją Irake

JAV pajėgos baigs kovinę misiją Irake iki šių metų pabaigos, tačiau ir toliau mokys ir konsultuos Irako...

Karpomos neskiepytųjų „rojaus“ ribos 63

Vyriausybė į dar stipresnius gniaužtus ima skiepų nuo COVID-19 vengiančius asmenis – bus plečiamas sąrašas...

V. Tomaševskis: ministerija turėjo kalbėtis

Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos...

Nuo kelio prie Rūdninkų poligono protestuotojai nustumti jėga 66

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie blokavo...

Verslo aplinka
2021.07.26
Vokietijos verslo nuotaikas temdo tiekimo trikdžiai

Vokietijos verslo pasitikėjimas šalies ekonomika liepą sumenko pirmą kartą nuo sausio mėnesio, parodė...

Verslo aplinka
2021.07.26
Po beveik trijų mėnesių pertraukos – darbinis G. Nausėdos ir I. Šimonytės susitikimas 3

Po beveik trijų mėnesių pertraukos šalies vadovas Gitanas Nausėda į Prezidentūrą antradienį darbinio...

Verslo aplinka
2021.07.26
Verslo atstovai: privalomas testavimas įmonių darbuotojams – paskata skiepytis

Privalomas nuolatinis darbuotojų testavimas dėl koronaviruso yra nepatogumas, turintis didelį pliusą –...

Verslo aplinka
2021.07.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku